Maandag 28 April 1919. ZIJN IDÉE. intercomm. Telefoon No. 103. 728te Jaargang No. 16041 BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Bericht. Zij, die zich. met ingang van 1 Mei a.s. voor minstens B maanden op de „Schiodamsche Courant" abonneeren, ontvangen do ,tot 'dien datum verschij nende nummers gratis. Bij of "krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis^ gevingen van het Gemeentebestuur. Hinderwet. Bij besluit van Burgemeester en Wet houders Van don 24en April 1919 zijn NIEUWE VOORWAARDEN TOEGEVOEGD' aan de bestaande bepalingen, waarop de oprichting en uitbreiding van de Water- stof- en zpurstoffabriek van de N. V. Maat schappij „OXYGENIUM" aan den Buiten- „havemveg 4850 alhier, is vergund. Schiedam. 28 April 1919. 087/93 BUITENLAND. De Adriatische kwestie. -Orlando is te Rome aangekomen en, zoo als te verwachten was, met gejubel ontvan gen. Het Italiaansche nieuwsagentschap Ste- fani beijvert zich, om de wereld toch inaar duidelijk te maken, dat het geheele volk achter de regeering staat. Toen de Italiaansche gedelegeerden, waar bij zich, zooals uit 'de berichten is op te maken, ook de opperbevelhebber, ge- .neraal Diaz bevond, des avonds kwart voor 12 Genua passeerden, was daar nog alles op "de been. Orlando hield natuurlijk een toe spraakje, waarin hij constateerde, dat de manifestaties hem hadden bewezen, dat hij door zijn houding te Parijs de gevoelens van het Italiaansche volk had Vertolkt. Hij voegde er aaai toe, dat Italië, zoo noodig aan alles wat zou kunnen gebeuren, het hoofd zou bieden. Het groote, zegevierende Italië zou zijn aanspraken niet laten varen. Daarna sprak Barzilai in denzelfden zin. Hij voegde er aan toe, dat men moest voor bereid zijn om, zoo noodig, "moeilijkheden op zich' 'te nemen. t 'I Generaal Diaz (verklaarde, (Lat het leger steeds zijn 'plicht zou doen. ■- Alle drie uitspraken van deze verant woordelijke personen zijn niet zonder ge vaar. Op deze wijze wordt niet alleen liet Italiaansche .volk op bedenkelijke wijze geprikkeld, maai- ,ook snijdt men zich' den terugtocht af, door dergelijke uitingen. En vermoedelijk zal men 'daartoe in Italië toch moeten besluiten. Over de ontvangst te Rome wordt een zeer ontroerend verhaal gedaan. Een der vertegenwoordigers van Stefani heelt zelfs tranen in 'de oogen van Oriando ontdekt, toen deze in een toespraak tot het volk vertelde, 'van een vrouwtje aim de grenzèn, wier zoon gesneuveld is, en dat tot den eersten gedelegeerde had gpzegd: „Ik ben niet u!" Volgens Orlando zouden op 't oogenbiik voor Italië 2 kwestie's bestaan, in de zaak Fiume: lo. of de opvattingen van de regeering en van do Italiaansche delegatie een getrouwe weerspiegeling zijn van de zienswijze en de wensch'en van het Italiaansche volk en 2o. de waardeering van tien ernst der situatie. 1 De eerste kwestie is opgelost, meende do minister-president. Over de tweede vraag zeide Orlando: „Wij 'zullen thans niet stilstaan bij 'de waag wat het 'meest wenschelijk is voor ons land, welks rechtvaardige en waardige "houding in twee werekldeelen bewondering Naar het Franscb iVan VICTOR CHERBUUEZ. 