De woningnood. Daar de ■woningnood steeds dringender om voorziening vraagt en deze met den dag meer bemoeilijkt wordt door do schaarseh- te en buitensporige prijzen van schier alle bouwmaterialen, zijn B. en W. van Den Haag, toen afdoende maatregelen van re- geenng en rrjkscommissiën uitbleven, in overleg getreden met de dagelijksche be sturen van enkele andere gemeenten, om zoo mogelijk te komen tot gemeenschap pelijke voorziening in de behoefte aan ma terialen voor woningbouw, waardoor die bouw ondanks de vermelde bezwaren voort gang zou kunnen, vinden. Het meerendeel der genoemde colleges is omtrent het begin sel en. den vorm van samenwerking tot overeenstemming gekomen, terwijl het de partement van waterstaat en de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten in be ginsel bereid zijn gebleken tot toetreding. De samenwerking zal moeten duren, zoo lang de abnormale economische omstandig heden aanhouden, derhalve zeker totdat de ■vrede Is gesloten en nog eenigen tijd daarna. Het is de bedoeling haar niet alleen te doen strekken ten bate van den woning bouw door de gemeenten zelf, maar ook van dien bouw door, met gemeentelijk voor schot werkende, woningbouwvereenigingen, terwijl de gezamenlijke inkoopen, behalve do eigenlijke bouwstoffen, tevens zullen moeten omvatten de materialen voor straat- aanleg en rioleering. De gewenschte samenwerking schijnt het meeste kans van slagen te hebben bij op richting van een naamlooze vennootschap. Het plan is nu op te richten een N. V. Centrale Bouwmaterialenvoorziening C. B. V., waarvan de zetel zal worden gevestigd te "s-Gravenhago. Echter zal, indien de behoefte aan stapelplaatsen zich doet ge voelen, daartoe de beschikking over terrei nen elders moeten worden verkregen. Volgens een voorloopïg opgemaakt plan voor het dadelijk te plaatsen aandeelenka pitaal, groot 1.500 000, waarvan 10 pCt. moet worden gestort, komen ten laste van de gemeenten Amsterdam en 's-Graven- li age, het rijk (departement van waterstaat) en de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, elk ƒ350.000 en. voor de ge meente Utrecht f 100.000. B. en IV'. van Den Haag verzoeken den raad machtiging om mede te werken aan do oprichting der bedoelde N. V. en om goed te keuren, dat de gemeente in het ka pitaal der N. V. participeert met 35 aan deden, eik van f 1.0 000. Onze Marles. Blijkens oen bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant serdekschip Zee land", onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Ramboimet, op reis naar Nederland, te New York aan gekomen. I Met onbepaald verlof. Be opperbevelhebber heeft bepaald, dat de volgende dienstplichtigen met onbepaal^ (klein) verlof zullen worden gezonden: V I. Tusschen 25 en 27 Maart: van de bereden .wapens: a. de onderofficieren der militielichting 1911 en b, de korporaals en. manschappen der militielichting 1912. II. Tusschen 8 en 13 April: de korpo raals en manschappen, van de müiiieiich-" ting 1915, die omstreeks 15 December 1914 bij de infanterie werden ingelijfd; hieronder begrepen zij, die nader werden bestemd voor de compagnie administratietroepen dan wel voor hospitaalsoldaat, ziekendrager of wielrijder. III. Op 1 Juni: de korporaals en man schappen der militielichting 1915, die om streeks 26 Januari 1915 bij de pontonniers werden ingelijfd, alsmede de manschappen van de lichting 1913 der cavalerie, die in Maart 1913 