Laatste Nieuws. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Ingezonden. Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ga Uw Stoom- en V erfgoederen, itaar elders zenden, terwijl .,0e Phoenix", Telef.nummar 15, U «ven goed en vlug bedient. maken voor de veranderde economische omstandigheden, die het ontwijfelbaar gevolg rullen zijn van den oorlog, en de heer ld singa, helaas lichamelijk nog niet op voile kracht, maar benijdbaar helder van geest, nam een allergeestigst loopje met den heer Dres«eihuys, die, moeilijk te vereenigen com binatie, tege'ijk met het Vrij-L berale begin sel de staatsinmenging had bepleit ten be hoeve van de prosperiteit van het grootbe drijf, vergeleek hem met den vliegenier, die in een schetterend vol plané niet wist of hij in het gebied der Vrije Liberalen of in dat der socialisten zou te land komen. Of daartusscben, viel de heer Lobman gui tig in. Uit den mond van zoo'n geacht lid van de Rechterzijde als den heer Idsinga was het de moeite waard te vernemen, dal hij de houding van de Eerste Kamer ten op zichte van het Staatspensioen absoluut af keurde. Ak hij het wel begreep, had de Eerste Kamer gedaan, alsof zekere voorstel len, die zij onder de bescheiden .ar d. vorige Kamer had gevonden, waren komen te vervallen, waartoe zij het recht met had omdat dit voorstellen waren van K. M. de Koningin. Het was volgens hem niet in over eenstemming met den eerbied, dien men aan de Kroon verschuldigd is, zulk een voorstel in het archief te deponeeren. 7\ had alleen het recht om te zeggen, dat het Voorloopig verslag van hare voor gangster op dit wetsontwerp vervallen is, en de Minister had daarop dan ook geene Memorie van Antwoord moeten inzenden. Maar de hoofdfout van onze senaat bestsat hierin, dat hjj aan de Tweede Kamer ken nis had moeten geven, dat hij dit ontwerp niet wanschte te behandelen, omdat hij dit even als alle andere aan zijn voorganger door de vorige Tweede Kamer toegezonden ontwerpen als vervallen beschouwde; dan had deze Tweede Kamer dit bezwaar kun nen ondervangen, door haar hetzelfde ont werp nog eens toe te zenden. (Worit vtrvolgd)* Rechterlijke macht. Bij Kon besluit van 29 Nov. zijn benoemd tot subsituut-officier van 'justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch, mr. E. F. Enger thans in gelijke betrekking te Zutphen. te Zutphen, mr. J- H. O. M. van der Kun, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij ae kantongerechten in het arrondisse ment 's-Hertogenbosch, ter standplaats 's-Hertogenbosch. De arrondissementsrechtbank te 's-Herto genbosch heeft, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te fleusden, opgemaakt de volgende alphabetische lijst van aanbe veling: mr. C. J. Huyser, griffier bij het kanton gerecht te Terborg; 1.1*. C. W. van Ommeren, hoofdkommies ter provinciale griffie van Gelderland en ke Visrechter-plaatsvervanger in het kanton Arnbém mr. J. A. van Pesch, griffier bij het kan tongerecht te Harderwijk. Nederland en de oorlog. Bo mmen bg Cadzand. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft eenigen tijd geleden van de Britscbe regeering een bedrag ontvangen als schade vergoeding voor den sluiswachter te Cadzand, in wiens onmiddellijke nabijheid indertijd eenige uit een Britsch vliegtuig geworpen bommen zijn ontploft, tengevolge waarvan bij gewond is en zijn gestel ernstig is ge schokt. Drogen van aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid er. handel heeft een regeling van het bedrijf van drogen van aardappelen vastgesteld, die is opgenomen in de St.ct. no. 281. Het leeningsontwerp. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag het wetsontwerp tot het aangaan van een leening of leeningen van f 500.000.000 en nadere voorziening ten aanzien v.;" de 5 pCt-'s schuldbekentenissen ten laste van hel rijk aangenomen. Economische besprekingen met de Entente. Naar wij vernemen, zijn de heeren jhr. mr. Snoeck Hurgronje, referendaris aan het departement van buitenlandsche zaken, Val- star, secretaris van'de N. O. T., enBroekema, directeur van het landbouw-exportbureau, die, zooals men weet, naar'Londen waren vertrokken tot het houden van economische besprekingen met de autoriteiten aldaar, thans van Engeland naar Parijs vertrokken. De Nieuw Amsterdam. Nader kan worden gemeld, dat het stoom schip Nieuw Amsterdam New-York naar ons land verlaten heeft op 24 November. Het goederenvervoer met F r a n k r ij k. Blijkens te Groningen door een handelaar ontvangen bericht, is het goederenvervoer van Frankrijk naar Nederland, Nederlandsch- Indië en Skandinavië geheel geschorst, zoo dat noch per postpakket via Boulogne, noch per scheepsgelegenheid via Havre kan wor den verzonden. Omtrent den duur van de schorsing is niets bekend, Y rouwenklesrecht. De Nederlandsche vereemging voor vrou wenkiesrecht heeft Donderdag telegrafisch bericht ontvangen, dat de vrouwen in dei. Staat New-York met groote meerderheid het stemrecht hebben gekregen. Dir. bel., Inroerr. m zee. Bij Kon. besluit vm 29 November: is F. L. Methorst, waarnemend ontv. invoer, te St. Pieter. met in?, van 1 December als zoodanig benoemd; zijig met ingang vanl December benoemd tot verif. in-oerr. en acc.: de kommies-verif. dir. nel., invoerr. en acc. J. Hofkamp; de adsp.-verif. invoerr. en acc. E. de Vries. Financieel nleaws. De koer? vo <r de poet wissels naar Oosten- rijk is bepaald van heden, tot nader bericht op 100 kronen f23, naar Zweden op 100 kronen f89, naar Denemarken en Noor wegen op 100 kronen t 79. VL AARD INGEN, 1 Dec. Tot adjunct commies ter Secretarie alhier is benoemd de lieer S. Hoogeuboom, thans ambtenaar ter secretarie te Zuid-Beijerland. VLAARDINGEN, 1 Dec. Tot bedrijfs leider ut de Centrale Keuken alhier is be noemd fl» eer J. van Dorp, afdeelingschef aan dc <*"- lek Hollandia alhier. Bijzondere regelingen. LeveüsmïdcleleiE. Verkrijgbaar van 38 December: Op bon 102 2 ons boonen per persoon, l0i/2 ct. per poud. Op bon 103 1 ons vet per persoon, 40 ct per pond. Op bon 104 1/0 ons havermouth per per soon, 1G ct. per pond. Boonen verkrijgbaar op Donderdag en vol gende dagen. Havermouth Vrijdag en Zaterdag. Woensdag worden deze Regeeringsartike- len niet verkocht Op de domicilie-kaart moet het aantal broodkaarten met stempelafdruk zijn aange duid. Zij op wier Domicilietoaart dit met pen of potlood is ïlngevuld vervoegen zich op 't Broodbureau en brengen dan mede brood envelop, domlciliekaart en ionhoekje. Op bon 4 (Petroleumkaart) is 2 liter pe troleum verkrijgbaar. Zaasd-aardappelelS. In de week van 38 December verkrijg baar op bo a 105. 106, 107, 108 en 109 per persoon 1 kilo. Prijs 51/2 cent per kilo. Broodkaart Be broodkaart van bet 34 ste tijdvak loopt tof eh met 9 December^ Thee en koffie. Gedurende het tijdvak aanvangende December en eindigende op 15 December zal door detaillisten aan verbruikers mo gen worden afgeleverd op: bon no. 7 eener thee- en koffiekaart 0 05 K.G. thee, bon no. 8 eener thee- en koffiekaart 0 05 K.G. koffie, Gedurende het tijdvak aanvangende 16 December en eindigende op 31 December, zal door detaillisten aan verbruikers wor- thee- en koffiekaart Keuken. 