1® oorlog. Zaterdag 27 April18ï8. De gouden sleutel, 71*1* Jaargang. Ha. 15737: Intercomm. Telefoon No. 103. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). EERSTE BLAD. fitS&ÏSI Bij of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van hefr Gemeentebestuur. Do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel noodigt fabrikanten en verbrui kers van en handelaren in vaatwerk uit zioh uiterlijk t Mei 1918 schriftelijk aan te melden bij het Bureau Nijverheid, Kneu terdijk 8, Den Haag, onder opgave van firmanaam, nauwkeurig adres en aard van bedrijf. Deze aanmelding moet geschieden onder gesloten couVert, waarop links boven dui delijk te vermelden „Vaatwerk". Door het Bureau Nijverheid zullen aan fabrikanten, handelaren en verbruikers vra genlijsten worden toegezonden, welker nauwkeurige invulling aan belanghebben den dringend wèrdt aanbeyolen. Onder verbruikers van vaten worden niet gerekend te vallen zij die slechts bij uit zondering vaten voor eigen gebruik aankoo- pen, terwijl onder handelaren slechts wor den vers,taan degenen die van den handel in vaatwerk een hoofdtak van bedrijf maken. Met 'de belangen van degenen die aan dezen oproep geen gevolg geven, zal bij eventueel ten opzichte van vaatwerk te treffen maatregelen geen rekening kunnen worden gehouden. Overtreding slachtverbod. Do Burgemeester der Gemeejnte Schie dam breingt ter kennis van hotel- en restau ranthouders in deze Gemeente, dat naar aanleiding van een door hem van Z. E. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ontvangen bericht, van zijnentwege zal worden gecontroleerd of in hun in richtingen al of niet toebereid vleesch aanwezig is. i Blijkt zulks het geval te zijn, dan zal zoodanige inrichting van. de distributievoor alle regeeringsgoederen. worden, uitgeslo ten, terwijl voorts krachtens de proces-orde van art. 9 der Distributiewet de aanwe zige brandstoffen zullen worden in bezit genomen, welke inbezitneming zal worden herhaald, zoodra blijkt van nieuwen aam voer van brandstoffen. De voornoemde controle treedt in wer king den len Mei a-s. 1 Schiedam, 27 April 1918. De Burgemeester voornoemd, M, Lt ROjNNERLAGE GRETE. 467/65 BUITENLAND, De strijd in het Westen. Het 'groote nieuws Van gisteren is het nemen Van den berg en het dorp Kem- mel ten Zuiden Van Yperen door de Duit- scheis. Dit punt werd door1 beide partgen Van 2oo'n belang geacht, dat er hardnekkig om gestreden is fen het lot Van Yperen nu bezegeld schijnt, als de Duitschers er zich staande kunnen houden. In hun zegevierend overwinningsbericht heggen de Duitschers De 'aanval van het leger van generaal Von JAnrim op' de Kemmelberg slaagde Volkomen, de beig, die in geheel Vlaan deren bekend is, beivïndt zich in onze handen. i i naar het Engelsch door L. G, Moberley. 71) „Ik moet haar spreken 1" Die gebiedende stem deed zich steeds hooren, zelfs toen hij' zioh uit een ander hoekje van zijn geest met dankbaarheid herinnerde, dat de ver vallen, ongezonde hutjes, die de ergernis van zijn leven geweest waren, en eem( eeuwigdurende bedreiging voor de bewo ners, 1 omver gehaald zouden worden en onder zijn toezicht opgebouwd naar het nieuwe plan'. Hilary had aan haar vroege- rem voogd en laan haar notaris verklaard, dat de arbeiderswoningen op het landgoed zoo spoedig mogelijk hersteld moesten war den en Harding's hart zong een loflied bij de gedachte dat aan deze slechte toestan den, waarvan' hij tevergeefs getracht had sir Luke te overtuigen en! ze te verbete ren; eindelijk een einde zoui komen. Maar de luide stem klonk boven alles uit: „ik moet haar spreken 1 ik moet haar spre ken 1"- en! zijn trouwe knecht keek hem Jjaat in den namiddag sprakeloos van ver bazing aan, toen zijn .heer hem bevel gaf, te maken dat de auto een' half uur later gereed was om naar de stad te rijden. Nadat een