Schiedamsche Courant. Uit de Tweede Kamer. TWEEDE BLAD (Zaterdag 23 Februari 1918, No. 15685). U<; Indische begrooting is in het laatst der vorige week, 20oaJs wij hebben me degedeeld, door de Kamer in behande ling genomen en reeds dadelijk werd de indruk verkregen dat de discussion zich bewogen op het gebied van onderdeden van m. o. m. beteekenis. Zoo is het ook voor het overige gebleven, al zijn ook daarbij scherpe woorden niet achterwege gebieien. Vooral de heer Hendels heeft zich in dien ziu niet onbetuigd gelaten. Het gevolg daarvan was, dat ook zijn be strijden. zich scherper uitdrukten dan zij anders zouden gedaan hebben, o.a. de heer de Savomin Lobman, die met jeugdige kracht zijn afkeuring uitsprak. Ook de Minister heeft dien heer een terechtwijzing gegeven, die, in zeer fijnen vorm gegoten, daardoor niet minder scherp was; zoo voegde deze den heer Mendels toe dat hij niet had moen verzwijgen dat men ten opzichte van onderwijs en gezond heidszorg op den goeden weg was. De Minister gaf toe dat er fouten zullen gemaakt zijn en dat nog lang niet bereikt was wat men wilde bereiken, maar men, gaat in de goede richting en zoo zal men steeds nader bij het doel komen. Om tot het doel te geraken, is noodig dat bekwame ambtenaren de regeerings- taak vervullen en dit niet alleen op de hoofdplaatsen, maar ook in de buitenbe zittingen en in die richting wordt zooveel mogelijk gedaan; op Java worden de in iandsche ambtenaren mede door geschool de Europeanen vervangen. Voor stichting van afdeelingsraden, die zoowel autonomie als zelfbestuur bezitten, gevoelt de regeering vee!^ uit de eerstvol gende begrooting zal blijken, dal zij op dezen weg voortgaat en b.v. van de Mina- hassa oen zelfstandige rechtsgemeenschap wenscht te maken. Wie de regeering van reactie beschuldigt dwaalt; de reactie komt veeleer aldus minister Pleyte uit den liock der Bolsjewiki onder de socialis ten, van mannen als Baars en Sneevliet. Die mannen slaan moedwillig de bloesems van do hoornen af. In een vergadering, waar duizenden inlanders aanwezig waren, liet de heer Baars (op dat tijdstip leeraar te Soerabaja) zich op de meest grievende en ueclineerende wijze over het Nederland- sche gouvernement uit. Zoo kweekt men haat en nijd, zoo werkt men zonder nood- zaak allen hervormingsarbeid tegen. Behalve de directe nadeelige gevolgen, die een dergelijk optreden na zich sleept, verwcjtt het ook bij de goedgezinden verbit tering, waardoor het gevaar ontstaat dat ook deze weer tot een uiterste vervallen. De Minister erkende ook het goede in wat de heer Mendels had gezegd en stemde toe dat nog heel wat arbeid te verrichten was, zoowel op het gebied van de volks gezondheid als op ander gebied. Evenals de lieer Mendels, achtte ook de heer Bois-,evain de kwestie van het binnen- landsch bestuur zeer urgent, terwijl z. i. ook het vlootvraagstuk meer op den voor grond moest worden gebracht. Voorts pleit te deze voor de overbrenging van den hoofdzetel van hel bestuur naai- Bandoeng en moesten maatregelen genomen om to komen tot verscheping van de producten die nu in Indië liggen te verrotten. De heer Scheuror klaagde over het opiumgebruik en de Minister was hef te dien opzichte met den afgevaardigde eens maarde baten, die de schatkist daar van heeft, kunrien nog niet gemist worden. Aan het slot der behandeling kwam de heer Bogaardt nog met een motie, waarin wordt aangedrongen op de instelling van een Staatscommissie ter bestudeering van het vraagstuk der ambtenaars-salarissen en daarmede verband houdende zaken', maar aangezien de zitlinlg reeds op 't eind liep, waren