Be oorlog. Maandag 1 Juli 1it8. I TYCHO BR A HE. 71>te Jaargang. No. 15790 p Intercomm. Telefoon No. 103. 3UREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Bij of krachtons wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieelo af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. De bureaux ton Stadhuize en Niauwstraat 26, zullen in verband met dei uitreiking der broodkaarten, op DinsdaJg, 2 Juli la. s., vanaf des middags 12 uur voor het publiek ge sloten zijn. Beis-abonnementen. De 'Administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's, die voor korten of .tangen tijd op reis gaan, de courant aan bun tijdelijk adres te zenden. Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden gedurende het reis seizoen gesloten, i 1 1 De Administratie. BSJlTENLAm Van het Westelijke Iront. De jongste berichten geven blijk van iets fneer leven aan de zijde der Entente. De laatste berichten zijn Uit Berlijn: in de sectoren ten Koorden van 'de Lede en ten Zuiden van de Aisnc hccrschte 'ovet dag levendige artillerie- actie, 'die in den avond aanhield; dit was ook het .geval tusschcn de Yser en de Marno. Bij hernieuwde aanvallen van den vijand ten Kooiden van de Ourcq en bij operaties 'door ons bij den Hartmannsweilex- kopf ondernomen, maakten wij krijgsgevan genen. Luitenant Udct behaalde zijn 36ste, luite nant Löwenliardt zijn 31sto en luitenant Jacobs tijn 20ste, 21ste en 22ste overwin ning in de lucht. Na 'de vrucbtelooze aanvallen der Engel- schen 'en Franschen op 28 Juni, onderna men ban patrouilles den 29sten aanvallen bij liet "Zillebeker-meer, aan de Lawe, die gemakkelijk Werden gestuit; hetzelfde ge schiedde 'tuischen Amiens en Roye. Kleine operaties 'doar de Duitschers ter weerszijden van 'do Ourcq en ten Z. van Altkdrch onder nomen, leverden gevangenen op. Ten Z.W. van "Reims werden 27 Italianen en ten W. van Soissons 70 Franschen gevangen,ge nomen. Uit ParijsDe Franschen deden ver scheidene Verrassende aanvallen ten Wes ten van Hangard en ten Zuiden van An- ttesches, 'waarbij zij krijgsgevangenen maak ten. Ten Zuiden van de Ourcq vermees terden 'de onzen een hoogte, gelegen tus- schen Mosloy-Passy-en-Valois, waardoor een vordering werd gemaakt van 800 'M. over 'een front van 3 K.M.zij maakten 275 krijgsgevangenen, Onder wie drie officie ren. In de Vogeezen verijdelden de Fran schen 'een verrassenden aanval van den vijand. Den 28sten en 29sten schoten onze vlie gers 15 Duilsche vliegtuigen en twee kabel ballons neer, verder weiden er 19 buiten gevecht gesteld en dag en nacht expedities uitgevoerd, waarbij met goede resultaten 47 ton ontplofbare stoffen werden gewor pen op de vliegterreinen aan de Somme, bij Rozières, Bray, in het Avre-dal, op de stations van" Soissons, Fère-en-Cardenois, enz. i Uit Londen: .Maarschalk Ilaig rapporteert: kroeg in den morgen viel de vijand onze posten aan bij Merris, doch werd na hevigen strijd teruggedreven. "Op ver schillende deel on van hel front maakten wij m den afgeloopen nacht in palxotulio- gevechten krijgsgevangenen. Het vbandclijk geschut was hedenmorgen in weik.n* te gen onze nieuwe stellingen ten Oosten van bet jSTeppe-front en vannacht m don sector van Albert, ten Koorden van de Scarpe en bij Festubert. ij maakten hedenmorgen hij een ge slaagden aanval ton O. van Robeeq eenige gevangenen. Overigens is er niets te melden. Renter's bijzondere correspondent bij liet Fransche leger seint: De voordeelen tusschen de Ai=ne en nioTS-Cotleiets behaald, leveren oen schit terend bewijs van de capaciteiten van ons leger-commando, niet alleen om e--n 'often sief te ondernomen, wanneer het oogen blik gunstig is, maar ook om den vijand bij verrassing nadoelen toe te brengen. Hel slagveld van gisteren is overvol" van on- deigrondscbe verdedigingswerken. De Duit schers werden plotseling .door ons artil lerie- en machinegcweervuuir vastgehouden in de dorpen, waar zij de ontwikkebmr In hun schuilplaatsen