werden ingelijfd, bestemd voor paarden-oppasser of paardenverznrger. iHiet vertrek van het onder I en II ge noemde personeel, voor zoover het per spoor, met verlof gaat, moet gelijkelijk over de dagen van het aangegeven tijdvak ver deeld worden. Finauetee» nieuws. De koers voor de postwissels naarGroot- Bri tannic en Ierland is van 10 dezer af, tot nader bericht, bepaald op 1 is f 10.60. Nederland en de oorlog. Vervoer van runderen. De minister van landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het ver bod van vervoer per spoor in bmnen- landsch verkeer van runderen met in gang yam 11 dezer tijdelijk buiten wer king is gesteld. De economische overeenkomst Zijn wij wel ingelicht, dan zijn de onder handelingen over de economische overeen komst met de geassocieerde landen (Entente en de Vereenïgde Staten van "Amerika) zoo goed als beëindigd, zonder dat tot dusver onzo Regeering met deze landen tot over eenstemming is kunnen komen. Men meldt ons uit Den Haag: Uit een inlichting welke enkele organen dor, pers heeft bereikt, dat de onderhands- lini-cTi over de economische overeenkomst met do geassocieerde landen zoo goed als beëindigd zijn, zonder dat tot dusver onzo regeering met deze landen tot over eenstemming is kunnen komen, zou kunnen worden afgeleid dat bedoelde onderhande lingen op een dood punt waren giekomen. Óp het .Ministerie van Buitenlandscbe Zaken deelt men ons méde dat zulks niet het geval is, al1 hebben zich moei lijkheden voorgedaan, die hettotstandko men eener overeenkomst vertragen^ Beperking cLeij distrxbutiekosten. Minister Posthuma heeft gevolg gegeven aan zijn voornemen, in de Memorie van Antwoord bij het levensmiddelen-ontwerp geuit, om een commissie te benoemen, die hem binnen korten tijd van advies zal hebben te dienen over de vraag, in hoeverre de kosten van distributie kunnen worden beperkt door individualiseering of groepeering. Naar het „Hbld." meldt, zal o a de heer Wibaut, wethouder van 'Amsterdam, in deze commissie zitting hebben. Bijzondere regelingen. Levensmidd«Cenbnrean. Verkrijgbaar in de week van 11 tot 16 Maart: i op bon 222 i/s ons vet peri persoon, 40 ct. pert pond; op bon 223 1 ifj ons groene erwten per persoon, 11 ct. per pond, of iyj ons capueijners per persoon, 27 ct. per pond, naar keuze van den kooper, voor zoover voorradig; op bon 224 1 ons zeep per persoon, 14 ct per pond; op bon 225 1 ons bruine boomen per persoon, 11 ct per pond; op bon 226 i/a ons gort pet; persoon, 13 ct. per pond. Op Maandag geen Regee rings artikelen verkrijgbaar, uitgezonderd zeep. Bon 222 en 223 2ijn geldig op Bdnsdxg en volgende dagen, 225 op Donderdag en 226 Óp Zaterdag. Kindermeel. Op boa no. 2 is vanaf 1 Maart verkrijg baar 2Vi ons kindermeel, prijs 21 cent; deze hoeveelheid moet strekken voor 14 dagen. In het v.m. Volks-badhuis worden Vrijdag 1 Maart van 's morgens 912 en lj/s5 uur bons voor kindermeel uitgereikt aan hen die nog niet ontvingen. Trouwboekje en domicilie-kaart meebrengen. Aan 't Le vensmiddelen-bureau worden deze bons niet afgegeven. Thee en koffie. Het is niet mogelijk gebleken fit Maart de distributie van thee weder te doen plaats vinden. Het koffierantsoea voor het tijdvak van 1 tot 15 Maart bepaald op 0.1 KG.- en verkrijgbaar op bon 20-; voor de tweede helft van Maart is dit, met 't oog op de dan invallende feestdagen, op 0.15 KG. bepaald en verkrijgbaar op bon 22. 