Hoofdpijn GIST IS LEVEN veroorzaakt door op winding, zenuwach tigheid, zorgen, le veraandoeningen maagstoornissen en algeheele uitputting, verdwijnt in vijf minuten met IRVING'S GIST-TAMINE Gemengd Meuws. Radio-Programma's, STADSMEUWS. Terslag van den Gemeenteraad. Zitting va,n Vrijdag 11 M,©i. Waarr,. Voorzitter: Wethouder C. Houtman. II. Vacantietoesl ag. Van Burgemeester en Wethouders ad vies naar aanleiding van liet adres an liet Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland d.d. 6 October 1927. houdonde .verzoek aan het in deze gemeente dienstdoende politie personeel een vacantietoeslag te wilen toekennen. Voorgesteld vvon.it aan adressant te be richten, dat op ,liet verzoek niet kan wor den ingegaan. Do heer Van Waarde nberg kan zicli met het advies wel vcroenigen, in zooverre, dat niet een vacantietoeslag. al leen aan het politiepersoneel kan wor den gegeven. De gronden, waarop het ad vies van B. .en W. steunt, aanvaardt spr. echter niet. Het .College spreekt ni. van „het terugloopend getij",.waardoor het on- geweuscht zou zijn ,een vacantietoeslag te geven. Haar ppr. meent, dat steeds meer van werknemerszijde aangestuurd wordt op een dergelijken toeslag. ;t Is daarom ge- wenscht deze materie eens te bezien, uit gaande van het standpunt, dat een vacantie toeslag aan het geheele personeel dient te worden gegeven. De Voorzitter: Het vraagstuk is be keken, maar de draagkracht van. de ge meente is niet van dien aard, dat in die richting iets gedaan kan wodren. De heer Van Waardenberg: Is het vraagstuk ook uit algemeen standpunt be keken De heer Collé: Wel neenl Dat is niet waar De Voorzitter; De heer CoLé zegt, dat het niet waai- is. Maiu- over deze aan gelegenheid is uren gesproken. Het resul taat daarvan is geweest de overtuiging;, dat er dit jaar niet aan invoering van een vacantietoeslag kan word-en gedacht. De heer Van Waardenb.org: Dat dit gebeuren zou, had ik ook niet verwacht! Maar het volgend jaar dan misschien? De heer Van Noordennen wijst er op, dat dit adres niet uitgaat vau een af- deeling, maar gezonden is door een lande lijke organisatie van Politiepersoneel, die wil trachten het stelsel van vaciantietoeslag in het geheele land toegepast te krijgen. Spr. kan zich begrijpen, dat B. en W. thans op het standpunt staan, dat aan het verzoek niet kan wordesn voldaan, maar het College is toch niet principieel tegen een vacantietoeslag? Beschouwt het zoo'n toeslag als een luxe? Dan is spr. het niet met B. en W. eens, daar hij staat op het standpunt van den heer Van Waar denberg, dat een toeslag voor vacantie bil lijk en gewenscht is. Als het financieel eenigszins mogelijk is, zal dan het Col lege met het denkbeeld van het verleenen van een vacantietoeslag meegaan? De Voorzitter zegt, dat het weinig zin heeft, thans over deze aangelegenheid een breed debat op te zetten, 'omdat, hoe men daar ook tegenover staat, de omstan digheden invoering absoluut niet toelaten. Door de organisaties zullen ongetwijfeld de pogingen, om een vacantietoeslag te verkrijgen, worden voortgezet. Als in an dere steden die pogingen gelukken en het hier financieel mogelijk zal zijn om een vacantietoeslag te geven, zal over de zaak in den breede gedebatteerd kunnen Wor den, maar momenteel kan van inwilliging van het verzoek geen sprake zijn. Het advies van B, en