Schiedamsche Courant. Uit de Tweede Kamer, Werkzaamheden in den Volkstuin. Gemengd Sleuwi» De dronken 0. W.-er. TWEEDE BLAD Vrijd&g 18 Februari 1921, No. 16596). Zooals te -machten was, heeft de aan val van den heer v. d. Tempel, dat Mi nister Aajberse niet genoog voor de wetky loozen voelde, en vooral do aantijging, dat de Minister ,van Arbeid in dit geval bezwe ken was voor zijn collega De Vries, en dus gemis aan ruggegraat had betoond, biji dit Rechterzijde, en niet alleen bij haar, krach tige tegenspraak uitgelokt. De heer Snoeck Henkemans, die in deze den spits afbeet, sprak een o. i. zeer verstandig woord, toen hij zeide, dat deze aanval kwaad zou doen) En wel hierom, omdat wij op dit oogen- blik in Nederland een crisispaniek hebben, die door dezen aanval slechts verergerd ka^ worden. Onder invloed van die paniek wor den orders afbesteld en afgetelegratecrd zonder noodzaak, en dat leidt tot werkloos heid, tot dalende koopkracht van de ar beiders, die toch de grootste massa van verbruikers zijn, cn dat doet in breedo kringen zijn invloed geldon. Als de sigaren fabrikanten in het Zuiden kwamen tot hun niet genoeg te laken daad van ver breking van het collectieve arbeidscontract (zij zijn echter, zooals de heer v. Rijze- wijk de Kamer mededeelde, teruggekomen >-m de dwalingen huns weegs) dan vroep, spreker zich af, of de paniekstemming) daarop niet van invloed was geweest. Hij bestreed de .stelling, dat er al ge meen ci> i S| i s en aigemeene werkloosheid im Nederland zou wezen, al staat het er dan ook in sommige bedrijven slecht voor. Eu nu is het makkelijk alle misère aan de be staande productiewijze te wijten, maar men moet niet vergeten, dat de blik der werk gevers wordt verruimd, en dat ze meer en meer beginnen te begrijpen, dat zij een maatschappelijke taak hebben fe vervullen. En hij noemde de critiek van den heer v. d. Tempel op de houding van den Mi nister inzake de werkloosheidsverzekering ten eenemaio misplaatst. Want al is dó werkloosheidsverzekering een uitnemend in stituut, zij heeft ook haar gevaarlijke zijd<?. Niet voor den energieken werkman, die er tegen opziet aan het eind van de week zijn loon te ontvangen, zonder dat hij daarvoor gewerkt heeft, maai- wel voor hen, die .liever uit de werkloosheidsver- zekeringskassen trekken, dat te werken. En daarom noemde hij de uitkeeringen vol doende, die zelfs voor den jongen man, die bij zijn otalers inwoont, in de groote steden f 10.80 bedraagt, zoodat een gezin in Amsterdam, met twee inwonende zoons en een vader, die werkloos zijn, toch nog altijd f39.60 trekken zal. En de groote grief van den heer- v. d. Tempel, dat de uitkeeringen armenzorg zullen wezen, noemde de Chris telijk-Historische spreker onjuist, omdat daaraan niet verhonden werd toezicht op de gezinnen en gezinsverhou dingen, noch de noodzaak om wenken van armenverzorgers op te voTgen. De anti-revolutionaire heer Schouten he streed de uiting van den lieer van den Tempel, dut de socialisatie aan alle werk loosheid een einde zou snaken; hij zag van haar reeds daaiom geen heil, omdat die slechts internationaal zou kunnen ge realiseerd worden En dat liet Rijk niet bijpast, wat de werkloosheidskassen te kort komen, maar de helft daarvan als voor schot verleen!, vond hij daaiom reeds uit muntend, omdal anders nog meerdere ge meenten dan thans Izich Van He wetteloosheid niets zouden aantrekken. Hij meent, dat men het euvel het best zal bestrijden door plaatselijke commissies, waarin de gemeen tebesturen, de werkgevers en de aibeids- organisaties zullen zijn vertegenwoordigd. De katholieke hoer Hazevoel dreef den suot met de socialisatie, en herinnerde den heer van den Tempel aan ihel woord van Wibaut, dat