Be oorlog Maandag 18 Maart 1918 De gouden sleutel, 70,ta Jaargang. Ni. 15704. Intercomm. Telefoon No. 103. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Bij of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen- en kennis gevingen van het Gemeentebestnnr. Schouw. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien art 5 der verordening regelende den waterstaatkundigen toestand van de landerijen en ervan, liggende in de ge meente Schiedam, tusschen den Rotter- damschien Dijk, den Polder Oud-Mathenesse m do bebouwde kom der gemeente (Schie dam; f Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen en erven, als in hoofd dezer bedoeld, dat op Wleaitsdag, 3 April 1918, des voormiddags ten negen ure, een Schouw zal gedreven worden over de slooten om hun. land of erf, met de kunstwerken daarin. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan de voorschriften alsdaan behoor lijk voldaan zij. Schiedam, den lSen Maart 1918. BUITENLAND. De rrede. Zaterdag te middernacht, werd het vre desverdrag van Brest-Lilowsk tusschen Rus land en de Centralen, nadat hierover een openlijke stemming was gehouden, geratifi ceerd. Steinberg, de commissaris voor justitie te Petrograd, deelde mede, dat de linksche sociaal-rcvoiuüonnairen weigerden hiety voor de verantwoordelijkheid te aanvaar den en zich het recht voorbehielden met alle mogelijke middelen de uitvoering der bepalingen van het verdrag te belemmeren. Van goed ingelichte zijde worden de eischen van de Centralen aan Roemenie o. m. als volgt samengevat: 1. Verlenging van het vroegere handels verdrag; 2. de levering van de overschotten van de landbouwproducten, zoolang de Centra len die noodig hebben; 3. verplichte levering van het overschot der olie; 4. het waarborgen der belangen van de Centralen bij de Roemeensche spoorwe gen, en 5. het waarborgen van' de sehedpvaarthe- langen der Centralen op den beneden- Donau, i Do Daily Express" verneemt, dat het Roemeensche kabinet geweigerd heeft, de vredesvoorwaarden van den vijand te aan vaarden. Dientengevolge is Averescu, afge treden. In ons vorig nummer berichtten we reeds, dat Koning Ferdinand naar Zwitser land afgereisd is. Nadere telegrammen ont braken hierover nog, doch vrij zeker mag worden aangenomen, dat hij de verdere verantwoordelijk over de regeering van het land, nadat dit eën nadeel igen vrede heeft gesloten, niet verder wenscht te dragen, Rusland Officieel wordt bekend gemaakt, dat de ontruiming ran Petrograd geëindigd is en naar het Eugelsch door L. G. Mobepley. 38) „Sommige heren kunnen niet goed over weg met hun rasgenooten," zei hij over gaande tot haar humor zij dacht hoi- melijk dat hij dit deed tegen zijn zin; „sommige beren zijn niet heel gezellig van aard en waardeeren hun rasgenoo- ten niet," voegde hijger grimmig bij, „Dat begrijp ik," zfT Austice ondeugend; toen veranderde haar toon eensklaps. ge- Keel en al', zij zag niet langer met lachende oogen op tot zijn ernstiggezicht, haar eigen gelaat werd ernstig. „Dr. Harding," zei ze met'grooten een voud, „u vindt mij zeker brutaal, bemoei ziek, vermetel. Maar ik moet u iets vra gen. Is u zoo bepaald afkeerig van alle mensdhen, dat u de vriendschap van geen enkel mensdh' wilt aannemen?" Was er iets in do vriendelijkheid. Van haar stem, dn den sympathiekea gloed van haaroogen Wie kan het zeggen Maar een zaöbtere uitdrukking,vertoonde zich op Miles Hardmgs gezicht, zrjn stem verloor iets ran Kaar hardheid. „Ik ben bang een treurig iemand te zijn roor vriendschap" zei hij. Lang gieteden heb ik mijn geloof verloren in de mensoh- heid over het algemeen en niets van wat mijn ondervinding mij later geleerd heeft, heeft mij dat verloren vertrouwen terug gegeven." „Generaliseert u niet wat al.te veel, om naar één persoon iedereen te veroordee- dat geen enkele bewoner de stad. meer mag verlaten. Tot dit doel is het Verkeer van allo personen- en lokaab-treinen op geheven. i Do raad van commissarissen der Com