hij maakten op IS ©a 19 Nov; 306 gevange nen, onder wie adit officieren, terwijl zii ook vijf mitrailleurs en vele honderden ge weren veroverden. Aan "de Pi ave maakten de Italianen op een eilandje hij Polina drie mitrailleurs e® talrijke geweren buit De Italiaanse,he luchteskaders bombar deerden herhaaldelijk met succes vijande lijke colonnes, die op marsch wa,ren langs den straatweg door het Pi ave-dal, bij Quero In den loop van den nacht wierpen luchtschepen talrijke hommen op vijande lijke bivakken bij Torre di Mosto (Lirenzaj en in de omgevrng van de brug bij Alotti Lm.iza, welke beschadigd werct Twee vij andelijke vliegtuigen werden «eergescho ten. BERUJN, 20 Nov. Be Italianen onder namen gisteren woedende tegenaanvallen oj de door ons veroverde stellingen op de Noordelijke helling van don Mont© Toni ba, wat aanleiding gaf tot verbitterde ge vechten. Door het vuur onzer artillerie en macht hegeweren werden de aanstormende vijan delijke troepen naar hun basis teruggedro vein, tn dezen sector duurt de artillerie- actie .in buitengewone hevigheid voort. Aan de benedea-Piave viel' niets bijzon ders voor. PARIJS. 20 Nov. (Havas.) Communiqué van 'snam. Ten noorden van St. Quentin sloegen wij gemakkelijk eert Duitschen over val af in de streek van Fayet In Cham pagne ,vrij levendige artillerie-actie, in den sector van den Butte Dumesnü'. Aan den rechteroever van de Maas deden deDuït- schers na een hevig bombardement van het front BezouvauxBoïs le Chaume, een aan wil op onze stellingen ten noorden van het Caurières-boscli over een breedte van ongeveer een kilometer. Be aanval brak in jons vuur en kou niet onze linié be reiken, dan op eten enkele plaats. -Hier slaagden Duitsche groepten er in voet te krijgen, jnaar ze werden door een onmid dellijk .ondernomen tegenaanval grooten- deels weer verdreven. In Lotiniringeai bleef een Duitsche overval op onze, pos ten ten zuiden van Norry zonder succes. Be nacht was aan het overige front rustig. BERLIJN, ,20 Nov. Hek leger vatn prins Ruprecht. ,De artillteriestrijd in Vlaande ren woeddte gistermiddag vrij hevig in. de streek ,van het Houthulsterbosch tot Zand voorde en duurde ook des nachts voort. Een hevig veisperringsvuur werd onder houden by Poeloapelle en Passcbendaele Bok in Artois en ter weerszijden van de .Scflxpe, bij Bullecourt en Queant nam de gevechtshedrijvigheiid toe. Vijandelijke verkenningsafdeeüugen werden in een ge vecht ,van man tegen man teruggedreven. Het leger van den Kroonprins. Ten Noor den van Soissoas en op den Oostelijken Maasoever was het geschut vrij herig in actie. Een aanval' der Franschen tegen het Bois de Chaume weid onder zwai e ver liezen, ook aan gevangenen, voor dezen afgeslagen. Boor ons vernietigingsvuur wer den de voorbereidingen van den vijand tot een nieuwen aanval des avonds verijdeld. Onze operaties ten Noorden en Noordoos ten van Verdun hadden resultaat. i LONDEN, 20 Nov. (Officieel.). Generaal JAllenby meldt: Onze bergtroepen, bezet- ken Bet Oeret-tahta, 12 mijlen noordweste lijk van Jeruzalem. Onze infanterie heeft gisteren, oprukkend in het hoogland van Judea, een linie bereikt, welke 15 mijlen westelijk van Jeruzalem «is gelegen. Over de operaties in Oost-Afrika wordt gemeld LONDEN, 20 November. Bij de voort gezette achtervolging yan den vijand op het Makonde-plateau bezetten onze troe pen den 17en November Lutejenn, vier mijlen ten Zuid-Oosten van Ohiwate, waar hij zij een moeilijk terrein doortrokken en een iiefUgen tegenstand moesten breken. Er werden 172 onbeschadigde geweren buit gemaakt Ben I8en November veroverden* onze