krachtige beschieting was Voorafgegaan, ging de infanterie van de generaals Siegers en Eberhardt gistermor gen tot den aanVal over. De Fransche divisies, die met de verdediging van den berg wanen belast, alsmede de 'Engelsche troepen bij Wiytsehate len Dianoutre, .wer den uit hun stellingen geworpen. De mijntrechter bij St Eloï en het dorp £elf werden eveneens door ons genomen, De talrijke betonhuiizen in het gev'echtsge- bied werden door ons bezet. s De berg en het dorp Kemmel werden Veroverd door Pruisische en Beiersche hoe pen. Onder bescherming Van de ondanks de terreinmoeilijkheden meegevoerde artillerie viel de infanterie op verschillende punten 'aan tot aan de Ketnmelbeek. Dianoutre en de hoogten ten N-AY,van Vleugelhoek werden door ons bezet. Onze bombardementsv'litegers vielen de met Voertuigen en marcheerende diohtbe- 'zette wegen achter het front aan, met de beste resultaten. Gedurende de beide laatste dagen zijn hier meer dan 6500 gevangenen gemaakt, de meesten Fransohen. Onder dezen bevin den zioh ook een Fransch en Engelsch regimentscommandant. Ten Zuiden van de Somme, kouden Vil- lers en Bretonneux niet tegen de tegen aanvallen van den vijand worden verde digd en werden door ons weer ontruimd. Verdere krachtige tegenaanvallen van den vijand tegen Hangerd en het ten Oosten daarvan jjelegan bosch mislukten. Aan dit front is het aantal gevangenen tot 2400 gestegen. Tusschen de Avre en de Oise viel niets bijzonders voor, behalve tijdelijke ople vende a r till erie-bedrij vigheid Op den Westelijken oever van de Moezel bestormden Saksische eompagniën de Fran sche loopgraven en drongen Regneville binnen. Na hum taak daar te hebben ver vuld, keerden zij met gevangenen terug. De plaatsen Dianoutre, Vleugelhoek, Kemmel en de Kemmelberg liggen allen tusschen Railleul en Yperen, vrijwel in een rechte lijn gelegen tusschen die plaat sen. De Duitschers staan nu ten Zuiden van Yperen op even groeten afstand Van die plaats als ten Oosten. Vijandelijke tegenaanvallen tegen den Ke- melbcrg en aan het gevechtsfront ten Zui den van Villers-Bretonneux, zijn onder zware verliezen mislukt. De Engjelsche communiqués zeggen: Hedenmorgen vond een hevig gevecht plaats aan het front BailleulHollebeke. Door de numeriek sterkere troepen van den vijand werden wij gedwongen het terrein op te geven, waardoor hij vasten voet kon krijgen op den Kemmelberg. De strijd duurt nog voort bij Dxon outre Kemmel en Vierstraate. In den .afgeloopen nacht voerden wij goedgeslaagde operaties uit ten W. van Merville, inamen 50 man gevangen en maak ten 3 machinegeweren buit De vijandelijke artillerie is in actie langs ons front van 'de Leie tot Givenchy. Eenige vijandelijke posten, die ten Z. van de Somme, ten Z. 0. van Viller- Bretonneux hadden standgehouden, wierden verdreven. In deze streek werkte de vijand ook met gashoudende granaten. Avondcommuniqué van Haig: Ten N. der Leis wordt de slag over het geheele front van Dranoutre tot het kanaal Yperen Comines met felheid voortgezet. De aanval, dien de vijand gisteren deed, werd uitge voerd door negen Duitsche divisies. Heden morgen vroeg deden de Fransche en Brit- sche troepen een tegenaanval. Zij slaag den er aanvankelijk in, eenige vorderingen te maken en een aantal manschappen ge vangen te nemen. Later op den dag her nieuwde de vijand zijn aanvallen. Hij richtte zijn, aanvallen met bijzondere hard nekkigheid op de stellingen der geallieer den van Locre tot Laclytte en aan heide zijden van het kanaal Ypëren—-Comines. In de buurt van Laclytte en Scherpen- berg werden alle vijandelijke aanvallen tot staan gebracht, maar na een hevigen strijd, waarbrj een reeks krachtige aanvallen met zware verliezen, voor den vijand werden afgeslagen, gelukte het 'ten laatste onze linie terug te dringen in 1 richting Locre. Aan beide