'Amerikaanschen president door overb luffing tot een schandelijke overgave kan dwin gen. Maar daarin kan de regoemg te Ben lijn zich vergissen. De „Tribune" schrijft. Wij hebben lang genoeg met gewelddaden genoegen geno men. De vrede met Doutsehlaad zou te duur gekocht zrjn, als wij als prijs daar voor de jongste bolecdigende instructie van den keizer omtrent de wijze waarop wij met de Entente mogendheden handel friogen drijven, zouden aanvaarden. De „Journal of Commerce" is er van overtuigd, dat Amerika nooit mot zulk een optreden genoegen zal nemen. De New-York Times" zegt- Do meuwe Duitsche bekendmaking in zake de oorlogs zöne is een wanhoopsdaad en moet op zichzelf reeds beschouwd worden als een aanduiding dat het einde van den oorlog niet ver meer is Intusschen mag er nog wel eens op ge wezen worden, dat al deze uitingen nog «iet de meening van Wilson weergeven. De haven van New York De New-Yorkscho haven werd Woens dagavond gesloten, geen enkel stoomschip kreeg verlof om binnen te komen of te vertrekken Tegen middernacht werd erpo- litie naar de dokken gezonden, waar vijf passagiersschepen van de HamburgAme- rika-linie geïnterneerd zijn. Gistermorgen is de haven weer geopend. De overheid maak te bekend, dat schepen als gewoonlijk mo gen uitvaren, doch dat de, govaren voor hun eigen rekening zijn. Van het Oosteltjfee front. Petrograd doelt mee, dat de Russen na een hevig gerecht de Duitschers verdreven uit de loopgraven ten Oosten vau Kalut- zem, die dezen op hen veroverd hadden. Daarna trad weder rust in op het front, alleen van tijd tot tijd verstoord dooreenig artillerie-vuur .*I)us is nu de sector teri Oosten van den weg naar Knlutzem, waar de Duitschers het front haddon doorbro ken, volkomen gefuiverd van vijanden en de Russische troepen hebben na een. z»er hevig gevecht, dat nog verzwaard werd door de hevige koude en verstikkende gas- sen, hun loopgraven weder veroverd." De Duitschers melden, dat zij aan de Nara- jofka, ten Zuid-Oosten van de LipnicaDolna in een Russische stelling doordrongen, en 60 gevangenen sp een mitrailleur mee te rug brachten. Van het Roem een eche front. Naar de mededeeling van Petrograd luidt dedeff de Dmtschers Woensdag driemaal een aanval op de Russische troepen op d< hoogten twee worst ten Oosten van het dorp Jacobem. ten Zuid-Westen van Kim- poloeng, maar werden met groote verlie zen teruggeslagen In het gevecht ten Oos ten van Jaeobeni namen de Russische troe pen vier officieren en meer dan 1000 sol daten gevangen en maakten 10 mitrailleurs, een kanon, mijnen- en bommenwerpers buit. Ter 2ee. Lloyds meldt, dat 5 Engelsche zeilsche pen, de „Merit", „Wah", „Wetherell", „He lena" en „Samuel" gezonken zijn. In de Zwarte Zee aan de kust van Ana tolië namen Russische schepen vijf schoe ners, waarvan drie van een motor voor zien waren. Diverse berichten Hulpdienst voor vrouwen. In het stelsel van deu Britschen vrijwil- ligeu nationalon dienst door -Neville Cham berlain ontworpen, zullen ook de vrouwen worden opgenomen. De Da.ly Chroru zegt, hoewel nog geen oificiéelo mededeeling wordt gedaan, gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat/ zoodra do inlijving van mannen voldoende gevorderd is, de beurt aan de vrouwen zal komen. Er is m do pers gezegd, dat do vrouwen zoo noodig zouden worden opgeroepen. Dat, zei een ambtenaar van het departement, is nooit gezegd. Het is altijd do bedoeling goweest om ook zoo spoedig mogelijk do vrouwen op te roepen. Vertegenwoordigsters van vrouwenvereenigingen hebben verklaard, dat er tusschen do 2 en 3 millioen vrou wen zich voor vrrjwilligen dienst zouden opgeven. Dat do vrouwen begrijpen hoezeer haat dienstep noodig zijn, zeide dezelfde amb tenaar tot den medewerker van de „Daily Chron.", blijkt wel uit het fejt, dat de vrouwen werkzaam in de verwoeste Lon- densche fabriek reeds werk hebben aange nomen in de gevaarlijke afdeelingen van een andere