56) Lionel keek zijn vader nu voor het eerst aan en sprak: „U kunt de moeite wel sparein, om lang nat te denken over He voorwaarden van het contract; dat zou maar tijd verspillen zijn." „Tijd Verspillen? Hoe dat?" Lionel antwoordde kalm „Omdat ik Mademoiselle de Saligneux nooit trouwen zal." De heer Têterol had He onaangename ge waarwording van een jager, die op een haas aanlegt ten die zijn geweer in z'n lianden "voelt springen. Hij geloofde zijn eigen ooren met en moest eens even met de vingers voelen, of daar. misschien ook iets in zat .wat het goede hoonen belemmerde. Daarna keek hij) naar het plafond, of dit toch mo gelijk niet op zijn hoofd zou neerkomen, en eindelijk 'keek hij zijn zoon er eens op aan, of die soms gek was geworden. -„Doe me het genoegen, nog eens even *te herhalen wat je daar zooeven Zei," vroc-g L >R~. zeg en "herhaal, .'dat 5k Mademoiselle ue Saligneux nooit trouwen zal," antwoord de Lionel met eenige .Verheffing va,u stem. heeft gewekt. Wij moeten toonen, dat wij op het ergste zijn voorbereid na mor jaren van onuitputtelijke opofferingen. Op het oogenbiik is Italië heter voorbereid en grea ter dan ooit; grooter dan in Mei 1915. De beslissing dient wél te worden over wogen. Levensmiddelen ontbreken ons, maar Italië, Jat honger beeft gekend, heeft nooit oneer gekend. Ik wil. u het gevaar niet verhelen; dit oogenbiik is zeer ernstig cn ik ben m uw midden als een broeder onder broe ders. Italië zal niet te gronde gaan I" Afgezien van de vraag of het verstandig is de kwestie wat het meest wenschelijk is stilzwijgend voorbij te gaan en of Italië nooit oncei gekend heeft, heeft Oikunlo hier weer een dreigenden toon aangesla gen, die niet veel goeds voorspelt. Ook Barzilai, generaal Diaz en de burgemeester van Rome Voerden nog het woord. Natuur lijk .wenden de sprekers uitbundig toege juicht. De motor van de auto, waarin de ovengenoemde hoeren plaats namen, moest wonden stopgezet en het volk duwde de automobiel naar liet paleis, Waar de koning op het baikon de gedelegeerden opwachtte. Toen de minister van ooidog op het balcon ■verscheen moet de koning: „Leve het le ger!" geroepen hebben, wat onder de jge- geven omstandigheden een bijzondere bctec- kenis kan hebben. Zoo als opgemerkt, 'de delegatie is druk bezig zich de eenige terugtochtsweg af te snijden. Er was een oplossing te vinden, als Orlando vandaag aau het parlement zei Ik ben naar Rome gekomen, om uw goed keuring te vragen, over mijn h'oudmg te Parijs. Vermoedelijk zullen niet al onze eischen ingewilligd kunnen worden. Vindt liet park-ment goed, dat we tot een schik king komen met onze bondgenooten? In dien Oriando op deze wijze de zaak had 'voorgesteld, zou misschien het parlement en het volk zich bij het onvermijdelijke •hebben neergelegd. Na de toespraken te (Genua en Rome schijnt 'het onwaarschijn lijk, dat Orlando in die richting de op lossing zal zoeken." Tooïi rekent men er stellig op, dal de Italiaansolie delegatie nog Voor de Duit- Schler er is, te Parijs terug zal zijn. Wilson heeft echter bij het Italiaansche volko men afgedaan, als men de bladen mag gelooven. Maar er is in Italië nog een andere groep menschen, waarover Stefani zwijgt en die het vermoedelijk met Wil son's opvatting geheel eens is. De Ententepers is Verdeeld. De conserva tieve „Morning Post" valt Wilson duchtig aan, die niets1 weten wil van tiet machts evenwicht, het stokpaardje van dat blad. Het verwijt Wilson verder, dat hij in Europa den boel op stelten zet, tenvijl hij zelf zijn eigen land een ontzaglijke vloot laat bouwen en niet aan de Monroe-leer wil tomen. liet volkenverband is zoodoende al in elkaar gestort door gebrek aan ver trouwen bij zijn voornaamste bevorderaar. President Wilson is een christian scientist in de politiek, maar hij heeft niet het noo- üige geloof. Als Italië een gebroken been heeft, zegt hij: „.Beste kerel, dat is een inbeelding. Je bent h'euscli door en door gezond en behoeft je in het geheel niet in acht te nemen". Maar als Amerika in tie versite toekomst met ziekte bedreigd wordt, ontbiedt hij een dokter van ide oude school', Daniels, den minister van marine, en ver zoekt hem een ouderwetsche behandeling toe te passen. 