Donderdag 24 April 1919. ZIJN IDÉE. Jntereomm. Telefoon No. 103. Bericht. 728te Jaargang Kc. 16038 BUREAU: LANGE KAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Vrijgeven gewassen. BUITENLAND. Moeilijkheden te Parijs. Uit Hongarije. Uit Beiereu. Diversen. De«e eottrtnt TemhSni dagslpfc, metnit- «ondering ran Zob- en Feestdagen. Prijs per kwartaal I 2.—; franco per post 2,50. Prijs per week16 cents. Afzon derlijk nummers 6 cents, Abonnementen werden dagelijks aangenomen. Adrertentiën voor het eerstvolgend num mer moeten vóór twaalf unr aan het Bureau beiorgd r.iju. Ken bepaalde plaats van gdvertenlitn word! niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs der Adrerteatiënran 15 regel» f 1.30: tedeie regel meer 25 cents. Reclames 60 cents per regel. Adrertentiën en Reclames met 10 in het Zaterdagarond- nummer met 20 verhooging; Incasso kosten 5 cents* postbwtantiea 10 cents. TarieTen van adrertentiën bij abonnement tyn aan bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Advertentièn op genomen a 40 cents per advertentie ran hoogstens 30 moorden, ieder woord nieer 2l/t cent, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Zij, clio zich met ingang van 1 Mei a.s. voor minstens 3 maanden op de „Schiedamsche Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. ""Ss Bij of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andore officicele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter kennis van. belanghebbenden wordt gebracht, dat de handel in spelt, winter- gerst, vierrijige en tweerijige zomergexst, boekweit, erwten, veldboonen, alle soorten stamboonen en stokboone;n, pronkboonen, blauwniaanzaad, geel en bruin mosterdzaad, karwijzaad, rood klaverzaad en meidezaad wederom geheel vrij is. De landbouwers behoeven geen dorsch- opgaven meer in te dienen (beschikking Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Heel van 22 Aug. 1918. no. 39109/46). De beperkende bepalingen voor winter en zomertanve, rogge, haver, cvene, lijn zaad, koolzaad, (raapzaad, boterzaad en dederzaad) zijn echter onverminderd van kracht gebleven, behalve die, genoemd in de beschikkingen van het Rijksbureau voor noemd. van 22 Augustus 1918, no. 39109/46 en van 3 December 1918, no. 20539/43. De vrijgegeven gewassen kunnen na 1 Mei as. niet meer bij den Regeeringscomuiissa- ris voor de Provincie Zuid-Holland worden ingeleverd, terwijl voor stamboonen daar voor de gelegenheid zal openstaan tot 1 Juli a.s. Schiedam, 24 April 1919. 684/41 Men heeft de moeilijke vraagstukken id. ,w z., die, waarover tusselien de groote mo gendheden verschil van meening bestond, verschoven tot de laatste dagen van de vredesbesprekingen. Zoo te voorzien was, ..zijn daardoor groote moeilijkheden ontstaan Men kan een vervelend karweitje soms wol eens uitstellen en nog eens uitstellen, maar per slot van rekening moet men er toch aan geiooven en dan heeft men bovendien nog de narigheid gehad er zoo lang te hebben tegen op gezien. 'Zoo gaat het te Parijs ook op 'l oogenblik. Eerst heef! Wilson gedreigd, om heen te gaan en nu is het Orlando, die het niet langer kan uithouden. Het verschil lussehen beide is' echter, dat de eerste het bij een bedrei ging heeft gelaten en de tweede vólgens een V. D. bericht reeds moet zijn vertrok ken. Men komt makkelijker van Parijs naar Rome, dan naar Washington, en dat is maar gelukkig ook. Wilson heeft geduren de den tijd, dal de „George AVashington" naar Frankrijk overstak, gelegenheid gehad zich te bedenken. Aroor de wereld is hel beter, dat Orlando verdwijnt dan Wilson, ofsu aon ue gevolgen van het besluit van den eersten Ilaüaa nscbcn gedelegeerde toch ook zeer belangrijk kunnen zijn. Was AVilson den oceaan overgestoken, dan had Orlando stellig niet Parijs verlaten, want het is 'de president geweest, die hein ge dwarsboomd err 'hem genoodzaakt heeft altijd volgens 'de Ilaliaansohe opvatting om te verdwijnen als profest tegen Üe Naar het Fransch van VICTOR CHERBULIEZ. 