Schiedamsche Courant. De Brenham Herold. TWEEDE BLAD (Zaterdag 27 September 1919, No. 16169.) BINNENLAND, De minister van landbouw, nijverheid en handd heeft: - lo. ingetrokken met ingang van 4 Octo ber de beschikking van zijn ambtsvoor ganger d.d. 20 Juli 1918 en zijne beschik kingen d.d. 8 November 1918 en d.d. 2 'April 1919, inhoudende de bepalingen der suikcrtlistribiitiea-egciingbenevens de vast stelling van oen rantsoen voor huishoude lijk verbruik 2o. ingetrokken met ingang van denzelf- den datum zijn beschikking van 8 October 1918, inhoudende een vaststelling van maxi- mmprijzen voor suiker; 3o. vastgesteld de volgende overgangs bepalingen a. De raffinaderijen of witfabrieken, be doeld ïn art. 8 dar suiterdistóbutieitege- ling van 20 Juli 1918, zijn verplicht met ingang van 4 October haar restant voor raad suiker af te leveren volgens opgave van de Centrale Suikermaa tschappij te Am sterdam. b. Volgbrieven aan tusschenhandclaren, bedoeld in art. 13 der voormelde suiker- distribuüercgeling, worden na 27 Septem ber niet meer door het rijkskantoor voor suiker afgegeven. c. Na 27 September worden geen leve- ïingsbewijzen voor industrie- of immaaksui- ker meer afgegeven en worden even-eens geen bsstelbiljetten voor winkelsuiker dood- gemeentebesturen of leveasmiddeleahu- xeaux meer goedgekeurd. a. Door tusschen.lumdela'ren mag nog tot 'jm mee '3D September op goedgekeurde bes stelMljetten, 'tot en met "14 October, op voor industrie- en iomaaksuiker goedge keurde leveringsbeavijzen worden afgele verd. e. Het restant voorraad van tusschen- handelaren volgeins de rekening van het Rijkskantoor voor Suiker mag na 15 Octo ber uitsluitend worden afgeleverd tegen in neming van bons van de Rijkssuikcrkaart, welke bons op een door bedoeld kantoor te regelen wijzie aan het R. K. Si. moeten worden verantwoord. De minister van landbouw, nijverheid en handel, hoeft, in aansluiting aan het bovenstaande, aan de gemeentebesturen ge schreven Ik deel n miede, dat ik ter verzekering van een behoorlijke suikervoorziening een regeling getroffen heb, ingevolge welke aan ieder Nederlander- een wefcehjksche hoe veelheid van een half pond gewaarborgd wordt. liet zal u duidelijk zijn, dat de Nederlandsche bevolking hierdoor* in bet komende campagnejaar in- staat gesteld wordt, wekelijks die boeveelheid suiker to betrekken, welke volgens de statistiek on geveer haar gemiddeld verbruik van vóór den oorlog weergeeft, tegen een prijs,* die belangrijk lager is niet alleen dan de we reldmarktprijs, maar eveneens belangrijk la ger dan de kostprijs hier te lande. Voor zoover aan de behoefte van ee'n deal der bevolking met een wekelijks kwantum van een half pond niet voldaan ds, zal men zich het ontbrekende tot iedere hoeveel heid in den vrijen handel tegen hoogeren prijs kunnen verschaffen. Ten einde te verzekeren, dat d© aange wezen hoeveelheid van ©en half pond per week en per persoon ook werkelijk des- gewenscht door een ieder betrokken kan worden, heb ik besloten -Rijkssuikerkaai-tein te doen aanmaken, welke m$t iijgang van 4 October geldig wo'rdpn en voorzien zijn van een stel bons, voldoende voor de eer- "öte pePiocfe van tfne maanden, feitelijk zullen deze bons een ©enigszins ander ka rakter dragen dan tot heden in den re gel het geval was. In de eerste plaats Uit het leven van een 'Amerikaanschien journalist. „De Brenham Herold, de nieuwe Bren ham Herold" I Vijf cents por nummer, bet laatste nieuws 1" 'zoo brulde een kranten jongen uit Volle borst, zonder dat deze bui tengewone aan 'zijn longen gestelde tours de force echter ook maar liet geringste soces hadden. 