Be oorlog. Dinsdag. 23|jJtj!i 1918. TYCHO BRAHE. Intercomm. Telefoon No. 103. 71>tB Jaargang. No 15809. miitgAU: L4N<3£ HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Berich t. Zij, die zich mot ingang van 1 Aug. a.s. voor minstens 3 maanden op de „Schicdamsclio Courant" aboimeeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Keis-abonnementen. De Administratie van de „Schiedamsch© Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan. haat abonné's, die voor korten of langen, tijd op reis gaan, de courant aan hun tijdelijk adres te zenden. Ook abonnementen voor den tijd van een beele of halve maand worden gedurende het reteseizoen gesloten. De Administratie. BUITENLAND, tuut-lijk heeft hij zijn gelukwensolfen aan geboden aan den opperbevelhebber en de legeraanvoerders dor Geallieerden. Toen be kend werd, dat Chateau-Thierry door de Franschen genomen; wa.9, heeft dei minister president zich onmiddellijk naar die plaats begeven, waarvan natuurlijk niet Veel over is dan wat puinhoopen. Van het front van Kroonprins Rupprecht wordt niets belangrijks -©meld. Dfe Engelsohen sdhijnein1 daar hint plaat selijke aanvallen voort te zetten. Tan bet Westelijke front. Gisterenavond meldden de berichten nog [hevige worstelingen tusschen Aisne en [Manie en in de nabijheid van Reims. De communique's van hedenmorgen wek ken het vermoeden, dat een rustpoos aan staande is. Berlijn meldt niets anders dan: Op vele plaatsen van het slagfront tus schen Aisne en Manié heerscht rust. Plaatselijke gevechten ten Z. van de Ourcq. Uit het Fransche Iegerberioht zou men kunnen opmaken, dat de Duitschers bezig rijn zich te herstellen. Er is tenminste sprake van aanvallen door dc Duitschers tusschen Ourcq en Maine in de streek van Griselles en Beru St. Germain, die, niettegenstaande ze heftig waren, af geslagen werden. Dat gemeld wordt, door Parijs, dat de Franschen overal hun stel lingen behielden, pleit o. i. voor onze veronderstelling. Natuurlijk komen nu de commentaren op de behaalde successen der Entente los. Het valt niet te ontkennen, dal de Duit schers voor de tweede maal aau de Maxne een échec hebben geleden. Ze staan nu 8 a 10 K.M. achter Chateau-Thierry. Een Engelsch bericht meldt, dat de Duit schei s Soissons in geduchten staat van tegenweer hebben gebracht. Ze begrijpen heel goed, dat het verlies van deze plaats voor hun noodlottig kan worden, daar dan de Geallieerden de gelegenheid zouden hebben, om, verder oprukkend naar het W., een belangrijk deel van het Duitsche leger, dat zich in den driehoek Soissons. N.W'. van Chateau-Thierry en Reims be vindt, af te snijden. Om dit doel te be reiken hebben ook hevige aanvallen plaats gehad op de lijn Chateau-Thierry en Reims. De Fransch-Amerikaansohe troepen heb ben oenige vorderingen gemaakt op doze linie en o. a. de hoogten beoosten la Croix en Grisolles overschreden, het dorp Epieds, N.O. van Chateau-Thierry, vei mees te rd en ten N.O. van Mont St Per©, (ge legen iets boven Chateau-Thierry aan de Mjcrne), veld gewonnen. Maar ook hier scbij nen do Duitschers bun defensieve houding te hebben laten varen en tot tegenaanval len te zijn overgegaan. Clemenoeau heeft een bezoek gebracht aan liet leger aan bet geveöhtsfront. Na- Roman uit het laatst der '16e jeeuw naar het Deensch van VILHELM 'O STERGAARD. 66) De heer Christeu Friis leunde achterover in zijn stoel en knipte -met de oogen, of hij niet best do bittere en dreigende uit drukking op liet gelaat Van zijn tegenstan der verdragen kon. Toch was hij zichzelven gauw weer meester, om met zijn antwoord te voorschijn te willen komen, maar" do heer Tyeho had hem alreeds den rug toe gekeerd en hij stapte kalm dc zaal en het voorvertrek door, zonder met een blik te verwaardigen, degenen! die bom daar buiten no-g stonden op te wachten. - - Zoo was' hij! bijna al weer heelemard thuis, zonder dat hij gemerkt bad, wie hij onderweg was tegengekomen. Daar war ren er onder, die