Griofëcke vliegers hebben. bommen ge worpen. op liet station. MïJetkowo in. 'het Yardar-dal Audiënties. De gewne audiëntie' yan de ministers van. landbouw, nijverheid en handel en van koloniën iu len deze week niet plaats hebben. ült Oost-Indië. Mem seint uit Batavia aan de „N Rott Ct": Te Maos hebben koelies den heer Bel- loni, een welbekend voetbalspeler van. Ban doeng, ernstig verwond. Er is een. conflict uitgebroken tusschcn de planters in Smeloengoen en den as sistent resident Tidemati, wien de planters beschuldigen van contractkoelies te licht te straffen. De planters Hebben op een bijeenkomst een motie aangenomen, waarbij het beleid van assistent-resident Tideman wordt vei oordeeld. Do notaris vati Serang is gearresteerd, bij wordt beschuldigd van fraude en. ralseh- heid in geschrifte. De commissie voor bet overnemen van Buitsché schepen is met haai- arbeid ge reed en adviseert, de „Siiezia" te ne men, in plaats van de „Skandia". 9e KfunerTerkiemlage*. Zondag is te Middelburg een vergadering van de liberale Unie voor den Kieskring Zeeland gehouden. De definitieve ontwerp- candidatenlijst werd thans opgemaakt. De volgende 10 candidaten werden' daarop gc- hracht: jhr. de Muralt, ingenieur te 's Gra- venh'ago; ds. Siemelink, predikant te Vlis- singen; mr. E. E. van Raai te, Kamerlid te 's-Gravemhage: J. Elenbaas, burgemeester van Kruiningen; M. Bijlcreld, fabrikant te Rotterdam; 'A'. v. d. Weijde, heem raad van Schouwen' te Ellemeet; Th. van Dixlioom, landbouwer te Axel; jhr. Van Vredembureh', vooi-zitter van de Zeeuwsche Lahdbouwmaatschappij te Tholen; ds Pat riot te Aardenburg, en. J. 'Ament, adjunct- secretaris vain, de Lib. Unie te 's-Grawn- hage. De vergadering besloot een combinatie goed te keuren van de Kieskringen Zee land met Brabant en Utrecht. Uit de drie candidatenlijsten voor Zee land, Brabant en Utrecht zal voor overleg een candidateulijst met 10 candidaten wor den gevormd. In de drie Kieskringen staat reeds de Meer De Muialt no. 1. Nederland e« de oorlog. Huisslachtingen. De minister van landbouw, nijverheid er> handel heeft tot de burgemeesters de vol gende circulaire gericht: Het is mij gebleken, dat het aantal huv=- slachtineen hand over hand toeneemt, zulks in strijd met mün bedoeling, u kenbaar s" maakt bij circulaire van 16 November 1917 In verband hiermede heb ik de eer v »e verzoeken, er in uw feme en te de nondiv bekendheid aan te willen seven. dat het nip' met mijD bedoeling strookt, indien than® nor door particulieren varkens voor eigen ge bruik worden geslacht. Mochten onverhoopt toch nog huisslach tingen plaats vinden, dan draag ik u op om ngevolge het 1ste lid van art. 9 der Distri ibutiewet 1916 bij de betrokken personen opgave te vorderen van den bij hen aan wezigen voorraad varkensvleesch en die hoe veelheid ingevolge het 2de lid van genoemd wetsartikel in bezit te nemen. De eventueel in bezit genomen hoeveel heden zullen ter beschikking moeten worden gesteld van de Rijkscommissie van Toezicht op de Vleeschvereeniging. Gaarne zal ik van ieder zich voordoend geval door u op de hoogte worden gesteld, waarna u omtrent de beno ming van schat ters nader zal worden bericht. Schoenen. Binnen enkele dagen, zoo vernemen wij uit goede bron, kan het besluit tegemoet worden gezien, dat voor schoenen maximum prijzen worden gesteld. Ook zal de produc tie bepérkt moeten worden tot 2/g van de fabricage van Augustus 1912 en voor de hoogte van schacht en hak voorschriften worden gegeven. Financieel nieuwe. De koers