Schiedamsche Courant Uit de Tweede Kamer. Kunst en Wetenschap* stöÉr yj ffffi Wr-'^UZi mm TWEEDE BLAD (Zaterdag 2 Februari 1918, No. 15667). (Ook voor deze week hebben wij tot onzen spijt, wegens ziekte van onzen Kamer-oveï- zichtschrijver, het gewone overzicht niet ontvangen. ,0m echter onze lezers toch op de'hoogte te stellen van wat in de afgeloopen week in, de vergadering der honderd is besloten geven we het volgende relaas der feiten. De zittingen, die in deze week hebben plaats gehad, waren gewijd aan de behan deling der begrooting van Binnenlaadschcj Zaken en van Oorlog, en zooals gebruikelijk, werd daarbij heel wat behandeld, becriti seerd en beslist. Zoo is b.v. een commissie van advies toegevoegd aan de rijkscommis sie, belast met de inventarisatie en beschrij- ving van de monumenten, en deze zal tot taak hebben den Minister voor te lichten over de wijze van restauratie. Deze zaak heeft'heel wat debat gebracht, in de eerste plaats over den man die den leider in deze zou zijn. n.L dr. Kalf, die veel te door tastend was, waarom de Minister zich be reid verklaarde daarvoor een ander aan te wijzen en in de tweede plaats ow de vraag of ook de nieuwe school op. het ge bied der monumentenzorg steun in het ka pittel zou hebben. Daaromtrent is echter jeen positieve uitspraak verkregen Bij het hoofdstuk onderwijs werd met 36 tegen 28 stemmen een amendement-Hugen- holtz aangenomen om het belachelijk lage salaris der onderwijzers in de Gemeente Vledder te verhoogen, niettegenstaande de Minister dit had afgewezen op grond van de -verwachte saJarisregeltng Van rijksamb tenaren. Een voorstel om de subsidie van f2400 aan de Kon. Vereeniging „Het Nedeiiand- sche Lied" te laten vervallen, dat door de geheele commissie van rapporteurs was onderteekend, werd ingetrokken, vooral na dat "de heer Schaper dit bad verdedigd, die in zijn rede vroeg: waarom niet de schatten ujt het volk en uit de geschiede nis halen die er inzitten. Een amendement gesteund dooi le den uit verschillende partijen, om ver schillende academiën van „Kunst en Weten schap" naar Middelbaar Onderwijs over te brengen, heeft niet het verwachte succes gehad. Alleen zeide de Minister toe, daar voor een afzonderlijk inspecteur te zullen benoemen, waarvoor, als het zoover is, dr. Pit zou worden benoemd. Verschillende nieuwe posten voor kunst, en wetenschappen, o.a. voor het Neder- landsch tooneelverhond, door den Minis ter op de begrooting gebracht, getuigen van de gewijzigde houding en verhoogde be langstelling der Regeering. Het lager onderwijs is een onderwerp ge worden zooals te verwachten was waarbij den Minister ernstige critiek niet onthouden is. Verschillende sprekers heb ben daarbij het woord gevoerd en de hou ding van den Minister afgekeurd- De Unie- liberale afgevaardigden de Muralt, Otto, Eerdmans en Van Hamel en de vrij-liberaal Ter Spill vonden daarin zelfs aanleiding hun stem aan de begrooting te onthouden. - En zelfs zij die zoover met gingen, lieten duidelijk hooren, dat het beleid inzake liet onderwijs niet bewonderd werd. En de pede waarom van links vooral "de cntiek ge hoord werd, was de salaris-regeling voor de onderwijzers, en de houding in deze van den Minister vond ook scherpe critiek bij de heeren Troelstra, van Limburg en prof. Visser van IJzendoom. De laatste getuig de zelfs en dit'ook om de passiviteit van dezen minister ten opzichte van het middelbaar onderwijs wij zullen onze stem uitbrengen voor de befooling, daarbij in de eerste plaats lette ide op het 'feit dat deze minister is het hoofd van het kabinet, maar dit beteckeat allerminst, dat wij heenstappen