Jaargang, Zaterdag 17 Februari 1917 No. 15374 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Ingezonden Mededeelingen. Uitputting der nieren "#t© f; Be®® courant versciiijnt dagelijks, mat uitzondering van 2on- *n Feeatdgg»a. f Ergs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen met inbegrip nut cta. incassokosten fl.30; franco per po t fl.75. Prjjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aanga n«m«. Advartentiën voor het eerstvolgend n u tamer moeten des middags véér een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Te Kamer is audcrhalven dag in Comité Generaal geweest, vóór ze met de openbare behandeling van de Oorlogsbegrooting te begonnen. Dat de. Staten Generaal, de Twee de Kamer im de eerste plaats, m de te genwoordige tijdsomstandigheden er op ge steld is ingelicht te 'worden omtrent de gebeurlijkheden, die voor ons land uit de verscherpte blokkade ednerzijds en den ver scherpten duikbootenoorlog anderzijds, kun nen voortvloeien, is niet meer dan natuur Jjjk. (Evenzeer is het te begrijpen, dat zij op de hoogte wenscht gebracht te worden van de krachten, waarover wij", als ze on verhoopt gebruikt moesten wonden, kunnen beschikken. Toch had dit Comité Generaal dit keer voor ons een verdacht bijsmaakje, en kon den wij ons niet losmaken van de gedachte dat het aangevraagd was om van Hechts den Minister van Oorlog het leven zuur te maken, zoo niet om zijn mini«terieelen le vensdraad af te snijden. Wij vestigen dit vermoeden, dat natuurlijk piet anders kan zijn dan een bloot vermoe den, op twee feiten. Jn de eerste plaats hierop, dat dit Comité-Generaal alleen door leden van Rechts is aangevraagd; wat er toch zeker 'niet op wijst, dat de Kamer in haar geheel het over het aanvragen van een Comité-Generaal eens is geworden, in alle geval niet hierop, dat daarover door de verschillende partijen onderling overleg is gepleegd. Onze tweede grond voor ons vermoeden is de behandeling, die Minister Bosboom Dinsdag 1.1L van de Rechterzijde ondervon den heeft bij een zoo logisch en onschul dig wetsontwerpje als een wetje om de müitielichting 1918 vervroegd op te roe pen, om het daardoor mogelijk te maken dat de beide landstormlichtingen nog iet- wat thuis topnen worden gelaten. Wat ge heel in de lijn lag van de Kamer, die zich altijd op het standpunt heeft geplaatst, dat men, zoo lang men jongeren ter beschikking heeft, de ouderen maar ongemoeid moet laten. MaarMinister Bosboom is nu eenmaal geen persona grata hij de Rech terzijde. Dit hangt niet aan zijn bekwaam heden als officier, want die zijn boven allen twijfel verheven; onze tegenwoordige mi nister van Oorlog "had een grooten naam vóór hij zijn portefeuille aanvaardde, en zelfs die officieren die minder met hem op hebben ook in het leger wekt niemand onbepaalde bewondering getuigen van zijn! groote bekwaamheid. Maar de Rechterzijde zou daar den zao- voel jongenen Co-lijn willen zien, en daar om kan Bosboom bij haar geen goed doen. Coiijn, de voortvarende, de in den oorlog ervarene, zou de eenige man zijn, die ons leger zóó paraat zou kunnen maken al» ggwenscht was. Wij zouden niet gaarne iets te kort doen aim de bekwaamheden ea aan de voortvarendheid van den oud- miuister Coiijn, maar hoe hij nu juist zoo- yoel imeer zou kunnen tot stand brengen dan Bosboom is ons niet duidelijk. Goéd het een kwestie vaai weken, dan zouden wij (liet nog tonnen begrijpen, want om heel gauw iets te doen is een man als Coiijn -zeker heel wat waard, maar Svij hebben hu 2J/a jaar gehad om alle leemten in jon ze defensie te -leetren kennen en te iroibeteren, ton dan zou Coiijn, met dezelfde moeilijkheden ie kampen hebben gehad als Bosboom, die wol in hoofdzaak deze zijn, dat wij vcor-zoo groote troejvenmacht ah wij thans op de been, hebben, en. die wel |12 h 13 maal girooter zal zijn dan het gewone jaarlijkscho tcontingent, onmogelijk een Voldoend aantal 'bekwame officieren