Be oorlog. Donderdag 16 Mei 1918. TYCH0 BKA ME. 718tfl laargang. Intercomm. Telefoon No. 103. No 15752 BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Bij of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieele af. en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Yaseline. De Buïgemeester van Schiedam brengt de volgende bekendmaking van den Mi flister van Landbouw, Nijverheid en Iian del onder de aandacht van belanghebben den: Ieder die jpartijen vaseline (witte en gele) in eigendom of in bewaring heeft is gehouden daarvan opgave te doen aan het Rijks-Distributiekantoor voor genees- 'miöde'e.fr enz. (R. I>. G,), Oranje-Nassau Kin 13, te Amsterdam. Deze opgave zal moeien vermelden: 1. do soort vaseline; 2. het totaal gewicht, uitgedrukt in ki logrammen, yan elke soort afzonderlijk; 3. den naam van den eigenaar; 4. de naam van 'den houder; 5. de aanduiding van het perceel of de perceelen en gedeelten daarvan waar de partijen zijn opgeslagen. De indiening van deze opgaven zal moe ten geschieden voor do eerste maal vóór 25 Mei e.k,; zij zullen moeten zijn opge maakt naar den toestand op 20 Mei e.k. TELKENS NA DRIE MAANDEN MOET DEZE OPGAVE WORDEN HERHAALD. De aandacht zij er op gevestigd, dat ©ene vergunning tot aflevering en ver voer in geen geval zat wolken verleend aan hen die ingcbieke zijn gebleven eene 'dergelijke opgave Tijdig in te zenden, als- [mede, dat houders van partijen vascirne bij het doen van eene ojizettelijke on juiste opgave of hij het nalaten van het doep van eeir opgave zich blootstellen ban 'inbezitraqming hunner voorraden. Schiedam, 16 Mei 1918. 477,51 BUITENLAND.. Yan de Eronten. Reuter's correspondent hij het firitsche leger in Frankrijk seint, dat de gevechts- pauzo in Frankrijk wordt gekenmerkt door een voortdurende toeneming van het artil lerievuur. Dat is een mededeeling, die van betee- kenis kan zijn, niet juist om het oogea- blikkdijke succes, dat door een dergelijke vuuractie wordt bereikt, maar omdat liet in den regel, als dit een buitengewonen omvang gaat aanneanen, de inleiding is tot een daaraan evenredigen aanval. Alle stooten van belang werden door zulke vuur- acties voorafgegaan. Daarbij komt, dat de actie der verken- ningspatroubles ook intenser schijnen te svorden en meer op gewichtiger punten in de wederzijdsche linien. Reeds gisteravond konden wij nog het Duitsche legerbericht van dien dag geven. Daarop is thans nog een aanvulling ge geven, waarin do D uitschers een succes der Franschen erkennen: Bij het afslaan van den vijandelijken aan val ten N. van Kemmel, che gistermorgen plaats had, bleef een beperkte terremopper- vlakte in de voorste Duitsche linie in han den des vijands. Een herhaalde krachtige parüeele aanval der Franschen ten N.W. van Moreuil mislukte met zware verliezen. Het Fransche communique maakt van deze winst geen melding, daarentegen wordt dit -wel in het Engelsche communiqué van Haig en de berichten van Reuter opgenomen Roman uit het laatst dep 16e eeuw, naar het D.eiensch .van VILHELM OSTJERGAARD. Het Fransche bericht luidt: In den loop van den nacht had een hevige beschieting plaats in de streek ten noorden van Mont- didicr en tusschen Mont-didier en Noyon. Gisteren tegen het einde van den dag ondernamen do Fransche troepen oen krach- tigen aanval tegen de vijandelijke stellingen ten Z. van Ai les, waarhij zij, ondanks den verbitterden tegenstand van den rij and, een bosch op den westelijken Avre-oever ver