'Ik was de redacteur en mede vennoot van Öe nieuwe onderneming en sloop beschaamd reeds van den vroegen morgen af Achter den jongen aan. Mijn hooggespannen verwachtingen zonken steeds dieper fen dieper, want tot nu_too waren slechts vier nummers gekocht gewor den i Vier 'nummers en ik had mij nog wel zoo afgesloofd voor dit eerste nummer; een aardig welkom aan de leziers, goed ver zorgde irubrieken van allerhande nieuws, wat vulde men meer. Ik Was ongevee1" een, jaar reeds in Texas en bevo-nd inij sedert acht dagen in het vriendelijke stadje 'Rrenham, gelegen aan den midden-Texas-lijn 'der Santa Fcz-spoor- wegbaan. Toen 'was het nog klein. Do be woners van het stadje waren voor een groot deel Duitschers en ook de farmers in den omtrek behoorden meest aan de famrliën van Duitsohen oorsprong. 'Daar voor bezat 'Birenham nn wel een goed En- gelsch blad, maar geen enkel Duitsch. Geen wonder dus, dat ik direct toestemde, toeu Mr. Tobias 'Smith Mj had het blijkbaar noodzakelijk geacht 'zijn moeien Duitsohen naam Schmidt te veramerikaansen mij het voorstel 'deed met hem tezamen een Duitsche courant in Brenham op te richten. „Een Duitsch orgaan is voor Brenham een dringende behoefte," beweerde liij met verheffing van 'stem en zoo hajrd op tafel slaande, dat de oude stoelen in de kneipp ervan omvielen, uik herbaal het, een dnu- beteekenen zij natuurlijk, dat de winkelier verplicht is aan ieder, die hem een sui kerbon aanbiedt, een half pond suiker af te leveren tegen bijbetaling van 15 cent. Voor den winkelier en den grossier echter, die dezelfde winst genieten als onder de tot heden geldende maximumprijzen, heb ben de bons bovendien de beteekenis van betaalmiddel. Ter verduidelijking hiervan zij het vol gende opgemerkt: Aan het begin van elke vier weken wordt 'de handelsprijs (eerste band) dei- witte suiker per 100 K.G. voor .dut tijd perk vastgesteld. Het verschil tusschen dezen prijs en den vastges telden winkelprijs Van f60 per 100 K.G. voor suiker, welke op bons wordt ver kocht, vormt de waarde van 400 bons van het betreffende tijdperk. B-ovendien wordt bij inlevering van de bons, do hïerbedoelde vergoeding voor deze Rons vermeerderd met f5.75 voor elke 400 bons, die teir betaling worden aangebeden; welk laatste beda-ag de winstmarge vormt voor den grossier en den winkelier, respec tievelijk groot f 1.25 en f4.50 per 100 K.G. Voor aflevering door grossiers Van klei nere hoeveelheden dan 100 K.G. worden deze laatste bedragen resp. fl.50 en f4. Do bons kunnen, dus tot de bovenver melde waarde in den suikerhandel ter beta ling worden gegeven, en te alten tijde Mj de Centrale Suikermaatsöbappij verzilverd wonden. Ik verzoek u het bovenstaande zooveel mogelijk ter algemeen© kennis te brengen en zorg te dragen, dat de n inmiddels toe gezonden Rijkssmkerkaartem tijdig, d.w.z. vóór 4 October aan uwe gemeentenaren, uit gereikt worden, en er op te wijzen, dat zij zich bij voorkomende bezwaren te allen tijde om inlichtingen kunnen wenden tot hielt ftijkskantoor voor Suiker, hetwelk, zij het in gewijzigden vorm', voorloopig blijft voortbestaan en ten voHe bereid is ook u desgewenscht de ophelderingen, te verschaf fen, welke ui noodig mochten voorkomen. Het Nederlandsche Correspondejntiabu- nmu meldt Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, is ongegrond het bericht van het Weekblad voor den handel in kruideniers waren, volgens hetwelk met 1 October de vrije suiker verhoogd zou worden tot f0.60 per pond. In verband met den wereldprijs is te verwachten een prijs Van f 0.46 a f 0.48 ten hoogste f0.50 per pond. Als absoluut zonder grond wordt voorts ook tegengesproken hetgeen is gemeld mat betrekking tot een toezegging door die sui- Rerlahrikanten aan den minister, om alle grossiers en winkeliers, die roods in voor koop suiker tot hooge prijzen kochten, ge durende een