'Aardappelen, In de week van 1116 Maart verkrijg baar qp: i bosn 227 per persoon 1 kilo -klei-aard- appelen; I ban 228 per persoon 1 kilo zandaaid- .'ip peleni ban 229 per persoon 1 kilo zandaaid- appelen ban. 230 per persoon 1 kilo Wei-aard appelen i Zandaardappelen 5Yi cent per kilo. Klei-aardappelen 6*/j cent per kilo. Ban 227 geldig op Maandag, 228 op Woensdag, 229 op Vrijdag, 230 op Zater dag. i Petroleum. Van 6 tot 31 Maart is verkrijgbaar 2 liter petroleum tegen inlevering van de petroleumkaart, waaraan de 3 resteerende bons. Regeerings-Sajet (wol). Dinsdag 12 Maart van 'b morgens 912 en 's namiddags van lVa5 uur, worden in het v.m. Volksbadhuis Bons voor Sajet afgegeven aan hen die i» nog niet ont vingen. Domiciliek&art en Belastingbiljet van d« plaatselijke inkomstenbelasting meebrengen. Broodkaarten. De broodkaart van het 43ste tijdvak is geldig tot en met Maandag 18 Maart. Voor verloren gegame worden geen nieuwe versrtekt. Op de domilidekaurt moet het aantal broodkaarten met stempel afdruk zijn aange duid. Zij op wier Domiliciekaart dit met pen of potlood ia ingevuld vervoegen zich op 't Broodbureau en brengen dan mede broodenvelop, domiciliekaart en bonhoekje. Voor elk Trind benaden één jaar kan op vertoon van een trouwboekje of geboortebe wijs «n de domiciliekaart het gezinshoofd een aanvulling» wittebroodkaart krijgen, echter ontdaan van 400 gram aan bons. Op d« bons zal 125 gram regoeringsbloem kunnen worden verkregen voor elk© 200 gram brood. Centrale Keuken. Menu's over de week van 11 tot en met 16 Maart 1918. Woensdag: Bruineboonensoep met rund- vleesch, verkrijgbaar op brui nebo on en- bon. Donderdag: Stamppot, aardappelen knol raap met rundvleesch, verkrijgbaar op aardappel bon. Vrijdag: Gort met karnemelk, hoter en siroop, verkrijgbaar op gortbon. Zaterdag: Stamppot, aardappelen zuurkool met spek, verkrijgbaar op aardappelbon. Odéon. We willen er nog even op wijzen, dat de leden van Kunst aan het Vo?k heden avond tegen zeer gereduceerde prijzen toe gang hebben in Odéon, waar voor 't laatst de succesfilm „Do laatste daren van Pom pei" en de eerste afdelingen der „Liberty' - Glm worden afgedraaid. Oratorium Paulus. P. Mendelssohn Barlholdy. Nu a.s. Donderdag 14 Maart „Gemengd Koor" hier ter stede zich heeft opgemaakt een uitvoering te geven van het oratorium „Paulus" van Felix Mendelssohn Ba-rtoldy, kan het zeker zijn nuf hebben iet» over dit werk mede te deelen. Het werk beleeft bij deze vereeniging haar 2e uitvoering. 22 Januari 1908 werd het door haar voor de le maai uitgevoerd met zeer veel succes. Terecht werd ge meend, dat een herhaling yan dit pracht werk een goede ontvangst zou vinden. Een korte toelichting is, nu het reeds zoo lang geleden is, niet misplaatst. De tekst van het oratorium „Paulus" is voor 't grootste gedeelte ontleend aan het vijfde hoek van het Nieuwe Testament, do Handelingen der Apostelen, en wel uit Hoofdstuk 6 vers 815, Hoofdstuk 7 vers 12, 4760, Hoofdstuk 8, vers 12; Hoofdstuk 9, vers 120; Hoofdstuk 13, ■vers 2 en 4, 4547Hoofdstuk 14, ver» 815; Hoofdstuk 20, vers 17 eu 18, 22, 25, 36, 38; Hoofdstuk 21, vers 13. De recitatieven zijn alle aan verzen ont leend; sommige zijn do woordelijke over neming van één vers, andere weer een sa menvatting van verschillende; zoo is b.r. het eerste recitatief van No. 4 oen inéén vloeiing van vers 811 uit hoofdst. 