Schiedamsche Courant. tweede blad Uit de Tweede Kamer. (Zaterdag 9 Maart 1918, Mo. 15697.) Wij hebben altijd een. zeker gevoel van eerbied voor dengeen, die niet schroomt xijn meening uit te 'spreken, ai is die de onze niet, en al gaat die ook tegen wat er in de meerderheid van ons volk leeft, en in zooverre, en zooverre alleen, bren gen wij een woord van hulde aan den heer ter Spill. De groote fout daarvan was slechts, dat hi} die rede uitsprak. Zulk oen critiek op de distributie, en een aan drang om. minder uit te deelen dan vroe ger, kon alleen uitgaan van. iemand, van -wien me overtuigd is, dat hij een warm hart heel roor de üooden en de behoeften des volks, en die overtuiging heeft de Kamer, terecht of ten onrechte, nu eenmaal niet, al kan zij natuurlijk niet m iemands hart lezen-t Integendeel, bijj den afgevaar digde voor" Utrecht I wordt conservatieve schrielheid verondersteld aan het woord te wezen, en dat maakt, dat men zijn woorden niet objectief beoordeelt, waarbij dan nog komt dat de doceerende en zeer geaffec teerde wijze,, waarop de heer ter Spil! spreekt, meer irriteert dan dat ze tot luis teren dwingt. De heer ïroelstra werd er zoo kitteloorig over, dat hij den- spreker toevoegde: U praat over dingen, waarvan U absoluut niets gevoelt; het is maar kletskoek. Het hoofdverwijt van dezen afgevaardigde aan het adres van Minister Posthuma is, dat hij een onverbeterlijk optimist blijft, niettegenstaande de levensmiddelen zaak voor ons door de houding der Entente iede re n dag dreigender proporties aanneemt; dat hij ons volk geen zuinigheid leert en bet niet voorbereidt op nog erger toestand dan wij thans doormaken, en dat de heelc Regoering in deze schroomt te doen wat eigenlijk haar plicht is uit vrees voorstraat relletjes. In dat verband herinnerde hij er aan, dat Amsterdam indertijd, toen het geen aardappelen heette te kunnen krijgen, deze direct bekwam, na het oproertje aldaar. En hij wees er op, dat hot de verplichting van den Minister was alle rantsoenen nog wat in te krimpen om reserves te maken voor nog erger nood die ons te wachten staat, daar- er, ook al zou op het oorlogs veld de vrede intreden, wij daarna nog lang het slachtoffer zullen wezen van den eco- nomischen strijd tusschen de oorlogvoeren de mogendheden. Eindelijk duidde hij het den Minister euvel, dat deze door zijn ont werp den indruk bij de massa gevestigd had en moest vestigen, dat het groote vraag stuk der levensmiddelenvoorziening er slechts een was van geld, en dat men iedereen zou kunnen geven wat hij hebben wilde, als men daaraan maar de noodige millioenen besteedde, wat natuurlijk niet het geval is, maar waardoor liif mede ver antwoordelijk staat voor de toenemende ontevredenheid onder ons" volk, die reeds tot uitbarstingen lieeft geleid. Er zit zekfer een kern van waarheid in het betoog van den heer Ter Spill'men be hoeft maar om zich Ween te zien om tot de ovtertuiging te bomen dat, wat de Distributiewét ons volk ook lteerde, zui nigheid daaronder niet hoort, «c dat .er ook niets te bespeuren is van ce-iig be wustzijn, dat de mogelijkheid met uitge sloten is, dat wij m'et onze levensmid delen voorziening al hopen wij dan ook van betier voor toestanden zullen ko men tie staan, waarbij de tegenwoordige rooskleurig kunnen genoemd worden, Tooh meenen wij, dat de Regeeringj het best doet," om gjeen maarregelen tot inkrimping van de rantsoenen te nemen, vóór dat zulks beslist noodzakelijk is, wij kunnen net als in een belegerde stad, moeilijk anders dan bij den dag] leven. Ongeacht het gjeschteeuw dat er zou opgaan, als inbrimpingsmaatregelen naderhand zouden blijken onnoodig genomen te zijn. Wekte de rede van den heer Ter - Spul in de Kamer weinig sympathie, ze had in alle gevallen ieen beter lot verdiend dan de geheel voo.r de publieke tribune be stemde