Engelsche admiraliteit meldt, dat volgens draadlooze berichten de officieel© Russi sche melding luidt: Geweervuur ten N., AV. en Z.-AV. van de Roemeensche grens. Verbroedering werd opgemerkt ten Z. van bet. Narotsj-meer. Krachtige Turksdie aanvallen aan de kust en in de Kaukasusstreek weiden af geslagen. Een officieel Engelsch bericht uit Allenby meldt van het front in Palestina: Onze voorgeschoven patrouilles, die vier mijlen ten N. van Jaffa naar den N. oever ran de Nahr Auja waren overgestoken, zijn door de vijandelijke infanterie teruggedrongen, -houden thans den Z. oever bezet en ver dedigen de overgangen. Bereden troepen veroverden bet station Bittir en Ain Karim, 3j'o mijl ten AV. van Jeruzalem. Sterke Turksche afdeelingen houden hc! hooge terrein ten AV. van Jenizalem bezet en verdedigen den weg JeruzalemShe- chem naar hel noorden. BTNlVEmkAm Audiënties. I>e gewone audiëntie van den minister van marine zal a.s. Vrijdag niet plaats hebben. Spoorwegongeluk. Uit Batavia wordt van 22 Nov. geseind- Bij een spoonvegongeva! tusscben Nagret en Lebahdjero zijn 23 wagens van een goederentrein uit de rails geloopm. Twee lemmers werden de boenen pfgerodn. Hét verkeer is gestoord. A)g. Ntd. Verbond. In de Zaterdag in Den Haag1 gehouden algemeen© ledenvergadering van het 'Al gemeen Nederl. Verbond is d© Herziening van het reglement in beginsel aangeno men. 1 Tot lid van het hoofdbestuur werd be noemd de heer mr. B. de Gaay Fortman. E. X- Vakbureau. Te Utrecht is gisteren een vergadering begonnen van de hoofdbesturen ran de hij het R. K. vakbureau aangesloten vakbon den!. De heer !l. van Rijzewijk, uit Tilburg, gewaagde in zijn openingswoord van don bloei van het vakbureau, waarvan het aan gesloten ledental naar de 70000 'loopt.. Er werden besprekingen gehouden over de rechtspositie der gesalarieerde bestuurders, Besloten werd, hen te beschouwen als be stuursleden en niet als ambtenaren. Eer. Sec. Jongeren. Zondag is te Utrecht een verbond van rovolutionnair-socialistische jongeren opge richt Het streeft naar volkomen revolutie voor persoon en samenleving en stelt het socialisme als levenseisch' voor individu en gemeenschap. Het spreekt zich uit voor geheel-onthouding, anti-wkea, vege arisine gezond zedelijk leven, weigering van in productieveen 'arbeid, productieve associa tie en militaire dienstweigering liet Hoofdbestuur bestaat uit de h'eeren H. de AVecrdt, Den Haag, voorzitter: K. van Geel en, Rotterdam, secretaris, en AV Keizer, Ben Haag, penningmeester. Redac teuren van het orgaan van het Verbond, de Stem der Jongeren, zijn de hearan J ■Mourits, Laren (N.-H.J en H. van der Tol, 'Amsterdam. Nederland en de oorlog. Steen koten. Naar het Vaderl. verneemt, hebben enkele bezwaren, over de uitvoering van de Sn het begin van October tustecben ons©-ie- geering en de Duitsche gesloten overeen komst, aan 'de Zijöo van ons land gerezen waren, geleid tot nieuwe onderhandelingen en een aanvulling van de overeenkomst Duitsehland heeft zijnerzijds, zonder dat zoover het blad weet, dezerzijds concessie® zijn gedaan, de hoeveelheid steenkolen, die het maandelijks uit zijn mijn en aan ons levert, te beginnen met 1 December met eenige tienduizenden tonnen verhoogd en nog een extra levering voor eenmaal toege zegd. i Afijn en. Aan Kct Noorderstrand van Vlieland zijn een twintig mijnen aangespoeld. Eenige ont ploften op een dam, waardoor schade aan de -in de nabijheid staande gebouwtjes wen 1 aangericht Tijdens den jongsten storm zijn ook op de kust van 