fie ooHog. Vrijdag 15 November 1918. 0EIO€lf, Intercomm. Telefoon No. 103. 71,t9 Jaargang No 15903 BUREAU; LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAV3? Aan de Burgers van Schiedam. openbare orde en van het wettig Bekendmaking. Hinderwet. KluMS Het EnseAsefr, tfau CHARLES GARVfCE, 1 Be revolutie in 'iiiitaeliland. Een Yooiioopïge Trede? Be woelingen in Europa Dcs« Ctrar&ïsi TSTEchijnt Jngelps, reci uït-> fondcrisg ™n i5on" cn Feestdagen. Prijs Per kwartaal, met inbegrip van 5 ets. :.cajso]tostoc: t 1.55; fianco per post 1 2.—. „'Prijs per week: 12 cents. Afzonderlijke ^Jninura 5 cents. Aoonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertenlien Yoor iiot eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf uur aan het Bureau bezorgd zijn. Ken bepaalde plaats vaa sdvertentien wordt met gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der J.dvertentiënTan 15 regels f 1.30; iedere regel meer 25 cents. Reclames 60 cents per regel. Advertentien en .Reclames mot 10 in het ZaterdagaTond- Eunimer met 20 verhooging. Incasso kosten 5 cents; postkwitautïoe 10 cents. Tarieven van advertentien bij abonnement lijn aan het Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Adrertentibn op genomen 40 cents per adTertestie van hoogstens 30 woorden; ieder woord meer 21/- cent, bij TosrsarivoitiiEj aan het Burcac te voldoen. 3£8CM*wana=i uasuiauaM gij of krachtens wetten of varordenin gen voorgeschreven en andere officieele ftf. en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ee if iargemeester van Schiedam geeft ken- (nis dat hij onder de tegenwoordige prn- standwhedan, TOT HANDHAVING VAN DE GEZAG, met het oog op eventueele versto ring daarvan, BlURGERWACsHTEN wenscht ie vormen. Welgezinde, ordelievende mamien hoven de 2i5 jaar, worden verzocht zich daartoe aan te melden op morgen (Zaterdag 16 dezer) in het gebouw van den R. ft. Volks bond,* Lange Raven alhier, van V.rn. 9 tot n.m. 4 uur. 1 De Burgemeester van Schiedam maakt he kend, dat de demobilisatie van het leger zal plaats hebben op 14 tot eni imet 19 dezer en herinnert den houders van voor het pu. bliek toegankelijk lokaliteiten, waarvoor vergunning voor den verkoop Van sterken drank in hot klein, of verlof voor den verkoop van alcohoihoudenden drank an deren dan sterken drank, verleend is, aan art 1 der verordening (Gemeenteblad no. 52 van 1916), houdende verbod tot het ver- kcopen, schenken, toedienen of verstrekken van sterke en andere alcoholhoudende dran ken op bovengemelde demobilisatiedagen. Gelijk verbod geldt ook voor branderijen' en distilleerderijen, doch alleen wat betreft bet verkoopen enz. van sterken drank voor gebruik in die inrichtingen of hare aan- hoorigheden. Schiedam, 14 November 1918. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE, GRETE. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Brengen, op verzoek van heeren Bestuur ders-Col la to ren. van het „Hendrik Nannes en Catrijn Epes Leen" te Bolsward, ter opeiibare kennis, dat Bestuurders-Collato- ren voornoemd voornemens zijn op een na der te bepalen dag in de maand Decem ber over te gaan tot eene begaving. Jongelieden uit het geslacht der stich ters, wier ouders niet in staat zijn, uit eigen middelen hunne studie te bekostigen, Worden uitgenoodigd, zich voor mededin ging schriftelijk aan te melden bij den heer D. N. Zuithoff, te Bolsward, onder overleg ging van eene geboorte-acte, aanwijzing van genoten onderwijs en, zoo noodig, bewijs van afstamming, vóór of op 26 Novem ber e. k. Sollicitanten moeten op 9 November, den dag dezer bekendmaking, ten minste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nog niet hebben, bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal wor den bekend gemaakt. Reis- en verblijfkos ten zullen niet worden vergoed. Volgens artikel 8 van het leensreglement Worden jongelieden, ouder dan 16 jaren, die geen opleiding aan een gymnasium, hoogere Burgerschool of ©en daarmee in hoofdzaak gelijkstaand onderwijs hebben ontvangen, niet dan bij gebreke aan. hen, welke die opleiding of dat onderwijs wèl hebben genoten, benoemd. 