en onderofficieren kunnen hebben, waardoor dus "de geoefendheid Van de nieuwaange horamen niet geheel kan zijn wat ze wezen meet. Waarbij dan nog komt, dat de lief- liebberij Van onze miliciens om op te klhn- jnm tot milicieö-ondcroff:«ier of niilieien- lOffider 'zóó gering is, dat do Regeering met een wetsontwerp is moeten komen, waarbij haar 'de bevoegdheid gegeven, zal .worden de geschikte 'elementen voor het kader te dwingen daarin plaatsen te vervullen. En de andere moeilijkheid" is, dat uit den aard der zaak aanmaking van gesehut ,ea zoo Voorts, buitengewoon bemoei lijkt, wordt duo- het feit, dat allo oorlogvoerenden zélf zoo veel mogelijk daarvannoodig hebben, en dat de fabrieken, waarvan wij ons gesclmt plachten te betrekken, juist in de oorlog- Voerende landen staan.. Wie nu met mis de Vertooning gezien heeft van de Regeo- ringsfihn bver onze defensie, weet, dat men ttans aan de (Hjembrug heel veel maakt, nan. welke vervaardiging men vóór den oor- fog z;eifc niet dacht, maar een,' kind kan 'begrijpen, dat dte Hjemb'rug .ons niet kan fewten wat Krupp en," Creuzot ons op .dit pOjganHik" onthouden. JVinden Wij -dus het voortdurend ncerhajen v* Ivan Bosboom door de Rechterzijde weinig billijk, en zelfs in strijd met het nationaal belang, het kan helaas ook in hat Buiten land niet anders dan een zeer slecblan ui di uk maken, dat een deel jvun het Paria ment, d. i. dan de meei dorheid daarvan, een minister op zijne plaats zou laten, die niet de rechte man zou zijn aan het hoofd van een der meest gewichtige departementen, wij zouden \oor geen geld ter wereld than» Bosboom voor Coiijn verruiten en wel om de volgende reden. Bosboom maakt deel uit van liet kabinet Cort van der Linden en te dus 'geheel homogeen met het denk heel t dat wij te waken hebben voor de mees' stipte neutialiteit, dat wij, als de nood daartoe dwingt, ons zoo goed naar Links als naar Rechts hebben te verdedigen, da wij ons stipt hebben te onthouden van all pró dilsche en pro-da ische neigingen. Maai 'olijn behooit onder de bekende, ipro Duitsche, en wij moeten aan het Departe ment van Oorlog noch een man hebben zi' ten, hoe bekwaam dan ook, die of van hij zondeie sympathie voor de Gen traden of voor de Entente blijk hoeft gegeven. De Rechterzijde, en speciaal de fanatici van dien kant, hebben echter nog een an deren grief tegen Minister Bosboom, en we' deze, dat hij niet genoeg zou doen voor de geestelijke belangen van onze soldalen, en dat hij onzedelijke verlooitingen in he. eger zou toelaten. Dat tekort in de zorgen voor de geestelijke belangen zou hem dan zitten in te wéinig vrijgevigheid, waar lie' om subsidie voor de Militaire Huizen gaat, die echter hij elkaar toch nl 42.000 gulden krijgen. De heer Ter Laan mocht teitochj, zeggen, dat dit dreinen om subsidie in, naam van het heilige, een misselijken indruk maakt, en daartegenover stellen, dat de so •iaal-democratische mobilisatieclubs hun werk geheel zonder subsidie verrichten Maar het ergst is, speciaal an de oögen van len heer Duymaer van Tw'st,'dio dezen, keel' daarbij schijnbaar gesteund werd door den heer Ruys de Beerenbrouck, wat er voor militairen Vertoond wordt Daar hebben we indertijd gehad de vertooningen in het Stadion, waarbij de officier, die de acteurs en actrices, die hunne medewerking baddert verleend, dank zegde door gene der toon-e-1 speelsters is gekust (oud tooneelgobruik' laar zijn do voorstellingen van Nap de la Mar, die'door duizenden brave burgers met vrouwen en kinderen Worden herklit; daar is eindelijk Wat onze- soldaten zelvo vertoonen. Let wel, dat niemand verplicht is deze voorstellingen bij te wonen; men kan er een kaartje voor krijgen als men wil, en het gaat hier niet om kinderen, maar om mannen van- 20 tot 40 jaar. Toch dorst le heer Duymaer van Twist met hot oog ip dit alles beweren, „dat de gernohillscer- den, die overeenkomstig hun levensbe schouwing daar niet