3 tot en met den afgeleverd op: bon no. 9 eener 005 K.G. thee, bon no. 10 eener thee en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. Centrale Menu's over de week van December 1917. Maandag: Erwtensoep mot varkens- vleesch, verkrijgbaar op havermoutbon. Dinsdag: Heete bliksem (aardappelen met zoete appelen en rundvleesch), verkrijgbaar op aaidappelbon. Woensdag: BruinoboonOnsoep met rund vleesch, verkrijgbaar op hruineboonenbon. Donderdag f Stamppot, aardappelen, sa- voyekool en rundvleesch, verkrijgbaar op lardappelbotf. Vrijdag: Gort met karnemelk en siroop, verkrijgbaarop aardappelbon. Zaterdag: Stamppot, aardappelen' met hachée, verkrijgbaar op aardappelbon. Indien voorradig, kan na 12 uur 's middags, tegen betaling van 12 cents per portie, aan de Centrale Keuken, ingang Spinhuispad, eten worden ge haald zonder bon. Men wordt verzocht het Levensmiddelen-boekje mede te brengen. Het eten is verkrijgbaar tusschen 11 uur en half twee aan de volger.de plaatsen Spijskokerrj Achter de Teerstoof, Spijtskokerij lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat (school van den heer v. dj Poel). Boekjes van Dinsdag tot Maandag geldig, waarop een reductie wordt toegestaan van cent per portie, moeten Maandag tusschen 11 uur en ihalf twee aan bovengenoemde lokalen worden gekocht. Als regel geldt, dat steeds een dag voor uit de bons moeten gekocht worden. De prijs per portie bedraagt 12 cents. Voor weekboekjes dus 11 cents. Leder-distributie.* Voorm. Volksbadhuis, (Broersvest). Maandag 10 Deo. de letters MP- Dinsdag 11 Deo. de letters RT. Woensdag 12 Dec. de letters UZL Lokaal Bethel (Steenstraat) Maandag 3 Dec. de letters AD. Dinsdag 4 Dec. de letters EH. "Woensdag 5 Dec. de letters IL. Maandag 17 Dec. de letters MP. Dinsdag 18 Dec. de letters R—T. "Woensdag 19 Dec. de letters UZ. Personen van een gezin waarvan 't hoofd f46.20 of daar beneden in de plaatselijke inkomstenbelasting betaalt, of in 't geheel, niet is aangeslagen, hebben recht op één bon eenmaal in ae acht maanden. Aan een gezin werdt per maand niet meer dan één bon verstrekt, tenzij liet getal personen niet meer dau 8 is. Geopend 's voormiddage van 912 en des namiddags van D/25 uur. Openbare Vergadering van den Gemeente raad van Schiedam op Vrijdag 7 December 1917, des namiddags 2 uur. Verdaging van de notulen ringen van 26 October en 10 ber 1917. %fededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda. 1. Benoeming .van een lid der Commissie van Administratie voor liet St&ds-Ziekenhuis uit de leden van den Baad, buiten het da- gelijksch bestuur wegens periodieke aftreding op 1 Januari a.s. van den heer A. J. Schreuder. 2. Benoeming van 4 leden der Commissie van Toezicht op bet Lager Onderwijs ter voorziening in de vacature, ontstaan door het Iwjnpk^tt yan, de hoeve» J, Bitter en 0, Kok der vengade- en 20 Novem en het op 1 Januari as. periodiek aftreden van de heeren F. A. C. Lechner en Dr. C. R. Vermaas. Aanbevolen worden de heeren I. (Vacature J. Bitter) a. E. G. van den Bovenhamp; b. L. van 't 8ant, 2. (vacature D. Kok), a. W. L B. J. Dekker; b. Dr. C. van LeeuweD. 3. (vacature F. A. C. Lech ner). a. F. A. C. Lechner; b A. J. J. de Groot. 4. (Vacature Dr. C. R Vermaas); a, Dr. C. R. Vermaas; b D Ris EHzn. 3. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur wegens periodieke af treding op 1 Januari a.s. van den heer G. van Meurs. Aanbevolen worden de heeren1. G. van Meurs. 2. II. Stooker. 