ve'rkiezingsrede van den heer Kos- te'r, dio geborduurd was op het bekende sit'ranior: Wij \-rijzinnig4emoraaten voelen evenveel voor de rnooden en behoeften des volks als de sociaal-demotiraten, maar de V'rije-Liberalen voelen daar niets voor. Do afgevaardigde voor Assen zorgde wel te zeggen, dat hij van Regeeringswegé niet dieper wilde zien ingrijpen dan noo- dig ïs, maar: Wjat is noodig? dat is juisl de vraag, die hierbij alles beheerscht. In zijn dikwijls zeer gerechtvaardigde klach ten over do misstanden der Distributie bracht hij weinig nieuws te berde, en zijn eischen warenrantsoeneering zoo volledig als mogelijk is, tijdige en redelijke vast stelling van maximumprijzen en vereen voudiging en verbetering der organisatie. Wie zou dat niet met hem wenschen? Een andere vraag is, of dat alles te be reiken is met een bevolking, die van hoog tot laag tracht binnen te halen wat er is te krijgen. En al betreuren, ook wij dat ten zeerste, dat er thans onge lijk door de Nederlanders geleden wordt; de rijke zal het altijd beter hebben dan de niet met aardsche goederen gezegende, en kan als er geen vleescb to krijgen is, zich' b.v. de weelde van wild en visch veroorloven. Er blijft to veel .aan duim en strijkstok hangen zei de heer - Koster, maar, wij zouden hem dan toch de vraag willen «talïien, of niet iedere uitbreiding van ie diatrümti* tot nieuw# oneerlijkheden aanleiding zal' geven? Het kan niet genoeg herhaald en betreurd worden, dat ons Nederland niet beschikt over het onzelf zuchtige ien doodeerlijke menschenmate- naal, dat eerste voorwaarde is voor een goede uitvoering van de distributie. De heer Sannes begon met te zeggen, dat dui zenden met tdeze debatten mee leven en daarvan de Conclusies tegemoet, zien. Wij zullen ons dienaangaande slechts de op merking veroorloven, dat de Kamer door haar veel te laag gerekte debatten, waarin de sociaal-democraten wel het leeuwen deel zullen krijgen, dat verlangen van die duizenden naar. de conclusies op buitten- gewoon zwaren proef stellen. Hij constateerde noodtoestand zoowel in de groote steden als op het platte land, en beriep zich daarvoor op het trekken van de arbeidersvrouwen naar het stad huis, welk verschijnsel zich in verschei dene gemeenten voordeed, en sprak over het hondenvoer, dat de arbeider aan vleeschwaren te eten krijgt waarvoor zijn vrouw dan nog uren in de queue moet staan. Dit laatste heeft ook altijd in hooge mate onze ergernis gewekt, en zou bij eenig begrip, van organisatie niet noodig zijn; bij het eerste school ietwat overdrij ving; runderkopvleesch is geen honden voer; van harten en longen moeten ook wij niets hebben. Natuurlijk trok spreker, met bewijs, trouwens onnoodig bewijs, dat do stijging der loonen veel minder was ge bleven dan die der levensmiddelen, tierig te keer tegen den heer ter Spill, die den duur der broodkaart van 11'op 17 dagen wilde brengen. Het zou voorzichtig zijn, voegde liij dezen sarcastisch toe, maar alleen kunnen, als men dan op de zooveel dunnere boterham een flink plak kaas of vleesch legde. Zijn conclusie was dat de arbeider het minder heeft dan twee jaar geleden, wat wel niemand 2al tegenspreken, want in dit geval verkeeren allen, die niet tot de ryken dei aarde behooren. Maar de verbittering dei' arbeiders "stijgt, door de oorlogswinstmakers om Uen heen, en de opruiers zijn dan ook niet de sociaal democraten, maar menschen als de heer ter Spill, die het vooitdurend hebben over druk' Bioscoopbezoek. En de eigenlijke wer king van het Distributiestelsel is de Kamer onbekend, al vermoedt iedereen dat er ge knoeid wordt. Er is de vee-uitvoer, het pluimveeschandoal, en de vraag moet zelfs, naar aanleiding van de zaak-de Jong en van Jtest gedaan worden, of de Kamer ook besmet is. En men vermijdt zelfs de aanleiding niet tot wantrouwen; zoo werd tot dirccteui van