delijke openbaring, Als punten, waar staat kunde en godsdienst nauw jnet elkaar in verband staan, noemde bij de Zondagsnisi en de huwelijks-wetgeving; trouwens, op geving vaan do anti-these-politiek is v.ui Hechts niet te wachten; daarop legde ook do heer Noleais bijzonderen nadruk. De wijze waarop de Minister van Oorlog door zijn bekende regeling den dienstwei" ge raars tegemoet wil komen, had niet de instemming van den heer Lobman; hij acht te die in strijd met do wot, die aan ieder een den plicht oplegt zijn land to verdedi gen, wat een hooge plicht is. Volgens hem was het conscientie-bezwaar der dienstwei geraars een gevolg van verkeerden uitleg van het bevel; Gij zult niet doodon; want men kan zeer goed dooien met een heilig doelmaar al luidden zij gelijk, dan moe Uk ,ij nun doei met trachten to bereiken du u wigering van hun plicht, maar dooi het streven naar eon meerderheid in de Staien-ücneraal, die het mot hen eens is. Hu Iau is geheid anderen weg kwam de heer Gerhard, de vaste beschermer van alle consciomtiebezwaarden, ook tot de conclu sie, dat de regeling van den Minister niet deugt, oindat hij toch diensten van de dienst v. eigeraars vergt, 'die het leger ten goede gul len komen, en die deze dus niet niet het consciëntie kunnen overeen brengen. On gerekend, dat men eerst in dienst moet en dat dan bet Departement van Oorlog zal uitmaken of men een oprecht dienst- bezwaar hoeft De heer Flesbens kwam in een kort speochje op tegen den hoon, in het Voor- loopig Vers lag den „onwilligen hoeren" aan gedaan, v\ ren integendeel hulde moet ge bracht worden, omdat zij hun graan afga ven heneden dan productieprijs, maar wij konden nu juist niet zeggen, dat de Kamer zoo onder 'den indruk van die rede kwam. Van veel meer belang was de rede van den heer Nolens, die meenie dat degroote economische vragen na den oorlog wel zul len leiden tot gemengde Kabinetten van Links en van Rechts, al zullen dan ook, daar, de anti-these blijft, al wat binnen de groote politieke strijdvragen ligt, door zulke ministeries niet kunnen worden ge entameerd. Van de verandering in de partij van Mr. Troelstra, die voortaan rmnislra- bel zal zijn, nam hij niet lichte ironie dankbaar acte; hij noemde het terecht vooi gezbnde contsitutioneele verhoudingen niet wenschelijk, als een tamelijk sterke partij zich onttrekt aan de verantwoordelijkheid. Het verwijt aan de Regeering, dat Zij te schuchter is, waar het geldt het ondersteu nen van vredespogingen, onderschreef hij niet, een klein land kan in deze niet te voorzichtig zijn, waar men ondervond dal zelfs de vredespogingen van den Paus op alle wijzen verdacht werden gemaakt, en waar ook hij lof aan het Kabinet bracht voor de totstandkoming der Grondwetsher ziening, drong hij aan op een uitwerking van art. 192 nog door dit Kabinet, en heei wat bezadigder dan de heer Rutgers, uitte ook hij den wensch, dat men met de voor ziening van den ouden dag tot een bevre digende oplossing zou komen; of echter zijn middel een behoud van de arbeidsver zekering met uitbreiding tot andere groe pen, ooit de Staatspensioneerders zal be vredigen, is voor ons geen vraag. De Rech terzijde kan doen wat ze wil, maar de Staatspensionecring, in Engeland door Cal vinisten en Roonischen aanvaard, zal ook bier eens zijn. intocht doen. Het program van den Economischen Bond kan door hem als zuiver materialistisch niet worden aanvaard; al zal de regeering een wel vaartspoli tielc moeten volgen; stof felijke vooruitgang zonder geestelijke en re delijke vooruitgang is slechts denkbeeldige vooruitgang. Maar tnen zal daarom toch de schatten, die in onzen kolonialen grond liggen, voor (den dag moeten brengen, zon der van staatsexploitatie of particuliere ex ploitatie een dogma te maken, het bedrijfs leven moeten .organisoeren, ook dat van