4. Benoeming van twee ouderwijzers aan de scholen J en B. P Verzoek van den heer H. J.P. Textor,< staosklokkenist, om te zijnen aanzien de toepassing van art. 1 der Verordening, hou dende bepalingen omtrent het verleenenvan ontslag aan ambtenaren in verband met hun leeftijd, wederom voor een jaar op te schor ten, met advies van Burgemeester en Wet- houdei s. 6. Verzoek van da heeren Dr. P. II. van Roo'jen en N. F. Elzevier Dom, om eervol ■".ïtsiag resp. als Directeur en Geneesheer- Internist van het Stads-Ziekenhuis, met ad vies van Burgemeester en Wethouders. 7. Wijziging van de Gemeentebegrooting, dienst 1917. 8. Goedkeuring van de Bouwrekening en de rekening over 1916/17 van de Bouwver- eeniging „Eendracht." 9. Goedkeuring van de rekening over 1915/16 en de begrooting voor 1916/17 van de Christelijke Bewaarschool ea de rekeningen over 1916 van het Gemeentelijk Werkloo- zenfonds en de Vereeniging Volkshuisvesting. 10. Goedkeuring van de begrooting voor 1918 voor de Hofjes van Belois. II. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om aan de Teeken- en Vakschool „St. Jozef" een bijdrage te verleenen in de kosten van verbetering der lichtinstallatie. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de lijst van wij zigingen in de straatbeplanting, waarbij o.a. wordt voorgesteld de bo omen van de Dam- laan te rooien, daar deze wegens ziekte ge vaar opleveren. 13. "Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot regeling van de wijze van ver strekking van schoolvoeding en kleedmg. 14. Voorst 1 van Burgemeester en Wet houders tot —jjziging van de verordening regelende de inrichting der Gemeentepolitie, ten aanz'en van de traktementen in verband met het daaromtrent bij de behandeling der Gemeentebegrooting verhandelde. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van art. 5 van de Verordening op de Arbeidsbeurs. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders inzake de verdere uitvoering voor nog niet in uitvoering zijnde percelen van het plan voor den bouw van 239 wo ningen en 3 winkelhuizen in de Gorzen, waarvoor aan de Vereeniging „Volkshuis vesting" voorschot werd verleend. 17. Advies van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van de verzoeken van de heeren A. J. J. de Groot, F. Zoet mulder, M. C. M. de Groot en W. F. Zee- gers, om vermindering van hun aanslag in de plaatselijke inkomstenbelasting over het dienstjaar 1916—17 (kwestie aftrek oorlogs winstbelasting). 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een verordening tot heffing eener belasting op openbare ver makelijkheden. En verdere voorstellen en mededeelïngen. De stukk.n liggen vanaf Woensdag a.s. te. inzage. Op neden is de Koninklijke goedkeuring verleend op de statuten van de afd. Schie dam van den Ned, R. K. Bond van Perso neel in dienst van Openbare Lichamen en Bedrijven. ZÜTeren Jnbllée. Op de drukkerij der Firma H. A. MJRoelants heeft de zetter H. Rij kuiter den dag herdacht, waarop hij gedurende "25 jaar op de zetterij dier firma is werkzaam geweest. Op het privé-kantoor der firma werd de jubilaris ontvangen, en onder een hartelijke toespraak van den oudsten tirmant, werd hem een gouden horloge met gouden ketting aangeboden. Het personeel bood den jubileerenden ka meraad een Sigarenkoker met gouden beslag aan. I In de Godsdienstoefening der afdeeling Schiedam van den Nederl. Protestantenbon a, zal morgen ah spreker optreden den Heer P. Heermg. emeritus Remonstrant predikant te Den Haag Hedenmiddag te 1 uur had de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den