Woensdag 24 Januari 1917 Pnjs der Advertentiën: Van 16 regels 0.92; iedere regel meet 20 cents. Reclames 40 cent per regel. Incassokosten 5 cents. Groote letters naar. de plaats die zij innemen. Ad eer ten tien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven, .biervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. Incassokosten voor Schiedam 5 cents, voor postkwitanliën 10 cent. Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den. prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge* geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. sideiït Wilson stelt den eisch dat er geen overwinnaars en overwonnenen zullen zijn. Daar echter op menig punt van 'zijn betoog hij zich schijnbaar geheel aan de zijde der Entente plaats, die de ontbinding van.Hon garije eischt, schijnt hier een nauwelijks te begrijpen tegenspraak te bestaan. De „Westm. Gaz." merkt o. m. op: „Zoudt gij, Wilson, zoo gij u in onzen toe stand bcvondt en geleden hadt wat van I9l 4 af wij geleden hebben, geduldig geluisterd hebben naar. eon derde, die u gezegd zou hebben, dat gij oen einde moei maken aan dén oorlog, zonder dien gewonnen to heb ben, dat gij ervan moest afzien, den vijand te 'straffen, dio u den oorlog heeft opge drongen, die een verdrag verschourd heeft, dio ongehoorde misdaden tegen de mensch- hieid heeft begaan; dat gij in de toekomst geheel of grcotendeels afstand moet doen van het gebruik van een wapen, dat uw veiligste bescherming en bovendien do voornaamste waarborg voor de wereld to gen een agressief militarisme is gebleken? Mogen wij.president Wilson doen opmer ken, dat do nicest practisdie stap dien liij thans kan 'doen is, ons Duitschlands vredes voorwaarden bekend te maken, zoo hij 4ie kent, én 'anders Duitschland over te hm lén, ze "bekend te maken. Wij zullen dan in staat 'zijn, aan zijn woorden en phrasen, die nu volkomen vaag en abstract zijn, een bepaalde beteekenis toe te kennen en te ont dekken of de door hem voorgestelde „vrede zonder overwinning" een vrede is die onze poodzakelijkste doeleinden onboipikt laat, of 'slechts een vrede, die niet magyjaan tot een verplettering" van den vijand, in don zin van *s vijands politieke vernietiging, waarnaar wij 'verklaard hebben, niet te stre ven. In afwachting van deze noodzakelijke toelichting, zullien. wij goed doen niet te krijten voor wij geslaagd zijin- De' ideaJon die Wilsqn ons voor oogen stelt, slaan nog zoo ver van bet Pruisische militarisme af, dat hun verwezenlijking noodzakelijker wijs de vernietiging der Duitscho tyrannic vereischt' Wilson's algemeen; denkbeeld van een vreedzame wereld, waarin do opptormachtig. hcid der wet gevestigd is on allo nationa liteiten, zoowei de groeten als' de klei nen, in vrijheid .en veiligheid leven, is van dien aard, dat hij slechts tevreden kan zijn als 'wij1 het ook zijn. Eerlijk gezegd 'weten wij' niet wat hij met „de 'vrijheid der zeeën" bedoelt. Maar ■in Aiie aa'depe opzichten zijn zijin'doeleinden 'ooi de onze en' zijfr idealen, onze idealen. Ieder die in die doeleinden belang stelt "moet bok in de vredesvoorwaarden, belang ste-1- len. Zij kunnen niet bereikt worden zon der een vrede, die niet op de nederlaag vari onzen vijand berust." Havas vat de meening der Franschepers als volgt samen De bladen erkennen het groote belang cn.dc gewichtige historische enl juridische strekking van de verklaring van president Wilson. De schoone drooni van den vrede is een eer voor de mensch- heid, maar hij is niet te verwezenlijken, zooals wordt voorgesteld, omdat immers wordt verondersteld, dat allé' problemen, die Europa verscheuren, zijn opgelost, zegt de „Figaro". De bladen' onderschrijven in Gezonken.; Het Zweodsché s.s. „Kamma" (1500 Ion) is in de lucht gevlogen, denkelijk wol door het stoeten op een mijn'. De nieuwe „MÖwe" heet v;olgens een ReutortelegTam uit Rio de Janeiro: „Vinex". De Braziliaansche regeering moet hob- 'ben besloten, een oorlogsschip naar de Noordkust te zenden, om te wakén legen da den, die den handel van Brazilië en ten slotte 's lands souveroine rechten' kruinen schaden. Waarschijnlijk zal dit ook wel met liet Duitsche kaperschip in verband staan. De yredesactie. Wilson's pogingen. De mededeehng van den president der Vereenigde Staten, door hem in den Senaat afgelegd, dat „vorderingen zijn gemaakt in de richting van. een staking der vijandelijk heden", schijnt eigenlijk op niet veel an-' ders te berusten dan op het niet te loo chenen feit, dat iedere nieuwe dag ons 24 uur (lichter hij den vrede brengt. Doch dat alleen behoeft nu nog zoo optimistisch niet te stemmen. Wat dan ook Wilson tot deze uitlating beeft doen komen, blijft voorloopig'duister, daar elk nieuws dienaan gaande wonderbaariijkerwjjze ontbreekt. En indien er-werkelijk een noembaar feit ten gunste van een staking der vijandelijkheden; had plaats gehad, zou dat nu dan toch wel moeten bekend zijn;- Doch, zooals reeda gezegd: niets daarvan. Alleen enkele persstemmen over Wilson's laatste redevoering vallen' te vermelden. Zoo erkennen de Weensche bladen,, dat Wilson oprecht en eerlijk bedoelt te werken voor het einde van den'wereldoorlog en voor de voorbereiding van den wereldvrede, en zij wijzen er op, dat Oostenrijk-Hongarije zich met vele zijner grondstellingen, voor namelijk met de „vrijheid der zeeën", kan vereenigen. Oostenrijk-Hongarije en zijn bondgenooten hebben het ongestoorde ver keer op de zeewegen steeds ,als grond voorwaarde voor den geregelden voortgang der beschaving, voor de toenemende wel vaart der volken, en de toenadering der staten gehouden. Eveneens wijzen die bladen er op, dat do meeningen van Wilson over de natio naliteiten en. het deel uitmaken van de staten der monarchie, Oostenrijk-Hongarije in staat stelt met trotsc-h bewustzijn te verklaren dat de nationaliteiten, die inde Oostenrijk-Hongaarsché monarchie ver- eenigd zijn, nooit naar scheiding verlang den, want juist het staatslichaam der mo narchie had, evenals de Vereenigdo Sta ten van Noord-Amerika, het derikbeelrl ver wezenlijkt, volksstammen van de meest uit- eenlóopende soort als ^gelijkgerechtigdedra gers der slaatsgedacbte voor gemoemschap- pclijkcn arbeid en gemeenschappelijk "sa menleven te vercenigeii. Do bladen wijzen er ten slotte op, dat vee! punten van Wilson's Boodschap, op heldering cn verklaring noodig hebben. Pre- gelsché lichte strijdkrachten' gekomen. Hier bij is een vijandelijke torpcdobootvernibler in den strijd vernietigd, een tweede na het gevecht door onze vliegtuigen in zin kenden toestand gezien. Van onze torpedo- booten is er een len gevolge vair.de op- geloopeji averij in zecnood. geraakt. Vol gens binnengekomen berichten is ze de Nederlandsche haven IJmuiden binnengc- loopen. Onze andere booten zijn zonder uitzondering met geringe verliezen terugge keerd. Dc Engels c.he lezing: De admi raliteit deelt mede, dal Maandagnachtbij do Nederlandsche küst een marine-patrouille een divisie vijandelijke torpedojagers ont- rqoette. Er had een kort treffen plaats. Een vijandelijke torpedojager is gezonken. Do overigen werden uiteengejaagd, na oen ge weldige tuchtiging ontvangen te hebben. Dé duisternis 'nraakte het onmogelijk, de resul taten der actie waar te nemen. Gisternacht had nabij de' Schouwenbank eveneens een hevig gevecht plaats tusschen vijandelijke en Engelsche torpedojagers. Eén onzer tor pedojagers werd door een torpedo getroffen. De ontploffing doodde drie officieren en' 44 minderen. Het schip werd later door onze' eigen, schepen in den grond geboord. Aan boord onzer-overige schepen kwamen geen verliezen voor. Het staat intusschon Wel vast, dat men voor de torpedojagers in het Engelsche be richt moet lezen: torpedobooten. Overigens verloren? beide-partijen