96} i „Je moet mij op mijn eigen manier laten vertellen," zei Jordan ernstig. „Heb je mijn half-broeder Neville gekend?" vxoeg Ibij als met smartelijken tegenzin. Lavarick schrikte;. „Neen," zei hij; „hij was op 'de acade mie denk ik toen ik hier woonde. Ik heb hem nooit gezien. Wat waarom?" „Wacht," zei Jordan bijna vriendelijk, „wacht hier een oogenblik." 1 Hij ging de kamer uit en kwam oen oogenblik daarna terug met een brief in de hand. Lavarick, die op en neer geloopen had als een tijger en met de ui'drukking op het gelaat van. zulk een ;dior, dorstend naar bloed, bleef staan en keek hem aan, „Wat is dat?" Jordan hield den brief stevig vast. „Ik weet niet, zooals ik zei ,of ik ver standig doe je dit te laten zien, Ik ben met overtuigd dat het de schuld be wijst van. je dochters verraad, tegenover den persoon die dezen brief ontving; maax tt kan mijn sympathie piet onthouden1, «n mijn hulp niet weigeren aan een vader die zijn verlopen kind zoekt." i Bij besluit van Burgemeester en Wethou ders van den 14en November 1918 is de beslissing op de aanvragen van: le. D. J. VAN BOCHOVE om vergun ning tot. het oprichten van een fabriek voor het vervaardigen en bewerken van kunststeen en sanitaire vloeien aan de Em- mastraat no. 28, kadaster Sectie I nos. 1706, 1212-4 en 1729, met een electromotor van 2 P.K. en een van 2/10 P.K., elk drijvende een 'slijp- en polijstmachine; 2e. de N. V. Spanenkorvenfabriek „AQUI- LA" om vergunning tot het cgnichten van een fabriek voor het vervaardigen van spa nen manden, enz., iti het pand Lange Nieuws traat rio. 27, kadaster Sectie L' no. 575, waarbij als beweegkracht zal wor den aangewend een electromotor van 10 P.K., drijvende een cirkelzaag en verschil lende ^tikmachines; 3e. De N. V. van Deventer's Glasfa brieken SCHIEDAM-DELFT om vergunning tot rfitbrmding van haar glasfabrieken, staande alhier aan den Buitenhavenweg no. 1223, kadaster Sectie 1/ no. 2019, door hijplaatsing van 10 elcctromotoren van totaal 60 P.K., dienende voor hot drijven van diverse toestellen, zulks ter vervanging van de bestaande stoomkracht; 4e. de Nederlandsche Distilleerderij en Flesschenfibriek, voorheen de firma HER MAN JANSEN, om vergunning tot uit breiding van de Glasfabriek „UTO", aan den Noordvestsingel no. 37, kadaster Sec tie H no. 7Sè, door het wegbreken van twee generatoren en een koeloven, en het daarvoor in plaats stelten van drie gene ratoren "VERDAAGD, aangezien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 15 November i918. 592/128 Het bolsjewistisch gevaar schijnt bezwo ren te zijn. De kalmere leidende elementen in de revolutionnaire beweging krijgen steeds meer invloed. Een goed teekon is, dat d© Spartacus-groep, de uiterste linker vleugel van de onafhankelijke socialisten uit de partij is getreden. Liebknecht en de dweepster Rosa Luxemburg, die zich een leidende rol hadden veroverd, zijn naar men zqgt, door regeeringsfroepen ver jaagd, Liebknecht uit het paleis, waar hij zich nog altijd ophield, ,Rosa Luxemburg uiit de bureaux van de „Lok. Anz.", welk blad weer zijn ouden naam terug gekre gen heeft, nadat de rechtmatige eigenaars zich' op de rogeering beroepen hadden, die de eigendommen en de vrijheid van ieder waarborgde. „De Roode Vaan" heeft slechts kort bestaan, evenals de „Internationale' de gemetamorphoseerde „Nordd. Allgem. Ztg.", die nu verschijnt onder Hen naam „Deutsche Allgem. Ztg.". De onafhankelijke socialisten hebben een beroep gedaan op de internationale arbei ders in alle landen. Daarin wordt gezegd, dat de groote dag aan het Duitsche arbei dersvolk het regeenngsgezag heeft gebracht), en dat nu op de nieuwe regeering de taak rust teen vrede tot stand te brengen, de verwoeste volkshuishouding weder op te bouwen en een socialistische