i 69"° Jaargang, #1 ll No 15362 Zaterdag 3 Februari 1917 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Ingezonden Mededeel ingen. Hoe urinezuur afzettingen ïradaj teal idar.f i Deze. courant verschijnt dageljks, met uitzondering van Zoo.- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen met inbegmip van gets, incassokosten fl.30; franco per potet £1.75. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tien voor het eerstvolgend nummer inbeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd rijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 20 cents. Reclames 40 cent per regel- Incassokosten 5 cents. Oroote letters naaf. de plaats die zij innemen. Adver tentiën bij abonnement op voordeeiige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau, te bekomen. Incassokosten voor Schiedam 5 cents, voor postkwitantiën 10 cent Dageljjks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opgw geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Telefoon No. 103. ötill 9 50 èk&jf ndij|| n. .0.1 'H| up. ard; j per j pe< ara «l** taig- ene vóór ma Voorzitter Fock blijkt van den presidiaten zetel het altijd min of meer weerbarstige paardje, dat Tweed© Kamer heet, met vas ten teugel te willen leiden. Hij wacht niet totdat de vereischte 51 leden ei zijn, maar opent de zitting precies op het vast ge stelde uur van half twaalf. Dat heeft ge maakt, dat er Dinsdag 1.1. twee keer straf lijstje moest worden afgelezen; en dat dit zelfe Woensdag nog eens moest worden herhaald, maar Donderdag waren dan toch. de benoodigde Kamerleden precies op tijd op het appèl, waaruit men weer ziet dat de aanhouder wint. In de eerste plaats zij vermeld dat de schcepsvorderingswet met slechts drieslem- men tegen is aangenomen, die van de hoeren Nierstrasz, de Meester en Bichon van IJs- selmonde. De heer Nierstrasz, die zjjnsfcem tegen motiveerde, verklaarde, dat dit was om vier redenen. Dividend, dividend, nog eens dividend, en weer eens dividend, in terrumpeerde de altijd vrijmoedige heer Duys. Een brutale interruptie, zeker het Parlement onwaardig, maartoch niet geheel onverdiend, daar de heer Nierstrasz met zijn ideale(?) opvattingen van het Ka merlidmaatschap tot nog toe weinig an- 'ders gedaan heeft, dan zijn eigen readers- belangen met het algemeen belang te ver warren. Bij de oorlogswinstbelasting kwam hij met een amendement, waar het eigen belang zoo duimen dik boven op lag, dat geen der Kamerleden, ook zijn eigen partij- genooten niet, het ste uiten wilde, en bij de Scheepsvorderingswet was het hem te wei nig, dat er voor een ingevorderd schip 2% maal den. prijs,wordt uitbetaald, die daarvoor in normale tijden mag geéischt worden; hij deed, gelukkig, vruchtelooze poging, om de Regeering de vrije hand te geven om hooger hedrag uit te keeren. flet is wel zonderling, dat iemand van zulke geneigdheid zich ooit geroepen heeft kunnen voelen om als zede mees ter tegen over zijn medeleden op te treden. Maar men kan een goed prediker zijn, al geeft men het voorbeeld niet. De heer de Meester onthield zijn stem aan de wet, omdat, naar zijn meening de belangen van de vaart op Indiè bij deze wet niePgenoegzaam zijn gewaarborgd. De heer Nolens mocht, naar aanleiding van deze verklaring, terecht opmerken, dat men de belangen van Indiè niet in tegenspraak mag brengen met die van Nederland; dat die identiek zijn, en dat, wanneer men maatregelen neemt in het belang van ons land, men mag aannemen, dat de belan gen,' van Indiè- niet verwaarloosd zullen worden. Bij Binncnlandsche Zaken is natuurlijk een groote boom opgezet over de woning nood, waarvan ieder overtuigd is, dat die tot bedenkelijke hoogte is gestegen. De hee- ren Fleskens en Rutgers spraken er over, en ronden steun bij den heer Schaper, die een man uit Capelle aan den IJssel ten