afwachtten, maar toen de infantierie aanval kwam, geschiedde dit met zulk een snelheid, dat zij zich bij honderden moesten overgeven. De aanval werd gedaan door regimenten, d.e door ianks werden gesteund en on; dde'lijk slaagden zij er in het dal binnen te drin gen en 'daarop volgende hoogten te be zetten. In het eerste dorp maakten de onzen 170 krijgsgevangenen, de kerk en liet kerkhof werden zonder slag of stoot veroverd. Het hevigst werd gevochten in Üe bosschen ten Oosten van Lcversmis, waar twee vijandelijke compagnieën stand hielden, tot zij door een verwoeden ba jonet-aanval als het ware werden wegge maaid. Driemaal trachtten de Diutschers het ver lorene te heroveren, doch alles stuitte af op het vuur der 'Franschen. De gevange nen waren van verschillende regimenten. Van he< Itaïiaansche Front. Aan het Itaïiaansche front worden van daag slechts artillerie-, patrouille- en vliet geracties gemeld. Van Êngelschen kant is gisteren reeds aangekondigd, dat de Italia non wel geen. verdere tegenaanvallen zullen ondernemen, daar ,de moeilijkheden al <p groot zijn. De laatste berichten luiden: Uit Rome. Do artilleriestrijd bleef gema tigd en was alleen, op hot Asiago-platea.n iets levendiger. Itaïiaansche patrouilles be stookten den vijand en vernielden op ver schillende punten zijn verdedigingswerken. Itaïiaansche en geallieerde vliegtuigen bombardeerden spoorwegcentra en troepen bewegingen achter het front en schoten di ie vijandelijke vliegtuigen neer. Uit Weenen. Onze stellingen op de hoog- vlakte van de Sette Connmi waren ghteron sinds drie uur in den morgen aan zeer zwaar vijandelijk artillerievuur blootgesteld waarop eenige uren later hevige aanvallen volgden tegen den Col Rosso en den IMonto val-belle. Terwijl die tegen eerstgenoemd punt absoluut vruchteloos bleef, slaagden de Italianen erin op den Ulonte-val-belle in onze eerste linie binnen te dringen. Door bataljons van het 131ste Hongaarsche en het 16de Warasdinter-régiment infanterie werden zij in oen tegenaanval weer terug gedreven. Verdere- aanvallen als p.uheele bij Sisemol' en Asiago, werden door ons vuur gestuit. Overigens heerschte er' artilleriebedrijvigiheid van afwisselende kracht. v t 'Roman uit het laatst der 16e eeuw .paar '4 het Deensch van VILHELM OSTERGAARD, - „Het lijkt mij, heste vriend, dat er iets is, dat je hindert. Je bent nog bleeker ep minder spraakzaam Üap. anders. J,e moest eens een tijdje komen rusten, op Uranieborg. Hier kan je in alle kalmte je alchimistischa kunst beoefenen, Sdie je immers toch nog niet opgegeven hebt? En wil' ja daar, tus- schendoor mij fcn mijn assistenten wat hel pen, dan zal mij dit van harte welkom zijn. 'tls mogelijk, 'dat je op die manier lust krijgt om zelf een van mijn discipelen te worden an !dat je je alchemie varen laat, om je Verder „Dank voor je goede bedoelingen1, Tyciho Brahe", antwoordde heer Erik. „Niets zal mij aangenamer \vezen, dan eenigen tijd op Uranieborg te verblijven. Maar de alche mie opgeven, dat kam ik niet, om meer dam één redem. i Hier hield hij plotseling op, of hij al meer gezegd had,dan hij wilde. Tyciho Brahe Itetek hem nog steeds vorsohemdi aan. „Daar* ben je volkomen vrij" in'. Ik wil je volstrekt 'geen dwamg aan doen. Ook hoef je njet alleen ;te werken in het laboratorium. Mijn zuster Sophie bezoekt njij telkens, want als echtgemoote van OUm Tholt koes tert ze nog steeds dezelfde liefde voor de wetenschappen als ze bezat, toen jij ook wel bij mjj kwam op Hoerenwade. Maar, dit zij ïiu in vertrouwen gezegd, waarde Erik, ik 'geloof niet, dat mijn zusfter geluk kig is in haar huwelijk. Mem beeft er mij wel ejens van gesproken, hoe jelui aan el kaar gedacht wamt, èn, was ik daar maar intijds van op de hoogte geweest, dan had ik zeker wel kunnen bewerken, dat je beider lot gelukkigei; was geworden Een lichte blos klieur.de Erik Lange's wan gen, waaruit dus wel bleek, dat Tycbo Brahe's woorden teen gevoelige snaar had den