den, beroemden geleerdd met den verschuldigden eerbied begroetten; anderen weer, "die heel goed wisten van de ongenade, waarin de sterrekundige ge vallen was en die hem nu met leedver maak beschouwden, of met een soort/vrees, nis een toovenaar of beoefenaar van de 'zwarte kunst, die men maar liefst uit flcn weg moest blijven. Maar zélf herkende de beer Tycho vrienden noch vijanden, en, eerst toen hij in zijn kamer stond, kwam hij weer tot bewustzijn, van zijn omgeving. In een hoek van het vensterkozijn zat een wonderlijk mismaakt mannetje, met reus achtig groot hoofd op de smalle schou dertjes, en, toen 'de heer des huizes man tel en muts op een stoel geworpen liad. trad de dwerg wat naderbij en zelte zich Yan de andere fronten, Van de overige fronten is niet veel nieuws te melden. In Macedonië schijnt de strijd zich uit te breiden. De Contralen hebben hier de leiding genomen. Aan het Itaïiaansche front blijven, de Italianen aanvallen, maar tot jgd toe zonder vee! succes. In Palestina is de bedrijvigheid in de lucht en de artillerie-actie van beide zijden groot. TJit Rusland Die moord op tsaar N i k o I a a s. Omtrent den moord op tsaar NikolaaS meldt het Diuitsdhe persagentschap Wolff: De gewezen tsaar is den, 16en Juli, inge volge vonnis van de sovjets van, den' Oeral, te Jekaterinenburg doodgeschoten. De „BjeJnela" meldt dezen moord op de vol gende wijzeBoor den wil van het revoluti- oimairc volk is de bloedige ts~ar op de gelukkigste wijze in Jekaterinenburg over leden. Leve de Roode Terreur. Bij dekreet van 19 dezer is het geheel© bezit van de leden van het vroegere kei zerlijke huis tot eigendom van de Russische republiek verklaard. Inbegrepen in de con fiscatie zijn alle deposito's van den tsaar- en zijn familie bij Russische en buiten-' landsche banken. Er wordt op gewezen, dat de Bolsjewiki met het uit den weg ruimen van den tsaar aan de Geallieerden een dienst Kebbeln; bo1 wezen. Bereikt do Entente haar doel en helpt zij Rusland weer op de been, door het stichten van een rnó&hrchle, dan zou zij met tsaar Nikolaas ddnig verlegen zijn geweest, daar zij steeds er op uit is' de wereld te verkondigen, dat zij strijd voor de ware democratie, en oen Romanoff om een democratische regeering, zijn niet erg wel te rijmen. Ondertusschen is, naar beweerd' wordt, vorst Michaël, wiens naam reeds oeniga malen genoemd werd als er sprake was van Eet herstel der dynastie, in Siberië bezig plannen voor te bereiden om een nationale vergadering samen;te roepen', Michaël, moet in de vaste hoop leven, spoe.- dig naar Rusland terug te zullen koeren; en deel te nemen aan' RuslandS herstel Die bi nnenlalnjdsoh'ie s t r ij d. Omtrent de binnenlandsohe toestandenj blijven de berichten venvard. Van Duitsche' zijde bereiken ons do volgehda berichten: Be Japansche consul, te Moskou heefts den commissaris voor buitenlandsclie aan gelegenheden verklaard, dat Japan er geen' belang bij heeft, zich in de hinnjenjandsohei aangelegenheden van Rusland to mengern De sovjet van het Moermangebied heeft in overleg mot do Engelsch© en Fransche bevelhebbers besloten, dat alle Russische formaties onder do bevelen van sovjet zullen staan. De Ententetroepen zulten ©cK- ter den sovjet-troepen behulpzaam zijn. De Entente verbindt zioh" voor instructeurs, uitrusting-s- en transportmiddelen, te zor gen en de bevolking, ambtenaren en ar beiders van het noodigste te voorzien. De Entente-troepen dringen, voorwaarts- langs den Moerman-spoorweg, zij schijnen Archangel van Wologda te willen afsnijden. De onder Engelsch en Franseh protecto raat in Archangel slaande Servische en Itaïiaansche afdeelingen worden ont wapend. Uit de Oakraïae. Een vast leger, In de Oekraïne wordt een yast leger gevormd. De betman heeft daartoe "Zater dag de eerste stappen gedaan, door 'het uitvaardigen van een besluit. Hij beveelt krachtens den algemeenen dienstplicht in de eerste plaats 5000 re enden voor de in Kief in organisatie zijn