maatschappij te vormen. „Alteen door alle krachten samen te snoe ren, heet liet verder, kan men erin slagen, op de puinhoopen een nieuwe wereld, be nevens vrijheid en broederschap over bed de wereld te doen ontstaan. Hot harde wapenstilstandsverdrag be moeilijkt het werk grootelijks. De Duitsche staatslieden Idie den scnandelijken vrede van Brost Litofsk goedkeurden, hebben gecw recht zich to beklagen ,<lat de entente hun '„Zwijg over dat alles i" zei hij met hcesche stem. „Wat is ,t?" „Ik zal het je zeggen," zei Sir Jordan ernstig. „Je verweet mij gisteravond dat ik do oorzaak was van do verwijdering tusschen mijn vader en rnijn hallbroeder Neville. Dat was een onrechtvaardige, on wetende beschuldiging. De oorzaak van den twist tusschen Sir Greville en Neville, die zijn geliefkoosde zoon was was je dochter 1" „Wat?" zesi hij bijna onhoorbaar, met de oogen op Jordan's gezicht gevestigd. ^Jordan schudde ernstig het hoofd. „Wat ik je verlel is waar," zei hij. „Het kwam mijn vader ter oore dal Ne ville nu ja te dikwijls gezien werd met je dochter Baciiel; en mijn vader be rispte Neville over zijn hardvochtige trou weloosheid en verzocht hem zijn voorne mens op te geven met een "jong, onschul dig meisje; maar ik schaam mij te moeten zoggen dat mijn halfbroer Neville even koppig en stijfhoofdig was als misdadig. Hij volhardde in zijn kwade practijk, een stormachtig tooneel volgde tusschen mijn Vader en hem en Neville verdween. Ik vrees ik vrees ernstig dat hij uw dochter heeft overgehaald met hem mee te gaan!" Lavarick stond daar bleek en bevend. „Is dit een van uw leugens?" kon hij eindelijk uitbrengen. „Is dat een list om mij op je hand te krijgen?" Jordan schudde het hoofd. „Je hebt gelijk mij te wantrouwen, Banks," zei hij, „maar ik zeS ie de waar van hetzelfde laken een pak geeft. Wij heb ben met de volle kracht, die onze inter nationale socialistische gezindheid ons ver leent, dit vredesverdrag evenals dat van Boekarest bestreden. Met bloedend hart on dervonden we toen, dat we nog niet stork genoeg waren om deze daad van gewéld te voorkomen." Tenslotte doen zij een beroep op de klasse-solidariteit, den rechtvaardigheids zin en de socialistische gezindheid van de partijgenooten in andere landen om hun macht te gebruiken opdat geen broe ders worden onderdrukt. De oproep eindigt mot: „Volgt gij ons, dan is Kot uur voor het kapitalisme in do heele wereld geslagen. Leve het internationale socialisme en de solidariteit Van alle volken c Van bolsjewisme is men in Berlijn in _'t geheel niet gediend. (Door de uitvoe rende raad van den R. v. A. en S. waren, een paar duizend burgers opgeroepen, die „gewapend de bescherming dor gevolutie" op zich zori nemen. Een vergadering van het garnizoen heeft zich daar tegen echter verzet omdat deze wijze van doen bedenke lijk veel op roode garden naar Russisch model zouden gaan lijken. Belangrijk was, wat op deze vergadering ,tot uiting kwam. Daar bleek n.l., dal het garnizoen in tie huidige organisatie slechts iets voor- lo,opigs ziet, dat slechts zal blijven tot de nationale vergadering, wier vrijheid de troepen willen waarborgen, over alles voor goed heslist. De soldaten weigeren allen Istellig, hun vertegenwoordigingen als poli tieke lichamen te beschouwen, zij willen slechts de openbare veiligheid waarborgen en oen ordelijk bestuur mogelijk maken. Hun politieke overtuiging willen zij niet als soldaten, doch als staatsburgers laten gelden. Deze dingen kwamen onmiskenbaar als algemeen© wil to,t uiting en toen een lid van den uitvoerenden raad het oproepen van een garde verdedigde, liet -men hem nauwelijks doorpraten. Toen hij boven 't irumoer Uitriep: zijt gij socialisten en ar beiders?'kreeg hij ten antwoord: „Wij hc- hooren tot geen partij, wij willen slechts veiligheid en eendracht". 1 Voortdurend werd uit de vergadering om de Constituantio geroepen. 