slaken het groote ravijn over en drangcn in Flesquiers door, waar venvocae ge vechten plaats hadden. West Riding Territoriale veroverden Ha- vrincourt en de Duitsche loopgraven-stelsels ten Noorden van het dorp, terwijl batal jons uit "Ulster, die den linkervleugel dokten, in Noordelijke richting op den West-oever van het Canal du Nord oprukten. Later in den. morgen werd onze op- waisch voortgezet en maakten wij' op alle punten snelle vorderingen. Engelsehe, Schotsclie, lersche en Welsclie bataljons vermeesterden de overgangen over hei "kanaal hij Masnières en veroverden IMarcoing en het Neuf-bosch. West Riding troepen, die Jlavrir.court had den bezet, maakten opmerkelijke vorderin gen ten Oosten van iiet Canal du Noxd. Zij namen stormenderhand de dorpen Grain court en Anneux en veroverden te z anion met Ufeter-troepen, die ten Westen van liet kanaal opereerden, de gelioelo Duitscbe linie ten Noorden van den wog 'Bapaume— Kamerijk. West Lancashire Territorials braken door de vijandelijke stellingen ten Oosten van Epéhy. Iersclie troepen hebben belangrijke sec toren van de llindehburglmie tusschen Ruile,ourt en Fontajne-les-Croisilfcs bezet Het. aantal gevangenen en de buit aan kanonnen (en materiaal valt nog niet te overzien. Dat dit offensief verdragende gevolgen zal hebbon spreekt vanzelf, zoowel op po litiek- als oorlogsgebied. Het Italiaamsch front is niet meer van zulke groote befeekenis als eettige weken terug. De aanval der Centralen is oenigs- zins tot staan gebracht, hoewel de Duit- sche bladen doorgaan nog een groote be- teekenis aan plaatselijke aanval ten toe te kennen. Terwijl de Italianen zoo seint het Korr. B d.d. gisteren uit Berlijn' door alle middelen het overschrijden van de Re- neden-Pinve door de Centralen trachten tegen t'e houden, waarbij zij door den hoogen waterstand der rivier gesteund worden, bieden zij tot dusver tevergeefs tegenstand aan onze ttormcolonnes, die langzaam doch met onoverwinnelijke hard nekkigheid in het gebergte tusschen de Brenta en de Piave vooruïbdrongen. Alle dapperheid der Italiaansclte brigades, waarvan de berichten gewagen, was niet in staat om den val dor stellingen onmid dellijk ten Noorden van de vijandelijk' hoofdstelling ban den Monte Tom ba te verhinderen. Steeds dreigender schuift daan- het front der Centralen reeds- Westwaarts Van do Piave naar den uitgang van het dal'. Verbitterde gevechten spelen zich ook af om de beheerschende versterkte hoogten van den Monte Miegletta, ten Noordoosten van Asiogö waarbij de Italianen geen voet breed terrein winnen., doch de zwaarste bloedige verliezen lijden. Zullen we wellicht met liet Kerstfeest de Engclschen met geweer op schouder binnen de muren van 't heilige Jerusalem zien? Het gaat er wel op lijken, want over de vorderingen, die ze er voortdurend in Palestina maken, wordt nu weer dooi de Engclschen gemeld dat op 19 dezei Karyet-el-Enab (vijf mijlen ten W. van Jerusalem) door de territoriale infanterie met de bajonet veroverd en Bed Likia (ca. vijf mijlen ten N W. daarvan) door de Schotsclie" troepen bezet werd. Gisteren kwamen Engelsehe bereden troepen in voe ling met den .vijand op den afstand van vier mijlen ten "Wi, van Bineh aan dein weg van Jerusalem naar Shechem. De overige fronten komen in 't gedrang bij bef "nieuwe Britsche offensief en zijn niet belangrijk. IfMnKNb/lim Resident Qoust. Men seint uit Soerabaja, dat de re sident van Djanibi Quast zijn verzoek om ontslag heeft ingediend, naar aanleiding van het feit, dat de gouverneur-generaal gratie heeft verleend aan de veroordeelden in het geding van