G. ODÊ's BflBlM&l, ito, Woor; X V Vraagt onze Schilletjes op Brandewijn. UITGIFTE f 800.000,6 Qbligatiën Hoogheemraadschap Delfland. SENFT& Co. BELANGRIJK Bewaar dus de ledige doozen van „ERA" SCHOENCREME. ADVERTENJIEN. 19 Panden te koop. van f 1000,— elk Spaarbank - Lange Haven 80. ONZE GESCHENKEN-AUTO Schiedamsche Courant. ATLASSEN Sanguinose Likeurstokerij Jansen Wouterlood. 98 BELAÜCHIJK BERICHT. Zaterdagmiddag van 3-5 uur. Wintertocht naar „l'Hospice du Grand St. Bernard",* hoogte 2470 M. la Rijks Hoogsre Burgerschool Bi Donderdag 17 Maart 1921. t«m«« R. MEES ZOONEN. J. F. DUPONT, Markt 8. Telefoon 152, Levert ALLS Gymnasium, «n andere inrichtingen fan onderwijs, alhier. Wacht a voor namaak. Prijs t 3.25 per Liter. 33 cent per maatje. Groote Markt 35. 6^7Groote Markt 35. van waavyan (deel uitmakende van eene leaning ad f 1.426 000,- reeds f 626.000,is geplaatst) ten laste van het De ondergeteekenden berichten, dat zij, daartoe gemachtigd door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland, de inschrijving op bovengenoemde 6 Obligatiën openstellen op tot den koers van ter Secretarie van Delfland te Delft, ten kantore van de Heeren R. MEES ZOONEN te Delft. 1 R. MEES ZOONEN te Rotterdam en hunne bijkantoren te Schiedam en Viaar- dingen en ten kantore van de ASSOCIATIE CASSA te Amsterdam. Prospectussen en inschrijvingsbiljetten zijn bij de inschrij vingskantoren verkrijgbaar, ROTTERDAM, 10 Maart 1921. ROLLUIKEN MARKIEZEN j BOTTEBPAE 1 j PEN M AAB. j ZONNESCHERMEN JALOEZIEËN Wegens de tijdsomstandigheden is met ingang van 1 Januari 1921 de ZATERDAG A VONDZI1 TING VEItVAL- UESJSinplaats daarvan is het kantoor geopend LEDIGE DOOZEN van onze „ERA" SCHOENCREME hebben voor uwe kinderen Onschatbare waarde, daar deze tegen aardige verrassingen kunnen worden ingeruild. komt voor het eerst met eenige weken en daarna regel matig in Schiedam, om deze verrassingen uii tereiken. Plaats en tijdstip maken wij nog nader bekend. Hoe grooter het aantal ledige doozen, WEI.KEGfc.HBEL t'OMPLEET en. onbeschadigd moeten zijn, hoe grooter de verrassing. De kleinste verrassing wordt uitgereikt bij inlevering van 2 ledige groote dooz n (No. 2) of 4 ledige kleine-of middelsoort doozen (No. 1 en IA), terwijl de daarop volgende verrassmg wordt uitgereikt bij inlevering van 4 ledige doozen No. 2 of 8 ledige doozen No. 1 of IA enz enz. TWEEDE BLAD Zaterdag 12 Maart 1021, Ne. 16615). Van bevriende zijde ontvingen wij onder staande beschrijving van een merkwaardi- gen tocht, waaraan wrj gaarne plaatsing verleenen. Ziezoo, het plan voor dezen tocht zat in elkaar, nu nog de uitvoering. En geluk kig! deze liet niet lang op zich wachten, en zoo vertrokken we dan 23 Februari om half negen uit Gryon, onder vroolijk af scheid van de bewoners, die ons „bonna course" en „au revoir" toeriepen. Ons ge zelschap bestond uit zes personen, n 1. vier jonge meisjes, waaronder drie Holland-1 sche en één Zwitsersche, en twee Zwit- sersche heeren. Het weer was prachtig, en beloofde veelt We hadden allen ski's bij ons, die we op de gebruikelijke manier, d.w.z. op den schouder, met ons meevoerden. Over het begin van den tocht valt niet veel te vermelden, daar pas hij Orsièrea onze voettocht begon. Tot deze plaats ging de reis eerst per tram tot Bex, en dan per trein via St. Maurice en Martigny naar On sières. Daar stapten we om kwart over twaalf uit, heel verrukt, dat nu eindelijk onze voetreis begon. Wij merkten al spoedig, dat het sta tion met een kleine hindernis verlaten moest worden. Die hindernis bestond uit een teiltje en een tobbe, oogenschijnlijb