Schiedamsche Courant. Nederland in de jaren 1898-1923. Werkzaamheden in den Volkstuin. TWEEDE BLAD Zaterdag 9 Juni 1923, No. 17299 b Op 6 September 1923 zaL het 25 jaren geleden zijn, dat Koningin Wiilhetmina krachtens de betre££cnde bepalingen der Grondwet in de Nieuwe Rerk te Amsterdam den eed op de Grondwet aflegde en daar mede de Regeering aanvaardde, die sedert den dood van haar vader in 1890, namens Haai dcw>r de Koningin-Regentes Emma wak gevoerd. Het zijn voor Nederland 25 zeker niet onbelangrijke, ook, niet onbe wogen jaren geweest, die zijn voorbijge gaan. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat in deze kwarteeuw geheet nieuwe stroo- mingen zich hebben baan gebroken, zlij' Jiet gelijk de tegenwoordige taak van het koningschap medebrengt niet ten gevolge van het optreden der Kpningiu, maar met hare medewerking. De toestand gelijk wij dien thans aan het einde dezer kwarteeuw zien, is economisch ongunsti ger dan ooit ^evoren; zeker ongunstiger dan in. het begin, toen eigenlijk welvaart allerwegen heerschte. Noch het Nederland- sche volk, noch zijne Koningin zijn daaraan schuld; de oorlog is in alle Zijne gevol gen ook over ons neutrale land heen ge gaan, en heeft daarin veel, enkele dingen zelfs onherstelbaar verwoest. Wij zijn ge- isoleerd in de wereld, al reeds dadelijk door den noodiottigen stand de valuta, maar ook tengevolge van politieke en economische gebeurtenissen. Aan den anderen kant kan getuigd worden, dat juist daardoor het be sef is levendig geworden, dat opnieuw, als in de jaren na 1839, alle krachten moeten worden ingespannen om niet alleen vooruit te komen, maar te behouden wat wij hebben. Ondanks soms den schijn van het tegendeel wordt gewekt, is in het leven van het individu algemeen, erjnstig sprake van versobering; dezelfde lenze viert thans hoogtij in Rijks- en Gemeenteadministratie en, ai verschilt men soms van meening omtrent de juiste wijze om die versobering te bereiken, in het willen staat men een drachtig. Jntussehen ia deze economisch ongunstige toestand Wel de eenige verge lijking, die men tusschen de Regeering mi Koningin Wilhelmaina en die van haar overgrootvader, Koning Willem I, kan ma ken; ging bij den laatste het contact met het volk steeds meer verloren; stelde Ko ning Willem I zich ook op het staatsrech telijk zeer betwisfbtexe standpunt, dat al- Les wat hem in de Grondwet niet werd. ont zegd, tot zijnerechten behoorde een voorbeeld van taeer zuivere eonstitut|io- neeie plichtsbetrachting 'dan onze Ko ningin zal moeilijk te vinden- zijn. In de rede, waarmede zij het Konings schap in 1898 aanvaardde, zeide zij gelijk Willem III eens heeft getuigd„Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor "Nederland doen." Dat het moeilijker is in een tijd als deze dan in vroegere decennia dat een vorst of Vorstin voor een volk bepaald wat doet, is Wel onweersprekelijk; bet consti tutioneel© koningschap moge naar het oor deel van sommigen niets van zijne kracht hebben verloren, bet heeft ongetwijfeld ver anderingen ondergaan in de wijze, waarop iet dient te worden uitgeoefend. Be ver andering kenmerkt de kwarteeuw, die Ko ningin Wilhelroina aan het hoofd van haar volk heeft gestaan. In die kwarteeuw vallen de bange vier oorlogsjaren, waarvan het niet overdreven is te zeggen, dat vorstin en volk zich nauwer aan eieander voelden ver bonden dan ooit tevoren. Be Kerstbood schap, die in een der eerste oorlogsjaren van de Koningin uitging, moge eenve .ver rassing zijn geweest, een ietwat vreemde plant op den Nederlandschen 'bodem gesproken heeft zij in elik geval tot velen van het Nederlandsche volk. 1 Koningin-Regentes Emma, heeft hare dochter tijdens het regentschap van acht jaren opgevoed met .