fabriek. BiyyEXiiAiyp. Van het hof De Koningin-Moeder heeft gisteravond den aftredenden Britschen gezant bij het Neder landsche hof, sir Alan Johnstone en lady Johnstone in afscheidsgehoor ontvangen, ■waarna zij deelnamen aan het diner bij H. M- v Onze Marine. Blijkens bp het departement van -marine ontvangen hericht is Hr. Ms. pantseydok schip „Holland", onder bevel van den ka-v pitein ter zee J. H Zeeman, van Kingston (Jamaica) vertrokken. Q. J. de Jongh. -j- Naar wordt vernomen is de heer G. J. de Jongh, oud-directeur van gemeen tower ken, te Rotterdam, voormalig afgevaardigde naar de Tweede Kamer voorRot ter dan' V en lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, gisternacht te 's-Gravenhago in deu ouderdom van 11 jaren overleden, na cenige dagen geladen een operatie te (hebben ondergaan. D. W. P. Keukamp. De heer D. W. P. Keuskamp, directeur van de stenografische inrichting bij do Ka njers «der S talen - Generaalhoopt Donder dag Februari den 7ö-jarigen leeftijd tc bereiken. Tevens wordt vernomen, dat de heer Keuskamp, dio sedert het jaar 1864, dus thans gedurende 53 jaren, bij de sieiogra- fische inrichting werkzaam to en zich van aankomend stenograaf heeft wete i op to werken tot do thans door hom bokleede positie Kaji het hoofd van den portemen- tai.ren stonografischen dienst, zijn ontslag ait o.'jn betrekking zal aanvragen t;-g -u het einde van het loopende zittingjaar. Paniek der assuradeuren. Lu de kringen vau assuradeuren hoerscht een paniekstemming. De directies van de assurantie-maatschappijen in het buitenland hebben aan haar filialen hier te lande opdracht gegeven, mets ter assurantie aan te nemen en ook dv- binnenlandsche maat schappijen sluiten mets af. 't Is dus zclfe met te zoggen, hoe hoog de premie is op- ueloopenmen krijgt thans mels verze kerd. Over oen paar dagen, als wellicht enkele schepen weer zullen uitvaren, en dus de vraag om assurantie stijgt, kan m dezén toestand ver.uidermg worden verwacht. Beril-Ding onderwSjsweilden. Gisterenmiddag is ten Paleize in den Haag het comité voor gemeenschappelijke salansactie vau onderwijzers ontvangen, ter overhandiging van een petitionnement van ruim 17.000 handteekemngeti voorzien, waann bij de Koningin wordt aangedron gen op spoedige verbetering van de rege ling der onderwijzerswedden. De deputatie, bestaande uit de heenen Th. Lancêe, H. J. Emous, J. van den Lis donk, L. Nooter, H. J. Bon en Th. J. Schreuder werd ontvangen door H. M.'s particulieren secretaris, baron Van Geen. Raadsleden - organ i.«it 1 e. Naar men verneemt, heeft de heer A. Roest Crollius het secretariaat van de Ver- eeniging van Vrijzinnig-Democratische raads leden in Nederland en de redactie van haar ingaan „De Gemeentepolitiek", neer gelegd. In de vorige week heeft een bijeenkomst plaats gehad van het bestuur van den Bond van Anti-Revolutionnaire Gemeente raadsloden en het bestuur van de Ver- ecnigmg van Christelijk-IIislonsche leden van Gemeentebesturen, teneinde de moge lijkheid en de wonsc.be] ijkheid van gere gelde samenwerking te bespreken Besloten werd, dat beide organisaties zelf standig zouden blijven, maar dat het maand blad „De Gemeenteraad" het orgaan zou worden van beide vereenigingen. Het blad blijft onder de leiding van mr. De Gaay Fortman. („Ned.") Nederland en de oorlog. De „\Vesterd ijk". De Ned. regoering heeft van de fa. L. Simt en Co's sleepdienst twee sleepbootcn de Zwarte Zee en de Witte Zee, in ge bruik genomen, om het s.s. „Westerdijk", dat nog steeds met rogeeringsgraan gela den in Storno way ligt, naai- Nederland te sleepou. Aardappelen. De algemeene vergadering van den Ned. Bond van Handelaren ia aardappelen is to Utrecht gehouden. In het uitgebrachte verslag der commis sie inzake de in beslag genomen aardappe len werd in grove trekken herinnerd aan die inbeslagneming. Met nadruk wijst het verslag op de enorme schade, dïo verschillende' kooplie den zullen