geen enkele sociaal-democra t-sche regce ring thans de socialisatie zou aandurven. Hij drong aan op 'uitgebreide werkverschaf fing, in overleg mei de arbeidersorganisaties geregeld. En zijn partijgenoot van Dijk wees er op, dat veel werk verschaft kon woulen, als men zich tot regel stelde mets m het buitenland te laten maken wal in Ne-i derland kan worden vervaardigd, vooral de spoorwegmaatschappijen schenen hel he lang daarvan niet te begrijpen. De Christen-Democraat A. P. Staalman vroeg, hoe ef het 'mogelijk is, dat de so ciaal-democraten nog met hun socialisatie voor den dag durven komen, hoe zij met het brutale egoïsme, dat wij overal om ons heen zien, nog kunnen meonen, dat hun stelselallen voor één, en één voor allen, iets meer dan een droombeeld zou wezen. Snerpend riep hij de S. D. A P. toe: Uw heilig ideaal is over de grenzen aan flarden geschoten; de Internationale is aan stukken gestooten, en Wijnkoop en de zijnen trappen de laatste scherven tot puin. Ilif was voor werkverschaffing op groote schaal, waaraan nog niets gedaan is, in vergelijking met de miliatiro lief hebberijen, waarvoor 3 rnilliocn per week wordt uitgegeven. j De Keer Dressfelhuys wees op de tegen- spraak, die er hij de sociaal-demoaraten in ligt, diat het niet mogelijk is de socialisatie ini te voeren, zoolang do chaotische doe- stand blijft bestaan, en hunne bewlering dat (alleen de socialisatie ons uit den.' chaos kam helpen'. (Hij! wilde de wfexkloosheidmede bestrijden, doordat de diplomatie bevor derde, dat wij de landen die wij met cre- flieten1 helden, (er toe krijgen afnemers van onze industrieel® producten te worden. Duitsdiland, dat door ons financieel zoo krachtig geholpen is, bestelde in Oosten rijk voor millioenen van een product uit gene indjjstrie, die bij ons kwijnende is, kgn dal ging volgens spreker niet aan. (Iijöt is boter de industrie te bevorderen, dan de arbeiders uit de w'erkloo.-hoidskassen te be doelen. (HOj meende ten slotte, dat do ito scherpe doorvoering van de -15-urige ar beidsweek ons in slechte conditio had ge bracht tegenover liet Rui ten land met zijn minder scherpe orbeidsb perking Deze rede lokte den heer Merchant uit zijne tent, die in den lieer Dresseihuys een van do voor naamste bewerkers van do fusie ziet, die hem cene nachtmerrie is Daar had men hot nu. In November 1918 drongen de heeren Drcssielhuys en Rink aan op spoe dige invoering van den 8-urendag, en thans beluistert men hij den eerste een geheel andere loon, zoo kortstondig is het Jeven van angstdemocraten Maar, zoo ging het sarcastisch voort, in naam K,, ,rjh"i (toespeling op den naam Vrijheidsbond) zal dat wel in orde komen. Spreker verklaarde zich voor algebeele bijpassing van het te kort der werkJoosheidsvcrzekeringskassen door den Staat, omdat die toch. zal ein digen met die vorderingprijs te moeten ge ven. Indien dat zoo is, zouden wij toch de vraag willen Mollen, of bet niet zoo onpaedagogisch. mogelijk is dit nu reeds te zeggen; er ligt zoo'n heerlijke opvoe dende kracht in z&lf-help. De Katholieke hear van Hijzewijk kwam inel eene motie, om de Rog-u-ring te ver zoeken iu overleg met do arbeidersorgani saties den normalen gang der productie zoo- voel mogelijk te hendellen, en de heeren Kolthek. Kruijt, Wijnkoop en van Have- steijn maakten zich de zaak al bijzon Ier gemakkelijk. De eerste vond, dat niemand in deze iets voor de arbeiders kon deen 'dan de arbeiders zei Ven, die voldoenden steun moesten „afdwingen". De heer Kruijt wilde de beraadslagingen schorsen, omdat in de avondzitting zoo weinig leden waren, maar zijne desbetreffende motie werd niet vol doende gesteund. jEn de heeren Wijnkoop en van Ravesteijn constateerden voorde