De oorlog. Donderdag 21£Maart 1918. Ue gouden sleutel, 70* iaarftig. Ni. 15707. intercomm. Telefoon No. 103. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Bericht, •Zij, die zich met ingang van 1 April a.s. voor minstens 3 maanden op de „Schiedamsclie Courant'? abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. BUITENLAND, Rusland. De bolsjewistische regeering heeft een regeling met Zweden vastgesteld voor het handelsverkeer met iZweden, waarin be paald wordt, (dat de uitvoer van levens middelen met inbegnp van de in Archan gel liggende voorraden als thee enz. is verboden. De door Zweden gewexischte goederen, als huiden, "Perzische tapijten en andere luxe-artikelen, mogen tin ruil van machi nes uit Rusland worden uitgevoerd. Grondstoffen mogen worden uitgevoerd, indien de .Russische verkoopers het bewijs kunnen leveren, idat in de behoeften voor Rusland volledige Is voorzien. Slechts zulke artikelen, die-voor het „hui selijk gebruik" (noodzakelijk zijn, mogen in Rusland worden (ingevoerd. Het verlof voor in- of uitvoer zal door een departement (van de zevende afdeeling van den Russischen economischen raad worden verstrekt. Er schijnt 'jneer gewerkt te worden in de richting van jeen nieuwe verplaatsing der regeering, die pas van PetrogTad naar Mos- cou gegaan is, waar zij zicli bepaald ook al niet yeilig meer waant. Volgens enkele berichten pleiten talrijke bolsjewiki te Mos kou er voor, den zetel der regeering nog maals te verleggen. Nisjni Nowgorod en Perm worden genoemd. Finland, Het hoofdkwartier der Witte Garde is naar Haapamacki overgebracht. Ook wordt vernomen, dat op het geheele front een groote slag is begonnen. Baj Vilpula giDg de Witte Garde tot het offensief over; Ori- vesi en eenige' andene plaatsen zijn reeds door hen ingenomen. Intusschen gaan de Roode Garden met hun gewelddaden tegen de burgerij voort. Ten N. van Bjórneborg zijn van een fabriek bijna alle beambten vermoord. Eerst wa ren dezen berrevoets door de sneeuw ge- sleept en in een kelder opgesloten, waaruit ze weer, half verhongerd, werden gehaald en neergesabeld. Ook zijn weer verschil lende grondbezitters vermoord. Een groot magazijn in Abo is geheel leeggeplunderd, waaraan vooral vrouwen meededen. FinsChe vluchtelingen berichten, dat te Helsingfors en Wiborg alle orde door de Roode Garde verstoord is. Het ergst heb ben zij in Tammerfors huisgehouden. Het blad der Roode Gardisten te Helsing fors schreef eenige dagen geleden over bet sluiten van den vrede, 'dat het bevel tot ontruiming van Finland niet erkend zou worden. *De Finsche Witte Garde moest het ondersgüt delven en dan zou de Evo lutie zich oaar Zweden overplanten. Gevluchte Finnen smeeken namens de Finscne bevolking dringend om hulp van Duitsche tjoepeh. Duitschlands talmen is, volgens hén, onverklaarbaar en kan Fin- lands ondergang veroorzaken. Duitscbland heeft daarom tegenover Finland èen rno- reele verantwoordelijkheid. Duitschland, De Centrale Commissie iwah dien Rijks dag hield zich bozig met twee in! d'cn jongsten tijd op! in het oog vaUande wijze «verspreida geschriften', in de eerste plaats pet memorandum vah .prins Lichnowsky naar het Engelsch door tl. G. Moberley.. 