Schiedamsche Courant. ..7. onzer Rechtzaken. v*>4l TWEEDE BLAD (Zaterdag 6 April 1918, No. 15719.) De Minister van Buitenlandsehe Zaken Iieelt ten vervolge op zijn schrijven van 30 Maart jl. aan den voorzitter der lVeed© Ka mer, met verzoek den inhoud dier stukken ter ketonis te willen birengen van de leden der Tweede Kamer, afsdhrift doen toe komen van: lo. een schrijving van den Britschen gezant d.d. 22 Maart j.l., waarbij deze namens de Geassocieerde Regeeringen ken nis geeft van haar besluit om de in haar havens liggende Nederlandsche sohepen in beslag te nemen; 2o. zijn antwoord op die mededeeling, d.d. 30 Maart j.l., waarbij de Nederland sche Regeering onder meer tegen die in beslagneming protesteert; 3o. een door onzen gezant te Washing ton ingevolge zijn telegrafische opdracht aan de Amerikaansche Regcenng toege zonden Nota, d d. 1 Maart j.l., waarbij do Nederlandsche Regeering rechtstreeks bij d© Amerikaansche tegen het 'optre den dezer laatste protesteert Het eerste stuk is reeds m de bladen gepubliceerd. In zijn antwoord op het schrijven van den Engelscihen gezant, merkt de Minister in de eerste, plaats op; dat de Nederlandsche regeering, zooals hem bekend is, zich aller minst vereenigt met de thans gegeven uit legging van het angariorecht, een ouden regel, die voor deze gelegenheid weer is te voorschijn gehaald en pasklaar gemaakt voor geheel nieuwe omstandigheden om de inbeslagneming in massa door een oor logvoerende partij van de koopvaardijvloot van een onzijdig land te verontschuldigen. Deze maatregel, die slechts op macht be rust, is 'niet te rechtvaardigen, welk etiket men er ook op plakt om het willekeurig karakter er van te verhullen Het zooge naamd angarieredht is het recht van een oorlogvoerende, om bij uitzondering zich een onzijdig schip toe te eigenen met een strategisch doel van onmiddellijke nood zakelijkheid, zooals b v. om den ingang van een haven te verstoppen ten einde een aanval van de vijandelijke vloot te voorko men. De toepassing van dit recht op een vloot in massa is een geheel willekeurige en een gelegenheid s u i Heg gin g. Vervolgens merkt de Minister op dat de uiteenzetting van de feiten in de Nota van den Engelscihen gezant*vene van juist is. Hij herinnert er aan, dat de „basis of agreement", welke te Londen is ont worpen, niet .een eigenlijk gezegde schik king was, die alleen nog inaar moest wor den bekrachtigd, maar dat bij de te Londen gevoerde onder h an cl elingen uitdrukkelijk was overeengekomen, dat men slechte tc doen had met een- grondslag, waai op de Nederlandsche regeering voorstellen zou doem De defmtiieve voorstellen konden eerst 17 "Maart j.l. door de Nederlandsche regeering worden gedaau. Het aanvankelijk verzet v van de Duit söhe regeering had stellig tot de vertraging bijgedragen, maar de Rritsche regeering laat m haai- relaas van de feiten enkele punten van het grootste gewicht weg. De Minister bracht daarom den gezant het verloop der feiten nog eens m herin nering. Het doel van den „modus Vivendi" was aan de Nederlandsche schepen m Amerika gelegenheid te geven te varen en wel voor geassocieerde belangen, in afwachting van hét afsluiten eeuer definitieve Schik king. Het is juist dat de verhuring van die schepen langzamer is geschied dan gehoopt was, hetgeengrootendeels hier aan is toe te schrijven, dat, om een nog onbekende reden, de telegrammen, tusschen de readers en hun agenten in de Ver. Staten gewisseld, niet doorkwamen of slechts met groote vertraging. Ook is juist, dat enkele van de schepen, die op uit drukkelijk verzoek der Nederiandsche regee ring bestemd blijven voor Relief-werk, daar voor niet hebben kunnen varen, omdat Duitsdhland niet toestemde in de uitzending van radschepen uit Nederland. Maar dit heeft in werkelijkheid geen vertraging kun nen veroorzaken, daar de Amerikaansche regeering onmiddellijk van dien tegenslag