'Ameland een twintig mij nen aangedreven. Zondagnacht is achter de Zuidpier te IJmuiden een mijn aangespoeld en met een geweldigen slag ontploft. Aan de pier is eenige schade toegebracht. Met een seweldigfen knaf fs Zondagavond hij Roptazijl, ten Zuiden vau Harlingen, een mijn ontploft. Het huis van den hoen derfokker Van der Laan werd ernstig ge troffen; zelfs het meubilair werd besoha digd- ATan een nabij gelegen boerderij wor den dakgoten afgerukt. In do buurt van Staveren zijn gisteren vier mijnen aangespoeld. Zaterdagnacht en Zondag zijn aan het strand tusscben IJmuiden en Noordwijk 68 mijrfhn aangespoeld. S tof, kaf en uitsch oonse.l. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft verboden stof, kaf of uitschooa- sel uit granen, peulvruchten en handels- gewassen af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren. IJzer en staaL De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft vastgesteld een regeling voor de distributie en het vervoer van ijzer en staal uit voorraad. Financieel nieuws. De koers voor de postwissels naar Duitsehland is van 25 dezer, tot nader be richt, bepaald op 1Ö0 mark f 36. OVERSCHIE, 27, Nov. In den laatsten tijd worden er door de winkeliers alhier gedurig koperen gewichten vermist, nu gis teravond. weer bij den winkelier T. Verhoe ven, aan de Dorpstraat, van wien wer den gestolen 5 koperen gewichten, die in een lade achter de toonbank waren opge borgen. STABSMKWS. Rijzonde» regelingen. Levensmiddelen. De Directeur maakt bekend, dat van 26 November tot 1 December verkrijgbaar is- op bon 93 2 oius zeep por persoon, 14 cti per pond; op bon 94 1 aas vet per persoon, 40 cé. per pond; op bon 95 2 ojns erwten per persoon, 11 ct. per pond; op bon 96 Va oins rijst per pet soon, 14 et. per pond. Rijst uitsluitend op Donderdag veikrijg- baar. j Vet zal eerst in de 2de helft van deze week verkrijgbaar zijn. 13e vetbon S6 is niet meer geldig. AAroonsdags worden deze Regeeringsarti- kelen niet verkocht. Op de donnctiiekaart moet bet aantal broodkaarten met stempelafdruk zijn aange duid. Zij op wier Domicaliekaart dit met pen of potlood is ingevuld vervoegen zioh op 't Broodbureau en brengen dan mede broodenvelop, domlciliekaart en bonboekje. Gp bon 5 thee- en koffiekaart ons thee. Op bon 6 thee- en koffiekaart 1 ons koffie. Petroleum. Op bon 3 Petroleumkaart is 2 liter petro leum verkrijgbaar. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat bon no. 4 der Rijks-Petroleum-Distvibutiekaarten geldig zal ijn \an 115 December 1917, voor een hoe veelheid van twee liter. In een circulaire herinnert de Minister de burgemeesters er aan dat de aflevering van petroleum verboden is op bons, welker geldigheidsduur reeds is verstreken, of op bons, die nog niet geldig verklaard zijn. Zand-aardapp el e la in de week van. 26 Nov.1 Dec. ver krijgbaar op bon 97, 98, 99, 100 en 101 [>er persoon 1 Kilo. Prijs 51/2 cent per kilo. Maximum-prijzen groenten. Roode kool per kilo 6 cent; gele kool oer kilo 6 cent; uien per kilo 8 cent; peen ier kilo 6 cent; knolrapen per kilo 3Vb oeat V atgr oente n. Pronksnijboonen per kilo 18 centenkele spercieboonen per kilo 20 cent; dubbele -percieboonen per kilo 16 cent; zuurkool per kilo 10 cent Broodkaart. De broodkaart van het 33ste tijdvak loopt tot en met 28 dezes*. Centrale Keuken. Alenu's over de week van 26 Nov. 1917 '/m 1 Beet 1917. AVoensdag: Bruineboonensoep met rund- vleesch, verkrijgbaar op rijstbon. Donderdag: Stamppot, aardappelen met snijboonen en rookspek, verkrijgbaar