co lonnes een groot vijandelijk kamp in den omtrek van Ambindingu, vijf mijlen ten Noord-Westen van Kilanjan, een zending station, waar zich 20 Duitsche officieren en 242 Duitsche soldaten en 14 non-com- battanbe Duitschers en 700 Askari's over gaven, terwijl 25 Engjelsche, twee Belgi sche en vijf Portugeescihe krijgjsgevan genen werden bevrijd. De rest van de vijandelijke troepenmacht is naar het Agaridal gedre ven. De Portugeesch'e troepen naderen den 'omtrek vrin Newala vanuit het Zuiden. Do laatste van de vijandelijke vier- en vijfduims veldhouwitsers zijn in onbescha- digden toestand gevonden, aan den weg van Afahniwa naar Ndainda, waar zij den 9en of 10 November waren ac-h 1 erge laten. Nabij .Mandebe, 38 mijlen ten Zuid-Wes ten van Liwale, waren de Bntsche en Belgische colonnes op 15 en 16 November met do vijandelijke strijdkrachten in ge vecht, die trachtten in Zuidelijke richting van Mahenga door te breken. Behalve de verliezen to Mandebe, die nog niet zijn gerapporteerd, bedroegen de Duitsche verliezen sedert 1 November 798 aan dooden en gewonden. Van de andere fronten vallen geen be langrijke acties te vermelden. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken en van den minister van justitie zal' Zaterdag a.s. niet plaats hebben. Eerste Kamer. De leden! van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 127 dezer, des avonds te half negen uur. Nederland'en de oorlog, Uitbreiding der Commissie van bijstand- Volgens het Hbld. is minister Posthuma yeornemenq do Commissie van bijstand in zake de uitvoering der Distributiewet 4916, roet twee leden uit t° Veiden. Indien men van die zijde daartoe bereid is, zou de minister het op prijs stellen, wan neer iemand uit de arbeidersbeweging zich in de commissie wilde laten benoemen. Drogen van fruit. De minister van landbouw heeft bepaald: het drogen van alle soorten Iruit is van beden af verboden. Nederland en de F ranse h Rus sische schikking. Be Fransche legatie te 's Gravenhage «chryft: ïSommige Nederlandsche persorganen, wier loyaliteit en goede trouw boven twijfel verheven zijn, pubticeeren nuit welingelichte bron" inlichtingen, volgens welke er n de tusschen Frankrijk en Rusland getrcflen schikkingen bepalingen zouden vooikornen. weike een afstand van Holl.mdsch grondge bied aan een derde land in z'cht hebben. De Fransdie Legatie is gemachtigd tot de verklaring dat deze inlichtingen volstrekt oujuist zijn, zoowel in vorm als in wezen, en dat zij op ge *n enkelen grondslag rusten Zjj stelt daarom de publieke opinie op haar hoede tegen de verbreiding van inlichtingen, welke slechts tot uitwerking kunnen hebben de verstoring van de haitelijke en vertrou wensvolle betrekkingen, welke gelukkiger wijze tusschen Frankrijk en Nederland be staan en op welker behoud de regeering der republiek bijzonder prijs stelt. Financieel nieuws. Be koers voor de postwissels naar Zwit serland is van 20 Nov. tot nader bericht, bepaald op 100 francs is f54. naar De nemarken en Noorwegen op 100 kronen is f81. VL'AARDINGEN, 21 Nov. Aan de Nieuwe Haven te Rotterdam is beslag gelegd op 650 K.G. ijzer, dat zonder geleidebïljet vali Vlaardingen naar Breda werd vervoerd. STADSNIEUWS. Bijzondere regelingen. Levensmiddelen. Yan 1924- November is verkrijgbaar: op bon 85 1 ons Rijst per persoon, 14 ct. per pond; op bon 86 i/o ons Vet per persoon, 40 ct. per pond'. op bon 87 1 ons Gort per persoon, 43 ct. per pond. Rïj«t uitshrtend verkrijgbaar op Maandag en Gort op Vrijdag. Op de domiciliekaart moet het aantal broodkaarten met stempelafdruk zijn jangeduid. Zij op wier domiciliekaart dii •net pen of potlood is ingevuld vervoegen rich op 't Broodbureau en brengen dan mede brood-en elop, domiciliekaart en bon boekje. Maximum-prijzen groenten. Roode kool per kilo 6 cent; gele kool per kilo 6 cent; uien per kilo 8 cent; peen per Mlo 6 cent; knolrapen per kilo 3l/s cent V atgroenten. Pronksnijhoonen per kilo 18 cent; enkele spercieboonen per kilo 20 cent; dubbele spercieboonen per kilo 16 cent; zuurkool per kilo 10 cent Z a n d-a ardappelen. In de week van 49—24 No ember ver krijgbaar op bon 88, 89. 