dien bezwaard met 1 cent per Liter melk voet de con-»umptiele%ering. welke kosten naderhand hooger werden. En toen cr nu grond ïtegon te bestaan voor de vrees dat de jood actie v.m consumptiemelk, die toch icds zoo lijdt door het gebrek aan veevoeder, zoo goed als stopgezet zou wor den, omdat de kaasmakerij voordeeliger was greep de Minister forsrh in, en bepaald' dat heigeen de Kaasvereeniging ontving bo ven kostprijs en een matige winst ten volle moest worden afgedragen ten bate van de consiunptie-melkvoorziening. De Kaasver eeniging is toen op haar achterste beenen gaan staan, maar toen de Minister daaroj' de uitgifte van consenten stopzetten, koe zij eieren voor haar geld en stortte IC ton ten bate der consumptiemelk. Ze trof het echter ongelukkig, want toen kon de Minis ter nog niet dadelijk de uitgifte der con senten hervatten, omdat de kolcnaanvoe uit het Buitenland nog niet was geregeld en de Kaasvereeniging leed hierdoor vee! schade. Ondertusschen was .de X U. M haar werkzaamheden, begonnen en deze deel de aan den Minister mee, dat zij begin December gereed zou zijn. den kaasuitvoer over haar te laten loopen, maargaf meteen aan de Kaasvereeniging kennis, dat zij 20 percent van haar betalingen in papier zouden ontvangen, wat deze wel wilde voor het vervolg, maar niet voor Laas die reeds was verkocht vóór dat de X U. M. aan het werk was. Een beroep op" de Commissie van Bij stand had geen resultaat; ook die wilde van andere betaling niet weten. Toen heeft de Minister de leden van de Kaasvereeni ging verzocht zich toch goede Nederlan ders te toonen, en de heer Rei ts ma beeft hetzelfde gedaan, maar liet hielp allemaal niemendal; en waar het niet leveren van kaas storend zon kunnen werken zoowel op de binnenlandsche als op de buiten- landsche verhoudingen, heeft de jjjjuister, at had hij gaarne een andere houding van de Kaasvereeniging gezien, consent gege ven, maar toen lieeft minister Treub. vnn oordeel dat de exporteurs wel degelijk konden gedwongen worden certificaten van do X U. ^L in betaling aan ie nemen de douane telegrafisch bevel gegeven de kaas niet door je laten. V f Hiermee was vraag 1 van den lieer De Jong beantwoord, en toen mam de beer Cort van dar Linden het woord om vraag 2 af te doen. Herhaling van dergelijke con flicten is onwaarschijnlijk, zoo niet bui tengesloten, omdat het conflict in verband slond met het feit, dat de N. U. M. nog niet in werking was getreden, m aap of [het zeker was, dat dergelijke conflicten voor de toekomst ge heel uitgesloten zouden zijn kon de Minister niet zeggen. Spreker betreurde het, dat liet conflict net bin nenskamers is gebleven, maar dat is piel de schuld der betrokken Ministers; .die [hebben geen mededeel in gen gedaan, en dat er door personen die van de zaak afwisten zulks wel is gedaan heeft de Regeering niet kunnen voorkomen. Zal' KV I nn uit zijn, vroeg_ men zteh- af, mav daar stond, minister Treub op, dii\ oals Tuf zeide, niet van plan geweest was Zi/-h' in do'ze discussie te mengen, maar die dit wei moest, omdat hel antwoord van zijn collega van Land bouw was onvolledig en eenzijdig. Dit gaf niet weinig sensatie; en bleek toch niet dat de heer Treub, willens of onwillens, dat kunnen wij natuurlijk niet beoordoelen, geen kennis liad genomen van wat minister Posth'uma zeggen zou, en dat overleg daarover tusschen hen, eerste voorwaarde om indruk van herstelde eens gezindheid te geven, ten ecmenmale had ontbroken. Maar Treub' is niet de man ,om iets op zich te laten zitten, als hij meent dat het hem niet toekomt, en wij kregen dus een en anderen! uitleg van