zoo- veelste maal het bankroet van het kapi talisme en maakten aldus propaganda voor hun Sovjetrepubliek. De jMinistar wees er op, dat elk stelsel van weddoosbrids- verzekering hij ernstige crisis zal falen, en verklaarde, dat al werd de motie van den Tempel aangenomen, Je Regccring deze toch niet zou uitvoeien. Tegen de motie van Rijzewijk had hjrj, geen bezwaar, in dien daaraan niet te vérstrekkende betce- konis werd gegeven. Een motie van Rave steijn, om aan de wcrkloozen van beider kunne hun volle loon te verzekeren, was voor den Minister natuurlijk onaannemelijk, en voor de Kamer ook; zij kroeg slechts de Communistische stommen. De motie van Ten Tempel werd mot 50 tegen 26, vóór Communisten, S.D,A.P. en VD., verworpen en die van den hoen' van lUjzevrfjk met 39 legen 26 stemmen, bij bonte stemming, aan genomen, en daarmee de interpellatie ge sloten. De Begrooting Posterijen, Telegrafie en Telefonie maakte natuurlijk de tongen los over de iele en vaak gerechte klachten bij dezen tak van dienst Als iets een mensch van diveepen met do socialistic kan ge nezen. is het wel die wijze waarop yh.. Staatsh -drijf wordt uitgeoefend, die loert dat de prikkel van het eigen belang nu een maal niet gemist kan worden. Vergelijk eens de heh.uuleling van het publiek door dezen tak van dienst met die op de groote ban kierskan torlen en verzekerings inaatschap- eijen en sneu heeft do piroef op Je som. Djc ambtenaar heeft nu eenmaal een. noodlottige neiging om zich te verbeel den, dat het publiek er voor hem is en niet andersom, en de stemming van de post ambtenaar werd er niet heter op, nu zij, zooals de heer Do Muralt opmerkte, doof den Directeur-Generaal op tsaristische wijze met oekasos woiden geregeerd. Een post directeur uit een groote stad had hem! verzekerd, dat het op zijn kantoor klach ten regende, en dat de ambtenaren slecht en weinig opgewekt hun taak vervulden. Wat begrijpelijk is, daar niemand, noch de hoogere ambtenaren, noch de directeu ren, noch de vakvereenigingen in verander hingen gekend ivorden, of daarover ge raadpleegd; ze liehhen ze maar ie slikken, en wie dat niet doet is lastig. De dwaze maatregel van hot sluiten der postkanr ioren is zelfs in een gt'uole plaats genomen, zoo deelde de lieer De Muralt mede, zon der dat de directeur daarin; is gekend. En| bij vele directeuren en andere hc'ogerd ambtenaren 'heerscht stille armoede. i De heer van Beresteijn bepleitte zijn motie, dat de Staat de gemeentelijke tele foonnetten zal overnemen. Jïij 'verwierp de stelling, dat de Post zich moet bedruipen, want die is geen bedrijf, maar een dienst in bet algemeen belang. De Staat neemt juist spoorwegen en tramwegen over, omdat die niet het belang der gemeenschap, maar winst op het ping hebben. En daarom moeten de salarissen goed zijn, al geeft dit ook oen defecit op den dienst. Met kracht kwam hij op tegen de af schaffing van het portvrijdom voor archie ven cn bibliotheken, en hij diende een tweede motie in, om' de Kamer zich daar over t o doen uitspreken. (Zie vervolg Eerste Blad.) BOTENLAm Financieel nieuws. Men bericht dat de loaning del" gemeente Soest, groot f 154.500, rentende 7 p€t. te gen. een koers van 9972, ruim, 10 Imaal werd volteekend, n.1. tot een bedrag, groot f1698.500. Een protest- De vereenigiug van Dietcteuren en Com- imiezen idelr P. en T, heeft zich gewend, 'tot de npnistens van waterstaat en justitie, naar aanleiding van de eigenaardige arres tatie van een commies en een conducteur dei' P. en T., die door tien p'olitie-commi ssa- ris te Wageningen als getuige moesten wor den gehoond. Doordat bun chef niet toestond dat zij aan den oproep van genoemden commissaris gevolg gaven, werd zonder meer bevel gegeven hen gevangen te ne- nemen. Zij werden toen als arrestant tus- schen twee rechercheurs naar Wageningen gevoerd, doch na het afleggen hunner ge tuigenis onmiddellijk weer in vrijlieid ge steld. Genoemde vereeniging kan niet gedoo- gen, dat hare leden op deze vernederende wijze et slachtoffer worden van het gebrek .