bepaalden termijn in de gele genheid .te stellen deze voorkopen ongedaan te maken en deze hoeveelheden terug te nemen./ Nederland-eh fabrikaat. In do aflevering van 20 September bef fen wij o. a. aan: Het verslag van een bezoek, door de le den der Vereeniging gebracht aan de meu belfabriek dar Firma II. Pander en Zonen, te Den Haag, waarbij verschillende afbeel dingen zijn opgenomen: De beer Duncker vervolgt zijn beschou wing over de Nederlandsche lui uttel en het Nederlands"h fabrikaat; de schrijver wijst er op, dat in vroegere tijden de gevolgen der onverschilligheid van den Nedeiland- schen handelsstand tegenover de nationale industrie zich tot schade der volkswelvaart in uitgebreide mate deed kennen; eerst door de acte van navigatie, later tengevolge van het Napoleontisch tijdperk, in de laatste ja ren is de toestand gelukkig veel verbeterd. Het artikel rindigt mot het uitspreken van den wensch, dat de oorlogstijd aan onzen handel veel ..go-eds geleerd moge hebben, ,cn dat de mannen van zaken voor goed tot bet inzicht zijn gekomen, dat de na tionale welvaart alleen ,dan kan wónlcn bevorderd, wanneer een energieke bandels- stand hand in hand gaat mot een krachtige, door "den handel gesteunde industrie 1 gende behoefte. 'Eu het tijdstip is hijzon der gunstig Voor de onderneming, De ka- toenoogst is uitmuntend geweest; ergoheb- ben de memschon geld. Dat iedere Duifcscbe farmer zich 'oen Duitsche courant wil aan schaften, wanneer die binnen zijn bereik is, dat 'spreekt wel van zielf. Ik zeg je mijn vriend, 'er zijn millioemen te verdie nen met 'dit plan. MiRioencn! Jim geef mij nog een borrel Do millioenen maakten indruk op mij. De hoofdzaak was de kwestie van liet iaan- vangskapitaal. Smith had geen geld. Ik had in het geheel tweehondelrd dollars, maar zei do hem, dat ik er slechte honderd en vijftig had, men kon nooit weten. Twee honderd dollars, dat is oen hedeboel geld voor een jongen man, die geen begrip heeft ooit weer aan geld te komen, wan neer hij die eenmaal verloren hoeft. Nu raakte de oude Smith eensklaps in vuur. Allereerst de naam. Dei- Brenham Herold, stolde ik voor, dat had een goeden klank, een cenigszins dichterlijken klank zelfs. Uit stekend! Zetten en drukken zouden wij de nummers zelf; hulpkrachten betalen zou met het oog op schitterend en groofcsch bedrijfskapitaal ©enig bezwaar hebben op geleverd. En zoo ging het ook. Smith kon famous goed zetten en ik.... welnu, ik zou het leeren". Men moet alles "kunnen In Mallieurika," meende do oude man. De ■redactie nam ik 05 mg; voor het locale .nieuws zouden "wij samen zorg dragc De oude man pochte reeds op de g-oe1con necties welke hij bezat. Dat was volkomen waar; ze "waTen zelfs te goed, zoóals ik later bemerkte. Daarop gingen we aan den arbeid. Wij huurden een buis het had. vroeger als geitenstal dienst gedaan. Het bestond uit twee ruimten, 'die door een houten wand van elkander Waren gescheiden. De ont brekende vensters werden vervaardigd door ingesneden vierhoekige 'openingen. Dat was luchtig, zeer luchtig zelfs, maar het was In het artikelNederland op de 'E. "E. T. A. wordt medegedeeld pp welke wijze de Nederlandsche Nijverheid op deze ten toonstelling is vertegenwoordigd geweest. De heer H. J. de Ruijter bespreekt de vraag of de ver warmings ndus trie al dan niet een vaderlandsohe is, en komt tot 'de slotsom, dat wel degelijk in dit opzicht van „Nederlandsch fabrikaat" kan "worden gesproken. De schrijver deelt nog mede!, dat de mogelijkheid niet is buitengeslo ten, dat binnenkort het aantal verwarmings- burcaux "met eenige zal worden vermeer derd, die schijnbaar van Nederlandsche, doch in wezen van vreemde nationaliteit zijr In de bijdrage: De ontwikkeling der Ne derlandsche Nijverheid wordt ditmaal in hoofdzaak de 'houtbewerking behandelddat de Nederlandsche meubelindustrie van be lang is moge blijken uit het feit, dat de export der Nederlandsche meubelindustrie in 1909 een waarde van ongeveer S1/;, milliocn gulden bedroeg. Kerfc en School. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wijdenes ca. ds. Tin- holt te Valkoog. Beroepen: te Voorthuizen ds. P. Kuyl- man te Lunteren; to Oosthem ds. II. C. Briët Wzn., te Utrecht. Aangenomen het beroep te Lutkewie- ruim ds. J. J. S. Steenmeijer te Oterdum (Gr.). Bedankt voor het beroep te St. Maar tensdijk ds. A. van Kooien te Zevenbergen. Bedankt voor het beroep te Ede d». I. Kievit te Benschop. Geref. Kerken. Beroepen te IJlst ds. F. W. Geerds te Schamegoutum o. a.te Lunteren ds. G. Wisse te Driebergen. Aangenomen het beroep te Amster dam (dienst te Solo) de heer A. Pos, theol. cand. te Zaandam. Universiteit te Groningen. Doet. examen in de geneeskunde de heeren P. Roorda en A. C. Oosterhuis. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers schrijft in een adres aan do Tweede Kamer, dat zijns in ziens het ontwerp Lager Onderwijswet, d.d. 26 April 1919 bij de Kamer ingediend, in vele opzichten verre ten achter blijft bij datgene, wat men bij een algeheelo herziening van de wet op het laigeronder- wijs, in de tegenwoordige tijdsomstandighe den had mogen verwachten. Het verwijst naar de brochureWetsher ziening, Wenschen van den Bond van Ne derlandsche Onderwijzers, maar wil in 't bijzonder de aandacht 'der Kamer vestigen op de daarin geuite wenschen inzake leer plicht, verplicht herhalingsondervvijs, aan tal kinderen per klasse, opleiding van den onderwijzer, salarieering, zelfstandigheid van den onderwijzer en de regeling van het schooltoezicht. Voorts tiieent het meer deugdelijke waar borgen te moeten eischeir voor voldoende voorziening in de gelegenheid tot hot ont vangen van openbaar onderwijs. Ingezonden. let opneming wordt geen instemming der Re- laclie bedoeld. Copy wordt nimmer teruggegeven. DIRECTE STRIJD TEGEN DE DUURTE. Een algemeene landelijke Coöperatie. Hooger inkomen. Strijd tegen de duurte. Twee brandende kwesties die thans wel in het middelpunt der pubCieke belangstel ling staan, welke belangstelling hare lie vigheid niet zal verliezen, zoi3ang bet ge vaar voor 'een algeheele ontwrichting 'der economische Verhouding blijft dreigen. Ligt 'do loonsverhooging niet binnen het kader van dit betoog, de strijd togen de duu!rte zooveel te mieer. Pp 'dat oogonblik voelt ieder verbruiker en dat zijn wij voor ons 'een voordeel in dat warmd kli maat. Het groote schild der firma ver vaardigden wij zelf, doordat wijl een plank, die de oude Smith op een wahideling had „gevonden", met Witte verf bestreken en op den achtergrond daarvan met helrood©, van verire leeds te onderscheiden lettors schilderden „Drukfcci-ij Van de Rrcnluftt Herold". Nu kondön wij aan de inwendige inrich ting onze krachten gaan besteden. De hon den! vijftig dollars Varen voor een bij lee ning aan te koopen tegeldrukpörs'twee bokken met letters en andere noodzakelijke kleinigheden 'reeds iiitgegeven, en zoo bleef voor de Inrichting van hot redactiekan toor niet voel rnctor over. Maar ook hier schaften wij 'raad. De wfnkelidr op "don naastbijgelegcn hoek werd bereid gevonden ons twee kleine kisten e(a een groote af to staan tegen belofte van een grafcis-abonne ment op het blad. De groote kist bekte(id- de" wij, 'nadat wij een der lange zijdcfn er ui- gestagen hadden, met bruin papier en do schrijftafel 'was Haar. De kleine dien den tot 'zetels; met roode plucli bekleed ware zeker boter geweest en ook miste men na lang zitten do kusscnliekleedi ng maar al te merkbaar. Maai- men moet zich in het leven