De oorlog. Donderdag 23 Hei 1118, TYCHO BRAHE. Intercomm. Telefoon No. 103. 71ste Jaargang, No S5757- BUREAU: LARGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVER). jjjj of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieole af. en aankondigingen en konnis- gevingen van het Gemeentebestuur. De kohieren van de Personeele Belasting No, 5 en No. 13 dezer gemeente, over het belastingjaar 1918, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 22 Mei 1918 executoir verklaard, zijn op heden aan den ontvanger der directe be lastingen alhier, ter invordering overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinneid, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van ze- - eken ingaat, binnen welke bewaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemde kohieren voorkomende, behooren te worden ingediend. Schiedam, 23 Mei 1918. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Juni a.s. voor minstens 3 maanden op de ..Schiedamsclie Courant" abonneeren, ontvangen de tot 'dien datum verschij nende nummers gratis. 1 BUITENLAND. Tan de Fronten. Het offensief in het Westen is nog niet losgekomen. Ha% en Pétain melden kleine plaatselijke ondernemingen en Ludepdorff verklaart weer, dat er niets nieuws is. De militaire medewerker van de Deutsche Tages- zeitung schrijft, dat de Duitschers nog wach ten kunnen, terwijl zi. de tegenaanvallen der geallieerden aan de Ancre en tegen den Kemmel, bewijzen, dat zij het hachelijke van hun strategischen toestand inzien en beseffen, hoe elke dag, dat deze langer duurt, voor hun hachelijker kan worden. De Geal lieerden hunnerzijds, hebben herhaaldelijk betoogd, hoe elke dag uitstel van het Duit- sche offensief een aanwinst voor de Entente beteekent. Immers heeft het Maart-offensief verwarring gesticht; oude beproefde stellin gen moesten opgegeven worden en nieuwe geschapen. Het tweevoudig opperbevel werd enkelvoudig en daarmede ging een zeer uit gebreide en moeilijke reorganisatie gepaard. Tijdens de gevövhtspauze nu zijn de nieuwe stellingen grondig ingericht, heeft de reorga nisatie kunnen plaats hebben, beter en zorg vuldiger dan in een vollen slag, waar de ver warring en het steeds wisselende beeld alle hervormingen en degel^'ken aanleg van ver sterking moeilijk, zoo niet onmogelijk maakt En hoe langer de rust duurt, hoe beter de Geallieerden met Foch aan het hoofd, zich voorbereiden kunnen. Zoo redeneert men te Parijs en te Londen. Kolonel Egli, de militaire medewerker van de Baseier Nachriehten, die juivtvan het Wes telijk front is teruggekeerd, zegt, dat de Duit- echers slechts éen plan hebben, den tegen stander beslissend te verslaan. Slagen zij daar in, dan kunnen zij ook Calais, Amiens en Parijs bezetten, b.ijvon de Entente-legers ech ter mtaet, dan geeft ook het bezetten van deze plaatsen, indien de Duitschers dat kun nen, nog geen beslissing. Havas seint uit Para's, dat de Duitsche leger leiding thans gereed schijnt met alle toebe reidselen en elk oogenblik tot den aanval kan overgaan, daar ook het weer bijzonder gun stig voor de krijgsverrichtingen is. Dat de Duitschers toch nog wachten, verklaart Havas Roman jiit het laatst dar 16e eeuw), naar het D.eiensch van VILHELM OSTERGAARDi 14) Maar nu zal ik je er bij zeggen, hoe dit alles nog slechts tot mijn schade is nitgeloopen, daar de laster zich gemak kelijk een weg weet te hanen tot koningen en- vorsten. Er is Stier aan de hoogeschoo-1 partijl, die grootendeels bestaat