0e oorlog. Later eerstè blad. TYCHO BRAHE. 71,ta Jaargang. Intercomm. Telefoon No. 103. BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Bericht. Zij, die zïcli met ingang van 1 Ang. a.s. voor minstens '-3 maanden op de „Scliiedamsclie Courant" abonneeren, ontvangen do fot 'dien datum verschij nende nummers gratis. Beis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om „tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's, die voor korten of langen tijd op reis gaan de courant aan hun tijdelijk adres te zenden Ook abonnementen voor den tijd van een heele of halve maand worden gedurende het reisseizoen gesloten. De Administratie. BUITENLAND. Van het Westelijke tront. liet Duitsche legerhericht van gistermor gen erkent in- enkele woorden, dat de stool op de rechterflank van het opereerend Duit sche leger aan de Marne is aangekomen. „Door gebruik te maken van zeer sterke smaldeelen gepantserde auto's gelukte het den Franschen hij verrassing op en kele punten onze voorste linies achteruit te drukken," heet het in dat bericht. Ter inleiding wordt gezegd: „De Franschen zijn tusschen Marne en Aisne hun daar l»n_ v e r w acht offensief begonnen." Deze twee mededeelingen kloppen niet geheel met el kaar. Maar voor ons is 't het belangrijkste, te vernemen, dat wat van Fransche zijde ge meld is over den slag, juist blijkt te zijn Veel nieuws vernemen wij verder niet uit de berichten van gisteravond. Alleen wor den van Engelsche zijde nogmaals eenige hizonderheden gemeld over dezen aanval, die een der schitterendste krijgsbedrijven üit dezen oorlog wordt genoemd. We ver nemen uit die berichten verder, dat door de Amerikanen 5000 gehangenen zijn ge maakt, en dat ook ruiterij aan den slag heeft deelgenomen. Volgens het Fransche blad „Gaulois" zou den Donderdag alleen reeds 10.000 gevan genen gemaakt, zijn. Algemeen is men van Entente-zijde er echter op uit er den nadruk op te leggen, dat men zijn verwachtingen niet te hoog, moet spannen. „Dit is een tegenoffensief, welks wezenlijk doel is 'svijands plannen in do war te sturen," wordt gezegd, en ,,'t is in hooge mate onwaarschijnlijk," heet het verder, ,,dat Foch thans do noodige mid delen voor een vérstrekkend offensief te zijner beschikking zou hebben, waarom we niet mogen verwachten, dat de" Fransch Amerikaansche opmarsch nog veel verder zal gaan." De geestdrift brj het bekend worden van het gelukte tegenoffensief is anders in de Entente-landen verbazend geweest. De Pa rjjzenaars waren uiterst verheugd en de burgemeester van New-York heeft de klok van het stadhuis een kwartier laten luiden, terwijl ook op de New-Yorksche effecten beurs {het succes merkbaar was. De laatst ontvangen berichten geven niet veel nieuws. Er blijkt o. a. uit, dat de slag tusschen Aisne ert Mame met ver woedheid is doorgezet. De Franschen heb ban, niettegenstaande de Duitschcrs reser ves aanvoerden, voortgang kunnen maken. Aan den linkervleugel hebben de Fran schen zich" gehandhaafd op de hoogvlakten ten Z.W. van Soissons en in de streek van Chaudun. In het centrum hebben' ze op bepaalde punten de linie Vaux CastillelVillers Hé- IonNoroy aan de Ourcq drie K.M. ach ter zich gelaten. Roman hit bet laatst der 16e eeuw naar bet Beënscb van] VILHELM jOSTERGAAED. 64) HOSOFDSTUK XVIII. De nieuwe Kanselier. Een afscheid. De kanselier van Koning Christiaan IV, de welgeboren heer Christen; Friis tot Ejor- reby, verleende audiëntie in zijn ambts woning, op het slot to Kopenhagen. In het voorvertrek1 wachtten verscheidene menschen, adellijke heeren en hovelingen, leeraren aan' de universiteit, die gekomen waren om verhooging te vragen van hun gering honorarium, en tegelijk enkele bur gers, die klachten of bezwaren hadden in te brengen bij den Rijkskanselier. Tusschen de velen, die op audiëntie wa ren, was er ook een man, die met zijn ongeduldig, barsch gezicht, al een groote tegenstelling