geraakt. Hij keek vóór zich uit, terwijl hij op zaohtem toon an.twoor.dde: „Misschien is het 'tbeste zooals 'tis. Wie weet, 'of ik wel in staat was geweest, haar gelukkig te maken." „Je bent een vreemde droomer, Erik Lange." De toon, waarop Tycho Brahb dit sprak, klonk driftig en ongeduldig. „Waarom zou je liaar niet gelukkig heb ben kunnen maken, als je elkaar toch genoeg lief hadt? Maar, als je ook nooit van hot juiste oogenblik weet te profitee- ren, zal je riooit gelukkig worden. In je ijver voor het najagen' van onbereikbare dingen, verlies je uit het oog, wat wiel onder je bereik ligt." „Zeg mij nu eens in volle oprechtheid', Tycho Brahe,er was een uitdrukking Van het Balkant rout. Van het Macedonische fronl. Uit Sofia wordt gemeld: Tusschen het Ochrida- en het Prespameer en in 'de streek van Mom astir werden wederzijds aanvallen uitgevoerd. Aan de Tsjerna voor al, 'bij Gradechnitza lieerschte vrij levendig ariillerievuur. Ten Z. van Ilouwa veroor zaakten onze baltcrijen brand in een groot munitiedepot van den vijand, Engelsche detachementen trachtten onze loopgraven te naderen, ten Oosten van Doiran en bij Dolniperoi, waar. zij door ons vuur uit eengedreven werden. Bij do Stroema-rnonding was bet geschut eveneens in werking. Oostenrijk De verliezen aan den Piav.o en het Hon gaa.rsche Huis v.a.n Afgevaardigden. In het Hongaarsclie Huis van Afgevaar digden heeft bij den aanvang van de zit ting Vekerie, de minister-president, de vol gende verklaring afgelegd: „In verband met het jongste offensief, in het bijzonder onze voortwaartsche bewe gingen in het gebied van Piave en Brenta, zijn zulke ongelooflijk fantastische verhalen m omloop, dat ik teft geruststelling van do openbare meening volkomen op recht in het openbaar wensch uit te spre ken over den warkelijken staat van zaken. (Hoort, hoort Ten eerste constateer ik, dat wij volko men oprecht zonder verbloeming alle oor logsberichten publiceeren. Ten bewijze daar van wensch ik slechts cr aan te herinneren dat wij de verliescijfers, die wij zelf op maken, steeds vergelijken met, do gegevens van onze vijanden, ten einde ze te contro leeren. (Toejuiching.) Het Huis weet, dal wij aan Piave en Brenta vooruit zijn gedrongen en dat wij alleen om menschenlevens te sparen toen eenmaal verder vastklemmen aan onze stellingen met reusachtige verliezen zou zijn gepaard gegaan ons aan den Piave ehbben teruggetrokken en slechts aan de Brenta verscheiden bezette gedeelten lieb ben behouden. Bij dezen terugtocht zijn 111 het geheel 20.000 maa in handen des vijands geraakt." De afgevaardigde Zemsby: De verliezen waren hoog. Minister-president Wekerle vervólgtD. honved-minister heeft kort geleden gespro ken van 8000 gevangenen. Op grond van sedert dien verschenen berichten moet ik dat rcctificeeren. Er zijn 12.000 man in Itaïiaansche gevangenschap geraakt, terwijl 50.000 Italianen als gevangenen in onze handen vielen. Kunnen deze cijfers bij een offensieven terugtocht niet als buiten gewoon reusachtig worden bestempeld, veel treuriger is het verlies, dat wij aan dooden, gewonden- en j.ieken hebben geleden. De zieken vormen een groot percentage. Tengevolge van het tiende en elfde Itaïiaansche offensief (aan dq Isonzo), heb ben wij een verlies geleden van tusschen de 80.000 en 100.000 man. Nu loopen onze verliezen evenzeer togen de 100.000 man. (Beweging.) Ik ben gedwongen deze treurige omslan- dighcid te constatecren. In dit cijfer zijn begrepen, de gesneuvelden, de zwaar ge wonden, de lichtgewonden en zij, die als uitgeput teruggebracht werden. (Beweging. Geroep: „Alleen Hongaren!") ik noem deze cijfers, omdat ik u niets wil verbergen( .Bijval), voorts daarom, om dat onze vijanden ongetwijfeld overdreven voorstelling van deze verliezen zouden geven en misschien zou onze openbare meening hetzelfde doen. Alleen wil ik nog opmerken, dat ook aan dit offensief iwant er zijn weer zulke geruchten in omloop Hongaarsche troepen niet