tOQneele veerde, die acht jaar in het zelfde huis gewoond heeft, en die, nu de huur hem opgezegd is, zelfs geen var kenshok kan krijgen (Appingedam's afge vaardigde deelde niet mede, of hij zulks begeerde) en dat alles omdat het bestuur van die gemeente nooit iets beeft gedaan voor den woningbouw. De heeren Fleskens en Rutgers stuurden naar onze meening de zaak dan ook in de goede richting, toen zij, begrijpende dat de speculatieve bouwers wegens de duurte der materialen er in den tegenwoordigen tijd niet aan kunnen denken- om te gaan bouwen, dit voor de gemeenten, makkelijker wilden ma ken, en de heer de .Savornin Lehman sloot zich daarbij aan. Zij wilden dit ver krijgen, doordat de Regeering voorschotten zal geven van 90 pCt. der bouwsom te gen een rente van 4 pCt. en met een terugbetaling in 75 jaren. Minister Cort van den landen zal den heeren een heel eind tegemoet komen, al wil hij dan ook niet zoo ver gaan als zij1 wenschen; met alle mildheid in deze is het^-toch goed dat zooveel mogelijk vastgehouden worde aan het groote beginsel van de Woning wet, dat rente en aflossing ten slotte uit de buur der woningen komt, en de Staat kan natuurlijk geen geld utüeenen. a 4 pCt, wanneer hij daar zelf meer voor moet betalen. Men is daarvan nu toch al reeds 'V-;,afgeweken door het, geven van. bijslagen, .die echter doereden oorlogstoestand ge- ;.r:g?ócji1yaardigd zijn. Over de verplaatsing van bet Belgische vluchtoord te Ede naar Nunspeet ïs heel wat te doen geweest, en daarbij heeft de sentimentaliteit hoogtij gevierd. Wjj voor ons vinden het wel heel goed, dat do Belgische vluchtelingen hier een gastvrij Onderdak hebben gevonden, en. van Staats wege krijgen wat ze behoeven, als ze niet in eigen onderhond kunnen voorzien, maar zien niet in, waarom dezen het nu juist beter zouden moeten hebben dan de eigen landskinderen; en waarom wij in deze dure tijden niet zouden mogen bezuinigen door de beide vluchtoorden tot één te maken. En waar duizenden vrouwen in Neder land uit zuinigheid thans zelve aan de waschtobbe staan, klonk het ons vTeemd in de ooren, dat daar in Ede alles elec- trisch gewassbhen en geheel klaar aan de belanghebbenden wordt thuis bezorgd. Maar België is eenmaal troef. De heer tHogenholtz was er diep mee begaan, dat er nu geen verwarmde slaap zalen meer zullen zijn, al shop hij dan, ook in een onverwarmde slaapkamer, en dat de leeszaal misschien zal opgeofferd worden. En daar een sociaal-democraat nooit over iets met ontferming bewogen kan zijn, of de met hem concurreerende vrijzinnig-democraat zingt er de tweede par- rij bij, was ook de heer Koster vol mede lijden met die 4000 vluchtelingen, die uit Ede naar Nunspeet zullen worden overge bracht, en "die het „comfort" waaraan ze gewend waren geraakt, zullen moeten mis sen. En ook de heer Ruys de Boerenbrohck1, wiens Limburgsch hart hem natuurlijk veel voor de Belgen doet voelen, bepleitte het behoud van Ede, dat nu eenmaal den naam heeft voor de allerbeste Belgische vluch telingen te dienen, en wilde zcJfs de in woners van het vluchtoord Gouda, dat gru welijk duur is, daarheen overgebracht zien, juist omdat dit zooveel kost en daar er f175 per dag huur betaald wordt voor ruim duizend menscben. De Minister hield echter zijn streng goed vast; één groot kamp was natuurlijk altijd goedkooper dan twee kleine; de voeding is i i Nunspeet veel beter dan in Ede, en al zal! de overbrenging daarvan eerst kosten met zich brengen, spoedig zal het een niet onbelangrijke bezuiniging geven. De heeren kwamen toen met een motie om de ontruiming Van Ede voor onge- wenscht te verklaren, maar deze werd door den heer Hugenho'tz ingetrokkenop grond dat de Minister den voorstellers te gemoet zou zijn gekomen. Daar dit in geen enkel opzicht het geval was, werd deze mededeeling met stormachtig