agent van politie le klasse H. H Krabbendam. A an den lijkkoets gingen vooraf 2 agenten, terwijl deze gevolgd werd door 3 hoofd-agenten, alsmede bijna alle agenten le en 2e klasse, en eenige gepensioneer de politie-agenten, De stoet nam zijn weg langs het bureau van politie, waar ten teeken van rouw de gordijnen waren neergelaten. Op de hegraaf- plaats hadden zich verschillende belangstel lenden verzameld terwijl daar ook tegen woordig waren de commissaris, de hoofd inspecteur en de inspecteur. Door den commissaris werdt aan de groeve eenige waardeerende worden gisproken, waarbij hij den overledene schetste als een nauwgezet ambtenaar, die, niettegenstaande zijn langdurige ziekte, als een voorbeeld voor anderen kon gesteld worden. Tevens voerden hpt woord de voorzitter en dc oud-voorzitter van de politie-agenten vereen. „Onderling Vertrouwen", terwijl door een familielid van den overledene dank werd gebracht voor de betoonde belangstelling. De Y.P.N.-Tentoonsl elllng. Naar aanleiding .van onze mededeeling omtrent de geëxposeerde bontwerken, ver zocht men ons te willen mededeelen, dat de firma Cart Bever, hier heeft eeft fabriek aan de Scliie voor het bereiden van vellen, terwijl de heer A. v. d. Zee, kleermaker aam de Groote markt alhier, de door hem bewerkte en tot'moffen, bonten, haardklee- den omgezette huiden heeft geexpeseerd. "Wij wenschen de aandacht te vestigen op de openbare vergadering op Dinsdag 4 Dec a.s., te honden in het gebouw van den R.-K Volksbond, waarbij als spreker zal optreden de luit..kol. Jhr. v. Bose, met als onderwerp de Landstorm. De muziek van „St.-Ambrosius", directeur de heer J. F. M. Smits, verleent hierbij haar medewerking. Blijkens achterstaande advertentie verzoekt de heer P. J. Bar.#, in verband met het gouden jubileum van de Jong. Vereen. „Jo nathan" allen oud-ieden hun naam aan zijn adres op te zenden. Morgen worden de samenkomsten in het Leger des Heils geleid door adjudant Bruijns, terwijl op Maandag 3 Dec. twee groote licht beeldensamenkomsten worden gegeven Voor verdere bizonderheden vei wijzen wij naar de betreffende advertentie. Wij verwijzen naar de advertentie betref fende den bidstond voor de Zondagsscholen. Zondagavond zal in het internationale Soubret- Zaterdag. en Odéon-Theater een ten-wedstrijd plaats hebben, terwijl het programma bovendien nog 40 andere attrac ties vermeldt. Wg verwijzen naar de ad vertentie dienaangaande. Hedenavond heeft de Openings-voorstelling plaats van het Cabaret „Mascotte" aan den Coolsingel 12 te Rotterdam In het cabaret artistique et un.que, Oude Binnenweg 94 te Rotterdam, wordt weer een nieuw programma gegeven. Men zie de advertentie. Kunst aan het Tolk. Voor de leden van Kunst aan het Volk zal Maandagavond door het Rotterdam«ehe Tooneelgezelschap worden opgeroerd „Stui vertje wisselen", een blijspel m drie bedrij ven. Dit blijspel is in Rotterdam reeds meer malen opgevoerd, evenals in Den Haag, en heeft een groot succes gehad. Wij twijlelen dan ook niet of de leden van K. a. h. V. zullen een genotvollen avond hebben. St. Nlceiaas-fetsl In „Odéou". Hedenmiddag c.a. 2 uur arriveerde de goede Sint in een niet twéé "aarden be spannen open landauer in sOeëon", om de Schiedamscbe jeugd van zijn goede gaven te doen genieten. En of er een groote schare van jongens en meisjes was opgekomen! Wat stonden de gezich ten vroolijk en klonken de S nterklaas liedjes met vuur door de zaal, toen de Sint, gevolgd door den zwarten knecht, beladen met aller hande lekkers en prentenboeken, de zaal binnentrad. Na