behoorden te zijn, di rect of indirect verplicht worden de meest walgelijke vei tooningep bij te wonen en Ie meest schunnige liedjes aan te hoorert." Was het wonder, dat de Minister van Oor log zich warm maakte, dat hij met den vuist op -de tafel slaande eischte dat ge noemde afgevaardigde nu eindelijk met die praatjes zou ophouden, al ware het mis schien verstandiger geweest zich niet hoos te maken en de afgevaardigde voor Steen wijk maar te laten praten, aan wiens uit spraken de Kamer nu juist geen bijzonder gewicht hecht. Trouwens, de heer Duy- jnaer van Twist kwam er al zeer slecht af; hij had zijn oordeel over die vertoo ningen van do soldaten zelvon, in casu een wedstrijd in Tilburg, gegrond op wat daarover in „De Middernachtzendeling" van Juli was geschreven, en het bleek, dat do redacteur van dat blad alles terug had moeten nemen wat hij daarover gesclire- ven liad en aan den Minister van Ootlog zijne excuses daarvoor had aangeboden. En wat dat stuk van Nap de la Mar be treft, de Minister deelde mede, dat hij, om zich van den inhoud daarvan te vergewis sen, aan een van zijn officieren, een eer zaam huisvader, die geheel opgaat in *ijn werk en in zijn gezin, had opgedragen daar heen te gaan en. hem rapport uit te bren gen, en dat deze hem op zijn vraag, hoe het (was, geantwoord had: Excellentie, ik heb wel voor een maand gelachen. Waarop de Minister had gezegd: Neen, daar gaat het niet om, ik wil weten-of het stuk on zedelijk is. En toen kwam er als ant woord: Onzedelijk? Neen, Excellentie, of ja, tochHet stuk was onzedelijk voor hem, diejzelf onzedelijk denkt pf onzedelijk Pnjs der Ad ver tea tién: Fan 1G regels fl. 0.92; iedere regel meo* 80 cents. Reclames 40 cent per regel. Incassokosten 5 cents. Groote letters naa? de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te hekomen. Incassokosten voor Schiedam' 5 cents, voor postkwilantién 10 cent Dagelijks worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot denprjjt van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Deze advertentiën worden, mits voor 3 achtereenvolgende nummers opge geven, slechts 2 maal berekend. Intercommunale Teh foon No. 103. is. De heeren van Rechts keken bij dat rake gezegde leelijk op hun neus, ze be hoefden zich het echter niet persoonlijk aan .te trekken, want het bleek wel, dat zij, die op die vertooningen zoo afgeven, al het zoogenaamd leelijke daarvan maar van jiooren zeggen hadden. En wat te zeg gen van den hc-er Ruijs de Beerenbrouck, die kwam verkondigen, dat de Minister van Oorlog tot eersten plicht liad de geeste lijke verzorging van het leger; Z. E. mocht hem daarop terecht.antwoorden, dat zijn eeisje plicht was voor de defensie te zor gen, en dat hij genoeg deed als hij de geestelijke belangen van het leger niet uit het pog verloor. Inderdaad, zoo zouden wij willen vragen, waarvoor hebben wij lan veldpredikers en aalmoezeniers? In zuïk een stemming van Rechts had Jil wetje om de mih Belichting 1918 ver vroegd op te roepen, wel eens tot heel on- rewcnschte gevolgen kunnen leiden, om dat er een haakje aan zat, dat ook Links •liet naar den zin was, en de Minister ver klaard had zijn portefeuille neder te zul len, leggen, als 'de wet verworpen werd. Dat haakje was, dat liij voor deze lichting alle vrijstellingen, broederdiensf, enz., in trok, zoodat de vrijgestelden niet als land- dormers, maar als militïeplichtigen zouden opkomen, waarmee wij dus, zij het dan ook -lechts voor éénmaal, den algemeenen 'ienstplicht zouden gehad hebben. En het verschil voor de betrokkenen zou niet ge ring zijn. Die als lahdstormer in dienst gaat, d. i. dus hij, die fn gewone tijden vrij van dienst zou wezen, is van alles af, als de oorlog voorhij is, terwijl de mi- litieplichtige elf jaar gebonden is. De Mi nister betoonde zich eerst wat koppig, de zaak was nu eenmaal geregeld, en daarop kon hij nu niet weer terugkomen, en de Rechterzijde