gelach begroet, en, zoo verliep de heele oppositie als een storm in een glas water. Jammer is het nu maar, dat naar buiten de indruk wordt gevestigd,en dat ten onrechte, dat da Belgische vluchtelingen, die in Ede zijn gemtemeeid, het minder goed zullen heb ben dan voorheen; waarom, zouden wij willen vragen, hebben de voorstellers van de motie zulks niet bedacht? Bij bet hoofdstuk Onderwijs is door de heeren Merchant, Van Raalte, Gerhard en anderen er op gewezen, hoezeer deze bron van geestelijke welvaart voor ons volk op droogt, nu daarop in de eerste plaats wordt bezuinigd, men behoeft het Voorloopig Ver slag over Binncnlandsche Zaken, maar -in te zien, om te weten jioo ons onderwijs, het vak en am bach Is onder wijs in/de eer ste plaats lijdt onder ingekrompen of ge weigerde subsidie, ert de heer Van Raalte mocht terecht vragen of het niet penny- wise en poundfool was in een tijd, dat men millioenenen milhoenen uitgeeft voor mobilisatie en distributie van levens middelen op het Verstrekken van geeste lijk voedsel zoo karig te rijn. Anderen als de heer Lobman en Nolens zochten de fout hierin, dat de Minister van Binncn landsche Zaken zelfs in vredestijd zoo met bezigheden bveuladen is, dat hij niet den noodigen ftijd over heeft om zich aan on- derwijsbelangen behoorlijk te wijdon. Do heer Nolens pleitte daarom voor een di xecteur-generaalde heer Lohman had be zwaar tegen zulk een ambtenaar, d.e altijd een man van een bepaalde richting za! zijn, en stelde zich voor, dat in do toekomst 'de Onderwijsraad, zooals de Pacificatie- commissie tdien wil, en die uit mannen van jallcrlei kleur zal zijn samengesteld, in Ideze goede diensten zal kunnen be wijzen. De (heer Van Veen bepleitte verhooging Van de subsidie van de bijzondere hoogero burgerscholen, maar zal' ija 's ministers ant woord zijn ongeduld moeten bedwingen, lot de öncterwijsvoorstellea aan de orde ko men, en de heer Limburg 'drong met kjem er bp aan, dat men nu eindelijk m hij Riod in deze zeker de overgroots meer derheid der. Kamer op zijn hand ,eea 'einde kal .maken aan de dwaasheid, (dat jongelieden toet diploma 5-jarigen cursus niet fcimner., doctoreeren aan de pbilosopthi- sche ïacuiteit, waarvan het gevolg is, dat dezen naar Delft gaan. In. Groningen b.v. dient het kostbare geologische laborato rium voor één heele student in de ge ologie, wat de heer IJzerman in zijn geestig rnaidenscheechje deed zeggen, dat de taak van onze professoren in deze wetenschap in het vervolg wel geen andere zal zijn dan nieuwe professoren te kweeken. De heer Lim.'vurg sloeg spijkers met koppen, toen h'ij den Minister vroeg of deze de door hem begeerde wetswijziging zou aan- .brengen, of dat hij liever had. dat hjj (Lim burg) Van zijn recht van particulier ini tiatief gebruik maakte. Hij kreeg een ta melijk bevredigend antwoord, maar toch niet zoo, dat wij niet hopen, dat hij maar 'zelf zoo spoedig mogelijk de handen uit den toouw zal steken. De heeren Gerhard, Eerdmans en Boisse- vain, de laatste zeer uitvoerig en gelukkig, hebben gewezen op de voortdurende ver hooging der eischen voor het eind-examen H. B. S. en Gymnasium, waardoor er voor onze jeugd noch tijd overblijft voor ont spanning, noch voor lichamelijke opvoeding. De heer Schaper maakte de leuke opmer king, dat het ergerlijkste is, dat iedereen, het over deze zaak eens is, dat, als men de leeraren spreekt, dezen gnf toegeven, dat de leerlingen overladen worden, en dat, als men de examinatoren spreekt, dezen hetzelfde betuigen, maar er bijvoegen, dat ze toch geen andere examenvragen kunnen stellen dan uit de leerstof, die de leeraren hebben verwerkt. Een flinke Hercules zal echter noodig zijn om dezen Augiasstal te reinigen, want het is feitelijk toch te mal om los te loopen, date-kinderen van 14 en 15 jaar, na 6 uur