het Rijfezeepbureau de schoonzoon van één der grootste zeepfa brikanten aangesteld. En de Minister maakt het de Kamer niet makkelijk door te zeg gen: Ik wil wel weg; hij moest juist voet iiij stuk houden. "Waar de heer ter Spill in plaats van hot Distributiestelsel verhooging van loonen had bepleit, herinnerdespreker er aam' dat zulks voor het eerst was opgeworpen door de viijzimug-democraten, wat juist was; de politiek lag er echter duimen dik boven op, toen de heep Sannes daarop de conclusie wilde bouwen, dat de vrijzinnig- democraten en vrij-libcralen in deze eigen lijk fietzelfde wilden. Do hoofdvraag, of de Regeering alles gedaan liad wat mogelijk was om over vol doende voorraden te beschikken, en die tegen redelijken prijs verkrijgbaar te stel- ,en werd beslist ontkennend door den spre ker beantwoord, en na er op gewezen te hebben, dat wij heel wat meer graan had- don kunnen hebben als de Minister de productie beter in het oog had gehouden, en dat de distributie thans geldverspilling en winstmakerij in hooge mate in de hanu werkt, kwam hij tot de conclusie, dat alles in één hand moest komen; dat de Regee ring allo levensmiddelen m beslag moet nemen, en dat het met het maken van oorlogswinst geheel uit moet zijn, met een sterk doorgevoerde ïantsoeneenng met meer maximumprijzen, ook voor den groot handel en uitbreiding der gedistribueerde artikelen. Men zegt, aldus de heer Sannes, dal dit socialistisch is; welnu, als dut red ding kan brengen, des te beter voor het socialisme. In deze flink doordachte en goed uitgesproken rede was tenminste de man aan het woord, die wist wat hij wilde, en dus stelsel tegenover stelsel plaatste. Maar ook hier geldt weer het practische bezwaar: om op alle goederen beslag te loggen, moet men eerst weten waar ze zijn, en wie zal ons dat aanwijzen? De heer Gerhard (derde spreker dm- so ciaal-democraten) hield een uitvoerig plei dooi om geen graan moer te verstrekken voor do alcoholindustrie, en was er boos over, dat de Minister in zijn Memorie van Antwoord hen, die daan-oor streden, ge noemd had-menschen, die van de buiten gewone tijdsomstandigheden gebruik wilden maken om hun geheel on thouderstheorieën to doen zegevieren, terwijl het niet anders te doen was dan om graanbesparing. Vol gens hem gaat het niet op, de aleohol- fabricage te verdedjgen met de behoefte aan jgist, daar die" genoegzaam uit me lasse te verkrijgen is, terwijl daarenboven zou bewezen zijn. dat er zeer eoed brood zonder gist bereid kan worden. Indien dat alles juist is, zal zeker als het nog erger nijpt, wat hot zwaarste is ook het zwaarste moeten wegen, maai- zoolang dat niet hel geval is, zal de Regeering zeker rekening moeten houden met do baten, die de alco holindustrie voor onze benarde schatkist afwerpt, en met de talrijke arbeiders, die door de stopzetting daarvan op straat zou den komen te staan. "Na de rede van den heer Gerhhrd deel de de voorzitter méde, dat er thans, dooi 10 sprekers het woord was gevoerd, en dat-er neg 12 ingeschreven waren, ter wijl het niet vaststond, dat er niet nog meer zouden komen, die zekeri wel even lang zouden spreken als zjjf, die hen. waren voorafgegaan, waaraan Mf de waarschu wing vastknoopte, dat men, zoo doorgaan de, niet alleen in. de Stille Week, waarin anders nooit vergaderd wordt, ook bijeen zou moeten komen, maar ook Maandags zou moeten vergaderen. Inderdaad, zelden heeft de Kamer zoo verkeerd als thans gedaan. Deze zaak, die het heele Nederlandsche volk interesseert is nu reeds zóó doodgepraat, dat alle be langstelling weg ts. Begonnen met stamp volle tribunes, en onder dekking van <lë gewapende macht, is fuans alles onbezield er naar, leege tribunes, oen pers, die alle belangstelling kwijt is, en. de Kamer dito; toen de heer Engels aan het wooid. was, waren er nog twee, zegge twee leden, die