lijden, w-annoer de regeering blijft volharden bij haar standpunt om voor die in beslag genomen aardappelen f2.50 a £3 per I1L. minder uit tc be talen, dan waarvoor ze gekocht en he- taald zijn op de vrije markt Na uitvoerige discussie heeft daarop de vergadering met aïgemeeno stemmen de volgende motie aangohomem De Bond, enz.gehoord de versch llendo onderhandelingen inzake de in Januan 1916 in beslag genomen aardappelen, waar door vele aardappelhandelaren buiten 'hun schuld oponrechtmatige wijze enorme scha de lijden spreekt zijn leedwezen uit, dat tot dusver alle pog.ngen tot minne- lijko schikking zijn mislukt; doet een be roep op het rechtvaardigheidsgevoel van deu minister van landbouw en vertrouwt, dat alsnog deze kwestie op eonigszins be vredigende wijze wordt opgelost, oplat nij vere burgers niet op onbillijke wijze in hun belangen worden geschaad. Bij de bespreking der huidige distributie en de gevolgen daarvan voor onzen han del wordt geconstateerd, dat de groote steden zonder of bijna zonder aardappelen zitten. Ook de vorst, zooals we die in geen jaren gehad hebben, is daarvan oor zaak. De heer A'. C. Wolthekkcr leidde een bespreking in, welke tot gevolg had, dat het volgende telegram aan den minister van landbouw werd verzonden De Nederl. Bond, enz.; gehoord do be sprekingen over do verschillende pogingen, die van de zijde der aardappelmeelfabrieken landbouwvereenigingen, cn'z., aangewend worden, om de levering van distributie aardappelen in handen to krijgen, verzoekt Uwe Exc. zeer ernstig aan 'dezen aandrang weerstand te bieden en do handelaren; in aardappelen te beschermen tegen deze landbouwpolitiek, opdat de overgang van producent tot consument zooveel mogeljjk blijvo in normale* banen. De vaart van de maat schappy „Zeeland". Wolff seint, niet officieel, uit Berlijn: Evenals voor het verkeer van dé re gelmatig varende Ainerikaansche passa giersschepen in het versperde gebied bepa. lingen zijn getroffen, is in deze mate ook rekening gehouden met de behoeften van het continentale passagiers verkeer, dat tus schen YLissmgen en Southwold wekelijks, in elke richting, een Nederlandscho rader- stoomboot mag varen onder voorwaarde, dat het versperde gebied overdag wordt gepasseerd en dat bij uit- en thuisreis op het Noordhinder-lichtschip wordt koers gezet. Ook voor deze schepen zijn, gelijk voor de Amerikaaniche passagiersschepen, Dif- zomlere kenteekenen voor overdag aange geven. Prijzen van peul vruchten. De munster van landbouw, nijverheid en handel heeft benoemd als Ld dor com missie belast met het -doen van voor- s'clien inzake het vaststellen van prijzen van peulvruchten van den oogst 1917. m do plaats van den heer D. van Wijk Heuff; *te Zoelon, die als zoodanig be dankt heeft, den heer W. C. Holl, te Jngen. - Geen melkbrood. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat. met ingang vare tn'eden, tot nader vast te stellen da tum geen melk, nielkbestanddeolem of melkprolucten zullen mogon worden ge bczigd bij de bereiding van brood. Glasindustrie. De volgende week zal een der machinale ovens van de N. V. Van De venter's Glas fabrieken te Delft worden stop gezet. IV is een gevolg van heit tot contrabande verklaren van flesschen door do Duitscli' regeering Van do -ovens, waar met handenarbeid flesschen worden gemaakt, werken er nop slechts twee met volle kracht, do overigt zijn gedoofd of werken slechts gedeeltelijk. De „Epsilon" Zooals wij reeds mededeelden, is liet stoomschip „Epsilon", van de vrachtvaart maatschappij „Bothnia", gezonken. Volgens een bij diens familie ontvanger telegram van den kapitein is do geheel*^ bemanning gered geworden. Het s.s. ,,Ep silon" was 31 Januari van Falmouth naar Rotterdam vertrokken, en was, naar men meent te weten, door de Nederlandsche re» geenng gecharterd en kwam van ZuidJ Amerika Spoedig na het verlaten van. Fal mouth moet het schip gezonken zijn, tiaar de