Schiedamsche Courant. üit de Tweede Kamer. TWEEDE BLAD (Zaterdag 1 Maart 1919, Na. 15993). De ontwikkeling van zijn werkjtian door Minister Aalberse heeft ongetwijfeld op de Kamer, een goeden indruk gemaakt, al inaakte^ns d" omvangrijkheid daarvan wel een oogenblik bevreesd, cn al deed ons dat het gevleugeld woord van Klaas de Jong 'iP> jaar geleden Kamerlid voor het toenmalige district lloom „daar komt toch niets van" in de gedachten komen. Enfin, laten wij maar mot te pessi mistisch wezen, al blijft hot dan ook waar, dat een .Minister nooit het volle van eigen wenschen bereikt. Z.E. begon met er op te wijzen, det het verblijdend was, dat arbeiders van alle richting thans van meening zijn, dat er op dit oogenblik door samenwerking veel ver kregen kan wordon, on hij was daarvoor dankbaar, diep overt mg/1 als hij was, dat van woelingen in dé eerste plaats de ar beider de dupe zou worden. Spreker zou 'dan ook geen plaats in het Kabinet heb ben aanvaard, als hij niet zeker was, dat dit een krachtige sociale wetgeving wensch- te te bevorderen. En al kan men geen beginsel loslaten, wij leven in een te groo ien tijd om niet heen te stappen over prac- tischo bezwaren. Met kracht moest hij op komen tegen da voorstelling, alsof de angst voor revolutie de Regeering tot voorstand ster van krachtige sociale wetgeving had gemaakt, en wie zich daarvoor beriep op Jiet feit, dat op 10 Dec. 1.1. de Regeering met veel grooter sociaal program voor den dag kwam dan in de Troonrede, heeft het geheel mis. Want daarbij wopdt vergeten, dat de Troonrede werd uitgesproken op een oogenblik, dat het nog oorlog was, terwijl het werkprogram feitelijk eerst in détails vastgesteld kon worden bij vrede, althans bij bet ophouden van den oorlog. Wat nu bet werkprogram betreft, op het gebied der Volksgezondheid, die ook aan het Departement van Arbeid kwam, krijgen wijlo. een ontwerp-keunng op de levens middelen, zoo uitgebreid, dat ze een keu ring op waren is; 2o. een aparte wet op de vleeschkeuring3o. een nieuwe gezond heidswet; 4o. een wijziging der Woningwet; 5o. een wetsontwerp ter voorziening van de i Rijnschippers met drinkwater6o. een (wetsontwerp betreffende de Rijksvoorschot- ten voor waterleidingen; 7o. een opium wet; 8o. een nolenwet; 9o. een wijziging der Hinderwet. Wat de Arbeidswetgeving betreft, stelt de Minister zich voor, te geven; .1°- Wet telijke regeling van arbeidsgeschillen; 2o. Wijzigingen van de Stuwadoorswet en Steenhouwerswet; 3o. de landarbeidersver zekering (er ligt een desbetreffend ont werp bij de Kamer), waarvoor de Minister het bestaande ontwierp belangrijk zal wij zigen of met een nieuw komen. -* En wat de arbeidsverzekering betreft: lo. de Radenwet; 2o. de verhooging van het Ouderdomspensioen tot f3 in overeen stemming met de moüe-Muralt3o. een wijziging van de Ongevallenwet, die tevens een verhooging van de uitkeering zal wor den; 4o. de noodwet voor oorlogszec^onge- vallen en voor de zeevaart en visscherïj- ongevallen; 5o. de uitgebreide maatregelen tot voorbereiding van de Invaliditeitsver zekering; 6o. een geheel nieuwe Arbeids wet; ffo. de instelling van den Hoogen Raad van Arbeid; en de Minister heeft zijn werkplan zóó opgemaakt, dat alles in 1920 gereed zal zijn; de Kamer zal dus men jnoet ook rekening houden met den tijd, dien de tUad vaa State aan het onderzoek der wetsontwerpen besteedt zoowat 'n anderhalf jaar houden voor de behandejing, maar dan vraagt» men zich toch af:" Zal zij daar door kunnen komen. ,nu zij 2/3' van den voor haar beschikbaren tijd aan de begroeting en aan interpellaties besteedt? Wat bet verbod van arbeid voor de ge huwde vrouw in de fabrieken betreft^ de Minister had zich er over verbaasd, dat Mevr. Groeneweg