er reeds zooveel leden vertrokken, dat een stemming niet meer mogelijk was. Deze motie motie moest dus tot de vol gende zitting wachten. De Minister heeft gisteren op de hem eigen gemakkelijke wijze den verschillenden "sprekers geantwoord en daarbij nog eenige punten uiteengezet, die* hij in eerste in stantie onbesproken gelaten.had. Zoo wees de Minister er op, dat het toekennen van politieke rechten aan de Inlanders hand in hand moet gaan met het geven van GüucT W ïjS. Het voornaamste wat de Minister in' het midden bracht was de aankondiging Van zrjn plannen ten opzichte eener reorgani satie wan het Binnenlandsdhe Bestuur. Voor- loopig zal men zich' hierbij beperken tot Java en" Madoera. Bij dezen nieuwen bouw moot uitgegaan worden van' de stelling, dat een bestuurlijke regeling alleen' dan goed kan zijn, als ze rekening blijkt te houden met den aard der bevolking. Van daar* dat Java in drié provincies verdeeld zal worden met het oog op de drie be volkingsgroepen welke men daar kan waar nemen. Over hetgeen de Minister verder mededeelde omtrent de werking van' de Provinciale Raden, de Regentschapsraden, de Heemraden, over gansch het raderwerk, zullen we meer vernemen, wanneer de rege ling'in extenso voorgesteld wordt. Doel van deze reorganisatie is meer autobomie in eigen huishouding voor die kleinere groepen te verkrijgen, waarbij de bevolking de gelegenheid verschaft wordt aan eigen' bestuur deel te nemen. Al! mogen' er mis schien mtenschen zijn, die dit alles niet meer dan toekomstmuziek grieven te noe>- meu, er wordt reeds hard aan de voor bereiding gewerkt. Aldus Minister Pleyte, die verder, naar aanleiding van de motie 'Bogaardt, opmerkte, dat hjj niet veel heil zag in den commissorialen kapstok waar aan men de salarisverhooging 'der ambte naren zou gaan ophangen. Veel meer voelde bij er voor, zelf te overwegen, wat er in dezen te doen valt. Over die motie zal de Kamer Dinsdag moeten stemmen, evenals over een amen dement door de Commissie van Rappor teurs op een der artikelen ingediend, het welk blijkens den verdediger, den heer IJzerman, ten doei heeft Indische officie ren, die vóór 1914 gepensioneerd zijn, van de gunstige bepalingen der nieuwe pen sioenwet te laten profiteeren. De Minister merkte hierbij terecht op, dat op deze wijze een bepaalde categorie bevoordeeld werd en men oen onbillijkheid tegenover do burgerlijke ambetnaren zou begaan. Een duurtebijslag aan sommigen, die het noodig hebben, kon hij wellicht geven, maar tegen hetgeen men met het amendement wilde, waarschuwde hij ern stig. Een pleidooi van den heer Gerhard, om de noodige zorg bij het onderwijs te be steden aan de iniandsche talen en niet voor alles te bevorderen, dat het Nederlandsch als voertaal zal dienen, maakte een sym- pathiekeii indruk. Zelfs de vurigste Neder landsch Verbond-mensehen, ja juist zij, moeten met den heer Gerhard erkennen, dat het niet aangaat den inlanders hun eigen taal te onthouden. Immers, zij zijn er toch meer dan wie ook van overtuigd, dat een volk recht op zijn taal heeft, een beginsel, dat nu, aldus de heer Gerhard, ook moet worden toegepast in onze Oost ten aanzien van de inheemsche bevolking. Daarom meende deze spreker er tegen te moeten protesteeren, dat men meer en meer zou trachten op de scholen de iniandsche taal te verdringen. In de zitting van. Dinsdag is de behan deling der onderwijzerssalarissen voortge zet. Wjj deelden, reeds mede, dat de -Mi nister zich wel niet zou verzetten! tegen |het voorstel-Ketelaar om alle salarissen met f 100 te verfcoogen en Dinsdag is die ook overeenkomstig de verwachting