«ui overleg tusschen post- en politie-auto, riteiten, weshalve zij de betrokken minis ters verzoekt, hunne ambtenaren zoodanige inslxuetie's te geven, dat ambtenaren voor zoo'n behandeling gevrijwaard worden. Graviu nemineb, In de Weekly Despatch zijn enkele ar tikelen verschenen van de hand van Gravin Nor ah Benlinck, over indrukken, welke zij op het kasteel te Amerongon had ontvangen van den ex-keizer. Sommige Hiojlandsche bladen hebben uit treksels van deze artikelen geplaatst. Van de meest gezaghebbende zijde ver nemen. wij, dat Gravin Bentinck zich in hooge mate aan misbruik van vertrouwen heeft schuldig gemaakt. Zjij (had nil. aan haai' bloedverwant, den toenmaligen gast heer van den ex-keizer, beloofd, geen pu-, bliciteit te geven aan hetgeen zij opjAmeron- gen zou zien. De artikelen zijn dan ook geheel builen voorkennis en goedvinden van Graaf Bentinck geschreven en bevatten bo vendien vele onjuistheden en verzinsels. Koloniale school voor meisjes. Zt. K. Hl de Prins voornemens a. s. Za terdagmiddag te 3 uur in het Hotel de Witte Brug te 's-Graveniiage een bijeen-t komst bij te Wonen van de vereeniging Ko loniale School voor meisjes en vrouwen. In die bijeenkomst zal Mevrouw W. A. iHl BosVrijman, Presidente, eene voordracht houden over: de noodzakelijkheid van eene Koloniale school voor meisjes en vrouwen, en de heer Th. F. A. Dol prat over: Neder- landsch-Indiê (met lichtbeelden). Mievrouw Julia de Sluers zal, aan de piano, begeleid door den heer Hans Goemans, ©enige lie deren zingen. Ee vruchtboomen dienen thans onder handen genomen. Voor den volkstuin be paald dit zich meer tot klein-fruit, n.l. framboos, en appel en peer in struikvormy Eerst een enkel woord over de bessen. Ie kruisbessen: ook het 1-jarige hout draagt vrucht, zoodat we bij snoeien altijd wat vrucht verliezen; dit ko. echter de kwa liteit der resteerenden t,n goiede.Lichttoe- treding tot iet hart der struik is een eer ste vereischte, daartoe verwijderen we alle grondscheuten tot op een paar na, die we als vervangers behouden voor afgeleefde! gesLeltakken. Het i-jarige hout nemen we tot op 1/3, de verlengenis tot op de helft in; korte twijgjes behouden hun geheelo lengte. Is zulks noodig voor lich'ttoetre- ding, dan pernen me een of meer gestel- takken geheel weg. Is het 011s ineer lie d-oen om grootte, als om de hoeveelheid bessen, dan snoeien we al hot 1-jarige hout kort weg, en de verlengenis op 3 oogen. Eeze snoei moet men dan jaar- lijksch herhalen. De ontwikkeling van vrucbttuiltjes uit de aan den voet der 1-jarige twijgen gezeten kraagoogen wordt hierdoor bevordert. Roodo cn witte aal bessen dragen meer op spoortjes en kleine vruchttwijgjes. We snoeien hier de verlen genis op 57 oogen, terwijl de zijscheuten van normale grootte met de kroonsnede worden weggenomen, d.w.z, er blijft slechts een zeer klein voetje staan. Hierop ontwik kelen zich nu gewoonlijk het volgende jaar korte vruchttuiltjes. De zwakke, korte 1-jarige 'takjes spare men ook, daar ze gewoonlijk het 2e jaar in vruchttakjes over gaan. Zoo noodig wordt de struik gedund. Zwarte hessen 'stnoeie men zeer Weinig aan, daar deze op het 1-jarige hout de mooiste vruchten geeft. We bepalen ons dus alleen tot het insnijden van het onrijpe topeindo der (1-jarige scheuten, en het uit dunnen der .struik, teneinde een behoorlijke licbttoetreding te verzekeren. Bij leiboomen, appel