overden. Hedenmorgen had een hevig gevecht plaats, tengevolge van een krachtigen tegen aanval der Duitschers. De Fransche troe pen hebben hun terrein-winst volkomen be houden en brachten den aanvallers zeer zware verliezen toe. De Franschen maak ten 70 krijgsgevangenen, o. w. een officier. Een andere aanvalspoging der Duitschers ten zuiden van Rollot, die door een hevige beschieting werd voorafgegaan, is eveneens volkomen mislukt. Ten noorden van den Chemin des Dames hebben de Franschen een Duitschen over val op kleine posten in de streek van Bo- veJle afgeslagen. Van het overige front valt niets bijzon ders te vermelden. Het Engelsche legerbericht meldt: Een vijandelijke raid ten n. van Lens werd afgeslagen. Wij voerden een welgeslaagden overval uit ten n.o. van Robecq. De vijan delijke artillerie was in actie in de Somme- en Ancredalen, ten n. van Béthune en in den sector van het Nieppebosch. Heden morgen nam 's vijands arüllerieactio toe ten Z.W. van Morlancourt on ten N. van den Kemmel. Avondcomrnuniqué van Haig: Plaatselijke gevechten, waarbij de Fransche troepen vele gevangenen maakten en mot succes hun linie vooruithrachten, hadden heden morgen vroeg plaats m den sector ten N. van het dorp Kemmel. Behalve wederzijd- scho actie op het slagfront valt overigens niets te melden, Eon Fransch succes. Reuters bijzondere correspondent bij het Britscho leger jn Frankrijk seint, dat de Franschen na een wanhopigen strijd, die den ganschen morgen duurde, heuvel 44 hebben heroverd, vanwaar de Duitschers hen Maandag hadden verdreven. liet Italiaanscho legerbericht zegt: Aan het hergfront hier en daar levendige artil- Ierie-duels en patrouille-acties. Itaiiaansehe batterijen dreven gewapen de afdeclingen in het Geno-dal uiteen, ver joegen afdeelingon, die den Monte Corno in Vall' Arsa trachtten te naderen, joegen ar beidende groepen op den Pasubio op de vlucht en beschoten treinen op het station Primolano en in beweging zijnde troepen op den weg naar den Col Caprile. Langs de Pi ave ©enigszins krachtig vuur in de buurt van Spriano. Itaiiaansehe vliegtuigen wierpen, on danks do ongunstige weersgesteldheid on geveer vier ton hommen op vijandelijke liegtuigen in het dal van de Piave. Het Oostenrijksche legerbericht deelt mee In het gebied van den Monte Corno heb ben zich opnieuw kleine plaatselijke ge vechten ontwikkeld, waarbij de Italianen zich nestelden in oen der kleine O.-H. veld- wachtnesten. Voor de haven van Pola werd een Ita iiaansehe torpedomotorboot in den grond gehoord. DaitsBhlaEd, Uit den Rijksdag. Pij de tweede lezing der begrooting voor het rijksministerie herinnerde Ileckscher (Vrijz. Vp.) aan het vasthouden van Duit che vrouwen en kinderen in Oost-Afrika onder do treurigste omstandigheden en be- schuldigsle de Britscho regeering van on- ridderl'ijkheid en onmenschelijkheid. (Toej.) Stubmunn (nat.-lib.) „Dit ongehoorde stelsel wendt Engeland aan om de pioniers dor Duitsche cultuur af te schrikken, daar het zeer goed weet, dat in den wederop- 9)~ Hij greep zijn vriend bij den axm en die volgde dralende. Meester Steffen keek nog eens met een schuin oog naar, het blanke wapen, dat Tycho Rrahe nog in de hand hield. Toen ging hij de jongelui vóór, door het nauwe gangetje, schoof slot en gren del van de buitendeur, zonder een woord meer te zeggen, en Tycho Bjrahe en Jo hannes Pratensis traden naar huiten, ter wijl zij den kleinen man. de deur weer achter zich hoordea sluiten. Het was mooi, stil weer: de lucht stond vol steren. My- maden fonkelende puntjes straalden aan het blauwe gewelf; aan den Noord-Ocste- lijken horizon verscheen het Zevengestern te; in het Noord-Westen de Groote en de Kleine IBeer, en verder de Zwaan en de Kier, terwijl Perseus' Zwaard blonk in de nabijheid van Cassiopea. .