op lardappelenbon. Vrijdag: Gort met karnemelk en siroop, verkrijgbaar op aardappelenbon. Zaterdag: Stamppot, aardappelen met haché, verkrijlgjbaar op aardapppelenbon. Indien voorradig, kan na 12 uur 's middags, tegen betaling van 12 cents per portie, aan de Centrale Keuken, ingang Spinhuispad, eten "worden ge haald zonder bon. Men. wordt verzocht het Levensmiddelen-boekje mede te brengen. Het eten is verkrijgbaar tusscben 11 uur en half twee aan de volgende plaatsen: Spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokerij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat (school van den heer v. d. Poel). Boekjes voor de geheel e week geldig, waarop een reductie wordt toegestaan van I cent per portie, moeten Vrijdag tusschem II uur en (half twee aan bovengenoemde lokalen worden gekocht. Als regel geldt, dat steeds een dag voor uit de bons moeten gekocht worden. De prijs per portie bedraagt 12 cents. Voor weekboekjes dus 11 cents. Lede rol istribu tie. Aroorm. Volksbadhuis, (Broersvest). AVoensdag 28 Nov. de letters IL. Maandag 10 Deo. de letters MP. Dinsdag 11 Deo. de letters RT. AVoensdag 12 Deo. de letters UZ. Lokaal Bethel (Steenstraat), Maandag 3 Dec. de letters AD. Dinsdag 4 Dec. de letters EH. AVoensdag 5 Dec. de letters 1L. Maandag 17 Dec. de letters MP. Dinsdag 18 Dec. de letters RT. AVoensdag 19 Dec. de letters U—Z. Peisonen van een gezin waarvan 't hoofd (43.20 of daar beneden in de plaatselijke inkomstenbelasting betaalt, of in 't geheel niet is aangeslagen, hebben recht op één bon eenmaal in de acht maanden. Aan een gezin werdtt per maand niet meer dan één bon vei strekt, tenzij het getal petsonenniei meer dau 8 is. Geopend 's voovmiddage van 912 en des namidtegs van 1 ]/25 uur. KIo rapen verstrekking Ieder ingezetene, die in het belasting jaar 1916'17 niet is aangeslagen op hoog stens in de 21ste klasse der gemeentelijk» Inkomstenbelasting kan. op aanvrage bij het Steuncomité een bon verkrijgen waarop na onderteekenimg van den aanvrager klom pen verstrekt worden door de alhier wonen de klompenleverancders van: 60 cent voor een paar eenvoudige mans klompen 50 cent voor een paar eenvoudige jTOuwenklompen40 cent voor paar jon gensklompen, Bn. 30 cent voor een paar kinderklompen. 'Alle in normaal model. Aanvragers moeten de domiciliekaart, het trouwboekje Vm het aanslagbiljet der ge- -mecutelijfce inkomstenbelastiiag medebren- gen. Zij, die wonea aan de Zuidzijde- van de Nieuws Haven, kunnen, jte bons beko men in het lokaal Rehobbtb, Ploegstraat 17bewoners van de Noordzijde in de St Jaris Doelen. De bureau's zijn geopend van 912 uur voormiddags en van 25 uur namiddags; de eerste drie dagen der week St Joris Doelen, de laatste 3 dagen in lokaal Re- hobo th. A'oor kinderen moet de bon ge- teekend Avorden door ouders of voogd. De centrale keuken. Do weekboekjes, wolke tot heden des Vrijdags weiden verkiijgbaar gesteld, zui len nu voortaan 's .Maandags worden verkocht, to beginnen met Alaandag 3 De cember as. Deze nieuwe boekjes zijn geldig van Dinsdag tot en met Maandag Baar het weekboekje voor do week van 26 Nov.1 December geldig is tot en met Zaterdag a.s. en de meuwa week boekjes eerst Dinsdag geldig zijn, kunnen houders van weekboekjes as. Zaterdag op vertoon van het leege weekboekje van deze week kaartjes bekomen voor Maandag tegen den prijs van 11 cents. Bij het in de vorige week te Rotterdam gehouden examen ter verkrijging van het diploma boekhouden, uitgeschreven door de vereen igmg van leeraren, slaagde de heer