les daags, nog eens twee of meer uren aan huiswerk moe ten besteden. Voorshands zal er echter wel niets van komen, want de Minister heeft een onderzoek toegezegd, en al is zulks in gewone tijden reeds een schrale belofte, in deze oorlogstijden mist ze fei telijke alle vleesch en bloed. En zoo gaat het ook in dit geval, zooals een oud-par lementariër het eens geestig uitdrukte; er zijn geen hervormingen, die moeilijker door de Tweede Kamer zijn te verkrijgen dan die, waarover ze het m haar geheel eens is. Het meest van belang was voor ons het antwoord, dat de heer Cort van der Linden gaf aan den heer Marchant, op diens ver wijt, dat do -Regeerxng niet genoeg deed voor de geestelijke welvaart der natie, waar bij de afgevaardigde uit Deventer niet on duidelijk had laten doorschemeren, dat het hem voorkwam, dat Minister Cort van der Linden in deze gebreideld werd door zijn ambtgenoot van Financiën, al was hij zelf dan ook van goeden wille. De premier heeft dit tot zekere hoogte toegegeven. Hij er kende, dat, als hij in de Tweede Kamer kwam om zijn begrooting te verdedigen, dat hij dan in die atmosfeer meer en meer den indruk kreeg, dat er heel wat meer voor'het onderwijs op alle gebied moest worden gedaan; maar dat hij, als hij dan, naar buiten gaat, en de donkere wolken ziet, die zich nog vertoonen, en denkt aan de verschrikkelijke zorgen, die op ons druk ken om ons land door deze crisis heen te leiden, en aan de noodzakelijkheid, te zor gen dat de financieele lasten binnen rede lijke grenzen blijven, en dat het staatscre- diet, dat wij ook in de toekomst noodig hebben, in stand wordt gehouden, dat hij dan huiverig wordt om datgene te doen wat hij graag zou willen. Wij begrijpen dit standpunt en waardeeren, het zelfs, en de Minister blijft er natuurlijk| te vaster op staan, waar wij ons m een mi nister van Financiën, verheugen, die con- cientieus is. Dat is in deze tijden een groot voordeel. Maar die conscientieusheid mag o. i. niet leiden tot venvaarloozing van be; langen, waarmee het wel en het wee der natie is gemoeid, en dat te minder als de wetgever daarvoor in vergelijking met de millioenen die wij tegenwoordig uitgeven feitelijk niet meer betoekenen. dan een boon in een brouwketel. Een enkel voorbeeld, naar aanleiding van iets dat bij Binnenlandsche Zaken is be handeld, Ihloewel het feitelijk bij Financiën thuis behoorde. Minister Treub heeft inder tijd een ontwierp ingediend om alsnog de wei duwen van de onderwijzers, die vóór 1905 den dienst zijn uitgegaan, in wielk jaar het pensioen voor de onderwijzers weduwen is ingesteld, in het genot van pensioen te stel len. Men weet hoe het mot die soort zaken gaat; in pensionneerings-kWesties brengt de bepaling van den begin termijn nu eenmaal haar onvermijdelijke wreedheid mede. De onderwijzer die één dag vóór de inwerking treding der wiet stierf, liet zijne weduwe; onverzorgd achter, terwijl de weduwe van de collega die één dag later den geest gaf, Sn het genot van pensioen wérd gesteld, maar dat is nu. eenmaal niet anders. Als nu zoo'tt wet een jaar of tien gewerkt heef i, dan wordt de categorie van de mvt-trekkenden heel' wat kleiner, daardoor worden doorgaans Re geering en Kamer met innerlijke ontferming; bewogen, en zoo heeft dan ook Minister Treub een ontwerp ingediend, om den over gebleven weduwen ook pensioen te geven. Minister van Gijn heeft dat ontwerp echter laten liggen, en nu wil het ons voorkomen, dat de heeren de Savornin Lohman en Lim burg schoon gelijk hadden, toen ze beweer den, dat dit niet aanging, nadat er nu een maal in deze verwachtingen zijn opgewekt, deze in de tegenwoordige moeilijke tijden tot teleurstelling te laten leiden. De Minis ter van Financien is in deze lijden uit den aard der zaak een machtig man, en wij steken het niet onder stoelen of