W. Wordt aan vaard. D>e oudé Koemarktbr u g. Van Burgemeester en Wethouders voor stel, om hun College te machtigen, om de oude Koemarkthrug als oud ijzer onder- liands te verkoopen. De heer v. d. Kraan herinnert er aan, dat tijdens de behandeling van de begroo ting 1928* over de mogelijkheid van ver plaatsing der oude Koemarkthrug naar de Westerkade of het Hoofd is gesproken. Is het zoo naar met de brug gesteld, dat we haar zelf niet ergens elders kunnen; benutten en dat zij voor oud ijzer ver kocht moet worden De heer mr. Kavel-aars vraagt, of de brug zoo wordt verkocht, dat zij in haar geheel moet worden weggehaald, of dat de kooper het recht krijgt haar ter plaatse te sloepen. In het laatste geval zo-u het misschien aanbeveling verdienen, maatre gelen te nemen, dat geen schade of hin der voor de scheepvaart wordt veroor zaakt. Bestaat de mogelijikheid niet de brug over te doen aan een bruggenbou wer? De heer Scheurkogel deelt mee, ook in de Commissie voor G. W. reeds blijk te hebben gegeven in principe tegen verkoop van de brug te zijp. De technische ambte naren hebben betoogd, dat de brug voor ons onbruikbaar is, maar spr. is het daar mee niet eens. Wel wil hij verklaren, dat de geboden prijs van f 1500 hem is meegevallen. Wordt de brug nu gesloopt, of wordt zij nog weer in haax geheel gebruikt? Met den 'verkoop kan spr. zich niet vereenigen. De Voorzitter zegt, dat ia de Com missie voor G. W. deze aangelegenheid uitvoerig is besprofcen. De directeur van G. W. en andere leden van de Commis sie hebben den heer Scheurkogel getracht tot een andere zienswijze te brengen, of schoon er aanvankelijk ook leden waren, die den heer Scheurkogel eenigen steun verleenden. De oude brug kan aan de Westerkade niet gebruikt woerden. Als men haar daar zou willen leggen, zouden zoo veel kosten aan kaaimuren en voor andere werken moeten worden gemaakt, dat men goedkooper een eenvoudige Mapbrugj zou kunnen maken, die daar past. Afgezien nog van het feit, dat in de brug meerdere minderwaardige platen zit ten, zoodat de soliditeit wel het een en ander te wenschen overlaat, zou h'et leg gen van de brug op een andere plaats veel te kostbaar worden. Ook ter vervan ging van de brug tegenover de Groene- laan, over bet Spuikanaal, is zij niet te gebruiken. Er zou een. stuk afgenomen moeten worden en een kostbare opzet- inrïchting moeten worden aangebracht. De mogelijk bestaat natuurlijk, dat do een of andere gemeente er in zal willen vliegen,' door de brug te koopen. Of de kooper er mee wil gaan leuren, weet spr. niet hij veronderstelt van niet Vermoedelijk zal (le brug ter plaatse stuk gesneden worden, om" later versmolten to worden. De prijs is don lieer Scheurkogel ook nog al meegevallen. Meer dan f 1591.73 is de brugde gemeente niet waard Den heer Kavelaars kan spr gerust stol len. Do gemeente zal geen schade onder vinden bij het afbreken; dat is uitgesloten door de bepalingen van het bestek. Spr. veronderstelt, dat de brug met een bok zal worden weggehaald. Het bestek laat echter toe, dat eenige groote stukken eerst worden afgenomen, maar het geheel moet 4 weken na de toewijzing verdwenen zijn. De heer mr. Kavel aars: Mag niet gezegd worden, aan wien de brug; zal worden toegewezen? De Voorz itter: De betrokkene vindt dat misschien niet prettig, maar de leden van de Commissie voor