De oorlog. Donderdag 28 Nlaarf1918 De gouden sleutel, TO^Jaargaig. intercomm. Telefoon No. 103. Na. 15713. BUREAU: LANGE HAVEN 141-(HOEK KORTE HAVEN). Bij of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Hinderwet, Ter algemeen© "kennis wordt gebracht, dat "bij besluit van Burgemeester en Wet houders van 27 Maart 1918 voor een. proeftijd van een. jaar aan de Maat- schappij voor Handel en Industrie, te Rot terdam, vergunning is verleend tot het oprichten van een fabriek voor het ver vaardigen van olie, vet en voederartike len in het pand Noordvestsingel no 57, kadaster Sectie H no. 738 met een stoom machine van 15 P.K, en e$n electromotor van 25 P.K., drijvende diverse machines. Schiedam, 28 Maart 1918. De Hoofdbrug zal Zaterdag 30 Maart a s. voor het verkeer zijn gesloten. Bericht, Met het oog op den Goeden Vrijdag verschijnt de „Schiedamsche Courant" Vrijdagavond 29 Maart NIET. BUITENLAND Het Duitsclie offensief. Er schijnt een kentering te komen in, den gevechtstoestand aan het front tus schen Albert en Roye ten gunste der Entente en de verschillende Duitsche staf berichten spreken al hoe langer hoe meer over den hardnekkigen tegenstand van den vijand. Nu deze loopgravenoorlog door dit offensief plotseling in een bewegingsoorlog is overgegaan, waarbij de aanvaller alles mee beeft, kan deze. tegenslag, dien de Duitschers door het krachtig veizet der Engelsehen en Fransdien ondervinden, met onderschat worden en op sommige punten' zou de krijgskans dientengevolge kunnen- keeren als de Entente versohe troepen in. het Vuur weet te gooien op de meest geschikte oogenblikken, Dat dit mogelijk is, zou opgemaakt kunnen worden uit een telegram, waarin gezegd wordt, dat Abrami en Franklin Bouillon, respectievelijk onder secretaris van Oorlog en voorzitter van. de commissie voor Mtinenlandsche aange legenheden, in de wandelgangen van do Fransche Kamer mededeelden, dat de eigen lijke strijd nog moet beginnen, omdat nog, maar een onbeduidend, deel van de legers -aam den strijd heeft deelgenomen In hoeverre dit grootspreken] is, zal de tijd moeten leeren, maar in de Entente^ landen ziet men met een rotsvast vertrou wen het verdere verloop van den strijd tegemoet. Het Duitsohe en Weensdhe avond- communiqué spreken, in tegenstelling met de uitgebreide legerberichben der vorige dagen, slechts over een laimzaam opruk ken van hun legers aan beide zijden der Somme en het behalen van nieuwe suc cessen. Het meer uitvoerige Engelsche commu niqué van gisteravond zegt: De strijd ,werd hedenmorgen ten N. en ten Z. van de Somme met groote hevig heid hervat Er hebben in den loop van den dag verwoede gevechten plaats ge had van ten Z. van Rosières tot ten N. van Ablainzevjlle. Gisternacht deed jde vijand een vergeef- naar het Engelsch door L. G. Moberley. -47) Toen zijn gedachten in die richting voort gingen, kwam er een zeer harde trek 'om zijn mond en de dorpelingen, die hem tegenkwamen, toen hij van het postkan toor kwam, vroegen zich af waarom de dokter toch zoo streng keek. Aan arme menschen, die zijn patiënten waren, ver toonde hij zelden of nooit zijn strenge zijde. Hun leven Vol1 moeite en geduld boezemde hem diep medelijden in; hij dacht veel' en lang na over plannen om hun lot te ver zachten en wat vreugde en vrijheid te brengen in een leven dat zoo arm was aan heide. Hij had zich zelf in de voorste glelederen geplaatst van hen die strijden voor de betere toestanden voor 'svolk dat nog voor een groot 'deel in duisternis rond wandelt en zooals hij zelf .gewoon Was te