Schiedamsche Courant. tweede blad Brieven uit Rome. Zaterdag 14 April 1923, No. 17253 Wie in het vervolg do stille week in, Rome wil gaan doorbrengen, moet er zich op voorbereiden, de nieuwe stad, de hoofd-; slad van iiet nieuwe Italië, die zich met ongelooflijke snelheid aan weerszijde van de Tiber uitbreidt, drukker dan ooit te vin1 den. Zooveel vreemdelingen zijn ev dan opgepakt, dat in badkamer en salon van allo hotels bedden women neergelegd en er mogen al verscheidene nieuwe „Alber- gi" ingericht zijn, altijd komen er nog lo gees-gelegenheden te kort in deze week, waarin do Amerikanen en Engelschen, als wijten de vermaarde sprinkhanenplaag op Rome neerstrijken en er hot verkeer extra onveilig maken. 1 Wat komen die allen zoeken in de ker» ken, die ze aüoopen? Mooie muziek en stichting? Maai' wie geniet van Palestrina's miseréres terwijl er honderden menschep om ons heenloopen In geen kerk is een' aimosleea', die sticht en weldoet wanneei er een publiek is saamgestroomd van vreemde vogels, die vaak van den dienst al even weinig begrijpen als van dit volk met zijn behoefte aan uiterlijk vertoon. Deze menschen komen hier om aesthetic sche aandoeningen en interessante nol i t i e's voor hun reisjournaal, terwijl de Romeinen zelf het zich in deze dagen bizonder druk maken met het inkoopen van lekkernijen; Wie do bergen van tulbanden ziet, die opgestapeld liggien in de bakkerewinkels en de uitstalling van taarten dn oogen- schouw neemt, die zoodanig tot koppen uitlokt, dat zij als sneeuw voor de zon vei4 (twijnen, die wordt het duidelijk, dat Ra. schen hier alweer, even als het Kerstfeest^ voornamelijk door het aanrichten van feest gelagen gevierd wordt. Deze eet-partijen dagteekenen nog uit den tijd! toen de sla1 ven hier onthaald werden om, al waren ze ook wellicht geen Christenen, toch in de vreugde-stemming van hun meester te deden. Zoo bleef Pascben voor de Romeinen, de groote dag om een festijn aan te rich ten. Het is ook voor Italië zeer karakteris-. tiek, dat, terwijl hier door den oorlog alle industrieën leden en overal het aantal fa brieken en werkplaatsen verminderde, al leen de „branche" der suikerbakkerij zeer. toenam en er nu oneindig meer zoetighei den geproduceerd en verorberd worden dan vóór den oorlog. Wie hier in een eondi-orei z'n zwarte koffie drinkt, die hier buitengewoon goedi is, en er den-komende.en-gaalide-raan be. spiedt die, staande voor de welvoorziene schotels met gebakjes er van gaat smul len, terwijl hij jgroote zakken bonbons in koopt of een biljet van 100 lire neerlegt en daarvoor een. taart mee naar huis neemt, die verwonderd' zich niet meer over1 de zwabberende onderkinnen der mannen en de ronde vormen der vrouwen, die hidr goed© klanten zijn. En nu, in de ven maarde stille week, kan er nauwelijks gei noeg lekkere gebakken worden. De dames bewaren allicht het decorum eu blijven flemmig thuis of zij gaan het Graf zien, dat Donderdagochtend in alle kerken ge maakt wordt, maar zij hebben haai- dienst personeel en dit sleept van» den ochtend' lot den avond gevogelte, stukken larns- vleesch en wat niet al dooir de straten l Zeer kenschetsend voor den nuchteren matexialistisohen geest der Romeinen, dient het volgende, dat, al staat het niet in dil reet verband met de stille week, toch karakteristiek is voor dit milieu. We woonden hier n.