«die de zorgen, aan de opvoeding eener Koningin verschuldigd, maar ook in 'belangstelling voor alles wat het openbare leven geiidt. In die acht ja ren is er geen provincie van het land geweest, geen zijde van het .volksleven, waarin niet de Koningin en hare. dochter door persoonlijke tegenwoordigheid belang stelling toonden. Beze traditie heeft Ko- rittgim IWiJlielmina voortgezet, slechts on derbroken oor de oorlogsjaren, toen lang durige afwezigheid van uit Ben Haag moei- Efk was, zoo moeilijk zelfe, dat de Ko- rtagin haar geliefd Het Loo niet kon be wonen en zich een landhuis bouwde on middellijk aan zee. Geen provincie van ons land, of de Koningin is er geweest; geene gebeurtenis van overwegende betee- henis, of Zjgl heeft er aan deelgenomen. Toer u«i handel: de opening van de eerste.Jaar beurs; voor het zich krachtig ontwikke- knde Rotterdamde oprichting van het nieuwe stadhuis; voor Groningen: de 250- inrige herdenking van het merkwaardige r-"',eS; voor Limburg en ZeeuWsch-Vlaan deren: bet met ongekende geestdrift ont- T?ngen bezoek tijlens de Belgische po- Sjngen tot' losmaking van deze gebieden. ®jna jaarlijks werd de hoofdstad bezocht on vooral bij historische gelegenheden ont brak de Koningin zelden of (nimmer, ge tuige de onthulling van het standbeeld, van Be Ruyter, dat van Go en te Hoorn, «e herdenking van de inlmeming van Briefte, verschillende vorstelijke bezoeken, het al- kreerst van den Duitschen Keizer, later vnn den Belgischen Koning en den Fran- schea President, laatstelijk Van souverei- boorden, heeft de Koningin ontvangen, en beantwoordmet belangstel- is Zij op alle deze reizen gevolgd. Jn oorlogstijd- leefde zij met de verrichtingen .van leger en vloot mede; zij onderjnam eane °P oene onderzeeboot, zSj inspecteerde ,00zc malen de troepen en de g* mzejn, *%- zij toonde ook belangstelling in de sociale voorzieningen, 1 i Het particulidte leven van de Koningin is in deze kwarteeuw aan groote verandie- ringen onderhevig geweest. In 1900 kwam hare verloving met Hertog Hendrik van Mecklenburg, in het begin van 1901 ge volgd) door haar huwelijk; iu 1909 werd eindelijk die lang verwachte blijde gebeur tenis een feit en Prinses Juliana geboren. Daaraan is, zoowel in 1902 als later, een ernstige ziekte van de Koningin voorafge gaan; zoodanig, dat ernstige zorg alom heerschte. De herdenking van Brielle's in neming en het bezoek aan Groningen zijn de eerste gelegenheden geweest, waarbij Prinses Juliana, die eigenlijk Prinses van Oranje is krachtens de Grondwet, zich mede in het openbaar heeft vertoond 1 Be positie van Nederland) tegenover het buitenland is in deze kwarteeuw onge twijfeld zeer belangrijk geweest. Onze ver houdingen tot de landen in Europa en de overige werelddeelen, waarmee wij in ver binding staan, zijn over het algemeen vriendschappelijk geweest. In 1899 brak de ZuictAfrikaansche oorlog uit; de Ne derlandsche sympathieën standen ongetwij feld kon het ook anders? aan de zijde van deze Republieken en wij dedein dit duidelijk bemerken. Een anti-Engelse he stemming heerschte, hier te lande, kwam zelfs in de Kantors meermalen tot uiting. Stappen echter tot interventie tusschen En. geland en Transvaal konden dezerzijds niet worden ondernomen, nadat Amerika een weigerend antwoord' vanuit Londen had ontvangen. Wel echter handelden de Mi nister van Buitenlandsche Zaken en de Koningin naar het hart van alle Neder landers, toen aan President Krtiger, naar Porlugeesch grondgebied' uitgeweken, de „Gelderland" werd ter beschikking gesteld om de reis naar Europa, te maken; met groote geestdrift werd! hij evenals later de Boeten-Generaals hier te lande ontvangen en menige uiting van sympathie viel hem ten deel. Onze verhouding tot Engeland, in die jaren moeilijk, herstelde zich gelei delijk; de resultaten daarvan zijn tijdens den groeten oorlog wel het duidelijkst