zeg gen, zijn naam werd verfoeid door sommige landjonkers en grondbezitters, die steeds door hem werden lastig gevallen ter zake van ongezonde woningen en het algemeen welzijn der boerenarbeiders; en dat ver vulde hem door en door. Hij haalde met ongeduld zijn schouders op toen hij het hutje van de oude Betty Jenkinson passeerde, dat aan de kromming van deni weg stond; en zijn gevoelens tegenover Sir Luke Framley waren ge- jmengd- met gramschap en bitterheid. Zjjn sche poging om' onze linie ten Z Van de. Somme in te denken. Hierop volgden he denmorgen efén reeks zware aanvallen in de buurt van Rosières en tem N. van deze plaats. Bij Rosières Werden alle vijandelijke aan vallen door onze troepen afgeslagen, die den vijand zware verliezen toebrachten. Meer Noordelijk werd onze linie in de eerste uren van. den dag gehandhaafd on danks krachtigen druk van groote vijande lijke troepenmachten. Later op den dag ontwikkelden zich in deze streek nieu we 'Duitsche aanvallen, met het gevolg, dat onze linie over korten afstand naar het Westen teruggebogen werd. Uit de laatste 'berichten blijkt, dat onze tegenaanvallen den toestand weder volko men hersteld hebben. In den loop van den dag deed de vijand een aantal vastberaden aanvallen op onze stellingen tusschea de Somme en de Ancre en ten N. en Z. van Albert Ook in dezen sector hebben heivig© gevechten plaats ge nua. Een deel van on zo, stelling ton Z. van Albert, waarin de vijand eejn oogenbltk' doordrong, werd door ons in een tegen aanval heroverd. Verder werd qen krach tige aanval, Welke de vijand des namid dags op 'dit punt deed, volkomen afgesla gen. Pogingen, welke de vijand In den loop, van den 'dag ondernam, om Westelijk vam de stad 'Albert op te rukken, werden tel-i kens onder 'zware verliezen voor zijn troe-l pen afgeslagen. Dezen namiddag 'deed de vijand ook eq.ni krachtigen 'aanval in de buurt van Buc-i quoy en Ablainzeville ep, kreeg vasten voet' in laatstgenoemde plaats. Op alle'andere punten Werd 'zijn infanterie onder zware verliezen teruggeslagen. Onze 'troepen vochten wederom schitte rend. Zooals Uit difc verslag blijkt, hebben wijl den Vijand aan het geheele Britsche front onder 'zware verliezen teruggeslagen, on danks 'zijn uiterst vastberaden aanvallen; en zijn numeriek overwicht. Aan 'het gehoede gevechtsfront duurt de zware strijd voort. Het 'Engelsche departement van Oorlog deelt het Volgend© mede: Op den (avond van 27 Maart was de' toestand als Volgt; Des nachts Werden onze troepen op beid© oevers van de Somme over korten afstand! teruggedrongen. 'Hedenmorgen Vroeg bezet ten zij teen linie, die ongeveer liep overj Rosières 'Harponmères Sailly-loSec, Méricourt 'l'Abbé van vandaar langs! de 'Ancre 'tot het spoorweg-emplacement ten' Zuid-Westen van 'Albert De vijand is in Albert. Gistermiddag was de vijand ©en oogen-' blik de Ancre hij Mesnil', ten N. van 'Al bert, overgetrokken, maar wij deden een tegenaanval en dreven hem terug over de rivier. Ten Noorden van dit punt is er geen. wijziging in onze positie gekomen. Hedenmorgen deden onze troepen een' tegenaanval ten N van de Somme, tusschen den hoek van de Ancre en de Bomme en heroverden Morlancourt en GhipiUy. Tegelijker,ijd hebben onze troepap onmid dellijk ten Z. van de rivier onze linie tot Proyart vooruitgebraoht. De vijand deed een aanval in de buurt van Bucquoy. Tot dit doel is een nieuwe garde-divisie aangevoerd. Tot dusver heeft de aanval geen gevolgen gehad. Heden zijn er op ons front ten N. onj Z. van de Somme andere zware aanvallen; gedaan, maar