de divisie uit het aantal der in 1899 ge borenen te lichten. De minister van bin nenlandsohe zaken zal voor elk district het aantal op de been te brengen recru- ten vaststellen. Vrijwilligers van den leef tijd van 18 tot 25 jaren zullen worden toegelaten. De diensttijd van infanterie en artillerie bedraagt twee jaren, anders drie jaren. Do lichting van de reoruten begint 31 Juli. De staking. De Oekrainsoho pers meldt in verbond met de spoorwegstaking, dat er sedert den 19en. dezer geen enkele trein te Kiëf is aangekomen. Ongeregeldheden zijn niet voorgekomen. De staking heeft zich over alle spoor wegen der Oekraïne uitgebreid. Te Rorono en in eenige knooppunten, zijn stakings- comité's in hechtenis genomen. Men schijnt in do Oekraine erg verbit terd te zijn tegen de Entente. Te Berdjansk zijn de Engelsche, de Fran sche en de Itaïiaansche consul in hechte nis genomen. Zij moeten de Oekraine ver laten» Een Senaat. In de Oekraine geraakt men zoo lang zamerhand tot een meei geordend bestuur. De hetman heeft nu de wet betreffende do instelling van den Senaat in 'Kiëf als hoogste gerechtelijke en bestuurlijke over heid bekrachtigd. Uit Suf el rad Rede van Balfour. Ter gelegenheid van. het Belgische na tionale feest heeft de Engelsche minister Balfour een rode gehouden, waarin hij o. a. zeide „De aanval op België wordt dubbel schandelijk, door het feit, dat de aanvaller beloofd had een verdediger te zullen zijn, en dat degenen, die door Duitschland werden overweldigd, juist het volk waren, dat Duitschland zelf beloofd had te zul len verdedigen. Wanneer de tijd komt, dat Europa can de tafel der beraadslagingen geschaard, zal hebben te overwegen, hoe het zich zelf zal kunnen 'beschermen tegen een herhaling van de verschrikkingen en schanddaden, waarvoor Duitschland ver antwoordelijk is geweest, zal het voor Europeesche staatslieden onmogelijk zijn te vergeten, dat een Duitsche belofte geen bindend contract is. Dc wereldvrede zal voorwaar op een zwakken grondslag be rusten, indien zij op niets h-echters steunt dan op een plechtige overeenkomst met Duitschland. Dat is een aller belangrijkst aan zijn voeten'. ,JB|en jij da ij, Jcp? Ben ie niet bang* dat de stadswachtcrs je herkennen zullen van dien keer, toen je den strik om Stof fen Graver's hals wierp?" „lk trek met u mee," riep het ventje, tevreden lachende. „Waar gaat de reis heen, Jonker?" „IQ, heel ver weg, beste .Tep. En piet weinig hoop op terugkeer 1" Nog geen halve mijl van Hamburg1 Log1 het slot Wandesborg, dat den koninklij ken stadhouder van het hertogdom, den heer Henrik Rantzow, toebehoorde. liet is een late najaarsavond, van het jaar 1597. Enkele boeren, die zich wat lang in de stad hebben opgehouden, wijzen naar een van de slotvensters,, dat nog verlicht is. De mare loopt, dat Wandesborg een vreemdeling huisvest, die tijdelijk de gast is van den stadhouder, eer dat hij zijn reis meer zuidwaarts 'voortzet. Do boeren steken de hoofden bijeen: er loopen vreemde geruchten van den Jonker. Er wordt wel beweerd, dat hij het land uit moest, omdat hij een ketter was, die heksen van den. brandstapel bevrijdde en geen geloof sloeg aan den Vorst der Duisternis; en anderen hadden weer ge hoord, dat hij goddelooze kunsten beoefen de; in ieder geval was men er bevreesd voor, dat hij liet heele land in gevaar zou brengen. Wie weet, wat hrj nu Weer uitvoert, terwijl hij daar boven, in de vertrekken van den stadhouder, p.og .zoo laat bezig is. 