één vaartuig, doch 'het schijnt, dat do Duitsche schepen een 'gedwongen terugtocht hebben moeten aan vaarden, waarschijnlijk niet naar Zeehrugge. (doch naar Kiel, daar gistermorgen len N, van Ameland,' negen passeerende Duitscbej torpodobooten gesignaleerd, zijn. Over den toestand der gewonde Duit-) schors te f.Tmuiden, wordt vandaar aan de jSf. K. Ct" gemeldToen -wte gisteravond1 laat nog oen bezoek brachtén aan de Roodo Kruisinrichüng, waar 15 Duitsche zeelie den. zijn opgenomen', vonden wie den toe stand van acht zeer ernstig, van twee le vensgevaarlijk en- van vijf zeer geruststel lend. De door de Roodo Rruisvoreenigin g aan Amsterdam gevraagde hulp was onmid dellijk verleend Ten spoedigste, waren, drie gediplomeerde verpleegsters ter assistentie) aangekomen. Des' avonds wérd deze hulp vervangen door hulp, gezonden door heb hoofdbestuur uit' 's-Gravcnhage.' De 'drié door het hoofdbestuur gezonden gediplo meerde verpleegsters vervangen de Amster- damsche en zullen do -nacht- cn dagverpléij ging tezamen verrichten, bijgestaan' door groepen van vier en zes hulpholpstcrs van', de Roodo Kvuis-afd-eoling IJmuid-en. Er waren onder do zwaar gewonden, die zes-enidertig uur achtereen in touwf ge weest waren), waarbij jgeen lijd gevonden) kon Wérden voor oen behoorlijk middag? maal. Volgens het aantal overgeblevenen) gevoegd hij liet aantal dood-en en gewonden moet de equipage Van de ,,V 69" uit 70 man bestaan hebben. Bericht I Zij, die zich met ingang van 1 Fcbr. f*8., voor minstens 8 maanden op de I „Schiedamsehe Conrant" abonneeren, I ontvangen do tot dien datum verschij- jaende nummers gratis. Kennisgeving, I Inrichtingen welke goVaar, schade ol I f* hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en .Wethouders van Schic-- dam; Gezien hot Vorz.jpk van de N. V. „TE GELFABRIEK SCHIEDAM" om vergunning tot het uitbreiden hnrer tegelfabriek aan den Noordvcstsingel '139—141, kadaster Sectie H. 'no. 701, door het bijbouwen van eeu tegel oven 'en een gebouwtje als .kap sel ruimte, alsmede het bijplaatsen -van een ketel van '8 M.2 venvarmingsoppervlak Gelet op 'de bepalingen, der Hinderwet; Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie dor gemeente is ter .visie gelegd; dat op Woensdag, den 7en Februari a,s... des voormiddags ten llVs ure, ten raad- huize gelegenheid 'zal worden gegeven om bezwaren tegen hét toestaan van dat ver. zoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te*lichten,; dat gedurende drio dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secreta rie der gemeente van de schrifturen, die .ter zake mochten -zijn ingekomen, kennis kan worden genomen; en dat volgens'de bestaande jurisprudentie niet tot- beroep op oene beslissing inge volge de Hinderwet gerechtigd zjjn zij, die nieF ovoreenkonistig art 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zij ner leden zijn verschenen, fcen einde hun bezwaren mondeling toe te lichten, y En is hiervan afkondiging, geschied, waar hel behoort,-, den 24en 'Januari 1917* Burgemeester en Wethouders voornoemd, Vi M, L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris. - -y. SICKENGA. BUITEL LAM) Ter Zee. Het treffen: in dé Noordzee. Uit do thans ingekomen officicelc berich ten, zoowel uit Berlijn als uit Londen, blijkt wel, dat dc gevechten in de Noord zee zekér niet in een Duitsche overwin ning zijn geëindigd. Laten we beginnen met de beide lezingen te geven: De Dfui tsche 1 ezi ngBiinen ondcr- - neming van gedeelten onzér torpedoboot- strijdkrachton is het gisterochtend vroeg -in -de Hoofden tot een botsing met En door, dat. tusscheU stokrozen én schijnbaar willekéurig verspreide bloemperken naar liet huis leidde en verder naar hoi nc.hr torste gedeeltevan' den tuin. Om den hoek van het huis kwam iemand óp haar toe. Haar hart begon luicl en snel te Moppen, Robby.? Neen, hij was het niet) Zij herkende