glunderde reeds, maar men had aan 3e Linkerzijde liet spelletje dat aan de overzijde gespeeld werd, gauw in Je gatcu. De heeren Eland, Marchant en ter Laan, vooial de tweede van het drie tal, legden er allen nadruk op, dat de Mi nister toch zou toegeven, en nadat deze met den lieer Cort van der Linden had ge fluisterd, kwam de heer Bosboom met de verklaring, dat hij bereid was om na de inlijving van de lichting 1908, maar nog vóór de demobilisatie, Jicze in militie en landstorm te splitsen. Toen was de Minis ter gered, al stemde dan ook de Rechter zijde, op de heeren Lobman, de Visser en Snoeck Ilenkemans na, tegen. De Rech terzijde is dus ontrouw geworden aan haar parool van de Regecring toe te staan wat /e voor de defensie vraagt, en dat zij zeer koit daarop Comité-Generaal .aanvroeg over ie Oorlogsbegrooting, lijkt ons in dit ver hand een vijandelijke daad, al is het dan odk verkeerde tactiek, want het is be kend, dat de Minister van Oorlog uit elk Comité-Generaal sterker voor den dag pleegt te komen. Toen in den namiddag yan Donderdag de openbare beraadslaging werd hervat, wer den wij al weer versterkt in ons denkbeeld, Jat liet Comité-Generaal nu juist niet door de Hechtsel ie hoeren was aangevraagd, om den Minister van Oorlog aangenaam te zijn. De spits werd afgebeten door den lieer Arts, die eigenlijk niet voornemens was gewce-t. hij de oorlogsbegrooting het woord le voeren, omdat daarvan toch geen heil was te wachten. Wij zouden zoo zeg gen, dat deze oorlogsspecialiteit dan maar beter gedaan had, al was het maar met het oog op den nationalen tijd, van liet voord af te zien, maar hij moest zijn hart er lucht over geven, dat hij don Minister aiét geloofde, als deze verzekerde, dat door hem alles gedaan was om onze .weermacht zoo goed te maken als mogelijk was. En toen kregen wij de oude litanie over zoo veel wat nog beter zon tonnen zijn, waarbij absoluut geen rckening_werd gehouden met de oude waarheid, dat,,men geen hazo- />cpcr kan maken zonder haas. De heer Duymaer van Twist kwam natuurlijk te rug op de zedelijklieidskwestie Dinsdag 1.1. behandeld, haalde nieuwe staaltjes aan, waaruit "bewezen moest worden, dat het met die zedelijkheid treurig gesteld is; nu moet er weer een afscheidsvoorstelling in Frascati in Amsterdam gegeven zijn, ge naamd „In duizend zorgen", vol dubbel zinnige gezegden.' Hij noemde de Rechter zijde diep beleedigd door de uitiiig van den Minister, dat al die vertooningen slechts onzedelijk zijn voor hem, die zelf onzedelijk is of onzedelijk denkt, waarop de Voorzitter hem met de zeer juiste op merking in de rede viel, dat do Minister daarmee nooit de Kamerleden kon heb- hen bedoeld, aangezien geen van hen ooit die vertooningen had bijgewoond. Over de rest van de grieven van den afgevaardigde voor Steenwijk, reeds zoo dikwijls gehoord, kunnen wij gerust zwijgen. Wij doen het zelfde over do rede van den heer Romans, die begon met de verklaring, dat, ai had hij sinds hij Kamerlid was, den offieïersrok voor de hurgerkleeding verwisseld, hij zich nog altijd in de eerste plaats militair voel de. (De afgevaardigde voor Haarlemmer meer was landweer-officier.) De hoogetooo, waarop dit jonge Kamerlid lessen uitdeelde aan den Minister van Oorlog vermaakte nog meer dan die ergerde, maar maakte, dat al heel spoedig niemand naar hern luisterde. Dit jonge mensch is hard bezig zich zeiven jn de Kamer te vermoordendeze vergeeft veel, maar eigenwaan en pelaii terie niet. Wat b.v. te zeggen van deze uiting: Ik heb meer dan eenig ander hel recht over onze defensie te spreken, om dat ik officier ben. Tiet was de moeite waard om hij dat gezegde het gelaat van den zoo hoogst kundigen en dus bescheiden Generaal Eland te zien. Op oneindig hooger niveau bracht de heer i Ruijs de Beerenbrouck de discus sie; hij zou na bet Comité-Generaal het niet meer over de eigenlijke defensie heb ben, daar hij de bespreking daarvan in