zijden van i kanaal Yperen- Comtnes maakte de vijano. ook eenige vor deringen. Hedenmorgen vroeg deden Fransche en Britsche troepen een aanval op de vijande lijke stellingen ten Z. der Somme in de buurt van Hangard en het bosch van Han- gard. In hevige gevechten brachten zij bun linie op sommige punten vooruit. i Aan het overige Britsche front is de toe stand onveranderd. De Franschen melden: Ten Zuiden van de Somme hevige artil- leriestrijd in den loop van den nacht. De Franschen hebben een aantal verras sende aanvallen uitgevoerd op verschillen de punten van het front, vooral in den sec tor ten O. van Lossigny, tusschen de Mi et te en "de Aisne, bij Bezonveaux, Egrarge in Lotharingen en eveneens in de Vogeezen, waarbij zij gevangenen maakten. Gemeld wordt dat generaal Von Macken- sen uit Roemenië zal worden teruggeroepen en zal worden belast met een belangrijk opperbevel. Daar er geen kwestie van is, dat von Mackensen, aan het Westelijke front zal optreden, zal hij hoogst waar schijnlijk aan het Italiaansohe front in func tie komen. Tevens wordt gemold, dat ge neraal Von Linsingen, wiens troepen in "West-Duitschland opnieuw worden georga niseerd en tot een soort reserve gevormd worden, een belanrgijk bevel op het Wes telijke front zal waarnemen. Rusland Naar de „Information" uit Tokio ver neemt, zijn twee transportschepen met Chi- neesohe troepen naar Wladiwosfcock ver trokken. Naar het „Frenulehblait" van betrouw bare zijde verneemt, beeft de JMsjewild- regeering een militaristische richting inge slagen. Trotzki eischt, dat elk burger sol daat moet zijtn', om bij' den eersten, oproep gewa"pe!nd ter verdediging van het vader land to kunnen optrekken. Zelfs Lenïn moet zijn tegenstand tegen het militarisme op gegeven hebben en het herstel van het Russische leger noodzakelijk achten. Alle militaire scholen worden weder geopend, om de noodige» offideren voor het lege'r te vormen. Dnitachland Het Prtrismché HcèreHhuiS heeft beslo ten het verzoek' van den advocaat-gente raal bij het eerste Landesgerecht te iBterlijh om tegen het lid van het Hoerenhuis/ vorst von Liohnowsky eein sir afrech ter] ijfce ver volging in te stéllen, ingewilligd. pij' de behandeling van de indiening der strafvervolging tegen Lichnowsky, ver klaarde de rapporteur, professor Loening, uit Halle, dat Lichnowsky zijn gedenkschrif ten voor meerdere personen had geschre ven. Lichnowsky's raadsman heeft eveneens het Huis verzocht, aan den eisch van den procureur-generaal gevolg te geven, daar het voor Lichnowsky van zeer groot be lang is, dat op zijn zaak', die op zoo velerlei wijze verdraaid is, het volle licht valle i De commissie concludeerde met alge- meene stemmen tot inwilliging vaïi het verzoek van den procureur-generaal. Oostenrijlt-HongarJj e. Het ontslag van den voorzitter van het Gostemrijksdhe Heerenhuis baart groot op zien. De crisis doet zich ook reeds ge voelen in het Huis van Afgevaardigden „Je hoeft niet te kijken' of ik naar de Noordpool ga," 'voegde Harding er met een. welgemeend lachje bij, 'toen' Andri.es' oogen nog een verbazing uitdrukten, die hij niet onder woorden1 durfde brengen. „Londen is hier maar dertig "mijlen van daan! En dat ik er niet dikwijls naar toe ga, is nog geen reden waarom ik het in de toekomst ook niet zou doen. Ik denk juist dat ik dit wel doen 'zal." „Ik heb er hem nog nooit zoo^roolijk' zien uitzien in al den tijd dat wij bij hem geweest zijn," merkte Andries later op tot zijn vrouw, die bijna even stilzwij gend van aard was als hij en daardoor beel geschikt om veilig zijn vertrouwelijke mede- deelingen te bntvangen. „Hij glimlachte zoo vergenoegd als een jongen met een hieuw stuik speelgoed." „Misschien heeft hij iemand gevonden waar hij zin in heeft,"- merkte de vrouw van Andries wijselijk op, een opmerking die met verachting door