den opstand. Be heer Leovink. Naar woTdt vernomen, zal' de heer Lan- sink, secretaris van het Nationaal Arbeids secretariaat, binnenkort deze functie neer leggen en zich te Enschedé als propa gandist van de Federatie van Textielarbei ders vestigen. Restgevallen op Java- Gedurende do aigeloopetn maand Octo ber kwamen de volgende pestgevallen voor Afdeelingen Soerabaja 3 gevallen en^ 2 dooden, Ponoroge 11, Soerakarta 1, Ka- dooden, Ponoroge 11, Soerakarta 1, Kla- len 2, Semaraag 2 en Salatiga 22 doode- lijke gevallen, te zamen dus 41 gevallen en 40 dooden.1 1 Begrafenis van H. Spiekman. Gistermiddag hoeft de begrafenis plaats gehad van den heer II. Spiekman op de begraafplaals in Crooswijk. In de Parklaan was oen onafzienbare stoet van corporaties, vertegenwoordigers van het Partijbestuur der S. Dl, A. P., Kamerfractie, Provinciale Staten, Gemeen tebestuur, Ni F. FR. BB., enz. enz En langs den weg dian de stoet naai- hot graf had af te leggen, stonden rijen belang stellenden geschaard, waarvan zejT velen het hoofd ontblootten toen het stoffelijk overschot van den hooggewaardeerde», ijverigen. en bekwamen strijder voor de arbeidersbelangen hen passeerde. Tal van bloemen in den stoet en de om- floer^o banieren van vele voreoni gingen, gaven aan dezen -sloet die langhaam tus sehén de rijen belangstellende zich voort bewoog een buitengewoon Indrukwekkend aanzien. Te kwaxt voor vier arriveerde deze aan de begraafplaats waar zich mede een groote menigte autoriteiten, vrienden en belang stellenden hadden verzameld. Nadat het stoffelijk overschot in den ka pel was geplaatst, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den burg mue Mor van Rotterdam den hoer A R. Zimmer man, door de hoeren Vlieger, Schaper, Oudegeest, do Zeeuw, Heykoop. Joh. Brau tigam. Pl J. Blok. Ankersmit en Ter Laan. De z angverecni ging De Slem des Vulks bracht eenige toepasselijke liederen ten ge hoore; daarmede was de i-ilrukwekkende plechtigheid geëindigd. Groenten- en Frulteentrale. De minister van landbouw heeft met ingang van heden benoemd tot lid van de Rijkscommissie van Toezicht op de Vereen iging Groen ten-Centrale en op do Veroenigmg Fruit-Centrale den heer T. S. Gostinga, wethouder te Schiedam. Be eerste tot tien A. N. TV. B. toegetreden gemeente. De Raad der gemeente Mijdrecht besloot in zijn op 17 dezer gehouden vergadering met. algemeen» stemmen tot aansluiting dier gemeente als lid van den A. N. W B„ als blijk van waardeering voor het vele, dat door den Bond in het belang der gemeenten in het algemeen en ten op zichte van Mijdiecht m liet bijzonder is gedaan. Aan ons Secretariaat heeft men de ge meente Mijdrecht, de eerste gemeente in ons land, die tot "iet buitengewoon lidmaat schap van den Bond (f25.contributie; is toegetreden, de haar toekomende eere plaats in het ledonrogister gegeven. Nederland en de oorloy. De gezonken loggers. Woensdagavond zijn 'to O muiden aan gekomen 6 opvarenden van de tot zin ken gebrachte loggers IJM. 173 C. Wayt. en IJM. 205 .Jacoba. Zij deelden mede, dat behalve hun beide schepen, ook tot zinken zijn gebracht de loggers SCH 357 en SCH 62 benevens de K.W. 85, alle in den nacht van 12 November. Zuidooste lijk van IJmuiden ter hoogte van Zand- voort .terwijl zij zich bevonden binnen enkele mijten in het z g. versperde gebied. De schepen zijn niet in aanraking gew.eest met mijnen, zooals verondersteld werd, noch met duikbooten. doch zijn door een groep van 5 Duitsche torpedobooten die behoo'-den tot oen flotille van 18 dier schepen, met brandbommen tot zinken ge bracht. f Onder de torpedabooten die