Schiedamsche Courant. Dit de Tweede Kamer. sWAmmmwti. TWEEDE BLAD (Zaterdag 27 April 1918, No. 15737.) i li uister Treub, die zich in. den laai- kaatsten 'tijd van eon voor hom ganseli nieuwe 'zijde doet kennen, te weten die der meegaandheid, heeft daardoor het pleit met 'zijn opcenten op de Verdedigingsbe las ling gewonnen, al kreeg hij er dan ook van de aangevraagde 150 maar 50, zij het dun look voor langoren termijn. [Daarbij heeft thij gevolg gegeven aan den van Links en Rechts (uitgesproken, wensch in de Kamer om het opcenLon-ontwerp geheel los te ma ken var. de levensmiddelenvoorziening, al bleol 1de Minister dan ook betreuren kwam (de oude vasthouder weer om den hoek "kijken dat daarvoor zoo jroot erudiet was uitgetrokken. Het ontwerp is eindelijk niet weinig verbeterd door de aan neming van het amendement-iOndMar- chant, waardoor de kleinere inkomens min der, de grootere meer in deze opcenten zullen (hebben te betalen dan in het oor spronkelijk stelsel van den Minister. Een paar voorbeelden.. Door de aarmemiag van dit amerdement jvordt de aanslag van iemand met f1500 inkomen van flö op f-1 gebracht; van iemand mot f3000 inko men van f52.50 op f39; van iemand met f4000 inkomen van f195 op f189. Terwijl daarentegen iemand met f 10,000 inkomen f32 meer, iemand met f20,000 inkomen f 344 en iemand met f 30.000 inkomen f 780 meer zal hebben te betalen. Dit amende ment rekende dus meer met de draagkracht van ,den belastingbetaler dan het regeerings- ontwerp, en het verwonderde ons wel eenigszins, /dat de heer Trenb het niet over nam, maar de beslissing daarover aan de Kamer .overliet. Deze nam het met 39 tegen 23 .stemmen aan; onder de voorstemmers van Hechts slechts de lieeren Nolens, (Ro mans, Engels en Groenandael, d. w. z. de .democratische katholieken, en de heer Gerrelson, .die reeds vroeger be wijzen, heeft gegeven ,van zijn liefde voor belasting naar draagkracht. /Van Links stemden alleen de heeren Patijn. en IJzerman tegen. Toen wer den ,dc- verschillende artikelen zonder hoof delijke stemming aangenomen, en hetzelfde zou itoen reeds met het wetsontwerp ge schied .zijn, als de stemming daarover niet had moeten uitgesteld worden, omdat ge durende jd® mondelinge behandeling wijzi gingen jn het ontwerp wazen aangebracht. Wij hebben er reeds in ons overzicht van verleden week op gewezen, dat de heer Treub van de discussies over het opcenten ontwerp gebruik gemaakt heeft om zijn financieel program voor de toekomst te ontvouwen. Dat dit geschiedde weinige dagen nadat de Premier bij het levensmid delendebat had verklaard, dat hij en al zijn collega's liever vandaag dan morgen van hun taak ontslagen wenschten te zijn, geeft te denken, geeft zelfs recht tot de conclusie, dat, als dit gezegde ook voor Treub geldt, men het ia dien zin heeft op te vatten, dat hij geen lust heeft lan ger minister te blijven in het ministerie, waarin hrj thans zit. En wij willen dit gaarne gelooven. Treub is nu eenmaal geboren premier en kan zich met een rol op het tweede plan niet tevreden stellen. Hij heeft altijd 'de" lakens uitgegeven waar hij zat, van zijn intrede in de politiek af, toen hij op den leeftijd van 25 jaar optrad in Amsterdam als voorzitter van de radicale Jdesvereeniging „Amsterdam". In de Vrijzinnig-democratische partij was zijn wil wet; zoo heeft hij b.v, daarin de steeds wassende liefde voor Staats- pensionneering weten te bedwingen door zijn verbod om daar vóór te wezen, en toen die partij in haar Kamerfractie tegen over hem ging 'staan, en niet langer zijn onbeperkte macht wilde erkennen, maakte hij zich van haar los en stichtte den Eco- nomischen Bond, die 'weer niets anders is dan de partij van Treub, en