53) „U meent dus ,dat ik comedie speel?'' vroeg ze. „Ik hen openhartig!, mijnheer, van een buitengewone openhartigjhcifl zelfs. Dat is mijn eenige dcugjd. Op geen enkele an dere maak ik aanspraak en ik heb ook niet graag, dat anderen mij voor b'eter houden, dan ik ben. Maar nu wilde ik u wel op mijn beurt vragen: voor wie en wat houdt u mij? Aroor een meisje met romantische neigingen Laat ik u dam gauw uit den droom helpen. Een zeer positie ven, zeer praktiscken geest heb' ik. Mis-i schien 'is dat een gevolg van mijn opvoe ding. Men heeft niet gewacht tot ik lang© rokken droeg, om er mij van te doordrin gen, dat er niets droevigers bestaat, dan, het lot van een meisje van hooge geboorte, die hij lange na de middelen niet bezit, om te voldoen aan de eischen, die zij het leven stelt, want u weet toch wel, dat de eischen van dergelijke meisjes vele zijn. Men heeft mij geleerd de armoede te be schouwen als een groot kwa!ad, als iets belachelijks. Ja; het is een van "die kwalen, die met alleen pijnlijk zijn, maar die het .leïen ook zo.pdanig ontsieren, aJs oom houding die aangenomen wordt ten op zichte van 'je llaliaansche eischen. De zaai, is bekent. Italië is bij hel ver drag van Londen een belangrijk -luk van Dodenrijk-Hongarije belooft door Frankrijk en Engelanl. Xu hel er echter op aan komt den buit in bezit te nemen, worden er moeilijkheden in den weg gelegd. Ame rika zegt n.l„ dat bet .strijd tegen de be ginselen waarop men overeengekomen is vrede te sluiten, als men Italië de gebeele Adriatische kust geeft. In een manifest verklaart Wilson, dal vele groote en kleine mogendherlen ten strijde zijn gegaan, zon der te weten van de particuliere overeen komst van Londen. Voorts Is O os ten rij k- Ilongarije uileen gevallen en nieuwe slaat jes zijn ontstaan onder de lresoherming .ter Entente, wier ontwikkeling gewaarborgd moet worden. Bovendien, zegt dit mani fest, is de oorlog geëindigd door DniDrh- land een wapenstilstand en vre,dc voor te stellen, die op eenige duidelijk omlijnde beginneten zullen berusten, welke een nieu wen slaat van zaken van recht en billijk heid zullen fc voorschijn roepen. Op deze beginselen is de vrede mot Duitschlaud niet slechts ontworpen, (maar ook onder'woorden gebracht. Die beginselen zullen ook ten gron Ls/ag moeten liggen, zegt AVilson, ten hpziebte van deze kwestie en daar Fiuine ten uitgang en ingang strekken moet van den handel, niet van Italië, maar van do landen ten N. eri N.AM van die haven, Hongarije, Bolie- men, Roemenië en de staten der nieuwe Zuid-Slavische groep kan Fiuine niet aan Italië toegewezen worden. Deze duidelijke uitspraak van AVihon hoeft, de maat blijkbaar doen overloopen. Orlando Imd al eerder van zijn plan om zich terug te trekken, kennis gegevenLlovd George heelt nog geprotreerd, om hem van zijn voornemen terug te brengen, maar na de uitlating van AYibon was hel blijkbaar niet meer mogelijk, tol overeenstemming te komen. Beuter verneemt dat Groot-Brilannié aan Italië in zijn eigen belang heeft aange raden eenige van zijn eischen te laten vervallen, doch indien de Italianen op hun rechten staan, volgens het verdrag van Lon den, Britannië en Frankrijk hun on der- te ekening gestand zuilen blijven. Zij heb ben er echter, op gewezen dat het verdrag Fiume aan Kroatië toekent en dat. indien het verdrag ten uitvoer wordt gebracht, deze bepaling eveneens in acht moet wor den genomen. Lloyd George en Clemenceau liebben ge tracht een of andere regeling te treffen. 