90, 91 en 92 per persoon 4 Kilo. Prijs 51/2 cent per Kilo. Aanvullingsbroodkaarten. Nieuwe aanvullingsbroodkaarten zijn ver krijgbaar in het Gymnastiekolkaal aan. den Buitenhavenweg, voor hen wier namen be ginnen met een der letters A, B, D, op Maandag 19 Nov., E, F, G, H, J, op Dinsdag 20 Nov.; It, L, M, N, 0, op Woensdag 21 Nov.; P, Q, R, S, T, op Donderdag 22 Nov.; UZ op Vrijdag 23 Nov. Broodkaart De broodkaart van het 33ste tijdvak1 loopt tot en met 28 dezer. Koffie en Thee. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 November en eindigende op 30 Novem ber, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd: op bon no. 5 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee; op bon no. 6 eener thee- en koffiekaart 0.1 Iv.G. koffie. Petroleum. De minister van landbouw, nijverheid cu handel maakt bekend, dat bon no. 3 der Rijkspetroleum distributiekaarten gel dig zal rijn van 16 tot en met 30 dezer voor een hoeveelheid van twee liter. Centrale Keuken. Menu's over de week van 19 tot en met 24 November 1917. Donderdag: Hutspot met run'dvl'eesch, verkrijgbaar op aardappelbon. Vrijdag: Gort met karnemelk en siroop, verkrijgbaar op1 gortbbn, ff 1 Zaterdag: Aardappelen met zuurkool en spek, verkrijgbaar pp aardappelenbon. Het eten is verkrijgbaar tusschen 11 uur en half twee aan de volgende plaatsen: Spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal, Dwars straat (school van den heer v. dl Poel). Boekjes voor de geheel e week geldig, waarop een reductie wordt toegestaan van I cent per portie, moeten Vrijdag tusschen II uur en half twee aan bovengenoemde lokalen worden gekocht. Als regel geldt, dat steeds een dag vo 0 r- uit de bons moeten gekocht worden. De prijs per portie bedraagt 12 cents. Voor weekboekjes dus 11 cents. Klompenverstrekking Ieder ingezetene, die in het belasting- jaar 1916—'17 niet is aangeslagen op hoog stens Sn de 21ste klasse der gemeentelijke Inkomstenbelasting "kan op aanvrage bij het Steuncomité een bon verkrijgen waarop na onderieektening yan den aanvxagar Klom pen verstrekt worden docxr de alhier wonen de klompen leveranciers van 60 cent voor oen paar eenvoudige mans klompen 50 cent voor een paar eenvoudige vrouwenklompen; 40 cent voor paar jon gensklompen, 'en 30 cent voor een paar kinderklompen. Alle in normaal model. Aanvragers moeten de domiciliekaart, het trouwboekje ten het aanslagbiljet der ge- -meenlelijko inkomstenbelasting medebren gen Zij, die wonen aan de Zuidzijde van de Nieuvée Haven, kunnen de bons beko men in het lokaal Rehoboth, Ploegstraat 17; bewoners van de Noordzijde in de St Jaris Loeien. De bureau's rijn geopend van 912 uur voormiddags en van 25 uur namiddags; de eerste drie dagen der week St. Joris Boelen, de laatste 3 dagen in lokaal Re hoboth. Voor kinderen moet de bon ge- teekend Worden door ouders of voogd. Be Polen exit Tegen veler verwachting in is het er dan plotseling van gekomen: de Polen, die hier een tiental maanden hun ver blijf hebben gehad, gaan vertrekken, en bij 't verschijnen van dit nummer is 't grootste gedeelte