die hen slechts, zoolang een haar hoofd zal zien, als zijn wil daar wet blijft Toch wordt men in hut algemeen gaarne van Treub geregeerd, omdat men in hem den man van groote bekwaamheden en kracht waardeert-en erkent Vooral in de zen tijd, na men sterke mannen behoeft, nu de verwikkelingen toet Duilschland, waarvan wij hopen en verwachten, dat zij tot goed 'einde zullen worden gebracht, ons ernstig stemmen, wekken mannen van de vaak niets ontziende kracht van Treub een gevoel van veiligheid en vertrouwen. Daarom is het voor ons moeilijk aan te nemen, dat men deze groote kracht on gebruikt zal laten, al er een nieuw mi nisterie na 3 Juli moet worden gevormd, indien dan niet 'de heer Treub zelf met de formatie zal worden belast Dat hij zelf zich voorstelt dat zoodanig we! eens de gang van 'zaken zou kunnen wezen, dunkt ons uit "de ontwikkeling van zijn financieel program te Hijken, want 'de verwezenlijking daarvan zou heel wat tijd in beslag nemen. Enfin, de tijd zal het leeren. De Kamer heeft in de afgeloopen week, in afwachting van de nadere regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en .Gemeenten, zonder hoofdelijke stemming een ontwerpje goedgekeurd, waarhij de ge- meenten opcenten zullen mogen heffen op de dividend- en tantième-belasting. Het is pog niet veel, maar toch iets om aan haar nood tegnnoot te komen. De bekende kreet dankbaar maar niet voldaan, kwarn van den heer Van der Tempel en Her was niet plleen de so daal-democraat aan het woord, dio vindt, dat er van zoo kapitalistische ongerechtigheden als dividenden en tantiè mes Het genoeg kan worden gehaald, maar zeker ook de Amsterdamsohe afgevaardig de, die opkwam voor de hoofdstad, welke het meer dan eenige andere gemeente aan den lijve voelt dat de financieele verhou ding tusschen Rijk en gemeenten alleszins onvoldoende is geregeld. En daarna kwam een allergewichtigst ontwerp, n.l. dat, om den Staat voor 71/» miilioeri to laten deelnam' n in de Naam- Ioozü Vennootschap, die 171/2 millioen bij een bracht voor Nederlandsch Hoogoven-, Staal- en Walswerk, en die dus zal wer ken met een kapitaal van 25 millioen. Doel van do zaak is de Nederland^phe industrie te redden m't de alhankelijkbeid van het Buitenland, die nooit dieper gevoeld werd dan in dezen oorlcg, en dat'door zelf de grondstoffen te leveren die zij noodig heeft, staat en ijzer in de eerste plaats. Drie groote quaesties kwamen bij dit be trekkelijk kleine ontwerp naar vorenlo. Zal Nederland van wat het steeds in de eerste plaats was, n.l. landbouwstaat, ook industriestaat moeten worden; 2o. Zal door do deelname van den Staat in het kapitaal van deze naamlooze vennootschap de weg der protectie worden ingeslagen; 3o. Zal men hier te doen hebben met een stukje staatssocialisme Deze drie vragen werden natuurlijk door de verschillende sprekers gehqel verschil lend beantwoord in verband met het ver schillend standpunt, dat zij innamen. Zoo was het wel merkwaardig, dat juist de twee agrariërs Teenstra en Wijckerslooth de Weerdesteijn van het zaakje niets hebben moesten; de eerste wierp allerlei bezwaren op, ontleend aan de moeilijkheid dat onze industrie na den oorlog niet zal beschik ken over de noodige transportmiddelen het wil ons voorkomen, dat dit juist een argument zou moeten wezen om op staats steun aan te dringen, als de industrie hui ten onze schuld zoo moeilijken tijd tegemoet gaat. "En ook de verklaring van den afge vaardigde voor Zuidhorn, dat Hj bang is voor den eersten stap, die gaat in de rich ting van protectie, dunkt ons in dit geval geen hout te snijden. Geen vrijhandelaar moet toch zoo fana tiek wezen, 'dat hij de mogelijkheid ont kent van zóó buitengewone omstandighe