ï. een paar dagen geleden de eerste opvoering van„De Pak ketboot Tenacity" bij, het fijne Franschè 'tuk, dat ook bij ons gewaardeerd wordt om de sobere, psychologische uitbeelding do- karakters. Het werd hierdoor een der beste gezelschappen gegeven, hetgeen niet weg nam, dat het afkeurende gefluit na elke akte al sterker weid en na 't slof tot een oorverJoovend lawaai aangroeide. Drie vierde van het publiek weigerde bo vendien het theater te verlaten, omdat zij, daar 4 tafreelen aangekondigd waren en er twee in elkaar waren gesmolten zondek dat zij het bemerkten, meenden nog recht te hébben op meer waar voor hun geld. Zij bleven dus roepen om den directeur, dien zij, toen hij voor het voetlicht ver1, scheen hun grieven toeschreeuwdenzij hadden een acte te weinig gekregen, het stuk beviel hun. niet, ze eiscjhten, dat een dooir hen geliefde komiek, die een rol iri „Tenacity" vervulde, direct verschijnen zon en een grappige monoloog) zou voordra1 gen! De directeur, die geen andere is dan Wie1 c-odemi, da auteur van „Overschotje", leg de den ontevgedénen uit, dat deze wensch Met vervuld kon worden omdlat de acteur M moe naai- huis was gegaan, maar hij beloofde hen, dat als er weer ©en noviteit gespeeld werd, idie niet in hun smaak viel; hij tergen zou, dat de komiek dian nog op den koop toe een monoloog ten beste zou 'geven! Mie getuige is van zulk een gjrove wijze, Tan optreden van de Romeinsche burgerij, die voelt dat de geest van de menschen- "tessa, die zich eens in het amphitheater, verdrong als er wild© beesten met gladia toren vochten, in den grond nog niet zoo heel veel veranderd, is, alles moet hier al- Rfd heel diik-op en theatraal den volkë wor den voorgezet en zielkundige problemen en ontledingen gaan veelal bovein» him horizon, dw vinden ze velrvélend' en onbelangrijk. Dp Goeden Vrijdag, meden we dit jaar de volle kérken in de stad; meer trok ®ns haTj op dezen heerlijken voorjaarsdag naar büiten, iWe doolden een poos rond' op d® historistóhe*plek,waar, een half uur bui- de stadsmuur, Paralus onthoofd wend; „IreFontane" is zij genoemd; want drie-, niaal, zoo- verhaalt de legende, sprong hef Afgeslagen hoofd wéér in de hoogte na; dat het op den grond' gevallen was, telkens een paai' meter verder, terwijl het Jezus' naam riep; drie fonteinen welden op deze plaatsen uit den grond op, de eerste warm, de tweede lauw, de derde koud. Over deze miracuteuse bronnen is een kerk ge. bouwd en van het water kan men drin ken, Geheel verlaten staat het heiligdom, onder de eucalyptus boomen, die er te-, gen de malaria geplant zijn; daarnaast strekt zich een trappistenklooster uit waar, de monniken hun chocolade maken, die zij duur verkoopen aan den vreemdeling, die de plaats komen -bezoeken waar Paulus den marteldood' stierf; geen van de broe ders heeft daarom tijd! de kapel voor ons te openen, ze sturen een onvriendelijk vuil kind met den sleutel. In de oude basiliek, huiveren we op dezen dag van de „Char. freitagszauber" van de kou; de met boo men beplante bellingen waar we vroeger vrij rondliepen, zijn nu met prikkeldraad afgesperdeen armoedige geelrood geschil derde autobus, brengt nu en dan een vrachtje van de St. Paolo, waar de groote apostel begraven werd tot hier, waar de afgehroekn pilaar, waarop hij het grijze hoofi^ legde om den doodelijken stoot te ontvangen, achter een hek in een hoek staat geschoven wonderlijk verkillend, wérkt heel deze atmosfeer op ons, die, ver van het stadsgewoel wat innigheid kwamen zoeken De zon begjon al te dalen toen we de St. Paolo binnen gingen. Deze groote basiliek met al haar glan- zende, koude pracht had in het koele dag licht altijd den indruk van een feestzaal op ons gemaakt; nu lag zij ai half in den schemel'; alleen de heerlijk koude mo-, zaieken in de absis en op het transept, die als door een wonder in den brand van 1823 gespaard bleven, waren nog, door de avondzon verlicht. Wijdopen oogen blikten uit de indrukwekkende beeltenis van