Be oorlog. Zaterdag 1 (^November 1917. Een man's werk. fntercomm. Telefoon No. 103. 70,te Jaargang. No. 15598. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). EERSTE BLAD. BUITENLAND. Rusland. Het lijkt op oen he/haling van 1795 ia Frankrijk:, alleen minder bloedig. Waar Kc- xensky zich op 't oogenblik bevindt weet Mijkbaar niemand; kan hij de troepen, be reiken en hieronder 'ai stemming ten zijnee gunste teweeg brengen, dam is "t niet on mogelijk, dat hij als een tweede Napo leon optrekt met z'n getrouwen naar Pctm» grad om Lenin trachten to verdrijven. Jntusjschen hunkert een, ieder naar den vrede, feat, moge blijken uiit een bericht, dat soldaten van het front aam de Sovjet to Petrograd zijn komen medodeelon, dat de troepen den oorlog moede zijn em onmid- dellijken Vrede eischen. Indiem dit niet ge beurd, zullen zij de loopgraven verlaten. Ee soldaten weigeren reeds te schieten, zij zullen een wapenstilstand afkondigen en de wapens neerleggen. De maximal!stische 'beweging nreidt zich echter 'steeds uit Volgens 'een telegram uit Helsingfors heb ben 'de gedelegeerden der Oostzee-vloot en de leger-cornmissies besloten tot aanslui ting bij den Sovjet, te Petrograd en het revolutionnaire comité, dat zij bereid zijn uit alle macht te verdedigen. Het revolutionnaire comité te Re val heeft alle punten van strategisch belang bezet. Volgens een telegram uit Kazan is ge neraal Arhipof gearresteerd. De Cadetten en militairen hebben, met hun. pantserauto's, gecapituleerd. jOp het Srnolny-instituut, het hoofdkwar tier Van de „Sowjet' van Petrograd en 'trevolutionnaire militaire comité, dat daar uit is ontstaan, is het buitengewoon druk. Er is een voortdurend komen em gaan van vertegenwoordigers "Uit de provincie, die deel Zullen nemen aan het congres van gedelegeerden. Een sterke gewapende wacht houdt het gebouw en de omgevende straten bezet Verschillende gepantserde automo bielen, Voorzien met afweerkanoinhen, zijn eveneens uitgerukt ter versterking van het hoofdkwartier Van de „Sowjet". Do tuinen rondom het instituut staan vol auto's, om de gedelegeerden van het comité door de stad te rijden. Toen Lenin in het gëbouw verscheen, werd hem een geestdriftige ovaria gebracht Hij was vergezeld van zijn plaatsvervanger Zinowief, die door de gewezen voorloopige regoermg gezocht was. Beiden hadden zich onkenbaar trachten te maken: Lenin haa zijn Snor afgeschoren en Zinowief had zijn baard laten staan. Uit het instituut vaardigt het revolu tionnaire comité de bezetting der spoorweg stations ten betreffende regearimgfebesluiten uit De orders worden onmiddellijk uitge voerd door de troepen van de roode ganie. Detachementen matrozen zijn uit Kroon- stadt gekomen met den kruiser „Aurora", leze is met twee torpedobooten voor anker gegaan 'tegenover de Nicolai-brugl Be vertegenwoordigers der geallieerden hebben op de Britstihe legatie beraadslaagd over de kwestie betreffende de veiligheid van de vreemde kolonies. Opmerking verdient verder nog, dat de Kornilof-affaire geheel in 't vergeetboek is geraakt Engeland. Kolonel House is met z'n missie uit Ame rika in Engeland reeds eenige dagep gear riveerd. Hiertoe bebooren, behalve House, eenige bekende marine-, militaire en finan- cieelo deskundigen, totaal 27 personen. Zij dden een kalme reis en ontmoetten geen dfikbooten. onderdagmorgen hield de commissie Roman van SHAS K. HOCKING. Uit het Engelsch Vertaald. Hij bracht alle avonden thuis door en v wel voornamelijk in de bibliotheek, pvaar hij meer rookte dan goed voor hem was. liane kwam slechts zelden bij hem. Zij was gumelijk en prikkelbaar geworden. Zij had °oÜ dwaas gehandeld en zou haar na- f$s wel van ergernis kunnen afbijten. Adela was de opgekwetste van het trio. Zij had haar lot met volkomen berusting aanvaard, en was besloten er het beste van te maken. Nu zij opnieuw gezond en sferfö was geworden, verdween elk spoor r v®n