ge bleken. Tot conflicten met Engeland kwam het niet; evenmin met Japan in 1904, toen in het bijzonder naar het Japansche "oor deel in onze koloniën niet alle die maat regelen van neutraliteit waren genomen, die Japan blijkbaar had verwacht. Met Portugal hadden wij een incident betreffen de dien consul te Lorenzo MaTquez; met Servië welden de betrekkingen een oogen- biik verbroken na het eindigen van den oorlog; met Venezuela waren deze be trekkingen, tot twee malen toe, van erti- stigen aalxl. Allereerst in 1902, toen wij ons stelden aan de zijde van de overige Mogendheden, die pretenties op Venezuela hadden; later in 1909, toen het bewind van den avontuurlijken President Castro zitih in het bijzonder tegen ons richtte en d® uitzending van een oorlogs-eskaden nood zakelijk maakte. Zoowel in Venezuela als later in Mexico, toen industrieele belangen dieindten te worden beschermd, heeft dit optreden kunnen plaats hebben zonder dat Amerika zich genoodzaakt zag de Montoe- leer in herinnering te brengen; het op treden was 'trouwens van zuiver defensie ven aard. In zijn internationale politiek heeft Ne derland, al kwam het meer Actief op den voorgrond, het zuiver neutralitedfestandpunt ingenomen. Be neutraliteitspolitiek is altijd die geweest, welke door het NedeiLmdsch© volk werd ondersteund, al heeft het verkrij gen eener permanente onzijdigheid in de beteekenis van Zwitserland rimmer de sympathie van eenigen Minis'er ki larbtijke- lijk gehad. Minister van Karnebeek heeft de voortzetting dezer politiek na den oor log gequaliticeerd als zelfstandigheidspoiti- tiek, maar duidelijk doen gevoelen, dat principieel geen onderscheiding valt te ma ken. Zelfstandig is onze politiek in zoo verre geweest; dait noch aan lokkende stem men uit DuitschLand, noch aan die ut Bel gië en Frankrijk is gehoor gegeven. In 1910 propageerde men een economische aansluiting bij Duïtschlandslechts in het Utrechfcche centrum bleek daarvoor sym pathie te bestaan. Laiter kwam Eugène Baio met zijn aansluiting bij België, waar uit de "officaease Nederlandsóh-Belgjsch© commissie, sedert opgeheven, voortvloeide de Fransche generaal Langlois ontwikkel de beschouwingen over een militaire con ventie met Frankrijk en België, die hier te lande weinig of geen ingang vonden. Be voorgenomen bouw van een fort te Vlissin- gen, onderdeel van geheel het'fonds voor de kustverdediging, verwekte in 1910 en 1911 eenige internationale opschudding; men zag daarin een drang van Duilschland, waaraan zou zijn toegegeven. De Neder landsche Regeering heeft in haar stand punt van souverein oordeelen over eigen verdedigingsnoodzakelijkheid vol gehouden; eerst later is het bekende incident geko men, veroorzaakt door het optieden van den heer "Van Heeckeren,. voormalig ge zant aan de Noordelijke Hoven, die te verstaan gaf, dat drang van 'den Dmitsehen keizer tot den forteribouw had geleid. Mi nister de Marees van Swinderem, die zich ook tegen Duitschlands voornemen om tol len op den Rijn te heffen, een krachtige per soonlijkheid "toonde, heeft noodlottige ge volgen van dezen indruk .geheel weten te voorkomen. i Be oorlog bracht moeilijkheden van ver schillende aard mede. Aanvankelijk heette het in Fransche kringen, dat de Duitschers door Limburg zouden zijn getrokken; met de stukken in de hand kon worden aan getoond, dat dit niet is geschied. Later is, in 19(16, het bekende incident der En- gelsche landing in Vlaanderen gekomen; moeilijkheden over het bevaren van de Sëhelde Waren, in verband met Antwerpen, aan de orde van den dag. In 1918 doorleefden wij de spannend ste periode ten gevolge van den Düitsehen eisch betreffende vervoer van zand en grint naar Belgiëdaartegenover deden de Geallieerde en Geassocieerde mogendheden zich gelden met de toepassing' van hun