„Zoncjer moeite vppdpn zij hun weg over het kerkhof en bereikten het open veld. Vlak vóór hen zagen ze de stadsmuren m,et de torens, die zich slank af teekenden tegen den helderen sterrenhemel. Er was geen wolkje te zien: alles was even rean en klaap. „Kijk eens op," zei Tycho Brahc en wees naar den hemel. „Daar boven is licht en vrede en schoonheid, en, als men maar alle gedachten ook zoo kon doen weg glijden als die groote hemelbollen, dan zou men ook licht en vrede in zijn ziel krij gen. Het lijkt mij wel, of we uit de grot van den bergwerker ontsnapt zijn, waar enkel onreine en booze geesten, verblijf houden en waar kunsten en wetens chap - pen onmogelijk tot bloei kunnen, raken..." „Ik weet niet of ik je bedanken moet, om dat je vanavond mijn plan verijdeld hebt: zooals jij den sterrenhemel lief hebt, zoo voel ik voor de geheimzinnige alchymistische krachten: het mengen van de metalen in den smeltkroes en van de kruidenaftreksels die door bekwame hand altijd weer tot nieuwe vochten zijn saam te voegen. Je hebt met de eerlijkste bedoeling gehandeld, Tycho Brahe, en daarom wil ik ook niets voor je verhelen: het kan zijn, dat Meester Steffen gelijk heeft en dat ik hem gauw weer zal opzoeken, of het nu goede of booze geesten zijn, die mij daartoe dwingen!" „Dan zou je toch verkeerd handelen jegens jezelven, Pretensis," zei Tycho Brahe in tie grootste opgewondenheiii. „Je bent té goed, om jie geleerdheid over te schenken in zoo troebele wateren; maar om het even,, of we nu denzelfden weg zullen volgen of niet, we blijven tóch goede vn.enden. En hoever, we ook van elkaar afgaan, we aan- Öcjhouwen steeds dezelfde zon en dén zelfden sterrenhemel!" Johannes Pratensis drukte Tycho Brake's hand en helde vrienden gingen langzaam naar de stad tegrag. i boukv van Ihet Duitsche koloniaal bezit de beslissing over do toekomstige ontwikkeling van Duitschland ligt." Ten slotte werd het Huis tot 4 Juni ver d.aagd. Het verbond tussc.he.n Du its bh land en Oostenrijk. De besprekingen in het groote hoofd kwartier, die een zoo bevredigend ver loop hebben gehad, vormen met de daarbij bereikte vaststefling der grondbeginselen voor de ui.breidmg van bet verbund de in leiding tot de politieke, militaire en eco nomische onderhandelingen, die Ihans bin nen zeer korten tijd zullen beginnen. Het spreekt vanzelf, aldus een bericht uit Berlijn, dat de to treffen politieke en militaire overeenkomsten, welker prineipi celen vorm men zich gemakkelijk kan voor stellen, sneller tot stand zullen komen dan de economische, bij welke een moeilijk compromis van belangen tusschen landen van zoo verschillenden econornischen bouw en krachtenverdeeling moet worden tot stand gebracht. Het begin der onderhandelingen zal ver moedelijk te Berlijn plaats hebben, waar heen de O.