tegen dat verbod opkwam, op grond dat het gezin die inkomsten niet kan missen; dat herinnerde hem aan Bis marck's berucht woord, die tegenover den aandrang op Zondagsrust voor den arbei der, tde vraag had gesteld: Wie zal dan den arbeider het 1/7 van zijn loon vergoe den? Spreker hield zich aan de leer van Jules Simon, dat het onzin is het kind te beschermen en niet de moeder, en do dienstboden wil hij niet opnemen in de Arbeidswet, daarvoor is het huiselijk leven hem. te heilig. AVat den Hoogen Raad van Arbeid be treft, die moet bet instituut zijn, dat het Departement met de maatschappij verbindt, dat voorlichting moet geven omtrent wat en hoe er gedaan moet worden, en daarom moot die bestaan uit die lichamen, di© spontaan in het maatschappelijk leven zijn ontstaan. Want de taak van het Departe ment is een tweeledigeeen direct actueel© en een voorbereidend toekomstige; het moet de bestaande Arbeidsverzekering uitbou wen, maar daarnaast den maats ctiappel ijken groei nauwlettend gadeslaan. Dia Minister denkt zich dien raad als een kern van 30 a 40 leden, met daarnaast afzonderlijke commissies voor de verschillende bedrijfs groepen, voor de bakkerijen, de steenkojl- wterijen, kantoren, winkels, graphiscbe be drijven, en wat niet al. En daar die Ilooge Raad één is met het Departement, bleef de Minister tegenover den heer Notens volhouden, dat hij daarvan ook voorzitter zal moeten wezen; met eenig beleid kan de voorzitter van dien Raad leiding aan de debatten geven, zonder, zelf zijn oordeel uit lo spreken. 's Ministers rede, die van grooten ernst van de opvatting van zijne taak, naast veel bescheidenheid getuigde, maakte een ultne- meinden indruk, en wij dachten daarbij hoc jammer liet toch altijd geweest is, dat lalma door zijnet opbruisendheid, zijne on aangename manier van debatteeren en zijn te groote zelfingenomenheid, zooveel be dorven heeft. Aalberse heeft nu de Kamer al lialf gewonnen, terwijl Talraa op haar werkte als een xoode lap op een stier, en dat zelfs vaak als het zijne politieke vrien den gold. \'an do replieken valt dus niet veel te zeg gen; de koeren Schaper en Notens kwamen voor ditmaal in hetzelfde schuitje door beido aan te dringen op haast met den 8- uren-dag; de heer "Staalman begon met dm heer Reumer een vrij vinnig debat over da waarheidsliefde van „De Standaard", die deze tegen hem in bescherming had ge- nopian, en gaf als bewijs voor het conser vatisme in de anti-revolutionaire partij, dat de heeren Smeenk en Zijlstra elkaar in bun bladen, „Patrimonium" en „De Nieuwe Gro ninger Courant" voortdurend in de haren zitten. De Voorzitter, die den heer Staal man, die wei zijn haren maar niet zijn streken blijkt verloren te 'hébben, hierbij telkens tot de orde moest "roepen, trachtte vergeefsch hem aan h«t verstand te bren gen, dat de waarheidsliefde van het blad van Dr. Kuyper met de Arbeidswetgeving niets heeft uit te staan. Pe heeren Smeenk wii de AVildo kwamen rozen op het pad van den Minister strooien, van wien zij zooveel verwachten; de heer Reymer zette ©enige onjuistheden recht, die de heer Scha per over den hoogleeraar Veraart, pas te Delft als opvolger van den heer Aalberse Op getreden, had gedebiteerd, en de heer van de Laar, van wien men nooit vooruit weet wat weg hij uit zal gaan, verbaasde de Kamer door zijn verzet tegen fabrieksarbeid voor de gehuwde vrouw, op -grond van. het oud-liberale argument, dat dit een ingrij pen in de persoonlijke vrijheid zou wezen. Mevr. Groeneweg trachtte haai": „het ge zin kan die inkomsten niet missen" goed te praten met de verklaring, dat men in de kapitalistische maatschappij wel gedwon gen is in de eerste plaats niet economische belangen te rekenen. Maar de Béér Wijnkoop vond, dat 