uit theologische lectoren; en deze hooggeleer den maken ieder voor ketter uit, die zich vermeet, het niet met hen eens te zijn V1 Mie leerstukken. Zij hebben het Zijn Genade dus zóó voorgesteld, dat ik niet ^aardig zou zjjn, de plaats var. lector 111 te nemen daar ik in verbinding stond ®«t roekelooze menschén; ja, dat ik zelfs mP Christendom had afgezworen, om des te heter de geheime wetenschappen te «amen beoefenen; niet op eerlijke, wettige wjjze, maar door goddeloozc en kettersche middelen. Bit laatste zal beweerd zijn met het oog °P mijn samentreffen met den goudma- Meester Steffen, dien je je nog wel hennn&ren zult van dien keer, dat wij hem opzochten in zijn huis aan de oorderpoort, toen wij zelf studeerden aan h°ogisc^oolMijn vijanden schijnen hier acht® gekomen te zijn en nu leggen 20 Pet zóó uit, dat iic met den B'ooze ften verbond zou hebben aangegaan en hie. mede, dat zij op een gunstige en verras sende gelegenheid loeren. Dat zal hun echter niet gelukken, want de Geallieerden staan overal gereed. Middelerwijl schijnt de stroom Amerikaan- sche troepen inderdaad los te komen. Daniëls heeft weer gezegd, dat Amerika nog dezen zomer millioenen manschappen zal kunnen overbrengen. Echter is het niet alleen de hoeveelheid, doch vooral de hoedanigheid der legers, die in een grooten, geweldigen slag telt, en misschien is op de nieuwbakken Amerikaansche troepen nog meer van toe passing, wat de militaire medewerker van Werdensgang over de Engelschen schrijft: „De Engelschen zijn weliswaar uitstekende soldaten, maar nieuwelingen in het vak en zij missen de geschoolde ervaring der Duit schers en Franschen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat hun legerleiding niet is opgewassen tegen die hunner Fransche bond- genooten en hun tegenstanders. In het En gelsche ofliicierscorps bevinden zich noodza kelijkerwijze een onevenredig eantal amateurs en de persoonlijke dapperheid dezer offiirie- ren kan hun gebrek aan routine onmogelijk goedmaken." Omtrent de plaats gehad hebbend gebrui kelijke gevechten zegt het Duitsch leger- bericht: In het Kemmelgebied duurde de levendige vuuractie voort. Ten N. van het dorp Kemmel en ten Z. van Loker mislukten 's avonds krachtige vijandelijke partieele aan vallen. Aan weerskanten der Leie en aan het La Bac;ée-kanaal lag een achte. waarts gebied wederom onder hevig vuur. Ook tusschen Atrecht en Albert was de vijandelijke artil lerie 'savonds zeer bedrijvig. Tusschen Somme en Oise nam de gevechtsactie slechts tijde lijk toe. Een van onze bombardeereskaders, ver nielde in den nacht van 20/21 Mei de groote Fransche munitieopslagplaats bij Blargies, Luitenant Menkhofï benaalde zrjn 27e, lui tenant Pulter zijn 23e en 24e luchtoverwin ning. Het Fransch legerbericht dat over zuide lijker terrein verslag uitbrengt, deelt mede: De nacht werd gekenmerkt door hevige artil lerieactie in het gebied van Hailles, het Senecathosch, bij Rouvray en Plemort. Le vendige bedrijvigheid van patrouilles en ver kenningen op het geheele Ailettefront, De Franschen drongen in de Duitsche liniesten W. van Maisons de Champagne. Twee Duit sche overvallen werden afgeslagen in Woevre en Lotharingen. Het Engelsche legerbericht, dat ook over de Fransche gevechten in het Noorden ver- s'ag uitbrengt, meldt: Verschillende welgeslaagde raids werden door ons uitgevoerd. In den sector ten Z.O. van Atrecht drongen onze troepen op twee punten de Duitsche loopgraven binnen, maak ten 14 