voor de postwissels naar Duitsch- land is, van 4 Febr. af, tot nader bericht, bepaald op 100 mark is f45.50 en naar Groot-Brittannië en Ierland op 1 is ill. yiAARDLNGEA\ 5 JFebr. Do Gereformeer de- Kerken hier hebben eenige huizen aan gekocht, die ingericht zullen worden tot Evangelisatiegebouw. OVERSCH1E 4 Februari. Zondagavond is de laatste paardetram van Rotterdam hier in den bocht bij de remise uit de rails en tegen een boom aangeloopen, waardoor eenige rui ten vernield en het balcon ingedrukt werd. Eenige passagiers liepen verwondingen op. Een soldaat, die een snede in het hoofd heeit gekregen, werd door een dokter verbonden. De oorzaak van de ontsporing is onbekend. STAlUWlBUW» Bijzondere regelingen. Eevjensmiddelen. In de week van 4 tot 9 is verkrijgbaar: Op bon 1781 ons erwten per persoon, 11 ct. per pond; op bon 179: ons vet per persoon, 40 ct. per pond; 'op bon ISO: ons gort per persoon, 13 cl. per pond. Gort alleen op Vrijdag en Zaterdag. Op Maandag worden deze Regeerii.gsarti- kelen niet verkocht. Thee en koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Fe bruari en eindigende op 15 Februari 1918 zal door detaillisten aan verbruikers mo gen worden afgeleverd op: Bon No. 16 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende 16 Februari en eindigende op 28 Februari 1918, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 18 eener thee- en koffiekaart 0.1 K.G. koffie. Zand-aardappelen. In de week van 49 Februari verkrijg baar op Bon 1S1 per persoon 1 If.G., bon 182 per persoon 1 K.G., bon 1S3 per persoon 1 IvG, bon 1S4 per persoon 1 K.G., bon 185 per persoon 1 K G. zandaardappelen. Pujs 51/2 cent per K.G. Bon 181 op Maandag, 182 op Woensdag, 183 op Donderdag en zoo vervolgens. Gelieve uw niet gebruikte bons uit te scheuren en te vernietigen; geeft ze niet aan anderen of aan uw leverancier. Broodkaart. De broodkaart van het 40ste tijdvak is geldig tot en met Woensdag 13 Februari. A'anvullingsbrood kaart. Yoor elk kind beneden één jaar kan op vertoon van een trouwboekje of geboortebe wijs het gezinshoofd een aanvullings wilte- broodkaart krijgen, echter ontdaan van -100 gram aan bons. Op de bons zal 125 gram regeermgsbloem kunnen worden verkregen voor elke 200 gram brood. Petroleum. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat bon no, 8 der Rijkspetroleumdistributiekaart geldig zijn van af 1 Februari a.s. tot en met 15 Februari d,a.v., voor een hoeveelheid van 2 liter. Centrale Keuken. Menu's over de week van 4 tot en met 9 Februari 1918. Woensdag: Erwtensoep met varkens vleesch, verkrijgbaar op aaxdappelbon. Donderdag.- Stamppot, aardappelen mat spereieboonen en spek, verkrijgbaar op aardappelbon. Vrijdag: Gort met zoete melk, boter en suiker, verkrijgbaar op gortbon. Zaterdag: Stamppot aardappelen met ha chee en rundvieesch, verkrijgbaar op aard appelbon. Eeder-distributie. Voorin. Volksbadhuis, (Broersvest). Woensdag 6 Februari de letters IE. Maandag 18 Februari de letters M—-P. Dinsdag 19 Februari de letters RT, Woensdag 20 Februari de letters U— Z. Lokaal Bethel (S teenstraatj. Maandag 11 Februari de letters A~D. Dindsag 12 Februari de letters EH. Woensdag 13 Februari de letters IE. Maandag 25 Februari de letters MP. Dinsdag 26 Februari de letters RT. Woensdag 27 Februari de letters UZ. Personen van een gezin waarvan! 