loeren schikken! Nu "nam mijn ambt als tedacteur een aan vang. Met 'twee potlooden en. notitieboek gewapend, bezocht 5k den oenen har na den andoren 'en schreef uit vei-sdiillen.de, mij in 'do handen vallende couranten, de artikelen, die mij aanstonden, eenvoudig oveir en 'ging toen naiax ons heiligdom terug. En tterwijl ik de gestolen artikelen in het 'Du! Is ca vertaalde, werkte Smith met het onvermijdelijke sigarenstompje tus- tusschcn de tanden geklemd, in het zweet zijns aanschijns 'aan de zet laden. Eindelijk was de eerste uitgave, honderd exemplaren groot, gereed. Vier verkoch ten wij ér van, zooals ik in het begin ver telde. Ik Was diep bedroefd, wanneer ik aan tocli' allen, nietwaar dat ér inzake 'dit vitale volksbelang groote dingen moeten gebeuren, daden die iets beteebenen, dia inslaan. Dingen ook, die binnen den kortst mogelijken 'tijd praktisch resultaat dienen op te leveren. "Uit 'de vol© verhandelingen in den 'laat- sben tijd nopens "de duurte gehouden, is ons wel hij gebleven, dat vele ooi-zaken tot haar ontstaan hebben medegewerkt en dat deze voor senior ieder arClkel van verschil lenden aard gijn geweest, zoodat het nu tijd" wordt, rade om het academisch' debat daarover voort te zetten, maar weT om tot de praktische bestrijding van de duurte zelf over te gaan. En wel liefst zonder onnoodig tijdverlies. Indien een actie ter zake een spoedig en nuttig effect zal hebben, moet zij zich richten op een bepaald doel. Dit doel wordt omlijnd door voorhands aan te nemen dat de bestaande véle verbrui ks- c 0 pera' ies vol doende optreden in de levensmiddelen branche en verder huiten beschouwing te laten de artikelen waarvoor Rijk of Ge meente nog regelend handelen. Van de groote verbraiRsariikclen welke sterk onder de duurte lijden, vallen dan nog op- boven- en onder kleeding stoffen, linnen of katoenen stuk goederen, f ourinfturen, schoe nen enz. Dit zijn objecten van groote betleekehis, niet alleen door den ontzaglijken omzet, maar ook omdat het tegenwoordig inkomen van het grootste deei der bevolking voor een zóó groot deel aan dagelijksche levens behoeften moet besteed worden, dat voor do genoemde artikel-en hoe langer hoe min der geld overblijft. Hoe zul 1 en wij den pr ij s dier goe deren drukken? Met alle wettige middelen, geen uitgezon derd. toe te passen door een isterke lande lijke verbruils-organisa'ie. Nu eens door artikelen zelf iu ie slaan daar waar z© het goedkoopste zijn en door plaatselijke afdeelingen of docr middel van een vea-zenddianst rechtstreeks te distri- bueeren. dan weer door fabrikanten, gros siers en detaillisten ter toe te Krengen met matige winst te verkoopen, op een door do ooii-ganisalie vastgesteld© en gecontroleerde wijze. In noodzakelijke gevallen meet bet op richten van fabrieken |niet ziju uitgesloten, ook niet het inroepen van Regeermgshulp inzake prijsregeling en inbeziinemmg van moedwillig vastgehouden waren, terwijl in bepaalde gevallen de vereeniging hare be middeling moet verleeneu ingeval toesla gen op bijzondere artikelen mochten ver leend worden. De te verwachten wettelijke bepalingen tegen den Woeker kunnen ook zeer helpen; men !ma,g evenwel niet ver geten dat de wet niet automatisch verbete ring brengt wanneer belanghebbenden er niet achter gaan staan en hoelang zal het niet duren voor 'deze wat gaat werken? Als leden hebben Wij gedacht aan be staande coöperatieve veroenigingen, vak-en andere orgamisa ios, constunoatenvereeni- gingan, terwijl het iadivndueelo lidmaat schap tevens mogelijk moet zijn. Hulp mogen wij verwachten van de Re- geering en de Goineenetebesturen, zoowel matlepcel als moreel, doch o.i. slechts wan neer- Wij als verbruikers laten zien, wij zelf energiek en massaal optreden. Medewerking van den handel wiLLen wij niet a priori uutsluiitan, want wij moeten in billijkheid erkennen dat oen groot han- delarental zich niet tot woekerpraktijken wil Laten verleiden, zich. zelfs door minder gewetensvolte vakgenooten ia hun stand gccomjxromitoerd achten. Aangezien het dringend noodig is binnen den kortst mógehjifcen 'tijd resultaten Le be reiken, is deze (medewerking, mits onder geschikt aan de georganiseerde efemsumten- ton-cotilröle zelfs geboden.