'de Minister zich in alles wat hij gezegd had als een ultra-reactionair had laten kennen, en beval dus politieke stakin gen tegen hem aan. De replieken stonden zoo vlerre beneden da rede ran 'den Minister, die trouwens veel meer medegedeeld dan gedebatteerd, had, dat ieder ander' er het zwijgen toe zou hebben gedaan, maar daar is de heer Aalberse to goed parlementariër Voor, psn zoodoende kwamen er dus nog eenige vol zinnen 'il:t iz'ijn mond. Deze minister zal hot met de Kamer wel rooien. B'ij de Begroeting gingen, afdeeiingen I en II, kosten ma het Departement van Arbeid, zonder discussie onder den hamer door. Maar bij Afdeeling IU, Arbeidsverzekering, gaven de Algemeene Beschouwingen aan leiding tot het gewone verschijnsel., jil. het overvragen van de sociaal-democraten. Men ken,t de positie. Na den jaren langen strijd in de Kamer over Ouderdomsverzie- kering of S taatspensionneenng, een strijd, die helaas op de ruggen Van de oude be- hoeültgen is gevoerd, is de Kamer eindelijk tot de verstandige conclusie gekomen, dat dezen niet langer de dupd v,an de historie mochten wezen, en is men tot een compro mis gekomen, waarvoor Minister Ruij's door zijn mededeelingien op 10 Dec. D+ den grondslag heeft gelegd. De premies in de Invaliditeitsverzekering zuilen geheel voor rekening van de werkgevers w,orden ge bracht, zoodat de arbeiders dus niet alleen zullen knrjlgen leen premievrije ouderdoms rente, maav ook een prennevtrijo invali-i diteitsrente. /De ouderdomsrente zal piet op 70-jarigen, maar op 654jarigen leeftijjd ingaan, terwijl het bedrag van f2 op f3 per week zal w'orderi Verhoogd. Naast de weezenrente zal ook Oen weduwenrente^ die trouwens het wetsontwerp-Kuyper reeds bevatte, worden ingevoerd. De piet-arbei ders, .{waarmee natuurlijk niet bedoeld rijn menschep die niet werken, maar rij, die niet in loondienst rij|n), dio niet op 65-ja- rigen leeftijd in hun levensonderhoud zou den kunnen voorzien, zullen zich vrijwillig kunnen verzekeren, terwijl de administratie kosten daarvan zulleu gedra&en worden door* den Staat, en zij 3ie bij1 aaiméming van de wet 65 jaar rijn'; krijgen do uit keering, juist zooals de 70-jarige arbeiders die .van de wet-Talma kregen, vóór dat die. wet in werking was getredep. I Dat was het compromis. Was daarmee nu in strijd, dat de heer Sannes met oenn motie kwam, om nu dadelijk met terug werkende kracht tot 1 Jan. 1918 ook de 70-jarige rd-df arbeiders bet pensioen toe te fcpnnen? Allerminst. Want hier werd geep enkel beginsel geraakt. Toen bij de wet- Talma, het groote amendement Borgesius-— DxucberTydeman kwam, om ook de niet arbeiders in de wet op te nemen, ging het om de groote vraag: Arbeidersverzekering of verzekering van oude behoeftigen. Daar was Rechts, toen den Minister gteunc-nde, unaniem "tegen. Maar die positie is sinds de verklaring van den premier op 10 De cember geheel veranderd,. De Ministec wil die oudjes onder de niet-arbeiders ook helpen, en de kwestie van de motie-Sannes is er slechts eene van vroeger pf later. Ze had dan ook kunnen bestreden worden op financieel© gronden, maar niet &ejj een beroep op het compromis, dat daaxdooij geschonden zcu worden, en de heeren Snoek Hpnkemans, Rutgers en Kooien, dip zulks stonden te betoogen, wajon <p- geheel naast, of zouden dat geweest zijn, als wij niet begrepen, waar, der Rechterzijde de schoen wrong) Zij was hang, dat als do motie-Sannes werd uitgevoerd, links vap, die vrijwillige verzekering .voor de niet; arbeiders heel weinig meer zou voelen j en dat ze dus piet dio pitvoering da kans liep, dat daarmee een stuk van de gehatq staatspensioneering zijn intree zou doen, En niet over eene meerderheid beschik kende, en op dat stuk wantrouwig van aard