den mill nstand, ware spreker werkgever, hij zou niet anders te doen willen hebben dan met georganiseerde arbeiders. Op alle gebied, dus ook op het economisch, zal recht moeten gaan boven physieke macht. Deze schoone rede, op zijn gewone, kalme wijze voorgedragen, maakte grooten indruk Nadat de heer Brummelknmp geheel onnoo dig zijn standpunt ten opzichte van de dienstweigeraars, dat geheel hetzelfde is als van den heer Lobman, had ontwikkeld, nam de heer Van der Voort van Zijp he woord om op le komen tegen de stelling van don heer Dresselhuys, dat de anti revolutionaire beginselen in het nieuwe tijd perk, dat wij tegemoet gaan, zouden hebben afgedaan, integendeel al wat daarin van nieuws zou geboden worden, zou hij aan die beginselen toetsen. Hulde bracht hij aan de Regeering voor haar buitenlandse!! beleid, en eveneens, zooals te verwachten avas, aan den Minister van Oorlog voor zijn uiting te Leeuwarden; de anti-nevolu tionairen zijn de ultra-militaristen in de Kc*rier, en beroepen zich daarbij zelfs op Jezus' gezegdeIk ben niet gekomen om den vrede te brengen, maar het zwaard. En de heer de Visser voelde zich ge roepen op te komen tegen de stelling van den heer Dresselhuys, dat alle schïiiteerma van inzichten omtrent sociale vraagstukken bij do Rechterzijde opgesloten is binnen een omheining van kerkelijke dagmata. Hij wees daartegenover op het feit, dal noch de Christelijke arbeidersorganisatie, noch Patrimonium een kerkelijk dogma kennen; het is voor heiden een zaak van techniek. Bitter beklaagde hij zich, dat de hoor Mar- chant op de" vergadering van den Vrijzin nigen Bond het eeds vraagstuk en de Zon dagsrust smalend had genoemd „stokpaard jes van zekere staatspartij". De heer Visser van IJzend oom wees op de steeds toenemende moeilijkheid voor het parlement om groote wetten tot stand be brengen, waaraan hij echter niet tegemoet wilde komen door de instelling van vaste commissies, waardoor veel aan de controle van het parlement zou ontsnappen, waar om hij ook was tegen de commissie uit de Kamer, die men voor het buitenlandsch beleid verlangt; zoo zou men onder hief schoonschijnend woopl 'van democratie een nieuw soort despotisme invoeren. De Re steering moet echter met mededeelingen over het buitenlandsch beleid niet wachten op interpellaties, maar die eigener beweging geven. In den val van Bosboom, wiens uitste kende diensten de afgevaardi^ie voor Gor cum terecht releveerde, zag hij, evenals in liet conflict tusschen Posthuma en Treub, een bedenkelijk gemis aan homogeniteit in liet ministerie, dat hij gaarne steunt om zijn buitenlandsche beleid, m mr dan moot Je aegecring ook weten wat ze wil cn niet zijn een in zich zelf -verdeeld huis. De heer Snoeck Henketnans nam het woord om de hoogere zedelijke waarde van le verplichte oudetdomsvarzekering boven het staatspensioen uito-n te zotten, wat door den heer van Raalte weerlegd werd, envijl hij de Regeering verweet door de niet wederindieniug van de Oudeuioinswet meer naar Rechts dan naar Links te heb ben gekeken. De leider van de L. U. fractie kwam ook met nadruk wijzen op het gemis aan homogeniteit in het Kabinet, waar over bij de Levensmiddelenwet uitvoeri ger zal kunnen worden gesproken, en ver zekerde dat hij en zijn partij niet zouden schromen, zoodra dat kon, voor de, volle "echten van het parlement op te komen, waar onder den drang der omstandigheden de Staten Generaal veel aan de Rogeering moest overlaten. Stond hij neg altijd scep tisch tegen over de oplossing van den strijd, hij wilde aan de loyale uitwerking van art. 192 medewerken. En wat het vrouwenkiesieeht betrof, verklaarde hij zich voor dadelijke .algemoene invoering. De kansen stijgen voor deze hervorming dus steeds meer, nu allo sociaal-demo craten, vrijzinnig-democraten en L. U.