den Christus over de geheel ledige kerkzij zagen verwijtend, streng. Een klein troepje geloovigen lag voor het altaar geknield en doorleefden in den, geest de uren der agonie; er was groote overgave en droefheid in hun houding. Rustig (-n beschaafd klonk het koor der zangers; als golf-geruisch kwam het uit do verte tot ons. Nog één licht stond bran dend op de groote kandelaar in de absis, nu weod ook dat gedoofd en al klagender deinde de zang wegtoen op eens het harde kleppende geluid! der hout-iustrumen- menten, herinnerend aan het scheuren van den tempel-voorhang en eenige minuten van doodelijke stilte waarin het: „het is volbracht!" herdacht wordt. In de ontzaglijke basiliek, verheft zich boven Paulus' graf een rank wit-maimerea altaar waar het crucifix, dat in alle kerken deze week gesluierd is, onbedekt staat en op dit kleine gouden kruisbeeld; vallen nu de laatste zonnestralen. In dit moment vinden we in de verlaten St Paul's kerk, in het voor zoo enkelen veel te groote bedehuis, meer Goede-Vrij dag-stemming dan in geheel deze zooge naamd „Stille Week", die in het drukke Rome gaandeweg de woeligste van alle geworden is/ ETHA FLES. BINNENLAND. Nederlandsche Gezant te Tokio. Ter vervulling van. de vacature in Japan, ontstaan door de benoeming van Jhr. Jlr. A. C. Dl de Graeff tot Harer Majesteit's gezant te Washington, is, naar wij Ver nemen, binnenkort de benoeming tot ge zant te Tokio te verwachten van den generaal-majoor J. C. Pbast, van het Ned.- Inctisehe leger. De generaal Pïubst was, toen hij in Iageren rang bij den generaben staf ge plaatst was, gedurende vele jaren belast met de bestudeering van den militair poli- tieken toestand in Japan en China en toonde zich bijzonder deskundig zoowel wat de kennis van Japan betreft ais op het terrein van de politieke vraagstukken van het Verre Oosten. Dat ook in ander opzicht de belangstelling van den heer Pabst niet lot militaire aangelegenheden beperkt blééf, spreekt duidelijk uit. het feit, dat hij tot de eersten behoorde, die de In dische Regeering benoemde tot lid van den Volksraad. Consulaire dienst. Den nieuw benoemden cons ui-generaal der Nederlanden te Montreal (Canada), de heer Th. H. 51e Meester, is op zijn post aangekomen. Graaf Czernin. Gemeld wordt, dat, aangezien in den toestand van Graaf C-zemin aanmerkelijke beterschhap is gekomen, deze de door hem voorgenomen lezingen toch zal houden en wel die te Groningen op 14 en te Utrecht op 16 April, terwijl de lezingen te Rot terdam en 's-Gravenhhage respectievelijk zijn vastgesteld op 17 en *18 April a.s. 1 Finaneie»! nieuws. Koninki. Hol 1. Lloyü. Naar wij van het secretariaat vernemen is in een gisteren gehouden bijeenkomst van het Beschermings 'Comité, ten be hoeve van houders van obligaties ten laste van bovengenoemde Maatschappij, be sloten, te bepalen, dat in afwijking van de ebstaande usances, obligatiehouders, die hunne stukken ten name van het Reschei mings 'Comité bij de Kasvereeniging te Am sterdam deponeeren, dezen ten allen tijde weder kunnen opvorderen in natuïa, tegen inlevering der ontvangen repu's en storting van hun aandeel in de kosten, gelimiteerd op f5 per obligatie. 