6, en het tweede een woordelijke vertaling van vers 12 uit hetzelfde hoofdstuk. Slechts van 3 konen is do tekst ontleend, en wel van No. 5 aan Hoofdst. 6, vers 1314; het vrouwenkoor van No. 14 aan Hoofdst 9, vers 5 -en 6; No. 33 aan Hoofdst 14, vers 10. Van do andere koren, aria's, enz., is een vrije vertaling gevolgd, waarbij reke ning is gehouden met den eigen aard igen, somtijds minder f raaien» bijbelstijl. Felix Mendelssohn Bartholdy, geboren te Hamburg den 5en Februari 1809, over leden te Leipzig, den 4en November 1847, was de zoon van den bankier Abraham Mendelssohn, van wien hij een uitstekende opvoeding genoot Reeds op 17-jarfgen leeftijd toonde Felix met do compositie van zijn „Zomemachts droom-ouverture", dat hij een bekwaam musicus was. Zijn voornaamste leermees ters in do muziek waren Ludwig Berger en Zeiter, onder wier leiding de vroegrijpe knaap zulke snello vorderingen maakte, dal hij reeds in 1824 door Zeiter ala gelijke werd erkend. Van 18331835 wa* Mendelssohn als dirigent verbonden aan de stedelijke Con certen te Dusseldorp, en in 1835 in ge lijke functier to Leipzig. In 1833 sollici teerde lh6j naar de betrekking van direc teur der zang-academie te Berlijn, als op volger van zijn leermeester Zeiter, doch hij moest deze plaats aan Rungenha- gen afstaan. Frederik Wilhelm de vierde poogde i later Mendelssohn als hof-kapel- meester voor Berlijn te nonnen en be noemde hem in 1842 tot algemeen muziek directeur, maar Mendelssohn liet het bij een paar korte bezoeken als „gast" en woonde er slechts van 1841'42. In 1843 stichtte hij het conservatorium te Leipzig, en wist, door het daaraan verbinden van invloedrijke en bekwame musici, als Fer dinand David, Moschelis, ThamaskaxLto.ru als di,rectcur aan het hoofd, Leipzig tot het middelpunt te maken van hot Duitsche muzikale leven. Met uitzondering van de opera-muziek', waaraan hij zich slechts, mot „de Bruiloft van Cam ach o", in 1825, wijdde, heeft Mendelssohn bijna op iedejr gebied van compositie hooggewaardeerde werken gemaakt. Zijn beide oratoriums, „Paulus" er, „Elias", tusschen 1836 en 1846 geschre ven, zijn de meest beteekenende composities op dit gebied en sluiten zich, evenwel met moderniseering der toonzetting, bij die van Handel aan. In zijn Lobges an g" deed Men delssohn, na Beethoven, do eerste poging tot een samensmelting van symphonie en koorwerk. De psalmen en motetten van Mendelssohn behooren eveneens tot de beste werken op dat gebied. Na Biich en Handel is het alleen aan Mendelhossnon gelukt, het epische koor tot zulk een hoogte op te bouwen-en op zoo'n aangrijpende wijze tot ons to laten spreken, als in zijn oratoriums „Paulus" en Elias'', het geval is. In. „Paulus" kan men den in vloed der Passion van Bach niet misken' nen, al staat hij bij dien in grootschhcid van gevoel en verhevenheid van uitdruk king ten achter, maar toch bevat „Paulus" gedeelten, waarin hij Bach zoogoed als evenaaidt en weer andere, Waarin hij zoo oorspronkelijk en zelfstandig optreedt, dat men ze voor geen prijs onder do klas sieke oratoriums zou willen missen. Men rekent in de „Paulus" daartoe de reeks van tooneelen, die zich groepecren om de steeniging van Stephanus, die tot het meest dramatische in het epische be hooren; niet minder het aangrijpend schoon geteekende wonder van de stem (vrouwen koor van No, 14) uit den hemel, welke Saulus aanriep op zijn weg naar Damascus, alsmede het wegsleepende koor: Machc dich auf, werde Licht, met het triomphee- rende zich daarbij aansluitend koraal; Wacho auf, ruft uns die Slimme, met wel ker christelijke geest, de oorspronkelijke, een geheel heidensche zinnelijkheid ade mende korendie Götter sind die Monsöhen gleich geworden, en: Seid was gnadighohe Götter, een levendige tegenstelling vormen. De solozangen: Jerusalem, die dn tötest die Propheten; Doch der Heir vergisst der Seinen nioht; So sind wir nun Botsdhafter an Chrisli Stadt; Sei getren bis in dan Tod, in hun rijke romantiek en roerende, verheffendo kunst zijn de schoonste en meest kenmerkende deelen van Mendels- sohns „Paulus", die nergens in de mu ziek van dien tijd zijns gelijke heeft. De eerste opvoering, welke ter gelegen heid van het Itijnsche Muziekfeest te Dus seldorp op den 22en Mei 1836 j>laats vond, had een. héfzïenïiïg van de domposiSie ten gevolge, waarna, in "den daarop volgenden winter, de partituur gedrukt werd. Het suc ces laat zich slechts vergelijken met dat van de „Schöpfung" van J. Haydn. 18 maanden Ua haar verschijnen» was de „Pau lus" heeds in meer dan 50 plaatsen, ten gehoore 'gebracht. Indien bovenstaande toelichting en de vertaling ïets tot verduidelijking mogen bij dragen, 'dan zal ik mij daardoor ruimschoots beloond, achten. Overbodig nog te zeggen, daar zulks algemeen wordt geacht bekend te zijn, dat de uitvoeringen van „Gemengd Koor" steeds wel verzorgd zijn en behooren* tot hot beste gedeelte van het muzikale leven hier ter stede Een en ander doet verwachten, dat deze avond er een belooft te woeden vanwaar kunstgenot. Omtrent de solisten en da nadere bizon dorheden betreffende de uitvoering geeft de advertentie in dit nummer do vor- cischte mededcelingen. Do Afdeeling Schiedam van den Nod. Bond van Koffiehuishoudors enz. heeft zich gewend tot het gemeentebestuur alhier mot het verzoek dat bij de schatting voor het vergunningsrecht rekening gohouden zal worden met de moeilijke tijden die hun bedrijven doormaken tengevolge van de be perking der consumptieartikelen én de hoogp prijzen daarvan. Een 2G-jarige man kroeg gisteravond in do Baan een zenuwtoeval. Hij is naar huis gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Van een boerderij in de OverscHesche- straat zijn gisteravond, waarschijnlijk door een 3-tal jongens, 2 biggetjes ontvreemd. In het Bubbermanslïcht zijn 10 koperen kranen meegenomen. Van de Scheepsb. Mij. Nieuwe Water weg zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag 5 spiraalboren ontvreemd. Van een plaatsje achter eon woning zijn een paar sokken en paar kousen weggenomen. Door B. en WL zijn lot schatters voor het vergunningsrecht van den kleinhandel in sterken drank vbor 1918'19 herbe noemd .do hoeren A. Rubber man, J. H. Huisman en J. Abrahamsen. AGENDA: Vrijdag t/ni. Maandag Flora, 8 u. „De Zwerver". Vrijdag t/m Dinsdag Odéon, 8 u. „Li berty en „De laatste dagen van Pompei". Heden t/m. 15 Maart Circus-Schouwburg, 71/j uur. Gez. Spree. Rooi© Sien." Heden en volg. avonden. Casino. Gezél schap Nap de la Mar. Bleeke Bet 12 Maart. Gemeenteraadszitting Schiedam 71/2 uur. 12 en 15 Maart. Gr. Schouwburg, 8 u. Rott Toon. Typhoon. 12 'en 16 Maart. T:Lv..SehouwK, 8 u. 'Ildf stad Tooneel. Mijn en Dijn. 13 Maart. Grooto Schouwburg, 7% m Kon. Fransche Opera. Werther. 13 Maart. Salon Doele, 71/2 u. Cello avond door Maurits Frank. Aan den vleu "géi mevr. Frank--Juneker. 