J. AV. A'oorhuijzen, van hier. In de gemeente-ziekenhuizen te Rotter dam werden den 22en, 23en en 24en No vember de examens voor ziekenverpleeg ster afgenomen. Het diploma werd uitge reikt aan mej. H. Ingelse, van hier, opge leid in het gemeente-ziekenhuis aan den Coolsingel. Yereentgtng; ran huisvrouwen. Alen verzoekt ons, ter voorkoming van verwarring, mede te doelen, dat het in ons nummer van gisteravond vermelde be stuurslid der afdeeling Schiedam der Ver- eeniging voor Huisvrouwen, mevrouw de Kat, te ATaardingen woont. AVie met de St. Nïeolaas pakketten per post willen verzenden, verwijzen wij naar de betreffende advertentie in dit blad. Blijkens achterstaande advertentie houdt de Afd. Schiedam van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen een vergadering op Vrij dag 30 "November a.s., in het gebouw der Spoelingvereeniging. Niet-leden worden daarin dringend uitgenoodigd de verga dering bij te wonen. Uit den Gemeenteraad. V. Begrooting 1918. (Vervolg.) De heer Houtman wil een enkel woord zeggen in verband met zijn optreden als Wethouder van Gemeentewerken. Sp. stelt zich ten doel goede krachten te krijgen voor het geld dat wordt betaald en wil 'medewerken om het evenwicht in de ünanc:ën der Gemeente te bewarenhij sluit zich in verband daarmede geheel aan bij het betoog van den AVethouder van Financiën. Door den heer v. d. Tiorn is een criliek gegeven op Gemeentewerken in verband met de loonregeling, een critiek die echter oj. onjuiste gegevens berust. Het loon van den werkman is het geld, dat hij Zaterdags in handen krijgt. Geduren de een jaar hebben de werklieden nu den. toeslag op het loon, dus het verhoogd sala ris ontvangen. Nu is daarbij rekening ge houden met de grootte der gezinnen. De arbeiders moeten zich daarbij getroos ten, dat de mede-arbeider wat meer geld ontvangt dan nij, ofschoon beiden hetzelfde werk verrichten, alleen das omdat zqn gezia grooter is. Als de organisatie, die in de „Schiedara- sche Courant" van 16 November haar stuk geschreven heeft, de loonen beter nagaat, zal zij tot een andere conclusie komen en be grq pen dat haar standpunt verkeerd is. Het slot van de daarin gegeven redenee ring is, dat de gemeentewerkman 31 t/2 cenl per uur verdient en de meening wordt daar in geuit dat een timmerman, aangesloten bij de organisatie, in gemeentedienst achtei is bij den timmerman die werkt bij een particulieren baas. Spr. heeft een berekening gemaakt en b daarbij uitgegaan van het juiste aantal uren dat in dat stuk in de „Schiedamsche Cou rant" is opgegeven. De werklieden krijgen na 3 jaar telkem een verhooging van 1 cent en beginnen Jmei een loon van 31.9 en 28.1 cent per uur, waarbij dan komt de gemiddelde duurtetoe- s ag die 31/4 cent bedraagt. Daarmede komi men dan leeds boven de 34 cent, die dooi de organisatie als verplicht loon is vastge steld. De gemeentewerkman is echter beter ai dan de werkman die bij een particulieren patroon werkt, want hij krqst op65-jariger leeftijd pensioen, wat hij in particulieren dienst niet krqgt. Ook is hij zeker van een weduwe-pensioen en een weezen-pensioen, ongerekend de verzekering van het volle loon winter en zomer. Bij ziekte krijgen ze 70 pCt. van het loon gelurende onbeperkten duur, terwijl na de jongste staking m het arbeidsconti act is vast gesteld een uitkeering van 60 pCt. van het loon gedurende ten hoogste 6 weken. De gemeente betaalt voor de verzekering der werklieden bovendien nog 3 cent van de premie, zoodat ze dus niet krijgen een minimum van 31i/2 