beide met water gevuld, waann personen, die het station verlieten, handen en schoe nen doopten. Tenslotte kwamen we er ach ter, wat deze plechtigheid te beduiden, had. Bit was, omdat de koeienziekte in naburige streken heerschte. Deze was nog niet tot Orsières doorgedrongen, en nu wilde men, door desinfecteerende vloeistof, de intrede van die gevreesde ziekte belet ten. Dus onderwierpen we ons ook aan het bad en trokken Orsières binnen. Eerst werd Bourg St. Pierre opgebeld, om "ka mers te bestellen voor den volgenden nacht En al luidt het spreekwoord „Wie niet werkt zal niet eten", besloten we toch maar daar tegen te zondigen. We zetten ons dus aan den weg neer op een groep omgehakte hoornen, en spraken den inhoud der riick- sacken heerlijk aan! Vóór ons bevond zich een soort dorpspomp met waterbak. Eigenlek kan men zco iets geen „pomp*' noemen, want er is geen zwengel aan, ter wij Het water er toch wel uitkomt; men vindt ze in deze streken veel. Uit de kraan wordt door menschen, uit den bak door dieren gedronken. We beleefden hier nog een grappige scène, waaruit bovendien bleek, hoe gemoe delijk de (menschen Mei- alles opnemen. Er kwam een vrouw met een doek om de haren uit een in de naMjibeid staande stal met twee koeien, met het kennelijk doel deze uit den bak te laten drinken. Een der dieren stemde met de bedoeling der geleidster; in en zette xiich dadelijk aan het opslurpen van het frissche water, maar de andere met de onbezonnenheid der jeugd, wilde dit nu eens niet en begon met een paar malen om den bak te draaien. De geleidster trachtte op allerlei manieren de koe er toe te brengen om. het voorbeeld van haar metgezel te volgen, maar jawel, een ander plannetje scheen het gevormd te hebben, het dier zette het op een hol letje en, als had ze haar plan aan het ver standiger dier medegedeeld, volgde dit het gegeven vooibeeld. Maar al spoedig veranderde het tooneel. De beide koeien kwamen bij een stijle, met bevroren sneeuw bedel1 afpad, gleden daar op uit en schenen n beneden te liigen lugen is hier een sport, waarbij men de helling afglijdt op een sleetje, dat met de voeten bestuurd wordt De vrouw was de dieren gevolgd, zoodat ze vlug wer den gegrepen, waarna zij ze, steeds be knorrende, weer terug leidde naar den stal Maar ze kon het blijkbaar niet over haar hart verkrijgen om ze ongedrcnkt weer op stal te zetten. Zij vulde een tobbe met het fnssche water en ging daarmede den stal binnen. Zij had blijkbaar geleerd dat toen de jeugd niet alles moet aanrekenen. Intusschen was het al over half twee en meer dan tijd om op te stappen. We lie ten Orsières, da,t vergeleken bij de be roemde Hollandsche zindelijkheid, een vie- zen Italiaanschen mdruk op ons maakte, achter ons en begaven ons moedig op weg. Het eerste eind was met gemakkelijk, want het was héél steil en glad. Boven op den weg stond een kruis, om aau te wijzen, waar de weg naar het klooster be gon. Baar ging het dus op af. Toen we boven op de helling gekomen waren, steeg de weg langzaam, en geleide lijk. Gelukkig maar, want do zon scheen fel, en de warmte deed zich haast hinder lijk voelen. Maar toch, hoewel de zware ski's pijnlijk op onze schouders drukten, stapten we met flinken pas door. Wel echt hadden we het gevoel van „hoe warm het was en hoe ver", maar tevens, hoe mooi het was, een factor, die lang niet over het hfoofd gezien moet worden. De bergen waren prachtig van kleur, hier en daar onbesneeuwd en met de meest mooie kleurschakeeringea. Ook de weg zelf was nu eens besneeuwd, dan weer zonder sneeuw, maar dan. was het een modderig stuk, doch over het geheel was hij goed begaanbaar. Langzamerhand naderden we Fontaine. Twee wegen loopen daarheen, een heel stede en een, die wel veel minder steil, maar daardoor weer veel langer is. Bij de splitsing dier wegen reed ons een kar retje met muilezel bespannen achterop. De voerman verliet het karretje, liet den ezel den vlakken weg inslaan en beklom zelf den korten weg. 