1 Aan de vereeniging vian Fondsenhouders is verzocht dezelfde bepaling te willen op nemen. Rechtszaken. De Belladonnavergiftiging Het Amstèrdamsche gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen 'A. IX, bootwerker, en de vrouwen N. D, en J. die de zesde kamer der recht bank te" Amsterdam wegens diefstal met gjeweldpleging (beroovingen door middel van vergiftiging met belladonna-tropinesul- faat) veroordeeld heeft: A. D|. tot 7 jaar gevangenisstraf en N. Dé en J. S. resp. tot 1 jaar en 7 maanden gevangenisstraf, voor beiden voonvaandeljjk mlet 3 jaar proeftijd. Het Ilof vernietigde het vonnis der recht bank, omdat bet zich met de gronden niet kon vereenigen. Het veroordeelde A. Dj, tot 4 jaren gevangenisstraf en N. D„ en J. S. ieder tot 9 maanden onv oo r waard el ijke gevangenisstraf; voor een voorwaardelijke straf vond het Hof de feiten te ernstig, maai' gezien de verzachtende omstandig heden, wensch.be het geen slraf op te leg gen geëvenredigd aan den ernst der feiten. Als verzachtende omstandigheden nam het hof aan, dat bckl. N. Dl thans, een gere geld leven leidt, en toen zij de feiten pleegde, jpa> 18 jaar was en reeds -in eigpn onderhoud moest voorzien. Ten aanzien van bekl. J. S. werd overwogen, dat fci reeds geruknen tijd in voorloopige hechtenis beeft doorgebracht. Beroeving in een trein De Haariemsche rechtbank heeft de Am- sterdnmsche kooplieden AU. J. C. de V., B". J. F. en .T. K., die in November van het vorige jaar den boekhouder S. in een trein van een belangrijke som, geld zouden hebben beroofd, ieder veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in vooi'loopige hechtenis doorgebracht. De verdwenen Rubens De rechtbank te Almelo behandeld© de zaak tegen P. S. K„ 42 jaar, gepensïonneerd onderwijzer te Enschedé, beschuldigd v,an poging 'tot o-plicMing eener verzekerings maatschappij en valsche aangifte bij de poli tie aldaar. Het O. M. vroeg i-eroordeelmg tot 1V3 jaar, met aftrek van vijf maanden voor arrest. De verdediger, mr. Noyon, pleitte vrijspraak en vroeg bekl.'s onmiddellijke invrijheidstelling, hetgeen de rechtbank wei- gierde. Het vonnis word bepaald op 24 C zer. Faillissement H. B B. Voor de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage is de door de American Express Cy. gedane faillissementsaanvrage van den Haagsdien Bestuurdersbond behan deld. Deze aanvrage berust op een door Rechtbank en Hof te 's-Gravenhage Lij voorraad uitvoerbaar verklaarde vordering op den Haagschen Bestuurdersbond ter zake van een kousenleverantie, waarin de American Express Cy. als bankier en expe diteur is opgetreden. De heer J. J. van Langen, secretaris van den Haagsehen Be stuurdersbond, en namens dezen optredend, heeft de rechtbank eenig ditetel "gevraagd. De rechtbank zal nader haar beslissing nemen. Met betrekking tot de door de Ameri can Express Cy. gedane faillissementsaan vrage van den Haagschen Bestuurdersbond verneemt het Ned. Corr. Bureau, dat de rechtbank de aanvrage heeft afgewezen, op grond dat de American Express Cy. de eenige schuTtteiseheres was. Sport. Gymnastiek Zondag 15 April a.s. zal in een der zalen van hhet Jaarbeursgebouw te Utrecht, des middags te twee uur, een vergadering worden gehouden van de vereeniging van leeraren en onderwijzers in.de gymnastiek in Nederland, waar hhet woord zal worden gevoerd door de he-eren Br. J. A. Roetert (Voorzttier A.V.M.O.), Th. M. Ketelaar en H. Gei'hard, beiden leden van de Tweede Kanter. De vergadering is bijeengeroepen ter bespreking van de nieuwe regeerings- voorsteiien, waardoor vak en leeraars niet worden verlost uit de uitzonderingspositie, die een stempel van mmderwaardighheid heeft gedrukt op zijn arbeid en zijn per soonlijkheid, maar die uitzonderingspositie zelfs schijnt te verscherpen. Aanneming dezer tijdelijke voorstellen zal van invloed kunnen zijn, wanneer de spoedig te ver wachten technische herziening van het AI. 0. aan de orde komt. Boksen Jack Dempsey. Een N.T.A.-telegram uit Lake City (Utah) d.d. 11 April meldt draadloos. Jack Dempsey, de zwaargewicht wereld kampioen is benoemd tot president van de Great Western Coal Mines Company al hier. Hij is van plan zaph uitsluitend aan zijn r.iiu e betrekking te wijden. Gemengd Nieuws. De melkprijs e F dam 1= te melkpric m.