angarie-recht* waarbij het grootste decider Nederlandsche vloot in bezit werd genomen. Engeland verbrak onze telegrafische ge meenschap met de koloniën; belette onze vfcbchersvloot haar bedrijf uit te oefe nen; controleerde onze levensmiddolenvoor- ziening en ónzen handel met Indië, die slechts ,dank zij de oprichting van de N. O. T„ voortgang kon vinden. Toen aan het einde van 1918 do Duitsche debacle in België en Noord-Frankrijk'begon, weken de Duitschers naar ons land uit; aan een tevoren ontwapende afdeeling werd toe- geslaan, door Limburg naar Duitschland te trekken, waaruit zich een onaangenaam incident met België ontwikkelde. Be Duit sche keizer, na hem, de kroonprins, vlucht ten naar Nederlandde vraag tot uit levering van den keizer zoowel als ge heel de positie van "dezen vroeger zoo autocratischen monarch, hebben der Ne derlandsche Regeering heel wat moeite, het Nederlandsche volk tot heel wat over bodige belangstelling dikwerf aanleiding gegeven. Alleen het vermelden van de voornaamste feiten, die zich in internationalen zn voor Nederland gedurende den oorlog afspeelden, zou kolommen kunnen vullen. Wij Vol staan slechts met er aan te herinneren, dat het allereerst was het gevaar, door de drijvende mijnen veroorzaakt, dat onze scheepvaart bemoeilijkte; dat daarna met ingang van 1915 kwam het duikboolge- vaar, door de Duitsche maatregelen in het leven geroepen; dat vervolgens de Engel- sche en Fransche tegenmaatregelen onzen bande! belemmerden en bemoeilijkten; dat op het laatst slechts een smalle vaargeul naar Noorwegen overbleef, die door de schepen werd benut om Amerika te be reiken. Onze vaart op Indië, aanvankelijk om de Kaap de Goed© Hoop verlegd, wijl hei; Suez-Kanaal werd gesloten, moest op het laatst "via Amerika en het Panama-Kanaal gevoerd worden; gemeenschap met Indié bestond een tijdlang niet; de koloniale Rer geering had een moeilijke taak; Torpedee- ringen kwamen tal van maten voor, die van de „Tubantia", tenslotte door een onpar tijdige commissie K© 's-Gravenhage beredht, veroorzaakte de meeste opschudding, die van zeven isohepen tegelijk was de minst onschuldige en da ncudeeJigste. Monumenten gewijd aan de nagedachtenis yan de vis- schers, die hun moeilijk bedrijf bleven uit- voeren, zijn op meer dan één plaats opge richt; sociale voorzieningen werden getrof fen, teneinde het risico van het gevaarhjke bedrijf te verminderen. Èr zijn tijden ge weest, dat de scheepvaart vrijwel stilstond; dat het uitvaren of aankomen van een ssdhip als een© bijzonderheid werd gepuMitieeSid,, als leefde men tijden terug. De Nederland sche Regeering nam tenslotte de uitzen ding van een donvooi voor; de mtiaemding van dit tionvooi gaf aanleiding tot bezwa- ren van Engeland, die moesten woi+ien on dervangen .voordat het doavood kon uitva ren. Het is bekend, dat. in den boezem der Regeering over dit al of niet uitvaren, verschil van meening heerschte; zeef zeker nag het gelukkig worden gerakend, dat de Regeering ook in dit opzicht voorzichtig heid betrachtte,. Men werd angstig te moede wanneer men op de wereldkaart zag, hoe groot gedeelte van den aardbodem in strijd was en hoe klein dat stukje Nedegiand en overig neutraal gebied S i Nederland heeft zich in oorlogstijd hulpi- vaardig betoond tegenover de ellenden, die elders hoerschten. Wij denken, aan de ont vangst die de gewluphte Belgen hier von den, aan wat er gedaan wterdl voor het Roode Kruis voor hulpbehoevenden in tal van oorlogvoerende landen; aan wat er in het bijzonder na den oorlog gedaan is voor de Centrale landen. Onze betrekkingen met de oorlogvoerenden waren moeilijk; van weerszijden werden bezwaren, zonder tal geopperd; Minister London had een zware taak om te midden van het (oorlogs rumoer de strifcste neutraliteit toe te pas sen. Bij tal van gevallen