'AVilson heeft zijn verklaring op eigen ver antwoordelijkheid afgelegd, zegt Reuter. Men mag nu met eenige spanning afwach ten. wat er nu gebeuren zal. Dezer daeen heeft Orlando nog gezegd, dat als de eischen van Italië niet ingewilligd worden, een re volutie zat uitbreken. Of het zoo'n vaart zal loopen, zal de tijd moeten lecren. Ook laat Italië sabelgerinkel hooien, lu.aai gezien de afhankelijkheid van Amerika, zal het die dwaze plannen wel uit 't hoofd laten. Eoj. tweede moeilijkheid, die 1e Darijs op den voorgrond treedt is de kwestie van het veroverde Kiau-tsjau. Japan meent, dat het alleen daarop aanspraak kan maken, terwijl China ook gaarne wel iet- in dit gebied zou te zeggen hebben. De .groote kwestie," hoe de Duitschcrs te Parijs zullen ontvangen worden, als koe riers of als onderhandelaars, is nog niet volkomen duidelijk maar het antwoord dat de Geallieerden aan de Duifcsche regee ring lieefl gezonden is zeer bemoedigend voor de Duitschers en .zal'ongetwijfeld onder hen een stemming van tevredenheid wekken De nota, döor Nudaut onderteekend, luidt als volgt: lo. de Buitsche gedelegeerden kunnen vertrekken, wanneer zij daartoe bereid zijn. De Duitsche regeering wordt verzocht, het tijdstip van hun vertrek zoo spoedig moge lijk mede te deelen. Hun reis iii het goal- laat geschonden kan worden door de pok ken. Ik zal u "da,n ook eerl.ijk' bekennen, mijnheer, dat ik er in het eerst met kracht tegen opgekomen hen, toen mijn vader mij uw aanzoek meedeelde. „Maar dat is een huwelijk beneden onzen stand!" begon ik. „Jawel, maar het is zoo'n goede partij." „Zou ik .in onzen kring niet net koo'n goede partij kunnen doen?" „Dat betwijfel ik." „Maar kunt u mij dan tenminste ver zekeren, dat het jongmensch in mijn smaak zal vallen?" „AVecs al blij, als hij je niet onsympathiek is." „Nu mijnheer, en daar dit het geval is en ik u voor een degelijk rnensch. houd, stem ik dus toe in uw aanzoek." „Mijn God, wat is u goedriep Lionel. „Mijn geluk is overweldigend. Zal ik mij op de knieën werpen, om er u voor te bedanken?" „Dat is volstrekt onnoodig. Die formaliteit schenk ik u." „Ik geloof, Öat wij ons onderhoud nu wel als geëindigd kunnen beschouwen," hernam hij kalm. „Dat wij eikaar voor het oogenblik genoeg gezegd hebben." „Dat geloof ik ook. Een bekentenis heb ik u nog te doen, een bekentenis, Üio mij' zwaar op het hart ligt, waarom ik er dan ook maar onmiddellijk mee te voorschijn treedt. Ik geloof, dat u wat jaloersch is, mijnheer. Gisteren, toen ik het genoegen had, u te ontmoeten aan den oever van de Lamourde, heeft u zich allereerst wil len vergewissen, of mijn hart wel vrij was en heeft u mij gevraagd „AVie die Theodore was?" vulde Hij1 aan. „Ja, tpaar nu doe ik idaaï ook gèen verdere lieerde gebied wordt zóó geregeld, dat zij avonds in Arersailles aankomen en zich rustig kunnen installeeren 2o. de Duitsche godelegeerden zullen over elke vrijheid van bewegen tot het vervullen hunner opdracht beschikken, eveneens hebben zij Volkomen vrijheid voor de telegrafische en telefo nische verbinding met hun regcering: 3o. de Duitsche gedelegeerden kunnen thans reeds hun commissie van drie Men naar A'ersailles zenden om het verblijf voor te bereiden. Ofschoon de