over de groote bezwaren, die wij hebben tegen bet beleid van dezen minister ten aanzien van het onderwijs. De heer De Muralt hfd onoverkomelijke bezwaren tegen het onlangs aangekondigde wetsontwerp tot uitvoering van art. 192 der Grondwet in hot loopende zittingjaar; en dr. Nolens betoogde daartegenover dat de uitvoering van art. 192 voor hem geen Bezwaar was, want dat artikel was er eenmaal en meest dus uitgevoerd worden. De heer Die Muralt zeide bij de motivee- ring zijner stem tegen de begroo-tmg dat die ook was om de houding van den Minister na de Kamerontbinding en He oppositie der Eenste Kamer tegen de veldere behande ling van het staatspensioen. Zooals wij heb ben medegedeeld, heeft deze met eenige andere leden reeds een initiatief-voorstel ingediend, dat woordelijk gelijk is aan bet reeds vroeger door de Tweede Kamer be handeld en aangenomen wetsontwerp. x De oorlogsbegrooting heeft een lange rij van sprekers naar voren doen komen, maar besproken werden in hoofdzaak détails,.die niet veel belangstelling verwekten'. De Keer Bomans hield een rede over ontwapening, die ook al niet veel belangstelling wekte; de wijze waarop een rede wordt uitge sproken, kan' soms een interessant onder- werp vermoorden. Dit onderwerp kan bo vendien voorloopig niet anders dan een platonische bekoring hebben en voor-zulke onderwerpen vindt men in den regel niet veel gehoor. Voor 't oogenblik heeft men in ieder geval te zorgen dat het leger pa raat is en zoo sterk mogelijk. tan Rechts klonken dan ook daarnaast minder optimistische opvattingen; men stelt zich daar meer algemeen op het standpunt dat de bron der oorlogen de zonde is, zooals de heer Duyniaer van Twist zeide, en dus de menschheid daarvan nooit be vrijd zal worden. Deze »pr. bleek vol be wondering voor den tegenwoordigen be windsman, al drong hij ook aan op aanmer kelijke verbetering van den toestand der officieren: salaris, bevordering, pensioeïiee- ring werden in 's ministers aandacht aan bevolen. Voorts vroeg hij of gedeeltelijke demobilisatie of versnelde aflossing niet mogelijk was. De heer Oud concludeerde dat de bur ger-minister van oorlog onder den invloed der militaire camarilla was gekomen. De heer Bomans merkte op, dat het een onbegrijpelijk verzuim der militaire autori teiten is, dat het munitie-magazijn te SIo- terdijk met bewaakt werd; daardoor wordt het noodige vertrouwen in onze weermacht niet verhoogd, een opmerking, die wel door velen gedeeld zal worden. De heer Troelstra 'sprak later ook nog ovei de ontwapening. Hij behoort tot hen die meenen dat voortgaan op den weg der bewapening na den oorlog hoogst onwaar schijnlijk is, gezien de sterke beweging daar vóór en hij acht bet onmogelijk een nieuwe bewapeningswedloop, die dan nog \ecl meer zal kosten, te beginnen. -Met den minister van oorlog is luj van meening, dat als deugdelijke bewapening noodzakelijk blijft het oorlogsbudgct bin nenkort nog heel wat hooger eindcijfer zal aanwijzen dan Sn de periode vóór de mobilisatie het geval was. Maar hij acht ontwapening nabij en vertrouwt, dal wij bij onze nationale politiek daarmede reeds „binnen zekere grenzen" rekening kunnen houden. Gingen niet de sociaal-de moei aten in Stockholm en de Paus voor? Zeker, de socialisten zijp het in de verschillende landen allerminst eens, maar één groot verbindingspunt is er voor al die landelijke sociaal-democratische partijen en dat is juist de internationale ontwapening. Propa ganda voor die vredesgedaöhte maken ook de slachtoffers van den oorlog, de vermink ten, die b.v. hij onze Oostelijke buren, tegen het drijven van de Duitsche Vaderlands