mune, nv luidt voortaan de otficieele naam voor Peuograd en zijn omgeving, heeft het verschijnen van alle zoogenaamde burger lijke bladen, die sinds het begin van het Duitsche offensief verboden waren, weer toegestaan. Het Petrogradsch Telegraaf Agentschap is naar Moscou verplaatst, maar heeft een filiaal te Petrograd opgericht. De ontruimng van de hoofdstad geleek veel op een paniek. Een groote menigte, die geen spoorbiljetten of een pas had kunnen krijgen, .trok langs de straatwegen met gehuurde paarden en sleden. Een com pagnie Lettische Gardes escorteerde de volkscommissarissen naar Moscou. Vete re- goeringsdepar tem enten, de spoorwegbu- roaux, fabrieken en werkplaatsen met al hun machinerieën zijn eveneens naar Mos cou of andere steden overgebracht, zelfs tot haar Siberië en Archangel. In sommige deelen van Rusland gaat hot op 't oogenblik erger toe dan in de middel eeuwen. Er worden krasse gevolgen gemeld van de uitwerking der Bolsjewikische Wetgeving in de provincie. Te VoroQesj is de doodstraf voor inbrekers weder ingesteld, In het district Kazan werden vier boeren door andere landbouwers schuldig geacht aan een niet nader vastgestelde misdaad en veroordeeld om levend te worden ver- -brand, en bij de tenuitvoerlegging dezer straf keek het geheele dorp toé. In de Siberische -stad Bamapol werden vier jeugdige misdadigers wegens stelen ter dood veroordeeld. Drie hunner weiden in het openabar onthoofd, de vierde werd eerst gemarteld en daarna weiden hem de hersens ingeslagen. Te Zmievo, in het gouvernement Khar- hof, werden de kooplieden veroordeeld om ieder 100000 roebel of te geven. Hij, die weigerachtig bleet, kreeg eemge steenen om den hals gebonden en werd in de rivier geworpen. Miljoekof, Rodzianko, Goetskof, Korhiiof en Alexejef vertoefden onder een valschen naam te Nowotsjerkosk, waar zaj zich bezig hidden met het orgamseeren van ieenleger; als chef van den generalen staf zou Ale xejef optreden; verder behooren daartoe de kozakken-generaals Agnewjot en Boga- jevvski. Hieruit zou dus blijken, dat Kornilofgeen zelfmoord gepleegd heeft, zooals indertijd gemeld werd. Joffe, oud-voorzitter van de vredesdele- gatio te Brest-Litowsk, is tot gezant te Berlijn benoemd. Het Preobrajensky-garderegiment, dat van anti-revolution. gezindheid verdacht werd, is door roodo troepen ontwapend en in arrest gesteld. De ontruiming van Odessa en Nicolajef duurt voort. Vóór de bezetting .van Odessa hadden er anti-Semitische onlusten plaais. Finland» In Berlijn worden berichten gelanceerd, waarachter door sommigen misschien een voorbereiding tot eventueele interventie ge zocht zal worden. Het blijkt steeds duidelijker, dat de Rooide Garde in Finland het overwicht krijgt, om dat zij geregeld toevoer van munitie en geschut uit Petrograd ontvangt, terwijl de Witte Garde er gebrek aan krijgt; zonder sjioedige hulp is liet herstellen van de orde in Finland en het doen eindigen van de daar thans noerschendo willekeur onmo gelijk. Van de op de Alandseilanden aanwezige Russische troepen, welke nog niet met eigen Ien," vroeg Austice, „en omdat één men- schelijk wezen ons tegenvalt, moet iedereen om zoo te spreken, dan met dezelfde maat gemeten Worden? Ik houd niet van mik een leer." „Of u er van houdt ja of neen, het is vaker wel dan niet waar," zei Harding kortaf, maar hij stond niet op van zijn stoel, wat Austice half verwacht had en ging niet weg; „het is veel veiliger zich op een afstand te houden van zijn mede- menschen en niemand te vertrouwen. ,0p die manier stelt men zich niet bloot aan teleurstellingen." „Ik noem het een afschuwelijke, koel bloedige manier," riep Austice met vuur. Ik zou liever voortgaan de mcnsclien lief te hebben en in hen te gelooven en steeds weder in hen teleurgesteld worden dan te denken zooals u doe!, dat niemand liefde of vertrouwen waard is. Zulk oen, gevoel als het uwe vergiftigt het beste van alles, het vergiftigt het heele leven." Harding haalde de schouders