luisterden. Men verlangt naar wat Post huma zal zeggen, die eenter, als hij het verwijt zal willen ontgaan, dat hem reeds meer trof, n.I. dat hij véle grieven on beantwoord liet, wel een heele week zal moeten spreken, en men is niet minder benieuwd naar Treub, die met een eigen, stelsel voor den dag zal komen. De waarschuwing van den Voorzitter ver hinderde den heer v. <L Tempel niet ean zeer uitvoerige en, scherpe, en Laten wij er bijvoegen, zeer zaakrijke rede te hou den, waarin het gansch onvoldoende van de brandstoffenpolitiek werd bewezen, en, in de eerste plaats werd aangetoond, hoe zeer de Amsterdamsche bevolking daar door in moeilijkheden was geiaakt, en in den breede werd betoogd, en men "kan zien, dat daarbij don Minister rake „sloo- ten worden toegebracht, dat de Regeering de in September 1917 door de Kamer aangenomen motie, om ook kleeding, schoeisel, breiwol, sajet en klompen te distribueeren, al boel slapjes had uitga voerd. Hij schroef dat alios toe aan het zwichten van Pootlmma voor Troubs in vloed. De heer Fleskens kwam op voor dc boe ren, en klaagde dat er voor alles geld was, maar niet om de zandboeren te helpen, die in de knel zitten, die men hun oogst en hooi eti stroo ontnomen had tegen prij zen, die de productiekosten niet dekken. En de heer Engels, de Katholieke arbeiders afgevaardigde, van wien men een rede ver wacht had, waarin het Katholiek sociaal standpunt zou gesteld worden tegenover het sociaal-democratische, stelde danig te leur, waar hij in hoofdzaak een pleidooi liield voor de Katholieke loeren- en bouwers- organisaties, die bij de neutrale dito zouden worden achtergesteld De heer Duys (5de sociaal-democratische spreker), bracht leven in de brouwerij door het houden van een-rede, zooals hij die alleen houden kan. De reeds lang onder zochte en weerlegde beschuldigingen, dat de hoeren Krol Ier en van Stoik zich als leden van het graan bureau onrechtmatig zouden hebben verrijkt, werden door hem met alle kracht volgehouden; de afgevaar digde voor "Zaandam kan zich niet inden ken, dat de/e mannen door hun tijd in de tegenwoordige omstandigheden den lande te geven, heel wat minder verdienen, dan wanneer zij zich ami hun eigen zaken wa ren blijven wijden. De vergoeding die door de Regeering aan de eigenaars van de in Amerika vastgehouden schejien wordt be taald, werd als „regeeringsstommiteit" ge kwalificeerd, waarvoor spreker natuurlijk tot de orde Weid geroepen, ©n zijn uitspraak dat de heer Posthuma Kamerleden in de verschillende commissies van toezicht had benoemd om d,e controle der Kamer te verlammen, lokte protesten uit, ook van eigen partijgenooten. Van "meeir belang was da,i hij wees op de inderdaad betremenswaardige tegenwer ping van de helpers Van tie regeering ovoir en weer, Van Kröller tegen Van Aalsl, van de Commissie van Bijstand tegen de N. U. M. en vice-versa. Con clusie: Posthuma, die dat alles, niet in het rechte spoor weet te houden, moet weg, en als men spreker dan vraagt: Kiest gij dan party voor Treub, dan -is zijn antwoord. Deze moet ook weg On noodig is het zeker te zeggen, dat de heer Duys hiermee een standpunt inneemt, dat gansch van dat van zijn fractie af- wijkt. De hfeer van Doom wal zuinigheid, en ophoudten. met verstrekking van levens middelen beneden den kostprijs; hij wil de gevraagde gelden toestaan maar- niet aan dezen Minister in wien hij geen ver- trouwien heeft, en hij beoogt dat de Kamer een votum zal uitbrengen dat deze tot heengaan dwingt De heer Troelstra (6de sociaal-dcmo- cratiscbe spreker) bracht, zooals men dat trouwens van hem gewend is, het debat weer in de groote lijn, die door den heer Duys geheel was verlaten, toen bij er op wees dat de Kamer zich onsterfelijk zou blameeren, als uit deze debatten geen con creet resultaat voort kwam. Hij releveerde berecht 'dat de critiek