-man- nen, tezamen 44 man, daar vóór zijn, en de anti-revolutionairen verklaard lxeb- !x;n niet van een andere invoering daar van te willen weten dan een algemoene, als -zij Zich niet gesteund zien in hun nogen oin elke invoering daarvan to ver ijdelen. Wij breken hier ons overzicht of, dat reeds ons gewone bestek te buiten ging, vooral omdat het overige dat te berde ge bracht is nog al aanleiding geeft tot op merkingen; wij zullen dat dus volgende week behandelen met het antwoord des ministers. Hofberichten. H. M. de Konirugin-Moeder, vergezeld van jonkvrouwe van de Poll, Jhr. Róell en Jhr. van Tets, bracht hedenmorgen een be zoek aan de Kunstzaal Kleykamp te 's-Gra- venhage, ter bezichtiging van de nalaten schap van den beeldhouwer Charles v. Wijk, welke morgen geveild wordt. Hr. Ms. Tromp. Hr. Ms. Tromp heeft Zondag wegens stormweder 50 mijlen beoosten de Faroër- eilanden bijgelegen. Het oorlogsschip heeft hedenochtend de reis naar Nederland voort gezet. Audiënties. De .gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal Woensdag, van den minister van oorlog Donderdag a.s. en van den minister van financiën Vrijdag a.s. niet plaats hebben Uit Covt-Indlë. Men s°int uit Seinarang Het 01 M. bij den raad van justitie alhier heeft tegen Sneevliet, negen mamden ge vangenisstraf geëischt, omdat zijn artikel in het blad .,De Indiër" over de resolutie in "Rusland beschouwd moet worden als haat jegen de regeeiing en opstand te kweeken. Men seint uit Batavia; Kapitein Rhemrov. wordt scherp aange vallen in do Indische pers naar aanleiding van zijn gedrag cn houding tegenover den heer Labberton, toen hij mot dezen in Nederland was als lid van de deputatie lndië Weerbaar. De heer Labberton heeft meegedeeld, elke baspreki ng met kapitein Rhemrev te weigeren, omdat Rhemrov, naai hij (Lbeweert, als lid van de deputatie geschrapt werd wegens woordbreuk, zoodat geen discussie waard is. (N. R. GJ Bij het departement van koloniën is van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië bericht ontvangen, dat zich in Ke- doe een geval van pest heeft voorgedaan, in verband waarmede deze residentie bij het pestgebied is ingelijfd. Tireele Kamerverkiezing Rotterdam II. De minister van binnonlandsche zaken.; overwegende, dat, tengevolge van het over lijden van den lieer H. Spiekman, in het kiesdistrict Rotterdam II een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Twee de Kamer dor Staten-Generanlheeft be paald, dat die verkiezing zal p'.aate hebben op Donderdag 6 December e.k., de stem ming, zoo noodig, op Vrijdag 14 December d.a.v., de herstemming, zoo noolig, op Vrij dag 21 December d.iuv. RotMner i-tehuizen. De voorstellingen en bazars in den Hol landse hen Schouwburg op 3 en 10 dezer voor de BodJaert-Tehuizen, hebben een ba tig saldo van f 4865.50 opgebracht. Eeu politieschool. Door de bemoeiingen van don hoofdcom missaris van politie te Amsterdam zal er een politieschool worden opgericht, -waar zoowel inspecteurs als agenten zullen wor den opgeleid. Itehtboo.en. Tengevolge van het stormweder zijn de lichtboeien 5 en 6 in de vrije vaargeul gedoofd. Het lichtschip „Torschellingerbank" is on geveer een zeemijl om de Zuid Zuid-Oost gedreven. Nederland en de oorlog. Tegen het mijngevaar. Zaterdag is te Hellevoetsluis bip woelige zee buitengaats een officieele proefneming gehouden met het stoomloodsvaartuig No. 11, waarop het proeftoestel tot zelfbeveili- ging tegen mijnen volgens het systeem Yink- Benthem is aangebracht. Deze proefneming is naar wcnsch geslaagd. Behoudens een breuk in een onderdeel der constructie, hetgeen toegeschreven moet worden aan hot gebruik van mmder goed materiaal en dus van ondergeschikt belang moet worden ge acht, werd door deze proef bewezen, dat zelfs bij woelige zee het toestel behoorlijk te behandelen, voldoende