zijnde, nam zij, ten koste van de behoeftige ouden, het zekere voor "het onzekere, erf zoo werd de motie-Sannes met Rechts te gen Links, 35 tegen 30 stemmen om hals gebracht. Dit had niet gebeurd, als links op zijn post ware geweest, maar alleen de L. U. was in baar geheel aanwezig; van de sociaal-democraten ontbraken er niet min der dan zes. De heer Duys kwam met een motie op de proppen, waarmee hij1 de les van Bebel, dat de sociaal-democraten minder op het bereiken, dan op het meer vragen, dan. an dere partijen, uit moeten zijn, goed ter harte werd genomen. En wel omj de Inva- liditeits rente onmiddellijk van f2 a f3, op f5 en f7.50 1e brengen. De heer Duys be greep, dat lang praten daarover geen zin had, en nadat de Minis ter gezegd had, dat hij er maar het liefst over zou zwij gen, kelderde die met 47 tegen 18 stem men; behalve de sociaal-democraten werd ook de heer Henri ter Hall pr door be koord. 1 l>e discussies over deze moties hadden nog zeer lang kunnen duren, als pr geeai motie-Rutgers Ware aangenomen om de debatten te sluiten, waartegen nog 23 le den van alle richtingen zich verklaarden; zelfs de S. D. 'A'. R. 'stemde hierbij tegen elkaar in-. Het misverstand, dat men de de batten zou smoren door aan noodeloos gepraat een eind te maken, boerscht dus nog bij velen. 1 Be vereenvoudiging van de Radenwet, en Ide aanvrage om de gelden 'daarvoor, zijn zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Hiermee is de moeilijkheid, waarin de Eerste Kamer door haar bekende be sluit deze zaak gebracht heeft, opgelost. Het debat over de vierde ufdoeling (Volksgezondheid en Volksnuisvestingj was Vrij mat. Do heer Schaper "bracht de wo ningkwestie op Eet tapijt, en waar zoo veel gemeenten de krotten tot nadeel van de volksgezondheid laten bestaan, pleitte hij voor de leading in één hand, met \üt- isrftakeling van de gemeenten, en zijn partijgenoot Hermans gaf mede Vele voor beelden, waaruit de urgentie Van het Wo ningvraagstuk duidelijk bleek. De heer Lely kwam met alle kracht op tegen de schrap ping van de subsidie (f 15.000) aan bet Instituut der Volkshuisvesting, en vreesde, dat het verstand van den Minister van Fi nanciën 'hier had1 gezegevierd ovler liet hart van den Minister van Airbeid. Heel wat belangrijker dan dat alles was Eet intermezzo van de mededeeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken, dat de Belgische Regeering periiment blijft weigeren aan de onze mede te deelen wat ze op de Vredesconferentie ten opzichte van Nederland heeft jgeëischt Ze wil alleen loslaten, dat ze Eet voorstel gedaan heeft tot de opening van onderhandelingen tot herziening Van zekere bepalingen der trac- tatem van 19 April 1839, en eerst als dit voorstel is aangenomen, zal zij onze Regeering op de hoogte stellen van hare zienswijze in zak© van de waagstukken, die ook voor Nederland van Bij zonder belang zijn. (Deze snorkende taal Werd met Hoongelach in de Kantel* ont vangen). Minister van Kamebeek voegde er aan toe. dat de Nederlandsche Regeering meit het oog op de goede verstandhouding 'tusschjen beide naties deze. houding betreurt, en dat zij alle verantwoording daarvan vóór do Belgische Regeering laat, en haar dit hóeft medegedeeld. Die Regeering zal daar van ook mededeeling doen aan de vijf groote mogendheden te Parijs, alsmede van haar voornemen, om geen grondgebied af te staan of verkregen rechten prijs te gevtem Goed zoo. Deze waardige houding is het ©enige wat men tegenover de onbeschaam de en ondankbare houding van België kan stellen; dat dit volk niet Koog staat be wees Eet reeds door het feit, dat zoo vele van zijn jong© mannen in den oor logstijd een lékker leventje in Nederland verkozen boven de verdediging van eigen land. Maar