en peer, snoeid men de verlengenis naar behoefte op 57 oogen, de plaats vair het eindoog, waarop gesnoeid wordt, meet liefst niet naai' boven gericht zijn. De andere twijgen worden, indien ze direct op de gestelfakken voor komen, gesnoeid op 2 oogen, komen ze op een takje voor, waarop reeds 1 of meer vmchtzeiels zijn, dan snoeie men op 1 oog. Op deze boomen moet een goede zomersnoei toegepast worden; hierover ter bestemder tijd meer. De behandeling der gestel takken, van py- ramidevormboomen komt hier vrijwel mee overeen. Bi; struikvorm bepalen we ons alleen tot hèt wegnemen van elkander krui- senden takken, en zorgen we voor een licht doorlatende kroon. Oplichter aangehouden Door do recherche is te "s-GraVenhiage aangehouden en naar Amsterdam overge bracht, alwaar hij ter beschikking is ge steld vair den hoofdcommissaris van politie, zekere P. '0. J. T., wonende Stationsplein aldaar. De aangehouden© wordt verdacht van op lichting op groote schaal in de provinciën Noord- en Zuid-iHbllandi. 1 Hij (gaf zich n.l. uit als opzichter en eige naar van de N. V. Uitgeversmaatschappij voor de Industrie en gaf voor dat hij een boek zou uitgeven, getiteld ,,Neerlands Fa brikaat" in verhand waarmede reeds twee maal tegen hem was gewaarschuwd door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat." Reeds gedurende 4 k 5 jaren was Tl b'ezig met het afsluiten van contracten voor reclame in genoemd werk. Hij ging idaarb^ nis volgt te ivverk. Wan neer iemand een contract met hem sloot, moest de helft van de gecontracteerde som worden vooruitbetaald, Ock kon het geheele bedrag direct worden gestort; in dat geval genoot men 5 pCt kextimg. Een groot aantal dergelijke contracten werden bij gedane huiszoeking in zijn woning gevonden. Teneinde nu zijn „klanten" in den waan te brengen, dat het boek werkelijk zou wor den uitgegeven, gaf hij de clichés aan de diukkerij met de opdracht met het diukken van het deel Noord-Htolland een begin te maken, hoewel hij absoluut geen grid had om dezen druk te bekostigen. Aan deze moeilijkheid wist hij echter te ontkomen, door aan de drukkerij de contrac ten over) te (dragen, waarvan de helft nog jge- ind moest worden. Deze wijze van dekking der kosten kon echter niet lang blijven voortbestaan, zoo dat de drukkerij haar arbeid aan het werk stopzette, IHiet deel Noord-Holland is dus nooit ver schenen. Den laatsten tijd was T. werkzaam in het Westland, om ook daar zijn slachtoffers te maken. Bij de lucherche was hij reeds jarenlang bekend als iemand die het niet nauw neemt op handelsgebied. De oplichting schijnt gezocht te moeten worden in het feit, dat hij zich uitgaf voor een maatschappij, terwijl hij evenwel geheel op zichzelf stond. Bovendien moet reeds hij den aanvang van het werk hebben vastgestaan, dat 11 zijn vei-plich tingen niet zou kunnen nlako- men. Aan de politie heeft hij reels bekend, dat hij het geïnde geld voor eigen doel einden heeft gebruikt Schandelijk toon. eelt je. Te Utrecht heeft zich op de Oude Gïuciht nabij de Zakkendragerssteeg een groot spectakel afgespeeld, meldt, het ,,U. Dl". Een jonge vrouw, omslreeks 25 jaar, smoordronken zwaaiende over de straat De scholen waren juist uit, en dus ont brak het niet aan zeer groote belangste ling. Er daagde een politieagent op, die pro beeren wilde het beklagenswaardige schep sel mee te nemen, maar' de vrouw liet zich vallen en Weigerde op te staan. Toen er een brigadier van politie bij kwam om z'n collega te helpen, bleek het wel, dat men zelfs met z'n tweeën voor overbrenging naar het hoofdbureau geen kans zag; hot eonige middel zou zijn geweest haar te sloepen, maar dat doet men een vrouw lie ver niet en aangezien dragen óók met ging, wijl