banken, dat de gesties van den heer van Gijn door* ons over het algemeen buitengewoon wor den geapprecieerd, maar in dezen tijd moet de vervulling van zijne functie wel niet an ders dan tot eenzijdigheid leiden, en daar tegen moet juist de Minister ivan Binnen landsche Zaken, die meer dan één van zijne collega's als de minister van de geestelijk^ welvaart der natie kan genoemd worden, ■waken. Er was weer eens een echt anti-revolu- tionnair amendement van den' heer Rut gers, helaas ook door de heeren van Wijn bergen en Gerretson mede onderteekend, om niet voort te gaan met de oprichting van nieuwe hoogere burgerscholen of met het omzetten van 3-jarig© cursussen in 5-jarige dito, alvorens de subsidie aan de bijzondere hoogere burgerscholen verruimd zou zijn in den zin, z#oals de Staatscom missie dit wil. - Het amendement zag er principieel en dus onschuldig uit, maar het ging feitelijk om de oprichting van de H. B. S. te Oud- Beijerland tegen te houden. Zooals men weet is daar de verkiezingsstrijd over den Gemeenteraad gehouden, over de vraag of do bevolking die II. B. S. begeerde, en, die is in zooverre verloren, dat er één tegenstander meer dan het aantal voor standers is gekozen. Dit beteekent echter niets, waar oorspronkelijk zoo goed als de heele bevolking, zoowel Rechts als Links voor die oprichting was, omdat in deHoek- scke Waard een dringende behoefte aan M. O. bestaat, en Oud-Beijerland de aan gewezen plaats is om dat daar te vestigen, maar anti-revolutionnaire predikanten heb ben, en daar zijn zij virtuoos in, dezen) strijd geheel vertroebeld; door hun volge lingen voor 'te houden,dat het toch niet aanging voor de gewenschte H.B.S. de anti- revolutionnaire meerderheid iii gevaar te brengen. Vandaar den uitslag dat met één stem meerderheid de anti -levolutionn ai ren in den Raad het heft in handen hielden, en dus werden de ondeihandelingen met de Regeering afgebroken. De voorstanders lieten het er echter niet bij zitten; zti stichtten een particuliere vereeniging, die aan do Regeering de door haai- gevraagde gelden en het door haar gevraagde terrein bood, en zoo kwam er een post op de begrooting voor de oprichting van een H, B. S. in Oud-Beijerland tot grooten schrik van de doleerende predikanten in deHock- sche Wraard, van welke de heer Rutgers zich tot den tolk maakte. Maar hij werd geducht onderhanden genomen door de heeren Marchant, Sannes, Ketelaar, Drion, De Jong en 'Roodhuijzen. Waar anderen alle machination aan de kaak stelden, die daar in Oud-Beijerland gebruikt zijn dbor de antirevolutionairen om tot het door hen gewenschte resultaat, te komen, wezen de afgevaardigden uit De venter en uit Brielle er meer bepaaldelijk op, dat het Rijk zijn eersten plicht zou verzuimen als het op dc ontwikkeling van ons M. 0. de bevriezingsmethode zou toe passen, en dat de houding van den heer Rutgers c. s. de betere verhoudingen op onderwijsgebied, die men van do Grond wetsherziening mocht venvachten, lot chi mère maakte. De zaak is nog niet beslist; de Minister is nog niet aan het woord ge weest, en de heer Rutgers is geen man om do aanvallen, op hem gedaan, onbe antwoord te laten. Een hartig woord is er gesproken over de verbetering van de salarissen der leeraren aan de R. H. B. S., waarvan velen reeds lang vóór den oorlog beneden peil waren, zoodat het haast onnoodig is er aan toe te voegen, dat vejen van die leeraren in zeer benarde omstandigheden verkeeren. Veel kwaad bloed heeft het ge zet, dat in de Memorie van Antwoord een staat is overgelegd, die zoogenaamd moot bewijzen, dat deze menschen het nog zoo kwaad niet hebben door hun bijverdiensten, waarbij aan het hoofd parcasseert een leeraar met een inkomen van f6000, die aan twee H. B. S. les geeft in de Staats wetenschappen, waarmee hij 2 mille ver dient, terwijl hij de rest verdient met zijn advocatenpraktijk. Natuurlijk is die staat niet het werk van den Minister, maar men ziet er weer eens uit, wat de ambtenaren aan het Departement alzoo aandurven. 