de zaak'. I De Minister van Financiën herinnerde er aan, dat het contract met Duitschland over kolen, ijzer en levensmiddelen een regeling noodzakelijk maakte, hoe dit groote crediet, aan Duitschland verleend, moest worden ondergebracht. Zoolang .de 'X U. M. niet was opgericht, heeft de Vereeniging voor den Geldhandel zich be reid verklaard dat te doen, mits de Neder- landsche Regeering er borg voor sprak, dat, zoodra de N. U. M. was opgericht, deze haar verplichtingen zou overnemen. Zoo is geschied, die waarborg is door de Regeering gegeven en de acte daarvan ge- teekend door de Ministers van Landbouw en Financiën. Die verplichting was over genomen van 1 October af door deN. U. M., die sinds dien iedere maand liad op te komen voor 4 millioen credictpapier, eri spreker- heeft er geen oogenblik aan getwijfeld, dal met dio verplichting door zijn collega reke ning zou zijn gehouden. Besprekingen met de Kaasvereeniging gingen buiten hem om, maar hij droeg de financieele verantwoor delijkheid voor de gestie van de N. U. M. 14 Nov. hoorde bij eerst, dat de Mi nister van Landbouw moeilijkheid maakte in zake de verplichting van de kaasexpor teurs,'om 20 pCt. papier in betaling te nemen, waarop hij zijn collega er op wees, dat het van het hoogste belang was om voor eiken uitvoer ten deele credictpapier te doen aanvaarden. Deze wilde dit echter niet voor waren, die reeds verkocht waren vóór de sluiting met het contract met de Vereeniging voor den Geldhandel, waarop de heer Treub hem voorstPÏde dit punt in een buitengewonen ministerraad te doen uitmaken, en ondertusschen gaf hij zijn order aan de douane om de kaas niet door te laten, meenende dat een oponthoud van 48 uur geen schade zou kunnen aan brengen. Hij erkent ten volle, dat hij hier trad in de rechten van den Minister van Landbouw, maar waar deze door zijn uit- voercomsent op de zaak praejudiceerde, die de Ministerraad nog moest uitmaken, deed hij dit om het hooge belang voor de zaak. Als de Kamer spreker in het ongelijk stelt, dan zal hg ^rjn plaats ruimen, maar dan zal dat niet zijn in 's Lands belang, en dan zal hy de Kamer toevoegen; C'est la fermalité qui vous tue. De heer Treub ging zitten; er was van sociaal-democratische en van vrijzinnig-de mocratische zijde ecnig afkeurend gebrom geweest hij de erkenning van zijn weder rechtelijk ingrijpen, en men wachtte af wat er komen zou. De heer de Jong dankte voor de hem verstrekte inlichtingen, en schaarde zich aan de zijde van den Minis ter van Landbouw, omdat de erpliehting X U. M.--papier te accepteeren, alleen de a ie u w e exporten gold, en tegenover Tieubs slotwoord zeide hijC'est l'ariarchis- me qui tue tome l'aulorité du gouvernement. 11 ij zou zich echter wel wachten een vo tum uit te lokken, dat een man van de groote bekwaamheden van den Minister van Financiën tot heengaan zou nopen. De heer van Boresteijn ging toen een lange rede houden over de gOotie van de N.U.M., die, al was zij ook zeer belangrijk, bij deze interpellatie in het geheel niet op haar plaats was, en weinig belangstelling wekte, waar ze stoornis bracht in de eigen lijke zaak waarom het ging. Daarover kregen wij eerst het woord van den heer Nolens, die leukjes opmerkte, dat deze debatten feitelijk al het mooie weg namen van den dag van de afkondiging der Grondwetsherziening, die dit was aan het adres van den heer Troelstra, die in Jen Haag de bevolking had toegesproken alsof deze uitsluitend aan de S. D. A. Pt was te danken door de meden erking van alle partijen was tot stand gekomen. Hij hoopte verder nu maar, dat dergelijke conflicten zich