van intermeerinjg van schepen of schepelingen kwamen dez,e vragen ter sprake. Onze verhouding met Amerika, vroeger zeer innig, onderging eenige verandering; wij zijn niet al te ge lukkig geweest met onze achtereenvolgen de gezanten baj het kapiteel te Washingjtjop.; onzlen belangen beeft dit ongetwijfeld ge schaad. Be Regeering slaagde erin den heer Cresmer bereid te vinden, den Neder landschen naam "te Washington te herstel len; deze is daarin, blijkens dó verkregen resultaten, ongetwijfeld geheel geslaagd. Maar, van meer belang voor 'de inter nationale positie, die Nederland thans in de wereld inneemt, is de wijze, waarop aan Nederland werd vergund1, zich als inter nationaal centrum te ontwikkelen. Toen tengevolge van het manifest van den Ruls- sischen Czaar, enkele dagen vóór de troonsbestijging van Koningin Wilhelmuta verschenen, eene plaats van bijeenkomst voor de eerste vredesconferentie werd ge zocht, vjiel het oog op 'si-Gravenhagei Het Permanente Hof, uit deze» vredesconferen tie voortgekomen, werd té's-Gravenbago gevestigd; men sprak toen 'van het „werk van Ben Haag", De tweede Vredesconfe rentie wietrd in 1907 eveneens hier gehou den; ter zeilfdier tijd; Werd de eerste steen gelegd voor het Vredespaleis, dat de ge dachte van den vrede onder de volketeoi zou symboliseexen. In 1913 werd dit Vre despaleis geopend; in hetzelfde jaar, dat wij het honderdjarig herstel van onze onaf- hankelijikheid herdachten, werdl Nederlands internationale positie steviger dan tevoren gegrondvest. Tot die taternatranala positie had tevoren het werk van onzen kondigen Asser, een waardig navolger van Hugo Grotius, reeds bijgedragen; op vier donfe- renties Voor mteriaationaal privaatrecht in 1892, 1893, 1900 en 1904, deed zijn scherp* zinnige geest het tevoren niet bestaande internationale privaatrecht uit 'den grond verrijzen. Baf deze conferenties sloten zich die over het internationaal wisselrecht in 1910 en 1913 aan, ietwat ter zijde daarvan stond do internationale Opiumcloinferentia Nederland wond moer en meer "interna tionaal centrum; Brussel en Bom werden jaloersdi op ons; de vraag mag nog gesteld worden of, indien "do toenmalig© Neder landsche Regeering daarbij krachtiger ini tiatief had ontplooid, niet dit centrum van nog intensiever aard zou rijn geworden. (Wordt vervolgd). De eerste aardbeien zullen al spoedig be ginnen te rijpen en we nemen onze maat regelen, opdat de oogst niet in verkeerde magen terecht zal komen. Eersten zijn het de vogels, welke ons graag bij het oogsten helpen; en wel Voornamelijk lijsters er\ spreeuwen. Om deze ongenoode gasten te gen te gaan, beschermen we de Vruchten door er netten over aan te brengen. We maken daartoe een eenvoudige stellagjoj,' bestaande uit piaaltjies, welke curca 50 cM. boven den grond komen, waarover daii latten of strak gespannen, glad draad wordt aangebracht. Be zijden van het net ver zwaren we zoo noodilg nog, opdat dit vooral goed niet den grond! aansluit, de vogels zoeken n.1. elke gelegenheid, om bij de vruchten te komen, op. Op vochtige gron den hebben we ook vaak last van slak ken en deze rijn moeilijker te weren. Men kan om het bed been een strookje .versoh geblusche kalk strooien en dut na regenval nog eens herhalen. Ook hebben we soms last van muizen, weikei de nog onrijpe vrachten reeds wegslepen. Mot de tekende valletjes, waarop We eenig zaad van sla of komkommers strooien, kunnen we ze rangen. Niet alleen aardbeien, maar ook bessen, frambozen, morellen, enmeervrucih ten dienen we te bes|chermen tegen do ■vraafriicht der vogels, waartoe w© dan ook gebruik maken van nietten, welke zoo danig worden aangebracht, dat het oog sten gemakkelijk kan plaats- hebben. Het oogensten der vruchten geschied gewoon lijk niet met 'de noodlig© zorg, zie worden bij het