'Het eerste eind ging gced, maar plotseling wdde de ezel niet meer verder, en of de man ook al schreeuwde, er kwam geen' beweging in, niettegen staande dat, klom de voerman rustig met ons naar boven, en kwamen we met hem in een klein cafétje terecht Het was nu tegen drie uur, de zon scheen, brandend •n veroorzaakte gxooten -dorst, hetgeen ons dubbel deed genieten van de heerlijke melk die ons daar werd voorgezet. Weer inner lijk gesterkt, zetten we onzen tocht voort en het eerste wat we zagen bij het ver laten van het café was den ezel met het karretje, die heel rustig stond te wach ten tot de baas te voorschijn zou komen. Teekenend leek ons hier de macht der gewoonte van het beest. Nu passeerden we weldra Liddes, maar steeds stapten we voort, daarbij echter elke pomp in het voorbij gaan met een bezoek vereerende. Nu moesten we nog het laatste eind, tot Bourg St. Pierre. Natuurlijk steeg de weg nog steeds, en... de laatste loodjes wegen het zwaarst. Gelukkig maar, dat er nog iets zoo heel moois te zien was. We kwamen nl. over een brug, waar een water val onderdoor stroomde; dit was een prach tig schouwspel voor ons. Bovenaan hingen bevroren pijlen naar omlaag, door de zon beschenen, waardoor zij een blauw-witte kleur kregen, terwijl de zon ook in het water allerlei tinten legde, en de vochtige bodem, bedekt met mos, deed daar prach tig bij. Links stond sted er tegenop een groep boomen, die donkergroen daartegen afstak. Maar we moesten verder, er was trou wens nog zooveel te zien, al die bergen om ons heen, die een zoo betoovexend schouwspel gaven. En zoo bereikten we steeds genietende van alles wat we zagen en daardoor min der moeheid voelende, om vijf uur Bourg St. Pierre, en vonden daar weldra ons hotel, genaamd „Hötel du déjeuner de Na poléon I". Het hotel heeft zijn naam te danken aan het feit, dat Napoleon I op zijn doortocht naar het klooster, daar den 20en Mei 1800 ontbeten heeft. Tafel en stoel, door hem gebruikt, waren als curiositeit bewaard ge bleven, terwijl tevens do portretten van de toenmalige eigenaars van het hotel in de kamer opgehangen waren. In dit hotel was het eten, hoewel niet overmatig veel, goed en sliepen we lekker, 's Morgens om kwart voor negen vertrokken we weer met een flinken gang. Zoo bereik ten we Cantine de Proz om vijf voor tien, alwaar men ons beloofde het klooster tele fonisch onze komst te melden. Dit gebeurt steeds, wanneer reizigers in aantocht zijn, opdat de monniken hen tegemoet kunnen komen en zoo noodg belpien. De tocht van hieruit was héél moeilijk De weg was slecht en heide dikwijls, zoo dat oppassen de boodschap was. Het weer was veel kouder dan den vorigen dag, en daar we betrekkelijk dun gekleed, waren, sneed de wind, die langzamerhand was op gestoken, door onze kleeren heen. Jersey's, enz., werden zoo hoog mogelijk dichtgesto- ken, maar 't hielp niet veel. Gelukkig had den wij, meisjes, onze ski's achtergelaten in Cantine de Proz, want daarmede belast, was de tocht al heel lastig. Om ongeveer half elf ontmoetten we een brievenbestel ler, die om de twee dagen naar het kloos ter gaat Deze was op ski's, en lichtte ons 'n beetje in over den tocht dien we nog te doen hadden? De man vertelde, dat hel