aange nomen en wel met 48 tegen 35 stemmen (Links tegen RechtsJ. De vnees, dat dit besluit den school strijd weer zou doen herleven, is echter voorkomen Door den heer Van der Molen] was de vorige week een subsidiair amendement iii; gediend om een nieuw art. 2 in te las- schen, waardoor het regeeringssystoem, dat door het amendeinent-Ketelaar verloren! was gegaan, weer te doen herstellen]. Er was echter een belangrijke schaduwzijde aan verbonden, wanit de kosten van dat voor- stol bedroegen niet minder dan 2 millioen. Desniettegenstaande heeft minister Cort van der Linden, die te voren een ander amen dement (van den] heer De Zeeuwj dat '1(4 millioen zou kosten, zoo had bestreden], dat daaraan door de hoorders reeds het woord onaannemelijk in gedachten was toe gevoegd, doen verstaan, dat hein de aani- neming van! het amendement-v. d. Molen niet onaangenaam zou zijn. De Minister had den financieelen toestand nog weer eens overwogen- en was tot de conclusie ge komen, dat met het oog op do gr oo te ^be langen, die bij deze regeling gemoeid zijn, (de bevrediging en het landsbelang) het offer wel rechtvaardigde. ;,Ik mocht mij hiet laten terughouden door den schijn van inconsequentie," al dus minister Cort van der Linden. „Het kost mij geen moeite, inconsequent te schij nen, of zelfs te zijn, indien dat in het be lang van het l'and is." Het amendement-v. d. Molen werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Tengevolge van de aan neming van dit wijzigingsvoorstel zullen slecht betaalde hoofden en onderwijzers met minder dan 5 dienstjaren hun salaris tot f200 boven de minimum-aanvaugswedde volgens art. 25 der Lager Onderwijswet zien „opvoe ren". Voor karig bezoldigde leerkrachten niet vijf of meer, doch minder dan tien dienstjaren, zal de bezoldiging tot f300 boven genoemde nnniniumwedde worden verhoogd. Hebben zij tien of meer dienst jaren achter den rug, dan zal het salaris tot f400 boven de wettelijke minimum- wedde stijgen. Dit alles is dan voor rijksrekening. Na tuurlijk is in die verhoogingen de f100 opslag van het amendement-Ketelaar al be grepen. Deze laalste opslag van f100 komt echter ook al dien onderwijzers ten goede, wier salarissen wel met meer dan f200 resp. f300 resp. f400 de wettelijke mi nima te boven gaan. Ten slote komt dus gocn enkele onderwijzer met leege han den thuis. En con Tegenvaller kan fivt l>c~ -reikte resullaat voor niemand geweest zijn; immers, de cijfers van het (verdwenen) eerste artikel van hel regeeringsontwerp waren minder gunstig voor "de minimum- lijders van het regeeringsontwerp dan de thans aanvaarde. Het wetsontwerp is ten slotte aangeno men met 42 tegen 41 stemmen. Tweemaal werd gestemd, omdat bij de eerste de uit slag was 42 tegen 40, terwijl er 83 leden aanwezig waren. Het wetsontwerp, houdende verbod van huisslachting door lien, die dit niet ook vroeger deden, is na uitvoerige discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen, hoewel gelen meenden, dat de Minister veel te laat met zijn ontwerp kwam, terwijl anderen een scherpe critiek op 's Ministers beleid oefenden. Volgende week Dinsdag wordt het distri butiebeleid van den Minister van Land bouw behandeld. BINNENLAND. Ontginning van zoutlagen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft een wetsontwerp tot ont ginning van zoutlagen in Overijsel 'inge diend. Dir. bel.; invoerr. en ace. Bij Kon. besluit van 18 dezer zijn, met ingang van, 1 Mei opgeheven de insp. dir. belast., invoerr. en ace. te Eindhoven eu te Breda*, is "Ingetrokken de instelling van een insp. dir. belast., invoerr. en acc. te Stads kanaal; zijn ingesteld de insp dir. belast., invoerr. en acc. te Eindhoven, 1ste afd. en 2de aftL; te Breda, 3ste afd. en 2de aid. en te Veendam; is bepaald, dat de insp. dir. belast., in voerr. eu acc.: te Eindhoven, 1ste afd. en 2de afd te Tilburg, 2de af J.te Waal wijk; te Veendam en te lloogezand, zullen zijn samengesteld als in een staat in de St.ct. no. 43 is aangegeven; is ingetrokken de benoeming van J. H. Ilellema, adj.