de sche pen tot zinken had gebracht, behoorde ook de. V 69. die in Februari van dit jaar te rJmuiden ernstig beschadigd binnenkwam, na een gevecht tor zee en aldaar gedeel telijk werd gerepareerd en zeewaardig ge maakt. Nadat de 5 bemanningen met de Duit sche flottille een tocht over de Noord zee hadden gemaakt, werden zij naar Wil- hclmshafen gebracht. Liggende in (te sluis aldaar met een 12-tal torpedobooten .heeft een Puitsch matroos die zijn revolver wilde schoonmaken, per onge'uk de Kat- wijker matroos v, d. Plas doodgeschoten. Na een 5-daagsch verblijf to Wilbelms- hafen. waar zij als gevangenen werden behandeld zijn zij over Bremen en Ol.lon- buig naar ons land teruggekeerd. Financieel nienws. De koers voor de postwissels naar Duitschl'and .is vam 21 'dezer af, tot na der bericht, bepaald op 100 mark is f 35.50, naar Groot-Rrittannië 1 is f 11.20, naar Zwitserland ,100 frah.es is 'f54.50, naar Denemarken: en Noorwegen 100 kronen is f80, (naar Zweden 100 kronen is f90. 0VERSCHIE, 21 Nov. Hedennacht heeft men een bezoek gebracht op bet 15 meter tiooge dak van de Vermsfabriek van de firma Tan Wijk Co.. staande aan de Schans alhier. De bliksemafleider dier fabriek, vond men hedenmorgen losgerukt en een Ier groote glasi uilen, die in het dak zijn aangebracht, gebroken. Vei moedelgk zijn de dieven door het leven op den loop gegaan zonder iets van hun gading mede te nemen Bijzondere regelingen. Levensmiddelen. Van 1924 November is verkrijgbaar: op bon 85 1 ons Rijst per persoon, 14 cf. per pond; op bon 86 i/2 ons Vet per perooi, 40ct. per pond: op bon 87 1 ons Gort per persoon. >13 ct. per pond. Papt tiïisln tend verkrijgbaar op Maandag en Gort op Vrijdag. 50p de dotnieiliekaai t moet bet aantal broodkaarten met stem p e 1 a I'd r u k zijn aangeduid. Zij op wier donnciliekaart dit met pen of potlood is ingevuld vei voegen zich op 't Broodbureau en brengen dar1 mede brood-envelop, domiciliekaart en bon- boekje. Maximum-prijzen groenten. Roode kool per kilo 6 cent; gele kool per kilo 6 cent; nien per kilo 8 cent; peen per kilo 6 cent; knolrapen per kilo 3l/2 cent Vat groenten. Pxonksmjbooncn per kilo 18 cent; enkele spercieboonen per kilo 20 cent; dubbele spercicboortcn per kilo 16 cent; zuurkool per lrilo 10 cent Zand-aardappelen. In de week van 19—24 November ver krijgbaar op bon 88, 89. 90, 91 en 92 per pe-soon i Kilo. Prijs 51/0 cent per Kilo. Aanvullingsbroodkaarten. Nieuwe aanvullingsbroodkaarten zijn ver krijgbaar in het Gymnastiekolkaal aan den Buitenhavenweg, voor hen wier namen be ginnen met een der letters UZ op Vrijdag 23 Nov. Broodkaart De broodkaart van het 33ste tijdvak loopt tot en met 28 dezer. K o f f i e en Thee. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 November en eindigende op 30 Novem ber, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd: op bon no. 5 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee; op bon no. 6 eener th.ee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. Petroleum. De minister van landbouw, nijverheid en hantiel maakt bekend, dat bon no. 3 der Rijlcspetroleum-distribuliekaarten gel dig zal zijn van 16 tot en met 30 dezer voor een hoeveelheid van twee liter. Centrale Keuken. Menu's over de week van 19 tot en met 24 November 1917. Vrijdag: Gort met karnemelk en siroop, veikrijgbaar op gortbon. Zaterdag: Aardappelen met zuurkool en spek, verkrijgbaar op aardappelenbon. Menu's over de week van 26 Nov. 1917 t/111 1 Dew 1917. Maandag: Erwtensoep met vaikens vleescb, verkrijgbaar op ervvtenbon. Dinsdag: Hutspot met rundvlecsch', ver krijgbaar op