het openhaar niet in het belang des lands achtte, jnaar hij wou het nog eens heb ben over de geestelijke verzorging der sol daten, en dit werd nu gedaan op zoo sym pathieke wijze, dat het biet alleen zeer weldadig werkte na de fanatieke rede van den heer Duymaer van Twist, maar ook grooten indruk maakte. De afgevaardigde voor Gulpen, die zeker een heel svmpa thieke figuur in de Kamer is, drong er op aan, dat, nu alle onze landskinderen ondei de wapenen zijn, de Minister toch ook met alle stroomingen in de natie zou reke nen. Ik breng Uwe Excellentie hulde, zoo sprak de heer Ruijs, voor de wijze, waarop ge den aalmoezeniersdienst in het leger hebt ingericht, maar dat is niet genoeg voor ons. Vergeet toch niet, dat tal van katholieke ouders hun zoons in vreezen en heven aan het leger toevertrouwen en daarom bidden, dat zij in den dienst de katholieke opvattingen nte' -rg» zullen geven; breng hen dus niet m verleiding om vertooningen h'j te wonen, die, hoe ook anderen daarover denken, door katho lieke ouders worden veroordeeld, laat geen voordi achten door professoren houdc-n voor de soldalen, die bewijzen, dat wij van de apen afstammen; ook dat is in strijd met het katholieke geloof. Maar, zoo eindigde de heer Ruys, denk niet Excellentie, dat ik u vraag alleen met de Katholieke opvattingen rekening te hou den, neen ik vraag u om de ontspanning voor de soldaten zoo te regelen, dat geen enkele godsdienstige of politieke opvatting daarbij gekwetst wordt. Ziedaar, zeker eeu hoog standpunt, dat meteen verklaart wat de heer Ruys bedoeld heeft met de hier boven vermelde uiting dat de eerste plicht van den Minister zou wezen te zorgen voor de geestelijke verzorging van den troep, Wij gelooven dat Z.Exc. goed zal doen met de rede van den afgevaardigde voor Gulpen rekening te houden. Na den heer Ruys kregen wij den hoer Duys, en tussclien deze twee heeren is meer dan één letter verschil. De afgevaar digde voor Zaandam bracht in hittere iro nie den Minister lof voor zijn verandering in den uniform en voor ziju order op liet salueeren; tot onze groote verbazing drong hij er met groote verheffing van stem dp aan, dat de verplichting van do minderen om andere meerderen dan-hnn eigen te groeten, zou worden afgeschaft. Veel beter was hij, toen hij er op wees, hoe onzede lijk het verbod werkte aan do onderoffi cieren van de maréchaussee om in liet huwelijk te treden. Daardoor komen velen van hen voor de moeilijke keus te slaan om of tegen het hevel in te gaan en zich. te laten degradeeren, of de moeder van hun kind daarmee te laten zitten. Hij diende een motie in, waarbij de Regecring uitge- noodigd werd aan dit verbod een einde te maken. Deze motie werd zoowel door Links als Rechts gesteund. Had de rede van den heer Ruys de Bee renbrouck reeds veel van den treuripeii indruk, die het politiek gedoe van den heer Duymaer van Twist gemaakt had, te niet gedaan; van den afgevaardigde voor Steenwijk bleef niets over, nadat dr. de Visser, de opperveldprodiker, uiteengezet had, hoe dwaas het is bij enkele verkeerde vertooningen in het leger direct te generali- seeren, on nadat hij uitvoerig medegedeeld had hoeveel de Minister voor de geestelijke verzorging van het leger had gedaan; hij bracht daarvoor Z.Exc. wanne.hulde, met dankbaarheid herdenkende den steun, dien hij daarbij van alle legerautoriteiten had gehad. Bij het optreden van den heer Nolens werd het weer anders; hij te to on de-zich diep gegriefd over de uiting van den Mi nister, dat de als onzedelijk gewraakte ver tooningen alleen onzedelijk zijn yow hen, die onzedelijk zijn of denkjetöj* ïïSj noemde ditj eene baieediging voor een, groot deel van het Nederlandsche volk, en een vrijbrief voor. welke vertooningen ook. Hij zou dan ook, pis! geen ander geluid van de ministerstafeï kwam, hoe noode ook. zijne stem aan. diens, begrooting onthouden. Wij begrijpen ru' et wat deze demonstratie eigenlijk