I m m Uit de Tweede Kamer. mm ass- fmm srrr^ K mmWmm De Tweede Kamer heeft, er zeker re kening mee houdend, dat er door den Hemelvaartsdag maar twee dagen verga derd kon worden, Dinsdag direct vaart achter de werkzaamheden gezet. Da jiomi- natie voor den Hoo-gen Raad ging er glad door, want de eerste drie door ons hoog ste Rechtscollege op zijn aanbeveling aan de Tweede Kamer geplaatst, werden bij eerste stemming ook 1, 2 en 3 c-p de no minatie. De vacature is ontslaan, door dat één van de v ico presad en ten er zijn er twee de heer Mr,. J. A. A. Bosch met pensioen is gegaan; in diens plaats werd het lid van den Iioogen Raad, -Mr. C. O. Segers, de oudste in dienst jaren, vice-president, en het nieuwe lid zal wezen Mr. R. \V. J. C. de Menthon Bake, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. H. M. de Koningin wijkt toch in echt constitulioneelen zin nooit van de nominatie van de Tweede Kamer af. Teen gaf de herziening vari de bepa lingen, die de bevoegdheid regelen van de Surinaamsclie Bank, om als circulatiebank in Suriname op te treden, zoo goed als geen aanleiding tot discussie. Da heer van Gijn had een amendement ingediend, am te bepalen dat de bedragen van de pensioenen van het personeel, en de wijze waarop die gewaarborgd worden, de goed keuring van den Minister van Koloniën te behoeven, en amendement en ontwerp werden teen zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dat was twee. Toen gi.ngon wij even aan do Wijziging en Aanvulling van de Hooger Onderwijs wet. Wij schreven in ons vorig overzfcht, dat dit wetje ons geen aanleiding gaf tot bijzondere opmerkingen bat ging om be tere regeling vim bat beurzenstelsel in ver band met de collegegelden, het juister om schrijven van het .diploma van tecbn'sdh ingenieur, de voorwaarde waarop- een boog leer aai- ook na. ziij'n zeventigste jaar nog. in functie kan blijven, de academische examens in het buitenrand afgelegd, dje vreemdelingen vrijstellen van dito exa mens in Nederland, en dergelijke. Er was echter één artikel van bet wetje overge bleven waarover gestemd moest worden, omdat op Vrijdag 11 Mei bet daarvoor ver- eisebte aantal leden niet aamveztg was. De zaak zat zoo. De Minister van 'Onderwijs had op verzoek van zijn collega van Kolo niën ben, die het einddiploma van de litte raire, economische afdeeling aan do H. R. S hadden béhaafd, t,óe willen laten tol do studie voor Indoloog. Er was toen echter reeds verzet .gekomen tegen bet desbetréf fend artikel, van den Katholieken dr. Mal ler en van den christel-ijkbfsioifischen beer Trianus, die bezwaar hadden tegen dit in cidenteel ingrijpen, waar de postille van die iiUeraiT-econoini-sche afdooling nog niet beliooriijk wettelijk is geregeld. En zoo doende werd in borite stemming dijt arli kei uit de wet verworpen, z'j dan ook op bet kantje af, 39 tegen 35. Hot zlaJ -een zeer pijnlijke verrassing geweest zijn voor de vele jongelui, die op het voorgestelde artikel verwachtingen hadden gebouwd, en dat te erger, waarvoor de Indologische studie aan do Academ e 21 jaar' de uiter ste leeftijdsgrens is. Zijl zullen het met den mageren troost moeten doen, dat eer lang een ontwerp van veel wijder strek king dan bet onderhavige over het Hoo ger Onderwijs aan de orde komt, on dat dan de zaak opnieuw onder de loogan zal kunnen worden gezien. Het ontwerpje 'zelf is zonder hoofdelijke stemming aan genomen. En toen kregen wij no. 4 van de agenda, het voorstel van der Woerden c.s. tot herstel van bet f-achygraphisih of te wél Kort Verslag, een van de vele dingen, die ter wille van de noodzakelijke bezuiniging zijn opgeruimd. Bij dit ontwerpje sloeg de 'Kam'er het record van spoed, want er wterd geen; woord over gespreken, maar dii-ect over gestemd, al hielp da,t in eersten aanleg niet veel, want d-e stemmen staakten. 