G. W. weten, wie het is. Er zijn S inschrijvingen, bin nen gekomen, waarvan de laagste f 426 was. Het voorste! van B. on W. wordt goed gekeurd. Bureau voor Rechts bijstand, Van Burgemeester en Wethouders schrij ven, houdende advies, om afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de stichting „Bureau voor Recih'tsbij- stand aan on- en minvermogenden te Rot terdam", om steun, door het verleenen van een jaarlijksch subsidie, zulks op grond, dat reeds eenige bureaux van dien aard bestaan en mede in veihand met den fiuancieelen toestand der gemeente. De heer C o 11 meent, dat de raadi niet verstandig zou doen, het advies in deze van B. en W. te volgen. Het College geeft als motief voor zijn afwijzende hou ding aan, dat hier enkele van die inrich tingen zijn gevestigd, maar waar zijn die te vinden? Spr. is reeds geruimen tijd in gezetene dezer gemeente eu meent hiér niet geheel vreemd meer te zijn, maar dat hier dergelijke bureau's zouden bestaan, is hem toch niet bekend. Uit de memore van toelichting bij het adres blijkt, dat de laatste drie jaren zich 272 personen uit Schiedam tot h'et Rotterdanisdhe Bureau hebben gewend. Er zijn dus meer rnen- schen, die niet weten, dat ze ook hier terecht kunnen. Algemeen zal men het er toch! wel over eens zijn, dat het gewenscht is, aan om en minvermogenden rechtsbijstand te ver leenen. Rechtsgeleerden verdienen meestal meer dan een werkiooze, die een paar dagen bij Wilton kan gaan werken. Men kent het rijmpje, dat vooral op het platte land nog al eens wordt gehoord: Wie wil pleiten om een koe, geve er liever één op toe! Als je een eenvoudig pa piertje van een rechtsgeleerde, of voor wie daar voor doorgaat," thuis krijgt, moet je daar allicht itO a f12 voor.etateni. De voorzitter heeft gezegd, dat de Gemeente arm is, maar ook de inwoners zijn dat, op een enkete uitzondering na. Het is goed, als eens gezegd wordt, waar hier die bureaux voor rechtsbijstand voor on- en minvermogenden te vinden zijn. Als men het verzoek van het Rotterdam- sche Bureau afwijst, loopt men de kans, dat het straks tot Schiedamsdhe ingezete nen zegt: Wendt je maar tot jullie ge meentebestuur! Al verwacht spr. niet, dat dit gebeuren zal. (Wordt vervolgd). Hoofdpijn Neuralgie Eén uit meer dan 45000 - De Heer W. G,, Den Haagschrijft onst Bü dezen wordt UEd. beleefd bedankt voor de tabletten. Mijn vrouw heeft er beslist baat mede. Ze heeft de geheele week hoofdpijn gehad, doordat zij altijd ook tobde met de maandstonden. Ze heeft ze goed ingenomen en de vorige maand ook. Anders heeft zij geregeld veel pijn, nu niet; dus het helpt uitstekend daarvoor. Ook beeft ze niet meer zoo'n pijn aan de lever. Garantie. Niet goed, geld terug, na ontvangst der ledige doos, van f 0.75 Verkrijgbaar in tioozen van f 0.75, f 1.65, f 3.00 en f 6.00 bij de voornaamste Apothekers en Drogisten. Eenige importeurs: N.V. ALGEM. H0L1.ANDSCHE HANDEL- EN INDUSTRIE-MIJ lAfd. „Yeasl Vite"), Denneweg 140, Den Haag. Hersteld n 3199 219 Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 263 sche pen (54 Nederlandsche, 69 Engelsche, 54 Duitsche), waarvan: 241 stoomschepen, 1 bijlegger, 1 proefstooimer en 20 schepen om Hiervan waren bestemd voor: Rotter dam 205, Schiedam 8, Viaardingen 16, Maassluis 1, Hoek van Holland 7, Poor tershaven 1, Zwijndreeht 1, Capclla a. d. IJssei 