maar van 36,7 cent per uur; er zijn er zelfs die 39 en 42 cent ont vangen. Dat zqn natuurlyh uitzondering maar die wegen op tegen de 35 cent die ook maar een uitzondering is. Bij de Gemeente is du® het gemiddelde uurloon 37.6 cent. Het voorstel-v. d. Toorn bepaalt een ver hooging van 10 pCt. en dat loon wordt daardoor dus 37.6 en 3.76 of 41.36 cent pei uur. Spr. kende de opinie van de heeren en mocht dus spreken van een methamor- phose. Spr. kan, zonder in reactie te komen van zijn vroeger standpunt, zeggen dat de staat, als door B, en .AVj. aan den Raad overgelegd een gemiddeld uurloon aantoont van 37.6 cent per uur, wat een goed loon mag genoemd warden. Spr. gelooft niet, dat een gemeente werkman het kwaad heeft Door, den tijd zal er een oogenblik komen, dat de toe slagen weer moeten vervallen en spr. kan daarom met het voorstel van B. en AV. medegaan. Als echter het voorstel van den heer v. d. Toom wordt aangenomen, dan zullen ook alle belastingen, door den heer Gos- hnga aangegeven, er moeten komen om het evenwicht in de financiën, dat door het voorstel v. d. Toom wordt verstoord, woes te herstellen. De kwestie van de woningen is er een van het geheele college, hoewel spr. daar van iets wil zeggen. Over de noodwoningen kennen de hee ren spr.'s meening, die hij heeft uitge sproken bij liet voorstel tot den bouw dier woningen. AVat de herstellingen daaraan betreft: er is aan gedaan wat gedaan kon worden, maar aan woningen, die ten doode zijn opgeschreven, kan niet veel "besteed worden. Ze zijn netjes afgeleverd, herhaal delijk zijn er reparaties aan verricht, maar bij de beoordeeling moet men ook letten op de bewoners. De ruiten, die 's morgens werden ingezezt, waren 's middags weer stuk. Ruiten, die 4 maal vernieuwd zijn voor rekening van de gemeente, moeten de vijfde maal maar eens door de bewoners betaald worden. Het ware stellig beter ge weest als er steenen in plaats van. houten woningen waren gezet. Spr. zal er ech ter aan doen wat hij kan. Den heer De Bruin komt het voor. dat met goeden uil het groote feit in deze besprekingen wel snel is klaar te maken en de behandeling daarvan te bespoedigen is, zoodat vanavond de begrooting gereed kan komen. Alaar als men dat wil, moet er klaarheid bestaan in wat wij willen en kunnen. Als we op 't oogenblik zien wat mó gelijk is geworden, dan vragen we ons af: hoe is het mogelijk, waar vroeger de wenschen zoo stug werden afgewezen? AVat klonken de voorstellingen zwartgal lig en wat heeft het budget een uitzettings vermogen getoond. Spr. wil altijd dadelijk meegaan met ver hooging van loon voor de werklieden. Het bomt hem voor, dat ze zooveel te kort komen, dat iedere verhooging hem billijk lijkt. Alaar wat wij kunnen doen, hangt af van wat binnen de grenzen, dezer begroo ting mogelijk is. Spr. is principieel medestander van den heer v. d. Toom; hij deelt de meening dat duurtetoesiag een onding is; dat had den we kunnen ontgaan door een stelsel matige verhooging van loon. AVij hadden de impasse, waarin we nu zijn, kunnen ontgaan. AVij staan nu voor een veel grooter te kort dan noodig ware geweest. AVij moe ten nu ook de ambtenaren daaronder be trekken, die er tevoren buiten, bleven. Spr. isnu tot de conclusie gekomen, dat met wat B. eu AV. wensclfen de grens is bereikt, alleen met de distributie daar van zullen er- groote sommen betrokken zijn. Als we spreken van verhooging, dan moeten we practisch zijn, en van datsland punt bezien moet spr. het adres van. den Bond van Arbeiders in gemeentedienst als onzin beschouwen. Alen gaat blijkbaar tegenwoordig van het standpunt uit, dat, wie het meest belooft de meeste volgelingen krijgt, een standpunt dat vroeger aan de sociaal-democraten, ver weten werd. 