ziekelijkheid hip haar. Gedane zaken afgedaan. Be toekomst lag voor haar en daarvan moest een zoo best mogelijk' ge- M*g^on keer. Met hot verleden was gemaakt worden. ZÜ had haar roman gehad en die was ®geluk!kig afgeloopen. Zij had bemind, be- .tainde nog en had verloren. Zij trachtte zoo £Qed zij kk>n Hector Drysdale te vergeten, f®flax dat was niet gomakkelijld'} Het zou ^voel gemakkelijker zijn geweest als hij dood geweest. De iwtetenschap, dat hij nog ai kaven' was, dat zij hem mogelijk op leen goeden dag onverwacht kon ontmoeten, st-hield haar min of meer op haar qui vive. haar eeïste' conferentie. House zette het voorloopig program uiteen, omvattende een reeks conferenties over technische onder werpen met Britsche regeeringsambbemaren. Een scheepvaart-deskundige, lid der com missie, verklaarde in een interview, dat Amerika thans ten volte het belang van de scheepsruim!» in dezen oorlog beseft en ten program van ongekende grootschheid ten uitvoer logt „De scheepsbouw," verklaar de hij, „heeft thans den voorrang boven al hot andere werk in ons land." De Russische gebeurtenissen hebben groote belangstelling verwekt, maar men is geneigd, verdere tijdingen af te wachten, alvorens geheel geloof te slaan aan een niet te controleeren bericht, hetwelk al leen afkomstig is van het Russische offi- cieele Telegraafagentschap, dat zich, naar; erkend wordt, in handen der nieuwe revolu- tionnairen be\ bidt. Onafliankelijk daarvan zijn in het begin dezer week berichten ont vangen, welke er op wezen, dat Kerensky op de hoogte was van de plannen van Lenin en maatregelen had. genomen, om de regeering zoo noodig naar Moskou over te brengen. Zijn vrienden in Engeland zijn van meening, dat hij zal trachten, de gematigde partijen te vereenigen tegen de anarchisten en kozakken en andere troepen bijeen te brengen, die tot nog toe niet zijn bedor ven door extremisten. De staatssecretaris van buitenlandsche za ken richtte den volgenden brief aan lord. Rothschild „Waarde Lord RothschiLd, Het is mij zeer aangenaam u uit naam der regeering de volgende verklaring van sympathie te doen toekomen, met het stre ven der Joodsche Zionisten, van hetwelk het kabinet goedkeurend heeft kennis ge nomen. „De regoering is gunstig gestemd voor de instelling in Palestina van een nationale verblijfplaats voor het Joodsclie volk en zal al het mogelijke doen om het bereiken van dit doel te vergeinakkel ijken, waarbij ech ter wel i'n het oog moet worden gehouden, dat niets inag worden gedaan dat inbreuk maakt op de burgerlijk© en godsdienstige rechten van de bestaande niet-Joodsche ge meenschappen in Palestina of van de rech ten en den politieken toestand, waaronder do Joden in ©enig ander land leven. Ik zou gaarne zien, dat gij deze verkla ring ter kennis van het Zionistisch Genoot schap bracht." (w. g.) James Balfour. De verklaring van de Engelsche regee ring voor een Joodsch Palestina heeft groo te geestdrift in het Engelsche jodendom gewekt. Bij de rpgeoring, het politieke co mité van de Zionistische organisatie en Lord Rothschild zijn talrijke hulde- endank- telegr amnion van Joodsche organisaties, in stellingen en gemeenten ingekomen. Ongetwijfeld hebben de Engeischen hier mee ©en handig politieken zet gedaan, die op finanticel terrein van grooten invloed zal blijken te zijn. Duitschland. Von Hortling is naar Berlijn teruggekeerd. Men verwacht, dat de crisis zal worden opgelost, volgens de oude combinatie Payer- Friedberg. Uit Berlijn wordt aan de „„Kölnische Zeiting" geseind: De officieele benoeming van Friedberg tot ondervoorzitter van het Pruisische kabinet heeft gisteravond plaats gehad. Gisteravond werd te Stuttgart onderhan deld lusschen den Prnisischen gezant en von Payer. De benoeming van von Payer tol onder-kanselier zou eveneens gister avond geschieden. Ook in Duitschland heeft de omwente- maar zij gaf zich niet aan dxoomen van een toekomstig