-H. staatslieden dan zullen ko men, waarna de besprekingen dan waar schijnlijk te Weenen zullen worden voort gezet en beëindigd. Van Duitsche zijde zal ook bij deze eco nomische besprekingen de vroegere direc teur der afdeeling handelspolitiek van het ministerie van buitenlandsche zaken, Kor- nern, wel weder een leidende rol vervullen De omvangTijke werkzaamheden in aan merking genomen zullen da economische onderhandelingen zeker vele maanden in beslag nemen. De „Daily Mail" zegt: Do jongste uiting van Duitsche onbeschaamdheid is in den vorm gegoten van een verklaring, ingegeven door het Duitsche hoofdkwartier, volgens welke het Oostenrijksch-Duiischo verbond nooit anders dan een verdedigend verbond is geweest, en thans uitstekend past in den hond van natiën, die een der voornaamste doeleinden is, welke de Entente nastreeft. De bedrijvers van deze leugenachtige onbeschaamdheid vergaten voor het gemak Italië, dat zich san ue Triple Alliantie af scheidde, juist omdat deze het werktuig Mcek te zijn voor aanvallende doeleinden. Ook Roemenië maakte zich om deze reden los uit de betrekkingen met de centrale mogendheden. De „Daily Chronicle" schrijft over de ontmoeting tusschen do beide keizers. Het schijnt dat de stap gedaan is ten einde formeel1 te doen erkennen dat de dubbel monarchie in een onderworpen betrekking staat tot het Duitsche rijk. Een onafhan kelijk Oostenrijk-Hongjarije is onmogelijk, hoofdzakelijk omdat het door niet één van de samenstellende natiën wordt gewenscht. De Duitsch-Oostenrijkers en de Mpgyaren zjjn de minderheden, die heersolien over de Slavische meerderheden. Zij wenschen geen onafhankelijke monarchie; maar een die afhankelijk is van Duitschland, dat moet helpen om hun onnatuurlijke positie te handhaven. Daartegenover staat Tsjecho- Slovakia en JocgoSlavika. Daartusschen- door zijn de pogingen van keizer Karl, om de onafhankelijkheid, van de Habsburgjers opnieuw le bevestigen, tot mislukking ge doemd. Zijn vluchtige vredes-aanbiedingen aan de geallieerden hebben dezelfde be- teekonis als soortgelijke aanbiedingen, die uit 'Mün-dhen en Dresden zijn gedaan. In- tusschen zullen wij goed doen om in te zien dat alle pogingen in het vijandelijk kamp om in bet onze, om |tei bouwjen; op, het dehk- HOOFDSTUK IV. Het Klooster Heerenwade. Zoodra men op de hoogte van het Sord- rneer is, ziet men daar een beek, die uitloopt in de Ronne-Aa; en, waar dez> beide wa teraderen zich veieenieen, ligt al vanouds een wade, die de ridders en heeren ever moesten, als zij zich in de jacht wilden ver lustigen in de groote eiken-benkenbosschen in het gebied van Suderaasen. Vandaar dat do plek den naam van Heeren wade draagt en zoo heette ook het kloos ter, dat bisschop Eskiid had laten bouwen, dicht bij die wade, in het midden van de twaalfde eeuw. H et waren Gistere! enser-mo nrdkendie het klooster van bisschop Eskilde bevolkten, ze waren uit Frankrijk gekomen, daarheen gezonden door den heiligen Bemand van Clairvaux, dien bisschop Eskilde onder zijn bijzonder goede vrienden telde. En, toen do bisschop „oud en der dagen zat" den kromstaf had. neergelegd, trok hij zelf naar Clairvaux, om zijin laatste levensjaren te slijten, waar zijn vrome vriend had geleefd en gewerkt. Maar de Cistercaenser-monniken bleVen in het klooster Heerenwade en ze zouden ook bezwaarlijk een plek heb ben kunnen -vinden, die beter voor hen geschikt wasvischrijko wateren, vette wei den .en groote bosschen vol wild, voorzagen ruimschoots in de behoeften van het kloos ter, terwijl de vreedzame schoonheid' van hot landschap al heel geschikt mocht we zen, om het gemoed der kloosterbroeders tot vrome overpeinzingen te stemmen, i In het eerst schoten dé Uistecelensers niet te kort in hup. godsdienstig leven. beeld, dat Oostenrijk-Ifongarije pen afzon derlijke