kapitein Dyeuwen even voor zijn vertrek nog oen particulier telegram had verzonden dat slechts korten tijd vxir biet telegram) aan kwam, dat het zinken meldde De bemanning bestond meest uit Amsteij. dammers E rwten. Er is een verbod uitgevaardigd tot ver werking van erwten tot spiitorwten en vaststelling van maximumprijzen voor aan wezige voorraden spliterwten. Verscherpte dhikboot ooi log. Men schrijft ons uit Den Haag: Naar wij vernemen is de mogelijkheid bej- sploken om de onzijdige vaart, speciaal de vaart op ïndië gaande te houden, zonder daarbij in botsing te komen met de belani gen der belJigeremte partyen, waarbij de re goering zich heeft bereid verklaard, voori- zoover zulks van haar afhangt, zoowol jttierj, toe als tot de beveiliging van de schepen die thans varende zijn, steun te verloernen; Intusschen js wegens de groote gevaren, welke thans.de onzijdige schepen dreigen, aan de reeders, van regeermgsWoge in over weging gegeven, hun schepen do havens niet te doen verlaten, zonder hierover vooraf met de regoering overleg te hebben gepleegd. V Van andere zijde verneemt de ,,N. R. Cl", dat in do. bovenvermelde bijeenkomst van reeders mot do regoering, de moeilijk heid dat Nederland feitelijk van alle over- zeesch verkeer is afgesloten geworden, dooidat het Duitsche hlokkadegobied over het Engelsche blokkadegebied in de boch' van de Noordzee heengrijpt, het hoofdpunl der besprekingen uitgemaakt heeft Onze regeering zal stappen doen, om te verkrij gen, dat hot Duitsche blokkadegebied aï- thans zooverre naar het Westen wordt in gekrompen, dat oen vrije vaargeul naar ho Noorden voor de Nederlandsche vloot open blijft Voorlpopig wordt met Nederlandsche schepen niet uitgevaren. V De stoomboot Iloek vau HollandHar wick is gisteren niet uitgevaren. Er zouden 250 passagiers mee vertrekken; dezen zijn per trein naar Rotterdam ojrugge- keerd. De boot van Engeland, die Woensdag reeds verwacht word, is nog niet te Hoek van fjolland aangekomen. Er gaan voorloopij; geen ÏLollandsche schepen naar zee. Benige, die reeds vertrokken; waren, zijn teruggeroepen. I Ook de visscherijvloot is teruggeroepen.' nnaaciMl nteowa. De koers voor de postwissels naar Groot- Brittaunië en Ierland bedraagt van 1 dezer af £1 12. STADSNIEUWS. Opgavo van voorraden Zij, die in voorraad hebben aardappelen; bruine boonon, groene erwten rijst ea'gortj worden verwezen, naar de kennisgeving aan/ het hoofd van dit Wad, 1 Seh*Mr{|dea. By voldoende deelname zal op een nader te bepalen dag op de Schiodamsebe ÏJs^ club een wedstrijd in schoonryden gehouden vv orden voor heer en dame. 1 Bij gunstig weer zal de Baan Zaterdag}» avond tot 9 uur geopend blijven. Zondagmiddag zal er een matinee musi cal c plaats hebben. Men zie verder nadere bijzonderheden in de betreffende advertentie in dit nummer. Blijkens oen in, dit nummer voorkomende advertentie is de prijs van ongeklopte co kes verhoogd tot f 1.20 per HL. Wij verwijzen onze lezers naar de ad vertentie betreffende de, broodkagrtenrego lmg, voorkomende in dit blad- Gistermiddag, omstreeks 23/4 uur, zijn de 18-jaj-ige M. Woudenberg, wonende aan de Hoogstraat, en de 16-jarige C. v. d. Vel den, wonende aan do Konijnen buurt, met elkaar Bloeiende, in do Schie geraakt. Door een voorbijganger werden Eij op hot droge gehaald en naar het politie-bureau ge bracht, waar zij van droge kleerca werden voorzien en goed verwarmd. Nadat ze weer op hun verhaal gekomen waren, zyn ze naar huis gegaan. De 3 gestolen drijfr.omen, gisteren, ont vreemd, zijn elk 11 meter lang, 15 oent',- neter breed en 6 milimeler d.kze zijn van chroomleder en boven en onder bruin. Het ijs in de rivier wordt hoe langer co dikker. Uit den GemeeateraaA. UI. Cokes-distributie. Ingekomen is nog: Van de plaatselijke commissie uit de ar heidom voor de levensmiddelen-voorziening, .idres, waarin wordt verzocht om net maxi mum belastbaar bedrag naar het inkomen dat