'Dat was echter onverdiend, omdat de sociaal-demoeraten niet meer vroegen dan mogelijk was toe te staan. Zooals de toestand op 't oogenblik is. zal men het meest gebaat zijn met het drukken der prijzen van de levensbehoef ten. Spr. geeft toe, dat de bijslag uit ge lijke bron komt als verhooging van het vaste loon en hetzelfde bereikt, dat ze dus gelijke waarde hebben, maar er is een duurtetoesiag gehandhaafd alleen omdat de gemeente de meerdere uitgaven niet kan betalen uit den gewonen dienst, waarop de loonsverhooging zou moeten worden ge bracht, terwijl de duurtetoesiag op, het crisisfonds geboekt kan worden. Toch zal echter zoo spoedig mogelijk een. radicale oplossing moeten gevonden worden. Zooveel mogelijk moet aan de behoeften tegemoet gekomen worden, maar we moe ten tegengaan de loonregeling door kinder toeslag. De heer Goslinga heeft 't meermalen ge zegd, men moet trachten noodelooze klach ten te voorkomen. Alet de voorgestelde rege ling van B. en W. zal de een met de lOpCt. toeslag' fl.65 krijgen, terwijl de ander fö. krijgt. Spr. meent, dat het geld op betere manier kan worden verdeeld. Als de heeren niet tegenover anderen willen opbieden, komt het spr. voor, dal een brug geslagen kan worden tusschen de heeren v. d. Toorn c. s. en B. en AV. De zaak is gisteren in het college bespro ken, maar nog niet volledig behandeld, zoodat het voorstel, dat spr. zou willen doen, nog een voorstel van hem persoon lijk is. Zou niet de' 10 pCt. duurtetoesiag, die B. en AV. willen voorstellen, kunnen ver hoogd warden tot 15 pCt. en daarbij een anderen kindertoeslag worden gevoegd? (Protesten van verschillende zijden.) Die kindertoeslag vordert een groote uit- 1 I. i i J (Interrupties van verschillende zija^ speciaal van de heeren Evers, Van der Toom c. s.) pet voorstel van de heeren is, naar spr.'s meening, terecht als onaannemelijk verklaard. Anderzijds meent spr., dat niet verder mag worden gegaan dan. de ge- meente vroeger toekende. Het komt spr. voor, dat dit midden- voorstel niet alleen zal zijn in het belang van den arbeider, maar ook van een goede regeling. We hebben meermalen in deze periode gezien, dat van katholieke zijde de heeren voorstellen deden, waarbij zij die der so ciaal-democraten overtroffen, maar het ge. volg was, dat èn het soc.-dem. voorstel èn het katholieke voorstel verworpen wer den, zooals spr. dan ook had gevreesd zoodat het laagste voorstel werd aange nomen. De heer mr. Kavelaars: Noemt u feiten. De heer Do Bruin: AVat ik zeg, is toch waar? De heer mr. KavelaarsrU insinueert een opzet. U zegt, dat steeds het laagste voorstel zou worden aangenomen. De heer De Bruin: AVij hebben het ook bij de gasprijzen gezien. Het voorstel der sociaal-democraten werd verworpen en nu is het door de Katholie- ken voorgesteld. Spr. hoopt dat de heeren, als ze bet uiterste niet kunnen krijgen, nu het midden- voorstel zullen stemmen. Het was spr. aangenaam dat de 3-<*er Korpel den woningnood ter sprake b-acht. Niet omdat deze 111 zijn redeneeriir/g juist was, maar omdat de zaak zoo belangrijk wordt dat ze niet,'zooals de heer Goslmga reeds zeide, met woorden kan werden afge daan. AVij hopen dat Volkshuisvesting den be gonnen bouw van 239 woningen niet zal stop-zetten, maar dat de géln rente zich achter die vereeniging zal zetten. Daarover