vormde met de gelaten, oot moed ig-afwacht.ende houding, die de mees ten het raadzaam oordeelden!, aain te ne't pen, zelfs al waren ze voorloopig nog Aan don rechtervleugel hebben hun troe pen in harden strijd het plateau ten NW. van Monnes veroverd en de hoogte ten Noorden van Courcharnps éa zijn vooibij Torcy opgerukt. Soissons is echter nog in handen der Duitschers gebleven. Hot aantal gevangenen, op het oogenhlik door de Franschen geteld, gaat de 17.000 to hoven. De Franschen hebben meer dan ,300 kanonnen genomen. Het Duitsche legerhericht poogt den tegen slag zoo rooskleurig mogelijk voor te stellen, door hel to doen voorkomen, alsof zij de Fransche plannen in de war hebben ge stuurd, door hun dooxhraak-pogingein te verijdelen. Het hangt er maar van af, van welke zijde men de gebeurtenissen beziet. Ten W. van Reims hebben de Franschen over het geheele front levendige aanvallen gedaan. Ten Z. van de Marne hebben zij Montvoisin heroverd en de Duitschers terug geworpen. op den oosteiijken rand van Neuilly. Het Duitsche middag-stafberieht meldt, dat hier, op de linie ten Z.W. van Soissons-Neuilly, de Fransche aanvallen lot staan zijn gebracht. Ten N. van de Marne melden de Franschen vorderingen in het Koningsbosch, in het bosch van Courton en tusschen Polerne en Pourcy, terwijl hier volgens de Duitschers Fransche aanvallen zijn afgeslagen. De Italianen hebben iets meer naar het N. terrein gewonnen in de streek van Bouilly. Zo hebben echter zelf ook veer-en moeten laten, want de Duitschers melden daar 2000 tegenstanders gevangen genomen te hebben. De strijd schijnt zich ook naar- het Noorden te verplaatsen. De Franschen mel den tenminste succesvolle overrompelingen tusschen Montdidier en Noy'on, evenals in Woevre. Zoowel het Dnitsche als En gelsche legerhericht, jnaakt voorts gewag van een oplevonden strijd ten Noorden van de Leie. De Geallieerden hebben in deze buurt o. a. Motoren veroverd. Yan liét Italiaansche front. De strijd in Italië leeft schijnbaar weer wat op. De Italianen hebben na een grondige voorbereiding met hun artillerie nieuwe aanvallen gewaagd aan weerszij den van Asiago. Ofschoon zij enkele vuur monden veroverden schijnt hun succes niet zoo heel groot te zijn, evenmin als dat in het Brentadal. Yan het Macedonische front. Op dit oorlogstooneel blijft de" gevechls- actie beperkt tot schermutselingen, wat o. a. gedemonstreerd wordt door het offi cieele Engelsche bericht, dat het do moeite waard vindt te melden, dat 12 Bulgaren zijn gedood, i De strijd in Oost-Afrika. De strijdmacht der Duitschers onder gene raal von Lettow, die zich tot nu toe zoo dapper heeft weten staande te houden, is, volgens een bericht uit Kaapstad, geslon ken tot 100 Europeanen en 700 a 800 in lander's. Het reusachtig uitgestrekte, met dichte bosschen bezette terrein maakt bet mogelijk telkens weer te ontkomen aan een gevangenneming. Van het front in Palestina zijn geen nieuwe berichten over den strijd. Uit OostenrijA-Hongarije Czernin aan het woord. De oud-minister van buitenlandsche za ken der Donau-monarchie, die na de ont hullingen van de bekende correspondentie va,rj keizer Karei plotseling moest aftreden, heeft in het Heerenhuis aan de debatten deelgenomen en een zeer belangrijke ver klaring afgelegd. Hij betreurde het, dat er geen eenstemmigheid heerschte tusschen binnen- en buitenlandsche politiek, maar juichte toe, dat althans *in de buitenland sche de Duitsche lijn werd gevolgd. Door de heterogene bestanddeelen, waaruit de niet veel .verder gekomen dan het vóór vertrek 1 Die ongedulde bezoeker was gekleed in de sierlijke dracht van den edelman, maar heel donker van tint, of hij daarmee te leennen wilde geven, dat hij meer prijs stelde op zijn geleerden', dan op zijn adel lijken stand; en liet eenige sieraad dat hij droeg, was een gouden halsketen, mjet het portret van Frederik II er in. Hij