plukken menigmaal gekwetst, waar door ze dan aan een spoedig bederf on derhevig zijn. Zoo moeten aardbeien steeds met behoud van het steeltje gepinkt! worden, waarbij we dan zooveel mogelijk venndjden de vruchten aan ifef raken. Het spreekt dus vianzelf, dat men voor bot oogsten 'van aardbeien rijn 2 handen noodiig heeft Frambozen plukt men zonder steeltje, maar ook deze vruchten behandede men aoo voorzichtig mogelijk. Alleen goed rijpe vruchten laten gemakkelijk van het steel tje los. Men ooigk© noodt oinrijpe vruchten. Het oogsten is dan niet gemakkelijk bo vendien beejititea de vruchten dan hun goede smaak nog niet BINNENLAND. 0ost-IndI6. Lid van den Volks raad. Do oud-resident W.F. J. Kroon, is ge kozen tot lid van den Volksraad in de va cature-Thaarup van 'Tienen. Boycot van Japansche goederen door Chi nee zen. Be Japansche consul heeft geconfereerd met vooraanstaande personen uit Ghrn.ee- scho kringen. Be Chinee zen. rijn niet voor nemens, de boycot van Japansche goe deren op te geven; zjijj willen door han- delsui tel uiting Japan dwingen terug te ko men op de 21 eischen. Krachtige pogingen zullen worden gedaan om den geregelden invoer van ötineesche goederen te verze keren. Jhr. mr. A. P. C. r. Karnebeek. Jhr. mr. A. P. G. van Karnebeek, de on langs afgetreden voorzitter van het be stuur der Camegie-Stichting, ontving gis termiddag te zijnen huizse een deputatie van het personeel van bet Vredespaleis. De bibliothecaris van bet Vredespaleis, dr. A. G. v. Hamel, sprak jegens Jhr. van Karnebeek aller dank nil voor het vele, dat hij gedurende zijn voorzitterschap voor het personeel gedaan heeft en bood uit allea- naam een fraaie foto van dein voorgevel van het Vredespaleis aan met oorkonde en bloemstuk. De lijst, waarin de foto gevat is, is ver vaardigd uit een restant van het Palissan derhout, waarmede de Japansche ziaai van het Vredespaleis bekleed is. 1 Mr. 3. A. de Wilde en ie Vrijheidsboiid. Het bestuur van de afdeeling 's-Graven hage van den Vrijheidsbond deelt ons mede, dat de door Mr. J. A. de Wilde, wet houder van Financiën, voor de A.-R. Kies- vereen in Den Haag op 1 Juni gehouden rede voor den heer Joëls aanleiding is ge weest, den beer de Wilde uit te noodigen voor een openbaren debatavotnd. Op bedoelden, door "de A.-R. Kiesvereerii- ging en den Vrijheidsbond te beleggen avond zon de heer de Wilde gelegenheid hebben de gedurende de laatste vier jaren gevoerde financieel© gemeentepolitiek uit een te zetten, terwijl de heer Joëls daarte gen het standpunt zijner fractie zou mo tieveren. De heer de Wilde heeft op deze uitnoo- diging een weigerend antwoord gegeven. Kerk en ScheoL Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez.j te Nieuwbeerta, ds. J. J. Homan, te Zwaag. Bedankt voor het beroep naar Mid delbands, door ds. I. Kievit, te Limiteren. G e r e fK e r k en B'eroepen te Middelburg; ds. J. Voer man, te Warns. Bedankt voor het beroep naar Schip luiden door ds. M. Buwalda, te Oudebdldt- zijl. Sport» Cricket. Nedeil. Cricketbond'. De stand in de le klasse is thans als volgt: 1 Gesp. gew. gew. ral. Vrl. pt. H. C. 2 2 4 Haarlem 3 2 1' 4 V. R. A'. 2 1 1' 2 H. B. V. S. 1 1 2 V. V. V. 3 1—22 V O. C. 2 i 2 R. W. 1 1 Gemengd Nieuws. Bedrog met *uiveringamiddelen. Wij hadden, schrijft Je redactie van het Maandbl. tegen Ven*., gelegenheid, een han delsartikel te onderzoeken dat aangeboden weid om acetyleengas te zuiveren, doch naartoe absoluut ondienstig bleek te zijn. Voer dit doel wordt gewoonlijk een meng sel van chloorkalk en kalk gebezigd, en dit is daarloe geschikt gebleken. Men heeft hel nu eenvoudiger geacht een op dit metng. sel uiterlijk gelijkende stof, nl. gips, te verkoopen, naluuilijk tegen een veel to Imogen prijs (n.l f 2.25 per KG.) en dit onder den naam van Puratyieen aan den