2, IJsseImon.de 1. Bovendien voor Schiedam 3, Viaardingen 1, Vondelin genplaat 11, Poortershaven 4, Maassluis 1 om te hunkeren, In hetzelfde tijdperk van 1927 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 297 sche pen, waarvan: 284 stoomschepen, 1 zee lichter, 1 vreemde sleepboot en 11 stoom schepen om te bunkeren. Hiervan waren bestemd voor: Rotter dam 250, Schie dam 6, Viaardingen 15, Maassluis 1, Poortershaven 4, Hoek van Holland 7, Zwijndreeht 2, Capelle a. d. IJssei 1 schepen en bovendien voor Viaar dingen 2, Poortershaven 2 en voor Vom- delmgenplaat 7 stoomschepen om te bun keren. Sedert 1 Januari zijn aangekomen: Schepen N, Reg. to-n. 5662 9.253.149 1927 6103 9,514.416 N, Waterweg 1928 Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 'smiddags: kindertaschje, schrift, pakje inh. sok en wol, geldstuk, pet, Engelsch kerkboekje, kindertaschje met inh., pakje vuil goed,' kinderpartemonnaie mét inh., loten, gummischoen, sleuteltje. Bij1 vinders: rozenkrans, W. Noordemeer, K. Singelstraat 6b; geldstuk, C. v, d. Bos, Bakkershaven 21; rozenkrans in étui, W. Uitdewilldgen, Anth. Muijsstraat 58; LLps sleutel, J. Dingenouts, Rozenburgerstraat 23; dameslaschje, J„ Bezemer, IJssefmoni- descbestraat 36; 2 konijnen, F, Niüolaas, Havendijk 154b; 2 jasjes, J, Vulpen, Bojm- melscbestraat '25; koperen penning, B. Meijer, Vriendschapstraat 4b; matrozen muts, Wed. den flil, Visseherstraat 11; lorgnet, in étui, J. van Roey, Nassau]aan '24; heerenhoil'oge met ketting, P. Welde, Oostsingel 7-6; jockeypet, A. Noordemeer, K. Singelstraat 6b; doublé dameshorloge, K. v. d. Z.ouwen, Laan Ons Genoegen 12: metalen duimstok, P, Brouwer, v, Slwin- denslraat 98; rad.o koptelefoon, J. v. d. Spek, Gordonstraat 19b; ons gewicht, A. Pijper, VondeUaan 14a; Jrimdermantdtje, P. de Jong, Broersveld 1104; taschje, J. de Jonge, Bakkershaven 29zakmes, J. Schclte, Amalia van Soiimstraat; sleutel van melkbus, A. Kórpel, MiddeLharnissohe- s'Lraat 35; doublé armbandhorloge, A. Bon man, Zijlstraat 2; collier, R. de Kok, Anth. Muijsstraat 77b; sleutel, R. Kiela, Lange Singelstraat 35; damesportemonnaüe mot inh., J. Verdoes, Lange Haven 4; rijwiel- plaatje, B. den Held, Broersveld 36; moer van motorrijwiel, G. Rijswijk; L. Gaster- straat 22a; étui met schrijfbehoeften, W. de Held, Broersveld 36b; kinderhoedje, J. Noemen, Broersveld 23a; diabolo met stok ken, Dr. te Leeuw, Westvest 12; Lips sleutel, J„ Bogerd, Nieuwe Buurt 17-1pols horloge, J. Immerzeel, Voorneschestraat22; kruisje, M. Rissema, Warande 2bsleuteltje, iff. Visser, Heilevoetschestraat 4; jongens jekker, J. Pennekamp, Westfrankelandscbe- straat 85; sleutel, A. Gordijn, Kleine Baan 31; rozenkrans, J. Rergijk, Gordonstraat 28. De verlichting van vliegtuigen. Zcoals indertijd reeds met een kort woord vermeld werd, hebben de Philips fabrieken proeven genomen mietecnlnieuwe lamp, waarvan luchtvaait-deskunidigcia ver wachtten. dat zij hot moeilijke probleem van het vliegen bij nacht een grootan stap nader tot zijn oplossing zou brengen. I'n- tusschem heeft men te Eindhoven niet stil gezeten. Een volledige schijlnwerpör-instaj- lati© werd vervaardigd en op oen groot drie-motor Lg Fokkervliegtiig der luchtvaart- afdeeling te Soesterbsrg gemonteerd. Vele waren de moeilijkheden, die tijdiens de proeven in do lucht rezen, mater tenslotte heeft