verwittigd werd, opdat zij aan deze sche pen een andere bestemming zou kunnen geven. Ook de enkele schepen, die moesten dienen om Zwitserland van levensmiddelen te voorzien en naar Cette zouden worden gedirigeerd, wénden behoorlijk vercharlerd zoodra de Framsche regeering hun immu niteit hau gewaarborgd. Behalve in het géval der-Reliefsohepen heeft Duitschland zich in geen enkel opzicht gemengd in de uitvoering van den „modus vivendi", die overigens alleen betrekking had op de vaart tusschen overzeesc'he landen. Bijna alle schepen, waarvan hier sprake is, wa ren behoorlijk vercharterd en verscheidene er van waren reeds in de vaart, toen op 22 Februari j 1. de Nederlandsche regee ring met het oog op het dreigend ge brek aan tarwe teglen het begin van den a.s. zomer, aan de Geassocieerde Regjee- ringen en in het bijzonder aan Amerika verzocht h'aar een voorschot te geven van 100.000 *toa tarwe op het totaal Van de 400.000 ton opgenomen in de Londensdhe basis of agreement. De Minister herinnert er verder aan, hoe op 6 Maart de Geassocieerde Regeeringen dit verzoek inwilligden, maar daaraan de onereuze voorwaarde verbonden, dat zij in rail voor deze mildheid de onmiddellijke beschikking zouden verkrijgen over de Ne derlandsche scheepsraimte, die volgens meergemelde Londensdhe basis eventueel1 zou kunneu worden gesteld -ten dienste der geassocieerde belangen. De Nederland sche Regeering was door haar onzijdigheid niet verhinderd deze overeenkomst te aan- Yaarden, aangezien dit slechts het geval' zou zijn geweest, indien de Nederlandsche schepen werden gebezigd voor den dienst der' militaire approviandeering tusschen Amerika én de Europeesche geallieerde landen. Intussdhen, reeds den volgenden morgen op 7 Maart nam het voorstel der Geassocieerden plotseling een volkomen nieuw karakter aan en eisaliton zij in het bijzonder, zulks in flagranten strijd met wat uitdrukkelijk bedongen was tijdens de besprekingen te Londen, dat de Nederland- -scbe sohepen eveneens zouden worden gébruikt in de gevaarlijke zone, m a.w. voor transporten van allerlei aard tusschen Amerika en Engeland, Frankrijk of Itahe. Deze nieuwe voorwaarde Was onaanneme lijk uit een oogpunt van neutraliteit, tenzij gewaarborgd werd, dat de schepen niet zouden worden gebezigd voor transporten van troepen of krijgsbenoodigdheden en dat zij niet bewapend zouden zijn. Waar de Britsdie en Amerikaansche Regeerin gen en hun geassocieerden zich niet in slaat bevonden toe te stemmen in deze beperidngén van liet vrije gebruik, dat zij willen kupnen maken van schepen, die hun niet toebehooren, scheen hun niets eenvoudiger dan over te gaan tot het in beslag nemen van alle Nederlandsche sche pen, waarop zij de hand konden leggen, en daarbij te verklaren, dat zij een on betwistbaar recht uitoefenden. De Minister wijst op den wrok en de verontwaardiging, welke deze geweldpleging op onze vloot in het geheele land en onder alle klassen der bevolking heeft verwekt. De Nederlandsche Regeering heeft 'met verborgen hoezeer zij deze gevoelens deelde. Geen betuiging van goeden wil bij de toepassing van dezen maatregel, als b.v het voornemen om de vernielde sohepen te vervangen, de bemanningen naar hun vaderland terug te voeren, enz kan het feit verhelpen, dat deze maatregel geno men is met minachting van het recht en van den eerbied voor de souvereiniteit der Staten. Den Minister bleef dus slechts over den gezant te verzoeken aan de Bnt- sche Regeering, en door haar bemiddeling aan de Reg|eeringen als wier woordvoer ster zij optrad, het meest krachtig protest der-Nederlandsche Regeering over te bren gén tegien de inbeslagneming waai-van de Nederlandsche koopvaardijvloot het slacht offer was. De Nederlandsche Regeering be hield zich al haar rechten voor op een volledig herstel van het nadeel, uit deze daad voortvloeiende. Naar aanleiding van de mededeelingen van den