voLgens de laatste berichten: is de vijand onder zware verliezen terug-1 geslagen. Ten Westen van Roye zijn do Franschen in zwaren strijd gewikkeld geweest. Zij waren genoodzaakt eenig terrein af te staan, maar ©r komen versterkingen aan.' De Franschen melden De Duitschers, die versdie troepen in den strijd hebben geworpen, hebben heden met gedachten dwaalden zoodoende af van de beschouwing van zijn eigen verleden, met al het verdriet daaraan, verbonden, naar zijn werk in en om Grantley en zijn po gingen om de rijk© landeigenaars over te halen hem te helpen hot bestaan der armen te verbeteren; en van daar dwaal den zijn gedachten van zelf naar de Hall- en zijn bezoek aldaar'dien middag. Zou "t dametje met de begrijpende blauwe oogen een man behandelen zooals Hilda hem be handeld had? Die gedachte was vluchtig, maar liet toch het zelfde kalmeerende ge voel achter dat hij ondervond in de tegen woordigheid van Austice en eenige bitter heid van zijn hart verdween, liet was zeer onwaarschijnlijk dat zijn pad dat van mevrouw Derfiold in de toekomst zou kruisen, zei hij tot zich zelf, met een groote mate van flinkheid en beslistheid; tot" nu toe had zij haar hroeder's huis zelden bezocht; als zij nu wegging was het waarschijnlijk dat zij in maanden niet terugkwam, misschien nooit meer Daarom zou hij noodt in de gelegenheid gesteld worden (al wenschte hij dat, en dit was natuurlijk niet (te denken) haar heter te leeren kennen. Hij wenschte met haar heter te leeren kennen. Neen stellig, hij wenschte volstrekt niet haax beter te leeren ken nen! Deze gedachte herhaalde zich met nadruk, terwijl hij zijn oogen liet gaan over de velden, gloeiende in het licht der ondergaande zon. Maan als het ooit waar schijnlijk geweest was dat hij haar heter wou leeren kennen, zou hij dan vinden zou zij ooit Met een ruk nood zaakte hjj xjjn gedachten pen anderen leant verdubbelde hevigheid de - Fransche stel lingen aangevallen ten Oosten van Montdi- dicr.-De Fransche troepen hebben herhaalde malen met bewonderenswaardige standvas tigheid het hoofd geboden en do aanvallen van den vijand, die slechts vooruit kon komen dank zij zijn nummerieke meer derheid. In de streken van Lassigny en Noyon liepen niet minder krachtige aanvallen op oen volslagen echec uit. Zij werden door den heldhaftigen tegenstand der Fransche regimenten gebroken. Van het overige front is" niets bijzonders te melden. Een hooggeplaatst Engelsch militaire autoriteit, welke door Reuter over de si tuatie aan het Westelijk gevechtsfront werd geïnterviewd, deelde mede, dat de vijand gisteren in den namiddag het Engelsche front ten N. van de Somme viermalen aan viel en er in slaagde onze troepen een weinig terug te dringeh, terwijl hij Mari- court veroverde. Dezen morgen voerden wij een tegenaanvil uit, hernamen Mari- court en brachten onze linie tot de bui tenwijken van Provart vooruit. Dit zijn echter slechts plaatselijke voorvallen. Reu- ter's zegsman was van meening, dat ten N. van de Somme* de vijandelijke aanval voor het oogenlblik gastuit was. Er was een wanhopige strijd, gevoerd, doch volgens binnengekomen berichten was de vijand zeer vermoeid en uitgeput. Ten Z van de Somme was de vijand overal tot staan ge bracht. De geheele situatie te zarnen geno men, springt een allèsbeheersehend feit naar voren, dat namelijk de tegenover elkaar staande strijdmachten elkaar zoo dicht mogelijk zijn genaderd.. De vijand begon zijn offensief,, na eerst aï zijn reser ves te hebben samengetrokken. Dit wil niet zeggen, dat