-i 2 cent verlaagd en georatln op 15 ci-.-nt per litep Pootvisch Te Heidemaatschappij, oni-rafdeeling Hiliegersberg, beeft 20.000 snoekvischjes in de Plask-en gepjoot Staking Te Wageningen hebben op de steenfa briek „De Blapwe Kamer" 60 arbeiders het werk gestaakt Oorzaak is, dat de sta kers geen genoegen nemen met de 1 re geling der werktijden. Aangehouden. De Leidsche recherche heeft een in specteur van eera levensverzekeringsmaat schappij aangehouden, die Verdacht wordt zich te hebben schuldig gesmaakt aan ver duistering van een bedrag van ongeveer f4000. Een pleegzuster in brand geraakt Woensdag is in het Diadonesserahuis te Haarlem -een "22-jarilg|e) zuster uit Hafar. lom afkomstig, doordat zij in aanraking kwam mét een dedtriscke kachel In de kmderafdeeling in brand geraakt. Zij1 werd zeer ernstig gewond. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. 1 Lijk gevonden Donderdag vond een boer in een wete ring door den polder Broeken eu Maten bij Kampen naast een vlondertje het lijk van een bejaarde vrouw. Het Week te zijn een verpleegde uit het Proveniershuis, die de gewoonte haul in de Velden geneeskrach tige kruiden te zoeken en bij die bezig heid vermoedelijk is te water geraakt De mijnen te Vlodrop. Het departement van Waterstaat deelt mede dat het bericht uit Maastricht, als zou voor de ontginning van de kolenmijnen te Vlodrop (Limburg) concessie zijn ver leend aan een Engelsche maatschappij, uil de lucht is gegrepen. Het drama in de Boschjes van Poot. Hei meisje, dat eenige maanden geleden 's avonds achter de Boschjes van Poot in Den Haag met een mes ernstig aan den. hals is verwond, is thans in zoo verrel hersteld, dat zij binnenkort het gemeente, ziekenhuis zal kunnen verlaten. Het spre1 ken valt haar nog zeer moeilijk. Beroofd. te perceel N, Nieuwslraat 0, te Amster- dam, is iemand beroofd' van f 1600. De boschbrand op de Téluvoe. Naar aanleiding vaar het bericht over de helde- en boschbrunden op de Noord westi Veluwe, wordt nader gemeld', dat een van, deze branden waarschijnlijk is ontstaan doordat een wielrijder een brandende si1 garet heeft weggeworpen; hij heeft ge poogd bet vuur, dat daardoor ontstond, to blusschen, maar het nam door du droogte en den wind te snel in omvang toe. De schade van den brand op het land goed Groenenbeek is vooral aanzienlijk; naar schatting is daar ongeveer '20 H.A. prachtig groeiend, grootendeels 25-jarig. dennenhout, afgebrand. De schade, door deze branden veroorzaakt, kan op onge veer E 25.000 worden geschat. Vermist. Een negenjarig jongetje te IJmuiden, Woensdagmiddag per fiets van huis ge gaan, was den volgenden morgen nog niet teruggekeerd, zoodat de ouders vreesden dat bun kind een ongeluk overkomen zou zijn. Dit vermoeden is waarschijnlijk j'uist, want de politie heeft met behulp van speurhonden intusschen in de Vissehers- haven aldaar de plaats ontdekt, waar het rijwiel to water lag. Waarschuwing De Hoofdcommissaris van Politie te 's-Gravenhage, geeft in overweging, alvorens in relatie te treden met de in staat van faillissement verkeerende Coöp. Landbouw- maatsehappij „Groot Nederland", Groot Her- toginnelaan 159 te s-Gravenhage, directeur J. R. van der Meulen, of met de door dezen opgerichte Vereeniging tot bevorde ring der Volkswelvaart „Groot Nederland", dan wel premieloten van deze Maatschappij te koopen, zich om inlichtingen te wenden tot de afdeeMng Centrale Recherche van het Hoofdbureau van Politie, Alexaader- pleïn, te 's-Gravenhage. Verkiezing s varia Te Zaandam meende