1 Daarentegen zegt de 'Parijsche corres pondent van de Times eenige Karde waar heden over Italië'is houding. Hij spreekt de hoop uit,- dat het incident er toe zal bij dragen om enkele van de minst aangename eigenaardigheden van "de liaMaansche po litiek ter zijde te stellen en zegt, 'dat de Italianen in do door Ken bezette ptreken op betreurenswaardig hardhandige wijze thuishouden. Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat de bevolking van Fiume en omgeving ge protesteerd heeft tegen de poging inbreuk 'te maken op (hfet heilige recht van Fiume om bij Italië te bejio'oren. In cn om Jiume wonen eoMer maar 25.000 Italianen en 5 „En wat is daarvan de reden, mijnheer?" „Dat ze mij niet aanstaat." Dit antwoord was den heer Têterol een verlichting: het kon Lionel immers geen ernst zijn! „Grappenmaker dat je bent!" lachte hij. Ze zou jo niet aanstaan? En gisteren vond je haar nog zoo aardig?" „Men kan wel eens veranderen van op- vattingd' „Wel, wel I Dus mijnheer i s veranderd van opvatting En mag ik ook weten waar om Misschien ïs hij 4ot de ontdekking ge komen, dat de freule valscli haar draagt! Nu, beste jongen, je zult er dan toch wel in moeten tschikken, om een vrouw te ■trouwen, die je niet aanstaa 1 Al droeg ze nu ook een pruik, mij staat ze wel aan; en dat is voldoende, vat je?" Lionel sloeg de armen over elkaar en antwoordde „Alles goed en wel, maar dit huwelijk zal niet plaats hebben 1" „Waarachtig, nu heeft hij 't al driemaal gezegd 1" riep de heer Têterol, terwijl hij zoo'n geweldigen slag met de vuist op ta fel gaf, dat de glazen en flessohen er van rinkelden. En, niet alleen de tafel, maar alles in de kamer was in trillende bewe ging; de muren, de stoelen, de clienbak, met al wat er op stond, 'de laatste vliegen van het seizoen, die zich al verdekt hadden opgesteld in een plooi van het gordijn, tot zelfs de buldog toe, die voor den haard iag en die met één sprong bij 'de deur was, die hij zelf had leeren opendoen, waarna hij er uit vloog, of de duivel hem maal zooveel Zuid-Slaven. Men kan ver wachten, dat met de bevolking van Fiume alleen de eersten worden bedoeld in bo venbedoeld bericht. He Parijsche besprekingen. De „Raad van Drie", liet telwoord wordt Steeds kleiner en is van 10 nu al gedaald op 3, h'eoft zich Zaterdag met de kwestie van Kiau-tsjoe bezig gebonden. Hoe deze speciaal Japansclie kwestie zal worden op gelost, Js nog met vooruit te zien. Japan is, vergeleken met Italië, tenminste meer onafhankelijk van zijn bondgenooten. De absolute machteloosheid in den econonii- sclien strijd die Italië kenmerkt, trefc men bij Japan niet aan, zoodat de Kiau-tsjoe- kwcstic wel met eenige voorzichtigheid be handeld zal worden. Of men nog voordat de Buitsohers te Parijs zullen zijn dit. waagstuk tot klaarheid heelt gebracht, mag men be twijfelen, maar dit zal geen bezwaar zijn, want Duitsehland zal een bepaling moeten goedkeuren, dal het afstand doet van ai zijn koloniën. Als dit geschied is,kunnen ]do overwinnaars onderling het dispuut over de verdeeling daarvan voortzetten. Een hooggeplaatst Amerikaansche diplo maat heeft echter zijn twijfel geuit, of het vredesverdrag, zooaLs het aan de Duit- schers voorgelegd zal