ten aanzien van de organisatie én liet Regecringsbeleid een stemmig was, in zakte hot ontbreken van eenheid wal de levens inid ttelenv o o r- ziioning betreft, en hot feit dat do ver zorging daarvan voor één man be zwaar was. Ttegenover 's Ministers opvatting dat die zucht naar winst de eenigo prikkel is om fe producesren, stelde hij zijn sociaal democratische, de aanwijzing door den Staat welke artikelen moeten worden ge produceerd de behoeften des volks en niet de export - zijn daarbij Ministers uitgangspunt. Thans stelde hij het egoïstische stand punt van 'den heer Colijn aan den kaak, die slechts om winst voor zijn bedrijfs- genooben, de boeren, vraagt, zonder om de belangen van de andere burgers te denken, en toen weer tot Let algemeen© overgaande, sprak hy als zijn overtuiging uit, dat, waar de vrede zoo weinig in bet zicht was, en de vooruitzichten slech ter zijn dan verleden jaar, er een orga nisatie noodig' is in overeenstemming met den steeds stijgenden nood, een organi satie die er eigenlijk' al Lang moest we zen, terwijl wij en slechts een in naam bezitten, die niet door den Minister wordt beheerscht, en die verbrokkeld is door allerlei tusschenlickaampjes, die elkaar her strijden, en die niet doorj het Parlement zijn benoemd, en dus niet door haar kun nen worden gecontroleerd, en die de Mach ten over corruptie op zich geladen heb ben. Daarom was het zoo noodig, dat op de zaak-de Jong het volle licht viel, al schortte hy zijn oordeel daarover dan ook op, en het trof dat spreker voor zich gaarne wilde aannemen dat de afgevaardig de voor Iloom enkel aan onvoorzichtig heid schuldig stond als een gevolg van zyïi geneigdheid torn gaarne diensten te bewijzen; hij had hem toch loeren ken nen als iemand, die in den druksten tijd van zijn Kamen lidmaatschap nog tyd vond om aime kinderen te onderwijzen. En hij voegde er aan 'toe: Hét zou jammer zijn als een medelid de dupe werd van net genres aan moeci Tiij zyu medeleden om objectief te blijven en van hei drijven van zekere sinistere factorenn in onze pers om op hein le leggen liet groote ostium dat op de distributie in het algemeen rust. Maar de Minister had de Kamer over deze zaak moeten inlichten. Spreker voorzag ejndetooze debatten, als Minister Treub, tengevolge van het gemis aan. eenheid in het Ministerie, met zijn eigen plan kwam, en vroeg of de Regee ring bot had gevangen bij het zoeken naar een crisis-minister, waarop tot verbazing van veten de heer Cort van der Linden een krachtig „neen" liet hooren. Minister Posthuma heeft, vervolgde Mr. Troelstra, niet meer het vertrouwen van de Kamer, en weet zich alleen staande te houden door tusschen zijn verschillende bestrijders dc te balanceeren, maar dat belet niet dat de Kamer zal hebben te kiezen tus- sdhen (twee *steSseisinkrimping van de distributie of uitbreiding daarvan metkraoh- tiger ingrijpen in de productie. Hij be zwoer de Kamer toch de beteekenis iu te zien van de groote demonstraties, die zoo krachtig en zoo otdelyk waren geweest, en de syndicalisten niet de baas te laten wor den. Ten slotte verwachtte hij slechts ver andering van systeem van verandering van regeering,- en beide waren noodig voor de tevensmiddelenvoorziening. En zoo ein digde de waarlijk breed opgezette rede .als verkiezdngsspeech, want, zoo zeide de heei Troelstra, de verkiezingen zullen ons beide veranderingen brengen. En zoo kon ae heer Bpumer, die de weinig benijdenswaar dige taak had na hem het woord te voo ren, zioh terecht beklagen, dat de sociaal democraten deze aangelegenheid gebruiken als verkiezingspropaganda. Maandag voortzetting. In een avond zitting is thans het Zuiderzee-ontwerp aange sneden. STADSHIEUW8. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Vrijdag 8 Maart 1918, des namiddags 2 uur. (Vervolg.) 