met meer zullen voordoen, en men moest nu maar niet langer over de zaak spreken; men had nu reeds weer gezien, dat dit niet goed werkte op de Ministers, die zoo .pas waren verzoend. De heer Troclstra nam de zaak niet zoo gemoedelijk op, hij achtte het eiseh dat ronduit en met aandrang "door ieder Ne derlander wordt afgekeurd het treurig voor beeld dat de Regeermg in deze tijion geeft door gemis van eenheid en orde. En hij zou over het eigenmachtig ingrijpen van den heer Treub niets gezegd hebben, als deze daarover had gezegd: Ik heb gezon digd, het zal niet weer gebeuren; daarom wenschte hij hein daartoe alsnog in de ge- egenheid te stellen. Indien een Minister de machtsmiddelen van den Staat meent e mogen gebruiken tegenover een collega, waar gaan wij dan heen? Dan kan de Mi nister van Marine wel op eigen houtje een jacht gaan houden op de Duitsche duik- booten, en dan in de Kamer komen met een Vit,- u dat niet aanstaat, jaag mij maar heen. De heer Van Raalte legde er den na druk op, dat het hoofdzaak was, dat men tegen dergelijke conflicten voor de toekomst gewaarborgd zou zijn, en hoopte aaaiom, dat de verklaring van den heer Cort van der Linden in geruststellenden zin zou wor den aangevuld, wat deze direct deed door de mededceling, dat do Ministerraad met tlgemeenc stemmen had beslolen even- lueele conflicten in het veivolg niet anders lan door een beslissing van den Minister- and op te lossen. De heer Schaper mocht hier terecht mleirumpeerenWaarom hoo ien wij dit nu pas? Ook dc leider van de Vrije Liberalen, de heer Visser van IJzen- uoorn, gaf zijn spijt te Kennen, dat de noodige eenheid in het ministerie ontbrak, maar meende dat.de Minister van Land bouw de zaak in den Ministerraad had moeten brengen en niet doorgaan alsof er geen oppositie was, maar waar geble ken was van zoo wonde plek m ons fi nancieel beheer, dat cr over een millioen wordt heslist door een Commissie van Bij stand, bracht hij den Minister van Finan ciën hulde, dat hij den moed gehad had om op het juiste moment in te grijpen, omdat zich omstandigheden voordeden, die het iederen minister van Financiën on mogelijk moesten maken langer do ver antwoordelijkheid te dragen. De heer Marchant noemde deze verhoer- ijking van Treub's daad do prediking van de anarchie, vond dat beide ministers ge fraudeerd hadden door de zaak niet on middellijk in den Ministerraad te brengen, waaruit voor hem bleek, dat de geest in het Kabinet niet deugt, wat ook alweer naar buiten kwam doordat in do Kamer de verzoende ministers reeds dadelijk weer in strijd geraakten. Daarom vroeg hij aan de Regeering overlegging van alle stuk ken, opdat de Kamer de zaak op haar gemak zou kunnen bekijken. De lieer Van Hamel ging nog een stap verder en wees er op. dat het gemis aan eenheid bij de Regeering ook gebleken Was uit de veelheid van onderhandelaren met het buitenland, en dat zij zelve is ge komen in een toestand van apathie en lethargie, wat na vele jaren van zoo af- mattenden arbeid geen wonder is, en hij meent dat de Kamer de noodige stappen moet doen om te komen tot een krachtiger Regcering. Op deze krachtige taal bleef echter, zooals dc heer Troclstra schamper, maar niet ten onrechte opmerkte, de krach tige motie uit om daartoe te geraken. ®eexingsbeleid niet de noodige waar borg is verkregen, en gaat over tot do oude van den dag." Na de opmerking, van den hieer Van der Voort van Zijp, dat deze motie tegen het heele Kabinet gericht was, werd deze aldus gewijzigd; De Kamer niet bevredigd door de verklaringien van den Minister van Financiën, gaat over tot de orde van den