de aiTcstante krachtig verzet pleegde, "bleef er niets anders over dan een handwagen te requireeren «n de bui ten zich zelf van woede wikeerende vrouw daarop te laden. Zoo ging de vracht naar de Ganzenmarkt; de beschonken© gilde de heele Oude Gracht b)'j lelkaar en was zóó totaal buiten bezinning geraakt, dat zij in bet hoofdbiueau aangekomen, dadelijk moest worden opgesloten om zoo mogelijk in den slaap haar kalmte te herkrijgen. Het treurige geval trok in het drukke namiddaguur natuurlijk eonige honderden kijklustigen. Fraudeleus onttrokken. Door de recherche te Culemborg is bij eenige ingezetenen een groote hoeveelheid koopmansgoederen in beslag 'genomen, vefke fiauduleus betrokken waren van den 'in staat van faillissement verkeerenden ijzer- handelaar v. V. aldaar. Proces-verbaal is opgemaakt. Valschc zilverbons. Eenigen tijd geleden werd te Kerkiade door een rijksambtenaar een Duitsclier aan gebonden, in bezit van valschc zilverbons van f 1. Maandag had zich dc vader van den aangehoudene, een restaurateur uit Aken (D.), voor het „Schóffengericht", aldaar, wegens medeplichtigheid, te verantwoorden, hij werd veroordeeld tot 100 Mk. boete. Tevens verklaarde de Duitsche rechter, dat de Hollandschc politic in deze groote activiteit heeft getoond. Auto-ongeluk. "Woensdagavond reed de heer F., direc teur van een garage in de Sumatrastraat te 's-Gravenhage, met zijn auto tegen een boom op den Hoogen Wal aldaar. Do heer P., opzichter bij bet Ministerie van Landbouw, die naast den bestuurder zat, viel door de voorn-uit en bekwam daardoor een zware hoofdwond. ■De heer P. weid door den Gemeentelijke Eerste Hulpdienst verbonden. De auto was zwaar beschadigd.. Inbraak bij een raadslid. In oen nacht van Eins-lag op Woensdag is ingebroken bij het raadslid Borghels, wo nende in het Wiestedncle te 's-Gravenhage. Eo dieven hebben zich toegang verschaft door middel van' opensluiting van dè voor deur, en hebben Jaarna een bezoek gebracht aan de huiskamer en oen salon, benevens aan de tdnderkamea". Toen de heer B, den volgenden ochtend beneden kwam, miste hij zijn jas en hoed, verder komende zag hij verschillende kasten openstaan, en bij nader onderzoek bleek dat bijna al het tafelzilver was gestolen. Bovendien wordt oen bedrag van ongeveer 40 a 50 gulden vermist en een actetasch. De vleier. Heer tot tooneelspeelsterU was gis teren verrukkelijk in de rol van de kleine freule, juffrouw. O, wat bent u een vleier! Om die rol goed te kunnen spelen moet men jong en mooi zijnl Maar u hebt gisteren toch juist het tegendeel bewezen. Hartelijk. MijnheerHier is een lijst van de ge rechten, die mijn schoonmoeder graag lust. Ze komt morgen logeeren. Keukenmeid! Ja meneer. Nu, zoo gauw je ze iets geeft vair wat hierop staat, stuur ik je weg, begrepen. door KAKEL WASCH'. i De slingering van den laatsten wagen in clen zwaar voortzwoegennden avendtrein, was bijwijlen zóó Sterk, dat Hendrik Joosten schokte en schudde op zijn plaats en zich in het intieuwdoorlïchte coupé-binnen met iden éénen slaper tegenover, zich onbehaag- lijc begon te voelen. Iliij drukte izich vaster' in zijn hoek en verweet zich ^tweede klasse te hebben genomen. Wal' bleef er over van het comfort bij zulk gehots? Zat ihij maar, derde, dan had. hij tenminste de (.voldoening alvast het prijsverschil op de declaratie over te houden. Nu reste hem weinig ,of niets. Die gedachten brachten hem weer" sterk het besef van zijn toestand ije binnen. Zijn toeleg bleek schromelijk mislukt; hij had zijn eersten opzet moeten volgen. (Maar het onverwachte zakenreisje was een te' bizendere gebeurtenis geweest in het zorg- grauwe slemieven van den schraal-bezola digden kantoorbediende. H^p wist, dat