den, dat voor de industrie staatssteun wordt gewettigd. En er zullen na den oorlog zeer buitengewone omstandigheden komen. Nu onafhankelijkheid van de buitenland sche levering der grondstoffen voor ons meer en meer eerste eisch wordt en de mannen van het particulier initiatief er in geslaagd zijn voor de hoogovens, waarvan men vrij wel zeker is dat ze in de eerste tientallen van jaren niet zullen rendeeren 171/2 millioen bijeen te brengen, zal het toch zeker raisotn hebben, dat de Staat toetreedt om de zaak den laateten stoot te geven. Het bezwaar van den heer Teen stra, dat het ontwerp niet had moeten worden ingediend door den Minister van Financiën, maar door diens collega van Landbouw, Handel enNijverheid, als het de bevordering van de industrie geldt, ach ten wij volkomen gegrond; het ware ook beter geweest, omdat Minister Treub de vader is van den Economischen Bond, on als zoodanig niet vrij geacht wordt van protectionistische bevliegingen. De heer de Wijckerslooth de Weerdesteijn nam de zaak minder tragisch; hij vond, dat als particulieren 171/» millioen konden bij eenbrengen, zij het ook tot 25 millioen konden brengen, wat door den. heer Dres- selhuys ten sterkste werd ontkend, die met de 171/2 millioen de uiterste grens van de particuliere offervaardigheid bereikt ver klaarde en dan, de afgevaardigde voor V/ijk hij Duurstede wilde geen precedent scheppen, waardoor de Staat gaat concur- reeren met zijn eigen burgers, en zijn con currenten in den grond gaat horen om eigen bedrijf tot bloei te brengen. Als die theorie opging, zou men echter van alle Staats- en Gemeente-exploitatie moeten af zien. Heel anders de heer Kolkman, de protec tionist, die dadelijk nadat zijn clubgenoot zich aldus uitgelaten h'ad, het woord vroeg om te betuigen, dat hij de indiening van dit wetsontwerp met het grootste genoegen had gezien, dat geheel in ziju lijn en in zijn verleden lag; daarin ligt een zekere bescherming; en dat het noodig is maat regelen te nemen om eigen industrie niet Lo doen dood Idrukkcn, daarop had hij reeds, toen hij als Minister zijn Tarief- verhoogjing indiende, uitdrukkelijk gewe zen. Eu de heer Albarda risp van, zijn. kant Zoo gaat 'hij goed; van grootaandeelhou der jn een bedrijf, tot exploitant van het bedrijf is voor den Staat maar één stap, en (de grootbedrijven door den Staat gedre ven, .ziedaar nu wat de sociaal-democratie juist wil. Wij zouden, willen vragen, of dit gejuich van den afgevaardigde voor En schede Het wat vroeg kwam, staatsmono- polisaiie van de groot-bedrijven, wondt toch thans door de sociaaldemocraten voorge staan, opdat de haten daarvan ons uit den financieelen nood zullen helpen, en of er voordcel zal zijn in de eerstel jaren aan dit hoogovenbedrijï, is zeer twijfelachtig. Als de zaak Inkt, zal ze op den. duur winstgevend worden, zooals ook de indus trie in Seraing, het bekende staalbedrijf van Cockerill door den krachtigen steun van Koning Willem I, zooals de heer Groe- nendae! terecht opmerkte, op den duur zoo groot aandoe" heeft gehad in den opbloei van (Blelgië. Do heer Albarda wilde echter nog meer plei/ier van dit ontwerp beleven, eai drong dam om aan op de opneming daarin van een clausule, waardoor de Staal ten allen tijde bevoegd zou zijn het bedrijf te naas ten. Iets, waarlegen de heer Dxesselliuijs met alle krat ld waarschuwde, daar' opne ming van een dergelijke clausule het heele ontwerp van 'de baan. zou doen raken; de toezeggingen zijn toch slechts gedaan, tot 1 Janmui 1919, en do formuleering van een bevredigende naastingsclausule zal heel wat tijd kosten. Minister Treub sloeg den heer Teensba het argument, dat deze meende te kun nen fmtloeneai aan de beperkte