gevangenen en veroverden een mi trailleur. Andere detachementen brachten gevangenen mee uit vijandelijke stellingen nabij Lacon en in den Nieppebosch-Meteren- sector. Ten N. van het Yperen-Koomenkanaal maakten wij 16 krijgsgevangenen. Een vijan delijk detachement naderde onze stellingen ten N. van Albert, doch werd teruggeslagen, 's Vijands artillerie was actief nabij Dernan- court en zeer bedrijvig ten O. van het Nieppe- bosch. De sector ten N.O. van Béthune werd hevig met gasbommen gebombardeerd. Haig bericht: Hedenochtend vroeg deed de vijand opnieuw een poging om OQze stel lingen ten Z.O. van Mesml te overvallen, hjj werd echter teruggeslagen. Behalve den welgeslaagden raid, heden ochtend vermeld, deden wij in den afgeloo- pen nacht nog een tweeden in de buurt van Hébuteme. Wij piaaklen enkele gevapge- ne-n. en brachten den vijand zware verlie zen toe. Van do rest van liet front vait niets te vermelden, behalve beiderzifdsche artillerie activiteit in verschillende sectoren. Het Italiaanse!) legerbericht geeft ook niet veel belangrijks. Aan het bergfront worden de operaties van ïtaiiaansche verkenners met succes voort dat ik mijn ziel aan hdm verkocht zou hebben. Nu herinner je jo ook nog wel, beste .vriend, dat er op dien avond, nu al ,tien' jaar geleden, niets tot stand kwam van de overeenkomst, die ik met hem sluiten wilde, omdat je het mij zoo- na drukkelijk afraadde. Maar jaar cn dag later, toon je naar Duitschland getrokken waart .met Meester Anders Sorensen Vedel, als je hofmeester, bracht ik mijn besluit toch ton uitvoer, en leende een som gelds van Stoffen Graver, want ik kon niet langer mijn lust bedwangen, om de be roemde alchimisten te bezoeken, wier kunst ik volkomen wilde lecren kennen. Beste .Tycho Brahe, dit kan je gelooven, dat ieder yan mijn, woordejn waarheid is, als Sik je Keg, dat ik noodt O(0nig ven ding slooó in naiajtn 'des duivels, of dqn Booize had tot mijn helpeir of bondgenoot; want een, dergelijke beschouwing Ijaud ik over het geheel Vonr1 dwaas bijgeloof, of schoon er' toc-h! velem 'Van onze hooggeleer den zijn, dis meenen, dat ef walalrlijk zulke duivels bondgenciotein bestaan. Het Verdrag, dat ik 'sloot <me(t Stellen Graver, kwam in ieder gevhil itoit stand, zonder" den duivel er 'bij aan te roepen, off te bezweren; en ®k gaf hem slechts ie.en schuldbekentenis voor "de honderd Joa- chiim-daajlders. die' ik van hem leende, intrest op ïntrtest; daarbij Verplichtte ik er mij noig toe, om twee jaap' na mijn thuils- koimsfc meester Steffen te dienen met de kunst, dia ik hij die' Vreemde alchimisten leeren zou. i D'iit allés hen ik najgekofm'êW, th,oé "zwaar gezet. Ten Z. van Assa di ong een Engelsche patrouille de vijandelijke linie binnen en bracht eenige gevangenen mede terug. Italiaansch afdeelingen namen een kleinen wachtpost ten N.-O. van den Monte Val- bello en drongen door in de Stoccareddo, waar zij door een munitie-dèpot in de lucht te laten vliegen aan de bezetting verliezen toebrachten. De artillerie-actie was overal matig. Ten O. van Ponte di Piave en Zenson werden vijandelijke batterijen met groot suc ces beschoten. Acht vijandelijke vliegtuigen werden om laag geschoten, twee daarvan door afweer- batterijen. Het Oostenrijksch legerbericht bepaalt zich tot het volgende Aan het ïtaiiaansche gehergtcfiont duurt de verhoogde gevechtsacue voort, In den nacht van 20 op 21 Mei dron gen twee vijandelijke compagnieën dc 0.- H, stellingen ten. N.