aardappelbon. Woensdag: Bruineboonensoep met rund- vleesch, verkrijgbaar op havermoutbon. Donderdag: Siamppot, aardappelen mei snijboonen m rookspek, verkrijgbaar op aardappelenbon. Vrijdag: Gort met karnemelk en siroop, verkrijgbaar op aardappelenbon. Zaterdag: Stamppot, aardappelen met haché, verkrijgbaar op aardapppelenbon. Indien voorradig, kan na 12 urn 's middags, tegen betaling van 12 cents per portie, aan de Centrale Keuken, ingang Spinhuispad, eten worden ge haald zonder bon. Men wordt verzocht bei .Leven srniddelen-hoekje mode te brengen. Het eten is verkrijgbaar tusschen 11 ,uur en half twee aan de volgende plaatsen Spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat (school van den heer v. d. Poel) Boekjes voor de geheele week geldig, waarop een reductie wordt toegestaan van I cent per portie, moeten Vrijdag tussclien II uur en half twee aan bovengenoemde lokalen worden gekocht. Als regel geldt, dat steeds een dag voor uit de bons moeten gekocht worden. De prijs per oortie bedraagt 12 cents. Voor weekboekjes dus 11 cents. KI ompenvers trekking Ieder ingezetene, die in het belasting jaar 1916'17 niet is aangeslagen op hoog stens in de 21sbe klasse der gemeentelijke Inkomstenbelasting kan op aanvrage bij het Steuncomité een bon verkrijgen waarop na onderteokening van den aanvrager klom jieti verstrekt worden door de alhier wonen de klompenleveranciers van 60 cent voor een paar eenvoudige mans klompen; 50 cent voor een paar eenvoudige vrouwenklornpen40 cent voor paar jon- gensldompen, 'en 30 cent voor een paar kinderklompen. Alle in normaal model. Aanvragers moeten de domiciliekaart, het trouwboekje én het aanslagbiljet der ge meentelijke inkomstenbelasting medebren gen.. Zij, die wonen aan de Zuidzijde van de Nieuwe Haven, kunnen de bons beko men in het lokaal Rehoboth, Ploegstraat 17; bewoners van de Noordzijde in de St. Jaris Boelen. De bureau's zijn geopend van 912 uur voormiddags en van 25 uur namiddags: de eerste drie dagen der week St. Joris Doelen, de laatste 3 dagen in lokaal Re hoboth. Voor kinderen moet de bon ge- teekend Worden door ouders of voogd. Bij de te Rotterdam gehouden examens vrije- en orde-oefeningea zijn geslaagd die dames A. J. M. Coilignoni en E. Verkade van hier. Uit den Gemeenteraad- Voorstel van B. en Wi. naar aanleiding van ingekomen adressen, betrekking heb bende op de beperking van gas en eloo tiisch licht in winkels, welk voorstel strekt om de vastgestelde bepalingen ongewijzigd te laten voortbestaan: 1 De beer Sc hef fors: M. d. V., de kinderen beginnen weer langzamerhand te zingen van St. Nicolaas cn hun hartjes po pelen van verwachting. Maar niet alleen bij de kinderen verwekt het naderend St Nicolaas verwachtingen, ook bij de winke liers is dat liet geval, ook hun hart klopt sneller. Immers het St, Nicolaas en Kerst feest zijn tijden die. voor den winkelier veel goed kunnon maken na de slechte tijden die zij achter den rug hebben. Maar om de zaken zoo goed mogelijk te doen gaan, moeten de artikelen die ver kocht worden, door het publiek, kunnen bezien, besproken en beoordeeld worden. Voor een winkelier is het noodig) om de etalages te voorzien van een groote ver scheidenheid van begeerlijke artikelen en die moeten ar verleidelijk utizien; en vooral moet daarom die etalage ook verlicht wor den, omdat de meeste artikelen onder kunst licht het meeste voordoen. Baai om wil spr. voorstellen het verbod om de etalages te verlichten, tijdelijk op te heffen en bij wijze van proef toe te staan dat in elke etalage één licht wordt gebrand die proef kan zijn voor een maand of