worden, en dat 70.000 ■woorden bevat, wel op tijd geiead zal zijn. Men heeft nog slechts een paar dagen om de laatste hand aan de overeenkomst te leggen, want Donderdag kan de Duit se lie delegatie, die ondertusschen uitgedijd is tot 190 personen, te Versailles zijn. De. ministers van buitenlandsehe zaken van de Ver. Staten, Groot-Britannic en Frankrijk, alsmede»de eerste gevolmachtig de van Japan hebben eveneens vergaderd. Op de agenda stonden: liet luchtverkeer een mededeeling der Poolsche commissie, een rapport over de Duitse,lie koloniën en een rapport van de commissie voor krijgs gevangenen. Erzberger heeft zijn beklag bij Foch ge daan, dat generaal Haller zich niet aan de overeenkomst van 4 April heeft ge houden. De opperbevelhebber der Poolsche troepen heeft n.l. op Duitsch gebied een rede gehouden, waarin hij o.a. gezegd moe't hebben, dat Danzig Poolsch moet worden. Uit Daittchland. De strijd in Beieren. In het rechts Rijnsohe gebied van Beie ren is het standrecht ingevoerd. De krijgs verrichtingen tegen Mimchen worden over eenkomstig de plannen ten uitvoer ge bracht. Noske, de rijksminister van oor log, hééft de leiding van do operatie/ja itegen de Beiersche bolsjewiki op zich ge nomen. Te lvempten en omliggende plaat sen komen vele Spartacisten uit Munchen en Augsburg aan. Het generaal-commando van hét dende BeierSche legerkorps is te Neurenberg een complot tot omverwerping van de regee ring van Hoffmann op het spoor gekomen. Terstond zijn de strengste maatregelen ge troffen. Een opslagplaats van wapenen der Spartacisten moet ontdekt en in beslag genomen zijn. Er hebben botsingen tusschen regeerings.troepen en Spartacisten plaats ge had. Op last van het generaal-commando worden leiders der onafhankelijken en Spar tacisten in hechtenis genomen. Ondanks den staat van beleg kwamen een 300-tal Spar tacisten, hnafhankelijken en werkeloozen bijeen om een betooging voor de vrijlating der gearresteerden te organiseeren. Het kwam Jot een schietpartij, waarbij dooden en gewonden vielen. Op het oogenbhk heenseht Weer rust. Militaire patrouilles doorkruisen de stad- Uit het Saargebied. Do Fransche autoriteiten in het Saar- gebied zetten liun uitwijzingen zonder vorm van proces voort, meldt Wolff. De vroegere Rijksdag- cn Landdagafgevaardigde dr. Her wig werd kort na zijn terugkomst uit Zuid- Rusland gevangen gezel. Alle .uitgeweze nen, onder wie vele stakers, werden door Fransche zwarte en blanke troepen bege leid en onwaardig behandeld. Zij werden op de hielen zat. „De deur toe, die die lomperd daar laat openstaan!" klonk het op gebiedenden loon van den heer Têterol. Lionel deed, gelijk hem, bevolen was, en ging toen weer tegenover zijn vader zitten. „Dus je wilt niet trouwen?" hernam de lieer. „Wie ben je, om te willen of niet 1e willen? Verbeeld jij je misschien, dat ik moeite zou hebben gedaan, om een zoon op de wereld te brengen, als die niet precies wilde, wat ik verlangde? Wat kun nen mij jou kuren en nukken en grillen, be weringen en herroepingen schelen? Maar jawel, mijnheer denkt dat hij heel wat isl Men heeft hem vrijs gemaakt, .dat hij talent bezat, dat een grootsolie toekomst hem wachtte en nu heeft hij daarop1 voortgebor duurd, dat de hoogmoed hem de oogen uitstraalt 1 Goede hemel, wat zou je wezen zonder mij? Ik heb mijzelven gemaakt; ik weet niet eens, of ik wel een vader heb gehad. Ik ben altijd alleen geweest; ik h'eb geleden en gestreden naar lichaam •en ziel, zonder dat iemand zich' om mij bekommerde. Op den