geluk over. Zij zag met opmerkelijke helderheid zijn beschouwing van de zaak en begreep ook, dat Laar eigen handelwijze niet kon verklaard wor den. -Het leven had haar misschien een weinig hard behandeld, maar het leven was hard voor de meeste menschen. Zij was nog beter af dan de meeaten en voor wol duizend dingen moest zij dankbaar wezen. De wekelijksche brief van Winifred schraagde haar moed in hooge mate. Wini fred was altijd opgeruimd en vTOoJijk, nooit sloop een klacht in haar brieven. Zij en haar kleine expeditie bestreden ziekte én dood met grooten moed en onuitputtelijk geduld, bestreden die onder de moeilijk ste en meest deprimeerende omstandig heden, maar nooit merkte zij een zweem van moedeloosheid. Hoop en vertrouwen en geestdrift spraken uit iederen. uegeL Adela wenschte haar voorbeeld na te volgen. Zij wist natuurlijk, dat zij iWIni- fned nooit zou kunnen evenaren. Zij bezat evenmin het geld als 'de bekwaamheid, was ook niet geoefend, maar zij zou toch wel iets kunnen doen haar penningske voegen hij de totale som van mensche- ijlde hulpvaardigheid. Zij herinnerde zich, dat zij ieens hun predikant in een preek had hooien zeggen: „dat de ©enige manier om Christus te dienen was, hen te dienen voor wie Hij was gestorven.'" Zijn tekst was: „Zoo wat gij aan een iegelijk Van ling in het ex-Tsarenrijk de noodige be roering teweeggebracht De „KoLn. Zeitung" schrijft aangaande de Russische gebeurtenissen: „De groote menigte van het Russische volk en van de soldaten, bestaat uit boeren, wier be langen met die der arbeiders in de groote •rieden niet overeenstemmen. De Russische volkspsyche is echter onberekenbaar. De oproep van Lenin zal evenwel grooten invloed op het volk hebben. Van Duit- sche zijde zal men toch goed doen, zich voorloopig niet over te geven aan te groote verwachtingen." De „Kölnische Volkszei- tung" is van meening, dat de maximalis ten zich niet door den Engeischen gezant en zijn consoiten zullen laten leiden. Voorloopig moet men echter de ontwik keling der d.ngen afwachten. Oostenrijk-Hongarije, De bijeenroeping van de delegaties op 3 Dec, te Weenen plaatst het kabinet-We- kerlé in een vrij neteligen toestand. Naar men weet zijn de partijen in de Hongaar- sche delegaties evenredig vertegenwoordigd, zoodat de partij van Tisza er de meerder heid zal hebben en het bureau zal kun nen samenstellen. Men verwacht algemeen, dat Tisza tot voorzitter van de delegatie zal worden gekozen. Ofschoon een telegram uit Boedapest aan de Munchener Neueste Nachrichten ver zekert, dat deze toestand niets bezwaar lijks heeft, omdat in de buitenlandsche po litiek de regeering en de partij van Tisza het volkomen eens zijn, verhelen de libe rale bladen in Hongarije hun bezorgdheid niet. dat het kabinet-Wekerié gedwongen zal zijn, Tisza opnieuw concessies te doen. 'Frankrijk. De berichten, welke uit PeLrograd ko men, worden verzonden door de maxima listen, die meester zijn van de telegraaf- bureaux. De bladen behouden zich dan ook groote voorzichtigheid voor. Zij hepalen zich er toe vast te stellen, dat de gebeurtenis sen ernstig zijn, maar maken geen veron derstellingen aangaande de toekomst. Het gaat om enkele idealisten, welke medege- sleept worden door een minderheid van dooi' Duitschland omgekochte verraders. Zij zijn overigens van meening, dat dit oogen blik er geen is om kwaad te zeggen, maar om 1» hulp te snellen en met alle mid delen het gevaar te bezweren, dat de vrije Russische revolutie bedreigd. De Parijsche uitgave van de N.