gezant, dat de Geassocieerde Re geeringen zich verbonden om, behoudens toestemming der reeders, van af 20 Maart geen Nederlandsche schepen, die een Ne derlandsche haven verlieten, in hun-dienst te stellen .en dat do Geassocieerde Regee- ungen zich bereid verklaarden om te voor zien in de behoeften van ons land, dat met hongersnood bedreigd werd, 100 000 ton tarwe of meel ter beschikking van Nederland te stelen, waaPbij zij de hoop uitspraken, dat de Regeering! niet zou dra leu om dit graan met Nederlandsche sche pen te laten halen, aan wélke schepen zij dan, voor zoover in hun vermogen lag, alle verlangde faciliteiten waarborgde, merkte de Minister het volgende op: Uwe Excellentie zal er zich wel van willen rekenschap geven, dat onder de tegenwoordige omstandigheden het voor de Nederiandsche Regeering onmogelijk is toe te stemmen in nieuwe zendingen van sche pen, gegeven de ontelbare moeilijkheden, ttnelke zij in het verleden "heeft onder vonden en de verschillende voorwendsels, waaronder haar schepen, na te goeder trouw in een haven van overzee te zijn bmnengeloo pen, daar voor onbepaalden lijd zijn vastgehouden, dikwijls om redenen, waarmede het schip of zrjn lading niets hadden uit te staan, al 't welk zijn culmi natiepunt heeft gevonden in clezen -laats ten maatregel van inbeslagneming, welke zoo zeer de nationale eigenliefde heeft gekwetst ik breng in dit verband het geval m herinnering van de schepen, welke zich op het oogenblik m de Ver. Staten be vinden en die, toen zij eenmaal daar waren, geen „tetters of assurance'' konden krij gen, een nieuwe bepaling, die nog niet bestond op het oogenblik, dat zij de haven binnenliepen, of wel het geval der sche pen, die te Halifax weiden vastgehouden, alleen om de Nederlandsche Regeering te dwingen een doorvoer van metalen over haar grondgebied, waarvan de Bjritscbe re geering de rechtmatigheid betwistte, te doen ophouden; alsook het geval der schepen, welke op het oogenblik worden vastgehou den te Gibraltar, te Freetown (S. L.), te Halifax en welke schepen aan alle ver- eischte formaliteiten hadden voldaan, als mede nog, dat van onze schepen te Sin gapore, die zich veilig achtten voor eiken aanslag, dank zij de vriendschappelijke be trekkingen, welke van oudsher bestonden tusschen Nederland en de Straits Settle ments, alsmede dank zij de bepalingen van do „Rice-agreement*' van jongen datum; zoonrede tea slotte het geval der Neder landsche schepen, welke op het oogenblik worden vastgehouden in havens van het Vereenigd Kemnkrijk, waarop zij voeren ter uitvoering der bepalingen van't „Agri cultural agreement' of voor den dienst der Commission for Relief in Bjelgium. Welken waarborg zou de Nederlandsche Regeering hebben, dat de schepen, welke zij thans naar overzeesehe havens zou zen den, niet om een of andere reden eerst zouden worden vastgehouden en vervolgens uit oorlogsnoödzaak in beslag genomen, evenals de vorige? Aangezien de onderhandelingen met het oog op een economische schikking plot seling zijn afgebroken door de daad der Geassocieerde Regeeringen, staat het thans aan haar, te verklaren welke haar bedoe lingen zij'n, nu rij de verdeeling der scheeps- ruimtc; zooals deze was geregeld in de schikking, die- de Nederlandsche Regee-i ring op 17 Maart j.b. zich bereid verklaard had te treffen, hebben onmogelijk gemaakt. Wat bijv. de „rantsoeneering"' betreft, spreekt het vanzelf, dat het aan de lan den, welke de levensmiddelen en andere waten, die voor Nederland bestemd zijn, voortbrengen,, staat te beslissen of zij ze zullen leveren of niet, afgescheiden van dc vraag van de mogelijkheid van het vervoer. Wat eindelijk het verzoek van de Geas socieerde Regeermgen aangaat, betreffen de het cijfer der tonnage, welke op het oogenblik in of op weg naar Nederiandsche havens is, meent de Nederiandsche Re geering, dat onder de nieuwe omstandig heden een