liep driftig het vertrek op 'en peer, zonder acht te slaan; op de lialfnicuwsgie- rige, balf-vertoornde blikken', waarmee men hem, beschouwde. Evenmin begon hij met één van! allen een gesprek', ofschoon do meestcn hem kénden. Eindelijk en ten laatste ging de deur dan toch open, on uit de audiëntiezaal trad de koninklijke lijfarts, dr. Peder Sö- rensen, en vlak 'achter hem een lomp en plomp gebouwd man, waarin niet moeilijk Meester Raimarus Ursus te herkénnen viel. Terwijl do deur van den' kanselier achter hen dicht ging, stootto de doctor zijn ge leider even aan en toen gingen ze, t— blijkbaar met opzet zóó vlak langs den edelman in de donkere kleeding, dat die i wel zien moest. Tegelijkertijd wisselde .u-y een blik van verstandhouding met zijn kameraad, als een paar makkèrs, die het >1 gewonnen hebben; maar ze zouden niet bijzonder veel plezier van hebben, monarchie bestaat, is een vaste koers in do binnenlandsche aangelegenheden onmo gelijk. Na vergeefsche pogingen, om .ons van bet verbond met Duitschland afkecrig te maken, zeide Czernin, probeert de vijand nu revolutie te verwekken. De oud-minister zou het in 't geheel niet betreuren, dat bijv. Galicie van het Oostenrijksche landen- complex werd afgescheiden. Zoo'n ingrij pende maatregel zou mogelijk maken, dat .in binnen- en buitenlandsche politiek een zelfde lijn werd gevolgd. Een binnenland sche politiek, die zich niet op dezelfde lijn beweegt als de buitenlandsche, bena deelt niet alleen ons bondgenootschap, maar nok onzen Europeeschen invloed in het bereiken van den wereldvrede. De strijd is in laatste instantie een duel tusschen Duitschland en Engeland. Zoodra Engeland en Duitschland liet met elkaar eens wor- ,den, is de wereldoorlog ten einde, ondanks Fransche en Italiaansche veroverings utopieën. Den uitweg uit het dilemma, dat ont staan is doordat, ofschoon men vau weers zijden verklaard heeft vredesvoorstellen te willen onderzoeken, niemand daartoe het initiatief noemt, wijst Czernin aan door voor to stellen, dat ieder der heide groe pen hun vredesvoorstellen aan oen neu trale zou doen toekomen, die er zich, door het vergelijken der beide voorstellen, oen beeld van zou kunnen vormen of overeen stemming mogelijk zou zijn of niet. 'Als slechts do geringste kans op overeenstem ming bestaat, zou de poging moeien wor den ondernomen, meent Czernin. Ton slofte heeft de ex-premier het nog. over de Ooslenrijksch-Poolsche kwestie ge had, tegenover welker oplossing hij zeer sceptisch staat. Zoowel de vrede van Brost- Litofsk als de Roemeenscho vrede is vol gens hem een verzoeningsvrede. De Ween se he 1)1 ad-en zijn met de ver klaringen van Czernin zeer ingenomen en stellen met bevrediging vast. dat het meerendeel der sprekrs in het ITee renlmis zich ten gunste van -een volko men handhaving van het bondgenootschap me Duitschland hebben uitgesproken, Seidlers positie in l gevaar? F.r gaan geruchten, dat de Polen pon motio van afkeuring willen aannemen waarin minister-president Se id Ier, wiens po. sitio den laatsten tijd ernstig geschokt is gereede aanleiding zou kunnen vinden tot aftreden. Op deze wijze zou hij 'zich kun non onttrekken aan de onaangename ge volgen van een verwerping der begrooting welke wel zoo goed als zieker lijkt. Uit Rusland Yan de Moermankust. De toestand aan de Moermankust ont wikkelt zich ten nadeel© der Rolsjewiki wier regiem daar ten einde scliijnt te1 Joo- pen Het mobilisatiebevel van Trotski heeft juist de tegenovergestelde uitwerking go- had van die, welke hij er mee bedoelde. Do boeren in dat gebied hebben oen for- 'meoien strijd aangebonden met de Roode Garde, die ze zelfs met do kanonnen be stookten. De Engelsche, Fransche en Bjclgi- sche officieren hebben het verzet daar ge organiseerd. Hot regiem der Bolsjewiki bedreigd. In St.