iemand, die geen kiezer was, te kunnen stemmen voor zijn vrouw, die dit burgerrecht wel had, doch uit de stad was. Toen hem beduid werd, dat dit niet ging, sloeg hij voor aan zijn vrouw te telegrafeeren met het verzoek, dat zij voor 5 uur zou seinen, op wie hij moest stem men. Dan, meende hij, was de zaak toch in orde. Toen echter het stembureau niet bereid bleek op dit voorstel in te gaan, ver liet hij het bureau met de opmerking, dat zijn vrouw dan morgen zelf wel zou ko men. Een andere kiezer, die van Beverwijk overgekomen was, wilde, dat het stem bureau hem de gemaakte kosten zou ver goeden, omdat het stembureau hem had opgeroepen. In het damesstembureau te Rotterdam waar mejuffrouw mr. Koderifcsch voorzat, kwam een gelukkige rader, dien de ooie vaar 's nachts voor "het eerste had bedacht namens zijn vrouw vragen, of het stem bureau niet aan zijn huis kon verschijnen want de jonge moeder wilde haar burger plichten daarom niet verzaken. Maar zoover zijn we nog niet, dat een rondtrekkend stembureau bij zieken en in- valieden het stembiljet gaat in ontvangst nemen. t Of dan de baker aan Reukelsdijk mocht komen stemmen? Want ze woonde heelemaal op Vreewijk en ze kan niet zoo lang worden gemist voofr een politieke ex peditie daarheen. Doch ook dat mocht niet. Op den dag der stemming reden door den Helder rijtuigen met een bordje, waar op stond: Gratis vervjoer naar de stembus voor wie pp lijst no. 5 (Plattelanders) stemmen. 1 Konden de koetsiers aan de gezichten hunner passagiers zien, of dezen wam> broeders en zusters waren? 1 Te Delft schreef een vermoedelijk vrouwelijk kiezer op het stembiljet Spr. 31 13 „Een deugdelijke huisvrouw zoekt wol en vlas en werkt met lust harer han den (gaat niet stemmen). Feu ander kiezer maakte zijn stem on geldig door er op te schrijven: Rom. 3 10. „Daar is niemand rechtvaardig, ook met één." Opheffing muilkorfgebod De commissaris der Koningin in Over ijssel heeft het mm'lkorfgobcd, uitgevaardigd op 4 December, ingetrokken met ingang van 16 April voor het Westelijk, Noord- Westelijk en Noordelijk deel der pmvfncie. Overigens blijft lust gehandhaafd, aangezien zich thans een geval van hondsdolheid heeft voorgedaan in Gronali. Hondsdolheid Uit Niedermaraberg in jVjesiialen. wordt gemeld, dat daar de hondsdolheid in groe ten omvang optreedt. Verschillende dolle honden zijn reeds doodgeschoten, maar telkens doen zich nieuwe gevallen voor. Een dolle hond heeft verscheiden varkens van den landeigenaar Kóhne te Bredelar gebeten. Te Leitmar moest een os afge maakt worden, die aan de "ziekte leed. Ver scheidene personen zijn gebeten of kregen gifstof in wondjes, zoodat zij rich o'nder behandeling moesten stellen. Etn brief voor keizer Wilhelm. Aan het bureau Pieter Aertistraat te Amsterdam heeft rich een dame vervoegd', die het volgende mededeelde Eenige dagen geleden bevond! zij zich te Berlijn op het Postdamer Bahnhof, toen een net uitziend persoon op haar toestopte en haar aansprak. Hij verzocht haar, irj Nederland teruggekeerd', een brief te wil len posten. Deze brief vermeldde het adres van keizer Wilhelm te Doorn eu was vart een zwaar zegel voorzien. Hij was bang, dat, wanneer de brief uit Duitschlund per post gezonden werd, men hem aan de grens zou openen. De heer gaf de danie 2000 mark om in Nederland een postzegel te koopen. De reizigster beloofde den brief te zul len posten. In Amsterdam teruggekeerd be gon rij het zaaki© niet te vertrouwen en' verleide het gebeuren; op het politiebureau. Hier is de brief aangenomen en opgezonden naar den procureur-generaal van 't gerechts hof, die hem aan mr. J. B. Kan, secretaris, generaal in algemeenen