dag, "dat ik een kwartje aan mijn eten kon besteden, Voelde ik mij den koning te rijk! Jij bent geboren in gouden luiers en dat is maar gelukkig ook, want je had er je zelf toch niet door heen kunnen slaari. Kijk maar eens naar je handen: echtedameshandjesWie h'ccft je gevoed? Ik. Wie heeft je laten leeren? Ik. Wie je overal laten rondreizen? Ik. Je hebt mij heel wat gekost, mijnheerdat wij zen mijn boeken wel uit. Als je te eeniger door de bevolking van Saarbrucken met ont bloot hoofd begroet. Met betrekking tot de beschikking over het Saarbekken wordt uit Fransche bron naar Genève gemeld, dat omtrent de ex ploitatie van de mijnen nog geen definitieve regeling getroffen is. Het is echter waar schijnlijk, dat de Franschen in de kolep- mijnen van liet Saarbekken koelies zullen gebruiken, om op deze wijze de Duitse he arbeidcis langzamerhand te verdringen. De toestand te Bremen In de Nordstrasse te Bremen zijn Zater dag door de Spartacisten barricaden opge worpen en men vermoedde, dat het in den loop van den middag tot gevechten zou komen. Ret schijnt, dat zich in het westen der stad in de arbeiderswijken gevechten ontwikkeld heblien tusschen arbeiders en regeeringslroepen. Uit Oostenrijk. Te Weencn zijn .wear onlusten voorge komen. De Nationale Vergadering heeft in tweede en derde lezing het wetsontwerp aange nomen betreffende de verklaring van 12 November 1918, waarin de .republiek werd uitgeroepen; Voorts een ontwerp om den len Mol tot een algemeenen rust en feest dag te veiklaren en een ontwerp nopens de ondersteuning pan oorlogsinvaliden Diversen. 'Het goud in den Juljustoren ge stolen. Naar thans eerst hekend werd, is bij de 'ratste Spartacistische onlusten teSpan- dau uit den Juliustoren voor 3 millioen lei goud, in kisten verpakt, geroofd Tot nu toe heeft men niet kunnen ontdekken, waarheen de kisten vervoerd of waar zij gebleven zijn Het goud was door dcDuit- sche troepen hij do ontruiming van Roe menië meegevoerd. Toeslag jian invalid en. Scheidemann beeft bekend gemaakt, dat de rivet op He militaire ondersteuning ton spoedigste zal gewijzigd worden. In af wachting 'daarvan zal met 1 Juni 40 pCt duurtefoeslag worden verleend. 300 mil lioen zal ter beschikking worden gesteld ter betere voorziening in de behoeften der in validen. 1 d'A nnuazio. De burgemeester van Rome, Prins Co- lonna, beeft naar de bladen melden d'Annunzio telegrafisch naar Rome ont boden, om ile verontwaardiging van het heele land uit te spreken over de belee- diging, die Italië is aangedaan door do afwijzing jfijner heiligste aanspraken, die het met één wil (en één ziel zal weten te verdedigen. De moord op Liobkncleht cn Rosa Luxemburg. 8 Mei as. komt de zaak Liebknecht Luxemburg voor. Zwifcserl and "en Tsjecho-Slo- wakië. Do Bondsraad heeft do Tsjocho-Slowak- sdho regeering erkend onder voorbehoud van do latere vaststelling der grenzen. Tegen de Hon g aarsdhe ra denrepubliek. De Roemeniërs hebben den 24sl.en aan hun noordelijken vleug ei aangevallen. Op bun" zuidelijken Vleugel bleven ze voor waarts dringen. Goud in de Kongo. In de Belgische Kongo is de aanwezig heid van zeer veel goud ontdekt. Dreigende staking b'ij post l cn t el eg ra f ie. De hond van Duilsche telegra,afarbeiders hebben looneiseihcn gesteld, die liet be' stuur van Post en 'Telegrafie niet kan in- tijd staatsraadof gezuht, minster wordt), wien zouden dan de ecu en verdiensten, daarvan toekomen? Aan dengeno, die dat alles bekostigd beeft, zou ik rnecnen. Die betaalde, Leeft ook het