7. Vaststelling van het vcrmenigvuldi gingscijfer voor de Plaatselijke Directe Be- lasting naar het inkomen, dienst 1917/18. Zie hiertoe ons nummer van gisteren. Besloten wordt liet vermenigvuldigings cijfers 1917'IS te bepalen op 1,2. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verkoop aan de N. V. „Vereenigde Oliefabrieken" van ongeveer 150 vierk. M. grond gelogen naast het pand „Delft" aan de Westvest. Het. voorstel tot verkoop wordt aange nomen met 15 tegen 7 stemmen «n de prijs van f25 goedgekeurd met nlgenieene stemmen. Voor stemmen de hooien Maas, mr. v. Baren, v. <L Toorn, v. d. Tempel, Schreu- der, Evers, Lagerweij, Schefiers, nor. Ka velaars, Ris, v. Westendorp, Houtman, Gos- linga, Beukers en v. cL Schalk. Togen stemmen de hoeren v d. Zee, Korpel, v. Pelt, v. d. Hoek, Koopma.ns, De Bruiu en Duikelaar. b. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop aan A. .T. A. Helders van een perceel grond gelegen op den boek van de Warande en do Laurens Knapper- straat. Hieromtrent slaken de stemmen met 11 tegen 11. Voor stemmen de hoeren v. d. Zee, nu-, v. Baron, v. d. Toorn, Schreuder, Evers, Lagerweij, Schefters, mr. Kavclaai s Hout man, Goslinga en Beukers. Tegen stemman de hoeren Maas, Ivorpol, v, .d. Tempel, v. Pelt, v. d. Hoek, JKoop- mans, Ris, v. Westendorp, Do Bruin, v. d. Schalk en Dinkelaar. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afkoop van de erfpaohtsrech- ten van den g|rond, waarop hot pakhuis „Java" aan de Hoofdstraat was gebouwd. Na langdurige onderhandelingen zyn B. en W. er in geslaagd omtrent don afkoop der erfpachtsrechten, behoudens de goed keuring van den Raad, een regeling te treffen, waarbij togen f2500 ineens, de gemeente weder in het volle bezet van hot erf komt. De Raad besluit tot dezen- afkoop. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet- hoiüers om de aanbieding var het Bestuur van het Volkshuis te aanvaarden en oen crediet van f 20.000 toe te staan voor verbouwing van het aangeboden pand tol openbare leeszaal. Zie hiertoe ons nummer van Woensdag. ■Op verzoek van den heer nu-, v. Ba ren wordt de behandeling hiervan aan gehouden tot de volgende vergadering. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling! van het,plan van profiel-wijziging van <Je Lange Kerkstraat Het materiaal van* het trottoir is ver sleten en de helling is door verzakking van de rijstraat te steil gewonden, zoodat bjj glad weer het trottoir gevaarlijk is om té loopen. Met de wyziging zal de xjjstraat een breedte van 6 Meter krijgen, de boo- mearij komt in het trottoir en deze zal met tegels belegd worden. Het voorstel wondt aangenomen met al- gemeene eteonmen. 12 Voorsiei van Burgemeester en Wet houders tot aanwijzing van het gebouw der voormalige scnool B. aan de Gerrii Verboonstraat voor school J. De eerstdaags te openen school voor bui tengewoon lager ondersvijs zal wonden on dergebracht in het schoolgebouw aan de Ged. JBaansloot, waarin thans nog is de school J. Tot het gereed komen van den voorgenomen bouw van een school in Oud- Mathenesse stellen B. en "W. nu voorschool J tijdelijk onder te brengen naar de loka len van de Gerrit Verboonstraat en dit te doen plaats hebben mei ingang van 1 April aanstaande. Hiertoe .wordt toesloten met algemeen© stemmen. 18. Advies van Burgemeester en "Wet houders naar aanleiding van de verzoe ken van de Nederianasche Isoleermaat- schappy en den heer J. J. C. van. Staaij te Rotterdam, om afvoering van den Ach tersingel van den Legger der Wegen en Voetpaden. Na de discussie in de vergadering van 25 Sept. 1.1. en in verband met nader inge komen adressen werden door B. en W. nog onderhandelingen gevoerd over een wij ziging voor het uitbreidingsplan, waardoor het mogelijk zou worden het verzoek toe te staan, zonder schade voor de belangen voor verkeer. In de vorige vergadering werd besloten het ingediende