1 De onofhankelijken komen ook steeds meer in het algemeen democratische vaar water en het onderscheid tusschen het standpunt van hun vertegenwoordigers in de rogeering en dat van de groep-Ebort is nog nauwelijks merkbaar. Dat blijkt ook duidelijk uit do proclamatie van de Prui sische rcgcermg, waarin ook een uiterst- onafhankelijk socialist, nl. Hoffmann, zit. Die proclamatie strookt volmaakt met het standpunt van de meerderheid. In alle burgerlijke kringen en ook' onder de hoofdambtenaren en officieren heerscht, zegt de (B|crlij,nsche corr. van rle „N. R. Ct.", dan ook weer een zeer tevreden en bijna hoopvolle stemming voor de naaste toekomst van Duitschland. De ergste vrees is geweken en men hoopt, den terugkeer der troepen ordelijk te kunnen regelen. Vóór de demobilisatie is argeloopen en de voorziening met levensmiddelen v'erzc- kerd, zal wel niemand van rechts zich roeren. Slaagt 3© regeering er in, deze taak te volbrengen, dan heeft zij een sterke positie, te m'eer, daar de keizer zoo verwonderlijk snel in alle kringen, is losgelaten. Groote sympathie heeft daar entegen 'Hindenburg weer gekregen door zijn houding onder do huidige omstandig heden. 'Het volk beseft de tragiek van het lot van dezen grijsaard. Gisteren is hij je Kassei aangekomen en door een vertegen woordiger van den R. v. A. ©n 3- *en het gemeentebestuur ontvangen. beid. Waarom zei ik deze geschiedenis verzinnen? Mijn broer Neville is zeker dood en buiten bereik van je wraak; als ik dat niet dacht zou ik het je niet ver teld hebben, want ik draag hem geen kwaad hart tpe." Lavarick's bevende lippen krulden zich tot een spotlach. „Je haat hem," zei hij met hecscho stem. j,Maar dat kan mÜ fiets schelen. Geef mij het bewijs. Wat heb je daar in je hand?" „Het bewijs dat je vraagt," zei Jor dan, en toen, alsof hij het deed tegen zijn zin, reikte hij Lavarick het papier over. 'het was een oude brief die cr uit zag alsof hij .gedeeltelijk verbrand was da tum en het begin waren vernietigd, maar do brief zelf en de onder toekoning waren er nog. Lavarick greep het papier en bekeek het nauwkeurig, toen sloeg hij de oogen op naar Jordan. „Het is het is haar schrift!" zei hij met heesche stem. „Het is haar naam, Rachd!" en hij zette zijn vinger op de ondertcekening. „Herken je het?" zei Jordan ernstig, bijna op modelijdenden toon. „Het is een hartverscheurende brief de smeekbede van een wanhopig meisje tot den man, die haar in 't verderf gestort en verlaten heeft." „Waar waar hebt u dit van daan?" vroeg Lavarick, zijn oogen afvegende alsof het gezicht van het bekende handschriff) Hoogst opmerkelijk is het streven der regeering om het krediet op den ouden grondslag zooveel mogelijk te bewaren. Karl Kautskv is minister van huitenland- sche zaken geworden. Ook de Pruisische rc roering heeft iets van zich laten hooreu. Zij heeft een op roep tot het volk gericht, waarin gezegd woidt De verkiezingen voor een wetgevende vergadering zulten geschieden op den grond slag van het gelijke kiesrecht, voor alle mannen en vrouwen en volgens het stel sel der evenredigs vertegenwoordiging. Tot aan de bijeenkomst dezer vergadering leidt de voorloopigo rogeering, die steunen kan op /iet vertrouwen der arbeiders- en so1- datenraden, de zaken. Zij beschouwt het als haar eerste taak om in nauwe samen werking met de rijksregeering te zorgen voor de orde cm veiligheid des lands en voor 3e volksvoeding. Alle ambtenaren, die zich ter beschikking van de regoering hebben gesteld, zijn uit drukkelijk bevestigd iu hun rechten en ge wezen op hun plichten. Van de vele zaken, die het nieuwe, vrije Pruisen thans en in de toekomst zal moe ten afdoen, noemen wij o. a.de instelling van eenlieidsscholen, de bevrijding van alle kerkelijke voogdij, de scheiding van kerk en staat, geheel gelijk kiesrecht voor beide geslachten voor allo gemeentevertegenwoor- digingen in stad en land. Democratische wijziging der districts- en provinciale rc- geei-ingen, snelle ontwikkeling van alle ver