grootspreken kan ieder, en Wil son zal met dezen grooten mond wel raad Veten. Men make zich dus niet noodeloos ongerust En toen ging Eet uitspreken van wen schen tegenover Minister Aalberse weer 'zoe telijks voort, die op Koofscbe wijze t<3kens verklaarde, dat alles zijn aandacht zal heb ben; mein LiebcEen, was willst du noch mehr? GeluSddg zal hij het woningvraag stuk, dut inderdaad urgent is zeer ten harte nemen, en de Keer Lely kreeg de magere troost, dat, als de Minister de subsidie aan Eeit Instituut voor Volkshuisvesting prijs gaf, dit was om van zijn collega van Financiën ■twéé ton voor de tuberculosebestrijding los te krijgen. Do best laten -wij schieten .be halve de motie van Mevr. Groeneweg om de Kamer te doen uitspreken, dat de Mi nister, in de overweging dat de bescEerming van hét kind begint bij de zorg voor de moeder, maatregelen zal treffen, om te ko men tot een premievrije uitkeering bij zwan gerschap oï bevalling aan alle vrouwen, die deze noodig hebben, om naar behooren baar moederlijke functie to vervullen. Deze motie zal op een. nader te bepalen dag worden behandeld, en als 'de Minister ze niet wil, dan zal hij door Mevr. Groener weg min of meer in zijn eigen netten zijn gevangen. Hij liet zicE daarover echter terecht nog niet uit, maar zijne opmerking, dat hij met zooveel belangstelling had ge luisterd naar spreeksters opmerkingen over de moedcrscha.pszoig, word door Mevr. Ggpcneweg Handig aangegrepen als een bc- SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSiiSSHSS yssssssss vijs, dat hare motie te zijner tijd bij Z. E. een gunstig onthaal zou vinden. 1 De begrooting is Woensdagmiddag om kwart voor zevenen de voorzitter had het er op gezet ze af te doen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Er zou trouwens niet zijn kunnen gestemd, daar de overgebleven getrouwen weinigen wa ren en geen der Bolsjewiki was meer aan wezig ojni den Minister dit succesje te Laten ontgaan. De Minister van Oorlog heeft zich op het begrijpelijke standpunt geplaatst, dat ons kleine land met de ontwapening niet kan Voorgaan; dat wij de ontwikkeling der internationale Verhoudingen hebben af te wachten. Wij kunnen, als het noodig' is, weer mobiliseeren en de lichting 1917 gaat volgende week naar huis; verder kan op dit oogenblik niet gegaan wordon. De motie- Bpmans tot reorganisatie en venninderirig van het leger lieeffc hij niet noodig, want hij is op heide bedacht; een Staatscomirns-1 sie van burgers en müialiren zal hom daarbij tot voorlichting dienen. Dit was dus het antwoord aan hen, die vroegen! of wij paraat zullen Zijn, als dit onverhoopt noodig mocht worden, en aan hen, die naar de toekomst vroegen. Den militairen groet wil hij behouden, maar dien beper ken tot het noodige, en onder gelach tier- inneerde hij er aan, dat die ook in het repuhlikeinsch-socialistische Duitschland behouden bleef. De fortenbonw is stop gezet, en de nabestaanden van den in den mobilisatietijd overleden militairen zul- len ondersteuning krijgen. Den opperbevel hebber bracht hij lof voor alles wat deze gedaan had. Verbetering van den geest in het leger zal hij met kracht bevorderen. Ten slotte de mededeeling, dat de mobi lisatie de lieflijke som van 982 millioen gekost heeft, wat een dikke 6 ton per dag uitmaakt, en dat er op dit oogenblik geen opdrijving van oorlogsuitgaven is, daar de begrooting wat de gewone uitga ven betreft, drie millioen lager is dan vroeger. De rede, van papier voorgelezen en goed in elkaar gezet, stelde hen, die direct ont wapenen wilden, bitter teleur en de ijver om te hervormen in overeenstemming met deil polsslag van den tijd, was bij den Minister ook niet meer zoo groot als in de Novemberdagen, waarbij" niet vergeten