13 Maart. Odéon, 8 uur. Schiedams Chris telijk Mannenkoor. Uitvoering. 14 Maart. Plantagekerk, 7 Va uur. Jonge lingsvereeniging „Jonathan", Gou den Jubileum. Openbare Vergade ring. Spr. Ds. to Femhout Mzn Onderwerp: Karaktervorming. 14 Maart. Groote Schouwburg, 8 uur. Too- neel Royaards. Do Distel. 14 Maart. Gr. Doelezaal, 8 u. Utrechtsch Stedelijk Orkest. Solisten: Mej. E van Bbvnum (piano), den Haag. tieswengfl Nieuws, Een reus geveld. De reus van de bosschen te Oltertcrp (Fr.), de bekende letterboom (honderder, namen waren in zijn stam gesneden) if voor brandhout verkocht. Zijn stam wac ;n omtrek 5Va meter. De oude boom stonc' nog zoo vast, dat men met kruit heeft laten springen. Voor omkappen zag men geen kans. Noodlottig schot. De Duitsche grenswacht te Béllingwoldo heeft bij ongeluk Zondag het dochtertje van den arbeider S. doodgeschoten. De misdand te Westervelde. In het ziekenhuis te Groningen is over leden de landbouwer R. T., te Westervelde, bij wien dezer dagen is ingebroken, endk- iaarna. zwaar werd mishandeld. Brutale inbraak. Hedennacht hfcoft eon brutal© diefstal met braak plaats gehad in do rubberfa briek van den hoer iïaecou, aan do Am- steldijk, te Nieuwer-Am stel. Do diof of die ven hebben zich toegang verschaft door het uitsnijden van een ruit en hébben voor niet minder dan ©en waattio van f3000 aan onverwerkte rubber on elastiokdraad meegenomen. Do daders 'zijn onbekend. Ds politie stelt een onderzoek in. Overreden. Gisterenmiddag is op de brug van den Rijswjjkschon weg een 14-jarig jongetje door de stoomtram overreden. Hij wilde op de jam springen, gleed uit en raakte ondei do wielen, waardoor hij1 aan armen en lichaam Werd gewond. Toen de eerste hulp dienst verscheen, was hij reeds overleden. Een heer, die hielp den jongen een wo ning binnen te dragen, zotte zijn fiets even neer en toen hij terug kwam was de fiets verdwenen. Roekeloos schieten. In de afgeloopen 2 maanden, is liet 6 maal voorgekomen dat te Maastricht door begeleiders met schérp geschoten, werd on ontvluchtende smokkelaars. Proevemet afweergeschut. Gisteren werden op het NooTdoosteinde van den strandboulevard te Seheveningen proefnemingen gedaan met een nieuw soort afweergeschut tegen vliegtuigen in tegen woordigheid van de commissie van 'proef nemingen en verschillende hooga autori teiten op artilleristisch gebied. - De opperbevelhebber, generaal Snijders woonde een gedeelte der proefnemingeabij.' Een smokkelend gemeenteraadslid. In verband met een kort geleden plaats gehad hebbende smokkelarij van rubber, ia onder verdenking van in die zaak betrok ken to zyn' geweest gevankelijk naar het huis van bewaring te "s-Hertogenbosch ge bracht de heer J. M. K, gemeenteraadslidi van Gennep. Verdronken bij een ptging tot ontvluchting. In liet naburige St. Picter bij Maas tricht werd Zondagmiddag door een paar viaschers in de Maas drijvende gevonden; liet lijk van een jeugdig persoon. Uit da bij hem gevonden papieren bleek, dat hij L. IX heette, 18 jaar oud was en afkom stig was van Visé. Een paar opgepompte 011de fietsbanden hul hij: kruiselings over do borst gehouden, waarschijnlijk om zich drijvende te houden bij zijn poging om over de Maas uit België te ontvluchten. De omgekeerde wereld. Uit het „Rott Nieuwsblad": „Dienstmeisje, wegens omstandig heden in haar familie verplicht thuis te komen, vraagt voor haar mevrouw, van wie zij ongaarne heengaat, een