ontwerp-wijziging uitbreidingsplan, ter visie te leggen, in die zelfde vergadering werd door den heei Lagerweij een vraag gedaan, die B. en W. aanleiding gaf de selinftelyke verklaring te vorderen dat de betrokken eigenaars met de voorgestelde regeling genoegen namen. Een dezer heeft medegedeeld bezwaar te maken zijn mondelinge toestemming schrif telijk te bevestigen. Naar aanleiding daar van adviseeren B. en W. nu als het ge voelen van den Raad uit te spreken dat zonder bezwaar voor de belangen voor het openbaar verkeer voor adressante verzoek kan worden voldaan, wanneer door den be trokken eigenaar 'n strook van 5 M. breedte ter verbreeding voor den Overschieschen Weg wordt afgestaan. Overeenkomstig jiel advies wordt beslo ten met algemeen© stemmen. De Raad gaat hierna over ui Comité. Het voorstel van-B. en \Y. tot machli ging van hun College tot hel oproepen van Sollicitanten voor Directeur van het Stedelijk Ziekenhuis wordt hierna aangeno mpn met algpmeene stemmen. De Voorzitter schorst hierna de ver gadering tot Dinsdagavond -half acht. Dan komt aan de orde: 14. Voorsteilen en adviezen betreffende een nieuwe Bouw- en Woningverordening. Uit den Gemeenteraad. I. De besprekingen die in deze zitting van den Raad zijn gehouden werden ingeleid door die over -ren punt dat niet op do agenda stond, maar waartoe de heer v. d. Hoek den stoot gif door het stellen van een vraag ter toelichting waarvan hij vóór de behandeling der agenda in de gelegenheid gesteld werd. Deze vraag be a-of het „Eet smakelijk"-bericht, dat dezer dagen in de bladen werd opgenomen.* Door den hear v, d. Hoek, daarin dooi enkele andere hoeren gesteund, werd aan gedrongen om den naam te publiceeren van den gene die zich aan dergelijke ergerlijke feiaen schuldig maakt, opdat het publiek we te, wie de gezondheid zijner klanten in gevaar brengt ca voor wiens producten men zich' dus te wadhtJein heeft, maar ook opdat niet zijn cod-ega's als de schuldigen worden aangezien. Voelde do keurmeester zich nipt geroepen den naam te publi- qeeren, dan moesten, zoo meende spreker, B. en \V. het doen, hetzij in de courant, hetzij in dm Raad. Echter, voelden B. on Wj. zeer terecht daarvoor niet veel, welke meening de rechtsgeleerde raadsleden on derschreven werd: ook zij waren van oor- dpel dat het v'onms van den rechter moest wordpn afgewacht, zelfs moest dit berst onherroepelijk geworden zijn, alvorens B. en W. tot publiceermg zouden kunnen en volgens de hier bestaande plaatselijke vprordening zelfs mogen overgaan. De schuldige zal zijn straf niet ontgaan, want zooals -men weet heeft de Justitie zich met deze zaak bemoeid. Het publiek zal dus nog wel eenigen tijd op het békend maken van den naam. des schuldige motten wachten. De heer Din- kplaar geloofde echter dat een rechter lijk vonnis minder zou ditwerken dan een tijdige publiceering van den naam. Wij dee len die meening, maar erkennen de bezwa ren die bestaan togen dc publiceering die ■niet dooj- een vonnis is -voorafgegaan. Een uitvoerige discussie heeft uitgelotiit het voorstel van Bi. en Wi tot vaststelling van het vennenigvuldjgingscyfer voor de Inkomstenbelasting op 1.2. Daarbij werden zelfs principieel© standpunten in het vuur gebracht, wat door sommigen waarschijn lijk wel beschouwd is als een gelegenheids argument. ©lij de bestrijders werd aangenomen dat; 1.1 voldoende, zou zijn voor den vastgesteld en begrootingspost plus het bedrag voor de reeds gevoteerde en met zekérheid te vér- wachten uitgaven op den dienst 1918, zoo dat een hoogere belasting zelfs verboden geoordeeld werd. Dan werd nog het cyfer 1.2 bestreden omdat de meerdere opbrengst, door het hoogere cyfer verkregen, zou worden be stemd om als een begin van dekking der fcrisisui(gaven te worden gereserveerd; als DEB

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1