nota in 't midden laat, of er onderhandeld z;d worden, kan men nu vrij verzekerd zijn, dat er over de voor waarden samen gesproken zal worden. Naar het „Berliner Tageblatt" mei R, zal 3c Duitsche vrodesaR aardiging in het ge heel uit 80 personen bestaan. Behalve de zes onderhandelaars zullen er zeven ver tegenwoordigers van buiterdandsche zaken en twee vertegenwoordiger-; van de overige betrokken ministeries, van den genenden staf, de admiraliteit en de wapenstilstands- commhsie zijn. A'oorts vertegenwoordigers van het bureau voor vredesonderhandelin gen, secretarissen, tolken, bureau-per.soneel voor den Inlichtingendienst. liet personeel van den telegraafdienst zal den 28en April in een extra-trein over Keulen naar Ver sailles vertrekken. Do gedelegeerden zullen vermoedelijk 's avonds van den len Mei aankomen. Een cornmi-sie, bestaande uit 3 personen is reeds, op weg naar A'ersailles, te Spa aan gekomen om in de stad, waar de vredes onderhandelingen zullen plaats hebben het een en ander in gereedheid te brengen. AA'olff weet mee te deelen, dat de 1) ui Dehors beslist niet eerder dan 28 April zullen vertrekken. Dat de vrede echter nog niet tot Ktand is gekomen. a!s de gedelegeerden elkaar ontmoet hebben, wordt duidelijk, als men leed, wat de Duitsche rijksminister van financiën in bet „Berl. Tagebl." opmerkt, als bij de v'raag bespreekt,- op welke voor waarden vrede gesloten zal worden. Na te hebben vastgesteld dat de 14 pun ten van AVilson een onwrikbaren vredes- grondslag voor Duitschland moeien vor men, "HeKandelt Gothein de verplichting tot herstel van de oorlogsschade aan het particuliere eigendom in België en Noord- Frankrijk. Deze arbeid moet evenwol geen door krijgsgevangenen verrichten slavenar beid zijn, doch de vrije arbeid van vrije mannen. De betaling van het verschuldigd bedrag moet over jaren worden verdeeld. Het be drag mag niet zoo hoog zijn dat Duitsch land in duurzame knechtschap geraakt. Slechts wanneer Duitschland een krach tige economische opleving doormaakt, zal het in staat zijn l'inancieele verplichtingen na te komen. l>e min. vervolgt danHet spreekt voor ons van zelf dat aan Elzas- Lotharingen het recht, moet worden gegeven door een vrije -stemming over zijn staalkun dige positie te beslissen. Over de afschei ding van een door zoo in-Duil-che bevol king bewoond gebied ais het Saar-bekken kan met ons niet worden gepraat. AVij zijn bereid de Fransche kolenmijnen we derom in hun vxoegeren staat terug te 'brengen en tot zoolang Frankrijk een over- koniri'ige vergoeding in kolen uit de Duit sche mijnen te leveren. Evenmin kunnen wij in een bezetting van den linker Rijnoever toestemmen. Zij zou tol gestadige wrijvingen en verbittering lei den, terwijl een vreedzame toenadering der volken ter .vermijding van een toekomstige wereldcatastrofe een volstrekte voorwaar de is. Voor de icgeling van de kwestie van Dantzig stelt Gothein het sluiten van een AA'eichsel-scheepvaai'tverdrag, onderschei denlijk de instelling van een vrijhavendis- trict, voor. Toorts Knoet het zelfbeschik kingsrecht der Volken den Duitschers in heL voormalig Oostenrijk worden toegekend, die niet tegen hun wensch en wil in den T-sjeeho-Slowakschen staat mogen worden opgenomen. möeite vdtfr." „Neem mij niet kwalijk, maar met mijn openhartigheid kan ik niet nalaten het u te zeggen." „A\rie Theodore is Dat weet ik even goed als U. Theodore is een uitstekende, innemende jonge man, geen slaafs-onder- worpen zoon, of een, die zich door zijn ijdelheid of eerzucht overheerschen laat; maar iemand, die geheel