41) „Kunt u mij geen den minsten leiddraad in handen geven om, de familie van dien mijnheer Donaldson op te sporen?" - „Niet den geringsten.. Ik kende hem oen weinig toen hij in het -logement hier zijn kamers had, maar niet meer dan men een toevallig passeerenden vreemdeling kent op dezelfde manier als ik verscheidene schilders ken, die hier enkele weken ko men schilderen. Bijna allemaal trekvogels! Hij was een man iruét een gunstig uiter lijk, een heel aangename manier van doen en was in ieder opzicht bijzonder aan trekkelijk. Het is volstrekt niet te verwon deren dat een jong meisje hier in onze heidestreék-©enz aamheid opgevoed, zich! tot hem aangetrokken voelt. En u is dp voogd van haar dochter,! Hoe vreemd." '„Ik denk niet '"dat er eenige twijfel be staat of Hilary Donaldson, het meisje dat op een niet vormelijke wijize mijn pupil geworden is, moet de dochter zijn van Antonia Herring, die u gekend hebt," ant woordde Harding langzaam. „Maar ik ba ken dat het een groote teleurstelling voor mij is niet meer te weten gekomen te zijln 'omtrent haar vader. Hij moet toch familie gehad (hebben, oh haar moeder had familie. Zij zijn natuurlijk de menschep, die voor van 14 Aug!. 1916, welke tegen die poli tiek der regeering kort voor het uitbre ken van den oorlog gericht zijn. /De plaatsvervanger van den rijkskanse lier, vo-n Payer, voedde hierover het woord, waaruit bleek, dat von. Payer de meening toegedaan was, dat de verkeerde gevolg trekkingen, diie de prins gemaakt had en weljie gebaseerd waren op onjuiste inlicti Ling en niet door hem met kwade be doelingen verspreid waren, i Verder besprak de tpfaats ve rvanger Van den rijkskanselier een rondschrijven van een zekeren dir. Mtihlcr, die thans in Zwit serland verblijf houdt. Doze Muhler was bij het uitbreken .van den oorlog lid ge weest van de directie 3ér fabrieken van Rrupp. Volgens den brief zou hij Ln de tweede helft van Juli hij twee bekende hooggeplaatste hoeren zijn geweest en hij deeft nu uitlatingen wan dezen 'mede, uit welke moeit blijken, dat de Duilsclie regee ring In, Juli 1914 geenszins 'geneigd [was geweest den vrede te handhaven. Op de toededéelingen van, den Vi.ce-ka.nl selier volgde een debat, waarin 'Scheidte- mann oa.- verklaarde, dat Lichnowsky hot geheole wereldgebeuren door eten bril van zijn grenzeloozei ijdielheid had bekeken. Stresenianh verklaardje, dat tuit ai "de aaateekeningen van Lichnowsky was geble ken, dat hij 'Engeland schoon wildo was* schen en Duitschland So góheelo schuld van den oorlog wilde aanwrijven. Naar aanleiding van de opmerking van een der sprekers, dat Lichnowsky vervolgd had moeten wonden, verklaarde de vice- kanseljer, dat het (ministerie van justitie had nagegaan in hoeverre een vervolging van den 'prins wegens diplomatiek land verraad zou kunnen plaats hebben en dat het tot de conclusie was gekomen, dat een vervolging gèen kans op succes zou hebben gehad. Voorts zijn in den Rijksdag besprekin gen gevoerd over de ooriogsieveranücs, waarbij groote winsten zijn gemaakt. In 't bijzonder kwam do Daunler-kwestie ter sprake, waarover hot Centrumhd Erzber- ger do door Daimler,overgelegde calculatie een bespotting van het ministerie van Oor log noemde. De „Vonvnrts" 'is van meening, dat de verklaringen van Lichnowski geen invloed zullen hebben op de stemming in Duitsch land en dat dit den wil niet zal belem meren om het rijk voor een nederlaag je bewaren. Oosteiirijli-Hoiigarije. Blijkens verschillende berichten doen nog steeds geruchten de ronde omtrent een op handen zijnde ministorcrisis in Hongarije, in verband met