in buiten verhouding groot aantal hebben deelgenomen en dat ook niet de verliescijfers alleen op deze troe pen betrekking hebben. Aan het bede offen sief-en den terugtocht hebben 33 Hon- van schuwe ongewisheid in Erik's oogen gekomen en hij sprak dringend en haastig „reken je het vinden van de goud makerskunst tot de onbereikbare dingen?" „Als je precies mijn mcening wil hooien, dan zal ik je die niet verbergen. Ik ge loof, dat het gro-otste deel van hen, die zich met de goudmakerij bezig houden, óf schurken en bedriegers, óf verblinde menschen zijn, die zich met verleidelijk, maar gevaarlijk werk afgeven. De alchemie op zichzelve is een edele- wetenschap; ze vestigt onze aandacht op het bestaan van vele wonderlijke krachten en. leert ons de samenstelling van menig nuttig geneesmid del. In zooverre beoefen ik ze ook nog, maar ik hecht er al heel weinig aan, dat, zooals de meestan gelopven en hopen, eens het groote elixer gevonden zal worden, dat hen in staat zou stellen, uit onedele metalen fen allerhande mengsels zuiver goud te voorschijn te roepen. liet is hebzucht, die hen het bloed verhit en de oogen ver blindt, eu, dit leidt onophoudelijk tot bit tere teleurstellingen. Heb je ooit geho-ord ■van één, die slaagde in zijn onderneming? 'Al die goudmakers, die in dienst traden van rijke en voorname he eren, houd ik óf voor onwetende stumpercis, óf voor bedrie gers en oogendienaren., Héél wat wordt er dikwijls op het spel gezet: menigeen waagt er al zijn goud en geld aan. Daar- -om geef ik je den raad, beste vriend, om je te wachten voor die gevaarlijke) ■kunst, als je ze enkel uit zondige hejb- gaarsche en 37 Oostearijksche regimenten deelgenomen, dus 47 procent Hongaren on 53 procent Oostenrijkers. De verliezen der Italianen bedroegen tijdens den opmarsch en den terugtocht 150.000 man. Zij zijn dus hooger dan de onze aan gevangenen, dooden, gewonden en zieken. Ook heeft' men een bericht verspreid, dat de verliezen bet gevolg waren van gebrek aan munitie. (Geroep: Gebrek aan mondkost). Ons leger is uog nooit zoo goed mot munitie voorzien geweest als half Juni het geval was. Het is waar, dat van de drie bruggen, die over de Piave waren geslagen, de eerste instortte en vervolgens de twee andere door den stroom werden meege sleurd en dat daardoor voor het vervoer van mondkost onoverkomelijke bezwaren bestonden. (Beweging.) De terugtocht had geheel stelselmatig plaats en slechls weinig Iroepen, die tot dekking waren achterge bleven, vielen in handen der Itabanen. Ik wensch nog eens te constateeren, dat de heele terugtocht, zooals de honved-mi nister heeft opgemerkt, zoo stelselmatig en zonder opzien is geschied, (lat de Ita lianen zelfs, nadat hij had plaats gehad, hen nog niet opmerkten, maar nog aan vallen deden op oude loopgraven en ver laten stellingen. Szwimay (honved-minister)Die aanval len werden trouwens door onze artillerie afgeslagen. WekerleAls wij nu, ongeacht deze treu rige resultaten, conclusies uit het geheel trekken, dan kunnen wij toch als buiten twijfel stellen, dat jt-ij den Italianen aan zienlijke verliezen hebben berokkend en hen liebhen verhinderd een aanzienlijk deel van hun troepenmacht naar het weste lijk front te zenden, hetgeen in het belang van de gemeenschappelijke oorlogvoering zonder twijfel een doel was, dat wij toch ook moesten bereiken. Dat doel hebben wij 'dan ook bereikt. In verband met de veilicsrijfers van bet jongste offensief tegen Iialié, die door den minister-pres dent in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden zijn genoemd, verneemt bet Korr. Bur. te Weenen van bevoegde zijde het \olgende: Ten eerste: Het getal 100 000 beurst op een verkeerde opvatting van een in der baast gepubliceerde telephonische mededee- ling. Aan da Hongaarsche rege-ering werd door bet legercommando medegedeeld, dat dc verliezen geringer waren dan in den lOn en lln Isonzoslag. Deze bedroegen lus- 'scben SO.GOO en 100.000 man. Rrcciese opgaven over de verliezen am mauschap- fien, waarvan de kwesüe is, zijn in hel geheel nog niet beschikbaar. Ten tweede: De ter vergelijking hier mede aangegeven verliescijfers hadden niot alleen betrekking op het Piavcfront, of op de door den minister-president genoom de 70 regimenten alleen, maar op het heele front van het Stilfserjoch lot de Adriali.