keersmiddelen, in do eerste plaats van spoorwegen en kanalen, opleving en mo- derniseering yan industrie en landbouw, vermaatschappelijking van zich daarvoor leen ends, groot-industrieele en landbouw be drijven, wijziging van de rechtspleging en de strafvoltrekking in den geest van demo cratie en socialisme, hervorming van het geboete belastingwezen volgens de begin selen van de strengste sociale rechtvaardig heid." Naar verluidt is do nieuwe Pruisische regeering voornemens, om zoodra zij voor goed is sameingcstehl. het Iluis van Afge vaardigden te o;nlb'nden cn hot Hoeren huis af te schaffen, i i Vau de zijde vau Duitschland ïs er op aangedrongen om nu zoo spoedig mogelijk vrede to sluiten. En naar hel schijnt heeft do Entente daar wel ooron naar. Naar de „Ivoln. Voikszfg." van vertrouw bare zijde verneemt, is voor het sluiten van een voorioopigen vrede de weg reeds gcuffend. Aan de onderhandelingen in het Franscho hoofdkwartier hebben, naar 't blad verder hoort, slechts Franschen en Engolschcn deelgenomen. Italianen cu Ame rikanen waren niet tegenwoordig. En uit Parijs wordt gemeld: Ten eijido de voorloopigo vredesonder handelingen op gang te brengen, zijn Bal four en Sonninb, ondcrscheidclijk minis ter van buitenlandsehe zaken van Grool- Brittannië en Italië, vandaag te Parijs ge komen. Lloyd George en Orlando worden binnen eenige dagen verwacht. Wilson is -wezenlijk van plan om' aan de vredesconferentie de©] te nemen. Bin nenkort venvacht men hem in Engeland, 't Is te wenschen voor Duitschland, dat spoedig do wapenstilstandsvoorwaarden worden herzien. De uitlevering van liet spoonvegmateriaal zou gewoon op een iamp uiÜO'Open. Prof. Cauor, hoogleeraar aan do Tech nische Iloogeschool to CharlotLenhurg, schrijft in de „Voss. Ztg." over het ge- hem verblind had. „Ik vond den brief in mijn broeders ka mer toen ik die opruimde na mijns vaders dood," zei Jordan kalm. „Hij lag bij ccnige verbrande papieren. Wil je hem mij terug geven alsjeblieft?" Lavarick vouw do hem op en stak hein in zijn zak; zijn oogen met een akelige uitdrukking waren op Jordan's gezicht ge vestigd. „Teruggeven? Teruggeven? Neen ik geef hem jo niet terug. Ik zal hem terug geven aan hem als ik liern ga dooden. 0 hemel I" en hij greep zijn hooft mei heide handarr en hield het vast alsof hij een aanval kreeg van razenyj. „Mijn dochter inijn arm kind! Dood. zogl ge dat hij dood is? Dat is hij niet; hij Jceft en ik zal hem vinden. Ik zal hij zweeg alsof hij stikte iu zijn woorden en f.rok aan zijn deftig boord ca das. „Geef mij een glas water." Hij greep een karaf die. op een tafeltje stond 'Cn wierp een glas water naar binnen toen stond hij daar, luid ademhalend en Jordan met onzekeren blik aanziende. Jor dan zag bleekor dan gewoonlijk cn. stond steeds niet de oogen op den grond gesla gen. „Voor jo eigen bestwil," zei hij, „raad ik je aan, en daar vertrouw ik ook op, dat jo geen overhaaste misdaad zult be gaan, voor jo eigen bestwil." Lavarick viel letterlijk uit, met een ge baar, uitdagend cn woest tevens. „Laat dat nuiay aan mij over," zei hij vaar, dat Duitschland voor de volksvoe ding en het verkeer bedreigt door de voor waarde der Geallieerden over de uitleve ring van transportmiddelen. Om een voor stelling te geven van de hoeveelheid uit te leveren wagons, zegt de schrijver: wij zullen ongeveer evenveel wagons moeten afstaan als voor den oorlog in het ge- heele rijk voor het vervoer van steenkool werden gebruikt, en ongeveer driemaal zooveel ris thans voor de voorziening met levensmiddelen noodig zijn. Als men de wagens aaneenschakelt rei ken ze naar het zuiden van Berlijn tot Florence (Italië) en naar bet noorden van Beilijn tot Drontheim (Noorwegen). Op de tegenwerping, dat Duitschland met veel minder wagons kan volstaan, omdat bijv. de transporten voor het front weg vallen, zegt de schrijver, dat er ook veel nieuwe transporten bijkomen, zooals voor 't vervoer van troepen