partij krachtig jirotesteeren. En zijn er niet bemoedigende verklaringen van den Oosteairijkschen minister Czemin („één van dat slag malntocn, 'die men ui dezen tijd noo dig heeft"), van Wjlson en zoovele an deren? Is er niet een gevoel van groole zedelijke malaise over ons gekomen, een malaise, die een der edelste en meest veelbelovende geestelijke bewegingen van onzen tijd is? Bestaat er titet in de ooilog- voerende landen een moieele kalzenjam- mer, die voor de toekomst het beste be looft? Gaat men niet meer en meer be seffen, dat.de oorlog en oorlogsvoorberei- ding zoo icetbaar en ruinous zijn, dat men coüto que coürte den. tot dusver „orelgden weg moet verlaten? Klemt dit niet ook vooi Nederland, welks staatsschuld eerlang verdubbeld zal zijn, welks gewone uit gaven voor vredesdoeleinden (onderwijs enz.) reeds alleen in de eerstvolgende jaren met meer dan 50 millioen zullen stijgen? Bij de .verdere bespreking der oorlogs begrooting gisteren hoeft vooral de so ciaal-democratische fractie zich geroerd. Als een der goede sprekers, heeft de afgevaar digde voor Schoterland, mr. .Mondeis, die de zittingen dei- Kamer bijna niet meer bijwoont en deze spoedig gaat verlaten, liet woord gevoerd. Hij geeselde op z'n eigen satyrieke en fijne wijze sommige wan toestanden en de kleinzieligheden met straf fen door enkele officieren werden gevoelig door" hem aan den kaak gesteld. Ook de heer Gerhard (S. D. A. P.) be sprak gevallen van mishandeling van dienst weigeraars en de maatregelen, die men te gen ben neemt. De heer v. Hamel (U.-L.) gaf nog eenige opmerkingen over 's monster tafelspeechje en vertelde lusligjes weg, dat hij geen ver trouwen had in het Roode KruÏ3, ja, "ja, en dat na 3% jaar mobilisatie. Voorts kregen de .verscheping van de Engelsclhe ipvaliden en de aanslag op" het kru i thuis een beurt, waarna hij nog eenige punten van minder belang z'n mondje liet pas- seeren. De Zaansche burgervaer Ter Laan dien de een motie In, waarin hip terugneming wensóhte van de posten ter uitbreiding van den motor- en luchtvaartdienst. Gok ha merde luj op de aflossing van enkele lich tingen, waarbij hij een voorstel der fractie in 't yooraitricht stelde. Een spreker dei' rechterzijde, de lieer Groenendaat (R.-K.) .voelde ook veel voor een gedeeltelijke demobilisatie. De Y.-L, Drion geloofde, dat do groote mogendheden eerst het voorbeeld voor ont wapening zullen moeten gewen. En tusschen al deze redevoeringen door vergastte de afgevaardigde voor Zaandam, Duys, de Kamer op (belachelijke inter rupties. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van den Gemeente raad van Schiedam op Vrijdag 1 Februari 1918, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) 6. Voorstel van Burgemeester en Wet- houders tot wijziging van punt IV 2o. van het Raadsbesluit van 28 September 1915 (Gemeenteblad no. 36), inzake Werk loosheidsverzekering, De noodregeling is door het werkloosheid- besluit van 1917 vervangen en wordt op andere wijze steun verleend aan toegelaten werk 1 oozen kassen. Overeenkomstig bet voorstel wordt de wijziging hier vastgesteld. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om, naar aanleiding van een op merking van Gedeputeerde Staten, de in de vergadering van 21 December 1917 vastgestelde verordening op de heffing van Pontgeld te wijzigen. Aan de opmerking van Ged. Staten wordt gevolg gegevenpm de verordening aldus ge wjjzigd vastgesteld. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening op de heffing van Ltegesgelden. D voorgestelde wijzigingen worden na eeni ge discussie goedgekeurd. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de verordening tot heffing van gelden voor het gebruik van openbaren gemeentegrond of openbare gemeentewateren en voor het hebben van particuliere werken op, in of over den openbaren gemeentegrond of wel op, in of over het openbaar gemeentewater. Zie liieitoe ons nummer van Woensdag avond j 1. Dit voorstel wordt na eenige discussie aangenomen met algen eene stemmen. 10. Adres van de afdeeling Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers inzake de salaries ring etn pension- neering van jiersoneel, verbonden aan het HerKaKngjsonderwijs, met advies van Bur gemeester en Wethouders. Waar in beginsel is aangenomen, dat geen salarisverboogingen zouden toegekend, doch duurtefoeslag zou gegeven worden, meenen B. en W. dat het tweeledig verzoek althans voor dit begrootingjaar geen vruchtbaai onderwerp van behandeling kon zjjn. Zjj stellen dan ook voor afwijzend op het adres te beschikken, echter vernemen zjj dat de ten vorige jaren op verzoek van den Bond aangebrachte wjjz'ging in de verordening op het Herh, Onderwijs nog niet voor allen de pensioengerechtigdheid heeft gebracht die men er van verwacht had en dat dit mei* het thans aangeboden ontwerp verkregen kan worden. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten met algemeene stemmen. 11. Behandeling van het voorstel van de raadsleden J. M. van- Pelt c.s. tot liet verleenen van een reductie op de kolen- prijzen. Zie hiertoe on« nummer van Woensdag avond j.l. Het vooislel wordt verworpen niet 12 tegen 8 stemmen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot regeling van de gasprrjzen. Het voorstel wordt aangenomen met al gemeene stemmen. Zie hieitoe ons Woensd8gnummer. 13. Verzoeken van de Nederlandsche Isoleer-Maatschappij en den heer J. J. G. van Staaij te Rotterdam om afvoering van don Achtersingel van den Legger van We gen en Voetpaden, met advies van Burge meester en Wethouders, In hun advies zeggen B. en W. dat na de discussie in de vergadering van 25 Sept 1917 en in verbana met nader ingekomen adressen onderhandelingen gevoerd zijn met den verzoeker over een wijziging van het uitbreidingsplan waardoor het mogelijk zou worden het verzoek toe te staan zonder schade voor de belangen van het verkeer. Dan zal bjj aanneming van deze wjjziging van het uitbreidingsplan het bedoelde gedeelte Achter Singel niet meer voc, de verkeeis- belangen vereischt worden en het is voor den heer van der Staaij c.s. van belang dat hoe eerder hoe liever de beschikking wordt verkregen over het terrein dat niet voor den pu blieken dienst vereischt wordt. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor: l. Hen te machtigen het ontwerp tot wjj z'ging van het uitbreidingsplan ter visie te leggen en 2. als het gevoelen van den Raad uit te spreken, dat zonder bezwaar voor de belangen van het openbaar verkeer aan adressants verzoek kan worden voldaan. Dit voorstel werd van de agenda afgevoerd. 14. Definitieve vaststelling van de voor stellen inzake subsidieering vani Kot bewaar- schoolonderwijs en den opleidinlgjscursus voor bewaarschoolondemvijzeressen uitgaan de van, Directeuren der Departementale Bewaarscholen. Het stellen viui regelen voor het verlee nen valn steun ter bevordering van de op richting van aan de eisehen1 des tjjds voldoende nieuwe bewaarscholen; wijziging der bestaande regeling met ver hooging der subsidies; verstrekking .van een hypothecair voor schot aan Directeuren der Departementaio Bewaarscholen en tot dekking van. het exploitatietekort hunner scholen van begin 1917 tot de opening der nieuwe school, met een maximum van f6000, met in achtneming