een toespraakje van den Smt, waarin bij de kinderen op het hart drukte toch vooral goed op te passen, ging hij onder luid gejubel over tot het uitdeelen van den voor raad uit den welhaast onuitputteljjken zak. waaruit wij appelen, speculaas, prentenboeken enz. zagen verschijnen. En elk kreeg z'n deel I Bovendien werden de kinderen nog vergast op buikspreken, goochelen en de vertooning van de aloude Bollandscbe poopenkast. Naar wij vernamen, heeft de directie, de heeren Sas en Coppee, het plan opgevat, een Herhaling van dit feest te geven op Donder dagmiddag 6 dezer van 57 uur, waarbij dan toegang ver'eend wordt aan alle min derbedeelde kinderen, en waarbij geen entrée zal worden geheven. Tot dit doel circuleert tot Woensdag a.s. een lijst, waarop door de directie en verschil lende ingezetenen reeds voor een aardig be drag is geteekend en meenen wjj met een enkel woord te mogen opwekken om ook iets te geven voor die doei, waarmee bereikt wordt, dat die kinderen, die in dezen tijd toch zooveel moeten missen, enkele geluk kige uren kunnen hebben. Een bediende van de bijbank te Vlaar- dingen van de Rotterdamsche Bank, die hedenmorgen te 10 uur hij de bijbank alhier een bedrag van f45.000 had geïnd, bestaande uit 45 biljetten van f 1000. kwam, in Ylaar- dingen teruggekeerd, tot de minder aange name ontdekking, dat hjj dit geld kwigt was. Gevonden voorwerpen. Aan het Commissariaat van Politie is te bevragen op werkdagen 's-middags van 1—2 uur: stukjes zink, vijl, glahandschoen, matrozenmuts, Kinderwantje (wit) Bjj vindersportemonnaie met inh. Rebers, Oranjestr. 2. Medaille als broche, Rebers, Hoogstr. hoek Zwaansteeg. Balk, Mulder, Oudaorpschestraat 9. Stuk lood (in de Groenelaan gevonden), Planken, Ouddorpsehestaaat 16; portemon naie met inhPronk, Prins Fr. Hendnkstr. 23b; jongensjasje, v. Lingen, Mariastr. 17a. Sehooltaschje met inh., Wiliemse, Over- schieschestr. 144; Kinderbontje, v. d. Heiden, Singel 184—15; Jongensjas, Loch, L. Achter weg 67; ring met sleutels, Westerman, Rozenburgerstr. 25. Rozenkrans in étui, v. Leu«den, Hoogstr. 140; huissleutel, Hoogland, Rott- dijk 144; vrouwenzak met inh., Prins, Brouwcrstr. 4; schoorsteenkap, Heggel man, Singel 213; nieuw fust, v. d. Eist Co. (werf), Buiten- havenweg; heerenhandschoen, v. Brienen, Brugmanstraat 7b; portemonnaie met inh., Gouka, Houtstraat 23: zwart hondje, van Leeuwen, Kethelstr. 4T; broche met portret, Noordjjk, Hagastr. 33. Met opneming wordt geen instemming der R«. dacüe bedoeld. Copy wordt nimmer teruggeven. De kiesrechtstrijd is in Nederland niet geëindigd. Nederland kan er trotsch op zijn, dat het zjjn Grondwet, ondanks den druk der oorlogs- ellende, toch in democratischen zin zoo ge- wjjzigd heeft, dat armoede geen reden meer is tot uitsluiting van het kiesrecht, en dat alle klassen der bevolking nu medezeggen schap krjjgen in het landsbestuur. Maar van echte democratie is er nog geen sprake, zoo lang de helft der inwoners, en wei de groot ste helft, van de stembus wordt geweerd en nog geen enkele vrouw het kiesrecht be zit. Belasting betalen, de wetten gehoorza men, haar zonen voor de landsverdediging afstaan, Ijjden onder duurte en schaarschte dat mag de vrouw wèl, maar meestemmen om de wetgevers te kiezen, dat mag zjj niet. Men kan er zeker van zijn, dat de Neder- landsche vrouwen niet zullen ophouden het onzen politici onder het oog te brengen, dat de kiesrechtstrijd in Nederland niet geëin digd is. In een land, waar een Koningin regeert, waar de overheid voor allerlei levensbehoef ten