in uw smaak valt, lot uw kringen behoort, freule, en met wieu u dus geen huwelijk beneden uw stand zoudt doen. Hoe jammer, dat hij nu niet dat millioon bezit, waar, als meisje in de korte kleeren, uw hart al reeds naar uitging. Och, die arme Theodore 11 offert hem aan mij op, zonder wroeging en zonder smart." „Zonder wroeging, ja; zonder smart, dat is een andere vraag. Maar het was niet Veel meer dan een koslschoolmcisjesliefdc en iu hoeft niet bang te zijn, dat ik hem ooit'trouwbeloften 'deed." „Toch' [heeft u hem hoop gegeven „Als we nu al beginnen te kibbelen, hoe moet jhet dan later wel gaan?" „Och ja, ziet R, u heeft immers zelf al opgemerkt, dat ik van een jaloersche na tuur ben. En hoe wilt u hem nu zijn on geluk meedeelen?" „AVel," antwoordde ze met gewilde vroo- lijkheid, „ik zal hem eenvoudig aan het verstand brengen, dat er in deze eeuw maar één godheid, bestaat: god Dollar en dat de heer Lionel Têterol zijn profeet is." Hij kwam weer wat dichter naar haar toe en, terwijl hij haar strak in het gelaat keek, riep hij „Dat is dus de onbekende Van fiet Bois „AVij kunnen ook geen vrede aannemen, die ons van onze koloniën berooft, orndat deze voor ons economisch leven van ont zaglijke beteekenis zijn. Geen Duitsche re geering kan een vrede goedkeuren, die niet op loyale wijze met Wilson's punten overeenstemt. Het Duitsche volk moet zich belogen en bedrogen gevoelen, indien men er thans nog meer van zou vergen." Of het ontworpen vredesverdrag overeen stemt met dc eischen, die Gothein aaneen vrede stelt, mag men betwijfelen. De wereld zal nog minstens tot 2 Alei geduld moeten oefenen, want tegelijk met de overhandiging van de voorwaarden aan de Duitschers zul len ze ook aan de pers worden meegedeeld. De Roemenen zetten de operaties tegen de Hongaarsehe republiek voort. De Engel- sche arbeiderspers is zeer ontsticht over den inval van de Roemenen. De „Daily Herald", liet Eng. arbeiders atrgaan, schrijft: Voor dezen nieuwen oorlog tegen Hon garije, dien onze jingo-pers reeds lang met veel misbaar beeft geëischt, is geen enkele verontschuldiging le vinden. Het is een poging met voorbedachten rade om de so cialistische republiek Hongarije te worgen. De Hongaarsehe sovjelregeering heeft die poging op geen enkele wijze uitgelokt; zij heeft geen leeningen ongeldig verklaard en geen buitonlandsch eigendom in beslag ge nomen. Zij heeft, naar onze correspondent getuigt, bezadigd en met goed gevolg de nijverheid op scMalistische geest geschoeid. Nu vecht zij voor haar bestaan tegen een der meest reactionaire regeeringen in Eu ropa," De „Daily News" verneemt uit Boeda pest, dat de Hongaarsehe regeering een tele gram ontving van Balfour, met betrekking tot economische vraagstukken. Daaruit zou blijken, dat er niettegenstaande het voort- dringen van Roemenië, geen breuk heeft plaats gehad tusschen de Entente en de Hongaarsehe sovjet-regeering. Rela Kun heeft op het telegram van Bal four betreffende de vertegenwoordiging der niaterieele belangen van de in Hongarije wonende buitenlandsche onderdanen geant woord, dat de Hongaarsehe sovjet-regeering de volle verantwoordelijkheid op zich neemt voor do uitvoeringsmaatregelen, volgens welke lief, aan buitenlandsche staatsbur gers toegestaan is hun geld en hun papieren van waarde, die zich in Hongaarsehe ban ken bevinden, op te nemen; buitenlandsche commerrieele ondernemingen worden niet gesocialiseerd. Heeft zich ergens eten ge val voorgedaan, dat in strijd is met deze maatregelen, dan i« Hongaarsehe regee ring bereid een onderzoek in te stellen