van de aangenomen ajmiende- mienten. Hierbij wordt gelet op het nader ingekbmen adies van directeuren der Dep. Bewaarscho len, waarin zjj mededeelen dat de niet-opening der scholen niet is geweest een poging dm in een of andere richting pressie uit te oefenen, doch een uitvloeisel van den ellendig slech ten financieelen toestand der scholen. Na de zitting van 22 Januari jl. zjjn evenwel de scholen althans voorloopig weer geopend in het vertrouwen dat het gemeentebestuur een regeling zal treffen de exploitatie der scho len voort te kunnen zetten en dat, zoo zulk een regeling niet of niet voldoende tot stand mocht komen, zjj tot liquidatie zouden moe ten overgaan. De behandeling hiervan, die zeer gerui- roen tjjdin beslag nam, is nog niet tot een einde gebracht. De vergadering werd te 61/2 uur gesloten. Dientengevolge bleef ook buiten behandeling bet laatste punt der agenda: 15. Herziening van de Bouwverordening. Eveneens heeft de -heer Hinkelaar in deze zitting geen gelegenheid gehad zjjn vragen te st-llen. Deze zullen dus ook in de volgende zitting aan de orde komen. Uit den Gemeenteraad. De Raad ia weer in zijn oude fout ver vallen: eindeloos gedeinrtteer over belang rijke èn onbelangrijke zaken, met het ge volg, dat de zittingen bepaald oubehoor- ljjk lang duren. Vijf en een half uur lang heeft de zitting van gisteren geduurd en daarvan kan men rekenen, dat 5 uren met debatten zrjn gevuld. Niet alleen is dit te lang voor de ver slaggevers, maar ook-heeft dat op de raads leden een ongunstigen invloed; de heeren worden vermoeid, worden daardoor geprik keld en verliezen «enigszins hun kalmte, wat aanleiding geeft tot scherpe woorden, die den vermoeiden aangevallene, doordat deze eveneens ;in prikkelbaren toestand is geraakt, dieper treffen, waardoor de re pliek tn scherpte den aanval overtreft. Mis schien komt daal- nog bij de hoop, dat scheipe formuieering en harde slagen den tegenstander eerder zullen tot zwijgen bren genHoe dat zij, de zitting van he den is geëindigd met een persoonlijke twist tusschen de .heeren Maas en Goslinga. waar bij laatstgenoemde „zich met de les wilde laten lezen door den heer Maas", omdat de heer Maas afkeurde, dat de heer Gos linga een door hem voorgesteld amende ment l>estreedt vóór dat de heer Maas ge legenheid luid gehad h°l amendement toe te 'Ijchten. De ,heer Goslinga liep boos weg tot in de deur en bleef toen luisteren wat de heei Maas .nog zou zoggen. En deze bleek door jiet optreden van den lieer Gos linga buitengewoon )>oos, te zijn geworden, wat uit zijn critiek daarop duidelijk bleek, zoodat Me lieer Goslinga weer eenige stap pen 'terug deed om piet minder opgewon den zijn optreden te motivoeren Gelukkig was de vergadering reeds vrij wel verloopen en daarom sloot de Voor zitter 'de vergadering maar. Van behoor lijk overleg was toch geen sptake meer. De zaken zijn met afgedaan. Opnieuw is men blijven steken 111 do behandeling dei verordening betreffende Jiet verleenen van subsidie ter bevordering van den 'bouw en veibonw van liowaarsoho- len Wanneer de Raad opnieuw hijeen zal komen is nog niet gepaald. Of do bewaar scholen zullen voortgaan liangt jn de lucht, zooals hit de woorden van den heer Maas mag worden afgeleid. H,et Voorstel-v Pelt c.s., om aan hen, die met of hoogstens voor een belastbaar inkomen van f650 zijn aangeslagen een ï-cductic toe te staan van f050 jier een heid voor de eerste 10 eenheden brand stoffen, is verworpen met 12 tegen 8 slem- men. Vóór stemden met de 5 soc.