recht van beve len; de ontvanger lieeft het recht van gehoorzamen. En jij zult gehoorzamen, dat zweer ik je, bij alle pereboomen on bijajlc baronnen de Saligneux 1" Lionel bewaarde een steak stilzwijgen. De heer Têterol schoof nog wat dichter naar hem toe en keek hem recht in de oogen. „Ik had toch onlangs maar wat gjoed gezien: je liebl daarginds een liefje, waar je heel wat dwaasheid mee hebt uitgehaald en nu hindert het je, dat Mademoisselle <Je Saligneux niet even mooi is 'als dat schepsel 1 Is ze dan zóó lief? IVaar heb je haar ergens nil de goot opgeraapt? Dus dien weg ging mijn goede gpld uitl Het diende slechts om jouw vriendinnetje op kant en "truffels en champagne te tracieerenl Maar, al was ze nu een engel, je zult haar toch opgeven. Als glas zal ik je breken: jullie allebei]" Lionel deed geen nïond open. Hij dacht bij zich' zelve, dal hij freule de Saligneux toch veel meer duchtte dan zijn vader, want tegenover haar had hij niet geweten, wat 'hij zeggen moest, terwijl hij op dit oogenbiik heel goed wist, wat hij zou ant woorden. Als hij djus nog iz weeg, dan jwasdit enkel, omdat hij zrjii tijd afwachtte. Zijn vader vatte zijn stilzwijgen echter verkeerd op. Hij meende dat Lionel's weer stand gebroken was; dat de moed hém begaf. Hij stond op, trad wat nader op willigen. De beambten zouden Donderdag in «-taking gaan, piaar de rijksregering heeft op bet laatste oogenbiik de beidd partijen tot onderhandelen uitgenoodigd, die gistermiddag zouden beginnen. Vrees voor Spartacistische aanslagen. Donderdagavond werd het geheele spoor wegverkeer te Dusseldorp stopgezet, naar het 'heette wegens gebrek aan kolen. Het was echter een militaire maatregel tegen, een aanslag van communisten van bui ten. Soldaten bezetten Hen omtrek van Dusseldorp, zoodat de aandag kon worden verhinderd. De ,.communisatie" van de vrouwe n. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat bét eenige dagen geleden van zijn correspon dent te Munchen een telegram heeft ge- gekregen volgens hetwelk in een commu- nistenvergadering aldaar na een inleiding van Landauer, een besluit over de com- munisatie van de vrouw was genomen. Het blad heeft zijn correspondent nadere inlichtingen verzocht, die wij hieronder la ten volgen- „Het bericht over hel besluit tot com- munisatie der vrouw heeft het ministerie van binnenlandscjie Zaken to Bamberg van drie verschillende gevobnachtigden ontvan gen, die de vergadering hebben bijgewoond zonder van elkander af te weten. Volgens deze heeren was het een typische vergade ring van onrijpe warhoofden, waarin het voorstel tor tafel werd gebracht het huwelijk af .te schaffen en de vrouwen tot ge meenschappelijk bezit te verklaren. Lan dauer merkte hierover op dat dit voor stel in dezen vorm onzin was; men moest evenwel de bourgeoisie in het hart tref fen en derhalve was hij er toch voor tot communisatic der vrouwen te besluiten. Aldus geschiedde. Het besluit is evenwel niet bindend voor de radenrepubliek. Tot deze beslissing droeg een bericht uit Rus land bij, volgens het welk daar de com- muniseeiing der vrouwen reeds in prakrijk zou zijn gebracht. Over de discussie wordt nog gemeld dat Landauer de communisee- ring der vrouwen aldus opvat: De geaard heid der vrouw heeft geen invloed op die van hot nageslacht, derhalve hoeft al leen de mannelijke bourgeois uitgesloten te worden van de geslachtsgemeenschap en moet de vrouw gemeenschappelijk he- zil van (het proleLariaat zijn". Het „Ber liner Tageblatt" voegt hier een commen