't hoofd f46.20 of daar beneden in de plaatselijke tekomstenbelasfing betaalt, of in 't geheel niet is aangeslagen, hebben recht op één 'non eenmaal in de 6 maanden. Aan een ;ezin wordt per maand niet meer dan én bon verstrekt, tenzij het getal perso nen meer dau 8 is. Geopend 's voomiddags van 912 en 's namiddags van U/25 uur. Het paar schoenen waarvoor .men hakken en zolen wenscht moet worden meege bracht, anders wordt geen bon verstrekt Gisteren zijn te 's-Gravenliage benoemd tot onderwijzer bij het iager onderwijs al daar de beeren J. Bering en H. F. van der Hoek, beiden van hier. Bij het verleden week gehouden examen te A-Hage slaagde voor loerares mej. NL J. A. 'V. Alphen; voor coupeuse de dames: C, de Neeff, AL v. d. Meer, B. Leenderts, B. Wagtendonk; en voor costuinière de dames: C. Etma.n en J. Ahnstadt; alle leerlingen ran de Modevakschool, Hoog straat 73, leerares. Be F Aaschten loonstelUa Het Bestuur van de afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw nam in zijn laatste vergadering het besluit, om op 19 Maart a.s. de jaarlijksche Paaschtentoon- stelling van vee enz., wederom te doen plaats hebben. Velen, vooral die buiten den landbouw staan, zullen zich afvragen, is het nu een tijd om eene dergelijke tentoonstelling te orgamseeren Ook bij het bestuur was eerst éenige twijfel gerezen, doch de overweging, dat het belang van onzen veestapel, en daarnevens van onze volksvoeding, in hooge mate konden gediend worden, heeft den doorslag gegeven om aan onze fokkers en mesters een prikkel te bieden den goeden naam van ons uitstekend vee hoog te houden en gelegenheid te geven door onderlingen wedstrijd, in het openbaar van de nog steeds aanwezige goede kwali teiten te getuigen t Op het gebied van veevoeder is ieder gelijk, verschillen bestaan hier.n niet en in hoe verre het vee tengevolge der mindere kwan titeit en kwaliteit heeft geleden, zal bij elke inzending terug te vinden zijn. Maar ook zal men kunnen zien, hoe door goede verzorging en doelmatige voeding, zelfs in dezen tijd van ernstig overleg nog veel is te bereiken. Zien wij hoe in het buitenland de vee stapel fn het algemeen heeft geleden en be denken we, dat zoo straks tot aanvulling daarvan, ons fokvee in aanmerking zal uomen, dan is het plicht, de veehouders aan te sporen aan deze tentoonstelling flink deel te nemen en door ruime inzending te toonen, dat het Nederlandsche fokvee zooveel mogelijk wordt op peil gehouden, opdat het buitenland te zijnet tijd daarvan kan betrekken om te voorzien in het hoog noodige. Instandhouding van den veestapel, is eeu zuiver nationaal belang van groote oeconomische beteekenis en het bestuur der afdeeling wenscht dat door dezen stap te dienen. Wij hopen aan ook, dat het zóó zal worden begrepen, dat alle krachten zullen worden ingespannen om ook deze tentoonstelling te doen slagen, opdat de overtuiging worde ge vestigd, dat met vertrouwen op de toekomst wordt \oortgcwerkt en dat met vaste hand worde getracht, op hoog peil te houden den onvolprezen Nederlandschen veestapel 1 Tentoonstelling. In de bovenzalen van Boneski to Rotter dam beeft de Vereenig mg van Modevakscho len to 's-Gravenhage, die 23 aangesloten scholen in 011s land telt, gisteren en van daag een tentoonstelling georganiseerd voor Rotterdam en omliggende plaatsen, welke zich Iten doel stelt zoowel het werk en de vorderingen der leerlingen als de werk methode der scholen te demonstreeren. De ondervinding, die opgedaan is bij vroegere tentoonstellingen op dit gebied, waar dan vooral het chique op den voorgrond trad als het meest 't oog boeiende, heeft geleerd, dat 'hier juist dit motief moet vervallen en het werk toonen, dat do leerlingen