sterk en zeewaar dig is. Peulvruchten. Hel Bureau voor Medeleelingen inzake de Vordselvoorzienïbig meldt Het is zeer begrijpelijk, dat, sinds het broodrantsoen moet worden verminderd, de peulvruchten van nog grooier belang dan anders zijn geworden voor de volks voeding. Daarom werd reeds i'n "September zooveel mogelijk van den oogst 1916 aan de gemeenten toegezonden, maar het spreekt vanzelf, dat deze overjarige boonen en erwten niet steeds van de beste kwaliteit waren. Het was echter beter die peulvruch ten op dat oogonblik ter beschikking te stellen dan ze nog langer le laten liggen. Intusschen Werd tegelijk het in ontvangst nemen, het schoonen en de distributie van den oogst 1917 voorbereid. Aan de gemeenten werd opgave gevraagd van de door hun gewe-nschte hoeveelheden en soorten, terwijl besloten werd de eerste distributie op 6 November te doen aan vangen. Achteraf bleek echter de termijn, die aldus voor <fe uitvoering der distributie beschikbaar was, krap gemeten, ook in verband met de moeilijkhed-dn van het transport. Niet minder dan 65.000 balen van 100 K.G. peulvruchten, toch moesten gereed gemaakt en over het laind verdeeld worden. Het gevolg daarvan is geweest, dat de zendingen soms wat l'aat inkomen, zoojlat de gemeenten op dit oogenblik niet altijd in staat zijn het geheele vier-week- sche rantsoen van 1 K.G. per hoofd der bevolking te verstrekken. Deze schaarschte zal' echter slechts van tijdelijken aard zijn. "Aan het eind der eerste periode van vier wekein, dus b'egin December, zal' het geheele rantsoen ter beschikking zïjia, en verwacht wordt, dat, nu de eerste moeilijkheden zijn overwonnen, de distributie verder vlot zal verloopem, te moer omdat nu tusschen de toewijzing aan de gemeeinten in. het begin der nieuwe vier weken, wat meer tijd beschikbaar is. Voorloopig ontvangen de gemeenten nog voor 75 pCt. erwten, en voor 25 pCt boo- neh. 1 Ook voor de verzending der reserve-voor raden aaln de gemeenten is de administratie ve regeling gereed. Het wachtein) is nog slechts op het beschikbaar komen' vaii grootere hoeveelheden. Tot hu toe liet de landarbeid der boereh' niet toe tot hot dorschen der peulvruchten op groote schaal over te gaan. Zoodra dit is geschied, kaïn het verzamelen dn schooven beginnen en zullen de gemeehten geleidelijk de érw- ten eh boonen ontvangen, die voor haar resorven zijn. bestemd. De nijverheidscoimmis.s.i.e. Niettegenstaande de inwerkingtreding van de Nederlandsche Uitvoer-Maatschappij (Ex port-Centrale) blijft, naar men verneemt, de Nijverheidscommissie intact. Echter wordt ntet 1 December het bureau dezer commis sie gesplitst en wel eensdeels ondergebracht bij de N. U. M. en anderdeels bij de af- deeling crisiszaken. Dte zeevissoherij. Naar aanleiding van de pogingen van enkele reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden, om een aantal stoomtrawlers te doen visschon aan de Westkust van Enge land, welke pogingen werden gedaan buiten het bestuur der Redcersvereenigjng 3ldaa.r om, heeft de Reedersveneeniging te Ij mui- den Donderdag vergader en besloten, den volgenden brief te zenden aan den minis ter va.n buitcnlandsche zaken: De Vereeniging van Reeders heeft een vergadering gehouden, ter bespreking van de vraag, of hot in het algemeen belang der reeders van visschersvaartuigen ge acht mag worden, dat de Nederlandsche regeering aan enkele leden, die zich tot haar met flit verzoek hebben gewend, ver gunning verleent, hun schepen van uit En- gelsche havens de visscherij te laten uit oefenen, zonder compensatie van de zijde der Britsche regeerine voor de overige vis schersvaartuigen, die van uit Nederlandsche havens het bedrijf zouden blijven uitoefe nen. Met algemeen® stemmen is besloten, aan het bestuur op te dragen, de regeering uit te noodigen, die gevraagd» vergunning