'tZal zeker maar raadzapm -"zijn er zoo gauw mogelijk voorbij' te gaan. Eer biedig-slaan de boeren een. kruis en loopen den wal om, die hot slot omgeeft. Do vreemde Jonker zit alleen in het groote vertrek, waarvan de wanden mot goudleer bekleed zijn en waarin heel wat schoon meubilair staat De lamp brandt op; zijn tafal, maar hij is nu niet bezig met zijn diepzinnige studiën, en in sierlijke LaBjnsche strofen schrijft I Hij zit gebogen over inkt en perkament, hij een gedicht neer: eon verzuchting jegens zijn vaderland, dat hem zoo wreed ver. stiet I HOOFDSTUK XIX. In Praag. Bjj den Keizer. Aan den weeslelijken oever van de Mol- dau, hoog boven de oude Boheemsche hoofdstad, ligt Hradschin mot den keizer lijken burcht. Van hier ziet men verder de stad, met de voorstad Kleinseitc, die op de helling van den berg ligt; en verder over Nieuw-Praag, Oud-Praag en Joseph- stad, aan do tegenovergestelde zijde van de rivier. In het jaar 1601 had Praag enkel nauwe en vuile straten en verrew-eg de meeste huizen waren van leem en hout opgetrokken. Maar hier tusschendoor ston den prachtige, groote kerken, de beide raadhuizen der; stad en enkele andere, aan zienlijke steenen gebouwen, met torens en spitsen, die stevig genoeg waren geweest om .den woesten Hussieten-krijg te tret- s-eeren. Mooier dan eenig ander deel van de stad was Hradschin met zijn keizersburcht en zijn domkerk, die .beide gebouwd waren onder keizer Hendrik IV. De weg daarheen leidde over de Nepomuk-brug, die zoo ge noemd is naar den heiligen Johan van Nepomuk, die, volgens de sage, door kei zer Wenzel, midden op do brug in de rivier zou zijn geworpen, omdat de vrome priester niet verraden wilde, wat de Ko- ningin hem gebiecht had 1 feit, dat wij niet moeten probeeren te vergeten. Juist terzelfder tijd, dat België door het Duitsche leger werd aangevallen maakte een tweede vrij land (bedoeld werd Zwitserland), hekend, dat het bereid was zijn neutraliteit tegen alle aanvallen te verdedigen. Ho© gedroegen zich de Duit schers ten opzichte van dien toestand Zij zonden een document, waarvan ieder, die de moeite wil nemen, kopy kan nemen waarin zij de Zwitsers complimenteerden met hun moed en voor uitziendheid (ik ben de juiste bewoordin gen vergeten; maar daar komt het op neer) en waarin zij verklaarden, hoe ver heugd zij er over waren, te vernemen dat de Zwitsers besloten waren om, wat het ook mocht kosten, hun positie als neutrale staat te handhaven. Gij hebt dus dat op éénzelfde oogenblik, lo. België wordt aangevallen en dat lot dit land gezegd wordt, dat do neutraliteit iets is. waartegen oen zoo zwakke natie zich niet moet verdedigen tegen een zoovéél krachtiger en naar ik aanneem zooveel beschaafder natie dan zij zélve en 2o. dat aan een andere natie eveneens een kleine natie gezégd woidt dat zij goed handelt door aan de wereld mede te doelen, dat zij niet zal toestaan, dat er aan haar neutraliteit wordt gcrakt. en dat zij alle toebereidselen treft om dal te beletten.' Er kan niet aan worden! getwijfeld dat indien bet voor de Duitsche lioogero legerleiding meer gelegen was gekomen om Frankrijk aan te vallen door Zwitserland dan "door België, het België zou zijn ge weest dat gelukwenschen zou hebben ont vangen van de Duitsche regeerin'g, en Zwit serland onder den Buitscben; hak zou zijn vertreden. Maar zekerlijk heeft de Duitsche rijks kanselier aan zijn beleetligingen aan het adres van België de kroon opgezet in zijn laatste reden, waarin hij aan de wereld meedeelde, dat Duitschland zich niet voor-* stelt om België Voor altijd te houden, maar dat het zioh voorstelt België te blij ven gebruiken als oen ruilpand. Wat nu beteekent een pand in den zin, waarin het door den rijkskanselier is ge bruikt? De ware beteeikenis ervan is, dat Duitschland, na België, zonder dat het daartoe was gedwongen, te hebben aan gevallen, na het te liebLen verover,1, na het te hebben beroofd van alle stoffelijke voordeel cn moreelo voorrechten die aan de vrijheid verbonden zijn, bereid is, het vrij te laten, onder voorbehoud, dat hei eenig ander gebied zal kuan.cn krijgjen, waarin de Duitsdh'ers him bijzondere ga ven zullen kunnen ten toon spreiden. Wan neer hij spreekt van panl en van het uit wisselen van België voor eenig au Ier di strict, eenig ander land, of eenige andere kolonie, zou dat enkel kunnen bsteekenen, dat hij er in zal toestemmen niet langer België slecht te besturen en te onderdruk ken óp