transport middelen. wairover wij na den oorlog zui len besclükkcn, geheel uit de hand. Het argument zou iets beteekenen, indien het waai' was, dat het ertsvervoer uitsluitend gescltiedde met Nederïandsclie schepen, maar de erts mijnen, die over zee liggen, zal men na den oorlog niet stil laten liggen, en de producenten zullen bij het vervoer van. de erts niet minder belang hebben dan de afnemers. Maar al ware zijn redeneering juist, dan zou nog de wagering om mede te wei-ken aan de totstandkoming van een industrie, die voor het algemeen belang noodig is, uit vrees, dat onze scheeps ruim te niet voldoende zal zijn, Holland op z'n smalst wezen. Wij hoorden verder van den Minister dal oorspronkelijk aan den Staat slechts rontegarantie is gevraagd voor den tijd van 10 jaren, tinaar de heer Treub wilde daarvan niet weten, omdat de Staat dan slechts kwade kansen "iep, en niet zou meedeelen in de 'winst, zoodra de zaak rendabel werd; hij acht het voor zich het beste met d aandeelhouders de goede en de kwade kansen te deelen. Aan de landbouwafgevaardïgden wees hij er op hoeveel de Smat voor den fancfbouw doet, de medewerking der Staatsmijnen is geen bescherming, althans geen privilege, want de Staatsmijnen nemen alleen op zich ko len te leveren als di'e nergens anders zul len te krijgen zijn, en tegen een prijs waarin een behoorlijke winst zit. Hij waar. schuwde ten sterkste tegen het dogma: Geen steun aan de industrie, en noemde het ondeugdelijk middel met het protec- tiespook de Kamer van dit ontwerp at keerig te maken, hetgeen den heer Teen- slra tot den nijdigon uitroep bracht: Adres aan Kolkman. En wie voor „dumping" bevreesd was (dumping is het overstroo- men "Van een land met een product tot zoo goedkoopen prijs, dat de eigen in dustrie niet meer "bestaan kan) bedenke, dat 'er thans iets gebeurt, waarbij dum ping slechts kinderspel isdat er nu voor waarden worden gesteld voor het ver krijgen Van ijzer en staal, waardoor men zich VerHridt de belangen van het land te dienen, dat deze artikelen levert. Van "en naastingsclausulc wilde de Minister met weten, al heeft hij er in zijn leven vele verdedigd en van vele last gehad in de toepassing. Een naastingsclausuto is ftlleen goed bij monopolistische bedrij ven, waarvoor een concessie noodig is als men niet aanstonds de zaak in han den Van den Staat wil nernaa of van de Gemeente. Ten slotte werd de Kamer wel op het hart gedrukt, dat, nis de zaak thans niet tot stand kwam, ze in het ge heel niet tot stand zon komen. De heer Teenstra bleef echter staan, en de heer Albarda bleef den steun van zich en zijn partijgenooten afhankelijk stel len van de naastingsclausule, al bleef de Minister dit dan ook ontraden. Het amen dement werd echter verworpen, en het ontwerp zelf met in hoofdzaak de stem men van de vrijzinnig-democraten ca so ciaal-democraten, die telkens nieuwe aan eengesloten broederschap vormen, tegen, aangenomen. Ook eenige Unie-Liberalen onthielden aan het ontwerp hun stem. De oorlog leert ons wel de waarheid van Goethes gezegde, dat alle theorie grauw is, en groen des levens gouden baan. Vele theorieën, die vroeger als vast staand golden, hebben haar beteekenis ver loren, en het particulier initiatief, dat door deze wereldramp zoo grootcn schok heeft gekregen, en waarvan per slot van reke ning de kracht van een volk uitgaat, zal zich moeilijk kunnen herstellen, zonder in de eerste tijden de kracht en den steun van de Staatshulp te erlangen. Hierbij den juisten middenweg te vinden is zeker moeilijk® kunst, maar het wil ons toch voor komen, dat Treub daarbij in gelukkige con ditie verkeert, omdat hij reeds vóór den oorlog, in deze zaak zóó stond, dat hij niet alle