een halve maand. In onze naburige gemeente is ook Wel beperking van lichtgebruik voorgeschreven, maar daar mogen de winkeliers van de toegestane hoeveelheid gebruik' maken óók indien zij dat wenschen voor hun etalage, mits zij maar niet meer gebruiken dan de toegestane hoeveelheid. Er moet bezuinigd worden, dat weet spr. natuurlijk, maar dat weten ook de winkeliers en die doen dat zelfs in de eerste plaats en daarvan kreeg .spr. toe vallig een sprekend bewijs. Iemand, ovei deze kwestie met hem spiekende, liet hem een staatje zien van de fabriek van het door hem verbruikte gas en dal was zoo frappant, dat spr. hier de cijfers wil mode- deelen. In December gebruikte deze winkelier alt een in zijn winkel een huishouden heeft hij daarbij niet 219 M.s gas en in December 1916 slechts S3 Ms. Een "be zuiniging dus van 136 M.3 In Jan, '16 144 M* tegen in "17 80 M.3 Febr. 155 50 Mrt. 136 29 April 104 j, 19 Mei 50 5 fluni 36 2 j. Juli 27 4 Aug. 48 5 Sept. 102 114 Oct 120 79 Zoo zien We dat de winkelier aan dit noodzakelijke besparing krachtig heeft mee gewerkt. Op het oogenblik staat het rnht de besparing in Schiedam zoo, dat we goed kunnen uitkomen Zouden we nu niet voor één maand December een proef kunnen nemen met het toestaan van 1 lioht in de etalage? In de vorige zitting zijn de prijzen van het gas kolossaal verhoogd en dat zal der winkelier wel .noodzaken om zijn gas verbruik niet onnoodig te vermeerderen maar zuinig te zijn, doch niet zoo. dat die de wijsheid bedriegt. 1 Nog wil spr. hier, op een onbillijkheid wijzen Iedereen mag 'de toegestane hoeveelhéid gas verbruiken zoools hij wil. Hij mag des noods zijn huis een week van onder "tot boven illumineeren, mits hij maar niet de vastgestelde grens overschrijdt. Maar de winkelier hier mag dat niet. Toch is het bij den winkelier met zijn brandstoffen als met zijn licht, hij wil zich in zijn huiskamer er voor beperken tot onthouding toe, als hij daardoor zijn win kei kan brengen in een verlichten en ver warmden toestand, waarin de klanten zich aangenaam gevoelen. Spr. zou dus willen voorstellen dein winkelier toe te staan van 29 November dit' in verband met de verordening op de winkelsluiting tot einde December, één licht in elke etalage te branden. De Voorzitter: Is uw bedoeling bin nen de grenzen, of onbeperkt het gebruik toe te staan. E© heer Scheffers: Met de nieuwe regeling is de rantsoeneeriug opgeheven Ce hooge prijs van het gas zal een voldoen de ram voor den winkelier zijn om nie' moer gas te verstoken als noodig is. Dat zullen de rekeningen wel uitwijzen. Het voorstel Scheffeis wordt ondersteund door de heeren mr. v. Baren en Evers Dd heer de Bruin zou den heer Schef fers willen aanraden het voorstel te doen dat de Raad R. en W. uilnoodigt deze zaak onder die oogen te zien, omdat spr. mees 3 dat de heer Scheffers met zijn voorstel nie. zal bereiken wat hij beoogt. De vraag is of voor de door hem bedoel do periode de winkelsluiting zal' worden opgeheven. Spr. vermoedt dat de sterkste drang komt uit den wensch om in, den St. Nicolaastijd na 9 uur te verkoopen. De héér v. Westendorp: Dat is al zóól De heer de Bruin: Voor zoover mij bekend is daartoe niet besloten. Spr. kan niet meegaan met dit voor stel om heit verlof voor de geheele maand toe te staan. Als in de verordening de winkelsluiting vast staat, zooals hem wordt toegeroepen, dan moet ook in den winkel na 9 uus het licht branden; zonder licht heeft men aan het openblijven van den winkel niets We moeten in de eerste plaats aan de be zuiniging vasthouden, maar laten we eenige speling laten. Spr. gelooft echter dat het meer in het belang is van den winketier om den winkel langer te mogen open houden dan om licht in de etalage te mogen branden. De heer Evers: De Raad moet beslis sen op het adres der winkeliers dat is ingekomen. Maar daarin wordt ,niot ge vraagd een proef met de etalage-verlich,i nc gedurende de maand December, maar zoo lang mogelijk de etalages te mogen blijven verlichten. Spr. kan echter de houding van den heer Scheffers, die een proef genomen wil zieai, wel apprecieerea. 