-Y. He rald meenj, dat de Geallieerden maatrege len moeten nemen om zoo mogelijk enger te voorkomen. De Matin" voorziet, dat een geweldige reactie zal volgen op de crisis, waarbij Lenin en zijn vrienden in de gevangenis de ministers zullen vervangen, welke zij er nu hebben ingeworpen. In de Petit Journal schrijft Pichon, dat de Geallieerden met vereende krachten moe ten optreden om den bondgenoot Rusland te behouden. De Humanité hoopt, dat er iets goeds zal geboren worden uit het buitensporig slechte. Italië. ingevolge het op de conferentie te Ra- pallo genomen besluit tot het instellen van een hoogsten raad der geallieerden voor hel geheeie westelijl' front, bijgestaan door een permanente centrale militaire commis sie, werden tot leden dezer commissie be noemd voor Frankrijk generaal Foch, voor Engeland generaal Sir Henry Wilson, voor IlaJic generaal Cadoma. Tot plaatsvervanger vaU laatstgenoemde als opperbevelhebber is bij koninklijk be sluit benoemd de chef van den staf, ge neraal Diaz en tot sous-chefs de generaals Badoglio en Giardino. deze doet dat hebt gij aan Mij ge daan.'" Zij had dikwijls aan die woorden gedacht en zij kwamen.' haar bijzonder wijs en waar voor. Niet door gezangen' of litanieën ie zingen of door gebeden te herhalen, die nen wij Hem, maar door Zijn kleinen te helpen, door den hongerigen te voeden en de zieken to geneaem, de bedroefden té troosten. Als een eerste stap in de goede richting begon zij les te nemen, in het verleeneat van eerste hulp en in het koken van zie- kenkostjes. Zij hoopte zich later bij het Roode Kruis aan to sluiten, ,of als daar geen plaats voor haar was, zou zij (Wel een andere manier vinden om goed te doen. Zij was er verbaasd over, hoe veel ge noegen zij daarin voind, zélfs nu leeds in het begin. Zij begon te begrijpen, waarom menschen als lord Impey, Hector Drysdale en Winifred Willoughby zoo vol geestdrift voor hun werk waren. Het Wias niet om geld of bolooniiig, dat zij zich zoo vrij willig gaven. Het grootste hulpbetoon sloot zijn belooning in zich. De oogst lag in de poging. Het zaaien gaf evenveel genot als het maaien. Zij verzamelden rijkdom in zichzelf, wonnen schatten voor zichzeM, die de mot niet Icon bederven, die niet) door dieven konden gestolen worden. Aldus begon het le,vein zich onbewust te verruimen, zich in nieuwe richtingen te ontplooien, frissche finten en kleuren aan te nemen, nieuwe meeningen en wij- Finland. Met een enkel woord hebben wij reeds gemeld, dat de. Russische regeereng vóór den staatsgreep der Maximalisten do wetsontwerpen betreffende de verhou ding tusschen Rusland en Finland goed gekeurd en ter behandeling door den Fin- schen Landdag doorgelaten had. Krachtens die wetten blijft Finland een doel van het Russische Rijk, maar met zelfstandige wetgeving en regeering. Fin land zal een republiek zijn met een eigen president, zijn eigen ministerraad en mi nisteries. De Vraag van oorlog en vrede zal Finland echter met Rusland gemeen hebben. Verdragen met buitenlandsche sta ten zal de Russische regeering voor Fin land afsluiten. Uit Kankasië- Naar de „Frankfurter Zeitung" verneemt, heeft het Kubangebied in Kaukasië zich tot een zelfstandige republiek verklaard. Amerika. De kantoren der HamburgAmerika-Lijn te New-York zijn op bevel' van den bonds- conservator van vijandelijk eigendom in beslag genomen, terwijl Julius Meyer en zeventig beambten last gekregen, de gebou wen onmiddellijk te verlaten. Waarschijnlijk zullen de Vereenigde Sta ten ophouden op dit oogenblik leeningoiï aan Rusland te verstrekken. De onuitputtelijke credieien van Amerika zullc-n geschorst worden. Men gelooft, dat Japan medewerking zal verkenen. In de lacht. Volgens hier te lande ontvangen bericht is bij den bomaanval op Antwerpen een waterbuis nabij de Groote Club gesprongen. Hierdoor 'zijn de sates van de Grootte Dia mantclub onder water geloopen. De Fronten. De tegenstand der Italianen aan de Li- venza is .gebroken. De Central en hebben' de rivier overschreden. Aan het gansche front dringen zij noordwaarts in westelijke richting. Ook in de Tiroolsche grensgebie den maken zij vorderingen. Uit Zurich wordt gemeld, dat generaal Pau te Milaan is aangekomen. Amerikaan- sche soldaten hebben den etappemdienst achter 'het Italiaansch© leger overgenomen. Banken, Staatsarchieven en proviand wor den naar het midden van Italië overge bracht (De burgemeesters van Bellino en Treviso (hebben de bevolking tot kalmte gemaand, 'daar de Centralen deze steden bedreigen. RJOiME, 9 Nov. (Stefani). Italiaansch stafbericht. De troepen Wijven aankomen, en zich versterken op .de plaatsen welke zij gekozen hebben om weerstand te bieden De achterhoede en de dekkingsdetache menten houden dapper vol den vijand in bedwang te houden. WEENEN. 