en het aangerichte kwaad le vergoeden. .Men krijgt den indruk, dat men het le Boeda pest wel goed meent en alle pogingen doel om niet in dc fouten te vervallen van de Russische parlijgenoolen Ondertussehen dreigen ook moeilijkheden in Boedapest zelf. A'olgens het „Neues AViener Journal" kwam het Zondagmiddag daar tot nieuwe uitspattingen door het matrozen corps, De havenwerken werden vernield, woningen geplunderd, verscheidene bankdirecteuren en journalisten gevangen genomen, even als een koerier, die brieven naar generaal Derthelot overbracht. Te Boedapest zijn zeer ernstige gjebeur- tenisse aanstaande, als zij tenminste nog niet geschied zijn. Zelfs wordt reeds gemeld, dat de sovjet- regeering zich uil Boedapest verwijderd heeft en zich ergens in de provincie heeft gevestigd. Als "t waar is, dat de Fran- schen in bel Z. en de Ts j ech o - S1 o '.pakken dc Boulogne! Dat school dus onder dien hoed met veeren, dieu ik zoo dikwijls heb weergezien in mijn droomen. Dat is dus het hart, Jat er klopte onder de ama zone, die ik eens met sidderende hand streelde I O. die zalicheid van een eerste lente! 0, dat mysterie van de Avenue des Poleaux 1 AVat een roman, wat een dwaas heid toch 1 Een oogenblik geleden voelde ik mij diep ongelukkig, zoo overvol en be zwaard. was mijn gemoed. Maar. dank zij uw «Iele openhartigheid, ben ik nu daarvan genezen en zal ik van hier gaan, veel lichter en luchtiger gestemd." Hij groette haar en wilde zich al omkoe- ren, toen zjj hem vroeg: „AVaar nu Heen, mijnheer?" „De gehoorzame, onderworpen zoon," antwoordde hij, „gaat nu onmiddellijk zijn vader verslag afleggen, dat hij heden voor liet laatst Mademoiselle de Saligneux ge zien heeft." Zoo goed en zoo kwaad als ze kom had ze haar plan de campagne volbracht en niet met al te veel moeite had zij haar partij gewonnen. A\rat ging er nu om in zijn hart? Zij stand op, ging vlak voor hem staan zoodat hij niet weg kon, en toen opeens van optreden veranderend, begon zij met trillende stem „Maar u is toch' een man van eer, mijn heer? En een man van eer doet 'n aanzoek, als hij waarlijk niet weet, hoe het antwoord luiden zaJ, ,jnaar niet als hij er zich al zoo goed ais .van verzekerd heeft." Verrast door die plotselinge gedaante- verwisseling, die ei- piet haar had plaats gegrepen, jging hij een schrede achteruit. in hel X. klaar staan Hongarije binnen te vallen, dan zijn de laatste dagen van de jonge sovjet-republiek geteld. Reden om met wapengeweld de nieuwe regeering tem val te brengen, bestaat niet, of het moest zijn, omdat men vreest het bolsjewisme te dicht in het westen van Europa te krijgen. Vooral Frankrijk schijnt daar niet erg van gediend te zijn en vermoedelijk niet zonder reden. De toestand in München is, naar de „Deutsche Allg. Zeilung" meldt, volgens de berichten van een meerderheid specia list, 'die den Landdag mededeel ingen heeft verstrekt, aldus: Hongersnood, plundering en roof, geweldpleging en moord, ziedaar het resultaat van een bolsjewistische heer schappij van enkele dagen. Kinderen en zieken, grijsaards 'en vrouwen sterven, want de "hoeren weigeren naar het .gekkenhuis München" levensmiddelen te zenden. Mün chen staat voor het bankroet en de alge- meene ellende. Be door de autoriteiten gepubliceerde oproep te-r bestrijding van het bolsjewisme is in Ingolstadt en in de streek tusschen deze plaats en Augsburg en TJlm met groote geestdrift ontvangen, meldt het H. N. Bij het opstellen van de talrijke troepenafdee linger, doet zich de Verkwisting van liet aan het leger behoorende materiaal, waar aan