stellend," dat het Dick niet de minste moeite* koste over zijn rois en de plannen voor do toekomst to spreken. Alleen het feit, dat zijn oom ilk-hard hem niet zon kunnen helpen om* zijn Jieveuings- weosch stoker te worden, te verwezenlijken on hij dus zijn eigen, weg moest hanen, was natuurlijk een grooto teleurstelling voor hem. Maar meneer Dainton zou weldra blijken een oprecht vriend te zijn. „Je ondernemingsgeest bevalt mij en ter wille van mijn ouden vriend en je eigen hulpvaardig heid ten opzichte van mijn dochtertje en haar poesje ,zal ik trachten je voort te helpen. Je zuil hier misschien werk kunnen vinden, al zal je in het begin tevreden moeten zijn met ruw- werk en weinig loon"'. „'Alsjeblieft meneer", antwoordde Dick. A'elho vroeg nu aan haar moeder: „Hij kan bij ons blijven, is het niet, moeder; tot Theo thuis komt, en in zijn kamertje slapen? En dan moeten Pat en Kitty ook goeie vrienden worden. Wat zou dat heerlijk zijn". „Dat is een prachtig plan, lieveling, als moeder het goed vindt", zei "haar vader nu. Juffrouw Dainton stemde onmiddellijk toe en zoo kwam het dat Dick, toen hij nog geen uur in Iron- borough was, reeds een thuis, eten, drinken en vrienden had. „Hallo, kleine baas, wordt jij eindelijk eens wakker?" zei vader Dainton nu, terwijl hij zich juist op het oogenblik, dat de kleine wereldbur ger van zes maanden huilende wakker werd over de wieg, die in een hoek der kamer stond, heen boog. „Honger, kleine man? Of last van de landjes? Maar ik heb nu geen tijd om je er uit te nemen, hoor". „Laat mij dat alsjeblieft "doen", riep Dick met uitgestoken armen uit. Tn tot hun onuitsprekelijke verbazing was het kleine iaapje dadelijk stil en keek hij! Dicfc aan, alsof hij hom kende. „Dat is een wonder"', zei de vader, terwijl Jrij zich klaar maakte om heen He gaan. „Hij is an- 'ers altijd zoo verlegen voor vreemden"'. juffrouw Dainton knikte, alsof zij zeggen wilde: „Hij houdt van kinderen en hoeft slag met ihen om te gaan"'. En voor de dag ten eiado liep, was zij ervan overtuigd, dat hun nieuwe huisgenoot een aardige behulpzame jongen was. „Hij is minstens even handig als een meisje'', zei zij dien avond tegen haar man, „en jkan uitstekend met onzen kleinen Jaap omgaan. We moesten hem het huiswerk maar laten doen in plaats van het dienstmeisje, dat je mij altijd ge ven wilt". „Te laat vrouwtje-', ik hoop, dat ik hem mor gen of Maandag een plaatsje oj> de fabriek (be zorgen kan. Do opzichter wil hem ten minste eens zien. We zuilen tegen dat Theo thuis komt een kosthuis voor hein zoeken en hem in de kleeren zetten, al was hot alleen maar tor wille van Richard. Misschien dat onze buurvrouw, juf frouw Garth, een kamertje voor hem heeft Hij kan dan zoo dikwijls als hij maar wil, komen, overloopen. en ik hoop dat Theo en hij vrienden worden"'. Den volgende dag kwam de zaak in orde en werd Dick als leerjongen op de fabriek aangeno men. Het geringe loon, waarmee hij beginnen zou, leek Dick een schat, hoewel ieder ander zich verwonderd afgevraagd zou hebben, hoe hui-nes- ting .kleeding en voeding daarvan bestreden zou den kunnen worden. t Juffrouw Dainton had echter een gesprek onder vier oogen met het keurige, oude buurvrouwtje, waar Dick's oom voor zijn vertrek naar het bui tenland in don kost was geweest en zij verklaarde zich bereid den jongen to huisvesten voor een ge ring bedrag, waarbij overeengekomen weid, dat hij voor haar kolen zou scheppen, hout hakken en boodschappen doen, daar zij oud en slecht ter been werd. De zaak werd dus in het belang van beide par tijen geregeld. Dick kwam nauwkeurig zijn aandeel in de verplichtingen na cn hielp de vtouw eiken morgen en eiken avond trouw, terwijl Pat zich jn zijn nieuwe omgeving zoo thuis scheen te voe len, aJsof hij er altijd geweest was. Drek voelde zich den koning te rijk, toen hij dien Maandagmorgen door het groote hek do fa briek binnenging. Wat lachte alles den jongen die niets liever wilde dan werken en vooruitko men toe. Zelfs hot vuile werk, dat hij doen moest, vond hij prettig, want overal zag hij machines en geheimzinnige tandon, raderen en schijven, waar van hij do werking zou leeren kennen, als hij liior langer was De alles doordringende olielucht herinnerde hem aan Paddy's stookhuis en hij vatte het plan op, dien avond aan hom te schrijven. Er waren nog drie andere jongens, allen ouder dan hij, en een half dozijn mannen in dezelfde loods werkzaam. Het duizelde Dick nu en dan bij het hooren der versdriiiendo bevelen, die zij hem gaven. Daar hij de jongste en het laatst aangekomen was, sprak het vanzelf, dat iedereen meende am aan het werk te kunnen zetten, zoodat hij dicta dag doodmoe thuis kwam. Maar juffrouw Garth wachtte hem mot de 'thee en Pat ,dio den geheelen dag ontroostbaar go- woest was, kwispeldo zóó hevig met zijn staart- stompje, alsof het er af moest. Wat was thij blij, dat hij zijn baasje weerzag. Dien avond schreef Dick zijn brief. Deze luidde: Beste Paddy, We zijn veilig en wei in Ironborough aangeko men na allerlei avonturen onderweg. Verscheiden menschen wilden Pat van mij koopon, maar daar dacht ik natuurlijk niet aan. Wij hooren bij elkaar. Oom Richard is naar het buitenland vertrokken en ik zal hem een brief schrijven. Zijn vriend meneer Dainton, heeft mij gevon den, of eigenlijk vond ik zijn dochtertje en rze zijn vreeselijk aardig voor mij. Hij is ploegbaas op een grooto fabriek en heeft oom heel goed gekend, lij heeft mij een plaats aan dezelfde fabriek bezorgd en ik ben vandaag voor het eerst naar mijn werk gegaan. De fabriek is prachtig. Ik denk wel zes maal zoo groot als do tinfabriek en ik zal zoo hard werken als ik maar kan. Pat geeft je een poot. Hij heeft een kist als hondenhok in do schuur van juffrouw Garth, bij wie ik in den kost ben en waar vroeger oom Richard geweest is. Beste Paddy, ik wou ,dat je hier ook kwam en Pat en ik je dus terugzagen. Hij !is zoo slim en iedereen vindt hem aardig. Kom vooral gauw. Je vriend Dic-k P.S. Ik heb een blauv werkpak net als alle anderen en ga naar do avondschool om een cursus in techniek te volgen. Meneer Dainton

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 9