voor eigen gebruik vervaardigen, waaruit de vor deringen Worden afgeleid. Dit neemt ech ter niet wieg dat door den grooten eenvoud, gepaard gaande met degelijke afwerking, toch datgene door de leerlingen is gepres teerd, vrat geëischt kan worden door hen, die prijs stellen op accuraat en "fraai uit gevoerde cos tuums, enz. Deze tentoonstelling is daarom juist in teressant, omdat de examens verleden week afgenomen zijn, welke beginnen voor cos tumière, als volgt coupeuse en tenslotte leerares. Aan de practische opleiding gaat een theoretische vooraf of beter gezegd mis schien, worden deze twee gecombineerd. Directrices van onderscheidene scholen en leden der examen-commissie verstrekken inlichtingen, zoo men die wenscht, en waar het hier een tentoonstelling betreft, die de zwakke sekse aangaat, werd daar na tuurlijk druk gebruik van gemaakt. Den lieelen dag is 't er stampvol met dames en een enkelen heer, die als vreem de eend in de bijt beschouwd wordt door de Eva-discipelen. Naast de vele-japonnen en wat dies al meer zij, wordt ook bet theoretisch gedeelte geexposeerd als de eerste beginselen in bet modevak, het komen tot "ontwerpen in alle tijdperken, waarbij we ze o.m. zagen van uit de periode, dat Egypte nog machtig was, vervolgens de middeleeuwsche en dan de hedendaagsehe Bijzonder de aandacht trekken eenige bal japonnen, terwijl voorts de kinderafdeel ing ook aardig verzorgd is en 't grootste deel der expositie in beslag wordt genomen door de kleeding der hedendaagsehe vrouw. Bij alles wat hier to aanschouwen valt, moet echter in aanmerking genomen wor den, dat de vervaaidigsters aan het begin van hun practisch optreden staan, wat al les dubbel doet waardeerea, waarbij ook het grondige en degelijke onderricht op waarde geschat wordt, want het scherp ziende kennersoog zal hier weinig te criti- seeren hebben. Hedenavond wordt de tentoonstelling ge sloten. Bond vad Distillateur* In NederlAnd. II. Zooals wij gisteren mededeelden was mr. v. Vel zen bij de bes tu doering van het ontwerp van wet tot instelling van een Handels register tot de volgende vijf stellingen gekomen: 1. De regeling van de instelling van een Handelsregister bij afzonderlijk Wetsonwerp is toe te juichen. 2. Het Handelsregister te doen houden door de Kamers van Koophandel, altham onder hun toezicht, verdient meer aanbe veling dan het systeem bij het vorige wets ontwerp gevolgd. Niettemin gaat het ontwer j ten onrechte te sterk uit* van de gedachte di organisatie van de Kamers van Koophandel ten goede te' komen, instede van de goede inrichting van het Handelsregister zelve als eenig richtsnoer te beschouwen. 3. Het breken met het begrip „koopman" zooals dit wordt gedefinieerd in het Wetboel van Koophandel, is een geslaagde concessie aan de opvatting door het handelsverkeer gehuldigd 4. Art. 5 van het Wetsontwerp had moe ten verwerpen het stelsel van de onmondig heid van de van tafelen bed gescheiden vrouw, door onze "Wet te lans reeds gehuldigd. 5; Aan het beginsel der nationaliteit word 1 ten onrechte te veel waarde toegekend. Het geen de Memorie van Toelichting hieromtrent zegt, raakt de opportuniteit van het Wets ontwerp en dan nog ten onrechte geenszins het beginsel. 