de Spartaciërs zich hebben schuldig gemaakt, of die zij althans niet hebben verhinderd, zich ernsdg gevoelen. De lei ding der troepen is thans uitstekend gere geld. Zij zullen een zoo sterke strijdmacht vormen, die tegen München oprukt, dat er niet te twijfelen Valt aan een spoedig en definitief succes. Officieren, studenten, b owe,n en handswerkslieden. en vooral ook arbeiders melden zich aan bij de troe pen. die tegen München zullen oprukken. De verklaring, die Levin heet gedaan te hebben, dac Hij, ais München beLegcrd wordt, de burgers bij rijen op den Marien plalz zal doodschieten, heeft in liet ge- heele land hevige verontwaardiging ge wekt. De omjringeling van Mündhen wordt stel selmatig voortgezet. De .Toss. Ztg." ver neemt van welonderrichte zijde, clat de concentratie van troepen tegen, de stad glad van stapel loopt. 'Als de versterkingen uit AATrkmberg. Baden, Essen en andere dee ten i'an het rijk aankomen, zal zij voltooid zifn. De slaking in Oppe r-S i 1 e z i g e i ndi g d. Uit Beuthen (Opper-Silezië) seint AVolff, dat d.d. 23 dezer dc staking in geheel Opper-Silezië is geëindigd. Een zware straf. Voor de Engelsche oorlogsrecMbank heeft, naar men uit Keulen meldt, de koopman Fritz Schöneck te Keulen een boete van 500.000 mark en 6 maanden tegen zich hooren eischen. omdat hij 11 Dec. 1918 duizenden liters spiritus heeft verkocht en vervoerd. De krijgsbedrijve n dei- Polen. Ondanks de verplichting der Polen om aan de demarcatielinie een wapenstilstand te houden, hebben zij 16 April 's avonds hot station van Nakel met geschut bescho ten. Van de 8 schoten trof één het per ron en doodde een postbode en wondde twee soldaten. Klaarblijkelijk hadden de Polen de passagierstrein 255 willen beschie ten, die ongeveer op bet oogenblik der be schieting door het station moest rijden. Twee Fransche compagnieën in Marokko vernietigd? De Progrès de Lyon meldt volgens een via Bern komend bericht, dat twee Fran sche compagnieën nabij Querga, dicht hij de Spaansche zone, nagenoeg geheel door de opstandelingen zijn vernietigd. „AVat bedoelt u eigenlijk?" vroeg 'hij. „Hoe zou ik me daar nu zoo goed van verzekerd hebben?" Zij knoopte de brides van haar hoed los, want in de opgewonden stemming, waarin ze nu verkeerde, hinderden die haar; de Iioed viel v'Iak aan zijn [v;oöten maar (ditmaal deed hij geen moeite, dien op te rapen. Het vlammend oog en de jiaren in bevallige wanorde langs het fier opgeheven hoofdje fladderend, riep ze heftig „Uk uil aannemen, mijnheer, hoe het uit onnadenkendheid is, dat u zich tol mede plichtige heeft gemaakt van een overigens toch zeer onwaardige manier van doen. Ik wil zelfs geiooven, dat u mij wel aardig vindt, dat ik het geluk heb gehad, in uw smaak te vallen. Dat u zich' meegesleept door een vervoering van hart of verbeel ding heeft laten verleiden, om deel te ne men aan een vernuftig in elkaar gezet plan, dat u uit uzelven niet bedacht zoudt hebben. Dit neemt niet weg, dat de rol, die u speelit on die u moeite heeft vol te houiden, u al even onwaardig ïs', als Re dwaze comedie, die ik zooeven vertoonde. Durft u Infu. nog beweren, dat u tmij niet wat voorgelogen heeft? Een struikroover, die de voorbijgangers in het (bosrih 'overvalt en hun 'hun geld of hun leven vraagt, eerbiedigt ook 'hun vrijheidhij laat hun immers do keus? Nu schijnt u het 'dus al een heel gewoon iets te vinden, dat uw vader schuldbekentenissen heeft opgekocht, om baron 'de Saligneux geh'eel in zijn macht te krijgen. (Wordt vervslgd.)

Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1