Tisza's oppositie tegen de kiesrechthervorming. Men spreekt veel van oen toekomstig kabinet-Andrassy. Ook ge looft men aan de mogelijkheid van een Kamerontbindin g. Te Weenen is de positie van Seidler door hot verzet der Tsjechen opnieuw verzwakt. Graaf Silva Taronco, die te Praag meer sympathie geniet, wordt genoemd als mi nister-president, voor geval het tot een crisis moeikomen. Engeland. In het Hoogérhuis stelde lord Parmoor een motie voor, waarin in beginsel goed keuring wordt gehecht aan een volkenhond en aan do instelling van oen rechtbank, wekler- bevelen door dwang ten uitvoer gelegd zullen kunnen worden. Lansdowno verklaarde, dat een volken bond twee hoofdeigenschappen moet heb ben. Vooreerst moet hij openstaan voor alle volken en alle mogendheden van be teekenis omvatten, en ton tweede moet hij uitvoerende macht bezitten, voldoende om de vanzelfsprekende gehoorzaamheid aan zijn besluiten te waarborgen. Hierop volgde een gedetailleerde uiteen zetting door hem van het denkbeeld, waar na het debat verdaagd werd. Duidelijk bleek dat lord Landsdowne de Centrale na rege- Hilary moesten zorgen. Maar waar zijn'zo? Wie zijn ze? Wie waren de familiebetrek kingen van haar moeder, al is het dan on mogelijk iets omtrent baar vaders familie te ontdekken?" „Ik wou dat ik u helpen kon, maar ik weet er oven weinig van als u. Het doet mij verdriet dat Marion, de jongste van do' meisjes Merring, in dien vreemden, zenuwaehtigen toestand is, dién u Inschrijft Ach! ach! het was zoo'n vroolijk, aardig kind. Ik begrijlp," voegde hij er na een oogenblik zwijgen bij, „ik begrijp uit wat u zegt, dat Hilary Donaldson eigenlijk on verzorgd is?" „Niet geheel en al. Sir Luke Framley, wiens auto de oorzaak was van haar moe ders dood, is zeer milddadig voor haar ge- woest. Hij stond er op duizend pond op haar naam. vast te zotten, zoodat zij1-in teder geval nooit in behoeftige omstandig heden zou verkoerem. Hij heeft zich zeer vriendelijk tegenover haar gedragen." „Zeer edelmoedig I buitengewoon edel- dig zelfs," zei Mr. Thompson op een ver baasden toon. „Geheel een vreemdeling voor haar, zegt u?^ Kende hij Antonia totaal niet?" „Neen, hij wist volstrekt niet wie ze was. Mevrouw Donaldsons rijtuig kwam in botsing met zijn auto tengevolge van de onoplettendheid van haar koetsier. Maar Sir Luke was vreeseüjk ontdaan door het ongeluk en beweerde voortdurend dat "hij verantwoordelijk was voor den dood van de arme vrouw en daarom, genoodzaakt ling der territoriale kwestie hierin wensch- te opgenomen te zien. Mac Pherson heeft in het Lagerhuis een breedvoerig overzicht gegeven van de m den laatsten tijd ondernomen luchtaanval len op Duitschland. Sedert October zijn 38 luchtaanvallen gedaan en 48 ton ontplofbare stoffen geworpen. Vaak hadden de aan vallen onder zeer moeilijke omstandigheden plaats. Frankrijk. De schandalen in Frankrijk, die den laat sten tijd een respectabel aantal vormen, zijn weef met één vermeerderd. Kapitein Louchardon heeft twee last gevingen ontvangen, om een aanklacht in te dienen tegen kapitein Ladoux wegens verstandhouding met den vijand. De aan klacht is tweevoudig; in dé eerste plaats betreft zij de zaak-Suzy Depzy en in de tweede plaats de zaak-Humbejti Bij hel begin vaagden oorlog onderhield Ladoux talrijke betrekkingen met lieden uit de financieel,e en politieke wereld. Hij was toen directeur wan een blad en stond