beteekeade, nu de heer,Ruys de Beerenbrouck in zijne redef den Minister a'ie aanleiding gegeven heeft, om zijne woorden nader te verklaren, die o i. zoo moeten worden opgevat, dat dd \a» huis uit onzedelijke zelfs iets gemeens kan halen uit iets, waarin dat niet ligt De heer Marchant gaf eenige bewijzen ervan, hoe de klagers in het leger gezochts worden, en hoopte dat de Minister daarvoor; nu eindelijk eens een stokje zou steken.. Ten slotte hield de heer Jute eene rede roering, uit allerlei peuterwerk bestaande, waarnaar niemand luisterde, ook wij niet De verwachting dat de Algemeene Beschou wingen over Oorlog nog deze week zouden, afloopen, is niet verwezenlijkt; de Minister is zelfs nog niet aan. het woord gekomen. De Kamer heeft verder in de afgeloo- pen week de Man nebegrooti n g zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, en een ontwerp aangenomen, waarbij verscherpte maatregelen genomen worden tegen do smokkelarij. De onvoldoendheid der maat regelen, "die tegen de smokkelaars wor- lon genomen, zat in de eerste plaats hierin, lat men niet genoeg £u\T.ogenissen heeft, om, de opsluitingsstrafien, door do Recht bank uitgesproken, ten uitvoer te leggen. \ru bepaalt het aangenomen ontwerp, dab indien in de strafgevangenissen plaatsge brek is, het aan het oordeel van "den Mi nister van Justitie wordt overgelaten, of hij do veroordeelden naar oen Rijkswerk inrichting zal zenden. Daar zijn 2000 plaatsen beschikbaar, en wij hopen nu maar lal ook de Eerste Kamer spoedig het ont werp zal aannemen, waarvan reeds groote preventieve kracht zal uitgaan; er zijn veel! smokke'aars, die maar rustig doorgaan met hun ook voor onze neutraliteit niet ongevaarlijk bedrijf ia do gedachte: Gp kunt mij "wel tot gevangenisstraf veroordee- len, maar het vonnis toch niet uitvoeren. Natuurlijk kwamen eenige juristen met bezwaren tegen toekenning van zoo groote macht aan den Minister van Justitie als liet ontwerp wil, maar de heen v. Doorn, /elf bekwaam jurist, gaf den' gezonden, naad hij de bestrijding van zoo groot euvel als do.o smokkelhandel nn maar over juri dische bozwa.ren heen te stappen. en middelen tot voorkoming Een wijze tot voorkoming van uitput ting der nieren is het vermijden van kou vatten en dit is niet moeilijk. Leef in goed geventileerde kamers, blijft nooit in natte kleeren zitten en ga nooit zonder voorzorg van heete kamers in de kou. Andere voorzorgen zijn lichaamsoefe ning, regelmatige slaap, geregelde gewoon ten, geen te zwaar voedsel, genoegzaam zuiver water en als dubbele beveiliging Foster's Rugpijn Nieren Pijlen om de nier ren in goeden staat te heuden. De nieren hebben veel te lijden van een hardnekkige kou of plotseling kouvatten. Zij hebben dan extra veel vergiften af te scheiden, waarmede het bloed door de on regelmatige stoelgang en de gesloten huid- porieën overladen wordt. Het is de taak der nieren om de ver» giften uit het bloed te filtreercn en als zij er niet toe in staat zijn, wordt gij van kwaad tot erger. "Urinezuur hoopt zich op en voegt er het zijne toe bij. Ontsteking van do nieren, rugpijn, niergruis, blaas- cu urinekwalen, spit, niersteen, ischias, rheumatiek, waterzucht en ongeneeslijk© graden van nierzwakte tonnen er het ge volg van zijn. Let bij het eerste toeken van nierzwakte' op zorgclooze gewoonten en verander deze onmiddellijk. Geef de nieren de noo- dige hulp door haar le versterken en hee- Len niet Foster's Rugpijn Nieren Pillen, Het eeitige, waarop Foster's Pillen aan spraak maken, is, dat zij uitsluitend voor nier- en blaaskwaien dienen, niet voor iets anders. Op elke doos Foster's Rugpjjn Nieren Pillen komt het handelsmerk de man met zijn juinden in de lendenen yoor. Te Schiedam jvérkrijgb. bij Kappelhoff Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontv., v. postwissel h fl.75 p. doos of 10.p. ges doozen, SCHIEDAMSCHE

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 5