in de lange, magere 'ge stalte in 'een .zwarte jas, rector Frcdons- kirch, dié nu, met de tuinschaar in de hand,haastiger ophaar toekwam. Gustava had haar komst piet geméld, maar' toch wist de rector dadelijk, wie hij voor zich zag. Een' Gustava Hill wordt niét zoo licht vergeten, zelfs niet door iemand, die zestig -achter zich heeft: De oude heer stak haar zijn- hand toe, die blank én slank svas, volstrekt niot van. iemand, die tuinwerk deed maar veel eer van; oen jgeieerdo. „Wat een verrassing, juffrouw Ilill. Wat zal onze jongen blij zijn." Gustava glimlachte. Onze jongen! Wat deed dat goed. Zij had de hand'van den ree,tor hartelijk gedrukt. „Ja, daar kom ik zoo maar bij .'e aan zetten, heimelijk, als oen' dief in den nacht.' 'k Hoop, dat ik niet ongelegen kom. Waar is Robby?" - Do oude heer had het hekje achter juf frouw Hill gesloten. „U zal nog een beetje geduld móeten hebben, waarde'mejuffrouw'. Mag ik u intu'sscben naar onze hal, de trots Jvan ons /huis, brengén? Robby en mijn;..zö.on'c.wilaèn ach na het werk een. beetje vertredeneifzijn don, berg- opgegaan naar het „Blarenloch"." Gustava was den rector gevolgd naar de hal, die zich gelijkvloers bevond. Het was een groote, lichte naar drie kanten ha'f open ruimte met een ouderwetschen in baksteen opgetrokken haard op den a-ch- grond. Een boeren-ameüblcment, smaakvol van. vorm, stond er los gerangschikt. Op tafeltjes en lijsten prijkten kommen, scha len, vazen in Noorschen hoerenstijl met dennetakken en bonte veldbloemen gevuld) Boven do lijst langs do muren was een prachtige bouten versiering aangebracht in do donkere kleur van het snywerk der balkons. .Op den tegelvloer voor den haard lag oen' reusachtig bee renvoi. „Onze huiskamer," verklaarde de rector, die zich verlustigde in de blijde verbazing van' juffrouw Hill. ,,Wjj zitten' hier, als het 's avonds achter in den tuin te koel is. Al naardat het noodig is, sluiten des zomers linnen gordijnen en 's winters glazen, deu ren do hal af. Daarachter, hij wees op een' groote, bruin gebeitste hoekkast met vlak ornament, „is onze huisbibliothcek. Daaruit wordt den jongen kennis inge pompt" Gustava zag er zeer gelukkig uit. Zon der jRobby gesproken te hebben, wist zij dat haar. lieveling hier goed was gebor gen'.- Zij wilde iets zeggen, maar de oude hoer, dié misschien; gemerkt had,waar zij hoen wilde, had haar naar het linker ge deelte van de hal gebracht, vanwaar men een ruim uitzicht over het' landschap had, -.„Van hier uit, kunt u uw brosse zieu aan komen, lieve -juffrouw. Kjjk, daar dat; bruggetje, dat moeten zij over. De weg naar „Barenloch" kronkelt idi achter die hoogte rechts den zoogenaamden „Stuben- kogel", naar boven. „Dank u wel, mijnheer Fredonskirdh.Ik zal mijn oogen nijd opensperren. Een ge zegend stukje aarde, dit groene Thürin-. gen." -i „Waar is u-gelogeerd, juffrouw. Hill?" Gustava vertélde van Wolkenstoin en dat zij in, dokier Stillfried en zijn zuster oude kennissen had weergevonden.. „Mijn zoon hooft .sléchts vluchtig mot don dokter 'kennis gemaakt," merkte de .rector op, „maar do heèrén schijnen .niet nader tot elkaar gekomen te zjjn. Dat ligt stellig alleen jian Oscar, die niets dan zijn werk, zijn jongen leerling en dan ook nog zijn ouden vader kent. Bé houd hém' eiken dag voor, dat het voor ©en' man op zijn lcoftjjd niet deugt zich op; die. manier af te zonderen, maar hij beweert, dat hrj zich- juist wel bevindt bij deze Ié? vensvyijzó. Maar ik - geloof, dat z® daar' aankomen." 1 Over het bruggetje kwamen; twee man-) non. Gustava herkende op den eersten blik den ruiter, dien'zij een paar uur geleden;; op 'den roeden vos door Wolkenstoin had; zien rijden. Iljj stak nog wel meer dan een half'hoofdboven' Robby uit, ofschoon! die-; in den laatsten tqd. geducht in do hoogte was' geschoten. 78/44 - -

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1