hij meer solda ten tot zijn beschikking heeft, om over het geheele front te vechten, maar wij hebben tijd noodig, om de geallieerde reserves op de juiste plaats te krijgen Elke dag, dat de vijand wordt opgehouden of geen be langrijke vorderingen maakt, is voor ons een groot voordeel Er waren twee zeer kritieke oogenblikken: toen de vijand door Fortille trok en toen het ernstig gevaar dreinte", dat de legers ten Noorden en ten Zuiden van de Somme van elkaar ge scheiden zouden worden, maar de gaten waren spoedig gestopt. Een ander gevaar was Maandag; ontstaan, toen de 'vijand MartLnpuich en Couroelette had gepomen. De linie was echter spoedig hersteld. Ofschoon de slag nog lang niet geëindigd is, is "He. vijand verder vtei zijn spoorwegverbindingen verwijderd; het ter rein 'achter hem raakt'Verstopt, hij heeft steeds groofer moeite om- zjjn troepen- aanvoer te onderhouden. Inmiddels komen onze reserves, en in het hijzonder de Fransche, steeds dichter bij het gevechts front. De situatie is veel minder kritiek dan zij de laatste drie dagen was. De prestaties van onze luchtstrijdkrachten waren bijzonder belangrijk. In den afgeloopen nacht wierpen zij 22J/2 ton bommen op den vijand te Peronne en Bapaume Onze machines be schieten de vijandelijke troepenformaties voortdurend, brengen dezen groote verlie zen toe en verdragen de aanvallen. Rusland. Trotzky, die (als premier eerst van het politieke tooneel verdwenen was, doet nu als minister van oorlog plotseling van zich sprekep. door 'het invodrem. van den alge- meenen dienstplicht, (alle principes der maximalisten ten spijt Hij heeft een beroep gedaan op de be volking om de vorming van het Roode leger voor te belredden» Hij kondigt do a.s. openbaarmaking aan van een decreet, waarbij militaire oefening verplichtend wordt gesteld voor alle 'burgers en alle vroegere generaals en, officiers weer in aciieven diepst worden- gesteld om als instructeurs op te treden, onder toezicht van. de volkscommissarissen,. In eeln ret op te gaan en een ander spoor to volgen maar niettegenstaande zijn pogingen wisch- ten Austice Der field's gezicht en glimlach en verstandige oogen het landschap uit en wel op een hardnekkige wijze. Nooit sedert hij m Grantley was, had hij de eenzaamheid gevoeld, de ja wat was hef de naaktheid van zijn eigen buis zooals dien avond, toen hij de voor deur achter zich sloot en naar do jvatiënten- kamer ging. De stilte in huis had hem nooit zoo onaangenaam getroffen hij vond het alles eensklaps akelig als hij zich de groote bovenkamer herinnerde, die lnj nooit ingericht had, omdat hij toch geen ontvangkamer gebruiken zou, zooals hij, zich zelf vol wrevel wijsmaakte. In het schemer licht zag de voorhall er somber en druk kend uit: het tikken van de ouderwetsche klok zonk brutaal luid en hij hoorde geen zacht stemmengeluid uit de keuken om hem aan te toonen dat er ©enig leven in huis was. De stilte ergerde hem. Iu andere hui zen hoorde men geluiden, al waren ze gedempt, uit de keukenvertrekken. Zijn huis leek wel een huis des doods; het was er doodstil, behalve het tikken van de klok. Gedreven door een onwillekeurige ingeving, waarvan hrj zich niet trachtte rekenschap te geven, keerde hij zich bij de deur van de patiënetnkamer om en ging langzaam de trap op, nog steeds met een vertoornde gewaarwording, dat de stilte onuitstaan baar was; en zoo kwam hij hoven, op het portaal, deed rechts een deur open en trad den groeten, leegen salon binnen, die over de breedte van het heele huis liep. Aan ieder eind van deze