37 tegen 37. ,Wat wel op groote verandering in houding tegenover de zaak van het Kort Verslag getuigt. Toen 3e Regeering in 1924 mét bet voorstel kwam tot op heffing, en de beer Duys zich opwierp als de verdediger van het behoud! daarvan, ging slechts een luttel aantal Kamérleden met hem mee. Trouwens die veranderde houding was reeds gebleken uit het voor stel van de heer van der Woerden zelf want het was door meer dan één lid on- dertoekend, dat in 1924 voor de afscliaffing had gestemd. Het is een -q nes tie, die toen buiten alle politiek omging, en die 'thans weer buiten alle politiek is ouijgegaan'. Voorgesteld door zes sociaal-demiocraten, vijf Roomsch-Katholieben, twee Christelijk Historischen, twee Vrijheidsbonders en één anti-revolutionair, was de stemming aldus- Vóór 16 van de S.D.A' P., 13 Katholieken, t Christelijk Historischen, 2 Vrijheidsf.-on Iers en 2 Anti-Revolutionairen, terwijl 3 sociaal-democraten, 14 Katholieken, 2 Chr. Historischen, 3 Vrijheidsbonders, 5 Vrijzin nig-democraten, de twee Staatkundig Gere formeerden en ie heer Lingberic tegen stemden. Als er geen woord over het wetsontwerp is gewisseld, zal bet wd wezen, omidat niemand dut noodig vond; het blijft daarom toch een unicum in de parlementaire ge schiedenis, dat een voorstel, en nog wel een initiatiefvoorstel van Kauverieden, njet! verdedigd wordt. Maar, bet vooe en tegen is - bekend. Die (tegenstanders zeggen: jjsst- Kort Verslag was veel te duur, en het voor zag, gezien 'het geringe aantal abonné's, niet in een behoefte van het Necter- landsche volk, en wie op de hoogte wil' zijn van water in de Kaimier omgaat, abon nee-re zich op de Handelingen of op een groot dagblad. Wij moeten dat aies tegen spreken. Zieker het Kort Verslag was duur, maar waarom was het dat? Omdat het op de Staatsdrukkerij werd gedrukt, en het Staatsbedrijf du,Ur werkt. Toen de afschaffing door de Regeering werd1 voor gesteld, bood een particuliere drukkerij in de Residentie aan het voor een belangrijk minder bedrag te drukken, en toen kwam de directeur van de Landsdrukkerij liet was niet de tegenwoordige, Inaar zijn voor ganger miet de verrassende mededee1- ling, dat de Dmdsdrukkerij het ook voor zooveel miinder kon leveren. 'Hier is toch zeker elke commentaar overbodig. Het aantal abonné's ivas gering; dat geldt aüeen voor den laatsten tijd van zijn bestaan, want bet heeft er 17.000 gehad, en dat getal zou steeds gegroeid zijn, als men den groei niet moedwillig tegenga werkt had.. Die bepaling toch was go maakt, dat wie na één jaar van abonne ment, geen kennis .er van gaf dat liij dat wenschte te conti nueeren, geacht werd zijn abonnement opgezegd te hebben. Dit was eenvoudig (idioot; verbeeld u lezer eans, dat de directies van onze dagbladen mei haar abonné's zoo omsprongen, zou! men dan niet miet recht vragen, of ze van Lotje waren getikt? Op de Handelingen abonneert mien zich niet, die zijn veel te duur. En in de beste verslagen in de groote bladen krijgt mien, het (essentieel© eerst in het Ochtendblad. Wel was liet b.v. een gemis, dat men tijdens de behandeling van het tractaat miet België in de Tweede Kamer, tot den vol genden morgen moest wachten om cjp maken, hoe de kansen daarvan stonden. En ais men ons volk politiek wil op