reeds in Rotterdam, waar ze een minder bezorgden winter tegemoet gaan dan er hier voor gevreesd werd. De ontevredenheid, die Teeds zeer hoog gestegen was, koR door 't kleinste voor val tot uiting Icomen en de soep-affaire op .Maandagmiddag schijnt den doorslag gegeven te hebben. Eén der Polen, die reeds zeer veel in 't .belang voor z'n landgenooten heeft ge daan en met wien wij aangenaam samen gewerkt .hebben om lotsverbetering voor de lieden te krijgen, begaf zich gisteren naar 'l Russische consulaat in Rotterdam, waar z'n klachten aangehoord werden, iets wat vroeger nooit 't geval geweest was, maar doordat ons blad de aandacht van de burgerij en daarbuiten erop gevestigd en de gegrondheid der ontevredenheid aan getoond liad, meerdere belangstelling over de Poolsclie kwestie bij de autoriteiten mocht constateeren. Buiten velerlei kleine grieven, wees hij in hoofdzaak op het Israëlietisch wanhe heer, waaronder geen der Polen meer wenschte te staan, welke antï-semitische gevoelens we voor rekening van de Po len laten. In geval de Russische regee ring geen gehoor zou geven aan de dringende klachten, dreigden zij de barak ken in Schiedam te verlaten en zoo goed en kwaad als 't ging do grenzen te be reiken, teneinde te trachten Duitschland in te trekken, om zich daar te laten inter neeren, waarvan ze meer verwachtten dan van' 't beheer in Schiedam. Deze noodkreet hielp 1 Het bleek, dat de consul nu ook den toestand ging inzien en na vele bespre kingen besloot hij de circa 600 Polen van Schiedam naar Rotterdam over te bren gen, teneinde ze daar bij particulieren te logeeren en in twee groote zalen gemeen schappelijk den maaltijd te laten gebrui ken. En of de Polen blij waren toen de goede tijding door hom uit Rotterdam werd mee gebracht! Alle leed was vergeten en met pak en zak stonden ze klaar om onmid dellijk te vertrekken. In minder dan geen tijd waren de barakken leeggestroomd en, hadden de stumperds toevallig nog 'n dub beltje over, dan namen ze lijn 8; de rest ging loopen naar 't beloofde land, waar ze nu onder de rechtstreeksche leiding komen te staan van de Russische com missie. Aangezien Katendrecht ook een der ver blijfplaatsen wordt, betwijfelen we ten sterkste of het moreele peil op gelijk niveau gehouden zal kunnen woiden. Vandaag zijn de overigen vertrokken,"die hier bij particulieren inwoonden, zoodat Schiedam nu Polen-vrij is, hoewel er ge, ruchtcn gaan, dat ze terug zouden keeren, wat echter niet te verwachten is. Intusschen blijkt, dat de Russische re- gceruig met de twee directeuren gecon tracteerd had voor den duur van den oor log en daaruit valt misschien de laksche houding van 't Consulaat te verklaren, dat niet eerder ingegrepen heeft. We hoorden, dat deze twee Israélietische directeuren een eisch tot schadeloosstelling zullen in dienen voor contractbreuk, omdat zij nu in den vervolge geheel niets meer met de Polen te maken zullen hebben, en inge richt waren voor logies en onderhoud van 1000 dezer lieden. Dat zou den toch al ge- vuldeu beker nog doen ovoiioopen ook! Het ingrijpen van het Russische consu laat is de beste oplossing, die er mogelijk was, en wij verheugen ons, er toe hijge dragen te hebben, dat dit resultaat be reikt is. Namens de Polen werd ons heden morgen hun dank gebracht door een ge delegeerde, voor 't geen wij in hun belang gedaan hebben, zoowel in ons blad als daarbuiten. Ook hadden wij reeds eenige namén van personen, die bereid waren zich de zaak der Polen aan te trekken, zoodat het vor men eener commissie uit de burgerij slechts 'u kwestie van 'n onkelen dag geweest was. Mocht