1 l j Daarvan is spr. een sterk voorstander. .Mocht het blijken na 8 of 14 dagen dat men boven liet "rantsoen komt, dan kan een andere regeling gemaakt worden- Waarom, wil ook spr. vragen, moigien alleen <le winkeliers hier het hun toe gestane glas niet naar eigen wensch ge bruiken en wel het overige deel der bur ger ijl? Als in den winkel wat meer glas gebruikt wordt, moeten de huisgenooiten dan maar hij weinig lioht blijven zitten. Men zou als het noodig was kunnen doen als in Roermond, waar omj 9 Uur 's avonds de fabriekskraan voor een deel wondt 'toege draaid, zoodat er maar weinig gias wondt geleverd, niet meer dan noodig is om nog een courant te lezen, waarna om 11 uur de kraan dicht gedraaid wordt; dan wordt geen gas meer geleverd. De heer v. Westendorp gelooft dat men wiel spoedig van deze bespreking kan afstappen. Als men de krant van gister avond gelezen heeft, zaf men gezien, heb ben dat daarin oen advertentie van "den directeur voorkomt met de waarschuwing dat te veel gas op Zaterdag en Zondag gebruikt wordt Dé heer Scheffers: Zondags zijn de winkels dicht Het gas wordt dan dus door anderen dan dp or winkeliers gebruikt De heer v. Westendorp: De heer Scheffers wijst er zoo nadrukkelijk op "dat de winkeliers zoo sterk bezuinigen, maar dat doen anderen ook. ün elk ge vak wórdt op die dagen te veel gas gebruikt Is hel mot liet oog daarop niet twijfelachtig da* men wat de heer Scheffers vraagt gedaan zal kunnen krijgem? De winkeliers kunnen, immers met den St Nicolaastijd en het Kerstfeest langer open blijven. Ze zullen daardoor meer rer koopgelegenheid hebben en het komt spr voor dat waar zij dus bijna de gehjeelê maand langer open knapen blijven dat wel' voldoende zal zijn. Spr. voorziet, dat, als op den Zater dag en Zondag niet meer zuinigheid be tracht wordt, de Directeur zal zeggen: we moeten de kraan weer gaan sluiten Spr. heeft hierop even nadrukkelijk wil len wijzen: Een feit is het, dat op die da gen het meest gebruikt wordt; wie dat nu doet, weet spr. niet. De heer Koopmaas zou, als dat zon der groote stijging van het gebruik mo gelijk is, wel willen "zien toegestaan, dat do étalages werden verlicht. De menschen kunnen nu niet koopen, omdat ze niet kunnen uitzoeken in de étalage. Dit slechts terloops. Hij wil echter even op het verzoek van D-, E. S. wijzen. Toen in een vorige zitting de gas rege ling werd behandeld, kwam ter sprake, dat de winkeliers misschien liever in de week om 8 uur- zouden willen, sluiiten, indien ze Zaterdags één uur later kooiden open blijven. Bij die gelegenheid heeft de heer v. Westendorp gezegd, dat de winkeliers, indien de beslissing werd aangehouden, ge legenheid zouden hebban vjan bun mee»* ning daaromtrent blijk te geven,- In antwoord op die indirecte uitnoodi, ging heeft D. E. S. hiaar adres ingezon den. Deze coóperpitie wil ©en 8-uur-slunting steunen, zonder daarbij te verklaren, daj zij het ge wensch t acht des Zaterdags da winkels één uur langer te laten open' blijven. D. E. S. is alleen gebleven in haar beantwoording van die zijdelingsche uit- noodiging en dus kan haar