daarboven erg stormde en dat de tempe ratuur ijzig was. Toen een van ons op merkte, dat zij het hier reeds heel koud vond, antwoordde de postbode, dat het in vergelijking met boven hier warm was. We gingen evenwel door, maar de man nam toch een van de heeren nog even apart en zeide hem, dat hij heel bang was voor de vier dames, en dat men vooral niet stil mocht blijven staan, onder géén voorwend sel, want dat dit onherroepelijk bevriezen tengevolge zou hebben. Weer gingen we verder. Na een balf uur zagen we in de verte een mist opkomen, en oven werd er over gesproken, of het niet verstandiger was om te keeren. Maar neen, we waren den tocht nu eenmaal begonnen, we zouden probeeren zoo mogelijk door te zetten. Het werd Al maar kouder. We naderden de „Val des Morts". Dat is het meest gevaar lijfee eind van den tocht, en heel wa.t menschen, overvallen door sneeuwstormen of mist, zijn hiei' omgekomen De koude was nu haast niet meer te verdragen. Som migen voelden armen en beenen wat stijf worden, en een van ons was op van ver moeidheid. Daarom werd gevraagd, of mei een poosje gerust kon worden. Doch hier tegen werd heftig geprotesteerd, men bar innende zich de waarschuwing van den vriendelijken postbode, en wilde niets ris keeren. Tot troost werd gezegd, dat we er bijna waren. Onbegrijpelijk is, dat zij. die het meest vermoeid waren, het minste van de koude voelde. Bij latere besprokin gen zijn we tot do slotsom gekomen, dal zij waarschijnlijk ai te uitgeput waren om de koude nog te voelen. En toen.u.. o! verrukking, Kwam een monnik met een groeten St. Bemardhand ons in de verte tegemoet, eerst vaag 'te onderscheiden, maar weldra duidelijker W-at een helle vreugde! En wat een warmte, toen de hond zich tegen ons aandrukte. Allen kregen we uit een tbermosiesch oen warmen dronk; wat deed die goed. Alle krachten werden nog bijeen gegaard voor de laatste hooge en ontzettend steile hel ling. En, hoe dan ook, we kwamen er! Wat dankbaar en blij traden we hel groote, grijze gebouw binnen, terwijl een troep bonden ons vroolijk blaffend tege moet sprongen. Bij onze aankomst, om kwart voor een, weid een bel geluid, en een vriendelijk© monnik (kwam de trap af en verwelkomd© ons alleraardigst, in formeerde naar alles en wees ons onze kamers, die keurig en geriefelijk waren We vernamen nog, dat men uit Cantine de Proz wat laat had opgebeld. Een haif uurtje Merm werd ons eon smakelijke warme maa l t ij"! voorgezet, waarbij o. a brood en wijn aanwezig -waren. Wie rust ten even uit en togen nu op weg om de omgeving eens te gaan bekijken. Aan den Italiaanschen kant lag het meer, dat nu bevroren en met sneeuw bedekt was. Daar achter bevond zich het standbeeld van den stichter, vervaardigd uit brons met sternen voetstuk. Hfer waren we over de Italiaansche grens, en zagen beneden ons het Italiaansche klooster liggen. Leuk was't zooais de honden ons steeds volgden op onzen tocht Na alles gezien te hebben, keerden we weer terug in het klooster, en werden we door denzelfden monnik, die ons de kamers had. gewezen in het salon gebracht, waar we briefkaarten konden koop-en, dio allo mooio plekjes in en buiten het Moester te zien gaven .Natuurlijk maakten we er ruim gebruik van. Om vier uur gingen we 'smkb dags naar de mis. Wat was het kerkje beel dig met zijn kaarsvorliditing en wat een pracht van snijwerk. Hierna werden we ui de bibliotheek rondgeleid, duo veel in teressants te zien gaf, o. a. oude smet de hand geschreven en keurig verrsierde bïj-l bels. Ook een prachtteekening van-Jezus, die geheel uit letters, die ©en tekst vormden, was