mogendheid is, tot teleurstellingen moeten leiden. De onafhankelijkheid van Ooslenrijk-Hongarije is een phrase, die slechts waarde 'had om tie Duitsche sou- vereiniteit over Centraal Europa te ver bergen. De Elzas-Lotharingsclie k westie. In de Tweede Kamer te Stuttgart (Wux- tenberg) besprak minister-pres. Weiszacker de geheime memones der Lotharingsche industrieelen, waarin de inlijving van El- zas-Lotharingen hij Pruisen wordt geëischt Hij achtte de opmerking van den afge vaardigde Huuszmann juist, dat hetgioote hoofdkwartier ten onrechte wordt verdacht, met dit optreden van zekere kringen in te stemmen. „De dappeiheid der E.-L. troe pen werd in de legerberichten herhaal delijk erkend. Ik geloof, dat het rijk in lief en leed met E.-L. verbonden is en dit moet dan ook tevreden zijn met het geen het Duitsche Rijk het brengt. De ge lukkige afloop van den oorlog, waarop wij vertrouwen, zal alle hoop van enkele per sonen m het Rijksland op den terugkeer naar Frankrijk denkbeeldig maken. Daarna zullen deze dingen vanzelf in één geheel ander licht verseliijnen."- Oekraïne. Een verklaring omtrent de Oekraïne. Rothc-ït, redacteur van de „Voss. Ztg.", die van een langdurige reis door de Oekiai- no teruggekeerd is, ontzenuwt in het ge noemde blad de beweringen, die de af gevaardigde Erzberger in de Centra1® Com missie van den Rijksdag omtrent de Oekraïne heeft gedaan. Ter zake van de bewering van Erzherger, dat geen Duiisch soldaat zich meer ongewapend te Kief kan rertoonen, schrijft Rotheït: „Ik kan ten stelligste verzekeren, dat do veronderstel ling dat Duitsche soldaten te Kief aan oenig gevaar zouden bloot staan, ten «enen male onjuist is. Aanvallen op Duitsche soldaten komen niet voor. Vroeger had den bijna dagelijks schietpartijen plaats in de straten, maar dan waren het Oekrai- ners, die voor hun encegen elkander dood schoten. i De bewering yan Erzberger, dat de voor genomen, maar niet tot stand gekomen, spooiwegstaking tegen de Duitschers en de nieuwe regeering gericht zou zijn, Ver klaart Rotheit voor onjuist. Het plan tot de staking was reeds gevormd toen de vorige regeering nog aan het bewind was en had niets te maken met de wijziging in de regeering. Hot gebeurde in do Rada, toen gezocht weid naar de ministers, die gearresteerd zouden worden, was een onwillekeurige fout, (.lie van ünilsche zijde ten spoedig ste behoorlijk' weder goedgemaakt is. Door dit optreden was eohtjer bloedvergieten voorkomen, want als de boeren den vol genden dag naar de Rada waren getrok ken, zou het er e nis dg hebben uitgezien. Men kan, volgens Rotheit, de Rada be schouwen als een praatvergadering van 50 jeugdige personen, om welke zich nie mand in het land bekommerde. De nationale Oekrainers, die' gevraagd waren om deel nit te maken van het kapinet, hebben, den toestand van het oogenhlik niet juist inziende, hun mede werking voorloopig geweigerd. Dit ge schiedde echter niet uit weerzin tegen de Duitschers of den betman. De eisch van Erzberger, dat Duitsch land zich totaal zal onthouden van in menging in Oekrainsche aangelegenheden, is een onmogelijkheid. De Duitsche in menging heeft aan bet ijselijke bolsjewiek- sche bloedbad te Kief een einde gemaakt en in do Oekraïne zon het bloed "zekep weder met stroomen vergoten worden, wanneer de D'uitschers thans do banden in den schoot zouden leggen. Do orde onfleendo haar oorspronig aan die van den heiligen Bcnedictus en do kloosterregels waren uiterst streng. Ze