eet weinig op „Het gaat er mijl bost mee," zei zij. „Dat doet 't een oester ook,"1 antwoordde Austice bits, „maar u smaakt geen ware vreugde, u mist de dingen, die er het neest op aan komen." „Heb ik vreugde noodig, begeef ik die, dat is 'de vraag." Zijn oogen hadden iets uitdagends, toen hij haar aanzag. „En nog eens, wat is dat: de dingen, die er hel meest op aan komen? de meeningen daarover kunnen verschillen." - „De ineeningen.'kunnen verschillen," ant woordde, „maar de dingen, die er "t meest transportmiddelen de eilandengroep verlie ten, as een ongeveer 250 man sterk con tingent, bestaande uit Polen, Ockxaimers, Letten en EsthJanders op Zwcedsche sche pen naar Zweden getransporteerd, om later naar hun vaderland te worden overgebracht. Eep sterkere afdeeling, beslaande uit Groot- li uss,erf," is, naar gemeld wordt, naar Libau overgebracht. Volgens ontvangen berichten zijn nog slechts hier en daar verspreide ongewapende Russen achtergebleven, welke eveneens dóór Zwcedsche bemiddeling zul len worden overgebracht. DuilHClilaiid. De deputatie van den Landraad van Koerland overhandigde den Duitschcn rijks kanselier hel^document, waarin keizer Wil helm den hertogshoed van Koerland wordt aangeboden en de wenschehjkhei'l van een vereeniging van Koer-Lijf- cn Esthland, wordt uitgesproken Hierdoor zouden deze 3 RaUische pro vincies wellicht onbewust, den wensch te kennen, gegeven hebben om in de Bond- statenrij mettertijd te worden opgenomen. De „Eter!. Lok. Anz." oordeelt, dat er een. nieuw en veelbelovend "tijdperk van het BoJtisdhe staatsleven is aangebroken De Duitsche aard van Bit oude Kultur- gebied zal verder ontwikkeld worden. Koer land is een bij uitstek agrarisch land, zoo dat hierdoor de natuurlijke bodem is ge schapen, waarop Duitsdie en Lettische be langen elkaar kunnen ontmoeten, niet alleen in economisch maar ook in politiek oj>- zicht." De „Deutsche Tages Zlg." spreekt er haar groote voldoening over Uit, dat Koer land thans formeel als een vrij en onaf hankelijk, maar met Duitsdhland nauw ver bonden hertogdom onder do bescherming van het Duitsche rijk zal worden geplaatst Het blad zou het zeer vveaschelijk ach ten, wanneer ook over de toekomst van Esthland en Lijfland zeei spoebg een for- meelo en feitelijke beslissing zou volgen. Oostenrijli-Mongarüe. Volgens de „Lokal Anzeiger" is een nieuwe stakingsbeweging in Oostenrijk uit gebroken De arbeiders van de werkplaat sen der N. W. spoorwegen zouden hebben geslaakt, evenals die van de noordelijke lijmen, terwijl die van verschillende andere spoorlijnen hun instemming reeds zouden hebben betuigd. Engeland. Henderson verkW 'ide in een onderhoud o.a., dat de Britse we arbeiders alle im perialistische neigingen verafschuwen, waar deze ook gekoesterd worden. Do Britsch© arbeidersklasse wenscht de meenimg te vernemen van de Duitsche arbeiders omtrent de jongste militaire ge- beurtenisson in Rusland en hoe zij deze in overeenstemming brengen met de for mule: „geen annexaties, geen schadeloos stellingen," welke in Juli IJ. door don Rijksdag is aangenomen. Op de vraag, welke stappen hij meende, dat genomen zouden worden om de zaak des vredes thans te bevorderen, zeide Hen derson: „De eerste stap moet zijn do bij eenroeping van een internationale socialis tische conferentie. Ik hoop van harte, dat de Duitsche vertegenwoordigers op die bij eenkomst aanwezig zullen zijn, omdat de geallieerde arbeiders stellig wensoh.cn te weten, of do Duitsche soc.