- Politieke en andere overwegingen 'moe ten nu eens achterwege blijven. Met verder praten komen wij als consu menten niet uit het gedrang. Het geld Deze echt Ilollandsche kat achten wij mijn honderd én vijftig dollars dacht. Maar met 'den tijd ging het al teler en na af loop van twee maanden had onze „Bron- ham Herold" 'een oplaag van vijf honderd exemplaren. Maar de Zaak had ook haar schaduw zijden. De wijz» van betaling van onze go- abonneerden op bet platteland was narne- wol een zeer eigenaardige. De farmers, die van huis üit bepaald gierig waren en luier in Amerika, 'do waarde van het geld eerst recht hadden loeren kennen, waren namelijk niet tot het geven Van baar geld te bewo gen, maar betaalden hun abonnementsgel den in naHraliën, ja, zelfs in levende waarden, als hanen, zwijnen en dergelijke surprises. Natuurlijk kondon wij dat alles niet direct aan den man brengen en zoo ward voor eenigen tijd aan ons kantoorlo kaal zijn oude bestemming, die coner stel, teruggegeven. De moeite, bel gmsjachol, dat ik met bet verkoopen van alle deze dingen had, is niet te beschrijven. Smilli was daarvoor namelijk niet to gebruiken; die ging hoogstens naar de naastbij/.ijnda her berg oh deed de gohcole levende l iade, die onze idronmcmcntsgeklen vertegenwoor digde, voor een paar flessolien slechte whis ky van de hand. Aan een dergelijkon han del maakte ik natuurlijk zeer spoedig een einde. Waarlijk, onze abonnee's behandelden ons niet schitterend, maar de courant was er dan ook naar. Onze typen waren allerclilen- (ligst en bovendien hadden wij er niet genoog van elke soort. Dikwerf gebeurde het, dat wij oen artikel begonnen te- zotten met do kleine anti qua; geraakte die op, dan namen vrij den vetten galjardlettcr cn tenslotte kwam de beurt aan de kapitale letters. Menigmaal ook lieten wij ec1 heolo of een halve kolom voor de „niet inge komen telegrammen". We sloegen eg ons toöh door. Tenslotte echter kwam de kracht die Ik reeds lang gevreesd (had. Dat onze onderneming zioh ook al uit den boom gekeken, nu de Re geering 'finantieëlen steun in vooruitzicht heeft gesteld. Voor 't oogenblik hebben wij alleen ter stond. een machtigen stroom betuigingen van instemming noodig, om direct tot het bijeenroepen van een constitueeremde ver gadering over te gaan. Zendt ons diekaartjes, briefkaarten, (Mie- ven, doet er niet toe hoe of wat, maar veel en zonder uitstel. Neen lezer en, bovenal, lezeres! leg dit lilad nu eens met weg zonder tot een daad te komen: morgen zijt ge 't anders veirgeten! Go zijt het met ons eens, moogt ge dan nalaten Uw steentje bij te dragen? Ge hebt op ons plan aan te merken; best, zeg ons dan tenminste waarom, wij kunnen onze jeeringen daaruit dan den volke mededeelen. Ge zoudt op sommige punten wijziging wenschen; ook goed, wij verwerken de op merkingen voor de eerste vergadering en deze kan heslissen. Maar, nogeens, waar om zoudt ge ons niet schrijven, nu direct nog? Gij weet immers dat alleen hij die be gint zichzelf te helpen, recht op veder- keerig hulpbetoon heeft, dat eendracht macht maakt en dat ue du,s enkel door 't aantal tot een machtige organisatie kun nen komen. En gij, vereenigingen, coöperatie»? Ja, we Aveten het, bostuurs-, commissie-, ledenvergaderingen, het punt is niet