9 Nov, (Part) Uit het oorlogsperskwartier wordt geseindOnze troepen zijn nog slechts 20 K.M. van de Piftve verwijderd. De Franschen voerden in den afgeloo pen nacht met succes aanvallen uit in Argonne en op don linker-Maasoever, in de streek van het boscli van Avocourt. Zij brachten gevangenen mede. Twee Buitsehe aanvallen, voorafgegaan door hevige artilleriebeschieting, een op de Fransche stellingen aan het Chaume- bosch, een in Lotharingen, in de streek van Avocourt, werden afgeslagen. De Duitschers leden zware verliezen en lieten gevangenen in Fransche handen. In den Boven-Elzas deed een Fransche afdeeling een inval in de Duitsche loopgra ven ten n.W. van Bisêe (in de streek van Seppois). De schuilplaatsen werden ver nield en het materieel medegenomen. De geheeie afdeeling keerde in de Fransche linie terug. di r horizons te openbaren. Zij gevoelde zich op een namiddag bij zonder geestdriftig gestemd, toen het dienst meisje sir Jasper aandiende. Dadelijk zonk het hart 'haar in de schoenen en verdween alle ldcur uit haar wangen. Sir Jasper stapte de kamer binnen met het voorkomen van een overwinnaar, maar in zijn binnenste voelde hij zich veel min der zeker dan zijn manieren te kennen gaven. Adela stond op om hem te begroe ten, maar zij ging hem niet tegcmoeU Een oogenblik bleef hij staan en beschouwde haar. Zij scheen nog mooier dan ooit te zijn geworden, haar wangen war on gevul der, hasar oogen helderder, haar gelaats kleur was frisscher. 1 „Bij den hemel, Adela." riep hij eindelijk uit, „wat zie je er goed uit." „Ik ben ook heel goed," antwoordde zij en wachtte. „Ik moest komen en je zien," ging hij voert „Ik kon er niets aan dom kon ik dat nu? Wat?" Toen zjf hierop geön antwoord gOf, scheen hij een weinig verlegen. Haastig voegde hij gr bij: „Je verwachtte mij zeker?" „Neen, sir Jasper, dat deed ik ni©t,'l\ zei zij bedaard. „Niet? Wel, da,t verbaast me. In aan merking nemend, dat ik in aan merking nemend, wat wij voor elkaar zijn geweest in aanmerking nemend hoe na we tot elkaar stonden, in aanmerking ne- De artüleriestrijd in Vlaanderen nam in dèn namiddag in hevigheid toe in het Yser- gebied, Jbij PoelcapeHe en Passchendaele. Ook in Arfcois was het geschutvuur op ver schillende plaatsen sterker. AanvaHen van Engelsche verkenners ten Zuiden van. Ache- ville en ten Noorden van de Scarpe wer den afgeslagen. Omtrent de succesvolle opinarsch der Engeischen in Palestina, meldt generaal Allenby, dat op zijn rechtervleugel, de vijand op Hebron terugtrekt en dat om» troepen zijn terugtocht belemmerden en gevangenen maakten. Onze bereden troe pen, die in de richting van Jemaweh en Hey (resp. 13 en 9 mijl beoosten Gaza) vorderen, bereikten den Zuidelijken oever van de Wadi Hesi (11 tot "12 mijl benoorden het oude Turksche front) en kregen voeling met onze strijdkrachten, die van Gaza uit optrekken. Deze laatsten bevechten den Noordelijken oever van de monding der Wadi Hesi, bereikten 8e spoorlijn en be zetten de door den vijand gereed gemaakte stelling aan de Wadi. Het Turksche spoor weg-eindpunt aan de kust, Beithanum, is eveneens vermeesterd, terwijl de vijand in de richting van de Wadi Hesi achtervolgd wordt. Het geheeie Turksche leger trekt in Noor delijke richting terug. Meer dan 40 kanon nen zijn vermeesterd. De Engelsche ma rine, ondersteund door de Fransche, nam krachtig aan de krijgsverrichtingen deel, door de vijandelijke