al leen to geven onder voorwaarde, dat van Engclsche zijde de visadhersvloof, welke van vit IJmuiden zal moeten blijven vis- schen, in de uitoefening van haar bedrijf niet Zal worden gehinderd, en, dat alle voorwaarden, waarop 'Engeland die ver plichting zal aangaan, door de Nederland sche regeering zullen worden goedgekeurd. financieel nlonws. De koersen voor de postwissels uit Ca nada bedroeg opi '1 Oct. 1.1. '2.25 1 dol lar, uit Denemarken 5 November f 100 129 kronen, uit Frankrijk 23 October 100 251 francs, uit Zweden op 9 November f 100 108 kronen, op 10 November 123 kronen cn op 13 November 107 kronen, uit Zwitserland op 1 November f 100 fres. 202.50. O VERSO HIE, 26 November. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ongeveer l00 Meter koperdraad van het electrische net aan den Rotterdamschen rij weg alhier ont vreemd. VLAARDINGEN, 26 Nov. B. en W. dra- gpn den Raad voor a's hootd der herhalings school voor meisjesmej J. H. Daams, werk zaam ais onderwijzeres aan school E, alhier. VLAARDINGEN, 26 Nov. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag, den 29en November 1917, des namiddags tel3/4 uur. VLAARDINGEN, 26 Nov. In de afgeloo- pen week zgn 10 gevallen van roodvonk aangegeven. Geen van typhus en geen sterf gevallen. STAPSMEUWS. Bijzondere regelingen. L evens middeleït. De Directeur maakt bekend, dat van 26 November tot 1 December verkrijgbaar is op bon 93 2 oins zeep per persoon, 14 ct. per pond; op bon 94 1 ojns vet per persoon, 40 ct. per pond op bon 95 2 ops erwten per persoon., 11 cl. per pond; op Bon 96 dps rijst per persoon, 14 ct. por pond. Rijst uitsluitend" op Donderdag verkrifë baar. Vet zal eerst in) de 2de helft van deze week verkrijgbaar zijn. De vetbon 86 is jniet meer geldig. Woensdags worden deze Regeeringsarti- kelen niet verkocht. Op de domiciiliekaart moet het aantal broodkaarten met stempelafdruk zijn aange duid. Zij op wier Domieiliekaarl. dit met pon of potlood is itugevuld vervoegen zich op 't Bru»ld bureau en brengen dan mede broeden vel op, domicibekaari en bonbcckje. Op bon 5 thee- en koffiebaaxt tys ons thee. Op bon 6 thee- ein koffiekaart 1 ons koffie. P e tr o 1 e u m. Op bom 3 Petxoleumkaari is 2 liter petro leum verkrijgbaar. De minister van landbouw, nijverheid ei handel maakt bekend, dat bon r.o. -4 dei Rjjks-Petroleiim-Distnbutiekanrten geldig za ijn van 415 December 1917, voor een ha veelheid van twee liter. In een circulaire herinnert de Ministi- le burgemeesters er aan dat d aftevenn; van p-'troleurn verbodi n is op bons, welkt i mldigiieidsduur reeds is ve.stieken of oi >ons, die nog niet geldig verk'aird zjjn. Z and-aar da pp elen. In de week van 26 Nov.1 Des. ver krijgbaar op bon 97, 98, 99, 100 ea 101 per persoon 1 Kilo. 1 Prijs 5V2 cent per kite. 1 Maximum-prijzen groenten. Roode kool per kilo 6 cent; gele kool per kilo 6 cent; uien per kilo 8 cent; peen per kilo 6 cent; knolrapen per kilo 3 cent lTatgroenten. Pronksnijboonen per kilo .18 cent; enkele spercieboonen per kilo 20 cent; dubbele spercieboonen per kilo 16 cent; zuurkool per kilo 10 cent Broodkaart. De broodkaart van het 33ste tijdvak loopt tot en met 28 dezer. Centrale Keuken. Menu's over de week van 26 Nov. 1917 t/m 1 Beet 1917,. Dinsdag; Hutspot met rundvleesch', ver krijgbaar op aardappelbon. Woensdag: Bruineboonensoep met rund vleesch, verkrijgbaar op havermoutbon. Donderdag: Stamppot, aardappelen mei snijboonen en rookspek, verkrijgbaar op aardappelenbon. Vrijdag: Gort met karnemelk en siroop, verkrijgbaar op aardappelenbon. Zaterdag: Stamppot, aardappelen met haclié, verkrijgbaar op aarJapppolenbon. Indien voorradig, kan na 12 uur 's middags, tegen betaling van 12 oents per portie, aan de Centrale Keuken, ingang Spinhuispad, eten worden ge haald zonder bon. Men wondt verzoch! het