gedachtenwisseling hieromtrent tot niets nut zou zrjn. Wat de nota betreft aan de Amerikaan sche Regeering, daarin wordt opgemerkt, dat een gioot aantal der in Amerikaansche havens m beslag genomen Nederlandsche koopvaardijschepen, met name die welke beladen waren met koren, bestemd voor het Nederiandsche volk, in die havens waren vastgehouden door toedoen der Amenkaansche autoriteiten zelf; door deze verifiriderd hun reis naar Nederland te verruilen, waren zij vervracht voor de vaart tusschen do Ver. Staten en Zuid-Amerika. Andere deden de Amerikaansche havens aan tengevolge van hun gebruik iu recht- streekscbe lijnen, die de verbinding onder hielden tusschen de V. S. en de Neder landsche koloniën in Azie en Amerika. De inbeslagneming onder deze omstandigheden is niet in overeenstemming met de tradi tioneel© vriendschap tusschen Amerika en Nederland, noch met de goede trouw, welke t$)i grondslag zou moeten liggen aan de betrekkingen tusschen staten. Zij is overi gens in strijd met het volkenrecht, welke een souvereinen staat niet het recht boe- kent zich zelfs tijdelijk de koopvaardij schepen toe te eigenen, welke zich in zijn havens bevinden en de vlag voeren van een Staat, waarmede hij in vrede leeft. Het beroep op het z.g. angarierecht wordt verder in de Nota op de bekende gronden weerlegd. Voorts wordt medegedeeld, dat de Neder landsche regeering in haar verklaring in de Staatscourant Van 30 Maart heeft uiteen- gezet, hoe het relaas der feiten in de verklaring van den President der Ver. Staten hij diens proclamatie berust op onjuiste en onvolledige inlichtingen, welke leiden tot de onjuiste conclusie, dat 'de inbeslagneming der Nederlandsche schepen het noodzakelijk gevolg zou zijn van-het dralen van de Nederlandsche regeering onder invloed van Duitsdhland, welks hou ding de Nederlandsche regeering alle vrij heid van. handelen ontnam, om haar on misbare medewerking te verkenen tot het sluiten en het uitvoeren van .een schik king tussohen de reeders en de Geasso cieerde Regeeringen Deze voorstelling van zaken is volkomen onjuist De Nederland sche regeering behield haar volle vrijheid van handelen met betrekking tot de Ne derlandsche schépen die zich in havens der Vereen Staten en van hun geallieer den bevonden, en deze waren, op enkele uitzondering na, reeds vercharterd, gedeel telijk voergn zij zelfs. Het feit, dat de vrije vaargeul in de Noordzee onder de con trole van Duitschland is, speelde alleen een rol met betrekking tot het uitzenden van schepen in ruil voor die, welke Ameri ka verlieten voor de approviandeering van Nederland en voor den dienst der üom- mission for Relief. De regeling in zake de schepen, welke dezen laatstee dienst onderhouden, hangt niet van de Neder landsche regeering af, die daartoe slechts met toewijding haar medewerking verleent, maar van schikkingen fusschen de beide oorlogvoerende partijen. Daarentegen „weid de vrijheid van handelen van de Noderl'aud'- schc regeering van af het begin der on derhandelingen met de regeering der Ver. SI aten door deze/ laatste zelf belemmerd, want door de Nederiandsche schépen d.e faciliteiten te weigeren, welke gebruikelijk zijn in de internationale vaart én door m het geval van de „Zeelandia" zonder cenige geldige reden het vertrek te belettn van dit schip, dat zijn eigen lading en zijn eigen bunkerkolen had en dus geens zins van Amerika afhankelijk was, oefende zij op de Nederlandsche regeering een dwang uit, welke het voorspel was van de mbeslagjneming, welke thans is geschied. Deze inbeslagneming is een gewelddaad, bedreven tegenover ©en b'evrienden Staat, welks vlag de regeering der Arer Staten fchouden was te eerbiedigen. Tegenover it machtsmisbruik heeft de Nederland sche regeering geen ander wapen dan dat van het protest, gegrond op haar goed recht Uit naam van het Nederlandsche volk protesteert de Nederlandsche regee ring