verbindingswegen bij de kust te beschieten en door anderen aanzienlijken steun te bieden. Onze vlieg tuigen beschieten de terugtrekkende Turken. In den boog van de Tsjema brachten Duitsche en Bulgaarsche afdeelingen uit vijandelijke loopgraven gevangenen en een mitrailleur mede. In de Stroema-vlakte gingen Engelsche compagnieën vooruit tegen Kjüpri en Pre senile; door een krachtigen Bulgaarschen tegenaanval werden zij teruggeslagen. Van de andere fronten ontbreken de be richten. BINNENLAND. I.Hjii.g mllltlellefctlng 1918 ca uitstal van eerste-cefaadng. In de hiernagenoemde tijdvakken zullen van de militielichting 1918 worden inge lijfd: 1 in het tijdvak van 25 Januari 1918: a. de helft van de getallen der dienst plichtigen, toegewezen aan de compagnieën wielrijders; b. de dienstplichtigen, toegewezen aam, de genie (motor-dienst) en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte; 2. in het tijdvak van 1418 Januari 1918: a de dienstplichtigen, toegewezen aan het tweede bataljon van een der regimen ten grenafiiers of jagers of van een, der overige regimenten infanterie; b. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps jxmtonniers en bestemd vpor het eerst in te lijven gedeelte; 3. in het tijdvak van 48 Maart 1918 a do dienstplichtigen, toegewezen aan de regimenten vestingartillerie en bestemd voor het eerst in te lijven gedeelte; b. de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pantserfortartillerie; c. de dienstplichtigen, toegewezen san het koprs torpedis ten. De onder la en 2b' begrepen dienstplich tigen, die in het bezit zijn van het .in art(. 70 der Militiewet bedoelde bewijs van voor- geoefendheid, zullen twee maanden later worden ingelijfd. Ten aanzien van dienstpliohtigen van vorige lichtingen, die uitstel of verlenging van uitstel van eerste oefening hehhenj mend V „Wij willen, als 't je blieft niet over, het verleden spreken.'' zei zij met kalme waardigheid. „O, maar dat moeten we," protesteerde hij, „Ik ben daarvoor opzettelijk gekomen. Ik' beschouw, wat je bij ons laatste onder houd hebt gezegd, niet als afdoende V' „Dat spijt me," viel zij hem in de rede. „Ik bedoelde het als absoluut afdoende." „O, mogelijk heb 'jij dat gedaan, maar zooals je weet, zijn er bij iedere overeen komst twee partijen. Bovendien heb je toe vallig niet alle troefkaarten in handen, en hoewel ik wel in veel wil toegeven, kan men een vrouw toch niet toestaan,, dat zij in alles haar zin krijfet. Wat?" „Ik vrees, dat ik je niet geheel kan vol gen," antwoordde zij met verhoogde kleur. „Maar dat doet er ook niet toe. De „Dat doet er wel toe," viel hij haar in de rede. „Je moet hootren wat ik je heb te zegge n „Moet ihooren," voer zij uit met vlam mende oogen, „u heeft zeker vergeten waar u is „Wees nu niet hard, Adela," zei hij op vriendelijker toon. „Jij ©n ik moeten elkaar begrijpen en hoe eerder wij daarmee begin nen, hoe beier." (Wordt vervolgd). 'V" Jul .onnut venohfjat «.reigki, jondering ran Zon- en Feestdagen. prijs per kwartaal, met iategrip Tan 5 eta. incassokosten: f 1.30; franco per post! J.75. prijs per week: 10 cents. Afionderlfke summers 3 cents. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Idyertentiö mor het eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf nnr aan het Bureau beaorgd rijn. Een bopaalde plaats Tan adrertentii'a wordt niet gewaarborgd. SGHIEDAMSCHE COURANT Prjjï der AdrerfenöSn: ran 1—S regel» f 130; iedere regel meer 25 cente. Beclamee 50 cents per Tegel. AdTertentiën in het Zaterdagavondnummer met 10 verhoo- ging. Incassokosten 5 cents; postkwitantief 10 centa. Tarieven tad adyertentiën o§ onna in tut tiju aan het Bureau Terkrijgbaar. Dagelpa worden Kleine AdTertentiën op genomen a 40 cents per advertentie van hoogstens 30 woorden; ieder woord meer 2'/« cent, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen.

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 1