de eisch tot schadevergoeding eventueel gerechtelijk gevraagd worden door de directeuren men sprak van f 17.000 dan 'zou dit nog beter betaald kun nen worden dan weer m den ouden toe stand te vervallen en op deze wijze de belangen der Polen op te offeren aan een financieel bedrag. Door 't vertrek dezer lieden vervalt nu ook een Pooische zanguitvoering op 2 De cember door hun koor, waaraan de liee- ren v. d. Toom en Boer hun krachten en belangstelling gewijd hebben en gegeven zon zijn in 't gebouw van den R. K. Volks bond. ffluntgas. Gasverbruikers die het gas over den muntgasmeter gebruiken worden in een in dit blad voorkomende advertentie van den Directeur der gasfabriek aangeraden, om hooge bijbetaling aan het einde van elke maand te voorkomen na elke drie 2i/a cent stukken 4 centen in de sleuf te werpen of na zeven 21/2 cent'stukken 1 dubbeltje. De centrale keuken. Belanghebbenden worden er op opmerk zaam gemaakt, dat voor de gort die Vrg'dag door de Centrale Keuken wordt afge'everd inplaats van den aardippelbon, zoo ah eerst was bepaald, de gortbon moet worden in geleverd. Ro'euprlj/vn. Onderstaand adres is verzonden aan hel Co'lege ven B. en W. alhier: WelEd. Achtbare Heeren, Geeft eerbied;g te kennen de afd. Schie dam van den Rev. Soc. Vrouwenbond, do micilie kiezende ten huize van haar "ecreta- resse. A. J. Collé— Harder, Manastraat 42, ie Schiedam, dat zij uw College eeibiedig opmerkzaam maakt op den voor arbeideis veel te hoogen prys d#v branstoffen in deze gemeente, dot zy uw College derhalve verzoekt dien prijs zoodanig te regelen, dat hij zoo be langrijk veihiagd wordt, dat de brandstof fen onder het bereik der arbeideisklasse val len, dat zy hierbij overlegt, een adhaesie be tuiging aan bovenstaand verzoek van ru'i. 1100 Schiedamsche vrouwen. Volkszang. Daar was ie weer in z'n fluveeten jasje den liederenbundel onder dein arm en mei z'n vxiendelijken kop, waarop steeds de opgewektheid ligt. een knik of laoh over hebbend voor 'n ieder, Johan Oostveen, Gevolgd door z'n trouwe pianiste, mejuf [rouw Nelly v. d Gugten., die hem overal accompagneert, stapte hij gisteravond de groote gehoorzaal van den R. K. Volks bond stipt 8 uur binnen, vriendelijk links en rechts kijkend, alsof hij zeggen wilde „Daar ben ik weer" en hadden de muren kunnen spreken, 'dan zou 't vragende ant vyoord geweest zijn: Waarom ben je zoo lang weggebleven? Was je Sollied am al weer vergeten?" Nee, nee, hij kent de Schiedammers reeds beter dan menigeen vermoedt, steil hun belangstelling in den volkszang, bijzon der op prijs, maarer zijn ook nog andere troetelkindjes, wier muzikale op voeding hij moet verzorgen. Een donderend applaus van de stamp volle «aal, die voor dit doel te klein vVordf met zoo'n belangstelling, verwelkomde hem met mej. 'N. v. d. Gugten. toen hij het podium betrad. ,,Het lied van den Volks zang" moest als openingsnummer gezongen worden; eerst 'n beetje schuchter, toen even pepeteeren en dan had-ie z'n zangers en zangeressen weer te pakken, liaalde eruit wat eruit te halen viel en consta teerde tot z'n genoegen de vorderingen, die zc gemaakt haddon. Sommige oogenblikkeh, liet-ie ze even aan zichzelf over bij dit of dat lied en liep vergenoegd met z'n: handen in de zakken op én neer; 't kindje ging alleen loopen en' kon door Oostveen even los gelaten worden. 