op vriendschappelijken voet met Rozen berg en Bottelh-eim, die als Duitsche agen ten in Zwitserland optraden. Spoed'ig daar- na werd Ladoux chef van het tweed'o burean van den inlichtingdienst van ""het ministerie van, oorlog, waaraan ook zijn vriend Leno-ir verbonden waè. Thans wordt bekend hoe Ladoux de vertrouweling werd van Humbert, die het plan had Ladoux secretaris-generaal fan zijn blad te maken ma. den oorlog. Roemenië. De Weensche bladen, vemtemen, dat de nieuwe Roemeensche premier MaTghiloinan. naar een hondgenootschap tusschen Roe menie en de Cemtalen streeft. Zij wijzen er op, dat de vrede met Roemenië het type van 'den „vrede door vergelijk" zal zijn, en dat deze opvatting heeTscht, wordt het best bewezen door het feit, dat Marghi- loman een bondgenootschap van zijn va derland met 'de centraiep wemscthelijk acht. „Men kan hier niet van oen vrede door geweld spreken, anders zou de vijand van gisteren ©r onmogelijk 'aam kunnen denken, de bondgenoot van morgen te worsten. De nieuwe régeering, die voor het mee- rendcel bestaat uit mannen, die den Cen- tralen goed gezind zijn, wil Roemenië weer brengen op den weg, dien; bet nooit had moeten, verlaten.'' De Weensche correspondent van de „Köl- nische Zlg." verneemt van. de zijde der Cen traion: De vraag1 van aanblijven of aftre den van koning; Ferdinand wordt be schouwd als een aangelegenheid van, bin- nenlandschè Roemeensche politiek. Dit blijkt reeds daaruit, dat aan Roemenië .bij den voorloopigen vrede geen overeenkom stige voorwaarde, is gesteld. Japan. Reuter meldt-uit Peking, dat de Chinee- sche en Ja.pansehc gezanten, uit PetrogTad, vergezeld door talrijke Amerikanen, Japan ners en Chineezen, in'Mantsjoerije zijn aan gekomen en door de Roode Garde naar de Chineesche grens zijn begeleid. De Fronten. Haig bericht: Vijandelijke afdeel in gen de den in den afgeloopen nacht aanvallen op twee Engolsche posten ten Z.van Pas- schemdaelo en' op twee posten ten N. van PoeJcapell©. Zij werden overal afge slagen. en moesten verscheiden gevange nen in onze handen laten. Een aantal' doodc vijanden bleven liggen voor onze stellingen. De vijandelijke artillerie was in actie ben N. van het La Basséo-kanaaJ, in de buurt van h!et Bois Greniers en bij Pas- schéridaele. De oorlogscorrespondent van de „Vor warts" verwacht een Britsch offensief tus- sclien Rijssel en St. Quentin. Nu en dan artilterio-aolte tusschen do voor haar dochter te zorgen. Ik moet zeg gen "dat ik nooit zulk een edelmoedigheid van hem verwacht had. En Hilary had natuurlijk niets van hem te eischcn, want het was louter toeval dat haar moeder gedood werd vlak bij den ingang van zijn landgoed." „Ik begrijp dat u advertenties geplaatst hebt om de ïamilie van mevrouw Donald son op to sporen?" „ik heb overal geadverteerd, maar geen enkel antwoord gekregen. Het is of de familie Donaldson totaal uitgestorven is. Ik kan ze niet opsporen. Deze tak schijnt in ieder geval verdwenen te zijn." ,,Of misschien is de man, die met Anto nia Marring getrouwd is, onder oen aan genomen ndam mot haar getrouwd," ant woordde de heer Thompson langzaam en mot nadruk. „Is dat niet zelfs zeer goed mogelijk? Mogen wij niet zoo ver gaan en zeggen het is waarschijnlijk dait hij on der een, aangenomen naam met dat arme meisje getrouwd is, een naam, waardoor hij later niet kon worden opgespoord. Dal is een oplossing van het vraagstuk, die