samengesteld, en daarom juist van groote waarde was Er waren antiek© pasJ poorten van metaal, die nog wel in de om streken daar gevonden worden, oud aarde- werk, enz. Ook waren er opgezette dieren, die in deze omgeving voorkwamen, en nog heel veel meer. Nu kregen we weer een smakelijk maal, en zochten-toen onze slaapkamers op. Den volgend-en dag een prachtdag zagen w© op den muur van het klooster op zoowat 6 M. hoogte slaan, neige (sneeuw) 1918 1919, waarbij de streep van de sneeuw nog duidelijk zichtbaar was op de muur. Alvorens te vertrekken namen we nog 'eel kieken, schreven onze namen in hot vreemdelmgenboek en vertrokken ondier echt gemeende -dankbetuigingen. Wat straalt er een goedheid en vriendeljkhod uit van dit klooster. Om even negen uur vertrokken we in looppas, nadat ons weer „.bonne course'" en „au revoir'" werd toegewenscht. Na 'n half uur iooepn, kwamen we langs een klein, somber huisje, waarin de Ijken van twaalf Italiaansche deserteurs lagen, die in 1917 door een sneeuwstorm overvallen, en daarin omgekomen waren. Waarschijnlijk was dit gebouwtje op den heenweg door vermoeidheid aan onze aandacht ontsnapt. Bij Bourg St. Pierre kwamen we langs den beroemden Alpentuin. We dronken in de buurt van Liddes koffie en holden om! den ixein van 312 in Orsières te halen. Ge-! lulddg ging het dalen heel wat gemakkc} Iijker en vlugger, en was het nu niet zoo koud. We haalden dan ook den trein, en kwamen om zes uur weer in Gryon aan, dankbaar gestemd dat we zooveel genoten hadden, en zulke heerlijke herinneringen aan den tocht zullen hebben. Gemengd Nieuw». Een „sak-auto" Tusschcn het machtige autoverkeer op de 5e avenue te New-York trok aezerr da gen een auto van speelgoed-afmetingen al ler aandacht. In vlot tempo bewoog zich dat nieuwe vïndsel tusschen zijn groote broers. Met een glimlach en blijde uitroe-I pen werd ue baby-auto ontvangen. Hij draagt den naam „Vest Pocket Auto'". Het gewricht beloopt 200 Amerikaansehe ponden; de wagen wordt electrisch bewo-i gon en bereikt een snelheid van 10 mijl per uur. Mot één lading kan deze 10 |iri$l worden afgelegd D-' prijs is 200 dollar. Oplichter aang-houden. Van uit EnMiuïzcn werd aoor de politie naar Alkmaar overgebracht en ter beschik king van de justitie gesteld zekere J. D., afkomstig uit Terwispel, gemeente Op-sterji land. Deze man, die reeds een vrij lang durige gevangenisstraf wegens oplichting achter den rug heeft, voorzag sinds eenige maanden in zijax. onderhoud, door het niét bétalen zijner hojelrekefengen ©n het aan g\, "Hy^5.; *>"*-•» Ï<P" en Yflrdera artikelen, in gebruik aan het Zuiver plantaardig tvnlcnm, is een onectïvt naai de bron van kracht en energie vo> r ieder, die gcest-sat beid te verrichiei heelt, onvertchnlig van welken aard. De SangnSn®»© verhoogt de werakircnt van dan Bezon den mensch en geeft aan alle oververmoeide!! en ung putten Ie vefloren zrnnwkr-eht terug. Sungulno*® woidt ver- oo .t in gro ne flacons van ruim O'i tr uih ud Sangainose kost per fl con I 2.~, 11. f 41.—, IV II 121.—. 74 9 Verkrijgbaar bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. VAN DAM Co., De Biemerstraat 2c/4, Den Haag Te Schi"'iarn bij KAPPELH0P HOVINGH, V.aa* a^tfjen P. SLEUTEL, Maas sluis C. VRIJ. De panden Singel Nos. 63, 6o, 07 en X'mmastrant Nos. tö. 2', 23 ei Hr-flaauMmnt Nos. 2, C, 9, tO. 12, ia, i7, 19, 21, 23, 25 27 zijn Ie koop. Te bevragen bij S AOEoMAN. Burgrm. Mpineszlaan 39b, Rot terdam. Voor bezichtiging bij K.IELA, Mr Timmerman, Oostsingel, '-ehiedam 7441 14 1663 30 ZEGT HET VOORT I 74 tf> 8 DER

Schiedamsche Courant | 1921 | | pagina 5