1 j ,,'t Zijn aardige eiï willige zangers, die Schiedammers, en wat hebben zo alles goed onthouden," zei hij ons. Je kon zoo echt merken, dat er thuis gerepeteerd wasdo opgewekte toon klonk als 'n juichkreet en hulde aan de muze der zang. Dezen avond verleenden ide heeren Ver burg, tenor, en de bariton Dijkstra, zan gerpropagandist bij 't leger, hun medewer king om 'h' enkel' lied voor te zingen, wat eveneens ten zeerste op prijs gesteld werd door de aanwezigen. Toen tot slot het „Nederland, mijn Va derland" weerklonken en .Oostveen alten een „tot weerziens" toegeroepen had, l'ag er op menig gezicht de vraag: „is 't nou al aigeloopea?" 't Was weer een mooie en goedgeslaag de avond, waarvan we er niet teveel' kun nen krijgen. Enkele liederen herhalend, trokken die zangers en zangeressen vroolijk het ge bouw uit, voldaan en meer dan dat. „Zoo gaat-ie goed," merkte Job. Oost veen op, en een warm'o gloed straalde uit z'n oogen. 1 F:or«. De directie kondigt voor a.s. Vrydag een prachtfilm aan, getiteld „de Nacht dei Wraak". Waar dit drama reeds veel succes had in andere groote steden, zijn bij voor baat reeds 2 exti a avonden gearrangeerd op Dinsdag en Woensdag a.s. week. Tevens zal voor 't eerst de explicateur Anton Muis het geheele programma ver duidelijken. Uit den Gemeenteraad. IV. Voorstel van: B. en Wi. tot regeling van de prijzen Van gas en ©lectrica beit s(Vervolg eh Slot) I Die heer Houtman: Mijnheer de Voor zitter, op het oogenblik is de discussie nog zoo geweest, dat we die konden volgen; zou het geen zaak zijn daarmede niet verder te ga,an en thans tot stemmen over te gaan? In de Commissie is de ^zaak in den breed© besproken en van alle zijden onder de oogen gezien. De heer v. .Westendorp zou het voorstel verdedigen en daaraan vasthouden, maar nu gaat hij weer een anderen weg op, door een tusschemvoor stel te verdedigen, waarvan het College de dracht niet dadelijk kan overzien. Er is een voorstel in het College dat voor de eerstvolgende 3 maanden zal gel den. Laat de Raad nu daarin het Col lege rijn zan geven. Er zijn moeilijkheden! aan verbonden, spr. geeft dit toe, maar laat de Raad meewerken die op te heffen. Laten we die voorstellen, waarvan her haaldelijk id gesproken, niet langer bespre ken, maar laten we stemmen over het voorstel vat» R, eo. owe? dot van den heer v. Pelt ets., - maar. niet weed over 'tusschen-voorstellen. Door den hoer v. Belt is geopponeerd tegen fipr.'s verwijt dat diens voorstel laat is ingekomen, maar vrij hebben in de Com missie gezegd: Zet het voorstel aooi ganw, mogelijk in de courant, opdat de burgerij weet wat te wachten is. Nu hebben wa geen kostenberekening van hét voorstel- v. Pelt c.s....u De heer v. Pelt: Voor do raadsleden, is het niet zoo'n gemakkelijk werk om die kostenberekening te makén, omdat ze niet over alle gegevens beschikken. De heer v. (Westendorp wil no« oven antwoorden op hét verwijt van, den heer Houtman aan zijn adres. Boor den heer Binkelaar is in de Com missie medegedeeld, dat hij met een af-1 wijkend voorstel zou komenen men wist' in de Commissie van spr. dat "hij met it voorstel zou meegaan. Spr. doet geen tus- schenvoorstel, maar voelt werkelijk dat de voorgestelde prijs voor die menschen te hoog is. De Voorzitter zal nu laten stemmen in de eerste plaats over hét amendement- v. Pelt. De heer Koopman3 herinnert er aan, dat hij als sub-amendement heeft voorge steld de grens te stellen op, „een belast baar inkomen van f850". Dit Wordt door geen der leden onder steund én kan dus geen punt van behan deling uitmaken. De heer Evers zal tegen het voorstel stemmen tenzij het zoo gewijzigd wordt, dat de 30 cent 20 cent wordt. De heer Goslinga: het voorstel der soc.