voorwaar le, dat de mogendheden zullen toeslaan dat Duitschlanld eenige an dere gebieden in Europa of ergens anders slecht zullen besturen en onderdrukken. Dit is de beleekenis van België to behan delen als een onderpand, en liet beteeken» niets anders. Mij schijnt het toe, dat van alle schand daden, waaraan België iieeft blootgestaan, er geen is geweesL zóó bdeedigend als deze." Tot zoover Bfalfour. Als men die Nepomuk-brug nu over was, dan voerde de weg verder naar steile, nauwe straten, door de voorstad Klemseite, totdat men aan Hradschin kwam. Aan die noordwestzijdo van, niet ver van den kei zerlijken burcht, lag een huis, dat deviee- kanselier van Rudolf II, de nu verschei den Jacob Curtius, had bewoond. Het was een mooi, soliedo, steenen huis, dat vóór uitkwam op het Lorettc-plein, terwijl er een groote vruchten- en bloementuin ach ter lag, die zich uitstrekte lot aan den tuin van het Capucijne-r-klooster. Op ver schillende uren van dag en nacht riep de klok do monniken ter mis en er werd wel verteld, dat do vreemde edelman, Tycho Biahe, die met familie en leerlingen zijn intrek had genomen in liet huis van de Curtiussen, zich daar ten zeerste over be klaagd had. En ook zou het liem slecht bevallen, als hij meer in de onmiddellijke nabijheid van do stad woonde, want zijn hart ging uit naar do landelijke eenzaam heid. En Zijn Keizerlijke Majesteit, Ru- dolf II, dio den beroemden Doenschen astronoom al zoovele bewijzen van zijn genade had gegeven, was hem pok in dit opzicht tegemoet gekomen en had hem de keus gelaten tusschen drie van zijn lust sloten, .waaronder do heer Tycho de voor keur gegeven had pan Bonatky, dat onge veer zes uren van Praag lag. - Maar evenmin schoen de jonker hier tot rust te kunnen komen, ofschoon het slot toch heerlijk gelegen was, op een verheven heid, aan den oever van de Iser. omgeven door vruchtbare akkers en vroolijke wijn gaarden. Slechts één jaar hjpef de heer Tycho op Benatky en toen ging hij weer terug naar het huis van do familie Cur tius, dat de keizer inmiddels zóó hail laten inrichten, dat het in alle opzichten Natuurlijk levert de Duitsche pers com mentaar op deze tede. De Norddeutsche Allgem. Zeitung zegt o. m. De beschouwingen van Balfour bewijzen hoezeer de minister de ontnuchterende uit- weiking der verbetering van den Duitschen rijkskanselier over België op de openbare meening in Engeland vreest. Hij wacht er zich voor een uillegging van het begrip „vuistpand" in den zin dien de Duitsche rijkskanselier er aan hecht, weer te geven'. In plaats daarvan stelt hij willekeurig oen eigen vuislpand-tbeoric op, die natuurlijk echt Engelsch is. Ierland, Egypte, Griekon land en zelfs het voor korten, tijd met Engeland verbonden Rusland getuigen, evenals de door het Engelsche despotisme ter zee geknevelde neutrale staten, van Europa, van het feit, hoe brutaal Engeland vreemde rechten met voeten treedt ais het daarmee zijn eigen voordeel denkt te dienen. Wij moeten er voor zorgen, dat Enge land de banden, waarmede het België reeds voor den oorlog omstrikt hield, los maakt. (Het spreekt van zelf, dat wij ook de bezette gebieden van Noord-Frankrijk als vuistpand van onze koloniën, de verscheu ring van allo Duitsche handelsbetrekkin gen en van alle andere ons )>erokkcnde nadoelen beschouwen. De lieer Balfour zal tegen het gebruik van liet bezette Noord- Frankrijk als vuistpand geen overtuigende rechtskundige bedenkingen kunnen aanvoe ren. Zoo lang wc echter Noord-Frankrijk voor dit doel bezet houden, moeten we naar van zelf spreekt, ook België daarbij rekenen, want door dit gebied leiden onze verbindingslijnen naar de bezette provin cies onzer Fransche tegenstanders Bal four's verwijzing naar Zwitserland zaljreen nuchter denkend mensch voor zoete koek opeten. De „vrije republiek", die een lieel andere opvatting van onzijdigheid heeft ge- oesterd (en tegenwoordig nog koestert) dan Iplgié, weet dat ze juist, aangezien ze haar