voeden, dan moet men beginnen miet be langstelling te kweéken voor wat er in de Tweede Kamer geschiedt. En dat kan nooit geschieden door een groot blad; daar staat zooveel in, dat niemand het geheel door leest, en dan valt natuurlijk, en in dezen tijd minder Jüfan ooit, de eerste keus op- het verslag van wat er in de Tweed» Ka mer is gebeurd. Daarvoor is oen kort en smakelijk resuffté, dat apart verkrijgbaar gesteld wordt tegen lagen prijs noodig, en zoo was het Kort Verslag. Bij tweede stem ming op den volgenden dag, is het voor stel met 34 tegen 31 stemmen verworpen. Thans waren zes voorstemmers van den vorigen dag weggebleven, onder welke drie pnderteekenaars van het voorstad, terwijl de Vrijhei/Isbcffider Boon van vóór- tegen stemmer werd. Dit alles zal wei het ge- yölg'zïjn van de overtuiging, dat de Eerste Kamer aan dat voorstel toch haar zegel niet zcu hechten, en dat zelfs als deze dit deed, de Regeering de Kroon zou ad- viseeren het voorstel niet uit te voeren. Toch zal naar onze overtuiging de tijd koinen, waarin het Kort Verslag weer in eexe wordt hersteld. Zander discussie is de ietribut'e ter be strijding van de kosten op het gebruik van stoomtoestellen afgeschaft, waardoor de in dustrie gelukkig weer een verlaging, zij het. dan ook slechts een' kleine, van hare pro ductiekosten heeft verkregen. De Regeering ga cp dezen weg door. En toen kwamen de tandtcclmioi weer op de proppen. Eerst is de fout begaan, dat de bevoegdheid tot volledige tand prothese maar luk-raak is gegeven, toen is men in de tegenovergestelde fout ver vallen, om werkelijk bekwamen uit te sluiten, en daarom is thans met 68 tegen 5 stemmen de conclusie van de Kamer commissie aangenomen, in wier handen een adres van benadeelden was ^gesteld, cmt afgewezenen een hoogere instantie té te geven, waarop zij zich zullen kunnen beroepen, of de gelegenheid tot bet af leggen van een examen, waardoor zij; van hun bekwaamheid kunnen doen blijken). En eindelijk werd op denzelfden Dins dag het wetsontwerp, houdende naden voorschriften tot uitoefening vande ge neeskunst afgedaan. Het kwam reeds drie jaar geléden bij de Kamer in behande ling, maar die behandeling is toen ge schorst Deze wet geeft de tndhtregeling voor artsen, die tot nog toe in de handen van de Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst was gelégd, aan bij de wet vastgestelde colleges, en breidt de tuchtregeling uit tot de tandartsen en de vroedvrouwen'. Er is nog al' geboomd over de vraag of die ooileges, die uit vier medici zullen bestaan, een jurist dan wel een medicus tot voorzitter moesten heb bent Het is een jurist gebleven,, door ver werping van het amendeinent-Aailbcrse met 33 tegen 31 stemmen; de Minister was den medici niet ter wille geweest, en had het oorspronkelijk ontwerp zoo gewijzigd, dat het oen jurist zou zijn. Toen is h'et ontwerp met 38 tegen 14 stemmen aan genomen. Het zal wel zelden iin de wereld ge beuren, dat iemand een legaat weigert, en dan nog wel een van een half milJioen, En toch hoeft de Kamer zonder discus ito en zander hoofdelijke stemming het voorstel van de Regeering aangenomen, om de vijf ten te weigeren, liaar bij testament door den heer J. G. D. Wiatalor, directeur van de Oranje-Nassau Hypotheek vermaakt. De zaak zat zoo. (Jit de intrest van die gal den meet jaarlijks een prijs worden, uit gekeerd aan hem, die de vioies-idoa het meest had bevorderd. De Tweede Kamer zcu den gelukkige hébben aan te wijzen uit een voordracht van tweo personen, door do llegeering op te maken, van