moet worden, dat de Entente teleurgesteld heeft in het voortmaken met den vrede, zoodat de kleine Tandem nog niet weten waar Ze aan toe zijn. Onder de teleurgestelden was de heer Marchant het heftigst maar ook de be baarde heer Schokking was niet voldaan en kwam met een motie, waarin wel erkend wordt, dat wij thans nog niet kunnen be- oordeelen, in hoeverre wij tot ontwapening kunnen overgaan, maar waarin aangedron gen wordt op „aanstonds ingrijpende her vormingen", waardoor een andere verhou ding tusschen meerderen en minderen, een geregelde rechtspositie en scherpere con trole op de uitgaven zal worden verkre gen. Verder is er nog een motie-Duymaer van Twist, om de onderofficieren, die meer dan zes jaren diens! hebben, direct meer tractement te geven; dan die van den lieer B.cunans, een motie-ZadelhoffK. ter Laan, om die gedemobiliseerden, die daaraan be hoefte hebben, en die vóór 1 Aug. 1918 ontslagen zijn of met klein verlof gingen, f 6 per maand te geven tot een maximum vau f120, wat 16 millioen zou kosten; een motie-K. ter Laan, dat de Regeering de Wenschen moet inwilligen van den so- ciaal-democratischen Bond van Dienstplich tigen. De motie-Duymaer van Twist werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De motie-Bomans eveneens, gesteund dooreen deel van Rechts en Links. Hierin lag geen nederlaag voor den Minister, daar liij ze slechts als overbodig had getaxeerd. Be denkelijker was voor hem, dat do conclusie van de Commissie, in wier handen hot adres van den Bond van Dienstplichtigen was gesteld, en die luidde, dat de Regee ring met de wenschen, daarin vervat, reke ning zou houden, niettegenstaande zpjn ver zet, door de Kamer Werd aangenomen. De overige moties werden verworpen; merkwaardig was het, dat de heeren Wijn koop c. s. hun stem aan de motie-K. tor Laan onthielden; wat kou de socraal-demo- cratischo Bond van Dienstplichtigen, vol gens hen niet anders dan een vereeniging van de bourgeoisie, dan ook voor goeds kunnen vragen? Minister Alting von Geus au loopt natuur lijk geen gevaartoch zal bij ,good tdoen niet te vergden, dat men in de Tweed© Kamer in alle partijen thans op daden van hem wacht. L#»d*n baizea. De minister van landbouw hoeft, met in gang Van 1 dezer, opgeheven de commissie van advies inzake tiet gebruik van, looden buizen vcior de drinkwatervoorziening: voor den nieuwbouw, onder dankbetuiging aan de leden van deze commissie voor de door heir in, deze functie bewezen diensten. Tl* on looi. De minister van landbouw heeft, met in gang Vau 1 dezer, ingetrokken zijn be schikking, houdend het verbod tot vervoer en aflevering van tui vu dat tot vervoer en aflevering van. maagdelijk bloklood, oud lood en hersmolten bloklood, loodasch, nieuwe on oude looden artikelen. Bi rijmnood. Men seint ons uit Weltevreden: Li den volksraad is meegedeeld: De voorraden der regeering bestaan uit -100,000 pikol, feitelijk is uitsluitend Pjang- kok-rijst te verkrijiaen. De regeering heeft 2.300,000 pikol levensmiddelen doen dis- tribueeren, waarvan de kosten 24 millioen hebben bedragen. Door het later ingevallen natte seizoen zijn 1,500,000. bouws minder met rijst be plant dan in 1918. De directeur heeft den nadruk gek-gdi op de mislukking van den oogst in 1918 als gevolg van droogte en influenza. De toekomst is eveneens ongunstig als gevolg van een nieuwe periode van droogte in Januari. Men seint uit Weltevreden: (Voedings toestand-debat in den Volks raad.) De regeering drong aan op uitbreiding van het bebouwde oppervlak, nam maatre gelen om te voorzien in het noodige cre- diet, en zette spoed achter de inigatiewer- ken en wadoeks. Zij dwong de onderne mingen in de buitengewesten om de voe dingsmiddelen voor do eigen koelies