men het eerste succten bij warkdijke nachtvluchten kunnen boeken. Vorige week ni. steeg, teen de schemering al inge treden was, een groote Fokker-vagial, be stuurd door den kapitein W. Versteegh en don' eersten luitenant G. A. Koppen, te Scesterberg op. Aan boord bevonden zich: de commandant der luchtvaartaflee ring, Overste Hardemberg, eelnigie boeten van de Phi'ips-fabrieken ien de mecanicien. Op het terrein lioerschte groote belangstel ling. Reeds dadelijk was te zoen; hoa g!a- weldiig sterk de lichtbundel vair den schijn werper was. Terwijl hot steeds' donkerder werd, vloog het toestel 'naar Utrecht em teen het zich boven! de stad wendde, om weder naar Soesterberg terug te keföron' en dus ruim 12 K.M, van daar verwij derd was, kon men' het licht reeds a]s eon sprookjesachtige, tintelende reuzienster waarnemen. De eerst© 'landing gleschiiedde bijl (ncgj (niet volslagen duisternis, opdat kapitein. Versteegh de waard» van het nieuwe' licht zou kunnen beoordeefen. Bjij de dadelijk volgend© tweede opstijging kreeg men pas den induik van een ge weldigen lichtbundel, dien men terwijl het vliegtuig gestadig klom, plotseling* hel over het terrein der boschraUd en d© omlig gend© gebouwen zag vegen. Inmiddels werd het geheel duister-. On beschrijflijk was het schouwspel van het vliegtuig, afleeu herkenbaar aau da kien» gekleurde navigatielichten ©n den stralen bundel, die nu eens horizontaal vooruit, dan naar opzij, naar omlaag of iets om hoog scheen. Op het v'iegveld wanen veiligheidshalve iandimgszoeklichtcn opgesteld, die ©csndetel ran het terrein voldoende verlichten. Doch kapitein Versteegh Week hun diensten niet noodiig t© hebben ©n landde na zijln twee de vlucht buiten het verlichte gebied, daar bij uitsluitend gebruik makend van den nieuwen vliegtuig-schijnwerper. Nog een derde vlucht volgde, welkte zich tot ver over Utrecht en omgeving uit strekte. In Utrecht staarden velen omhoog naar het mysterieus© vliegtuig, dat men wel licht voor oen nieuw hemellichaam gehou den zal hebben. Om tien uur had d© laatste landing op het duistere vliegkampveld plaats en weder om uitsluitend met behulp van het eigen vliegtuiiglichfc. Algemeen had men dm in druk, dat de luchtvaarisehijhwerpeTs het vliegen bijl nacht in het bij zender en de ontwikkeling van de luchtvaart in het al gemeen zeer zullen bevorderen. Kerk en School. De zevenjarige leerplicht en het voorstel-Zijtstra. De Onderwijs Centra!© heeft ©en adres gezonden aan de Eerste Kamier, waarin zij aandringt op aanneming va'n het dat- werp der regeeriing inzak© den 7-jarig|ein, leerplicht en hot wetsvcorstol-Zijlstra tot wijziging der teerlingen scha! dn, daar zij het herstel van den 7-jarigen leerplicht van uitnemend belang acht voor het volks onderwijs en de volksopvoeding öa van het vGorstel-Zijlsha, dat een voonsharadsche verbetering der leerlirigelngetaCJen bedoelt, verwacht, dat bet voor kleine scholen van veel belang zal zijn zoolang de getallön der z.g. technische herziening neg niet hujn geldigheid herkrijgen. 1 Woensdag, 23 Mei. Hilversum, 1060 M. 12.302 uur. Lunchmuziek door het Trio Groeneveid 34 uur. Maak het zelf, rubriek van Mevr. SchaakeVerkozen. 67.15.. Dineihiuziek door het Trio Rentmeester. 