gevallen aan vooropgezette theorie wilde toetsen, maar elk geval op zich zelf wilde beschouwen. Verblijdend achten wij het, dat de Kamer thans een ontwerp tot ontginning van steen- zout b'ij Buurse heeft aangenomen. Zooals men zich herinnoren zal, heeft de Kamer verleden jaar een gelijksoortig ontwerp verworpen, omdat zij meende, dat de groote zoutziedors daarin 'teu koste van de kleine bevoordeeld werden; daaraan ging vooraf de verwerping van een motie- Albarda om deze zoutwinning door Staats exploitatie te doen geschieden. In het nieu we ontwerp is meer met de heir igen van alle zoutziedors gerekend, zooal de heer Beumer dankbaar erkende, en de heer van Hamel sprak het juiste woord, toen hij zeide, dat het van zoo overwegend be lang is, dat wij het zout uit onzen eigen bodem halen, dat daardoor het gun sche vraagstuk moet worden behecnscht. De vrees van dezen afgevaardigde, dat de zoutoonventio zulk een macht in dit be drijf zou kunnen oefenen, dal zij de prij zen zoo vaststelt, dat de Staat geen winst zal trekken, en dat de industrieën, die zout van haar moeten betrekken, daarvan te weinig zullen krijgen, achtte de Mi nister ongegrora. De invloed der Regee ring, die aandeelhouder wordt, zonder dat dit haar een cent kost, is daartegen waar borg, en als cr niet behoorlijk geëxploiteerd zou worden, zou er reden komen om de overeenkomst te ontbinden. Het ontwjrp werd aangenomen met al leen de t oeiaal-democratische stemmen tegen. Bij de Paardenfokkerij-wet geeft ons al leen aanleiding tot bespreking do poging van den heer Knobel om het verbod van den total isator, dat He kwader ure en bij1 ver rassing in de Zedelijkheidswet kwam, weer op te heften; de wedrennen, zoo groote fac tor voor de paardenfokkerij, schijnen nu eenmaal zonder dit tamelijk onschuldig in stituut van gereglementeerde weddenschap pen op kleine schaal niet te kunnen he staan. De daartoe door hem ingediende motie zal behandeld worden op een nader te bepalen dag, wat zeker wil zeggen niet meer door deze Kamer. Moge de heer Kno bel, als hij nog van de nieuwe Kamer deel zal uitmaken zijn pogen met beter succes bekroond zien dan de heeren Van Karne- bcek en Roodhuyzen, die G jaar geleden eenzelfde poging zagen mislukken De debatten, die ook al door den aard der ontwerpen, in de afgeloopen week geen buitengewone belangstelling wekten, waren ook zeer mat door de sombere wolk aan den buitenlandschen hemel. De zand- en grindquaestie Drengt ons in groote moeilijk heden met Duitschland, en al zou het dwaasheid zijn daarom direct aan oorlig met dat land te denken, Minister Loudon heeft zeker niet te veel gezegd, toen hij in de Tweede Kamer op een desbetreffende vraag van den heer Lobman den toestand als zeer ernstig quaiificeerde, ook een eco nomisch ultimatum zou ons toch in groote moeilijkheden brengen, waar wij, zeiven zooveel te kort komende, voor uitvoer haast niets meer aan te bieden hebben. De Ka mer is na de vraag van den heer Lohman in comité-generaal gegaan. De zand- en grintquacstie is daarom zoo moeilijk, omdat wij met de oplossing daar van niet met één, maar incer dan ooit met twee partijen hebban te rekenen, waar van Engeland, zooals begrijpeLijk is, allen toevoer v n zand en grint, die de positie! van de Centralen in het Vesten zal ver sterken. met hand en tand wil tegenhouden, terwijl Duitschland met de tractaten in de hand en dat is ook zeer natuurlijk er op aandringt, dat wij onze strikte neu traliteit ook in dit opzicht zullen hand haven. dat wij noch uit vrees, noch nit sympathie voor de Geallieerden aan de Centralen zullen weigeren, waarop zij be weren recht te hebben. Van oen onwelwil lende houding van Duitschland is geen sprake, maar