Levensmiddelen-boekje mede te brengen. Het eten is verkrijgbaar tusschen 11 uui en half twee aan de volgende plaatsen Spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat (school van den heer v. d. Poel) Boekjes voor de geheele week geldig waarop een reductie wordt toegestaan van I cent per portie, moeten Vrijdag tusschen II uur en half twee aan bovengenoemd lokalen worden gekocht. Als regel geldt, dat steeds een dag voor uit de bons moeten gekocht worden. De prijs per portie bedraagt 12 cents Voor weekboekjes dus 11 cents. Leder-distributie. Voorm. Volksbadhuis, (Broersvest). Maandag 26 Nov. de letters A'D. Dinsdag 27 Nov. de letters EH. Woensdag 28 Nov. de lettors IL. Maandag 10 Dec. do letters MP. Dinsdag 11 Dec. de letters RT. Woensdag 12 Dec. de letters UZ. Lokaal Bethel (Steenstraat). Maandag 3 Dec. de letters A—D. Dinsdag 4 Drc. de letters EH. Woensdag 5 Dec. de letters IL. Maandag 47 Dec. de letters MP. Dinsdag 48 Dec. de letters R—T. Woensdag 49 Dec. de lettors U2. Personen van een gezin waarvan 't hoofd f46.20 of daar beneden in de plaatselijke inkomstenbelasting betaalt, of in 't gehee niet is aangeslagen,, hebben recht op ééi bon eenmaal in de acht maanden. Aan eo> gezin werdt per maand niet meer dan één bon verstrekt, tenzij het getal pet sosen nie meer dau 8 is. Geopend 's voorraiddage van 9—1*2 en des namidiags van 41/25 uur. Klompenverstrekking Ieder ingezetene, die in het belasting jaar 1916—r'17 niet is aangeslagen op hoog stens in de 21ste klasse der gemeentelijke Inkomstenbelasting kaai op aanvrage bij het Steuncomité een bon verkrijgen waarop na onderteekening van den aanvrager klom pen verstrekt worden door de alhier wonen de klompenleveranciers van: 60 cent voor een paar eenvoudige mans klompen; 50 cent voor een paar eenvoudige vTOUwenidompen40 cent voor paar jon- gensklompen, ten 30 cent' voor een paar kinderklompen. Alle in normaal model. Aanvragers moeten de domiciliekaart, het trouwboekje lepx bot aanslagbiljet der ge- -meentelijke inkomstenbelasting medebre*" gen. - Zij, die wonen aan de Zuidzijde v. de "Nieuwe Haven, kunnen de boES békt. men in het lokaal Beboboth, Ploevstraa 17; "bewoners van de Noordzijde 'd St. Jaris Boelen. De bureau's zijn geopend van 9—12 u' voormiddags en van 2—5 uur naming de eerste drie dagen der week St. Jo Doelen, de laatste 3 dagen in lokaal 1 lioboth. "Voor kinderen moet de bon teekend "worden door ouders of voogd. Red. Tereen. vsn Huisvrouwen. Vrijdagmiddag werd, naar aanleiding van een rede van Mej. C. S. Groot van Rotter dam, hier ter stede een Afdeeling opge richt van "de Ned. Ver. van Huisvrouwei De inl' 'dster wees er op, dat door de ve anderdc maatschappelijke sociale en econö mische omstandigheden, die een evolutie ja, iïMn zou haast kunnen zeggen een r voiutie in de gezinnen teweeg brachte de drang naar organisatie zich ook voor huisvrouw sterker doet gevoelen. De positie Jer huisvrouw is, hoewel gewijzigd, niet minder zwaar, eischt de geheele persoon lijkheid, eischt meer kennis van allerhande zaken, die vroeger overbodig leken. Ken- I nis der hygiëne, wettenkennis, warenken- nis, inzicht in pacdagogische vraagstukken, j o opera tie, kennis van woningbouw en wol ninginrichting, geld- en belastingwezen, be-i grip van haar verhouding tegenover Vet ten van Staat en gemeente, het onderwijs, Je loonstandaard, de verhouding tusschen werkgeefster en werkneemster, en nog veel en veel meer. Zij moet voor die verantwoordelijke taak beter worden opgeleid en aandringen op betere vakopleiding. Zij moet, om zich al Jie "kennis eigen te maken en in toepas sing te brengen, zich een methodisch© ndeeling eigen maken, en zoo tijd vrijma ken. Een organisatie inoet haar in Staat 'en, uitvindingen op mechanisch gebied, die voor de individu te kostbaar of te plaats- roovend