7.157.45 uur. Lezing door Joh. J. Smit: Bet Old-Fel lowship en zijn maatschappelijfcea arbeid 8 uur. Uurslag, 80.45 uur. Wijdingsavond in de Groote of St. BaVokerfc, Groote Markt te Haarlem, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Evangelische Maat schappij. Sprs. Dp. II. G. v. Wijngaar den, voorzitter, Dis. F. W. Flceken, lid hoofdbestuur; Dis, H. U(. Dorgeto, lid hoofd bestuur; builen!amlscbe afgevaardigden uil Engeland, Daitschland, Zweden en Dene marken. George Robert, organist. Noorder kerkkoor, directeur P. Halsemaa. 8.4511 uur. Concert door bet omroeporkest, onder leiding van Nico Treep. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (N. C. R. V.-uitzendingen uitsluitend). 12.301.45 uur. Middagconcert. Mevr, li A. v. d. Horst, piam>; H. v. d. Horst, cello; IH1. Herman, viool. 56 uur. Kin deruurtje, ouder leiding van mej. G. Ing- wersen. Mevr. A. v. EijfcMuller, zang; mej. C. Muller, pianobegeleiding. 67 uur. Groninger uurtje. Hj. Groenhuis, declamatie, in Groninger dialect. Mej. hnelman, Gronin ger liedjes; mej. W. Huizing, piano. 7.30 8 uur. Spr. K,. lilt Spijkerman:: Hat nut van de pluimveeteelt. 8 uur. Concert, Dis. Hl Thomas: De lichamelijke opvoeding in het licht van Gods Woord. Ds. M. D. Gijsman: De Olympische Spelen; K. Dui ker, voorzitter Ned. Chr. Gymnastiek Ver bond; N. 'Ouwerkerk, voorzitter Prop.-eom,. Ned. Chr. G. Verb. J. Bloem, piano en orgel; M. v. 'tWoud, cello; J. Vogel, viool. Daventry, 1600 M. 10.35 uur. Kerk dienst. 11T20 uur. Gramofcanmuziek. 12.20 uur. Balladenconoert, (sopraan eu bariloin). 12.50 uur. Dansmuziek. 1.202'.20 uur. 'Or- kestconaert. 2.50 uur. Taaicauserie. 3.10 uur. Muziek. 3.20 uur. Causerie. 3.50 uur. Muziek. 4.05 uur. Causerie: Djieren inden ■tuin. 4J20 uur. Licht klassiek doneert voor fluit en piano. Pet Strattom strijkkwar tet. 5.35 uur. Kinderaurtje. 6.20 uur. Mu ziek. 6.40 uur. Tuinpmatjo. 6.50 uur. Nieuwsberichten. 7.05 uur. Lezing: Royal Navy. 7.20 uur. Lezing: Exporthandei.7.35 uur. Bach's partitas, voor piano. 7.45 uur. Chemische causerie. 8.05 uur. Vaudeville. Dansmuziek en variété-artisten. 9.05 uur. Lezing: Englamds Green and pleasant land1. 9,20 uur. Nieuwsberichten. 9.40 uur. Mu ziek. 9.45 uur. Tannrihauser, 2e acte. 10.55 11.20 uur. Pianoconcert door K. Taylor. 11.2012.20 uur. Dansmuziek. Parijs, „Radio Paris", 1750 M. 10.50 11' uur. Muziek, 12.502,10 uur. 'Or- kestconoert. 4.055.05 uur. Orkeslconcert. 7.50 uur. Zangles. 8.5011.20 uur. Con cert. 'Orkest, koor en solisten. Langen berg, 469 M. 11.35—12.15 uur. Schocllcioncert (pianomuziek). 1.25— 2.50 uur. Orkestcoaclert. 6.'207.15 uur. Kamermuziek (2 violen eu piano). 7.50 uur. „Die schone Hfelena", operette ira 3 acten, van Meilhad eu Hlalevy. Muziek van 01'fenbach. Daarna tot 11.20 uur dans muziek. Ze es en, 1250 M. 12.20—5.20 uur. Le zingen, 5.206.20 uur. 'Orkestcoudert. 6 20 8.05 uur. Lezingen. 8.50 uur. Muziek van Saksen-Thüringen. Trompet- eu bazuinbla zers. 10.5011.50 uur. „„Mijn Berlijn". A. Guttmanmts Ufae SympOioniker en W. Weiss, tenor. Hl am burg, 395 AI. 5.20 uur. Jazzmu ziek. 6.20 uur. 'Oikestoondert. 8.20 uur. „Gcidsebmieds Todhterlein", volksstuk met zang, iu 3 acten, van W. WaLzer. 10.20 uur. „Reklame ist kein Glüeksspieï', van Dr, Rollmaun. Daarna dansmuziek tot 11.20 uur, Brussel) 509 M. 5.206120 uur. Or kestconcert. 8.3510.35 uur. Concert Or kest en Mme. Dauphin, zang.

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6