-insp. met den pers. titel van insp. dir. belast., invoerr. en ace. ter insp. Hilversum, tot msp derzelfde midd. te Stadskanaal, die thans wordt benoemd tot inspec. dier midd. te Veendam; is P. C. Ligtenberg, insp. dir. belast., invoerr. en acc. te Eindhoven, benoemd tot insp. derzelfde midd. te Eindhoven!, lste afd.; is L. M. J. Hoebens, insp. dir. belast., invoerr. en acc. te Tilburg, 2de afd., be noemd tot insp. derzelfdc midd. te Eirid- lioven, 2de afd.; is F. A. H. van lersel, adj.-inspect, met den pers. titel van insp dir. belastinvoerr. en acc. ter insp. dir. belast, te Rotter dam, 3de afd., benoemd tot inspect, dir. belast., invoerr. en acc. te Tilburg, 2de afd. is A. W. Udo, inspect, dir. belast., in voerr. en acc. te Alkmaar, lste afd., be noemd tot nisp. derzelfde midd. ie rcda, lste afd.; is C A. Klinkenberg, insp. dir. belast., invoerr. en acc. te 'Alkmaar, 2de afd.,, noemd tot insp. derzelfde midd te Alk* maar, 1ste afd.; is ingetrokken de benoeming van J. P. Janssen, adj.-insp. met pers. titel insp. der dir. belast., invoerr. en acc. ter insp. dir. belast, te 's-Gravenfiage (3de afd.;, tot insp. dir. belast., invoerr. en acc. te Drag- ten, die thans met ingang van dat tijdstip is benoemd tot insp. derzelfde midd. te Alkmaar, 2de afd.; is ingetrokken de benoeming van J. G. Sijpkens, adj. insp. met pers. titel insp. dir. belastinvoerr. en acc. tor insp. dir. dir. belast., invoerr. en acc. tor insp. te Amsterdam (2de afd.), tot insp. dir. be last., invoerr en acc. te lloogezand, die thans met inging van dat tijdstip is be noemd tot insp. derzelfde midd. te Dragten; is F. P. J. A. Appelboom, insp. dir. be last., invoerr. en acc. te Oldcnzaal, benoemd tot Insp. derzelfde midd. te Breda, 2de afdeeling; is J. P. 'akker, adj.-insp. met pers. titel van insp. dir. belast., invoerr. en acc. ter insp. invoerr. en acc. te Amsterdam, benoemd tot insp. dir. belast., invoerr. en acc. te Oldenzaal is N. W. A. Vonk, insp. dir. belast., invoerr. en pee. te Delfzijl, benoemd tot insp. derzelfde midd. te Snoek, 2de afd.; is H. H. F. Vierdag, adj.-insp. met j>ei*s. titel van insp. dir. belast, te Rotterdam, 2de afd., benoemd tot insp. dir. belast,., invoerr. en acta, t Delfzijl is F. X. Eibers, insp. dir. belast., invoer en acc. te TIahsweert, benoemd 'tot insp. derzelfde midd. te Roosendaal; is G. J. Boot, adj.-insp. met pers. titel insp. dir. belast., invoerr. en acc. ter insp. derzelfde midd. te Roosendaal be noemd tot insp. dier middelen te llans- weert; is J. P. Huyscr, adj.-insp. met pers. titel insp. dir. belast., invoerr, en acd, ver plaatst van de insp. Oldenzaal naar de insp. Hilversum; is J. N. ScheÜema, adj.-insp. met pers. titel insp. dir. belast., invoerr. en accl, verplaatst van de insp. Winschoten naar de insp. dir. belast, te 'Amsterdam, 2de afdeel ing; is L. Feenstra, adj.