-dem leden de heeren. v Westendoip, Maas en Koop- mans. De verlaging van den gaspiijs, de eer ste 40 (res. 20) M.3 van 14 op 10 cent en daarboven tol 100 M-3 van 30 op 20 cent, is aangenomen met plgemoene stem men Het Yolksgebtmw. De vereeniging „Het Volksgebouw" heefl gisteravond in een daartoe belegde bijeen komst haar eigen gebouw geopend, dat gelegen is aan den Tuinkaan in pand 110 50. De vereenigjng beoogt hiermee hel ver huren der in het gebouw aanwezige lokalen aan iedere vereeniging ot coöperatie, die van deze gelegenheid gebruik zal willen maken, onafhankelijk welke haar jKilitieke nchting ook moge wezen. We telden 7 grootere of kleinere 2aJen misschien Ls groote kamers heler gezegd, die voor dil dool in orde gebracht zijn, waarvan de grootste mettertijd uitgebreid zal worden. De kleinere kunnen gebruikt woiden. voor het belegden van bestuursver gaderingen, terwijl een kamer ingericht is als bureau van arbeidsrecht, waarnaast, een Wachtkamer hen, die voor desbetreffen de aangelegenheden den betrokken ambte naar wenscJien te sprekeneen oogenblik tot wijlen noodt Het gansoho gebouw is gerestaureerd, als: van electrisch licht voorzien, gewit, opnieuw behangen, gemeubileerd en wat dies al meer zij. Een koffiekamer, waar een biljart aan wezig is, biedt de gelegenheid lot iets te gebruiken, welk' bedrijf in eigen exploitatie is genomen. Eenige planten geven mede voorts hel gebouw van. binnen een monter aanzien. Jn de groote zaal, die geheel gevuld was met belangstellenden en waar eenige leden den openingsavond muzikaal opluis terden, had .het bestuur der vereeniging op Met podium plaats genomen, waar een viertal bloemstukken, door leden aangebo den, de tafels versierden. De voorzitter, de heer P. de Brein, heette in zijn openingswoord allen welkom en het was hem een waar genoegen to kun nen constateeren, dat de arbeidersbeweging zich een eigen gebouw verschaft had. Na eenige beschouwingen ging hij de voorge schiedenis na de eerste' bijeenkomsten 15 jaar geleden op .een zolder in de Hoog straat, vervolgens naar de Boterstraat in een grooter gebouw en het deed spr. goed to weten, dat, waar vele Volkshuizen als deze in den lande een kwijnend be staan lijden, hier de exploitatiekosten zich zelf kuninen bedruipen. Hij prees voorts de bel angel ooze hulp vain allen, die aan het opknappen Vain het verVallen gebouw, zooats hot door de vereeniging gekocht was, medegewerkt hadden, waarna hij het Volksgebouw voor geopend verklaarde. De aanwezigen bleven daarna nog wat gezellig bijeen om vervolgens het gebouw jrebeel in oogenschouw te nemen Koor ran den Protestantenbond. Onder leiding van den heer J.- J. Ta. Pen ning, alhier, zal op Maandag 25 Februari e k. door het koor van den Protestantenbond „Das Lied von der -Giocke" van A. Romberg, ten gehoore gebracht worden. Als solisten zullen in dit stuk medewerken de bekende zangeres Mevr. E. v. d. Knaap Kloos (sopraan), benevens de heer W. Ravelli uit den Haag (bas), terwijl de zanger Jac. v. Kempen, uit Bloemendaal, de tenor partij op zich zal nemen. Bovendien zullen nog eenige aparte solo's voor orgel en zang gegeven worden. Flora. Voor deze week weder een zeer aantrek kelijk programma, dat geopend wordt met het Wereldjournaal, waarbij we verschillende interessante kijkjes krijgen op onderscheidene doelen van het ondermaansche, onafscheidelijk verbonden natuurlijk aan den oorlogsgruwel. Zoo zien we een oorlogsspoorlijn in het hoog gebergte: een beslui ping door een patrouille aan het Italiaansche front, bewapend met handgranatenontscheping van zwaar geschut in Klein-Azië, enz. Voor de noodige opfleuring zorgt en leime comedie. De muntgasmeter in de keuken, waarbij verliefdheid en duister nis een voorname rol