mochten nooit vlooscb eten, behalve wan neer uitputtende ziekten or hen toe dwon gen ze sliepen, gdhoel gekleed op hun stroozakken en stonden op tegen midder. nacht, om het lof te zingen tot de zon aan den hemel verscheen. Den dag brach ten ze door met lichamel ijken arbeid, met studeeren en bidden; en dit alles met inachtneming van hét strengste stilzwij gen. Hun ordedracht bestond in een wit- grijzen mantel met zwarten kap; maar buiten de muren van het klooster was die mantel oo-k zwart. Vele jaren leefden ze zoo, precies over eenkomstig de regelen, die de heilige Bc nedictus had voorgeschreven; maar gaan deweg, naarmate hun klooster toenam iu rijkdom en uiterlijk aanzien, veranderde hun armoede in overdaad en del eens zoo vrome broederschap raakte in groot verval. In het jaar 1565 gar Koning Frederik II den Deenschen edelman Steen Bille be vel, dat hij het klooster onder, zijn beheer zou nemen, daar de bewoners ervan toch 'geen geestelijk leven leidden; maar hij Snoest zo'rg dragon voor het onderhoud van den abt wiens naam Lauren tins was voor den zang, 'het lezen van de smis en andere kerkelijke diensten; en hij (moest een aantal priesters, sacristernen en leerlingen onderhoudenmaar verder weg jagen al'lten, die overbodig wanen. Zoo geschiedde dit ook. Het klooster Heerenwade werd "een kroondomein en do heer Steen Büle was gebieder op do plaats, waar de .Cjstogciënsers lang hadden, rond- Finland. De staatsvorm in Finland. De „Vorwarls" verneemt uit Stockholm: „Dagens ïNyneter" heeft don hoofdredacteur Erkko van het Helsingforsche Jong-Finsche blad „ïlelsingiji Sanomat- geïnterviewd. Erkko veiklaarde: Het vraagstuk van den staatsvorm treedt thans op den voorgrond. Lntusschen is het oogenhlik' joor den ver wachten militair-monarchislischeji staats greep voorbij. De parlementaire vooruitrich ten voor het monarchisme zijn ongunstig. De stemming in het land is evenmin monar chistisch. Alleen het Jong-Finsche Mad is voor de monarchie, maar jn de provincie is hoofdzakelijk slechts de Zweedsche pers monarchistisch, terwijl de Cted-Finsche en agrariërs-pers republikeisch zijn. Het Fin- sche boeren-etement blijft democratisch. In den Landdag met 130 a%evaardigden, houden 'de monarchisten en republikeineri elkander in evenwicht. In den Senaat daar entegen is een duidelijke monarchistische meerderheid. Het gerucht van de onfbin- ding van den Landdag is onjuist. De Landdag zal weldra den staatsvorm bespreken. Voor de onmiddellijke invoering van de monarchie zou een meerderheid van 5/6 noodig rijn, die niet bijeen te krijgen is. Anders zou de Landdag ontbon den moeetn worden, en bij nieuwe verlde- An gen zou een overwinning der monar chisten zoo goed als uitgesloten, zijn. De Jong-Finnen zullen aandringen op ver sterking van de regeering tegenover den Landdag, maar het twee kamer-stelsel en. do opheffing van het algemeene kiesrecht bestrijden. Eikfco bepleit een samengaan van do bur gerlijke vooruitstrevenden met de reform- partij. 