6. Art, 15 bevoorecht ten onrechte de categorie van bankiers, kassiers, enz, boven alle overige kooplieden. Bij be^, bespreken, dezer stellingen wil spr. begjinmen met een kijkje te nemen hoe het Hiermede bij onze naburen is. Spr. iheeft gemeend met bet reeds ge sprokene duidelijk te Hebben gemaakt dat de bedoeling dezer wet is inzake de internis inrichting van vennootschappen een dui delijk beeld te krijgen van wat het gelde lijk beheer is. 1. Bij die eerste stelling heeft spr. ge dacht aan mr. Polak's Handboek voor het Handelsrecht, waarin deze zegt dat wat met dit wetsontwerp beoogd wordt, alleen te bereiken is door wijziging, van het AVbtb. ram Koophandel. Spr. is veel jonger dan mr. Polak maar hij moet verklaren, dat hij niet zoo optimis tisch xs als deze en niet verwacht dat men spoedige een radicale wijziging van dat Wetboek ztil tot stand zien komen. Daarom juicht spr. de daad der regeering toe en deelt hij niet de meening van den heer Polak dat het doel op andere wijze te bereiken is dan. door een afzon derlijke "wet. Het is in ',t algemeen zeer toegejuicht dat er en Handelsregister zal komen maar spr. kan niet de meening deelen, dat het plan op gunstige wijze geprojecteerd Is; het spijt hem dat hij zijn beschouwing te dien opzichte moot beginnen met het mes in het vleesch te zetten. 2. Ijn Duitschland is aam de griffiers (zooals spr. duidelijkheidshalve maar zal zeggen inplaats van Amtsgerichtej opge- dragen, het Handelsregister bij te houden. Daarin worden ingeschreven de naamlooze ■en commaditaire vennootschappen, de fir ma's enz. en daaraan zou spr. de voorkeur geven boven het opdragen van die taak aan de Kamers van Koophandel, wat hem wat voos lijkt. Spr. meent uit deze regeling te mogen concludeoren dat de regpeiing daarmede twee oogmerken heeft. Wat wij van de Kamer van Koophandel hebben gekregen, is tegen gevallen bij gebrek aan geld. Spr. acht het nu ecu cardinal© fout dat men vooropstelt: de Kamer van Koophandel werkt niet goed en nu zulten we haar op een andere manie» geld verschaffen. Daarmede gaat men nu een lichaam trachten nieuw leven te geven, door of offering van een nieuw instituut Spr. verschilt in, dit opzicht met mr Denekamp, die in een periodiek van 30 Januan zegt dat deze opdracht aan de Kamers van Koophandel mooi is; want een ding staat vast, wat de menschen in Ne derlamd vooral vreezen is in aanraking 1e komen met de rechtbank. Spr. deelt die opvatting niet. Wie is beter gepredisponeerd voor deze zaak dan juist de griffier. En aJs deze de ihschrijvmg doet, dan heeft men daarmede het bewijs dat mm mot een goede zaak te doen heeft, terwijl men dit bij Me Kamer van Koop handel moot afwachten. In de zoo over matige vrees voo'r de Rechtbank gelooft spr. niet. x Spr. is niet bepaald gebrand op de griffiers van de Kantongerechten om per se te zeggen, „daar moet het zijn," want men zou het ook aan een secretariaat van liet Handelsregister kunnen opdragen. Spr.'s bedoeling is dus niet bij de 2e stelling om te zoggen: zoo moet het zijn, mant 'hij zou ook mee kunnen gaan met het Jopdragcn der taak aan de griffiers bij do kantonrechten. Nog wil spr. hierbij voegen dat het een gevaarlijk precedent zou zijn als de Kamers van Koophandel hierbij gehaaid zouden worden. Als het alleen be trof het inschrijven der namen in de registers, zou dit geen bezwaar opleveren, maar bij twijfel of de inschrijving terecht ge schied 'is, kan de Kamer van Koophandel tot vernietiging van de inschrijving be roep doen. I Spr. stemt in met wat dê oude heer JEr. Levi schrijft: de Kamer van Koop handel krijgt (daarmede) een magistrate macht over do ingeschrevenen. Spr. zou ieder het recht willen geven om tegen een inschrijving op te komen, zonder tusschenkomst Wan de Kamer van Koophandel. 