- sche Zee, en liepen over het tijdvak 1520 ,'Juni, dus 6 gcvechtsdagen. Ten derde: De verliescijfers omvallen ook, gelijk mijnheer de minister-presidèpt 'dan ook heeft gezegd, dc zieken. Hat ver lies aan zieken bedraagt dagelijks, al naar gelang het weer 2000 tot 4000 man. Voor 6 natte dagen dus 20.000 lot 25.000 man. De verliezen zijn geenszins abnormaal hoog en Lieden een waarborg, dat de le gcrleiding alles beeft gedaan om liet aan tal der offers te beperken. Een overeenkomst van de C en tra len. Daar 'de huidige levensmiddelenvoorzie- ning 'tot bijna onoverkomelijke moeilijkhc- zucht beoefent." Erik Lange had stilzwijgend toegeluis terd, maar de blos op zijn wangen was veel donkerder geworden en driftig schudde hij nu liet hoofd. „Je bent een beroemd man, Tycho Brahe, en dus past liet mij al heel slecht, om je tegen te spreken. Maar het komt mij toch voor, dat je ons te gering acht. Ik ben wel zóó dicht nabij de bereiking van mijn doel geweest, dat ik cr jiiot langer aan twijfel, of ik zal slagen in het vin den van de juiste samenstelling, die mij het geheim moet openbaren. Er ontbreekt maar zóó weinig aan, dat er enkel nog wat geduld toe noodig is, èn., méér geld, dan waar ik nu over beschik." „Ivjijk, kijk," sprak de Jonker, zijn vriend als 't ware doorborende met dein scher pen blik uit zijn verstandige oogen: „Diei goudmakerskunst is je tot nu toe dan wel duur te staan gekomen." „Zo hoeft mij gekost, al wat ik bezat, en haast nog meer dan dat. Mijn. - heel© erfdeel en mijn landgoed, en zelfs sta ik in de schuld." „En wie is er dan' Zoo goed, om jo te helpen, zoodat je je toch kunt blijven wij den aan een zoozeer geliefde kunst?" Erik Lange keek eens om, met dienzelf den, ongewissen blik. „Ik zou wel lust hebben, je dat to ver tellen, Tycho Brahe, want het is een eigen aardige helper in den nood. Hij heeft zélf eens do goudmakerij beoefent en is dus den beeft gevoerd, beeft keizer Karei aan keizer Wilhelm een schrijven gericht, dat den 24sien Juni door generaal-majoor Max Egon en vorst Fiirstenberg overhandigd is. Op grond van de door den keizer na ont vangst van den brief gegeven bevelen, hebben 'in bet Groote Hoofdkwartier en ter lievoesder plaatse te Berlijn besprekin gen plaats gevonden, waaraan de Hongaar sche minister van het Voedingswezen, prins Windischgraetz, en een vertegenwoordiger van het Oostenrijksch-Hongaarsche opper commando hebben deelgenomen. De dank zij bet initiatief van beide monarchen aan geknoopte onderhandelingen hebben loipen volledige overeenstemming in zake een gemeenschapjielijke en methodische aan wending van alle graanvoorraden tot aan den nieuwen oogst gevoerd. Een Oostenrijkse he financi eel e commissie n a a r Moskou. Uit Weenen wordt gemeld: Onder aanvoering van den consul Poterc begeeft zich dezer dagen een uit vijf leden bestaande speciale Ooslenrijksch-IIongaar- scbe commissie over Beilijn en Warschau naar Moskou, om met de Sovjet-regeering over de hervatting van den wederzijdschen staatsschuldendienst en de regeling van het effectenverkeer tusschen Oostenrijk-FIonga- rije en Rusland te onderhandelen. Naar men weet, werd d© oplossing van deze kwestie in hot vredesverdrag met Rus land tot naderen datum uitgesteld. Buïsarüft Be gczantschapsraad Radef, die sedert langen tijd aan het hoofd stond van de po litieke afdeeling aan het departement van buitenlandsche zaken, is tot secretaris-gene raal aan genoemd ministerie benoemd in de plaats van Zlatanof, die zijn ontslag genomen heeft. De Bulgaarsche gezant te Bern, Passorof, is van zijn functies ontheven. Roemenie. De