-insp. met pers. titel insp. dir. belast, invoerr. en acc., ver plaatst van do insp. dier midd. te Haar lem, 3de afd., naar de insp. dir. balast, te Haarlem, lste afd.; is M- L. Gualthérie van Weezel', on tv. dir. belast., invoerr. en acc. te Texel, onder ontheffing van. zijn tegenwoordige be trekking, tijd. werkzaam gesteld aan de insp. invoerr. en acc. te Amsterdam; is W. II. Hooft, ontv. dir. belast, in voerr. en acc. te 'Delfzijl, onder onthef-, fing van zijn tegenwoordige 1»trekking, tijdelijk werkzaam gesteld aan insp. dir. be last., invoerr. en acc. te Roosendaal'. Bij" Kon. besluit van 18 dezer is met ingang van 1 Maart aan E. Wj. A. Snoek, insp. dir. belast., invoerr. en acc. te lloo gezand, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend; is, mot ingang van 1 Maart, J.Cl- D. van den Bussche, adj. insp. met pers. ütel van insp. dir. belast, invoerr. en acc. ter insp. diörzelfde middelen te Zaandam, benoemd tot insp. dier midd. te llooge zand; is, mot wijziging van een Kon. besluit van 13 December bepaald, dat de benoe ming van den insp, dir. belast, invoerr. en acc., J. van der Minne, te Assen, tot insp. derzelfde midd. te Leiden (lste afd.i, zal ingaan 1 Augustus; is, mot ingang van 1 Augustus, A. S. Hennes-, insp. dir. belast, invoerr, en acc. te 'Sittard, benoemd tot insp. derzelfdc midd. te Assen; is, met ingang van laalstgemel'den datum, I. van der Spoel, adj.-insp. met'pers. titel insp. dir. belast, invoerr. en acc., ter insp. dir. belast te Utrecht (lste afd.;, benoemd tot insp. derzelfde midd, te Sit tard; is, met ingang van "1 Maart J. Zwart, adjunct-controleur met pers. titel' van con troleur der grondbelasting te Leeuwarden, ontheven van zijn tegenwoordige betrek king, en is hij tijdelijk werkzaam gesteld aan de insp. dir. belast., invoerr. en acc. te Zaandam. Met ingang van 1 Maart is mr. H. Dooije- weerd, op zijn verzoek, eervol ontheven van de tijd. werkzaamstelling als adj.-insp. dir. bel. te Haringen, en. is M. J. AL van Woerkom, te 's-Gravenhage, tijd. be last met de waarneming van de betrek king van adj.-insp. dir.. belast; hij is werk zaam gesteld aan de insp. dir. bel., enz. te Leiden, 3d° afd. Nederland eu de oorlog. Vervoer te water. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft met ingang van heden be noemd als lid van de Commissie van Ad vies inzake Beurtbooldiensten, den heer D. v. Duvuen, lid van de firma Gjebrs. v. Duynen. De Vereenigde Staten en de neutralen. (Officieel.) De legatie van de Vereenigde Staten van Amerika heelt doen weten aan het ministerie van buitenlandsche zaken, dat do Amerikaansche en Britse he War Trade Bioaids, in overeenstemming met de Fransche régeering, sedert 20 dezer bereid zijn tot overweging van aanvragen om ver gunning tot uitvoer naar Nederland van de volgende artikelen: Wijn, bilms (in ruil voor films van. soort gelijk maaksel en afmeting), fonograafrol- len, piano s, confectiegoederen, strooien hoe den, vilten hoeden, opgemaakt, gereed voor gebruik, machinerieën, reserve- of vervaiy gende deelen, drogerijen, enz., t. w. metol, amidol en surrogaten, bromine, hydremic acid, sedium bromide, alacaloide van opium, samenstellingen van ammoniak, sa menstellingen van ijzer, kamille, digitalis, zilvernitraat, salvarsan, kharsevan, arseno- billon, novocain?, eucaine, salicylzuur, pce- tyl-tsaiitaylzuur, porselein, glas en aarde werk, saltc,ake, bloemzaden, behalve zaden van oliehoudende planten, struiken, muziek instrumenten, behalve die, gemaakt uitslui tend of in hoofdzaak van metaal, reproduc ties van schilderijen, marmer en albast voor beeldhouwwerken,, heel- en geneeskundige instrumenten (geen rubber bevattende) echte en nagebootste juweeien, diamanten, niet geschikt voor de nijverheid; veeren van groot»* waarde, kunstbloemen, kostbare pel terijen, b-eenen of hoornen knoopen, speel goed, Oostersche tapijten van groote waar de, peilgiazen, kunsttanden, behalve die, bevattende platina, iridium of andere zeld zame metalen, kant uit de hand gemaakt, zooats Malthezer kant, kralen, tanden» schuiers, en pennen. Verblijf ontzegd. De schorsing van het besluit tot uit zetting van de Duitsche vice-consul te Ter- neuzeu, den heer M. G. A. B., is' met ingang van lieden opgeheven. Uit Oost-Indlë Men seint uit Batavia aan de N. R. C.