Dienst heeft doen toekomen. Een voetbalslachtoffer. De brievenbesteller die Paasch-Maandag aan een loket van het Stadion te Arnsten dam is aangehouden, omdlat hij trachtte met vermiste entree-bewijzen hel sporft park binnen te komen ten einde den wed strijd Nederland1Frankrijk bij te wonen, blijkt de entree-bewijzen te hebben gesto len uit een brief van den secretaris der H, V. V. juin een inwoner van Amster dam. 1 Dlrie bestellers en een vriend, die aan het geval medeplichtig zijn, zijn gear resteerd en ter beschikking van de Justitie gesteld. Zoo men rich herinneren zal, beweerde de man eerst, dat hij de entreebiljetten; die herkend werden bij het binnengaan van het Stadion, van een onbekenden koopman, op straal te hebben gekocht. Een wilde jacht. Een wilde jacht had dezer dagen ts Parijs plaats, waar de agenten een paar in brekers verrasten bij hun werk. Dezen vluchtten ,hun buit meenemend in een ser vet en een doos, achtervolgd door de agen ten. De een liet den buit vallen en scheidde zich van zijn kameraad, terwijl de agenten dezen laatste bleven nazetten. De agenten namen een taxi, maar deze kreeg een pan ne en zij moesten weer te voet hun achter volging voortzetten. De inbreker nam een autobus, maar de conducteur liet stoppen Daarop trachhtte hij nog een taxi te pak ken, maar voordat deze wegreed, waren de agenten genaderd en arresteerden hem Hij was in het bezit van tal ran juweelen en een compleet stel inbrekerswerktuigen, dat in de doos gepakt was. Roofmoord. De Berlijnsche crimineel© politie heeft de laatste dagen succes. Na de moordzaak die wij gisteren vermeldden, is 't haar thans gelukt de inbrekers te vatten, die bij een inbraak de portiersvrouw Ermisch doodgeschoten en de anderen op te sporen die bij een inbraak den "waker Mewes bon den en knevelden, zoodat hij stikte. Als een der daders in de eerste moord zaak wordt een 37-jarige Pieimes genoemd, geboren te Arnhem, die zich ophield te Berlijn zonder zich aangemeld te hebhlen. bij de politie. Hij beweert 'over zijn schou der heen het schot gelast te hebben, dat de achter hem staande vrouw 'in de long trof. r Het gevaar van den trouwring. Dat het voor een arbeider gevaar kan opleveren een ring te dragen, leert het vol gende geval, dat de heer J. Snëijders de Vogel, ambtenaar bij den Gem. Geneesk. Dienst te Rotterdam, verhaalt in het tijd schrift ReddingsVezen Toen een arbeider bezig was heipalen naar een heistelling aan te Voeren, pakte de haak van den kettingstrop, na zijn sein om den ketting op te halen, een ring, dien hij aan den rechter ring vinger droeg, waardoor hij aan dien ring eenige meters van den grond werd ge- heschen. 1 De ring brak en de man. viel. 1 Hij had eenige huidwonden aan het hoofd cn een breuk van de linker knie schijf, terwijijl aan zijn ringvinger slechts een klein huidwondje was waar te nemen. 'Het lijkt mij, concludeert de heer Sneij- ders de Vogel, voor* deze arbeiders wei geraden, zich bij hun bezigheden van hun ringen te optdoen. Overbrenging lijk van lord Carnarvon Uit Cairo wordt bericht, dat het lijk van Carnarvon Woensdag gebalsemd in een verzegelde kist naar Alexandria is overgebracht, om vandaar per boot over de MjddeEandjsche Zee en per trein over het vasteland vervoerd te worden, om in het familiegraf te Wales te worden bijge zet. De Mornjng Post verneemt uit Cairo, dat Howard Carter, dje bij de ontdekkingen van Lord Carnarvon een belangrijke rol speelde, sedert eenige dagen ongesteld is en zijn toestand ©enigszins zorgelijk is. Gravin Carnarvon heeft in verband hier mede haar vertrek urt Egypte uitgesteld. DIER ik 1

Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5