haar man werd ontvangen. „Hjj 1" .antwoordde hij spottend, „hij let niet op vrouwen en je hoeft niet altijd te •denken dat er een vrouw dn 't spel is van alles wat hij doet of zegt. Ik denk' dat hem een mooie aanbieding gedaan is of zoo iets van dien aard. Loop weg met je malle opmerkingen over vrouwen." Misschien zou Andries van opinie ver anderd zijn', als hij onzichtbaar bij -zijn meesters elleboog gestaan, bad, toen Miles Harding op het oogehblik, dat de klok in de kleine hall van Austico Derfield's wo ning half negen sloeg, de aardige zitkamer werd binnengelaten. Het kokende oproer in zijn geest, de beslistheid die geklonken had in den volzin: „ik moet haar Spreken", :had zijn toppunt bereikt bij dit bezoek en er was een zonderlinge mengeling van verlegenheid en ijver op zijn gezicht, toen Austice opstond om hem te begroeten. Zij had in een grooten armstoel gezeten tus schen de kussens, met rose zijde overtrok ken, de zachte kleur gaf iets nog teer- ders aan haar fijne gelaatskleur, terwijl haar zwarte japon de blankheid van haar hals en armen te meer deed uitkomen. „Wat eeu verrassing!" zei ze lutihtbar- ,(iig ofschoon een ondeugend lachje in haar oogen haar woorden tegensprak. „Ik dacht dat u nooit in de stad kwam." „Dat doe ik ook noodt,"- antwoordde hij kortaf, „maar ditmaal moest lk er naar •toe." 1 „10, ja?' zei Austice met beleefde be langstelling, hem een stoel aanwijzende en 'zelf weder in de rose kussens duikende/ „Is u met de auto gekomen?" Haar toon was eeu beleefd, belangstellend vragen, haar oogen- schitterden ondeugend en za gen hem aan door de knippende wim pers. i .„Ja, ik kwam met de auto."- Zijn woor den waren' beknopt, maar hij zag haar aan alsof hij haar nooit genoeg kon aan- en de positie van het ministerie van Seid- ler is ernstig geschokt. De christelijke so cialen en Duitschers laten de regoering los, omdat zij ontevreden zijn over de maatregelen ten aanzien van de levensmid- delenvoorzdening. Volgens Reuter seint de correspondent Van de „Titmes" uit het Italiaansohe hoofd kwartier, dat bericht is ontvangen van groote onlusten in Bohemen. Blijkens Bo- heemsche bladen zou de bevolking bij verschillende gelegenheden zijn opgelreden, en o. a. gearresteerde soldaten hebben be vrijd. De garnizoensixoepen zouden bevel hebben ontvangen op het volk te schie ten. ingeval zich nieuwe onlusten voor doen. Ook in Karinthië schijnen opstoot jes te hebben plaats gehad, toen kortgele den de Slovenen een Teutoonsehe depu tatie uit een openbare vergadering hebben verwijderd, onder het geroep van: Eruit met de Duitschers! 1 De plaatselijke politio deed geen poging om tusschenbeide/ t© komen. Russische krijgsgevangenen zouden aan de relletjes hebben deelgenomen. Gisteren verschenen bij den minister president, von Seidler, de vertegenwoordi gers van de midden- en constitutioneel© partijen, om dezen, met het oog op de gebeurtenissen van den laats Len lijd te vragen, of de üegeering erkennen en ook daarnaar handelen wijde, waar de minis terieel© verantwoordelijkheid niet zou be perkt blijveu tot die negeeringsdaden van de kroon, welke de mede-onderteékenSjng van den minister veneischt, ,/aaar dat de zen ook verantwoordelijk zouden zijn voor de algemeen© politiek en alle politieke uitingen en handelingen van de kroon. De interpellanten verklaarden, dat de aangelegenheid den brief van keizer Kari betreffende, door bet telegram aan keizer Wilhelm en diens antwoord was afgedaan. De interpellanten spraken hun leedwezen uil over het aftredeu van gra.af Czerain en verklaarden, daj zij op de belofte van den keizer, jdri de richting van diens buitenlandsche politiek zal blijven gevolgd, te vertrouwen. De minister-president verklaarde, dat er geen sprake was van invloeden van niet- verantwoordelijke zijde pp de kroon, zoo als blijkbaa,r ,door de interpellanten werd vermoed. Hij voegde hieraan toe, dat hij de volle_yerantwoordelrjkheid aanvaardde van alle politieke handelingen van den keizer, of ,zij door heon mede zijn onder teekend of piet Vool; den persoon van den keizer draagt de Jninister de ver antwoordelijkheid. Hij aa,nvaardt gaarne den plicht pn de .daaruit voortvloeiende consequenties. De interpellanten jmerkten op, dat hes, geenszins hun bedo'eling was een regee- ringscrisis uit .te lokken, of de politieke toestand nog meer te bemoeilijken. Hierdoor blijft het kaibinet-von Seidler gehandhaafd. Engeland. Cihurehilï heeft in biet Lagerhui-s een uit eenzetting gegeven van den stand der Engels olie munitie-industrie. Tevens h'eeft hij verklaard, dat alle verliezen aan ma terieel, dn den grooten slag geleden, reeds ruimschoots zajn aangevuld. De onderkoning van Indië heeft eeu Groot-Indisch congres belegd ten behoeve van de recruteering. De „Daily News" verneemt, volgens een part, bericht uit Londen aan de „N. R. C't." uit Dublin van Woensdag: „Het ler- sche volk is vanochtend weer aan het werk gegaan. Er is geen bericht vaneenig betreurenswaardig voorval op den dag van de eendaagsohe staking. De onderteekening van de „overeenkomst van Maynooth" (ver zet tegen den dienstplicht met alle mid delen) vordert snel. Er hebben zioh reeds bijna een millioen mannen en vrouwen laten inschrijven bij de nationale verdedi- diging. Ook het fonds, dat voorloopig in handen van de parochie-priesters zal blij ven, groeit snel. De nationalistische parlementsleden, die over het geheele land verspreid zijn, ma ken er hun voornaamste werk van, den menschen geweld of overijlde handelingen te ontraden. Zij melden dat de spanning zeer groot en hun taak niet gemakkelijk is Ofschoon geen lid van de partij tegen woordig zal zijn als de Home-Rule-wet in het Lagerhuis ingediend wordt, zal, nadat het wetsontwerp gedrukt is, een partijvergadering te Dublin géhoujien wor den en zal een besluit over de toekom stige politiek genomen worden. Men laat uitkomen, dat bet wegblijven uit Westmin ster enkel noodig geworden is door de drin gende behoefte van het Iersche volk aan leiding in de tegenwoordige crisis en niets te maken heeft met de theorie van Sin Fein nopens algemeeno onthouding. Frankrijk. De „Times" verneemt uit Parijs, dat de krijgsraad, een nieuwe spionnagezaak in onderzoek heeft, waarbij markies Ray mond Decquekilly is betrokken. Hij was vroeger als ingenieur bij Krupp in dienst, in welke kwaliteit bij de eerste duik boot, van de Gevmania-werf van stapel ge- loopen, construeerde Hij is Spaansch on derdaan en heeft een Fransche verblijf- pas. Amerika. Hel Amerikaansche stoomschip „Saint Paul", dat na een reparatie het dok ver liet te Atlantic Port, sloeg om, terwijl men bezig was het Inags een pier te leggen. Er bevonden zich 500 man aan boord, die, naar gemeld wordt, zijn gered. Men weet nog niet of het ongeluk een gevolg is van 't verglijden van den bal last, dan wel van een onachtzaamheid, waardoor de stoppen werden opengelaten. Ter zee. In den nacht van 22 op 23 April voer de een Oos&enrijksch eskader torpedojagers een raid uit in het Zuidelijk deel der Adriatische Zee in de richting van de straat van Otrarno. In een. artilleriegevecht, dat met Italiaansche lichte strijdkrachtenwerd aangebonden, weiden eenige hunner torpedo jagers beschadigd. De Oostenrijksche zee strijdkrachten zijn onbeschadigd en zonder verliezen teruggekeerd. Be overige fronten. De Duitsche en Oékrainische troepen zet ten hun opmarsch naar Kuxsk voort; do spoorweg werd bezet De Duitsche hevel- hebber gelastte, de spoorwegambtenaren dood te schieten, omdat zij geweigerd had den Duitsche troepen te vervoeren. Bulgaarseh stafbericht. Ten Wi. van het Ochrida-fneer, op het front van Tsjervena Stena wederzijdsch geschutvuur. Bij Mog- Iena verkennersactie, bier en daar leven diger. Ten O. van Vardar vijandelijk ge schutvuur. Duitsche vliegers hebben in een luchtge vecht een vijandelijk toestel' geveld in het ,Pr©spiameer en een kabelballon in brand geschoten ten Z.