-democraten be reid zijn, gemeen© zaak te maken met de arbeiders en sec. partijen in andere landen bij hun pogjngen om den vrede te verzekeren overeenkomstig de begin selen der democraten." Henderson verklaarde ten slotte, dat de Bntsche arbeidersklasse ten zeerste gekant is tegen een economischen oorlog na de ren oorlog. De onthullingen van Lidhnowsky, welke zijn gepubliceerd door het Zwcedsche blad „Politiken", maken to London een diepen indruk. Zij maken voorgoed een einde aan de legende, dat DuitsoMand een ver dedigingsoorlog voert. op aankomen, hebben weinig met meeaiingen te maken. Wat u of een ander moogt zeg gen, ze blijven toch de gewichtigste din gen. I Maar weder vertoonde zich even een ondeugend lachje in haar oogen „ik weet niet zeker of u nog in staat is te be grijpen wat die dongen zijn." „Als ze gebaseerd zijn op gevoelsfunda- menten, dan hoop ik daartoe nooit in staat te zijn," was het korte antwoord, en Har ding stond op en stak haar de hand toe. „Ik zal mijn best doen dadelijk naar Bux- nanford te gaan," ging hij voort, plotseling van onderwerp veranderend; „als er iets ontdekt kan worden omtrent Hilary, dan maar hoe eerder hoe beter. Ik zal u het resultaat van mijn nasporingm laten we ten. Blijft u hier nog voorloopig?" „Een paar weken stellig. Mijn broer schijnt het prettig te vinden mijl bijl zich te heb ben, terwijl hij de zaken afdoet, die met den dood van zijn vrouw in verband staan." „Natuurlijk." Harding sprak met de be leefdheid aan zijn vak eigen. „Hoe gaat het met Sir Luke?" „Vrijwed," er was een merkbare aarze ling in het antwoord „ik meen, hij is vrij wel \yat zijn gezondheid betreft, maar hij is rusteloos, hij heeft vreemde, sombere, Stilzwijgend© buien, hij verlangt hier van daan te komen." „Hij, heeft een langen tijd van spanning en angst achter den rug.en men begrijpt zijn-begeerte weg te komen van de plaats waar zijn vrouw pas gestorven is. Men zou haast niet kunnen verwachten dat hij an ders was dan droevig en stil, niet waar?" Hij zag, haar met ©enige verbazing aan. „Neen," ik geloof het niet. Neen, natpur- Een welbekend diplomaat, die den vroe- gpren ambassadeur zeer goéd kent, deelde mede, dat zijn erkende eerlijkheid een waarborg is Voor de waarheid Van wat hij schrijft Frankrijk. De Fransche minister-president Cfemen- oeau is uit Parijs naar Londen vertrokken, waar hij arm de conferentie zal deelnemen, die al daar dezer dagen zal worden ge houden. Do terechtstelling van Bolo pasja is volgens een Wolff-béricht uit Berlijn, voor loopig uitgesteld en wel in verband met het feit, dat het telegram van von Ta.gov aan Bernstorf te Washington verkeerd ont cijferd is Dit telegram vormde een ran de bewijzen voor J3olo pasja's schuld. De vergissing in de ontcijfering- is volgens een verklaring van den Fransohen gezant Jusseraud, begaan door de politie te "Was hington. De verdediger van Bolo, Au bert, ver klaart, dat hem geen rechtsmiddel ten dienste staat, om van deze wending ge bruik te maken. Bnlsarijp. De minister-president heeft in het So- branjc verklaard, dat Bulgarije hoopt Al banië zich tot een onafhankelijken staat te zien vormen. Bulgarije zal de Albanee- sche wenschcn naar nationale autonomie steunen en zal een goede buur zijn voor den nieuwen staat. De vice-voorzitter van de Sobrapje, die uit Boekarest is teruggekeerd, waar hij heeft deelgenomen aan de vredesonderhan delingen, verklaarde, dat de onderhande lingen een gunstig verloop nemen. Bulga rije kan tevreden zijn over de regeling van zijn Noordelijke grenzen: het zal de ge heele Dobroedsja terug ontvangen. Spanje. Het staatsblad publiceert een regeerinjgs- bcsluit, waarbij alle ambtenaren van de posterijen en telegrafie ontslagen worden verklaard, aan de krijgswet onderworpen cn gemobiliseerd, terwijl tevens alle ge employeerden bij de junta's en die dezen ondersteunden, verwijderd zullen woiden. De situatie is nog verward; de regeering is vast besloten om alle maatregelen te nemen, die voor het ordeher&tel noodig zijn. De Duitsche bladen deelen mede, dat vol gens ,,Le Temps", het* Spaan sche parle ment op 18 Maart zal worden geopend, hij welke gelegenheid de koning een troonrede zal houden. De ministers blijven aan en bij Koninklijk besluit zal een militaire her vorming worden ingevoerd, waardoor bet leger met 65 000 man zal worden vermeer derd. Amerika- - De leider der Amerifeaanscho arbeiders partij, Gompers, zond ©en telegram aan Arthur