naar Duitschland,en van krijgsgevangenen naar de grenzen, het terugbrengen van paarden, auto's en van. veel gerei en stoffen, die men in Duitsch land dringend noodig heeft, het vervoer van materiaal voor 't oprichten van nood woningen, voor 't inrichten van fabrieken voor vredeswerk en binnenkort ook voor grondstoffen voor do fabrieken. Bovendien zal met den vrede liet per- sonenvcikeer aanmerkelijk toenemen, zoo dat de vermeerdering de vermindering ver moedelijk belangrijk zal overtreffen. Nu Duitschland h'i van zijn wagons cn locomotieven moet afstaan, zal het aan de verken rseisehen onmogelijk bel hoofd kunnen bieden, zegt de sehr. Hongersnood en gehiek aan steenkool en een verval van het economisch leven zijn daarvan de onvermijdelijke gevolgen. Telkens weer komt do verzokcring van Ententezijde dat men Duitschland niet zal laten verhongeren. Nu weer heeft Bonar Law in antwoord op een vraag naar de maatregelen ter voorziening met levens middelen van onzijdige en vijandelijke lan den, in het Lagerhuis meegedeeld, dat deze aangelegenheid m handen is van den inter- geallieerden voedingsraad, die onmiddellijk stappen heeft gedaan en hoopt in de be hoeften van de betrokken bevolkingen te kunnen voorzien. Als ze nu maar ,dc Dailschera 'in de ge legenheid stellen om die voedingsmiddelen verder te transporieeren. Ilavas komt ech ter vertellen, dat van den eisch tol uitle vering van ttansportmateriaal niet! kan wor den afgezien, omdat Duitschland zooveel rol lend" materiaal van de Geallieerden heeft vernietigd. Hoe dat zit, kunueu wij nahmr- lijk niet beoordcelen, maar wet,is duidelijk dat hier spoedig raad moet worden ge schaft. Zwitserland hoeft van zijn armoetje reeds steun aan Duitschland toegezegd in ziju moeilijke omstandigheden, maar 't is zeer de vraag of ,het ook inaar ocnigszins in staat is. om zijn grooten buurtnnti uit den nood te helpen. In ieder geval is do wil er, en dat dicnL geappresieerd. Bonar Law voegde aan de hoven ge melde jjerklnring nog toe: Flko dag komen cr .berichten van ge vallen grootheden. De val van het militai- ristisch-autocralidcho pruisianismo sleept heel wat grootheden van don tweeden rang in zijn vaart mee. De voorloopigo volksrcgecring van Ba den deelt mee: Do groothertog heeft van 'de uitoefening van de regeermacht afgezien. Allo staatsgezag berust in handen der voorloopigo volksrogcering. Wij verklaren lnermee ,dal Baden een volksrepubliek is. Do nationale vergadering van Baden be slist eens voo-r al over den staatsvorm. met gebroken stem; toen uitte hij een ,-ike- ligcji lach. „Als u mij dal maar verteld, had, mij gisteravond «li en brief gegrom, /.ou ik het geld niet gevraagd hebben." Do iurmo Jordan ontstelde en een blik Van spijt verlcunde zich op zijn gezicht. Lavarick lachte weder, „Maar nu zal ik het geld hebben cn mijn wraak ook uk vervloek jullie alle bei. Ik vervloek iedereen die den naain vau Lynno draagt! Jij' en jullie's gelijken ziju het die cflis aan den duivel overleveren! Mijn meisje mijn aardig, onschuldig jneLs- jo bij br.ik bijna, in tranen uit, maar herstelde zich spoedig, alsof hij vermoedde, dat Jordan, met zijn ernstig gelaat, genoot van het gezicht van zijn chemie. „Ik ga hoen," zei hij hijgende. „Vrijdag, denk er nan. Ik zal gold liebbbn en .flat, zal mij helpen hein Je vinden. Van uw broer zult. ge geen last hebben als ik met hom afgerekend heb, Sir Jordan." Hij ging naar de deur, maar zijn hand beefde zoo, dat hij den knop niet kon omdraaien. „Boe open," zei hij ruw. Jordan gehoorzaamde en vergezelde hem naar beneden, naar de gangdeur. „U zult voor de papieren zorgen, nor. Smith," zei hij vriendelijk, tor-wille yan den knecht in do hall. Maar alsof hij zijn rol vergelen had, liep Lavarick do stoep af en de laan in met gebogen hoofd en een wit, verwron gen gezicht, met de hand in den zalc, waar in hij den brief gestoken had. (TTordi vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1