ten krachtigste tegen de inbeslag neming, waaraan zijn koopvaardijvloot het slachtoffer is. Zij behoudt zich al. baar recht voor op een, volledig herstel van dc nadoelen, welke uit deze gewelddaad voort vloeien BINNENLAND Amerikaansche lezing van het geval. Reuter seint uit Washington In een interview, dat de heer Rober A. Ilayward, vertegenwoordi ge,r van het Departement van Oorlogshandel in Neder land, die juist in Amerika was terugge keerd, aan vertegenwoordigers van de „New-York Herald" en andere Maden toe stond, bevestigde 'hij de verklaring, dat de Duitsche tegenwerking verhinderd heeft, dat de voorgestelde overeenkomst tusschen Nederland en de geassocieerde Regeeringen tot uitvoering kwam. De heer Hayward heeft te Londen deelgenomen aan de con ferenties met de Nederlandsche commis sie. Hij deelde in het interaieuw mede, dat de voorzitter van de Nederlandsche commissie verklaard had, dat Duitsche druk Nederland verhinderde 'de voorwaar den van de voorgestelde overeenkomst na te leven. Pas na "deze bekentenis hebben de Vereemigde Staten, volgons den heer Hayward, alsmede Engelland, aan Neder land te kénnen gegeven, dat zij gedwongen zouden zijn de schepen over té nemen en ze in dienst te stellen, tenzij op 18 Maart nog een overeenkomst werd ge troffen* In een beschouwing over deze aangele genheid zegt héden de „United Press" „Het bewijs, dat Nederland in zijn bfe- sprekingen met de Vereenigde Staten han delde onder don druk van Dpilschland is lieden door den héér Robert A. Hay ward bij zijn terugkeer uit Londen gele verd. De heer Hayward zeidei De Neder landsche Regeering stemde eerst in de voor gestelde handelsovereenkomst toe. Later zeide de voorzitter der Nederlandsche com missie, de heer van Vollenhoven, tot de Amerikaansche leden, dat Duitschland had geweigerd ziju sanctie aan de overeenkomst te verleenen. Dil was nadat Nederland een afvaardi ging naar Berlijn had gezonden om Duitsch- lands toestemming te krijgen". liet Nederiandsche protest tegen de in beslagneming der schepen ontkende, dat Nederland het voordeel zou genieten van alle aanbiedingen der Ver. Staten, juist alsof het de overeenkomst had gesloten. Het eenig© voordeel, dat aau Nederland geweigerd werd, was materiaal voor den scheepsbouw KederlanA én de oerlog. Mislukte aanslag op eenmotorschoeaer. Gistermiddag is te Umuiden uit Zee teruggekeerd de Nederlandsche motorschoe ner Anna, die Donderdagavond naar Go thenburg was vertrokken. De bemanning rapporteert: Donderdag middag op 53 gr. 58 rain. N.B. en 3 gr. 54 mm. O.L. te zijn aangehouden door 4 Duitsche watervliegtuigen die de beman ning gelaitten 't schip ,te verlaten en de scheepspapieren en het journaal opeisch- ten. De bemanning verliet het schip in de scheepsbpot en na 2 uur oponthoud en nadat de vliegtuigen den schoeneï had den beschoten, ontving men de scheeps papieren zonder het journaal en verdwe nen de vliegtuigen. De bemanning keerde aan boord terug, waar men ontdekte dat het schip was lek- geschoten en mén het ge iaden achtte de reis te onderbreken en naar "Umuiden te rag te keeren. De schoener was geladen met hoepels en was op réis van Rotterdam naar Go thenburg te Umuiden binneingeloopen om te repareeren van de aanvaring met den, Vlaardinger logger De Noord VI. 217. Men seint uit IJmuiden. Uit het nader rapport van den motor schoener Anna blijkt, dat vier Duitsche watervliegtuigen, waaronder de 1600 en de 1746 werden opgemerkt, den schoener tot zinken hebben willen brengen. Toen zij den schoener van het water met mi trailleurs hadden doorschoten en het schip nog bleef drijven, stegen de vliegtuigen op en wierpen, alvorens zich te verwij deren, een aantal bommen naar de Anna. De bommen rieten allen rond het schip te water. Het schip js zoowel boven als onder water zwaar beschadigd. Vermicelli en macaroni. De minister Van landbouw, mj vei beid en handel heeft: I. vastgesteld de volgende maximumprij zen voor vermicelli en vermicelli figuren, vei pakt of onverpakt lo in den gioothandel f63 per 100K.G.; 2o m den tussclienhaude! f66 per 100 KG., 3o in den kleinhandel f0.7S per 1 K.G., f0.08 per ons. II. vastgesteld de volgende maximumprij zen voor macaroni en macaionihorens en coquilles: A. onverpakt: lo. in den groothandel f100 per 100 K.G.; 2o. in den' tusschen- liondcl f 105 per 100 K.G.3o_. in den kleinhandel f135 per 1 K.G. of f 0.15 per 0.1 K.G.; p. in origineeJe verpakking f lo. m den groothandel f 115 per 100 K.G.2o iu den tusscbenhandel f125 per 100 K.G.; 3o. in den kleinhandel £0.80 p. half K.G, III. bepaald, dat vorenvermelde'rinaxi- mum-, groot- en tusschen ha nd el p rij ze n z ij 11 te verstaan franco station van bestemming, spoor, hoot of laatste weer; IV. bepaald, dat in geval van ontbre ken van onverpakte macaroni, macarcmi- horens en coquilles, naar het ooideelvan den minister van landbouw, nijverheid en handel, de maximumprijzen voor het on verpakte pioduct ook van toepassing zijn op het verpakte artikel. Kindermeel. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft vastgesteld de volgende maximumprijzen voor kindermeel: I. in pakjes van K.G.a. in den groothandel f 0.321/2b. in den tusscbenhan del f 0.341/2; c. in den kleinhandel f0.40; II. in pakjes van K.G.a. in den groothandel f0.17; b. in dm tusschenhan- del £0.18; c. in den kleinhandel £0.21. Afvallen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft vastgesteld de volgende maximumprijzen voor de hieronder vol gende afvallen, alle geleverd binnen de grenzen eencr gemeente, en, zoo deze bé- staat, aan een door het gemeentebestuur aangewezen opslagplaats: a. voor aardappel schillen £1.50 per 100 KG.; b. voor groente-afvallen f0,75 per 100 Kg»; c. voor bloed met ten hoogste 80 pCt. watergehalte £1.50 per 100 K.G, d. voor vleezige afvallen, waaronder te verstaan voor herkauwende dieren: lon gen, milt, tóbmaag,öoekmaag, baarmoe der, en voor paardenmaag, milt, nieren, longen, shot, dikke darm, hersens 0:1 pug- gemergpeezen, f4 per 100 K.G. Leger des Hells. Men verzoekt ons de aandacht onzer lezers te vestigen op de aanstaande Zelf- verloochemingsweek van het Leger des Heils, die op heden 6 April begint. Het doel van deze jaarlijksche poging is gelden bijeen te brengen' voor de uitbrei ding van den Leger des Heils-arbeid, en om hulp te verleenen aan armen en behoefti- gen. Voor dit doel ontzeggen de officieren en de leden van het Leger des Heils zich het een of ander, wat zij anders zouden gebruiken; in vele gevallen zelfs artikelen van dageirjksche levensbehoefte. j De opbrengst van dit bijzondere fonds heeft tweeërlei doel: de helft wordt be steed voor den arbeid van het Leger des Heils in Nederland, en de andere helft voor den zendingsarbeiö van het Leger, welke thans groote afmetingen heeft verkregen. De volgende cijfers, die betrekking heb ben op den hier te lande verrichten' arbeid in 't afgeloopen jaar, zullen door hen, die met -t Leger sympathiseeren, met belang stelling gelezen worden: Evangelisatie-arbeid. Aantal samenkomsten gehouden 31.336 (openluchtmeetings niet mee gerekend) Totaal aantal tegenwoordig 1.415.279 Aantal samenkomsten voor kin deren en jongelieden 26.967 Totaal aantal tegenwoordig 935.108 Huisbezoek. Aantal gezinnen be zocht 62.572 Maatschappelijk werk. Totaal aantal slaapplaatsen ver strekt 351.022 Totaal aantal maaltijden verstrekt 2.173.756 Aantal mannen opgenomen in Ind. Tehuizen 1.124 Aantal vrouwen opgenomen in de verschillende inrichtingen 161 Aantal kinderen, opgenomen in de verschillende inrichtingen 359 Red asseeringswerk. Aantal gevangenen bezocht 4.092 Hulp verleend bij ontslag aan 248 Aan vast werk geholpen 60 Op de landkolonie opgenomen 55 Het Leger des Heils verricht zendings- arbeid in de volgende landen en koloniën: China, Java, Sumatra, Celehes, Bjritsch- Indië, Ceylon, Japan, Korea, Zuid-Afrika en AVest-ïndië. Giften om bet Leger in deze poging té steunen, kunnen wonden gezonden aan den hoofdleider van het L. d. H. in Neder land: commandant Hugh E. Whatmore, Prins Hendrikkade 4951, Amsterdam; of aan een der plaatselijke afdeelingen, met vermelding- „Voor het Zelfverloochenings- fonds.