-Petersburg wordt 'het verzet tegen het bewind der Bolsjewiki steeds ernstiger. Stakingen zijn uitgebroken en velen heb ben zich aangesloten hij de sociaal-revo lutionairen, die do tyrannie van Lenin en zijn vrienden moede zijn. Verscheidene hon derden stakers zijn gearresteerd. In Kroonstad werden arbeiders, toen zij een betooging hielden, aangevallen door Roode Garden, ondersteund door cavalerie. Een groot aantal werklieden is gedood. Do gezant van de Eclsjewiki-regeering fco Stockholm, Vorofski, is afgetreden. Som migen geven als oorzaak op dat dc Bolsje wiki contracten, door Vorofski in Zweden afgesloten, niet kunnen nakomen, fcenvijl an doren in 'dit ontslag zien, dat de val van het bewind der Bolsjewiki aanstaande is. want de jonker keek hen met Yóó'n kon den, trotscÈeii blik aan, of hij hun piet meer opmerkzaamheid waardig keurde, dan een paar blaffende honden. ,Nu is het uw beurt, welgeboren heer Tyclio Brahe." Een oude hofdienaar, die de bezoekers moest aanmelden, deed de deur open on op dezelfde haastige, driftige manier,, waar op hij het voorvertrok op en neer ge stapt had, trad de lieer Tycho nu de audiën tiezaal binnen. De. heer Gristen Friis zat aan een groote schrijftafel, die vóór het vester stond, maar zijn stoel was zóó geplaatst, dat hij met den rug naar 't licht Zat Ilij richtte zich half op, toen de lieer Tycho binnentrad en verzocht 'hem met vriendelijken glim lach, om plaats te nemen, terwijl hij melj dezelfde politieke beleefdheid in zijn tqon, het gesprek Inleidde „U heeft Verschillende heftige bezwaren ingebracht, welgeboren heer, en het is ons van harte aangenaam, dat we die mon deling nu 'eens hespreken kunnen, omdat we op die wijze' allicht tot grooter klaar heid ko'men. U heeft ter zich in de eerste plaats over beklaagd, dat uw inkomsten u ontnbmefi werden, zoodat u zich genoodzaakt zag Hveen te Verl'aten, dat u lang geleden In leen gegeven werd door den Vader van onzen genadigen Vorst, Koning Frederik, II, zaliger. Dan komt u met Verschillende klachten aan, dat u niet genoegzaam, recht en billijkheid Werd betoond in den 'twist, Het zelfbeschikkingsrecht der volken. Volgens het Turksehe blad „Seman"zijn bij 'de op grond van het vredesverdrag van BresL-Litofsk in de districten Batoem, Kars en Kocrdachan gehouden volksstemming 83.000 stemmen voor en slechts 2000 stem men tegen aanhechting aan Turkije afge geven. Zoo men weet. liggen deze districten in den Kaukams. Uit Polen. Bp toekomstige" Poolsche Landdag. Uit dc memorie van toelichting op het regeeringsvoorstel nopens den eersten Poot- schen Landdag en dc kiesprocedure blijkt, dat de regeering zich volkomen op het standpunt plaatst, dat ook voor Polen een tweekamerstelsel gewenscht is. regeering is van oordeel, dat de Eerste Kamer niet moet bestaan uit erfelijke leden of uit voor het leven benoemde personen. ,Zij venscht de helft van het aantal senatoren te benoemen en wel uit voordrachten van candidaten, die door verehnigingen of lichamen als zoodanig worden gedaan. De andere helft van den Senaat behoort direct te worden gekozen. De kieswet is naar de mooning van de regcering volmaakt democratisch. Deze wet berust op algemeene, gelijktijdige, geheime en directe verkiezingen en wordt inge richt volgens het principe van Evenredige Ve r te ge nw o or d i g i n g. De Baad van State heeft besloten do kieswet en alle.s wat daartoe behoort bin nen vier maanden geheel gereed te„ zul len maken. Uit Engeland, De mutatie in de re- geering. Algemeen noemt men aan. dat Robert Cecil een voorname rol zal spelen aan liet departement van buitenlandsche zaken en in zekeren omvang Bjalfour zal ver- vangenj door uit naam van het ministerie van buitenlandsche zaken in het Lagerhuis als gezaghebbend man te spreken. Zijn bevordering beteekent stellig geen veran dering van politiek in de richting van vredesonderhandelingen. Voor zoover men weet, is Robert Cecil vastberadener dan Ralfour, ofschoon hij zich in )iPt openbaar^tot