te Ver bouwen. De regeering is voornemens ook in de toekomst voort te gaan met den aankoop van buitenlandsche rijst van padi op Java en den verbouw van voedingsgewassen aan te moedigen. De regeering overweegt maatregelen opdat er op hef gunstigste tijd stip geplant worde. De regeering zal in de buitenbezittingen groote oppervlakten reserveeren voor de cultuur van voedingsgewassen en het stich ten van laudbouw-koloniën aanmoedigen. Zij is ook voornemens de stichting van particuliere rijstondememingen als in Calï- fornië aan te moedigen. De heer Sihinga Mulder doelde mede, dat de regeering nog niet tot een besluit is gekomen ten aanzien van de Vermin de ring van het plantareaal der Euro- peesche culturen, daar de onderhandelingen om een zélfde hoeveelheid Rangoonrijst te verkrijgen als de vermindering van dat avaal nu kunnen opleveren, nog gaande zijn. Hebben die onderhandelingen geen suc ces, dan moet de kwestie van die vermin dering weder .onder de oogen gezien wor den. Rljkskanteoï-iink, De minister van landbouw heeft, met in gang van 1 dezer, opgeheven de commis-. sie van advies inzake lood, onder dankbe tuiging aan de leden van deze commissi© voor de door hen in deze funtie bewezen diensten. STA»SN1EP^S. 't lat. Voor een stampvolle zaal hield gister avond de heer Ph. C. Visser ©en lezing over de reis met zijn vrouw naar het Kau- kasische geborgte en Rusland. Spreker vertelde op zeer onderhoudende wijze, hoe hij in Juli 1914 over zee naar het Kaukasischc gebergte reisde cum ©enige waarnemingen te doen, en hoe deze reis door het uitbreken van den grooten Euro- pecschen oorlog geheel andere verliep. Den 3en Aug. kwam spreker to Batoem aan en hoorde daar voor hot eeret van den verschrfklmtijkeu oorlog. Wat te doen? Direct terug met dezelfde boot, of naar Tiflis doorgaan, waar zij een ander lid van de expeditie zouden ontmoeten? Tot. het laatste werd besloten, en al was dit natuurlijk een groot besluit, spijt hebben do heer Visser on zijn vrouw er niet van gehad. Na over verschillende finesses van zjjn doorreis door Rusland gesproken te heb ben, vertelde spreker, lip© zij over Zwe den, Denemarken en Duitschland eindelijk weer veilig in bet vaderland aankwamen. Spreker was vol lof over de kennisma king met Rusland en do Russen. Toen dan ook in 1916 een ambulance voor Rus land in gereedheid gebracht werd, hebben do heer en mevrouw Visser do gelegen heid niet laten voorbijgaan om zich bij dio ambulance aan te sluiten, om' de ken nismaking mot het land nog eens te her nieuwen. E11 ook deze tweede ontmoeting met de Russen is niet tegengevallen. Op een fris- sche en fleurig© wijze verhaalde spreker voorvallen, die een aardig licht wierpen, op de Russische toestanden gedurende het begin van den oorlog. Tijdens zijn verblijf hij de ambulance is spreker nog in de gelegenheid geweest een uitstapje tc maken naar het Russische) front, do voorste loopgraven werden be zocht en zelfs een tochtje per luchtballon cn vliegmachine werd aangeboden ©n aan genomen. Veel interessants kwam ons hier over tor oorc. Na de pauze werden lichtbeelden ver toond van een uitstapje, dat spreker ge maakt heeft naar wel niet detn hoogsten, maar dan toch een hoogen top van den Kasbck. Toen da lieer cn mevrouw Vis ser ten tweeden male Rusland verlieten^ vertelde spr., verzochten de soldaten, als dank voor hun diensten bij do ambulance, den heer en. mevrouw Visser te mogen jonassen. Tegen elven was de lozing af- geloopen. De heer A. Prins opende tie lezing en dankte na afloop den heer Visser voor de aangename wijze, waarop allen onder houden waren, en sprak den wensch uit, dat we hem een volgend jaar weer moch ten hooien. DER.

Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 5