mij niet alleen mogelijk toeschijnt, maar zeer waarschijnlijk. Een man, die een meisje kon wegleidden, zooals hij Antonia heeft gelokt, is bijna met zekerheid gewetenloos in andere opzichten. Tien togen oen js hij onder een aangenomen naam mot liaar getrouwd." HOOFDSTUK XIV. Vaarwel' au revoir. „Lady Framley - wou graag dat ik te Miette en de- Aisne en in Champagne en vrij lievige artillerie-actie aan de Maas en in het Parroy-bosch. In Woevre, in de buurt van hét Bois brulé, deden de D ui tochers een hevigen aanval op de Franscb© stellingen. Na een levendig geveeld werden de vijandelijke afdeelingen, wien het gelukt was voet te krijgen in -eenige voorgeschoten Fransche linies, teruggedreven. Volgens nadere berichten wend de Duit sche aanval in de buurt van Souain gedaan door twee batailloms stormtroepen. Deze leden een volslagen nederlaag en zware verliezen In Lotharingen leidde een krachtige vijan delijke aanval op de Fransche stellingen bij Arracaurt tot ©en 'hevig handgemeen, waarbij de Fransche troepen steeds in de meerderheid bleven en den rij and terug sloegen en gevangenen maakten. De Fran- schen deden een inval in de Duitsche li nies ten 0. van Suippe. Op het Italiaansche front: Ten W. van Garda herhaaldelijk artillerie vuur van weerszijden. Tusschen Garda en MonteHa vuuraoties, die bij tusschenpoo- zen wat krachtiger werden. Langs de Piave beschoten afdeelingen elkandei over de rivier heen met ge weren. Patrouille-gevechten en nu en dan he rige beschieting door de Italianen Van de vijandelijke stellingen aan den linkeroever vim de rivier van Novinta tot Ggjsolora. Do Oostenrijkers en Duitschers hebben aan het Oostelijk front Sodmy, op vijf uur afstand van Ekkharhof, bezet; do vijand rukt ook op in de buurt van 'Don aan don spooiweg PetrogradMoseou, Deze feiten wekken ernstige vermoedens, dat do Oostenrijkers en Duitschers, on danks hel vredesverdrag, voornemens zijn Moseou to omsingelen. Do' „Daily-Chronicle" verneemt uit Pe trograd, dat do Duitschers binnen 2 of 3 dagen in Petrograd worden verwacht. Er wordt gemeld, dat de Duitsche contrële-com- nnssie haar zetel in Petrograd zal hebben. In de Oekraïne hebben Wurtembergsche troepen, tot zuivering van het front van Olwiopol, bij Nowno-Krainka krachtige hen den in een gevecht uiteengedreven. Aan het front in Palestina, op enkele deolen van den westelijken sector, nam het artillerievuur toe. Ook de luchtactie was levendig. BINNENLAND. Tan htt Hof. De Koningin Moeder heeft gisteravond in het Gebouw voor Kunsten, en Wetenschap pon in Den Haag het laatste gedeelte van het tiende Diligentia concert bijgewoond. Eerste Kamer. De Eerste Kamer kwam hedenvoormid dag 11 uur even in openbare vergadering bijoen om het wetsontwerp tot tijdelijke ontginning van bruinkool-concessies voor afdeelingsonderzoek aan te 'wijzen. Dr. A van Kaalte. Naar'het Joodsch Correspondentiehnreau bericht, is dr. A. van Raakte, van Dor drecht, die in opdracht van het Neder- landsch comité naar het bezette gebied van Polen en Lithauen vertrokken is, te War schau aangekomen. 