dag. Nadat de heeren Lobman, Van der Voort van Zijp, Nolons, van Raalte en Marchant, ieder namens zijn partij, verklaard hadden aan deze motie hun stem te moeiten ont houden, kreeg dio slechts 8 stemmen, die van de aanwezige sociaaldemocraten. Toch' was liet geen mooie dag voor liet ministerie. Zeker, de Kamer is ter voor teruggedeinsd in. deze tijden een regeermg len val te brengen, die haar taak, om ons builen den oorlog te houden, zoo uitnemend heeft vervuld, on eeu pogen daartoe dorst zelfs de heer Van Hamel, die reeds vóór hij in de Kamer kwam in zijn weekblad ,,De Amsterdammer" (de oude Groene) steeds het ministerie len feiste bestreed, niet aan, maar toch' is van de groote te leurstelling gebleken, dat de eenheid in liet Kabinet, speciaal' tusschen die twee ministers, die in de eerste plaats in 'e Lands belang op innige samenwerking zijn aan gewezen, zoek is. I f En deze zaftk Keeft als ondergrond, dat de financier Treub zich' met hand on tand erzet tegen oen levensmiddeleinlvoorziming en een distributie, die met een gezojnde financieele politiek geen rekcmscliap houdt, en wij vertrouwen, dat, als de levensmid delenwet en de 150 opcenten op de Ver dedigingsbelasting aan de orde komen, de meerderheid der Kamer zal' blijken aan zijn zijde te staan. Dat de sociaal democraten de m<5tie stelden en dat zij de cenigen waren die er hun! stem aan gaven wal niets anders zeggen dan dat zij willen disiribueeren zonder eind, het al leen luisteren naar hun gezond verstand wordt hun in deze onmogelijk gemaak! door de concurrentie d:e de Trïbnnisten hun aandoen, en degeen die inzake de Distributiewet de waarheid durft zeggen wordt voor een volksvijand uitgemaakt. Het is nu niet meer de tijd om er naar te vragen of tnen niet beter stelsel had kunnen aanvaarden om in de volksnooden te voorzien dan het Distributiestelsel; wij hebben het eenmaal en wij kunnen dus niet meer terug. Maar het demoraliseert fn hooge mate; [het leert geen zuinigheid, duizienden profiteeren er van, die het niet vannoode hebben, en andere duizenden, geroepen om de wet eerlijk te helpen uitvoeren, schieten ten eenenmale in hun plicht tekort. En men moet niet verder gaan dan te zorgen dat de mcnschen, die daarvoor ïn de ter men vallen, geholpen worden aan voed zaam eten, aan vuur en licht. Al die aan drang om maar steeds meer te distribuee- ren, wordt geoefend met een beroep op de groote elle.ide die er zou geleden wor den, maar waarvan de volkswinkels in de St. Nicolaas-dagen niets hebben bespeurd, en die door statistische cijfers niet kan worden bewezen. Nederland kan, wat zijn levensmiddelenvoorziening betreft, de ver gelijking met andere neutrale landen, glans rijk doorstaan. En Minister Posthuma, steeds in de Distributiesfeer levende, moet wel uit den aard der zaak van de wijs ge bracht worden door de voorstellingen van hen, die uit de uitbreiding der Distributie- politiek voordeel wenschen te slaan, en daarom is' het noodig, dat hij een zoo krachüg man als Treub naast zich heeft, die de koorden van de beurs in handen houdt, die begrijpt, dat wij in onzen finan- cieelen nood, en niet wetende wat ons nog wacht, voorzichtig te werk moeten gaan. Nu ontkennen wij' niet, dat Treub daar voor een te krachtig middel dezen keer heeft gebezigd, maar, daar is hij hu een maal Treub voor. Het was dan ook niet juist van den lieer Visser van IJzendoorn, om hem toe te juichen, maar hiji had hem vrij kunnen spreken, om de zeer talrijk» verzachtende omstandigheden. BUKSB&jbAA'D, f i m i i 'Ti En toen kwam de heer Treub "weer aan het woord'. Hij kon liet peccavi van hem geëischt niet uitsproken, waar het op zijn zachtst gezegd twijfelachtig was of het gelijk aan zijn kamt was of aan dicuj van zijn collega van Landbouw, on waar er do groote vraag bij was betrokken van zijn financieele verantwoordelijkheid. 