welke ten minste één een buitenlander moet zijla. De Regeering meende, dat daardoor die zaak veel te veel zou worden getrokken in de politieke si eer, en de Kamer was het met haar eens. En de hadoel-iing van dein erflater wordt toch bereikt, want nu komt volgens testamentaire beschikking de gel den en het recht van voordracht aan de Carnegiesticliting, en zelfs de gdKelö be schikking, wanneer, zoonis te verwachten is, de Kamer ook dan weer van haar recht van keuze afziet. De rest van dan Woensdag is de Kamer bezig gewenst met de hsgrooting van het Zuiderzee-feuds, het welk bijna 20 millicen beloopt. Uitvoerig werd de vraag 'behandeld, of do belan gen van de bij de Zuiderzee geplaatste arbeiders wel voldoende behartigd wor den. Zon men dein-sociaal-democraat den heer Drop gelooven, dan laat hun toestand alles en nog wat te wensehen over. De loon en zijn te laag, doo-rdat de aannemers de cngeorganisoeide arbeiders tegen de georganiseerde uitspelen, en op de werk loosheid speculeeren, en do huisvesting en de gelegenheid, tot recreatie of ontspanning laten alles te wenschen over. En ook de Katholieke hoer van de Bilt en de anti- revoluti orinir Sm-eenk kwamen met dergje- lijke klachten. En de Christelijk-Historlsche heer Bakker meende, dat men zeker tot verbeterde toestanden zou komen, als de Regeering aan de velschillende veroanigin. gen, die cp sociaal gebied werkzaam zijn, daarvoor steun wilde verleenen. Minister van der Vegte begon met te verklaren, dat debat voor hem' onmogelijk was met iemand' ruis de heer Drop, die zeide: wat voor de huisvesting is gedaan is geen duit waard en de toestand is mensch- onteerend. Die aannemierskwestie met de arbeiders lag buiten zijn machte bevoegd heid, omdat het Rijk bet werk ni-et in eigen: beheer uitoefent. Maar hij1 zal ernstig na gaan ivaar verbetering moet worden aan gebracht, en zal als dat in zijn macht ligt niet in gebreke blijven; Deze verklaring) van de minister belette den heer Dirop niet met een motie te komen, om de Ka- mier te doen uitspreken, dat die Regeer ring zoo spoedig mogelijk bijzondere zorg meest wijden aan de huisvesting en re- creatie, der arbeiders. Dieze, na de verkla ring van den minister vrijwel overbodige motie haalde alleen de sociaal-democrati sche mn vrijzinnig democratische stemmen. Ten slotte verschafte generaal Duymaer van Twist de Kamfer een vroolijk ©ogenblik door zijn mededeeling, dat er veel, veefl! te weinig voor de Zuiderzee-visschers gedaan werd/en dat hij daarom; geacht wilde wor den tegen deze begroeting "gestemd tet - ii8§ÉSI mm 7 ••••.:->-, r-«vv. OK* Onze vlieghaven „Schiphol" is een belangrijk centrum van luchtverkeer. Foto genomen bij het vertrek van de driemotorige HNADP (midden) van Van Laer Black. Rechts staat een Farman Jabiru, daarachter drie Fokkers van de K. L. M., links o.m. drie Junkers. twee Duitsche en een Zweed. fc Beek en Donk heeft men ruiterfeesten gehouden, voorafgegaan door een concours hyppique. Het staande rijden in een kar, in vollen draf. m DRIE ÏS wiA-tari: WEDLOOP VOOR GENERATIES. Te Saint-Cloud bij Parijs heeft men een wedloop georganiseerd voor drie geslach ten. De familie Steinnart trad als over winnaar uit den strijd. De vader, kleinzoon en grootvader, na hun behaalde succes I DE OPENING DER „PRESSA" TENTOONSTELLING IN KEULEN. Onder groote belangstelling is de perstentoonstelling te Keulen geopend. Een der stands: een miniatuur, dat het technische bedrijf van een dagblad uitbeeld :x- - l - t

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6