een voorstander van het volkenverhond verklaard heeft. Uit Palestina, Oneenighcid tusschen de broederen? De „Times" weet mede te deelen, dat de wrijving tusschen do Duitschers en Turken in Palestina toeneemt. Als oorzaak wordt opgegeven, dat dc Turken op 14 Juli hun wapenbroeders hij een onderneming, die hun niet beviel, in den steek hebben _ge laten. Aan den anderen kant hebben de Duitschers den Turken wijs gemaakt, dat do Australiërs en Nieuw-Zeelanders weg waren, wat bij een aanvat tot groote schade der Turken niet waar-bleek te zijn. We zullen echter goed doen dergelijke be richten, gezien de zijde waarvan ze komen, onder de noodige reserve te aanvaarden. Uit Japan. Do interventie. Het .Tapanscho kabinet heeft ten gunste van een tusschenkomst in Siberië beslist. Men wil nu de Tjsecho-Slovaken gaan hel pen in hun strijd tegen een leger, dat voor een groot gedeelte bestaat uit Duitsche en Oostenrijksche krijgsgevangenen, die, vol gons do Entente, in naam strijden voor de regcering der Bolsiewiki, maar inderdaad haar do baas is. Uit Moskou zullen nu wel protesten ko men. Maar meer dan protesten kan men van een zoo zwakke regeering toch zeker niet venvachten. die er tusschen uw hoeren en uw dienst personeel ontstond, en waarbij men van de gelegenheid gebruik zou hebben ge maakt, om haat tegen u te wekken. En al met bijzondere heftigheid beklaagt u er zich over, llat u weer ander onrecht zou ziju geschied, toen u-zich eonlgen tijd geleden hier In de stad heeft opgehouden. En die 'laatste klacht bestaat dan daarin: pro primo, 'dat dc stadvoogd, Carsten Ritter, u geboden beeft, om met uw astro nomische kunsten 'weg te blijven van 'den toren op tie vestingwallen, dien u inder tijd toegewezen werd; pro secunde, dat dezelfde stadsambtenaar u eveneens heeft verboden, om chemische onderzoekingen te liodden 'op nw eigen goed; en pro ter tio, dat kwaadwilligen het u en uw proest lastig hebben 'gemaakt toen u op zekeren dag over de wallen ging, op weg naar uw huis. U beschuldigt er een jongen, achtenswaardigen geleerde, 'doctor Rpima- nis Ursus, Van, die op dat oogenb-lik dei tad bezocht,, dat hij de aanstoker zou zijn van dat oproer, terwijl u er zich op bdoept, dal u hem, met eigen oogea, de menig.e tegen u hebt zien ophitsen; en uil dien hoofde verlangt u, dat genoemde .Raimaius Ursus en de overige deelnemers pan den oploop streng- zullen gestraft woiden. Maa!r, daar nten geen reden, heeft gezien, om zulk' een straf toe te passen, beschouwt u dit -alwéér als een' punt van Uit Roemenië. De beschuldiging tegen Bratianu c.s. De Roemeensche Kamer heeft het initia tief-voorstel, om alle leden van het ka binet Bratianu in staat van beschuldiging te stellen, met 115 stommen tegen 2 onthoudingen aangenomen. Uit Frankrijk. Het proces-Malv y, In zijn requisitoir zeide Mérillon o.a. „Malvy kan niet in den gewonen zin des woords verrader genoemd worden. Maar uit het ingestelde onderzoek blijkt meer dan voldoende, dat hij door schul dige onachtzaamheid, door aanmoediging en door miskenning van zijn plicht steun en medewerking verleend heeft aan mis daden tegen het vaderland, gepleegd door mannen, wier verraad thans vastgesteld is en dat wel onder omstandigheden, dio den verleenden steun tot medeplichtigheid maken."- Malvy was piet terneergeslagen. Hfj trachtte zich ,te verschuilen achter verantwoordelijkheid der geheele regeering. Diversen. Ruchtaaval op Parijs. Er heeft weer een nachtelijke luchtaan val op Parijs plaats gehad. Te midder nacht werd |iet waaxsclniwingssein gege,- vcn. Oni kwart voor één was alles weer veilig. De Parijzen aars lieten zich -echter niet van streek brengen, wordt gemeld. Men begaf zich op straat en besprak druk de successen aan liet front. Nog nooit waren de schuilplaatsen zoo leeg, vertelt men. De duikboot- en mijnen'» 1 oorlog. Uit Bprlijn wordt officieel gemeld: lil de Middellandsche