-W. van den Col del Rosso binnen, maar werden door een te genaanval met. groote verliezen weder daar uit verdreven. Het Bulgaarsche legerbericht bevat hoofd zakelijk mededeelingen over toenemende vuuractie op verschillende punten. 1 OostenrjJk-Hongarjje, Het verbond met Duitschland. De bekende gematigde Hongaarsche staats man, graaf Julius Andrassy, heeft in de „Neue Freie Pre«se" een artikel geschreven over de wenschelijkheid van de uitbreiding van het verbond met Duitschland. Naast de algemeen aangevoerde argumenten, volgens welke de toestand niet meer dezelfde is ais in 1879, toen het defensieve verbond in hoofdzaak een afweermiddel was tegen liet Russische gevaar, zoodat het bondgenoot schap thans moest worden aangepast aan de veranderde omstandigheden, legt Andrassy evenwel bijzonderen nadruk op enkele pun ten, die waard zijn te worden vermeld. Het nieuwe verbond, zegt hij, kan niet anders dan een defensief verbond zijn. Het schrikbeeld van dezen oorlog zal de liefde tot den vrede overal versterken, en het in de toekomst moeilijk maken een agressieve buiten lat dsche politiek te voeren. Desniet temin moeten waarborgen worden gegeven dat eventueele verovermgs- of hegemonie bedoelingen van één der verbonden mogend-, heden, de andere niet mee zal kunnen slee pen. Deze mogelijkheid alleen zou het ver drag onpopulair en gehaat maken. In verband met het bondsverdrag moet overeenstemming worden bereikt aangaande de vredesvoorwaarden, en wel daarom, op- flat deze niet dusdanig zullen, zijn, dat zij de ktemen voor nieuwe oorlogen in zich dragen. Koorts zet Andrassy nog uiteen (lal het vernieuwde bondgenootschap in geen én kel opzicht een beletsel mag zijn voor die ontwikkeling van. het internationale recht, voor de verhindering van den oor log, voor ,de internationale regeling yan het bewapeningsvraagstuk! jEinde!ijk, dat hel bondgenootschap na den oorlog in bik opzicht een vreedzame politiek zal yne- ren, niet exclusief wil zijn. Het middel voor den duupzamen vrede ligl in de- kracht van vreedzaam gezinde staatsgroepen, in die toenadering van dczle groepen tot elkander, en eindelijk in haar op'gaai. in groolerc groepeer]ngen, DttitscMand. De sNorddeutsche" over "Wilson's rede. Blijkens een W. B. acht de „Norddeut- sche" het meikwiardig dat Wilson Frank rijk op één lijn stelt met Rusland, en beiden landen hulp en bescherming toezegt omdat zij hulpeloos en zonder vrienden zijn. Wil son's bewering dat hij niet aan vrede met dej Centrale mogendheden denkt, al vo. ens de schikkingen in het O. aan een degelijk onderzoek zullen zijn onderworpen, beant woordt het blad met een verwijzing naar het tijdstip gedurende de onderhandelingen hef mij ofok viiel on lik zal' je, nu, vertel len, hoie het mij verder, .Vergaan is, waar hij ik nolg wel eens laaa je waarschuwing gedacht heb. 1 In ieder geval ben ik daar wel achter gekomen, dat moester Steffen toch niet de kundige beoefenaar der wetenschap was, waar ik heun voor hield; maar hij bleek ook oen bedrieger, die goedgeloovigen mis leidde met valsche mengsels, die hij uit gaf voor zuiver goud, dat hij mot zijn groote alcbimistische kennis had weten sa men te stellen. I Daar ik 'geen deel wilde nomen in zijn bedriegerij, vatte hij oen hefligpn wrok tegen mij op; en niemand anders clan hij heeft mij aangeklaagd bij dc godgeleerden aan de universiteit, om mij als lector te weren, waar ik toch anders zooals ik' wèl durf zeggen heel goed de ge schiktheid voor bezat. 