man te brengen. Voor de zuivering van acetyleen is deze stof geheel onvoldoende, zoodal het publiek zoowel door de alge- beele ondeugdelijkheid dezer waar voor hit bewuste doel, als door den lioogen prijs benadeeld wordt Belladann Brj het uitpakken van eenige kisten op een fabriek te Tiel bleken tusschen de hout- Wol zich te berinden eenige fleschjes met schroefsluïting, die belladonna-tine'.uur en calomelpastilles bleken te bevatten. Een onderzoek bij den importeur heeft met uit gemaakt, wien deze fleschjes toekomen, noch hoe ze in de kisten rijn geraakt. Daar eenige fleschjes bij het uitpakken zijn zoek geraakt, vreest men, dat die in handen van kinderen gekomen zijn. Ophrffing Uoomtram. Eenige maanden geleden ,toen de N.-Z.- Holl. Stoomtram Maatschappij mededeelde haar voornemen om den dienst Haarlem iVlkmaar op te heffen, kwamen de aanlig gende gemeenten in beroering en werden plannen besproken om zulzs te voorkomen. Tot dusver hooide men niets naders. Thans deelt men mede, dat de Maatschappij het personeel in kennis heeft gesteld met de stopzetting op 1 September a.s. van den dienst on de lijn AlkmaarVelsen, onder meded eeting, dat overplaatsingen van "het daar werkzame personeel zaïïlen geschie den naar andere stations. Langs den Sign. Een lezer van het Vad. geeft de vol gende wenken voor hen, die hun vaeantïc aan den Rijn wenscfaen door te brengen! zonder een te ruime bears te bezitten. i Het best maakt men de reis als volgt: men stapt te Nijinedgen op de Hollandschq Rijnboot en vaart tot Busseldorp, waait men overs lapt op den Deutschen Rhein- dampfer. Beze vertrekt uit laatstgenoem de plaats om 12.35 v.m,, aankomst in Keulen 5.10 n.m., waar men een naöht overblijft. Van hieruit vertrekken 3 boo ten per dag, om 6.15, 8.00 en 12.00 v.m.; aankomst in Mainz eventueel Bieberich (Wi-esbaden) 8.55 en 9.45 nm. Be booten doen alle tusschenstations aan en de restauratie aan boord is goed en voor Hollanders vrij goedkoop; ook de hotels, indien men geen le rangshotels neemt, zijn niet al te duur. Hier in Rüdesheim, schrijft de inzender, waar ik reeds eenige maanden woon, koslj een éénpersoons kamer plm, 5000 mark, koffie met ontbijt pl.m. 3500 M., lunch be, staande uit soep, vleesch, groenten en aardappelen plm. 7000 mark, avondeten) evenveel, dus met vol pension ongeveef 25000 M. is f 1.25, 'n glas bier 600 M., 'n glas! wijn 1000 M. is 3 en 6 cent. Deze prij zen betaalt men hier bijv. in het Genua, ma-hotel en Hotel die Krone, welke hotels goed em zindelijk zijn en voor buitenlan ders geen verhoogd tarief hebben. Be pas aangelegenheid is ook geen bezwaar: met een Duilsch pas visum en nog een Fran- schea passtempel is men klaar en onder, vindt men verder geen last. Nu de gul den plm.. 20:000 mark doet (nu al weei meer) 'komt men met f 2.50 per dag ruim toe (passage DusseidorpRüdesheim kost op den Pers o nendampfer plm. 23.000 M.) een Rijnreis voor ongeveer 10 dagen komt dus op ongeveer f 30 te staan, wat in vergelijking met een reis in Holland ze ker niet veel is. Nu de zonnige dagen aan breken is het op den Dniitscben Rijn heer lijk. Zoo'n reis kan ik dan ook ten zeerste aanbevelen. Een geheime bergplaats ontdekt Het onderzoek in de bekende zaak vain den te Scheveniiigen gearresteerden Piet v. d. B„ den vermoeüelijken tweeden dader van de inbraak op den Houtweg, bracht nog verrassende feiten aan het licht. Bjij een hernieuwde huiszoeking in een per ceel, dat in het belang van het onderzoek nog niet nader aangeduid kan worden, werd in den grond onder steenen tegels begraven gevonden een groote schat aajn zeer kost bare gouden en zilveren voorwerpen, zeld zame byjou's, briilanten en aindere edel- steenen, joaarlen en schilderijen van be- CKH m.inn mro w.m o w.

Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5