kamer was een devoering heeft Trotzky verklaard, 'dat'hrj zich voorstelt een Rood leger op de been, te brengen, te(r sterkte van een millioen bajonetten,; alle thans gesloten militaire scholen zullen, worden heropend ter op leiding van, de noodige officieren voor dit leger. Volgens een dipadloos beticht van de Russische /regeöring 'zijn alle geruchten om trent leein inbezitneming van de Siberische spoorwegen door Duitsche krijgsgevanget nen (volkomen verzonnen Men noemt de geruchten fbeüacheiijk De krijgsgevangenen hebben izich langs del spoorlijnen gegroe peerd, Izij zijn ongewapend en worden door voldoend (bewajten.de militairen bewaakt. De Russische re^eering protesteert tegen, de Verspreiding van, zulke geruchten, wel ker onjuistheid mén kent, üoor buitenland- sche Vertegenwoordigers, die aldus de reeds zoo ingewikkelde toestanden in 'Rusland, nog Imeer verwarren,. Ret '„Petr Tel. Ag." bericht uit Moskou, nat de regeering van, Taurië, dat deel uitmaakt van de Oekraïne, de republiek Taurië heeft uitgeroepen en| fte autoriteit van Ge Raria te 'Kief niiet erkent De 'Krim maakt deefi Uit van de nieuwe republiek. De onderlinge strijd, wordt maar steeds voortgezet Het Telegraaf-Agentschap deelt mede, dat Odessa., (na eenj bloedigen strijd, door de Sovjettroepen is heroverd. De Zwarte Zee- vloot werkte voor dezen. Strijd met veel succes samen met de troepen te land. Het Duitsche stoomschip „Patmos" en apdere Duitsche stoomschepen; zijn te Odes- sa aangekomenl 1 De bolsjewistische Oekrainsche raad meldt successen op de Duitschers te heb ben behaald. De Zwarte1 Zee-vioot heeft de haven Soechoemkalö, ten Noorden van Ba- toem, gebombardeerd. Finland, Een telegram van Renter's bijz dienst uit Moskou dd. 23 Mjaart meldt, dat vol gens 'berichten; uit Helsingfoors de Fran sche, Belgische, Portugeesche en Servische gezanten 'zich Teeds ©enige dagen aan het station Van, Toyala bevinden tusschen Ilel- singfors en Tammerfors, zonder het ge vechtsfront He kunnen passceron, daar de beide partijen weigeren het gevecht tij delijk te staken. Duitschlanff. Het ctockholmschc blad „Politiken" pu bliceert verdere gedeelten van. het me morandum wan. Lichno-wsky, welke hoofd-* zakelijk het Engelsch' Duitsche koloniale ver. drag behandelen. Lichuo-wsky merkt op, dat-ten gevolge" van de goede betrekkingen,; welke hij in Londen aanknoopte, de ver-, houding" tusschen Engeland en Duitschland aanmerkelijk was verbeterd. Grey wijdde zich eerlijk aan het tot stand komen van deze toenadering, m het bijzonder ter ge legenheid wan het koloniale verdrag en het vraagstuk van den Bagdadspoorweg. De keizer heeft Krupn vdn Bohlen Had hacL een telegram gestuurd, waarin hij de werking van 'het kanon, dat Parijs be schoten heeft, roemt. Hij brengt hulde aau •het huis Krupp eu zijn dank aap alle medewerkers, i Engeland. Churchill's beroep op de munitie-arbei ders beeft aan de Clyde veel geestdrift gewekt 'Reeds hebben verscheidene dui zenden 'hun voornemen te kennen gegeven hun voorjaarsvakantie, die op Maandag bepaald was, uit te stelleu. Op een massa- vergaderiug te Dalmiuir werd besloten niet alleen den vrijen dag aan bet einde der week af te schaffen, maar zoo noodig in extra-ploegen te werken om! de productie te verboogen. Zoowel ïnannen 'als vrou wen in de koninklijke fabriek van kleine' wapenen te Enfield, bebben hun vrijen dag afgeschaft 1 Te Leeds werd een protestmeeting ge houden wan gewon'de soldaten tegen de sta-1 raam; de laatste lichtstraal uit „het westen viel naar binnen door het