-' <1 STADSNIEUWS. Volkszang. De voorbereidende werkzaamheden voor de uitvoering van het Volkszangspel: „Het kan verkeeren", onder leiding van den heer Joh. 'Oostveen, vorderen goed. Nog een paar repetities voor de medewerksters en medewerkers en de feestavond is daar. A.s. Dinsdag, 9 April, 's avonds half acht, zal in het gebouw van den R. K. Volks bond de uitvoering aanvangen. Dan zal den leden van „Volkszang" de verrassing wor den aangeboden, door het bestuur reeds eenigen tijd in uitzicht-gesteld; AVel wordt ook aan niet-leden toegang verleend tegen betaling "Van ƒ1.per plaats, doch het aantal plaatsen, voor verkoop beschikbaar, zal zeer gering zijn. Wie zich nog niet bij de vereeniging aansloot en gjaarne den feestavond wil meemaken, zal goed doen. zich tijdig voor het lidmaatschap op te geven. P» 's Avonds zal daarvoor aan de zaal wei nig gelegenheid zijn. Maar wil men zich daar laten inschrijven, dan moet vooraf de contributie worden gestort. Op den dag dei- uitvoering zal er 's middags van 12 tot 1 uur ook gelegenheid zijn, plaatsen te be spreken. Nadere bijzonderheden vermeldt de advertentie.' Waar een zoo groot, ge mengd en levenslustig publiek bijeen is, als de zaal bij een Volkszangavond te zien geeft, daar behoeft het niemand te verwon deren, dat de vroolijkheid wei eens tot luidruchtigheid dreigt over te slaan. Maai bij deze uitvoering moet stipte orde heer- schen. Daarom heeft hot bestuur besloten, dezen avond aan kinderen zonder geleide geen toegang te geven. Op ieders mede werking wordt gerekend. Als allen slechts met dc begeerte komen om zich in dienst te stellen van. dén Volkszang, dan zullen do vreemdelingen, die hier komen om de leden van spel en zang te doen genieten, van onze jonge Afdeeling een zeer gunsti- gen indruk meenemen. En dit moet. Schiedam is op het ge bied van volkszang lang zeer achterlijk ge bleven. Docli de tijden zijn veranderd. Ze ker, het kan verkeeren! En steeds grooter wordt de schare, die erkent, hoeveel waars en schoons er is in het dichterwoord: „Vrij te zijn van al wat deert En te leven in een lied, En te zingen, onvereerd, Zonder pijn en diep verdriet. Heen te zwieren licht van tred, Vaa„ van 'maat naar zeekxe tel, Zingen is het schoonst gebed, 7:ngen is 'het schoonste spel." Volkszangers, a.s. Dinsdag allen op uw post I Voor de rechtbank te IBIreda is behan deld do moordzaak te Steenbergen. Be klaagden waren P. V., 21 jaar, boeren-; arbeider, en D. C. (Bj., weduwe van J. A\ v. G„ 26 jaar, beiden wonende te Steen- borgen. Hun werd ten laste gelegd0'- 1°- móord en 2o. het uitlokken daarvan, sub sidiair medeplichtigheid daaraan. De dag vaarding legt D. ft o. m, ten laste, (jat zij beloofd zou hebben P. V. te trouwen, indien hij haar facilitgenoot van! het leven zon, berooven. V. schoot op" 31 December 1916 op v. G. een revolver af, waardoor, hij Mezen trof aan den linkerkant van hot lichaam en de darmen op verschillende plaatsen werden doorboord, tengevolge waarvan v. G. 4 Januari 1917 is overleden. 1 peklaagde P. V., die zich zeer onver schillig gedroeg cfi deswege een berisping van den president kreeg, legde een" vol ledige bekentenis af en voegde er, aan' toe, door vrouw v. G, aangespoord te zijn, den moord op haar echtgenoot ié bedrijven. 1 Hét O. M. «Lschte tegen P. V. vijftien* jaar gevangenisstraf. Dezelfde straf werd geëischt tegen de tweede békl'. Uitspraak 18 dezer. Mr 'Ctfe*!./J#*»., iris ",k: -^.ja DER $■-' SI 'hl' ■fi- r~ ■V" -■ r i „r

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5