vrijheid, met succes tegenover Engelsche of andere voogdij beeft hooggehouden, niets van Duitschland te vreezen beeft. Lit Roemenië. Het ministerie Bratianu. Uit onthullingen blijkt, dat de regeering van Bratianu reeds twee weken voor dat de kroonraad tot den oorlog met de Con tralen besloot, de oorlogsverklaring al gereed was en gezonden aan aea Roemeen- schen gezant te Weenen. Het regeeriags-i blad „Jusch'al" eindigt met: Deze ernstige grondwetsch'ending leidde* Roemenië naar dc catastrofe; de schuldi-t gen moeten kort en bondig worden veroor deeld tot betaling van een werkelijke scha devergoeding aan liet land, dat zij moreel en materieel ontzagelijk benadeeld hebben. Uit Japan. Dc interventie. De overeenkomst tusschen Japan cn .Vnv- rika over een gezamenlijke interventie in Siberië is nu officieel vastgesteld. Via Londen wordt gemeld, dat Generaal Hor-: vat zich 10 dezer tot voorloopig beerschot- over alle Ruslanden heeft, uitgeroepen. De afkondiging behelsde, dat zijn -oogmerken, zijn, herstel van do orde en samenroeping! van een constitneeren.de vergadering. i Uit Uraiitrljk. Ilct proces-Malvy. Het proces-Malvy is nog steeds in bo nandeling. Veel nieuws wordt er niel ge meld. Gisteren zijn verscheidene hoogge plaatste ambtenaren gehoord, waarvan som migen vtij bezwa;uli]ke verklaringen tegen Malvy aflegden. geschikt was als woning voor oen astro noom. Nu was het jaar meer dau half om, en, na (]it opnieuw verhuizon, dat had plaats gehad vijf-en-twintig Februari 1601 had de heer Tycho ook niet meer ge klaagd over dat klokkenluiden in het Cnpu- cijner-ldooater. Tusschm Pnschon en Pinksteren had hij do bruiloft geviepi van zijn tweede dot li ter, Elisabeth, met den Westphaalsrhen edelman: Frands Tengnagel, dien Rxahe in dertijd onder zijn leeilingen op Uraniehorg had getold; en van dien tijd af was de geleerde uitsluitend vetvuld geweest van zijn astronomische studiën en waarnemin gen. *+*- In hot huis op het Lorelle-plcin was een groote torenkamer, waarvan de ven sters uitkwamen op den tuin, en in dit vertrek was nu de vergulde hemelbol ge plaatst, die op Uraniehorg in do bibliotheek had gestaan; bovendien waren verschil lende boekon en kunstvoorwerpen precjcs op dezelfde manier aangebracht als inhei Dconschc observatorium. Met liefderijke hand was alles zóó geschikt, dat do 'be woner van hot vertrek vergeten zou hoe hij in een vreemde plaats woonde. Zelfs het patroon van het goudleeren behangsel was hetzelfde;, de ruiten hadden gekleurd, beschilderd glas en Jonker Tyeho's werk tafel stond voor oen venster. Hier zat, op een dag in het najaar, een vrouw, die al wat op jajem was gekomen, maar een weldadige goedmoedigheid lag over haar- matrone-achtige gestalte cn haar gelaat had een gezonde, bloeiende tint, terwijl uit haar o ogen zooveel vriendelijkheid straalde, dat ze nog iets zeer innemends over zich had, ondanks haar. zeven-en-veertig jaren. (Wordl vervolgd.) Deze coor&nt Terne Uflnt degelijks, mei uit zondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal, met inbegrip van 6 ets. incassokosten: f 1.30; franco per post f 1.75. Prijs por week: 10 cents, Afzonderljiko nummers 3 cents. Abonnementen worden dagolpB aangenomen. Adrertenticu voor liet eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf uur aau het Buieau bezorgd zyn. Een bepaalde plaats vau adveiteuticn woidl niet gewaarborgd. COURANT 3 Prijs der AJvf>rt«ut;£nran 1—5 regels l 1.30; iedere regei meer 25 centa Reclames 50 ceuts per regel. Advertenticn m Reclames in liet Zat^rdagavomlnummer met 10 vcrlioogtog. Incassokosten 5 c*n1s; postkwitanties 10 ceuts. ^Tarieven van adverteutieo bij abonnement zijn a&n het Bureau "verkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Advei ieuliêa op genomen 40 cents per advertentie van hoogstens 30 woorden; ieder woord meer 21/g cent, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen.

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1