-O. van Mona-slir. kijkfen en yrf keek ook naar hem door den sluier van! wimpers heen, zij zag en begreep dien blik! „Ik ben geko men „Het is heel vriendelijk bij mrj aan te komen op zulk een prettige, niet officieele manier," viel Austice hem in.de rede,nog steeds op den toon van de beleefde gast vrouw. „Het zal Hilary erg spijten a mis te loopen. Zij heeft een typiste, een ken nisje van haar, mee naar de oomedie ge nomen. Hilary is juist een persoon om een groot fortuin te erven. 'Zij denkt er altijd aan hoe zij' er anderen mee lean helpen en pleizier doen. Zij is „Ik ben niet gekomen om over Hilary te praten," viel Harding baar bijna ruw in. do rede. „U denkt toch niet dat ik dertig mijlen ben komen rijden en hier aangekomen om half negen 's avonds, alleen om over de deugden van Hilary te praten." „Waarom niet?"- Een glimlachje ver toonde zich op Austioe's gezicht, haar oogen, die plotseling de zijne ten volle ontmoetten, tintelden van ondeugd. „Hi lary is een volmaakte lieveling en u moet even trotsch weten haar voogd te zijn als ik dat ik haar tante ben." „Zeer waarschijnlijk," lüiddei het korte antwoord, „maar" hij keek van heit nu gebogen hoofd de| aardige kamer rond» „maaï het feit blijft bestaan, dat ik nu Jtever niet over Hilary wou praten. II BINNENLAND. Hederland en de ooriep. Onze visscherij. Als eerste vaartuigen van de sedert zeven maanden in Umuiden opgelegde vis- fcwam' „Mijn eigen reis naar de stad was zeer onverwacht, heel spontaan," viel Austice hem plotseling weer in de rede, nu met opgeslagen oogen en schijnbaar peinzend in het vuur starende. „Ik herinnerde mij in eens een piaar dingen die ik doen wou en ik ben toen gisteravond maar gegaan. Ik denk er over of het niet goed zou zijn, voordat Hilary zich voor goed gaat vestigen als meesteres van de Hall, een poosje met haar op reis te gaan wij konden hier zoo goed plannen, maken, en dan misschien meteen vertrekken, terwijl al de voorbereidende zaken afgedaan wor den." Zij sprak snel maar droomerig, als of zij plannen schetste die zich gevormd hadden in haar hoofd; en de man tegen over haar, niettegenstaande al zijn ken nis van het vrouwelijk gemoed en metho den, een kennis, waarop hij zich immers beroemde, las in haar woorden niets .dan de duidelijke en oppervlakkige be teekenis. „Weggaan?" riep hij uit, terwijl er zich een uitdrukking van zulke groote tefeurslel- Jïng op zgn gezicht vertoonde, dat Austice haar blik opsloeg van het vuur en op hem vestigde en veel moeite had ora niet in lachen uit te bar/sten. (Wordt vervolgd.) Deis eonrant verachgaf «tagolljfe, mat uit- icadering ran Zon- en Feestdagen. Prys per kwartaal, met inbegrip van 5 ets. incassokosten: f 1.30; fxanco per post f 1.75. Prijs per week: 10 cents. Afsonderlpe nummers, 3 cents^.Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentién voor het eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf uur aan het Bureau beiorgd aijn. Een bepaalde plaats van advertentien wordt niet gewaarborgd. S 'IIEUIIKiJE COURAI Prijs der Advertentievan 1—5 regels f 1.30; iedere regel meer 25 cents. Eeclatneg 50 cents per regel. Advertentien en Reclames in het Zaterdagavondnnmmer met 10 verhooging. Incassokosten 5 cents; poatkwitantiea 10 cents Tarieven van advertentien bij abonnement itjn aan het Bareaa verkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Advertentien op genomen 4 40 centa per advertentie Tan hoogstens 30 woorden; iedei woord meer 21/» (sent, by vooruitbetaling' aan het Bureau te voldoen. tiff B—

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1