andere dienstbode." De G. 10, De torpedoboot G. 10 is gisteren bij liet binnenkomen togen een meerpaal van len aanlegsteiger te IJmuiden geloopen n lekgeslooten Door onmiddellijk een zeil onder het schip door te halen en de pompen in werking te stellen, werd zin ken voorkomen. Luitenant verdronken. To Delfzjjl is Zaterdagnacht luitenant B. G., toen hij militaire posten ging oon- troleeren, door de duisternis misleid tus- xhm de zeesluisdeuren te water geraakt ■-n verdronken. Aanranding» Te Noordwijkerh'out werd de heer M., student te A'dam, op weg naar hét station Piet Gijzenbrug gisteravond tegen ne gen uur door drie mannen overvallen en op den grond geworpen. Een gouden hor loge met ketting, benevens een portemon- naie met eenaanzienlijk bedrag aan geld werden hem ontstolen. Door smokkelaars mishandeld. Nabij Vénlo hebben een zevental' smok kelaars, die door een soldaatpcommies in arrest gestold zouden worden, dezen aan gevallen en op verschrikkelijke wijze mis handeld, waarbij ze zijn eigen gpweer aan splinters sloegen. Toen ze meenden, dat hij stervende was, hebben twee hunner ton kommies opgenomen en hém op lenigen afstand verder in een 5 meter iiepe kuil geworpen, die met circa 1 M. water gevuld was. De soldaat kon evenwel op handen en voeten uit de kuil krui pen en werd door in de nabijheid wo nende personen opgenomen. Zijn toestand, lie in den beginne levensgevaarlijk was, ;s thans eenigszins boter. De smokkelaars, ille Duitsehers zijn aangehouden en bij ie marechaussee te Venio in arrest ge- iteld en later naar de strafgevangenis te -toermand overgebracht. Zij bekenden hun wreede daad en meenden, dat de soldaat reeds lang dood was. Een heeft 'de grens welen te bereiken, zoodat 6 hunner Zul len terechtstaan wegens poging tot dood- -dag. Inbraak Gisternacht hoorden twee politieagenten gerucht in de R.-K. kerk in de Paul Kru ierstraat te Rotterdam. Het bleek, dat men rich door het indrukken van een ruit aan ie achterzijde toegang had verschaft. Eenig© rilveren ampullen en gouden kelken ston- ien gereed om medegenomen te worden :n ook de offerbussen had men getracht .0 openen. Daar do agenten eerst den pastoor moes- en waarschuwen om in de kerk te kun- ion komen, hadden de dieven gelegenheid e ontsnappen. In den tuin werden nog en touwladder en een bijl gevonden. De eenige aanwijzing is, dat een voorbij ganger omstreeks 12 uur twee personen cgen de kerk had zien staan. IIeel anders In aansluiting mot ons IJaricht gister avond. 'hierover, wordt nader geméld t Was er by de jongste verificatie van wege het Departement van Oorlog bij "de militaire administratie te Leeuwarden oen bedrag van eenige duizenden guldens te veel na een onderzoek van eenige we ken blijkt nu, dat er een fout in de boek houding was geslopen, die nu verbeterd is. Volgons het „L. N." was er eerst 3000 gulden over, nu is er een klein bedrag te kort. 1 Overleden In 'hot nfilita.ir hospitaal te Middelburg is overleden de 21-jarige milicien P. J. J. le Buit Geartruidenberg, die verleden week bij oefeningen met mitrailleuses door een granaatscherf getroffen word en wiens been moest worden afgezet. I e T> 1 c. o hajn In Augustus 1917 had te Ifeiyen (N.-Rr.j een mishandeling plaats met "doodelijken afloop. Steeds verkeerde men ïn' het on zekere omtrent de daders. Nu is de justityé -V mW V J« v m.

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2