4 De héér Albania, oud-leeraar, heeft een uitmuntende rede gehouden, waarin de moeilijke taak van den leeraar en het ab soluut onvoldoende van zijn salaris, dui delijk uiteengezet werden, en hij kreeg van alle onderwijsmannen in d» Kamer steun. De afgevaardigde voor den Brielle legde er den nadruk op, dat waar de Kamer thans niet in de gelegenheid was de be grooting af te stemmen, deze omstandigheid den Minister meer dan ooit geneigd moest maken om aan billijke wenschen in deze tegemoet te komen. Z.Exc. is ook hier over niet aan het woord geweest, maar schijnt niet afkeerig in den nood door duurtetoeslagen dadelijke hulp te verleenen. In de avondzitting is men met het hoofd stuk Waterstaat opgeschoten tot de Spoor wegen. De billijke klacht is niet uitgeble ven, dat de abonnementsprijzen verhoogd zijn, niettegenstaande er zooveel minder tremen loopen dan vroeger. Wij zullen daar van alleen zeggen, dat het in de lijn ligt; alles is duurder en van alles is mindeg dan. vroeger. te verwijderen. Tot de kwade gevolgen van overtollig urinezuur behooren niet alleen spit, schias, en rheumatiek, want ongetwijfeld is urine zuur ook de grondoorzaak van steenach tige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur kris tallen, veel gelijkend op glassplinters, ver zamelen zich rond de teere niercellen en vormen niergruis, dat zich een weg baant naar de blaas en dikwijte zoo groot wordt, dat een operatie onvermijdelijk is. Maar een speciaal niergeueesmiddel, genomen bij het optreden der eerste verschijnselen, dient succesvol te zijn ter voorkoming en. verwijdering der urinezuur afzettingen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal niergeneesmiddel. Zij herstellen de werkzaamheid der nieren, spoelen de urinekanalen door en reinigen deze, en verwijderen het urinezuur vergift en de vloeistoffen, die zich ophoopen en ont steking in de spieren en' gewrichten ver oorzaken. Om bij het gebruik van Foster's Pillen de beste resultaten te verkrijgen, dient de lijder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en slecht licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholische dranken te gebruiken. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uit sluitend voor nier -en blaaskwaien. Zij werken hoegenaamd niet op de ingewan den. Let er op, dat gij de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handtoekening van James Fos ter. Te Schiedam verkrijgb. bij Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel £1.75 p. doos of f10.p. zes doozen. BiyftENLAND. Dlr, bel., Sar. en ace. Bij Kon. besluit van 27 dezer: is met ingang van '1 Februari: benoemd! tot adjunct-inspecteur der directe belastin,1- gen, invoerrechten en* accijnzen, met den! persoonlijken titel van inspecteur dier mid delen, L. Feenstra, ontvanger der dïrecfca belastingen, invoerrechten en accijnzen te Haarlem, 1ste afdeoling, en is hij aldaar der finitief werkzaam gesteld. zijn, met ingang van 1 Febhiari, benoemd tot commies ter directie der directe belas tingen, invoerrechten-en accijnzen; j te Arnhem, J. C- J. A. van der Mast rjks- kleik 1ste klasse, werkzaam aan deze di rectie; - te Breda, Wj. Verheijen, rijksklerk 1ste klasse, werkzaam aan deze directie; is aan de verificateurs der invoerrechten; en accijnzen G. M. Gielea en J. A. G. Sie? verts, te Amsterdam, op hun verzoek, met! ingang van 1 Mea eervol ontslag uit 's rijkst - dienst verleend; i t") is benoemd tot ontvanger der directe be- \$si ttvö j**. J# yt. ,5^^ ^,-w 5? J* «j^j SCHIEDAMSCHE C0URAI1T. J ■>r&a Vf Sf f ll&i var l%-J 11, t tóffii

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 5