de patroon, hoe ontoegankelijk, schamper-a& wijzend ook als men een salaxisverhoogingj wou bepleiten, niet keek, althans niet veinsde te zien op de kosten van een reis-in^opdracht. Twééde klasse, verterin-l gen, maaltijd alles kon goed in irekening gebracht worden. Hendrik Joosten nu had derde willen reizen en zich vergenoegen met wat uit het vuistje gegeten fcrenbe broed je s. Hfij zou dan verscheidene guldens bespaard hebben om er zijn dapper, imaar zich alweer verslovend vrouwtje mee te verrassen. Doch hij liet dezen opzet, om dat het verlangen er een __„feestje" van te maken plots de overhand In hem mam. H5j wou comfortabel reizen als ware dit dag werk voor hem, een goed, restaurant (uit zoeken met de allures van een kenner, één enkelen dag althans zich ontheven voe len aan het verstompend gepeuter en ge reken. Op de heenreis had bij pauw ge zeten tusschen welgekleed©, zorgloos rei-* zende handelsreizigers, die maar! al te vaak kwinkeloogden naar zijn gezicht, strak cn vaalbleek in zijn gevoel, en zijn $jofel- blinkend colbertje. De aangelegenheid van den paboon had hij] niet naar oversell kun nen legden en meer en meer weet hij dit aan zichzelf. Tn het restaurant had fcnen hom achteloos bejegend en voor vóél geld' een onverzoJgden maaltijd gegeven. Bij het afrekenen voelde hij de opzettelijkheid, toen de kelner met haast pijnlijk-verwonderden blik dankte voor de ruiime fooi. (En nu weer dit. Hlij wist éérst wat geslapen (te hebben, koit nadat hij moe en ontzenuwd zich in de kussens had laten vallen. Toen was, na gescharrel in het doorloopgangetje, op eens een dikke medereiziger binnenge komen naar Hendrik Joosten dacht vit de eerste Masse en had [zich suf-veTvv ou-> derd rondziend met vaag groetgebaar te genover hem gezet, ooi dadelijk in (botten slaap te zakken. Dd zware man ischeen ste vig beschonken; ruit zijn kleeren dampte (de rook- en dranklucht. Hendrik Joosten had getracht zich over de stoornis heen ito zetten, door strak' de oogen te sluiten. Maai' slechts ijle sluimering! beving hem' jon het geschud van Üen trein maakte Jiem al onbehaaglijker wakke!1. i Schamper begon hij den man tegenover zich op to nemen. Hij keek naar den pur peren drciinkkiop, bestiaal met de overt den langen boord uitkwabbende tweede kin, de vveekvleezige, breed© slagershan- detx vol gouden ringbanden, waarin dia-- malritiipnkelüngj het zwaar-lakieiisch pakj do ovorhemdsknoopen met grooto schit- tersteenon en wist misprijzend en jatoersch! tegelijk een O. W.-or bij zich te hebben. Met al bitterder misnoegen vergeleek hij zijn toestand met dien van den ander'. Zoo'n man, die het geld had samengezwem.- deld of uien het als was toegeworpen,' kon zich overgeven aan elk genoegen, dat hem lustte. Wellicht kende ltif zijn eigen rijkdom niet en zeker telde hij zijn uit gaven nimmer. Scheurend zou die mani lachen, als hij iets kon bevroeden van| zijn getob om onkel© guldens, zijn desillu sie om den verloren dag... Het giftte in Hendrik Joosten. Nauwelijks begreep hij deze vreemde, schoon ma.R'e'ooze opstan digheid. Iiij kon niet over het schrille van, de tegenstelling heenkomen, het besef van! zijn dagelijksche zorgen ging hom kwellen als een obsessie, en het was of hij dien on bekende leed zou moeten aandoen om, tot rust te geraken. Het onuitgesprokene) zwijgend-aanvaarde van maanden her scheen plots tot een fel, jagend denklevenj in hem te zijn gekomen. Èn bijna moest- hij zich zeggen uien man, hem onbekende toch, te haten De 0. W.-er veranderde van houding. Hij bewoog de oogleden, mummelde en begon toen moeizaam been voor (been op de kus sens te heffen en uit te strekken. Ein- HER I

Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5