Henderson en Albert Thomas, waar in lyj verklaarde, dat- er, in de ontzaglijke taak om de democratie tegen den Duitschen overval te beschermen, hartelijke samen- weiking moet zijn tusschen de arbeiders. Hij uit do hoop, dat niets de volmaakt© betrekkingen en de goede gezindheid tus schen de arbeiders van Amerika en die ran de geallieerde landen zal kunnen ver storen. Gompers doet voorts do toezegging, dat een deputatie van Amerikaanscbe ar- Ixndersvcrtegenwoordigecs binnenkort Enge land en Frankrijk zal bezoeken, ten einde de zaak der werelddemocratie te bevor deren. i Japan. De maximalisten hebben te Blagowest- sjensk 150 Japanners vermoord. De „Daily Mail" verneemt uit Tientsin, dat de Japansclio gezant te Peking het volgende bericht heeft ontvangen: lijk niet," verbeterde Austice zichzelve haas tig, „maar er is iets abnormaals ia den toe stand van mijn broer, iets wat ik niet be grijp. Het is niet zijn lichamelijke gezond heid. Ik zou hein kunnen overhalen u te consulteerfen als hij lichamelijk ziek was. Ik kan niet verklaren wat hem eigenlijk scheelt, maar hij lijkt zoo ontzenuwd, zoo suf, juist zooals hij was toen do arme mevrouw Donaldson Itier gestorven is. Mis schien vindt u het gek van mij om te zeg gen, maar het schijnt dat Luke meer dan gewoon door die twee sterfgevallen is aan gegrepen: ze hebben hem beide op een heel merkwaardige wijze uit zijn evenwicht gebracht. Omdat zij sprak op peinzen- den toon, „omdat Luk© niet Js wat men noemt een buitengewoon, gevoelig man." „Neen," antwoordde Harding, met een levendige herinnering aap wat hij Sir Luke's hardhuidigheid noemde. „Neen, ik geloof dat ik uw broer stellig niet een zeer gevoe lig man zou noemen." „En toch, nu schijnt hij zoo uit zijn evenwicht gerukt; zoo anders' dan gewoon," zei Austice, „het maakt mij dikwijls onge rust." „Zie hem weg te krijgen," antwoordde Harding. „Een geheele verandering van omgeving zal net beste voor hem zijn. Alles wat u van hem vertelt, zal met den tijd terecht komen maar als u het ge daan kunt krijgen, haal Sir Lpke dan over hier vandaan ie gaan, dat is het best© voor hem, zie hem weg te krijgen I" - HOOFDSTUK XIH. Het onderzoek. Miles Harding drentelde door de kleine Tijdens de jongste ongeregeldheden te Biagowetsjensk werden dne Japanners ge dood en zeven gewond, die hun bezittin gen tegen de Bolsjewüd verdedigde. De „Times" verneemt uit Tokio, dat de berichten -rit Amerika en Engeland, als zou er besloten zijn tot een interventie van Japan in Siberië, do-or geen enkele officiceie mededeelmg worden bevestigd, dat ze dus misleidend zijn, en in tegen spraak met de plaatselijke berichten. Het publiek en de pers zijn volmaakt onkundig van de onderhandelingen en de besluiten der regeenng. De kleine pers en het publiek bepleiten een interventie, docli de invloedrijke han delskringen stellen zich op een tegenover gesteld standpunt en vinden nu algemeene ondersteuning. De berichten over interventie hadden dezer dagen een neerdrukkenden invloed op de beurs, doch later was het merkbaar, dat bet vertrouwen, dat niet ingegrepen zal worden, den toestand verbeterde. De Fronten, Hel lang verwachte groote offensief op het Westelijk front schijnt, volgens de tegen berichten, in z'n eerste stadium gekomen te zijn, d. w. z. een levendige bedrijvig heid, die ingeluid wordt door het kanon. Speciaal aan de Maas is de actie toege nomen. Ten N. van den. Chemin des Dames heerschte vrij groote bedrijvigheid vaa de wederzijdsche artillerie. Op den linker-oever van de klaas deden de Franscken gisteren tegen het einde van den dag in do streek van het bosck van Cheppy, een inval in de Duitsche stellin gen, die volkomen slaagde. Onder dek king van hun artillerie, die de meerdere van de Duitsche was, drongen de Fran sche troepen over een front van S00 meter en tot een diepte van 300 meter in de vijandelijke loopgraven door. Na de ver nieling van alle onderkomens, blokhuizen en veldwerken van den vijand, keerden