gesteld is om voor goedkoope brand stoffen in aanmerking te komen; van £850 te verlagen tot f 400. - De Voorzitter stelt voor dit adres te stellen' in handen van B. en W, om ad vies. De hoer r. Westendorp scat het Kve] wienschelijk, dat hieromtrent spoedig een be slissing genomen zal worden. Er zyn niet veel brandstoffen meer voorradig. Het vermoeden bestaat dat •velen bezig zyn een voorraad te maken, door telken^ cokes van de fabriek te betrekken, terwijl de voorraad van de fabriek gestadig vermin dert Men zal dit begrijpen als spr. mede deelt, dat op 25 Januari 8000 HL. cokes in voorraad was, dat van 25 tot 28 bij djen voorraad 2000 H.L. is gekomen, maar dat er 4000 HL. is afgegaan. Dagelijks komen er 400 HL. bij, maar to- genwfoordig gaan er 1500 ILL- per dag af. Spr. beeft destijds nog ernstig gewaar schuwd dat de grens die men voorstelde te hoog [Was, maar men wist het boter. Thans moet cr ingegrepen Worden, wil men iniet dat do geheelo voorraad verdwijnt. De heer de B r u in moet bezwaar maken deze zaak nu te behandelen. Is er een dringend geval aanwezig, dan' hebben B. en W. het recht om zelfstandig in te gdrijpen. Hot komt spr. echter voor. dat or bij- dadelijke behandeling een langdurige en onvruchtbare discussie zal volgen, Waar immers niet alleen den Raad, -maar ook hef College onvoorbereid zijn. De heer Dinkel aar dringt aan op dade lijke behandeling. 'De fabriek zai weldra' zonder cokes zitten al» niet spoedig Wordt ingegrepen. Ec worden verschillende bezwaren togen het adres geopperd o. a. dat men door in williging van hot daarin gedaan verzoek tuct meer cokes aan de fabriek zal krijgen. Dat is ook niet de bedoeling Door het adres wordt erkend, dat 'hel antwoord van den Burgemeester aan den heer do Bruin juist was, toen deze zeide lat er genoeg brandstoffen in Schiedam aan wezig waren en deze geïnventariseerd moes ten worden. i 1 1' De brandstoffen, die handelaren verkoo pen, kunnen voortaan gekocht worden doo menschen van jyier inkomen het "belast haar bedrag beneden f 400 is. Kan nu met beslist wordea dat do Raad ook in deze het College machtiging ver loont om in te grijpen? Worden geen maat regelen genomen, dan zal men hier mis --eh ion spoedig zonder cokes zitten. Door verlaging van de grens zullen de fa briekscokes meer beschikbaar blijven vooi hen die een lager inkomen hebben. De heer Houtman meent goed te be grijpen, dat de heer üinkelaar de voorraden' van particulieren wïL annexeerenmaar dat zal het gevolg hebben, dat de indus trieën, die met groote moeite trachten hun menschen aart' 'twlerk ta houden, stopgezet zullen worden, waardoor dan ook de werk lieden uit die industrieën door het steun comité geholpen moeten Worden. Spr. moet daarom flat denkbeeld tonj sterkste ontraden. In het belang der arbeiders moet spr. ont raden om beslag te leggen op do kolen, die do industrieën met de uiterste irioeite krygen. Ala die Btopgezet zouden worden, zou men een nog veel erger toestand krijgen. De Voorzitter merkt-op, dat op het oogenblik alles tegenwerkt: de aanvoer is door de vorst gestremd, de invoer is ge ring, zoodat ook do voorraden bij de han delaren klein zyn. Deze hebban bovendien in het najaar groote hoeveelheden «ige- zet. Toen gebleken is, dat hun erg klein waren, is hun aan alleen aan stadgenooten af te leveret slechts met 1 H.L. tegelijk. Wat geeft het, of de gemeente op* voorraden de hand legt? En bovendien, kan en mag het Gemeentebestuur nietd1 zelfs niet de Burgemeester, die in tijden nogal een uitgebreide macht heeft Dat kan alleen de Regeering doen. De Ba/ gemeester zon aan den Minister moeten," aanvragen een machtiging tot beslaglegging/ Men vergete ook methet gaat bij <JS distributie door de gemeenten over dni- zenden, tegen door de handelaren oye honderden. t De hulp is reeds ingeroepen van h# Rijkskolenbureau. Voor centrale verwar- rmng zullen vette LLmburgs'che kolen aar», gevoerd worden. Als het voorstel-Dinkelaar werd aaagp nomen, meent de voorsteller, zal minder cokes van de fabriek worden afgenomen. Maar als één van ons allen nu kolen voor 7Q cent kan betrekken en bij aanneming van dat voorstel dit niet meer kan, ge." looft iemand dan, dat we geen cokes van f 1.10 zullen koopen? Spr. gelooft, dat het voor de thans voor gestelde regeling nu te laat is. Het eenip .vat men er mede zou bereiken, is, djj lo menschen, die door het voorstel boy® ie -grens zouden komen, voor hun ectei vat meer zullen moeten betalen. 