spelen. Dan volgt „Zwemsport", waarbij diverse kunststukjes op dit gebied worden afgefilmd, waaronder kunstspringen, dito zwemmen, ontkleedenin liet water en het redden van drenkelingen. „Zijne koninklijke Hoogheid", een aantrek kelijke comedie in 3 acten, sluit het eerste gedeelte van het programma. Na de pauze gaat het hoofdnummer, het derde en laatste deel van de serie ,.Deman met de negen vingers", getiteld „De valsche munters", een spannend detective-verhaal in 3 acten, waarbij eindelijk de detective zege viert over den misdadiger. Vanzelfsprekend geeft deze film onderscheidene verrassende momenten en doet zjj de vindingrijkheid en vlugheid zoowel van vervolger als van ver volgde bewonderen. Öok nu weer zal het gekozen programma wel in den smaak vallen der bioscoop bezoekers. BiNSENJbAJSlï. Nederland en de oerlog. Visch. Hel Bureau voor Mededeeltngen inzake dc Voedselvoorziening doelt incde, dat over de maand Februari een eentgszins ruimere aanvoer van zeevisch nutg worden ver wacht dan in de vorige maanden, aange zien. een aantal zoilloggers eu beugers de diepzee-visscherij hebben hervat. Toch mag niet op aanvoeren gerekend worden weJko het mogelijk jzullen maken aan de giooto vraag naar zeevisch te vol doen. Er bestaat n.I. nog steeds weinig uit richt op een spoedig uitvaren van de stoomvisschersvloot en zoolang deze vloot niet aan dc visscherij kan deelnemen, zijn geen aanvoeren to verwachten, welke vol doende zijn 0111 in de binnenlaadsche be hoefte te kunnen voorzien. Van de regeeringsvischsoorten zullen de bovenbedoelde zeilschepen voornamelijk schol, solletvisch, wijting en gul aanbren gen, zoodat deze soorten op beperkte schaal voor de gemeenten beschikbaar zul len kunnen worden gestold. De ZuidoTzoeVisscherij zal voornamelijk spiering en misschien in liet laatst dors maand haring voor de distributie van re geer! ngswege ojileveren. Aangezien dc voorraden Noordzeoliating nog slechts uit betrekkelijk geringe partijen beslaan, zal de verkoop van deze haring en van Engelscho bokking meer en meer beperkt en wellicht in den loop der maand reeds geheel gestaakt moeten worden. Een niet bevestigd gerucht. Ter Beurze te Amsterdam liep gistermid dag het hardnekkig gerucht, dat de regeering een uitv iartverbod voor onze scheepvaart had uitgevaardigd. Bij infoimatie bij de grootste .scheepvaartmaatschappijen is gebleken, dal geen enkele directie van een algemeen ver bod van die strekking had vernomen. Van de zjjde van een der directies werd meege deeld, dat enkele dagen de uitvaartpermissies voor een ge schepen, lot vertrek gereed, wa ren ingetrokken, en dat de vaart op Scandi navië voorloopig is ingetrokken is bekend. Maar van een algemeen uit vaartverbod hadden do scheepvaartdirecties in den laten namiddag nog niets vernomen. Emiel Hullebroeck en dc Indische muzieh, I11 „Do Kunst" wijst Hullebroeck' erop1, dat Matthijs Vermeulen op zijn voorstel om over de Indische muziek in een, ot ander blad te debatteoren, niet is ingegaan en-dat de ^Telegraaf", waaraan Vermeulen ajs criticus verbonden i.s, z'n protest niet heeft opgenomen. 1 Jn hoeverre Vermouten door dit voorval beoordeeld moet worden, laten we aan onze lezers over. 1 jHullebroeck spreekt aan 't eind van z'n brief den wonscli uit, dat het gebeurde de uitgevers van bladen voorzichtig moge stemmen bij de keuze van hun rescendentdn', opdat „niet de eerste de beste koekebakker muziek-criticub worde gemaak't". "H i'm 'JA V "J 1 m ,ü>3fSSJ s-"" *ff i"1 -J* ,JT -2s f tCis- i - jj*?*'1 DER 8b*3 ■JS„ PSS rt>lg V® '"Mvsj '•y.'a'-k-

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1