Rcemeensche Kamer heeft den 29en Juni na de redevoeringen van den minis ter van Buitenlandsche Zaken, Arion, en van minister-president Marghiloman met algemeene stemmen het adres ran ant woord op de troonrede aangenomen. Minister Arion verklaarde, dat liet uur dor gerechtigheid geslagen had en dat het land van het parlement de vaststelling Her verantwoordelijkheid eischtc. De begane misslagen aldus Arion moeten ge boet en de misdaden bestraft worden. De reaeering is verder geroepen eon groote finaneieele hervorming tot stand Ie bren gen, daar de lasten van den oorlog meer dan drie milliard bedragen en onze staats schuld tot tien milliard gestegen is. Ik was tegen den oorlog, daar ik de geschiedenis cn de geografie van mijn land kende en Tn het plan van Rusland, om zich .meester van Konstantinopel to maken, een gevaar voor mijn land zag. Daarom bleef ik mijn standpunt getrouw en sloot vrede, teneinde te redden .wat nog te redden was, dank zij het crediet, dat ik pij hen, me't wie wij onderhandelden, genoot. .De minister-president constateerde, dat generaal Averescu geenszins van plan was om te onderhandelen en vrede te sluiten, maar enkel en alleen de zaak slepende wilde houden. Het gevolg was, dat de gevolmachtigden hem dwongen te domobi- liseeren en de Duilsche troepen door Mol davië te laten. De min is ter-president ont zegde zoowel de liberale partij als bok de groep-Averescu, om over Bessarabië te spreken en zcide: de leider der liberale partij heeft mij vermetelheid verweten, toen ik op zekeren dag in den Senaat de Bes- sarabische kwesüe aanroerde en generaal Averescu weigerde zicli met Bessarabië be zig te houden, toen men hem daarover sprak."; niet zender civaring en bedrevenheid. Hij legt er zich cp toe, een streng en godvruch tig leven te leiden en daarom slaat hij goed aangeschreven hij vele geleerden ion aanzienlijken, ofschoon hij zelf maar van gcringen stand is. Ik geloof zelfs, dat hij in goeden doen moet zijn, al ziet hij er ook niet naar uit." Jonker Tycho luisterde steeds aandach tiger, cn toen Erik Lange zweeg, vroeg hij ,,'t Is toch niet zoo'n klein, verdroogd kereltje, met een gezicht, vaal als leer, huichelachtig en kruipend in zijn optre den, maar steeds met valschen blik loe rende? Hij moet nu al oud wezen, en, als het die is, bekleedt hij het nederig ambt van doodgraver." Erik Lange keek Tycbo Brahe aan, één en al verbazing, dat die zoo goed inge licht scheen. „IIoo komt het, dat je dit alles weet?" „Zijn naam is: Meester Stoffen, of Stof fen Graver," ging de Jonker voort. „Er zijn vele jaren verloopen, sinds hij en ik iets met elkander te maken hadden; ik was toen nog maar een aankomende jongen. Maar ik herinner mij hem nog zoo goed, omdat een, dien ik zeer lief had, in zijn netten gevangen raakte, waar allerlei droeve wederwaardigheden het gevolg van wa ren Het spijt mij voor jou, Erik Lange, als je met dien man in verbinding zoudt zijn gekomen." Wordt vervolgd.) if" Bji« courant rersoMjut dadelijks, mctnit- iQuderiug van Zoa- en Fseatdagen. Pnjjs per kwartaal, niet inbegrip ran 6 de. incassokosten: i 1.80; franco per post f 1.75. Prijs per week: 10 cents. Afzonderlijke nummers 3 cents. Abonnementen werden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf uur aan liet Bureau bezorgd zijn. Een bepaalde plaats van adrertentiën wordt niet gewaarborgd. SCHIM ME COURANT Prjja der Adverlentiënvsn 1—5 regels f 1,30; iedere regel meer 25 cents Reclames 50 cents per regei. Athci lentien en Reclames in het Zaterdagavondnurainer met 10 verhooging. Incassokosten 5 cents; postkwitanties 10 cents. Tarieven van advcrteulien bij abonnement zijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Adrerlentien op- fenomen a 40 cents per advertentie van oogstens 30 woorden; ieder woord meer 2Yï cent, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. 1 510/16 -j «rTtoW ■i M tj icyis*

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1