4 Men moet toch waarlijk niet denken, dat acn alleen in Schiedam zoo zit. Hei ij u-er het gcheele land precies hetzelfde, -Ipr. heeft gezinnen in Rotterdam gespro ken, die maar om 8 uur naar bed gaan, andat ze geen kolen hebben. Spr. gelooft liot, dat met dit voorstel minder cokes van do fabriek betrokken zullen worden. De heer v. Westendorp: Als decokes duurder worden, zal men met het stoken wel zuiniger worden. In do eerste plaats moeten toch geholpen worden de mm- -.chen, die overal gebrek aan hebben. Iedere maatregel moet aangegrepen worden om lit doel te bereiken. Laten de beter gesitueerden samenwer ken om bijv. uit Limburg kolen te laten komen. Do heer Ris heeft vanmorgen den voor •aad cokes op de fabriek gezien en het bleek hem, dat die angstwekkend klein Was, Herhaaldelijk is reeds gewezen op het gebruiken van andere brandstoffen. Spr, komt, zooals men weet, in heel veel ge zinnen, maar bijna nergens ziet hij iets anders stoken dan kolen of epkes. Spr. gebruikt allang turf en deze voldoet zeer goed. Kan ook van gemeentewege niet voor turf gezorgd worden? Laten ook de ar beiders begrijpen, dat turf een goede brand stof is. Spr. zou wel het voorstel willen doea om van gemeentewege turf beschikbaar ja stellen. 4 Hij vindt het ook wel overdreven, dat aan do industrie nu nog - cokes verkocht wordt. Do heer De Bruin herinnert er aan, dat hij het voorstel heeft gedaan dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Dit voorstel wordt ondersteund door do heeren v. Pelt en v. d. Zee. Do Voorzitter: Dit voorstel bedoelt dan, tiet adres te stellen itt handen van B. en W. om advies. In stemming gebracht, wordt dit aange nomen met 12 tegen 8 stemmen. Vóór stemmen de heeren v. d. Zee, Mei chcrs, De Bruin, Houtman,, Schreuder, v. d. Tempel, mr. v. Briei Sasse, Koop- mans, v. Pelt, v. d. Hoek, Scheffers, mr. Kavelaars en Lagerweij. Tegen stemmen de heeren Korpel, Dui kelaar, v. d. Schalk, Evers, Ris, v. .Wes tendorp en Goslinga. Maximumprijzen. Van de Plaatselijke Commissie uit da Arbeiders voor de le vensmiddelen voorzie ning, adres, waarin wordt verzocht de man- mum prijzen, op 1 Januari 1917 geldende voor de gedistribueerde goederen, te hand haven. De Voorzitter stelt voor dit adres in handen tc stellen van B. en W. tra advies. De heer Dinkelaar ziet niet in dai aan houding van dit adres noodig is. Wat is de bedoeling van het adres? En kel om na te volgen wat Amsterdam doet, waardoor vast zal staan dat de prijzen der etenswaren niet hooger zullen worden dan die zijn op X Januari 1917. Voor de arbeiders is het onmogelijk om nog hoogerc prijzen te betalen. Straks komt de Minister misschien weer met nieuwe, hoogere maximumprijzen en dan worden de artikelen voor de arbeiders onbereik baar, -i Spr. is met' den Voorzitter van gevoelen dat de Gemeenschap de lasten moet 'dra gen die de oorlogstoestand oplegt. Spr. dringt aan op behandeling van het adres in deze zitting. Do Voorzitter: U weet dat "diemaxi- mumpryzea gelden voor do géheele be volking? De heer Dinkolaar: Wat door'de Ge meente betaald zal worden, moeten de in woners later toch weer betalen. Do Voorzitter: U doet daartoe hfiï voorstel? - De heer Dinkolaar antwoordt toestem^ mend. De Voorzitter: Is het u bekend ó'/L het Rijk van het verschil 9/io v00i: rekening neemt? De heer Dinkolaar:-Ja, jE*n—

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2