taar aan toe dat in korte woorden sa mengevat hierop neerkomt: Dat het wel bekend was dat Landauer gek was, jnaar niet dat hij zoo gek was. BINNENLAND. Hofberichten. De Koningin-Moeder heeft Zaterdag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen in Don Haag het volksconcert van bet Residentie-orkest bijgewoond. Acdlentlw. De gewone audiëntie van den minister van arbeid zal Donderdag a.s. niet plaats plaats hebben. He zwarte lflst, Het Ned. Corr.bureau meldt: In aansluiting .aan het bericht betref fende 'de opheffing van de beperking onzer overzeesdhe invoeren, vernemen wij na der van zeer bevoegde zijde, dat van 28 April te middernacht af de bepalingen be treffende de zwarte lijst buiten werking zullen worden gesteld. De op die lijst voor komende firma's zullen dus dezelfde faci liteiten kunnen genieten als die, welke op de lijsten niet voorkomen. Ho gerequlr eerde Bchepen. Het stoomschip „Jan van Nassau", vim den Kon. W.-Ind. Maildienst, dat thans nog voor de Amcrikaansche regeering waart, zal in de volgende maand worden teragge- het jongmenscli toe, cn merkte, dat twee dikke tranen hein langs de wangen biggel den. Die tranen gaven hem te denken, en', terwijl hij zich op het voorhoofd sloeg zei Lij met zachte stem: „Nu zie ik, wat er aan scheelt. Die Salig neux' zijn geweldig onbeschaamd; en zoo aardig als ze er uit ziet, is dat jonge ding ook ai geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken 1 Ze heeft j© uit de hoogte behandeldze hebben jo doen voelen, dat je maar van heel burger af komst was en dat ze je dus een overgrootcr eer aandeed, door je wel te willen trou wen. Heb ik 'i niet goed? Is 't niet zoo?"' „Misschien wel," antwoordde Lionel, nu met opgerichlon 'hoofde. „Daar was jk wel zeker Van; die kléine kalt had jo gevoelig hcleedigd. Want jo benfi teotsch, jij, en daar kau ik jd ge^n verwijt van maken; lik btejn 'tzolf ook. Tocai ik dienl bewusten schop kréég, heli ik wel drie uiur rondgeloopen met 'tpl api om 't kas teel in, brand te steken; maar ik heb me bedacht, zie jo, sen ik hen liever aain het millioencsni vclitlienen gegaan. Er zijn twee sporten! van trots: een die mokt, en een dï© zich! wldeekt. Die laatste soort moet jij er op naj houden.kWel,- we!, is ons freuiletje zoo h'ooghaWig Waarschijnlijk heeft men Kaalr dan' niet al te biest ingelicht omtrent enkele bijzonderheden. Wacht pia,ar eens; morgen'zal ze. wel zoo zacht als een lam metje zijn; we hebben haak in onze macht." ,,In onze macht?" vtfoeg Lionel". (Wordt vervolgd.) £«g« «onruit TMMWJnt dagelQIu, metuit- londering T»n Zoc- en Feestdagen, lYijs par kwartaal f 2.—; franco per poat f 2 50. Prijs per week15 ceiUs. Afzon derlijk» nummers 3 cents. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adrertentite Yoor bet eerstvolgend nam- mer moeten v<Sór twaalf uur aan het Enreau beiorgd zijn. Een bepaalde plaats fan advertentiiSn wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAM! CHE COURANT Prfls der Adverlenliënvan 15 regels f 1.80; iedere regel meer 25 cents, lteclsmes 60 cents per regel. Advertentiën on Keclames met 10 in het Zaterdagavond- nummer met 20 verhooging. Incasso kosten 5 cenls; postkwitaDties 10 cents. Tarieven van advertentien bij abonnement rijn aan het Bnreau verkrijgbaar. Dagelijks worden Kleine Advertentiën op genomen a 40 cents per adyertentie van hoogstens 30 woorden; ieder woord meer 2'/t cent, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen.

Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 1