Zee schoten onze duikhooten uit sterk verdedigde convooien 4 stoomschepen weg, van te zamen ruim 16,000 ton bruto. Eeu stoomschip van ten minste 6000 ton bruto werd door een tor pedo schot zwaar beschadigd, doch kon nog een nabijgelegen haven binnenloopen. Bo vendien zijn vier kleine zeilschepen in den grond geboord. Yan Engelsche zijde deelt men mede: Er is een Fransche stoomboot door eeh duikboot aangevallen ën in den grond ge boord. De bemanning slaagde er in in twee bo-olen van het schip weg to komen, maar zij-werden door de duikboot geramd. De eenige overlevende, een Franschman, een van -de machinisten, heeft veertien uur ia het water 'doorgebracht. Waarschijnlijk hebben we hier te doelt met de torpedeering van het schip, waarvan wij gisteren reeds melding maakten. BINNENLAND. Hsderlcad en de oorlog, Cacaodoppen. Het bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Opder de thee- en koffiesurrogaten, in, den handel gebracht door surrogaatfabri- kanten, die zich als" zoodanig bij het Rijks- kantoor voor Theo en Koffie hebben doen inschrijven, komen ook voor cacaodoppen. Voor een dergelijke inschrijving is noodig dat het surrogaat voldoet aan bepaalde' eischen, o. a. dat hot niet mag pc vatton; bestenddeelen en bijmengsels, die het pro duct schadelijk voor do gezondheid maken of voor het product waardelooze bijmeng sels, zooals schillen van eikels of schillen! van bloembollen. Bovendien moet dc ver pakking zijn goedgekeurd door het Rijks kantoor en mag de eenmaal goedgekeurde verpakking niet worden gewijzigd. Daarnaast worden evenwel ook verkocht cacaodoppen, onverpakt of in een willekeu rige verpakking. Het publiek zal wel doen er zich rekenschap van te geven, dat het dit artikel koopend, gcenerlei waarborg beklag, of u, ook niet eerst eens, wel geboren heer Tycho, de schuld bij uzelven moest zoeken, van al wat er gebeurd Is, in plaats van daarin lenkel de vrucht te zien van kwaadwilligheid en vervolging yan de zijde van uw vijanden'j Do kanselier hield nu even op en be schouwde met 'u soort weifeling- zijn ge leerden gast. Het leek' hem wat beden kelijk', dat de heer Tycho op eenmaal van de driftige stemming, waarin hij eerst scheen te verkceren, nu in een kalme was vervallen, zóó treffend, dat ze haast moei lijk echt kon wezen. „U zult toch wel moeten erkennen, keer Tycho, dat ik met hijzonder 'reel nauw keurigheid al uw- bezwaren heb opge somd „Gewis, welgeboren heer kanselier, u is een zeer nauwgezet man fen nu ver zoek ik u ook, even uitvoerig üw eigen punten van aanklacht te, willen; 'zeggen', want, daar u beweert, dat ik' zelf de' schuld hen Van zooveel wederwaardighe den en die niet te wijten is aan lagen af gunst, huichelarij, domheid en schijnheilig heid, zou "ik dan ook wel eens willen weten, waarmee ik' mij zoozeer jjw on genade op don hals gehaald heb."1 ,(TF< rdt vervolgd.) Beis courant vsrachgnt dagelijks, mei uit zondering van Zon- ea Feestdagen.' ErJjs per kwartaal, ruet inbegrip Tan 5 ets, incassokosten: f 1,80; franco per post f 1.75. Prijs per week: 10 cents. Afzonderlijke nummers 3 cents. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adyertentitn voor het eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf nnr san het Bureau bezorgd zijn. Een bepaalde plaats van sdvertentien wordt niet gewaarborgd. SCHiEDAiSCHE COURANT Mfl ÏKfin7 Prijs der Advertentieslen 1—5 regels f 1AO; iedere regel meer 25 cents. Reclames 50 cents per regel. Adrcrtentiün en Reclames in het Zaterdagavondnnmmer met 10 o/0 verhooging. Incsssoko-ten 5 cents; postkwitanties 10 cents. Tarieven van advertentien by abonnement zyn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Adrertentien op genomen k 40 cents per advertentie fan hoogstens 30 woorden; -ieder woord meer ï'/z cent, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. f I

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3