zijn, te benutten. Mej. Groot vertelde interessante bijzon- lerhêden over oprichting en werkzaamheid van dergelijke vereenigingen buitenslands, hoe zij door krachtig gezamenlijk optrekken stelling namen tegen de opdrijving der pnj- ion van levensmiddelen en gebruiksartiloe- "II en gunstige resultaten 'verkregen. Voorts vertelde mej. Gr. dat de Ned. Ver. v. Huisvrouwen in 4912 op initiatief van mej. Vrtna Polak, directrice van bet Nat Bureau Vrouwenarbeid werd opgericht met aan- ankeljjk 30 leden. «Het ledenaanial is thans eeds tot boven 4000 gestegen. Er zrjn reeds 15 Af4, Uit het werken der Afd. werd ver- eld. Allerlei nuttige en voer de huisvrouwen noodzakelijke stichtingen kwamen tot stand, iureau voor tijdelijke hulp in het huisgezin, tureau van advies, coöperatieve keukens, medkoope keukens, middenstands keukens, «huizen voor dienstboden enz. Cursussen iver allerlei wetenswaardige zaken, zooals tennis van geldzaken, vervalsching van levens middelen e. a. werden gehouden. De inleidrter wist de aanwezigen van het nut eenerorga- 'ibatie ook voor Schiedam te overtuigen, des en twintig leden traden toe, een voor- mopig bestuur werd gekozen, beslaande uit le dames: mevr. Horn, inevr. van Bergen Walraven, mevr. Allebé, mevr. Hingman, nej. v. d. Ven, mevr. de Kat en mevr. liet eerste wat de afdeeling Schiedam zal ter hand nemen, is de oprichting van een toevlucht voor dienstmeisjes. Zooala men weet, krijgen de dienstmeisjes tegen woordig nogal veel vrije avonden, wat in hoofdzaak voortvloeit uit het streven der da mes veelal een verplicht streven om het gasverbruik te beperken. Om nu te voorkomen dat die dienst boden den avond op straat doorbreogemy wat zeker door een ieder ongewenseht ge acht wordt, zal nu door de afdeeling; een /.aal worden ingericht waar die meisjes vol komen vrij op gezellige wijze haar avonden zullen kunnen doorbrengen. Zij zullen daar met handwerken of met verstelwerk bun tijd kun besteden, zij zullen er gelegen heid hebban zich op andere ivijrie aange naam bezig te houden, terwijl dames daar bij toezicht zullen houden, helpen dege nen die hulp of voorlichting wenschen, enz. enz. Daar zullen de meisjes ook thee of de een (of andere warme melk, (chocolademelk, slemp of wat ook) worden aangeboden, zoo- dat zij daar, een gezellig verblijf zullen vinden. Waar de strekking hiervan is om het ge ven van vrije avonden te bevorderen en zoo in 't algemeen belang het verbruik van gas te bezuinigen, mag de afdeeling zeker ook wel rekenen op de medewerking en dien fi- nancieelen steun van allen, in de eerste plaats van hen die door deze inrichting zon der bezwhar hun dienstmeisjes 'savondl vrij kunnen geven, want voor deze dames staat toch zeker niet het financioele 'be lang voorop bij de gasbezuinïging. Mevrouw Deelder, Warande 55, en ook de andere bestuursleden der afdeeling, zul len gaarne groote en klein© bijdragen voor dit doel in ontvangst nemen. Op de aanbevelingslijst ter benoeming als leeraar in de oude talen aan het Gym nasium te Leiden, is geplaatst oa. Dn D. E. Bosselaar, leeraar in gemeld vak aan het Gymnasium te Schiedam, Blijkens achterstaande advertent:© is hej consultatiebureau der Schiedamsche .ver eeniging voor Zuigelingen-Bescherming ver plaatst. Belangstellenden verwijzen wij naar da advertentie betreffende den Landstorm. Aan den Rotte r Jam sche n- dijk is Zondag morgen tengevolge van den storm oe" boom omgewaaid, die in do takken van een anderen boom b'.eef hangen. Waar de toe stand echter gevaarlijk: voor het werd geacht, hebben gemesntewerkhed n den gevallen boommet touwen aan en anderen Vastgesnoerd, zoodat het ge\ daarmede'was weggenomen. Later boom wegens:gevaar geveld. 0amtÉrnÊÊ**é*6miÊt?WÊaÊÊ*mmmÊmi*mÊmÊma*mÊmmÊimiamammÊi^Êm ij""lder.

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2