3. Het verheugt spr. dat hij naast reden tot critiek ook veel goeds in het wetsont werp heeft gevonden. Goed is o.a. dat bet wetsontwerp breekt met het oude be grip van „koopman". Daaromtrent bestaat verschil van mee ning en liet is van belang dat vaststaat of men koopman is of niet. De beteekenis daarvan stond niet definitief Vast. Zoo zou volgens het Wetb. v. K. een commissionnair of makelaar in onroerende goederen geen koopman zijn en zoo meer. Met die opvat ting! is gebroken in bet huidige ontwerp. Iemand die zijn beroep maakt van eenig bedrijf Van handel of nijverheid is koop man. 4. Komende tot de 4e stelling, moet spr. even terug gaan tot de oude wet. Daaruit is overgenomen dat de Vrouw zoowel dooi de echtscheiding als door den dood op houdt een echtgenoot te hebben. Bij echt scheiding tusschea tafel en bed bestaat de huwelijksband nog, en zoo zijn' er hon derden zoodat die vrouwen niet in het Handelsregister kunnen worden inge schreven. Een gepromoveerde bedelaar zal, als hij een schuit heeft waarin hij woont, er beter aan toe zijn dan zoo'a' vrouw, die door hard werken den kost verdiend voor haar m haar kinderen. Als de oorlog over is, spr. h'oopt dat 'dit spoedig moge zijn zal er oen leger Van menschen komen, die hun slag zullen komen slaan, hetzij om zich meester te maken van de markt, hetzij om die te herwinnen, 'en dan moet het register er zijn, om te kunnen naslaan met wie(n) men te doen heeft. 5. Spr. voorziet groote bezwaren, in het vermelden der nationaliteiten, want er loe pen duizenden menschen, van welke de nationaliteit ïnet bekend is. Spr. geeft hierbij eenige voorbeelden. Maar, gaat spr. voort, wat kan het mij schelen of het een Framsohman is dï een Engelsehman of een Dnitsoher als ik daarvan f 10.000 moet hébbon.; de hoofd zaak is dat hij dubbeltjes heeft. 6. De hoofdbedoeling van art 15 is om te welen welk kapitaal bij een inge schreven firma aanwezig is; Nu wordt on derscheid gemaakt tusschen kooplieden en bankiers en kassiers, omdat die handelen, met het geld v an anderen; zij zijn dus vrij van het doen van opgaven in deze. Het is onbillijk dat een bepaalde categorie bevoorrecht wordt. Hiermede heeft spr. in 't kort elk der rijf stellingen toegelicht. Hij is overtuigd dat hij een massa heeft overgeslagen, maar hoopt toch geslaagd te zijn in zijn doel: duidelijk te maken wat de bedoeling van het wetsontwerp is, en dat men daar niet vreemd meer tegenover zal staan. Spr. wenscht van harte dat dit ontwerp weldra wet zal worden, maar dan na de correctie die spr. aangegeven heeft De heer Maas geeft gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer v. d. H i 1 s t, algemeen voor zitter van het Verbond van. Nederlandsche Fabrikanten-Vereenigingen, wil wel ietszer- gen over het Handelsregister, al zal het hem niet gelukken een zoo heldere uit- eenzetitng te geven als we zooeven van. den ihcer v. Velzen kregen, Spr. is maai; een koopman. Spr. wil zich aansluiten bij den lof voor, deze instelling van den heer v. Velzen^ maar hij moet er éón ding bijvoegen, fi.1, dat dit ontwerp zoo zwaar is opgezet. Dat had veel beknopter kunnen zijn. De Duit- sche wet bevat maar 8 artikelen, waarbij er slechts 3 zijn die spreken over het Handelsregister zelf, de andere vijf behan delen bijzaken. In het Nederlandsche ontwerp zijn er an dere zaken bijgehaald. Door mr. v. Velzen worden moeilijkhe den 'gevreesd bij het geven der opdracht tot inschrijving aan de Kamer van Koop handel; spr. deelt diev Er zijn verschillen de 'Kamers van Koophandel ingesteld en, deze