1 Ja, zoozeer heeft,Rij tegen mij gestookt, dat, als de lectoren naar hun hart te werk waren gegaan, dan hadden ze mij verbrand, als den ergs ten kotter of heksen meester! i i 1 En nu, beste vriend, zal je je wel af vragen, wat eigenlijk mijn bedoeling kan wezen, om je met zoo'n brief vol Jobs tijdingen lastig te vallen? En nu zal ik je 'ronduil cn kortweg antwoorden, dat, als iemand mij helpen kan, dan ben jij hel! "De rijks-hofmeester, do heer Pod er Oxe, is immers nauw aan je verwant 'en was 'je ook altijd zeer goed gezind. De heep te Brest-Litowsk, waarop de Entente gelegen heid had aan de besprekingen deel te ne men. Dit werd destijds door haar geweigerd, die dus zichzelve beroofde van de mogelijk heid om invloed te oefenen op den toe stand in het oosten. Rusland. Te Potrograd schijnt het er leelijk uit to zien. Een hongersnood en een daarmede gepaard gaande tegenomwenteling bedrei gen de stad. In de straten wordt gestre den tegen de Sovjetrc-geering. Onmiddel lijke hulp wordt van Moskou verlangd. Amerika. Toeneming der rcgcerings- macht. Wilson heeft de „sedition bill" (wet togen de muiterij) onderteekend, waardoor dc re geering ruime bevoegdheden krijgt omtrou- welooze daden en Uitingen te straffen. Diverse berichten. Keizer Karei en keizerin Zita worden thans in Ivonstantinopel gehuldigd en ge vierd en heildronken worden tusschen de vorsten gewisseld. Een gedenkteeken voor R i c li t h o f e n. Te Schweiduitz, de geboorteplaats van den onlangs gesneuvelden beroemden D ui t- sehen vlieger, ritmeester Von Riehlhofen, zal een gedenkteckcn voor hem worden opgericht. Het zal voorstellen een jonge ling, die een werpslmgcr in de liand houdt en van een adelaar stijgt, wiens vleugels gebroken zijn. De luchtaanval op Engeland. Uit Berlijn wordt gemeld: Steike Duitsche eskaders deden in den nacht van 19 op 20 Mei wederom een aanval op Londen. Wat betreft het groote aantal vliegtuigen en de menigte op het midden der stad geworpen bommen was deze aanval op Londen de groot ste, die tot dusverre gedaan is. Duidelijk werd waargenomen, dat de bommen in de City tusschen de Admiraliteit en de West- indian Docks een krachtige uitwerking hadden. In do binnenstad braken vier zware branden uit. Met betzelfde goede resultaat deden an dere bommcnvliegtuigcn aanvallen op Do ver, Chelmsford, Chatham en Southend. Uit Londen seint Pienter: Voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld, zijn bij den luchtaanval in alle districten sa men gedood: 44 personen cn gewond 179. Teruggavevan historische Poolsche voorwerpen. Russische bladen meiden, dat de Soviet- regeering besloten heeft een decreet uit te vaardigen, dat alle voorwerpen van histori- of kunstwaarde, d.e sedert de Eerste Dee ling nit, Polen zrjn weggevoerd, weder zullen worden teruggegeven. Poolsche politici in Berlijn. Het Pooisch Correspondentie-bureau in Den Haag ontving telegrafisch bericht uit War schau, dat het Poolsche Persbureau in Ber lin in een commissie is omgevormd. Leden dezer commissie, die op 16 dezer naar Ber lijn vertrokken, zijn: prins Mathias Radzi- will, graaf Potulicki en graaf Ronikier. Hun taak zal daarin bestaan, de wenschen der Poolsche regeering ten aanzien van verschil lende actueele vraagstukken nader uiteen te zetten en connecties met parlementaire cn politieke kringen te onderhouden. BINNENLAND» Nederland en de oorlog. De thee-voorraad. Naar „Het Volk" meldt, heeft een door het distributiekantoor voor thee