is echter bijna nog niet in let College gesproken en daarom is in dm Aleroorie van 'Antwoord gezegd dat er weldra een afzonderlijke note zal komen. ipr. Koopt dat daarmede het gewonsdhte re mltaat zal worden bereikt Als de gemobiliseerde soldaten weer te rugkomen, zullen deze weer een eigen ge zin willen vormen en als men ziet hoe verschillende gezinnen nu in eengezins- woningen wonen en deze dan elk een woning noodig zullen hebben, dan zal men begrijpen hoe groot de hoéveelheid wo ningen moet zijn, die daïi zullen gevraagd worden. Als men bovendien ziet h'oeivele woningen in onbewoonbare»! toestand verkeereu en die dus zoo spoedig mogelijk moeten ont ruimd worden, dan begrijpt men dat Hit alles te veel' is voor de böuwvereenigingen die zich hier voor de volkshuisvesting inte resseeren. Deze zaak zal echter later nader uiteen gezet worden. De heer Ris: AVat de heer de Bruin Weeft voorgesteld, 15 pCt toeslag en verhoogde kindertoeslag, is dat een voörstel van jhet college geweest De heer de Bruin: Neen. Het is voor- loopig een voorstel van mij persoonlijk. De heer Evers: AVjl men nu over de voorstellen stemmen? De Voorzitter: Liefst wel, dat ba- kort de debatten in de a vond zitting., De heer Evers: Ran wil ik nog wél een kort woord zeggen. Spr. wil den heer Goslinga vragen of de toestand der ge meen tefi nanci ën zóó slecht is. Het lijkt spr. todh dat Grond bedrijf wel floreert. Is het contract met de firma v. d. Kuy en v. d. Ree reeds afgesloten? Dat brengt toch een jaarlijksch ontvangst van 85.000 per jaarl De heer Goslinga: Wel neenl De heer Evers meent het zich toch goed te herinneren. Het omvat toch een, terrein van 15 H.A.? De heer Goslinga: Die onderhande lingen zijn allang afgesprongen. Het con tract dat de heer Evers bedoelt bevat een terrein dat 3 H.A. giroot is en dat brengt niet meer op dan een erfpacht van hoog stens 12000. De heer Evers: Alaar daarnaast staat dat er nog andere aanvragen zijd betref fende het oostelijk gedeelte die enorme som men zullen opbrengen aan de gemeente. De heer Goslinga: Er zijn indendaau 2 of 3 aanvragen, maar dat is pas voor later. De firma v.~ d. Kuy, en v. d. Ree vroeg aanvankelijk 5 H.A,, maar dat is terug gebracht tot 3. Die opbrengst van dien grond komt echter niet in de gemeente kas, maar in die van Grondbedrijf en van de winst krijgt de gemeente een zéker deel, dat om de 5 jaren wordt uitgekeerd. B. en AV. zijn thans over een bunder aan 't onderhandelen en dat zal f 20.000 opbrengen; daarvan komt dan f5000 ten goede aan de gemeente. Spr. is volmaakt met den heer Evers eens dat wij een mooie toekomst tegemoet gaan, maar daar hebben we op het oogen blik nog niets aan, om in de uitgaven der gemeentehuishouding te voorzien. On danks de schitterende uitzichten, vindt spr. toch dat iemand die de ge meen tefi n an cien to verzorgen heeft, den plicht heeft te waarschuwen dat 'niet onvoorzichtig over de toekomst worde beschikt. Het zou hem spijten als die aanleiding zou geven tot het doen van voorstellen die sommen, zul len kosten. De heer Evers: Noen, neen. Spr. be doelde alleen te weten hoe de financieelen toestand der (gemeente is. t AVat voor de politie geldt, PP*1" voor de gemeentewerklieden. Door den heer De Bruin is geïnsinueerd dat de lui, die in gemeentedenst ecu onvol doende loon genieten, de dupe zullen zijn van te veel omvattende voorstellen. Alaar- aJleen de buitengewone omstandigheden bekken, spr;. tot hei, voorstel - f r

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2