worden onderhouden door de gemeen ten. Die zouden dus de taak kunnen ver vullen. Maar hoe moet het gaan in gemeen ten waar geen Kamer van Koophandel be staat. Tot wie(n) moet men zich dan wen den? Daarom zou ook spr. den griffies daarmede willen belasten omdat elke ge meente, hoe klein ook behoort tot het res sort van een rechtbank. Met dit ontwerp heeft men van het Han delsregister tevens gemaakt en soliditeits- register. Daar is spr. als koopman tegen. Daarvoor zijn de handelsbureaux. Al is bij de /inschrijving een zeker kapitaal aanwe zig, is het dan zeker dat bet er later nog is? In iart. -7 wordt bepaald dat bij com manditaire vennootschappen moet worden vermeld wie en tot welk bedrag als ven- nooten zijn opgenomen. Dan de kwestie van nationaliteit. Voor zoover spr. kan nagaan, wordt het Regis ter niet opgemaakt om te weten wie de firma vormen, maar hoofdzakelijk tot welke nationaliteit zij behoort. Het kan ons, Hol landers, iiict schelen van welke national liteit |do firma is met welke wij relaties aanknoopen of onderhouden, maar dat is wel het geval tusschen Oost en Mest. Het Verbond van Ned. Fabr.-Vereen. on dervindt tegenwoordig veel. In de bladen vindt men advertenüën van een groot pa pierfabriek, maar toen door het Verbond werd geïnformeerd, bleek dat er geen kan toor en geen fabriek was en wie de men schen wilde gaan spreken, moest zijn woor denboekje meenemen; met zijn Hollandsch kon (hij daar niet terecht; alles was Duitsch!, V|Oor zulke gevallen en die zijn er meen dan tmeu denkt is het Handelsregisbej; zeer zeker nuttig. Het voornaamste bezwaar, van spr. is echter de soliditeit. Dit ontwerp vraagt alleen mededeeling van het aantal vennooten, het totaal be drag en de nationaliteit. Maar als men geen inamen eischt, dan is het maar beter da geheele 'bepaling uit het ontwerp te lichten. Zoo is ontduiking nooit te voorkomen. Men weet hoe het gaat met het stemrecht ia verband met het bezit van aandeelen. Spr. meent dan ook dat het beter is da soliditeit weer uit het ontwerp te haler, aangezien daardoor geen zekerheid wordt gegeven en dit tot teleurstellingen kant leiden. Art. 13 regelt de kwestie der aandeel houders, maar hoever gaat de bevoegdheid der procuratiehouders? Een andere kwestie is die der openbaar heid. De Duitsche wet spreekt daarover, Eenige ^Beschrankung" is hierbjj wel noo- dig, anders zou ter misschien, zoo als in Gouda met bet kohier der gemeen telijke inkomstenbelasting is gebeurd r-ieed boekje worden uitgegeven, waarin men alle gegevens, die het Handelsregister be vat, vermeld vindt. De heer Maas ziet wél een voordeel in het vermelde der nationaliteit. Het Han delsregister heeft niet oil een waarde voói; onzen handel onderling, maar ook met on zen handel op het buitenland. Spr. ge looft dat dit het crediet van Nederland in. het buitenland zal verhoogen. De heer mr. v. Vebzem constateert dat die beeren het niet met hem ééns zijn' ben opzichte der nationaliteit. Als de koop man die -wenscht, moet spr. daarvoor wij- kiem. Echter handhaaft spr. zijn bezwa ren dat men de opgave der nationalitei4 wel kan eischen, maar die eisoh. is niet altijd te vervullen,. I Spr. wijst er voorts op dat prof. Aal- beise heeft gezegd dat deze easch schijnbaar, ©en amti-Duitsehe strekking heeft Het ware gewemscht dat dit punt niet naar voren gebracht ware. De heer Aalberso is dan ook teg|em de vermelding der nationaliteit Er moet ingeschreven worden op welke rmwÉUwwiiiin

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2