'Begeleid van prof. So- bernheim van het Komitce ftir den Oston, heeft hij de Joodscho instellingen aldaar bezocht. De Kamarrerkieclngen. De definitieve candidatenlijst ivan de S. D. A. P. ivoor Amsterdam luidt, naar „Het Volk" meldt, als ivolgt: 1. irir. P. J. TroeJ- Grantloy bij haar kwam,"- riep Hilary, op kijkende van een brief, dien zij in dé liand had, eerst naar juffrouw Duhbar. die aan het oene eind van de tafel koffio schonk, en toennaar Tony, die aan het andere bezig was met ham snijden; „zo zegt dat haar broer volstrekt niet wel is en heele- maal in zijn eigen kamers blijft. En zij zegt o, maar u moet den brief zelf iruaar lazen cn zien wat zij schrijft"- en Hilary reikte den brief toe aan juffrouw Dunbar, die hem met grooto bedaardheid voorlas. „De Hall GratiUey, 30 September. Lieve Hiloij ikga bijna dood van verveling en deze plaats werkt op mijn zenuwen. Ik ban niet heengaan omdat mijn broer hot prettig schijnt te vinden mij in huis to hebben, ofschoon ik hem bijna in 't geheel niot zie. Hij is zeer gedrukt en meestal opgesloten in zijn eigen ka mers, en dat beteckent dat ik den dag alleen doorbreng in de grooto salon en dat ik mij ejg verveel en suf.voel. Wil je zoo gauw je kunt bij mij komen? De zou. je al lang gevraagd hebben, te komen, maar mijn broer kan de gedachte niet ver dragen, dat er vreemden in buis zijn. Nu hij zoo hcelemaal in zijn eigen vleifgei van hét buis blijft, geldt dat bezwaar niet langer.. Kom dus spoedig en verlos mij uit mijn verveling. Zeer vriendelijke groeten aan mijnheer en juffrouw Dunbar. Bedank ze vooral voor stra, 2. J. jvan den Tempel, 3. A H. fGer- hard, 4. C. Pothuis-Smit, 5. J. J. de Roode, 6. Ed. Polak, (7. P„ Voogd. in de kieskringen Groningen en Drenthe, zijn door den uitslag der stemming, over de groslijst in volgorde van "het behaalde aantal punten, als eaadidaten voor de Tweede Kamer aangewezen: il. J. H. Scha per, 2. mr. G. W. Sanne?, 3. E. Rugge, 4. mevr. Mansholt-Andreaie, 5. JL Stenhuis, 6. K. Brok, Q. J. A. Bergmeijcr, 8.1>. Dar tels. V De soc.-dem. lijst ivoor Overijssel laidt: 1. "Albarda, 2. Dijkgraaf, *3. Ladenius, 4. Bevers, 5 mevr. de Boer-Baltjes, 6. EichelsS heim, 7. Paap, 8. Tee sink. Jhr. E. B. F, F. Wittert van Hoogland", voorzitter der R.-KL kiesvereeniging in den rijkskieskring 's-Gravenhage, deelt, zoo meldt het „Huisgez.", in een brief aan de leden zijner kiesvereeniging mee, dat, wanneer het advies der vergadering van de 18 kringvoorzitters ten secretarissen wordt gevolgd, de verkiezing van niet min der dan vijf arbeiders, de heeren Kuiper, Hermans, Nivard, Haazevoet ion Van der Bilt, verzekerd is. Stemmen dtor kiezers bulten bun woenpluts. De minister van staat, "minister van bin nen! a ndschc zaken, heeft op desbetreffende schriftelijke vragen van den heer Schaper den 19den dezer geantwoord: Het Centraal Stembureau voor 'de ver kiezingen ,van de leden van do Tweede Ka mer der Staten-Generaal, tor kake door èen ondergeteekende om advies gevraagd, heeft twee wetsontwerpten met toelichting ingediend, strekkende tot het geven van gelegenheid aan pbrrsonen, die met in hun woonplaats kunnen stemmen, om elders aan die stemming deel te nemen. Beidie on!werpen niet toelichting wor den atei den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten! Generaal toegezonden ter inzage voor die leden. "Deze stukken zijn ter griffie 'der Kamer nediergelegd. A. R DeputateDvergader!ng. Op 2 Mei wordt te Utrecht de anti-rev. dephtatenvorgadering gehouden. Hederland en de oerleg. Duitschland en Nederland. Men seint uit Keulen: De „Kolnische Zeitung" schrijft, na erop te hebben gewezen, dat do Nederlaadscho inschikkelijkheid niet ook op de In Ne- derlandsche havens