*. Ifet Bataviaasch Nieuwsblad verneemt, dat de directeur van het departement van financiën F. 'A. Liefrinck van plan is af te treden. Do gemeente Batavia heeft hel parti culier land Laanhof aangekocht. (De Pedjongpongan met Laanhof be hoorde aan de Maatschappij, tot exploitatie van vastigheden Han Tiang Kit. Het is 92 bahoe groot; de bevolking tolde op 1 Januari 1915 420 zielen; er werd padi, gras en kokosnoten op verbouwd. De ver- pandingswaarde was (57.800. Red.). In de Preanger zijn gevormd drie iniand sche vereenigingen, met het doel de vrije koffiecultuur en verkoop van het product op coöperatieven grondslag te bevorderen. De beweging tegen de wijziging van het uitgebreid lager onderwijs neemt toe. Ver schillende politieke organisaties, zelfs In- suftnde en afdeelingen van het Neder landsch Indisch Onderwijzersgenootschap zijn in verzet gekomen. De beweging in Sookadana van de marga Kerto Moelia (onderafdeeling ögan Ilir, der afdeeling Palembangsche Benedonlanden van de residentie Palembang) had 'n gods dienstig karakter. Alles is nu rustig; de militaire macht patrouilleert er thans. Alen denkt niet, dat de Sarikat Islam iets uit staande heeft met dezen opstand. Uit Palembang wordt nog bericht, dat de leider der geestdrijvers gevat is. De troepen waren binnen 24 uur ter plaatse, per-spoor en per motorwagens. Het aantal lanatiekon in die streek is zeer groot, De overstrooming in Kendal hebben een hooger peil bereikt, dan in de laatste tien jaar is voorgekomen. Er is veel schade aangerichteenige menschen zijn verdron ken. De Bataksche bevolking van Silindoeng verkeert in opgewonden toestand, omdat er gronden zijn uitgegeven, hoewel er voor de scbaarsche bevolking gronden genoeg •aanwezig zijn. De Batak ontkennen echter, dat de re geering recht heeft om gronden uit te geven. STADSNIEUWS. Flora. De directie kondigt dit programma voor deze week aan als een der schitterendste, en niet ten.' onrechte, daar elke film op zichzelf een juweeltje is. Geopend wordt met Pathé Journaal, kijkjes gevende in Marokko, Engeland, Brazilië, de Vereen. Staten van Amerika enz. Dan volgt „De parel aan Rigadin", een leuk in elkaar gezette geschiedenis, waarna een comedie in 2 actea volgt „Silvio en. de kostbare viool," die, door het fijne spel, niet na laat de bezoekers te boeien. Een zeer interessante film komt daarna de aan dacht vragen, en wel „Max en' de spion", een actueele oorlogsklucht in *2 bedrijven, waarbij de bij alle bioscoopbezoekers be kerde en beminde Max Linder de hoofd rol vervult, en deze film dan ook tot een der aantrekkelijkste maakt Wat koddig o.a is de herberg-scène Na de pauze wordt men eerst vergast op een gekleurde natuuropname, een tochtje door Cumberland, terwijl daarna "tot slot het hoofdnummer gaat „De gek van Se- villa", een indrukwekkend drama in 3 deelen, waarbij de rollen in handen zijn van eerste artisten. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of dit programma zal weder heel wat be zoekers trekken. Odéon. Voor "t eerst in Schiedam ging gister avond de impoueerende film „Fransche Moeders", een reproductie met sterk ,ge prononceerden pacifistisclien tendenz, die een tragisch beeld geeft van de jammer en ellende, welke dezen oorlog veroorza ken en den heldenmoed, waarmee beide, gedragen worden door een volk het Fransche volk welks vrouwen door bet manmoedig voortschreden op den lijdens weg, het hoofd fier omboog, aanspraak maken op de sympathie en diepe achting der gansche wereld. Ais men ziel wat de vrouwen offeren, 't dierbaarste wat ze hebben, dan begrijpt men na "t zien van dit oorlogsbeeld, eer«t recht de strekking van hun wensch ten laatste: la guerre a. la guerre jusqu' a la fin! Hoe degenereerend een oorlog ook moge werken, het moreel der Fransche vrouwen wordt in ieder geval gesterkt en met een rein geweten zullen zij den beschuldigden vinger tegen den indringer kunnen ophef fen voor het onbeschrijfelijke leed, een vreedzaam volk aangedaan, 't geen diep ingegrepen heeft. - En ongemerkt dringt zich dan de vraag op: Waarvoor dit alles en wie zal ooit de verantwoordelijkheid ervan durven te aanvaarden De film stelt zich voor een beeld te geven uit het dagelijksehc leven in Frankrijk en is een hulde aan de stille helden zon der zwaardde Fransche moeders. De inhoud komt in 't kort hierop neer, dat we, alvorens de fatale 1ste Augustus 1914 is aangebroken, verplaatst worden in een klein dorpje, midden in Frankrijk, waar welvaart en geluk de bloeiende streek tot een- mooi plekje op den aardbodem maken. Toen plotseling het niobilisatiebeve! Een voor 't grootste deel der bevolking onvoorziene gebeurtenis; oproepingen wor den aangeplakt, trommels geroerd en klok ken geluid. De mannen zoowel als vrou wen voelen de beteekenis van 't droeve oogenblik, dat aangebroken is, maar toch klinkt spontaan uil aller koelen de kreet „Leve Frankrijk", 't Is niet "n uitroep in eeij gepassioneerd moment, maar 't sym boliseert den ijzeren wil van alle bewoners om hun dierbaar vaderland tot het uiterste te verdedigen. Terwijl do Fransche helden aan de Manie den vijand terugwerpen, doen in de hospi talen de Fransche vrouwen hun plicht en meer dan dat. Waanzinnig van smart door 't vernemen, dat haar zoon doodelijk gewond is, zoekt een Fransche moeder dezen op. Alle ge vaar trolseerende, vindt zjj hem tenslotte stervende in een gebombardeerd, dorp, In een diep ontroerende scène ontvangt de moeder uit de hand van haar stervend kind een brief, waarin hij haar smeekt zich een waardige Fransche moeder te toonen door haar droefheid te overwinnen voor de groote nationale zaak. Heldhaftig herneemt zij' haar plaats in het hospitaal om veel leed te verzachten en daardoor 't hare te vergeten. Het Nood lot achtervolgt de vrouw en onder het hoofdkussen van een blinden sergeant vindt ze de portefeuille van haar man, die als majoor z'n bloed voor de natie geofferd hoeft. In 'n aanval van smart valt de arme vrouw snikkend ninsx viiidi iti oen visioen„Denk aan de andere moeders, die weenen als gij; denk aan de gewonden en de weezen. Ook zij allen moeten getroost worden. Geheel gebroken neemt dan deze heldin do zending op zich de moeder van den blinde en ook z'n' meisje van het ontzet tende ongeluk op de hoogte te stellen, 't welk hij haar woord terug wil geven, maar door liet dappere kind geweigerd wordt. Hoe mooi klinken de woorden der diep getroffen weduwe: „Wij hebben met het recht den oorlog te vervloeken, want zij, die gevallen zijn, deden het voor ons aller moeder, voor Frankrijk, dat nooit sterft 1" De stof voor dit filmbeeld is gehaald uit een werk van den Franschen dichter, Jean Riehepin, die daarin de heldhaftige opoffering en moed der Fransche moeders heeft willen uitbeelden. De wereldberoemde tragédienne Sarah DER

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1