het is dezelfde houding, die het aanneemt tegenover onze graanvoor- zieniug uit Amerika; het wil deze niet bemoeilijken, ja, zelfs vergemakkelijken, zoolang daaraan geen voorwaarden ver bonden zijn, die zich tegen Duitschland keeven. Voor Nederland, dat tusschen hamer en aambeeld ligt, is dit geen makkelijke posi tie, en wij kunnen slechts wenscheu dat het Minister Loudon zal gegeven zijn ook de moeilijke zand- en grintquaestie tot be vredigende oplossing te brengen. En moge het Nederlandsche volk zich doordringen van de waarheid, dat al wie in deze moei lijke tijden de eendracht verstoort, een zware misdaad op zich laadt; dat wij die tijden alleen goed door bunnen komen door schouder aan schouder te staan. flora. Het programma wordt als naar gewoonte geopend met het wereldjournaal, dat ver schillende fragmenten der fronten geeft, o.a. een in brand gestoken dorp in de Do- broods ja. Dan volgt een leuke comedie in twee acten „Stemrecht voor mannen", hetwelk verondersteld wordt te handelen in het jaar 2000. Alle betrekkingen zijn in handen van het tegenwoordig nog „zwakke" ge slacht, terwijl de heeren der schepping zich moeten tevreden stellen met de werkzaam heden die tot voor 't jaar 2000 door dat zwakke geslacht werden verricht. Het is alom de omgekeerde wereld. Men ziet man nelijke suffragettes manifeste eren voor man nen-kiesrecht, doch als do burgermoeder in hun midden verschijnt, leggen zij zeer de- votelijk het hoofd in den schoot, buigende zich voor het recht van den sterke. Tot dat eindelijk de vrouwelijke macht zoo welwillend is, den mannen het kiesrecht te geven. Eqn oude bekende „De manicure", waar in men genieten kan van de evolution der beenen van Billy Ritchie, sluit het ge deelte voor de pauze. Na de pauze gaat het hoofdnummer „Consul Patsy", criminalistisch drama in vier deelen, waarhij de titelrol vervuld wordt door een chimpansée. Deze film geeft ons de verrichtingen te aanschouwen van een met als 't ware menschelijk ver stand begiftigden aap, vien alleen de ken nis des onderscheids van goed en kwaad ontbreekt. Doch juist deze ontbrekende schakel is oorzaak dat de aap door zijln niet te oontroleeren handelingen de aan stichter is van onheilen en. bij volgende gelegenheden weder de redder van de door zijn streken getroffenen. Zooals de titel doet vermoeden, viert do criminaliteit in deze film hoogtij, doch tein slotte ontgaan de misdadigen hun gerechte straf niet, ter wijl de hoofdpersonen, die vijandig tegen over elkander stonden, zich verzoenen, waarbij dan als middeplunt van aller ge negenheid troont 'de mensch-aap Consul Patsy. Voorzeker is dit programma een bezoek aan Flora waard. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeen te Schiedam, op Dinsdag 26 April 1918, des n.m. 2 uur. (Vervolg.) 7. Voorstel van Burgemeester en Wet. houders om le beslissen over herstelling of afbraak van de gebouwcu der voor malige S. O. V. Waar het B. en W. voorkwam, dat de desolate toestand van het hoofdgebouw het noodig maakt te heslissen of het nog in eenigszms bruikbaren staat zal worden gebracht, of dat het zal worden afgebro ken, is door de Commissie voor Gemeente werken nagegaan wat de kosten zouden zijn voor herstellingen; deze komen op f4600 en het komt haar voor dat afbraak gewenscht is. De meerderheid van B, en W. meent nog, met het oog op gebrek aan gioote lokaleteit in deze gemeente, het ge bouw te moeten behouden; waar hierover verschil van gedachten is, willen zij de be slissing aan den Raad overlaten. Na uitvoerige besprekingen werd piet 1.29 'Stemmen tot afbraak van het ge bouw besloten. Vóór Stemden de heeren Schreuder, v. Pelt, V. Westendorp, Houtman, Goslinga, Beukers, Evers, Melchers, v. d. Tempel, Scheffers, mr. Kavelaars en mr. v. Ba ren. Tegen stemden de heeren De Bruin, v. d. Zee, Koopmans, v. d. Hoek, Ris. v. d. Toom, 'Dihkelaar, Korpel en v. d. Schalk. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek van de Afd, Schiedam van den Algemeenen Ne- derlandscnen Straatmakersbond, om ver lenging van het verlof voor de straatmakers met 10 dagen en het toestaan van een reispenning. De Commissie voer Gemeentewerken, in deze gehoord, is geen enkele reden bekend waarom de straatmakers zoo ver hoven andere werklieden bevoorrecht zouden wor den, die ook slechts 4 dagen verlof ge nieten zonder reispenning. Met het oog op behoefte aan gelegenheid hun tuin te bearbeiden, zou de Commissie voor alle werklieden een algemeene herziening der verlofregeling willen overwegen, doch meent het gedane verzoek voor een gunstige be- schikking te moeten ontraden. Overeenkomstig het advies wordt be sloten zonder hoofdelijke stemming. 9. Advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van de afdeeling Schiedam van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, om voor de grondwer ken, 'die door de Gemeente bij wijze van werkverschaffing in Oud-Mathenesse wor den uitgevoerd, de looncn te bepalen in overeenstemming 'met die bepaald hij de collectieve arbeidsovereenkomst gesloten tusschen de Schiedamsche patroons en We rM iedenvereenigingen In het door de Commissie voor Gemeente werken aan B. en W. uitgebrachte advies wordt er op gewezen, dat het werk onder nomen is om werklieden aan toonenden arbeid te helpen, doch niet om een grond werk, dat dadelijk rroodig is uit te voeren; dat de menschen, die het grondwerk niet gewoon zijn, zoolang zij niet geoefend zijn, belemmerend op de anderen inwerken; dat in een zelfde ploeg geen onderscheid is te maken tusschen vaklieden en andere werkloozen. Waar de Commissie geen rege ling heeft kunnen vinden, die aan de be zwaren tegemoet kan komen, meent zij, dat het verzoek dient afgewezen te worden. Het 'Voorstel wordt na bespreking aan gehouden 'tot de volgende vergadering. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om afwijzend te beschikken op het adres van den Schiedamschen Bestuur ders bond, waarin wordt verzocht dat de u-, meerite zelf schepen ter vischvangst zal' uitrusten. Zie hiertoe ons nummer van Woensdag avond, wadrin het standpunt van 13. en W. wordt uiteengezet. Na hen bespreking over do distributie van visch en kalfsvleesch, wordt over eenkomstig het advies van B. en W. be sloten zonder hoofdelijke stemming. B. en W. vragen machtiging lo. tot onderhandsche verhuring van de woning Broersveld 142. aan den concierge van gemeentewerken, v. Meurs. 2o. tot. het onder dankbetuiging aanvaar den van eenige boeken, die door M. J. Lechner te Doorn, kosteloos aan de ge meent© worden aangeboden, ten beboeve van de openbare leeszaal. Tot een en ander wordt besloten. Voorts stellen B. en W. voor de in Februari j.l. vastgestelde verordening tot wijziging van lo. de verordening op de heffing van Legesgelden 2o. het besluit 'tot heffing van open bare gemeentegrond of openbare gemeente- wateren en voor het hebben van particu liere werken op, in of over den openbaren, gemeentegrond of wel op, in of over het openbaar gemeente va ter, onder nieuwe da tum vast te stellen. Hierna gaat de zitting over in comité- generaal. Uit den Gemeenteraad. De zitting had ditmaal een vlug .ver loop, niettegenstaande er slechts 10 pun ten op de agenda voorkwamen. De open bare zitting 'werd voorafgegaan en gevolgd door een comité-generaal. Het eerste comité diende ter bespreking van den aankoop van het huis aan de DER t

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5