de Fransche afdeeliogen'mct 80 gevangenen van drie verschillende regimenten en ze ven machinegeweren naar haar linies te rug. De verliezen der Franscken waren gering. In den loop van den nacht duurde de bedi ijvigkeid der Fransche afdeelmgen voort. Op den rechteroever hebiben de vijan delijke batterijen ia den loop ui den nacht de Fransche linies tusschen de Maas en, Bezonvaux hier en daar hevig gebombar deerd. De Franschen openden o ogenblik kelijk tegenvuur. Ten N. van St Mibicl maakten Fran sche patrouilles gevangenen. In Vlaanderen was de artilleriebedrijvig- heid groot. Aan het overige front bepaalde zij zich tot vernieliugsvuurdes avonds nam zij herhaaldelijk toe. Het Italiaansch leger bericht zegt over het Italiaansehe front: Yjjandelijkc yetkenningsmfdeejingen weij. den in het Concei-dal (Judicarie) en ten. Z. van Ariaigo op de vlucht gedreven. Onze patrouilles waken zeer bedrijvig in de streek ran den Monte Asolone en maakten ©enige gevangenen in het Oriue-dajl'. Onze batterijen troffen maj-ckeerende vijandelijke troepten ten Z. van Cismon en onderhielden hevig vuur ten O. van Kenzon cn op de Pi ave-delta. De andere fronten geven geen aanleiding tot nadere bespreking. DiNNKNLAm Audiënties. Do gewone audiënties van de ministers van landbouw, van oorlóg en financiën zul len de volgende week niet plaats hebben. dorpstraat en keek nu aan dezen en dan aan dien kant met meer genoegen rond naar zijn omgeving dan hiji in longen tijd ondervonden had. Het station aan den rand van den weg, waar de rustige trein Van een rustig plaatselijk lintje hem had afgezet, de dorpsweg, die zich kronkelde tusschen twee hagen in naar de veengronden met heide begroeid, dat alles had hem een kaJmee- rend gevoel gegeven van afgelegenheid en vrëde. En dit kleine witte dorpje, dat zich nestelde in zijn zonnige vallei, verhoogde zijn gevoel van behagelijkheid en gaf er iets nog heerlijkers aan. Hij trachtte zich niet te verklaren het is te betwijfelen of hi| het had kunnen verklaren waarom Ijij zich minder vijandig gestemd voelde tegen over de wereld over het algemeen, maar or was iets nieuws en warms, dat hij plot seling voelde ontgloeien in zjjn hart. Toen hij de witte huisjes aanzag, de vroolijko tuintjes met de September-bloemen, hot grasveld met eten grooten kastanjeboom en de velden oploopende naar de heide toen sloop de overtuiging in zijn ziel, dat het leven toch vergoodingen bood, dat eg nog oen zpn. was aan den hemel en moge lijk ook "geluk ©rgens op de wereld. Be weren dat ltij deze -overdenkingenonder woorden Kracht, zou overdrijving wezen, maar hij was zich vaag bewust dat zijn hart niet meer zoo treurig was en koud als het zich zooveel jaren van ellende lang gevoeld bad; dat hij nog in. staat was de helderheid en frischheid van den Septem berdag te waardeeren en den zonneschijn, die heuvels en dal bestraalde; de blauwe lucht, Hie zich wolfde boven de purperen heidevelden. (Wordt vervolgdfa Bot# coarinf rerscbgnt dagelijks, metoit- xonderag Tin Zon- en Feestdagen. Prgs per kwartaal, met inbegnp van 5 ets. incassokostenl 1.80; franeo per post f 1.76. Prgs per week10 cents. Afxqnderlgke nammers 3 cents. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Adrertcnticn roor bet eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf nur aan bet Bureau bezorgd zijn. Een bepaalde plaats ran tdvertention wordt met gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURA it Prgs der Adrertentignwan 15 regels f USO; Iedere regel meer 25 eenU. Beclames 60 cents per regel Advertentiën en Beclames in bet Zsierdagarondnammer met 10 verbooging. Incassokosten 5 cents; postkwitanties 10 cents. Taneven vaa edverteatiJn bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Advertenties op genomen a 40 cents per advertentie van hoogstens 30 woorden; ieder woord meer 21/. cent, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. 442/35

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1