raam, dat op den tum uitzag, en gaf een aangenamen gloed aan het zachte rose van het behang: sdpapier; een rose kleur, die juist een gcschikten achtergrond zou vormen voor voor wat? Hij dreef zijn éigen gedachten met beslist heid terug en toch. kon" hij de beelden, die zich voor zijn geest vertoonden, niet geheel verdrijven. Voor zijn geestesoog was de kaïner plotseling gemeubileerd, ge meubileerd met vrjj antieke meubels en zacht getinte sitsen, gordijnen. Aan de mu ren hingen zonnige landschappen, een soort van landschappen die pasten hij men schen met een zonnigön aard! en van de groote rustbank bij het vuur zag hij een klein persoontje opstaan om' hem te begroe ten, een persoontje, dat de handen uit stak om hem te verwelkomen, dat hem met verstandige oogen aanzag en met leen gelukkigen glimlach, ©en persoontje met een zachte, rustige stem, die een zonderling kalmeerenden invloed had op vermoeide zenuwen en4 een vermoeid hoofd. En de kamer rook heerlijk naar bloemen, ze was vervuld met de atmosfeer van de beval lige tegenwoordigheid van een vrouw, iets dat niet te "beschrijven is. Het vizioen verflauwde bijna voordat men het een vi zioen kon noemen. Harding stond rond te kijken in de ongemeuhileerde kamer met haar rose muren, haar naakten vloer, de ledigheid, waarin de voetstap ©en lecho vormde; en een gevoel van verlatenheid vervulde hem. Uit ©en verwijderd verle den kwam «ven een herinnering op aan king van vaimaaheh, metaalbewerkers in de munitiefabrieken daar ter plaatse. Denzelfden dag hielden ook de ptakers een vergadering, waar besloten werd den volgenden morgen weer aan net werk te gaan en zoo noodig ook dé heide Paasehdagen door te werken- Italië. Te Genua is het proces begonnen tegen eenige directeuren en beambten der Electri- citeitswerken in die stad, beschuldigd van voor het land gevaarlijke betrekkingen te hebben onderhouden met de vier uitge weken Duitsche directeuren van gezegde maatschappij. Be overige fronten. De voorgeschoven Italiaansdhe posten be schoten hevig vijandelijke afdeelingen in de Vailars. Wederzijdsch geweervuur tus schen patrouilles aan den Piave-oever ten O. van Montello, Aan het overige front nu en dan artil lerie-actie, in het kustgebied iets hevi ger. In den nacht tan 25 dezer heeft En gelsche infanterie Es Salt ip. Palestina bezet „Om 9 uur in den ochtend van den 26sten Maart naderden Engelsche bereden troejien Ammon, aan den Hedjazspoorweg. Tijdens de gevechten van den 25sten wer den eenige Turken en Duitschers krijgsge vangen gemaakt Een kanon en een hoe veelheid munutie werd buitgemaakt. BINNENLAND, Sed«rland ea de o»rlog. Geen graan uit Amerika? Uit New-York wordt aan de „N. R. Ct" geseindf De Amerikaansche bladen hespreken de weigering van Nederland om het graan van de Vereenigde Staten te aanvaarden. (Hiervan is hier te Jpnde nog niets be kend. Red_. „N. R. Ct.") Ze 'geveii ernstige teleurstelling te kénnen over dit besluit, daar men had gehoopt, dat de ernst van de berichten van het front langza merhand het Nederlandsche volk er van zou overtuigen, dat de tijdelijke leening van zijn schepen met volledige waarbor gen tegen verlies inderdaad uiterste oorlogs- noodzaak is, niet ingegeven door een plot selinge opwelling tegen de Nederlandsche regeering oï natie. Ze was noodig door de dringende noodzakelijkheid om "de volle macht aan Amerika's manschappen en ma teriaal te doen toevallen aan die zijde, welke tracht Duitschland te beletten een overwinnmg te behalen over de zaak der geallieerden, welke naar de meening