-dem. fractie is dus: voor de eerste 10 kubj. Alp 8 en 9 cent voor hen die niet of tiie voor een belastbaar inkomen van £500 of daar beneden zijn aangeslagen in 1e inkomstenbelasting; voor de anderen 14 centen en boven 40 kub. AL 30 cent per kub. ML voor allen. Spr. is tegen dit voorstel omdat hij het o.m, verkeerd vindt alle® vast te knoo- ven aan de inkomstenbelasting. Het amendement v. Pelt, hierna in stem mig» gebracht, wordt verworpen met 11 tegen 9 stemmen. Vóór Stemmen de Heeren De Bruin, Koop mans, V» d. Hoek, Evers, v. d. Schalk, v. Pelt, Dinkelaar, Korpel en v. Westendorp. Tegten stemmen de heeren Beukers, mr. v. Baren, v. d. Tempel, Schreuder, Lager- meij, Melchers, Scheffers, Ris, mr. Kave laars, Houtman en Goslinga. - De Voorzitter zal nu over Het voor stel van B. en Wl laten stemmen. De heer Evers wil voorstellen de prij zen ïnplaais .van op 14 en 30 cent te stel len op 14 en 20 cent. De heer vk Westendorp: Wij moe ten de hoogere prijzen bereiken om het verlies 1e beperken. Er zijn er genoeg .die dat zeer goed kunnen betalen. Kan Apollo dat niet betalen? Do heer Evers: Jawel, maar er zijn vele particulieren die met een hooger- in komen minder draagkrachtig zijn dam, zij die beneden 40 kub. AL verbruik kunnen blijven. Vroeger werd een winst van 2Ï3 cent per kub. AL door do fabriek gemaakt, waar om moet dat nu 10 cent zijn. De heer Houtman: Vroeger waren de prijzen voor licht- cn warmtegas resp. 7 en 41/0 cent en het grootste deel der afge leverde hoeveelheid weid toen betaald met B/s cent De heer Evers: Dus toen werd het kookgas geleverd tegen den kostendm' prijs. Waarom moet dan nu 10 centert winst gemaakt worden? Spr. wil van den eersten 40 kub. AL af een prijs laten betalen van 20 cent De heer v. Westendorp: Ban legt de hoor Evers een last op waar die niet be hoort. Rij 70 kub'. AL verbruik wordt pas die kostprijs betaald met de regeling zooate die door B. en Wl is voorgesteld. De heer Ris: Waar bij 70 kub. AL de kostprijs wordt betaald, krijgen zij die min der gebruiken geld toe. Wie boven dat aantal kub, AL gaan, verbruikt bedrijfsgas. Dat maakt het essen- tiecle verschil. Er is op de Hoogstraat iemand die 1375 kub. AL per maand ver bruikt Het bedrijfsgas moet in de eerste plaats betaald worden. Im groszen und ggnzeti betaalt de bur gerij niet meer dan den kostptrijfe. De Voorzitter sluit de discussie en stelt aan de orde art. 1. Dit wordt aangenomen \met 14 te gén' 7 stemmen. Vóór stemmen de heeren Beukers, mr. vt, Ba,ren, .v d. Toorn, v. d. Schalk, v. u^« Tempel, Schreuder, Logerweij', Afolchers, Scheffers, Ris, mr. Kavelaars, v. Westen dorp, Houtman en Goslinga. Tegen stemmen de heeren Dé Bruist Koopmans, v. d. Hoek, Evers, V. Pelt Dinkelaar en Korpel. Be heer v. d. Zee had de vergadering Tvairir] q wrl a tip n Artt 2 tot en mét 10 worden goedge keurd, Art 11. .T De heer Koopmans stelt voor 1 f»®* vembér te veranderen in 1 December als datum Van inwerkingtreding. Dit 'voorstel werd verworpen met H tegen 9 stemmen. Vóór stemmen de heeren Dé Bruin, Koop ma,ns, v. d. Hoek, v. d. Toorn, Evfers, v- d. Tempel, v. Pelt, Dinkelaar en Korpel. Tegen stemmen de heeren Beukers, mr. v. Ba,ren, v. d. Schalk, Schrander, Lager- weij, Scheffers, Ris, mr. Ka,velaars, v. vves-^ tendorp, Houtman en Goslinjga. Art 11 wordt hierna (goedgekeurd. De geheele regeling wordt vervolgens goedgekeurd met algemeen© stemmen. Be Raad heeft gisteren hard gewérkt} eerst een! vergadering 's' middags van 2. toï 572' uur *en' toen 's ayonds een vaW 71/2 tot 11 uur. En in die beidé ritte#?* heeft hij het vooropgestelde doeï bereikt: van de 7 punten van de agenda die Vrij dag onafgedaan wlaxen gebleven, wnx dé Hela3tin| 'de

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2