cn koffie ingesteld onderzoek aangetoond, dat de Pedor, die nu wéér in hoog© guns! staat Lij zijn Koninklijke Majesteit, is zelf een geleerd en verlicht man, en volijverig be schermt hij de wetenschap cn haar be oefenaars. Als je nu aan hem zoud! wil Ten schrijven, en hij zou mijn zaak eens behartigen, dan kon de storm nog afgc- "wend worden, waar slechtheid cn onwe tendheid mij mee bedreigen, en kan bet nog wezen, dat ik toch lector in de me dicijnen wordt. De alehiinistisdhe kunst kon ik dan beoefenen met alle hulpmidde len en zeker zullen 't niet de duivel en zijn trawanten zijn, die ik dienen wil, maar 'slechts de groote kunst en wetenschap; Waar ik mij aan wijdde met al mijn geest kracht en 'waar ik iedere" gedachte van mijn ziel aan ten offer gebracht heb, zelfs het schoone liefdesgeluk, zooals mij dit ééns heeft toegelachen uit een paar on schuldige meisjesoogen. Maar daar wil ik je niel mee lastig vallen; dat zou slechts 'oude wondon open rijten, waarvoor toch 'geen kruid gewassen is. Ieder moet den weg Volgen, dien het lot hom aangeeft, èn, heeft men een grootsch doel op het qog, 'dan moet men allereerst do ingevin gen van het hart bedwingen, om zich 'door niets te laten afleiden. Beste 'vriend, nog één ding is ér, dat 5k je zeggen wil, eer ik den langen brief ■sluit: Je moet enkel aan den heer Poder Oxe schrijven, als je meent, dat je dit kunt doen, zonder dat je jezelven daarmee in tniseredïct brengt, door bijvoorbeeld een hoeveelheid thee, die thans in ons land voor de distributie beschikbaar is, een ver strekking van li/2 ons (per oude thee- cn koffiekaart) toelaat. Heeft deze verstrekking plaats, hetgeen, wanneer het blad juist is ingelicht, in Juni zal geschieden, dan is daarmede de thee- voorraad opgemaakt. Het staat nog niet vast, of driemaal een half-on of ineens 1V2 ons gedistribueerd zal worden, of schoon wel kan worden aangenomen, dat ineens Ipj ons verstrekt zal. worden. Stopgezet. Aan de sigarenfabriek van de firma C. Smits A.Dz. te Gorincliem is met ingang van 25 dezer aan 50 ongehuwde sigaren makers tijdelijk ontslag aangezegd. Oorzaak: gebrek aan grondstoffen, door dat de aankoop der jongste distribulie- veiling van tabak nog niet geleverd Ls. B ommen. Er blijken Maandagavond niet minder dan 14 bomiï op Zeeuwsch-Vlaamsohen bodem te zijn neergekomen. Een viel hij een nieuwe vlasfabriek in een stuk rogge, bij een vogelnestje. Het op het nest zit tende vogeltje werd gedood. Graan uit Amerika. De correspondent te, "Washington van de Associated Press seint; ®De Amerikaansche re-reering heeft aan de Nederlandsche regeering op haar verzoek tot het zenden van drie schepen, die zich thans in Amerikaansche havens bevinden mei het door president Wilson beloofde graan voor Nederland geantwoord, dat dit niet kan wor den toegestaan en dat, om verdere vertraging >n de graanzending te voorkomen, 'diepen uit Nederland moeten worden gezonden om het te halen. „Het bericht, dat Nederland zijn schepen verbiedt om uit te varen, wordt hier niet be grepen door de autoriteiten, hoewel aangeno men wordt dat Duitschland voor deze houding verantwoordelijk is." Vervoer van granen, zaden en peul vruchten en verkoop te velde. De minister van landbouw overwegende, dat eene doelmatige con trole op de geregelde aflevering door de land bouwers van in bezit genomen granen, zaden en peulvruchten ten zeerste wordt belem merd door den verkoop te velde van ver schillende gewassen; heeft bepaald: Art. I. Het vervoer van ongedorschte gra nen, zaden en peulvruchten is verboden uit eenige plaats in eene gemeente naar het overige deel des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen. Art II. Het in art I gestelde verbod geldt niet 111 gevallen, in het besluit vermeld, waarbij dan voorgeschreven bepalingen zijn in acht te nemen. Uitreiking van broodkaarten, De minister van landbouw heeft bepaald, dat art. 3 (3) der D s)ributieregelirVi voor brood, bloem, meel en rogge zal worden gelezen als volgt: Onder ingezetenen eener gemeente worden in deze regeling verstaan zij, die in de ge meente zijn ingeschreven in "het bevolkings register. Het bestuur eener nemeente zal brood kaarten slechts uitreiken aan: a. ingezetenen eener gemeente; b. houders van een broodkaarlenbewijs. Het Centraal Broodkantoor zal broodkaar- tenbewijzen afgeven ten behoeve van: a, een ingezetene eener gemeente, die gedurende langeren tijd buiten die gemeente zal hebben te verblijven; b. personen, die verklaren niet in het be volkingsregister eener gemeente te zqn in geschreven. De aanvraag aan het Centraal Broodkan toor tot verstrekking van een broodkaai ten- bewijs moet geschieden door tusschenkomst van een gemeentebestuur en wel, voor zoo- ketter te helpen, waar ik immers voor doorga? Daar wil ik je nog eens nadruk kelijk op wijzen. Maar anders boud ik mij nu ten zeerste aanbevolen, dat je mij op die manier de band zoudt reiken en hij voorhaaf dank ik je er voor"; may TIever lijd ik zelf dan maar schande en on recht, dan dat ik jou in cenig opzicht zon kunnen Lenadoelen, dat je 'fc voor mij opgenomen hebt! Ik wensch jé gezondheid en geluk toe 5n al wat je onderneemt en blijf je zeer 'toegenegen .vriend. Datum Kopenhagen, 20 Juni. Jaar onzes Hoeren; 1572. Johannes a Prate, genaamd J 1 Pratensis. Den rechtschapen en welgeboren lieer Tycho Brahe Ottcnscn tot Knudslrnppj Vriendschappelijk toegedacht cn eigenhan dig Igeschrievon." Toen Tycho Brahe liet schrijven ten teinde had gelezen," haalde hij pen en per kament te voorschijn, om zonder uitstel een brief to verzenden aan den Rijks-liof- 'mccster, Pedor Oxe, waarin hij de zaak van zijn vriend beplcille. Hij legde nauw keurig verslag af van Pratensis' bennis én kundigheid, prees hem als eon Jicht 'der wetenschap, een rechtschapen Chris ten, én liet zich in scherpe bewoordingen uit over de lage wijzie, waarop de vijan den kwaad hadden gesproken ,van Pra tensis. (Wordt vervolgdl Deis courant rereeliflnE «agolijka, met nit- .nnderimr van Zon- 8B Feestdagen. Priis per kwartaal, mot inbegrip van 5 eta. incassokosten: S 1.30; franco per post f 1.75. Priis per week10 cents. Afzonderlijke summers 8 cen-s. Abonnementen worden dadelijks aangenomen. Idfortontien voor hot eerstvolgend num mer mooten v6ór twaalf uur aan bet Bureau Worvd zijn. Fea bepaalde plaats van advertentiin wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COUBA NT Prijs der Advertentiin: ran 15 regels f 1.30; iedere regel moer 25 cents. Reclames 50 cents per regel. Advertentien en Reclames in het Zaterdagavondnommer met 10 verhooging. Incassokosten 5 cents; postkwitanlics 10 cents. Tarieven van advertentién bij abonnement zijn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Advertentien op genomen 4 40 cent3 per advertentie van hoogstens 30 woorden, ieder woord meer 2!/2 cent, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. 482/26

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1