hier ook ten slotte de -zaak is voor de neutralen. De geassocieerden e.n Nederland Naar TVolff meldt, schrijft de „Kölnfscke Ztg.", dat volgens een Reuter-bericht de Engelsche gezant in Den Haag aan den Nederlandschen minister van buitenland- sclio zaken een nota heeft overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de thans in de havens der geassocieerden liggende Neder landsche schepen niet geheel voldoen aan de hoeveelheid scheepsruïmte, waarop de geassocieerden, krachtens de bepalingen van de voorgestelde algemeene overeenkomst, aanspraak hoopten te kannen mak©au De scheepsruimte in Nederland of op weg naar Nederland zou de voor de voor ziening van Nederland en koloniën benoo- digde hoeveelheid tonnenmaat overtreffen, die bij de oorspronkelijke overeenkomst on der voorbehoud door de Nederlandsche ver tegenwoordigers was goedgekeurd. Indien echter kon worden aangetoond, dat dit niet het geval was, zouden de geassocieerden de ontbrekende hoeveelheid, tonnenmaat aanvullen. Door de geassocieerden wordt dus ge tracht om de Nederlandsche regeering te dwingen nog meer scheepsruimte binnen het bereik der verbondenen te brengen. een dag in zjjn kindsheid eeh dag van, schande en ellende. iWat de reden was geweest van de schande en ellende was hij al lang vergeten, maar hij herinnerde zich nog het pijnlijke gevoel van verla tenheid, dat zijn kinderlijke ziel vefvufde, toen zijn moeder hem alleen liet om na denken en berouw te krijgen; hij voelde nog jje moedeloosheid waarmee hij de deur achter haax hoorde sluiten en het geluid van haar zich verwijderde voetstap pen; hij hoorde nog zijn eigen stemmetje hartstochtelijk uitroepen„Moeder! kom terug I" De man en de jongen hebben vele ge waarwordingen gemeen; en Miles Haidmg, do strenge dokter vol zelfbedwang pp de grens van den middelbaren leeftijd, voel de dat hij nog heel veel had van zijn. eigen klein, ongelukkig persoontje, dat luid geroepen had: „Moeder, kom terugt" Hij ging haastig de ledige kamer uit, sloot de deur achter zich' dicht en jpng naar de patiëntenkamer, waar ten minste meubels waren en boeken en schilderijen, ofschoon hij zelfs te midden van al die bekende eigendommen steeds door een ge voel van eenzaamheid vervolgd werd. En geen enkele polging zich te verdiepen in het medische 'werk, dat hij bezig was te schrijven, of in de gevallen' waarvoor hij zich het meest interesseerde, was voldoen de oon het te verbannen. De zaak veran derde niet, 'zelfs niet door de twijfelach tige voldoening; 'zich zélf een dwaas te noemen. i {Wordt vervolgd.) Dete ca mant verachgnt dagelijks, met uit- tonienng van Zon- sn Feestdagen. prgs per kwartaal, met inbegrip van 5 ets. incassokoeten- f 1 30; franco per post f 1,75. Pnjs per week: 10 cents. Afzonderlijke nummers 3 cents. Abonnementen worden dsgelyks aaagcnoipen. Advortentien voor het eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf uur aan bet Bureau benorgd aijn. Een bepaalde plaats van advertenticn wordt niet gewaarborgd. Prji dor Advertentitovan 15 regels f L30; iedere regel meer 25 cents. Reclames 60 cents per regel. Advertentiën en Reel&mee in bel Zaterdagavondnnmmer met 10 verhooging. Incassokosten 5 cents; postkwitanties 10 cents. Taneven van advertentien bjj abonnement aijn aan het Bnrean verkrggbaar. - Dagelijks worden Kleine Advertentiën op genomen k 40 centB per advertentie van hoogstens 30 woorden; ieder woord meer 27s cent, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. 460/32

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1