liggende schepen van toepassing is Als Duitschland het recht aan zich trekt om "in zake het gebruik van Nederland sche scheepsruimte ©en woordje mee te spreken, mengt het zich daarmede geem>- zins in Nederland's binnenlandsche aange legenheden, noch veroorlooft het zich Ne derland te bedillen, maar behartigt het slechts tegenover Nederland zijn reclitma. tig© belangen. De'in Neder]andsche havens liggende schepen, aan onze vijanden uit te leveren, zod een, ernstige inbreuk .zijn op de- Nederlandscb© onzijdigheid, die na tuurlijk zijn gevolgen, zou hebben. Dé on dervinding, in den oorlog "öpgtodaan, heeft geleerd, dat.alle beloften, den, onzijdigen door onze vijanden gedaan, waardeloos zijn on dat elke tegemoetkoming van de neutralen slechts ten gevolge heeft gé- had, dat do entente nieuwe en scherpere eischcn stelde. Duitscihland heeft cr, voor zoover Nederland zijn onzijdigheid ook van Duitsclien kant wensdht geëerbiedigd te zien, aanspraak op, dat Nederiand tegen over de enbehte-staten met een voorzichtig heid te werk gaat, wolke do omstandig heden voorschrijven, er met name echter op Iet, dat een Néder]andsch schip pas naar een vijandelijke Jiavea uitvaart, als een ander Ntederlandsch of "vijandelijk' schip van dezelfde grootte in Nedériand. aangeko men is. 1 i mij, dat jo er zoo lang hebt mogeh logoe- ren. Later hoop ik hen persoonlijk to be danken. 1 Steeds jé je liefhebbendn Auïstico DerOeld." „Lieve hemel, wat schrijven do damës tegenwoordig merkfweardige brieven", merkte juffrouw Dunbar op, terwijl zij liaar pince-nez toekniplo en de koffiekan weer opnam. „Toen ik nog school ging, leerde ik zorgvuldig brieven te schrijven in goede bewoordingen u keurig gevormde zinnen. Do tijden zijn wel veranderd. ,Mot zou, niét goed zijn als de tijden stil stonden, vindt u wel, (onto Alice?"' zei Tony opgewekt. „Als de tijden nooit veranderden zouden we nog in holen wo nen en in 't geheel géön brieven schrijven. Misschien iteekenden wij nu en don oen portret van een van onze ossen of herten op den muur van het hol, maar pieinncaij inkt èn papier hadden we niet" „Je trekt altijd alles -in het belachelijke," antwoordde juffrouw Duhbar op strengen toon, maar Tony's schitterende oogen ont lokten liaar een glimlachje on ze zag hem aan mot do liefhebbende vcreering, welke haar werkelijkien gemoedstoestand tegen over hem kenmerkte. i {Wordt vtrvolgd). Deie courant verschijnt dagelijks, metnit- zondering Tan Zon- en Feestdagen. Prya per kwartaal, met inbegrip Tan 6 eta. incassokosten: f 1.30; franco per post f 1.75. Pry's per week10 cents. Afsonderlyke nummers* 3 cents. Abonnementen worden dagelyks aangenomen. Adrertentiën voor het eerstvolgend nnm- mer moeten vóór twaalf nnr aan het Bureau bezorgd rijn. Een bepaalde plaats van tdvertentjën wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAiSGHE COURANT Prijs der AdrertentiSn: ran 1—5 regels f 130; iedere regel meer 25 cents. Reclames 50 cents per regel. Advertentiën en Bedames in het Zaterdagavondnnrnmer met 10 o/o verhooging. Incassokosten 5 cents; postkwitanties 10 cents. Tarieven van advertenties by abonnement ryn aan het Burean verkrygbaar. Bageiyks worden Kleine Advertentién op genomen A *0 cents per advertentie van hoogstens 80 woorden; ieder woord meer 2l/t cent, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. 1

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1