distributiekaarten uitgeeft, waar vaak le kamer donker en de kachel koud bljjft, daar gaat het niet aan de politiek als ge heel afgescheiden van het huishouden te be schouwen enxde vrouw het burgerrecht te ontzeggen. De nieuwe Grondwet maakt een kieswet mogelijk, die het haar toekent; helpt dan, gÜ allen, die voor recht en billijkheid voelt, (haar kiesrechtstrijd tot een goed einde bren gen. M. G. K. Mjjnheer de Redacteur, Wanneer ondergeteekende een plaatsje vraagt in uw veelgelezen blad, is zulks in 't belang van de Schiedamsche winkeliers. Vandaar dat ik vei trouw u wel zoo welwil lend zult wezen dit op te nemen, als aan sluiting op hetgeen door den h~cr Papen huizen gisteravond zoo glashelder is betoogd. Slechts een kleine ruimte, waarvoor bjj voor baat mjjn dank. ïScbiedamsehe Winkeliers vereenigt U", aldus roept de heer Papenhuizen als warm strjjdtr voor den middenstand ons winkeliers toe. W"luu laat zijn stem niet wezen als die eens roependen in de woestijn. Heeren winkeliers, die met dien heeren zoovelen medegevoelen het onbillijke, waar mede wij winkeliers worden toebedeeld door wisselvallige raadsbesluiten, zendt als bljjk van simpathie met de woorden van den hear Papenhuizen uw naamkaartje in, waarvoor ondergeteekende gaarne zjjn adres ter ont vangst disponibel stelt. Daaruit kan mogelijk voortvloeien een openbare vergadering van winkeliers en kun- nen wij daardoor met vereende krachten tot een gezonderen toestand geraken. Mijnheer de Redacteur U nogmaals dank baar. Hoogachtend, HENRI SIEGERS, Hoogstraat 139. Hr. M«, Tromp. Bij het Departement van Marine is be richt ontvangen dat Hr. Ms. Tromp zich he denmorgen 9 uur bij het lichtschip Doggers- bank-Zuid bevönd. Het wordt morgenechtend ten 9,30 uur te Nieuwediep verwacht. Een meeningzverscbll tusschen den Hln. van Financiën en Landbouw. Het Haagsche Correspondentie-bureau meldt ons: Wg hebben ons hedenochtend tot den Minister van Financiën gewend om inlich tingen betreffende het tusschen hem enden Minister van Landbouw gerezen meenings- verschil inzike den uitvoer van kaas. De minister weigerde zich over de bij zonderheden van deze kwestie uit te laten, maar machtigde ons tot de mededeeling. dat men ten onrechte in deze zaak een interna tionale kwestie ziet. Zgn optreden toch is allerminst het .uit vloeisel van eenige .pieferentie van een der ooqogvoerende partijen, maar men heeft mor uitsluitend te doen met een zuivere linancieele aangelegenheid, welke verband houdt met bevoegdheden van den minister vau Landbouw en verplichtingen van de N. U. M. Kamerverkiezing Botterdam II. In de vacature-Spiekman is door de afd. der S. D. A. P. candidaat gesteld de heer A. B. de Zeeuw. Nederland en de oorlog. Bezand- en g ri n t k w es tie. Het Witboek nopens de zand en grind- kwestie zal heden door den minister van buitenlandsche zaken aan de Staten-Gene- raal worden aangeboden. „Gestrande" Nederlanders In Amerika. Het Ministerie van Buiteulandscne Zaken deelt mede, dat, naar Hr. Ms. gezant to Washington seint, alle Nederlanders, "ie in Amerika waren „gestrand'', 24 Novem ber zijn vertiokken niet -het „bieuw- Amsteidam". ,(k "fv M ik BERLIJN, 1 Dec. (Off.) Wg de hoopten op den Westelijken Schelde' oever, doordrongen de voorste Hniën va jv den vijand en namen de dorpen Villy en Ghislain. 4000 Engelscben wew«» gevangen genomen en verscheidene ea «erge veroverd. LONDEN, 1 Dec. In een interview/net den,|g| vertegenwoordiger 'van de sDai'y Expres j -e fi "A 4 f?

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2