'Als de heer Troelstra daarmede, niet tevreden is, moest hij ïnaar een motte van afkeuring) indienen, en deze kwam dan ook, alilus luidendel „De Kamer 1 gelet op de verklaringen van den Minister van Financiën, betreurt dat Voor de noodzakelijke eenheid van re- Consulaire dienst. Do hoer J. II. Delvalte is benoemd tot vice-consul der Nederlanden te San Ddego (V. Sj. 'AS), buiten bezwaar van 'stands schatkist Het resso-rt van het vice-consulaat om vat de stad San Ddego en de provincies! San Ddego en Imperial. Aan den hoer Delvalle moei, in de Engel- sche taal geschreven worden. Do waarnemer van het vioe-cousmlaat te Gulfport, do heer M. Rowland, is over leden. Dte waarneming is thans opgedragen aan den hoer 'A|. O. Thompson, aan wieffl in het Engelsóh geschreven moet worded). Curator rijksuniversiteit Gron'ngen, Bij Kon. besluit van 28 November is: lo. aan rnr. J, L. Linthorst Roman, aan wien eervol ontslag is verleend als com missaris der Koningin in de provincie Drenthe, op zijn verzoek, eervol onlslag verleend aLs lid, van het college Van cu ratoren der Rijksuniversiteit te Groningen, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen; 2o. benoemd tot lid van het college voor noemd, mr. J. T. Linthorst Hom an, com missaris der Koningin in de provincie Drenthe. ült Delft. De gemeenteraad te Delft .heeft gister namiddag besloten aan den Staat te ver- koopon 2 perceelen „bouwterrein, groot on geveer 43.000 vierk. M. voor 26R.000. JHt terrein zal worden bebouwd met gebou wen uitsluitend voor de Technische Hoo- geschool. Met den bouw zal uiterlijk 1 Juni een aanvang gemaakt worden. Kederlanü en de oorlog. V eitten. De minister van landbouw, nijverheid en handel, gezien zijn beschikking van 2G October, na 499, heeft bepaald, dat van het daarbij uitgevaardigde verbod, om plant aardige en dierlijk® vetten of samenstel lingen daarvan, behalve natuurboter, te venverken loj in producten van bakkerijen of banket bakkerijen 2o. in hotels, restaurants ort daarmede gelijkstaande inrichtingen bij het bereiden van spijzen tot 1 Janüari 1918 ontheffing zal kun nen worden verleend door den burgemees ter der betrokken gemeente; zulks ecli'kr uitsluitend voor wat betreft hoeveelheden welke Wij hakkers of banketbakkers, alsmede in hotels, restaurants en daarmede gelijk staande inrichtingen, op heden nog in voor raad zijn. Plui mgedierte. Op verzoek van het hoofdbestuur van de Vj. Pf Nj heeft de minister van land bouw bepaald, dat het aantal rasboenderem en raseenden, voor de voortteling, waarvoor van regeeringswtage voedsel zal worden verstrekt, kan worden uitgebreid tot 50.000 stuks. De 150 ton voer per maand daar voor benoodigd, Zullen worden afgetrok ken van <lo hoeveelheid, die ïn hot alge meen voor pluimgedierte kan worden be schikbaar gesteld. Rijksbureau voor man.u- facturen. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat hij heeft in gesteld een Rijksbureau voor manu facte reu, hetwelk belast zal zijn met het doen van voorstellen en liet uitvoeren van maat regelen om den ketlinghandel in manufac turen tegen te gaan. Tot directeur van voormeld bureau is benoemd de lieer K. jH. H. van Bennekom, Sladhouderslaan 120, Den Haag. De Export-centrale. Re Da.