1 De vrede met Turkije. Het Ag. Milli meldt uit Konstantinopel, dal de vrede tusschen Turkije en' Finland op 11 Mei te fSjerlijn is onderteekend. Boemeni De vrede. Koning Ferdinand heeft volgens een be licht van het Ko/r. Rut. uit 'Boecharest den minister-president Marghiloman een telegram gezonden om hem en rijn medege delegeerden te danken voor hetgeen rij bij het sluiiten van den vrede voor hun vader land gedaan hebben. Als konüng en Roe meen, verklaart Ferdiinand, stel ik mijn volle vertrouwen iin de toekomst van mijn dapper volk. Marghiiloman is te Jassy door het volk met „gejuich ontvangen. Met kracht wordt het proces tegen het kabinet van iRratianu en Take Jonescu voorbereid. In do officieus© Stengut" woidt meegedeeld, dat IBjratianu reeds in delijkhciid met Rusland een verdrag heeft Sept. 1914 geheel op eiigen verantwoor- ges'oten. Rij het uiitbre&en van den oorlog waren de verdediigingswerken in Turkuiaja,' nog niet gereed. jB|ratianu heeft de grond wet geschonden, toen hij het Roemoensche gebiied door vreemde troepen het betreden zonder wettelijke machtiiging erlangd te hebben; hij hééft in plaats van krachtig© medewerking van Rusland te waarborgen, ziich te vital en gesteld met een ixdadielijk kleine troepenmacht. Hij heeft do verrij king van zijn pariijvrienden, begunstigd, die handel dreven met staatsgelden; ten slotte heeft hij de gelegeaiheiid om te (B(rest Litowsk vrede te sluiten. gewandeld in hun grauwe mantels, zich eerst allo' wereIdisch genot ontzeggend en later een brooddronken, weelderig leven leidend. De bij het klooster behoorendle gebou wen waren goed onderhouden, met kerk on torens, ruime bibliotheek, gezelschaps- en slaapzalen, keukens en brouwerijen, schuren en voorraadhokken. De gebouwen omsloten aan drie zijdon een soort plein of hof, dat mei den. open kimt op het Oosten lag. Het was midden in den zomer. De avónd was zoo1 helder, als bet öcn dien tijd Van het jaar maar wezen konmaar tofeli blonk er dóór do vensters een licht, dat onmo gelijk den weerschijn kon zijn van d© zon op de ruiten, maar 'dat van kaarsen tifkomstig was uit de huiskamer vau 'den heer Steon Bille. i De tafel was er feestelijk gedekt, met keur van goede gerechtenwijn en spjjpten iin overvlcted. Aan het kunstig geweven /tafelkleed1 zat, ieder met een snede ibroojd en zijn grooten, zilveren beker vóór zich, 1een klein gezelschap adellijke heeren van verschillenden leeftijd. Aan Ihet boveneind der itafel zat d,e gastheer 'zelf, die alrepds op jaren was, maar oen levendige, vrooJijko uitdrukking had in de verstandige octgen. Onmiddellijk! baast hem zat de heer ilage Krabbe, daarnaast de heer Erik Lange, .tot Engethohn en weer verder naar he,t (benedeneind d© zoons van de zuster van dep. heer des huizes: (Axel en Steen Brahe. De stoet aan het tegenovergestelde einde ifftqnd deeg. Een dienaar liep rond tme,t een schottel dam- pepd' 'wildbraad. i t i (Wordt vtrvolgd.) Do» eoursBt versehflnE aagelgks, mot ait- tOEdering Tan Zon- on Feestdagen, Prfs por kwartaal, mot inbegrip van 5 4ta. incassokosten: 1 1.30; franco per post f 1.75. Prijs por week10 cents. Afzonderlijke nummers 3 cents. Abcnnementon worden dagelijks aangenomen. Advertentien Yoor hst eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf nnr aan het Borean beiorgd rijn. £en bepaalds plaata Tan tivertentien wordt niet gewaarborgd. SCH EDAf 4SCHE COURANT Prjja der AdvertentiSnTan 15 regel» f 1.30; ieder» regel meer 25 cents. Beclamea 50 cents per regel. AdvcrtentiCa en Beclames in het ZaterdagaTondnummer met 10 verhooging. Incassokosten 5 cents; poetkwitanties 10 cents. TaneYen van advertentiën bjj abonnement rijn aan het Bureau rerkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Adrertentien op- fenoinen i 10 cents per advertentie van oogstens BO woorden; ieder woord meer 2t/s cent, bij vooruitbetaling aan het Bureau to voldoen.

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1