door een lid ingediend, is niet aan de orde, 't is bezwaarlijk. Maar de verbruikers lijden onder de duur te dat is nog veel bezwaarlijker. Zet gij dus, als punt op de agenda: sympathiebetuiging met het plan als zoo danig. Of wij wel van uw richting zijn? Ja, in deze zaak vYel, want wij zijn -ook verbruiker en willen met alle andere ver bruikers: directe daadwerkelijke bestrijding der duurte. Zendt dus "uw bewijs van instemming aan: J. C. MEBIUS, Eikstraat 34, Den Haag. Bladen, welke dit artikel niet ontvangen hebben, worden verzocht bij wijze van uit zondering nu eens „van den eenmaal ge- stckten regel" af te wijken en 't over te nemen. Koloniën. Eemgen tijd geleden hield de heer W. F. K. Verhoeff, lijdelijk gezaghebber bij liet B. B. te Padang, een lezing, welke nog al Lulofiaansah. getint was. Heftig 'trok do spreker tegen de extremisten 'to velde en ook de ethiek moest nog al eenige veeren laten." Do straf volgde op de „zonde". De heer Verhoeff werd men zegt op aandringen van resident Le Fèbvre Tiaar Sawang Toengkoo overgeplaatst. Een daad, even be nepen als dom. Zoo goed 'ais lederen staats burger behoort den bestuursambtenaar de vrijheid van 't woord te worden gelaten. Al' kan men over de wamde van 't ge sprokene en over de wensehelijkhedd van zulk een optreden in 't openbaar ook van meening verschillen. Doch in géén geval mag dc regeering terzake eenigen dwang uitoefenen. Die tijden der inquisitie zijn hve gelukkig ontgroeid. De heer Verhoeff, niet tevreden toet de gevallen beslissing, is naar Batavia gegaan. En daar is blijkens een bericht in de ,„Suim. Bode" het besluit, —aarbij hiji werd overgeplaatst, teniet gedaan. Gelukkig voor lietn o gelukkig Voor de legeering, die andermaal de eerste maal m de kwestie Van der Jagi heeft getoond, de vrijheid van 't Woord in geen enkel opzicht aan banden te Villen 'leg gen. zoo Jang boven water had kunnen houden, was voor een groot doel to danken geweest- aan de sterk gekleurde locale berichtgeving, die Tobias Smilli persoonlijk verzorgde. Waar hij zijn nieuwstijdingen opdeed, is mij steeds oen randsd. gebleven, maar zoo iets onbeschaamds, zoo iets stoutmoedigs had ik nog nimmer beleefd Ito iinousl in tieme familieaangelegenheden sleurde hij onbarmhartig onder het licht der openbaar heid en bijna geen dag ging dan ook voor bij', dat niet do een of andere woedende burger of boer ons redactiekantoor bin nenstormde en voldo'cning verlangd© voor de een of andere zware bctoediguig. Ge woonlijk eindigdei do zaak kicrmiedo dat de oude Smith slaag kreeg ik dekte mij steeds. En do slagen waren iederen koer welverdiend; in verhouding met de nieuw- tj'es dor Brenham Herold wanen zelfs do meest opgeblazen Arizona-kukers nog maar, geringe kwajongens. Op oen goeden dag beschuldigde Smith verscheidene aanzienlijke ingeze.enen in Vu rige bewoordingen bij' een bezoek op een verafgelegen farm meeidere -paarden verlof tq hobben gegeven met hum mode de te rugreis te aanvaarden Waarlijk. Smith was niet verstoken van scherpe ironie; van gees tig sarcasme. Te geestig waarsohijnljjk naar hot oordeel van vijtTdcr genoemde mammen van oer, die roods don avond na die ver schijning van het betreffende nummer, tot do tandon gewapend, ons redactiekantoor kwamen hinuenloopon. „Dc redacteur to spreken?" ,,Ja, zeker dat ben Ik, gaf ik bedrukt ten antwoord". „U hebt dus dat artikel over die gesto len paarden geschreven?" klonk dreigend hun vraag. „Neen, neen", haastte ik mij op to hélr deiren, want ik vermoedde aiiet veel goods, „daarvoor is Mr. Smith verantwoordelijk"!. En unfit deze woorden wilde ik op do deun toestappen om, mijn, medevepia,oo(t,te roepen, DER Suiker. ju—MLiuMJt' 1 w.'itt i—k*—

Schiedamsche Courant | 1919 | | pagina 5