^J Bqurscourant meldt, dat nog in de financieele commissie benoemd zijn Je heeren (F. A. R. A. baron van Itter sum, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht en voorzitter van da Cooper. Cen trale Raffeisenbank te Utrecht, die de benoeming heeft aanvaard. Terder is benoemd de heer G LI Bre-s- l^iers, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. Die heer Brossere heeft zijn benoeming niet aangenomen, maar is als nog uitgenCMXiigd, op zijn besluit terug te komen;. Buiisdh'e en Engelsch© k r ij-g s g)e va nge n e n. Voor zwaargewonde Duitsche of Engel- sche krijgsgevangenen, die hier te lande worden verwacht, is in het academisch ziekenhuis to Leiden een groote zaal in gereedheid gebracht. Een aantal vrijwillige verpleegsters is reeds'aangesteld. In verband hiermede zijn er maatregelen genomen dat, wordt bedoelde zaal voor de zwaargewonde krijgsgevangenen in ge bruik gesteld, het aantal burgerlijke [«.tien- ten, dat in het academisch ziekenhuis kan worden opgenomen, niet behoeft te worf- den verminderd. AmriertHmielie Benre. In een buitengewone algemcene verga dering der Vereeniging voor den Effecten handel, te Amsterdam, op 17 dezer, komt in stemming een voorstel om Maandag 31 December a.s. als beursvacant.iedag te be schouwen. Financieel nieuws» De koers voor de postwissels naar Duitschland is van 14 Dec., tot nader be richt, bepaald op 100 mark is f42.50. VLAARDINGEN, 15 Dec. Van de Vlaar- dingsche visschersvloot worden weer twee loggers ingericht voor de vrachtvaart, n.l. Lichtstraal, van de Zeevaart-Maatschappij Onderneming (directie H. en A. van der Valk) en Hoop en Zegen, van de firma Gebr. Borst Hzns. VLAARDINGEN, '15 Dec. Den len Januari 1918 zal de gemeentebode A. Bagchus 25 jaar 'in gemeentedienst zijn. STADSNIEUWS» Bijzondere regelingen. Levens mi ddeleït Van 1722 December is verkrijgbaar: op bon 120 2 ons erwten per persoon, 11 ct. per pond; op bon 121 i/« ons gort per persoon, 13 ct. per pond; op bon 122 1 ons zeep per persoon, 14 ct. per pond. Woensdags worden deze Regeeringsartï- kelen niet verkocht. Gort alleen verkrijgbaar op Vrijdag en Zaterdag. Zeep vanaf Zaterdag 22 December en ook de week d.a,v. Op bon 9 en 10 van de Thee- en Kof- fiekaart kan vanaf Zaterdag 15 dezer ge kocht worden. Als 't vet tijdig komt, wordt dit in 't laatst der week nog verkrijgbaar gesteld. Pas op uw bonboekje, domiciliekaart enz. Voor verloren gegane worden geen nieuwe verstrekt. I Vanaf Maandag 10 dezer is het Broodbu reau-voor het publiek geopend van *s mor gens 9 tot 's namiddags 1' en van 2 tot 3 n, ■Op de domiciliekaart moet het aanfai broodkaarten met stempelafdruk zijn aange duid. Zij op wier Domiciliekaart dit met pen of potlood is ingevuld vervoegen zich. op *t Broodbureau en brengen dan mede broodenvelop, domiciliekaart en bonboekje. Op bon 4 (Petroleumkaart) is 2 liter pe troleum verkrijgbaar. Zand-aardappeleït i In de week van 17—22 December is verkrijgbaar op Bon 123 per persoon 1 K.G., bon 124 per persoon 1 K.G., bon 125 per persoon 1 K.G., bon 12G per persoon. 1 K.G., bon 127 per persoon 1 K.G.prijs 5i/2 ct. pr K.G. Maximum-prijzen groenten. Roode kool per kilo 6 cent; gele 'kool per kilo 6 cent; uien per kilo 8 cent; peen per Hlo 6 cent; knolrapen per kilo 3V3 cent V atgroenten. Pronksnijboonem per kilo 18 cent; enkele sperciebooaen per kilo 20 cent; dubbele spercieboonen per kilo 16 cent; zuurkool per kilo 10 cent Broodkaart. Do broodkaart van hét 35ste tijdvak is geldig tot en met Donderdag 20 De cember. Thee en koffie. Gedurende het tijdvak aanvangende 16 December en eindigende op 31 December, zal door detaillisten aan verbruiiers wor den afgeleverd op: bon no. 9 eener thee- en, koffiekaart ).05 K.G. thee, bon no. 10 