adres buiten beschouwing blijven. De heer mr. Kavelaars: Hebben B. en W. al' eens overwogen of niet op andere wijze bezuiniging te bereiken is? Waarom moeten de winkeliers om 9 uur en de café'* een uur later sluiten? Ook zou het ge bruik van gaskachels verboden kunnen worden. Spr. ziet niet in' waarom alleen den winkeliers de last der bezuiniging in zoo hooge mate wordt opgelegd. De beer v. d. Toorn, wil ook eens sterk in bet licht stellen' de groote on billijkheid tegenover den winkelier. Iedereen mag zijn gas verbruiken zooals hij wil, alleen de winkeliers ntef. Toch zijn zij hel rustigste en beste deel' de» burgerij. Zij hebben geen gelegenheid om op de markt te komen om te demo'nstroeren: voor wat ze wenschen, allicht Zouden ze er succes bij hebben.... (Gelach.) Wat drijft hen? Het voorbeeld Van Rot terdam, waar een andere regeling bestaat Het is algemeen bekend, dat in Rotter dam de etalages verlicht zijn en daarmede hebben de winkeliers daar een groot voorj recht boven de winkel ie re hier. Daar krij gen de winkeliers boven de hoeveelheid gas die aan iedereen weidt toegestaan, 25 pCt. van bet geheele gasverbruik voor den winkel. Hoe ze dat gas "verbruiken: moeten ze zelf weten. Ze kunnen het onder do toonbank zetten of in de "etalage bran den, precies zooals ze willen. Wil het ge zin in bet donker zitten om de voor het gezin beschikbare hoeveelheid gas ook ini den winkel' te verbruiken, ^zij zijn er ,vrij in. Dat is van belang voor de winkeliers; juis,t dooir de concurrentie worden ze ge dwongen hun winkels zeo oogelijk en aan- treickclijk mogelijk to maken. De etalage is voor den winkelier wat de reiziger is voor den industrieel. Juist onder kunst licht zien de artikelen! er het aantrekke lijkst uit en op den' avond hebben de men schen den meesten tijd om langs de win kels te gaan en de etalages te bezich tigen. 1 J Spr. wil op Jiet nemen! van ©en prooi aandringen. Met een maand is men niet bedorven, desnoods begint men met een halve maand. Mot bet oog op de prijsverhocginlg zal tecli wel algemeen sterk bezuinigd wonden en als wordt aangekondigd dat het verlof tot otalageverlichtiing als proef geschiedt, zullen de winkeliers znich wel beperken. De beer Kor pel kan" zich wel aan sluiten bij wat de heer D© Bruin hééft gezegd, .maar spr. ziet bok m het voor- stel-Scheffers de bedoeling om de afschaf fing der winkelsluiting binnen te halen. Willen de winkeliers de etalage verlichten, kan het dan toet op den weg *van het College iiggm te komen met een vroeger, sluitingsuur. 1 i jllet spijt spr. dat de verplichting om ue lichten in de winkels om S uur te dooyen. weer is opgeheven, evengoed als de sluiting op Zaterdagavond om 10 uur. De men schen waren er eenmaal aan gewoon ca men probeerde zelfs niet meer om na 0 uur mog in een winkel geholpen te wor den. Als de winkelier om 8 uur moet slui ten en Zaterdags een etalage-licht J1*13® branden, zal dat nog aan het gasverhmiK ten goede komen. De heer Scheffers heeft aan het ge sprokene niet heel veel meer toe te voe gen anderen hebben het belang der win keliers krachtig verdedigd en aangetoond dat het verlichten der etalage voor üe winkeliers is to be or not to be. Spr. ziet niet in waarom de winkel sluiting moet worden uitgebreid. Aan «en heer Korpel wil spr. wel zeggen, dat nu niet gelooft, dat nog een poging gedaan zal worden om tof opheffing daarvan te geraken. Wij zijn aan onze 'besparing die b**0®! is, en dat zal zoo wel blijven, dank &j den. hoogpn prijs Van het gaa. Overigens dacht spr., dat de heer iw

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2