eener thee en koffiekaart 9.1 K.G. koffie. Centrale Keuken. Menu's over de week van ,17 tot en met 22 December 1917: Maandag: Erwtensoep met varkens- vleesch, verkrijgbaar op erwtenbon. Dinsdag: Hutspot met rundvleesch', ver krijgbaar op aardappelbon. Woensdag: Bruineboonensoep met-rund- vleescli, verkrijgbaar op aardappelbon. Donderdag: Stamppot, aardappelen met boerekoo! en spek, verkrijgbaar zonder I evensmiddelen bon. Vrijdag: Gort mot karnemelk en siroop, verkrijgbaar op gortbon. Zaterdag: Stamppot, aardappelen met zuurkool en spek, verkrijgbaar op aard appelbon. N.B. Men wordt er op attent gemaakt dat voor elk portie gekookt eten siedhts een levensmiddelenbon voor 1 per soon uit het levensmiddelenboekje wordt gescheurd. Voorbeeld: iemand die 6 bons voor groene erwten heeft en drie porlies erwtensoep koopt, houdt 3 bons voor groene erwten te zijner beschikking, om dat slechts 3 bons worden ingenomen voor soep. Indien voorradig, kan na 12 uur 's middags, tegen betaling van 12 cents per portie, aan -de Centrale Keuken, ingang Spinhuispad, eten worden ge baald zonder bon. Men wordt verzocht bet Levensmiddelen-boekje mede te brengen. liet eten is verkrijgbaar tusschen v.m. 11' cn n.m. 1 uur aan de volgende plaatsen: Spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijs kokerij bange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat (school van den heer v. d. Poel). Boekjes van Dinsdag tot Maandag geldig, waarop een reductie wordt toegestaan van I cent per portie, moeten Maandag tusschen II uur en half twee aan bovengenoemde lokalen worden gekocht. Als regel geldt, dat steeds een dag voor uit de bons moeten gekocht worden. De prijs per portie bedraagt 12 cents. Voor weekboekjes dus 11 cents. Leder-distributie. Lokaal Bethel (Steenstraat). Maandag 47 Dec. de letters MP. Dinsdag 48 Des. de letters R—T. Woensdag 49 Dec. .de letters U—Z. Personen van een gezin waarvan 't hoofd 146.20 of daarbeneden in de plaatselijke inkomstenbelasting betaalt, of in 't geheel net is aangeslagen, hebben recht 7op een bon eenmaal in de acht maanden. Aan één gezin werdt per maand niet meer dan één bon verstrekt, tenzij het getal peisonenniet meer dau 8 is. Geopend 's aoormiddage van 9—12 en des namidlags van ll/25 uur. KI om pen verstrekking Ieder ingezetene, die in bet belasting jaar 1916'17 niet is aangeslagen op hoog stens in de 21ste klasse der gemeerdelykd Inkomstenbelasting kan op aanvrage bij het Steuncomité een bon verkrijgen waarop na onderteekening van den aanvrager klom pen verstrekt worden door de alhier wonen de klompenleveranciers van 60 cent voor een paar eenvoudige mans klompen 50 cent voor een paar eenvoudige vrouvvenklompen40 cent voor paar j'om- gensklompen, én 30 cent voor een paar rinderklompen. Alle in normaal model Aanvragers moeten de domiciliekaart, bet trouwboekje ten het aanslagbiljet der ge meentelijke inkomstenbelasting medebren gen. Zij, die wonen aan de Zuidzijde van de Nieuwe Haven, kunnen de bons beko men in bet lokaal Rohobo'h, Ploogstraat 17; "bewoners van de Noordzijde in de Si Jaris Doelen. De bureau's zijn geopend va" 9—12 uur voormiddags en van 25 uur u.'middags; de eerste drie dagen der week St Joris Doelen, de laatste 3 dagen in lokaal Re- hoboth, Noor kinderen moet de bon ge- teekend Worden door ouders of voogd. ffeoui«at«raad. Openbare vergadering van. den Ge- meenteraad van Schiedam op Vrijdag 21 December 1917, des namiddags 2 uur. Installatie van den heer S. A. Maas. Vaststelling van de notulen der verga dering van 26 October 1917 en verdaging

Schiedamsche Courant | 1917 | | pagina 2