Laatste Nieuws* L. Leopold, Nederl. schrijvers en schrijf sters. E. M. ValkHeijnsdijk, De vegetarische kouken. Juul Roggeveen, 3 Iersche legenden. Marcel Grossmann, Darstellende Geome trie fur Maschinenmg. Rinke Tolman, Onder Holland's hemelen K. Siderius, Plantentvpen IV. J. Beker, De aansluiting. J. Anker Larson, Van het werkelijke leven. t V Maand September 192S. Uitgeleend: 2017 kinderboeken, 2333 stu diewerken, 6110 romans; totaal 10.460. Boekenbezit: 19.4SS. Bezoekers: 1930 mannen, 200 vrouwen; totaal 2150. Houders van leeskaaxten: 2196. Maand September 1927. Uitgeleend: 1745 kinderboeken, 2021 stu diewerken, 6552 romans; totaal 10.318 Boekenbezit: 17.S33. Bezoekers: 1900 mannen, 200 vrouwen; totaal 2100. t Houders van leeskaarten: 22S7. DIstriets-Arbeidsbeurs. Op 31 Aug. 192S stonden ingeschreven 454 werkzoekenden. IHet aantal ingeschrevenen in den loop der maand September 192S bedroeg 433 afgevoerd werden in dezelfde maand 235 werkzoekenden; het aantal plaatsingen be droeg 182, zoodat op 30 October 192S nog ingeschreven stonden 470 personen. J. H. van Westendorp, t In aansluiting op wat wiij gsiteren reeds meedeelden omtrent het werk van wijlen den heer J. H. van Westendorp, kan nog het volgende gemeld worden. In ',t geheel was hij ongeveer 25 jaar aan het school toezicht verbonden. Geruimen tijd was hij reeds arrondisse mentsschoolopziener geweest in een van de Rotterdamsche arrondissementen, toen hij in 191S weid benoemd tot districts schoolopziener in Den Haag. Onder de nieuwe lager-onderwijswet van 1921 werd de beer van Westendorp inspecteur. Tot 1 Juli 1924 is bij in deze functie in Den Haag gebleven. Met ingang van dien datum .werd hij als inspecteur van het lager on derwijs overgeplaatst naar Rotterdam. Deze functie heeft hij bekleed tot 1 Januan 1927, toen hij gepensionneerd werd. Werkverschaffing Eenerveld. In het tijdvak 1427 Sept. zijn bij de werkverschaffing te Eenerveld de volgende loonen verdiend: f 56.91; f48 S5; f44.52; f 44.31'; 5 van f41.94; f40.77; f4025; 7 van f39.21; 4 van £39.12; S van f3051; f 29.46,1 3 van £27.78; £24 94; f24 55; f22.78: £22.02; 2 van f20.26; f 14.46; f 11.31, en f 10.95 (4 dagen). 1 Ncd. Kantoorboek" enfabrieb Van -"tHofl en Jongepier. Heden waaien, ter gelegenheid van de officieele ingebruikneming van de nieuwe kantoren, fabriek en magazijnen, de va derlandsche driekleur en de Schiedamsctu vlag van de panden Lange Haven 43—45 van de N. Y. Red. Kantoorboekenfabriek tVan 'tiHoff en Jongepier. ■Onder leiding \an den architect, den heer P. Sanders, beeft door de aannemers Gebr. Smits een radicale verbouwing van bet bestaande pand plaats gehad, terwijl het complex belangrijk is uitgebreid door ge bruik te maken van een ruimte, die vrij kwam na het sloopen van een oude bran derij. Aan de voorzijde is een moderne gevel geplaatst, die tusschen de gebouwen van ouderen datum dadelijk opvalt. Zooals het buitenaanzicht is, is ook het inwendige: geheel gemoderniseerd. Aan den voorkant treft men op de eerste verdie ping het bediendenkantoor en bet privé- kantoor aan en daarnaast nog een spreek kamer. Deze vertrekken kan men alle van uit een gang bereiken, zoodat men de werkenden niet behoeft te storen door heen en weer loopen. Dezelfde gang geeft ook toegang tot de fabriek. In de drukkerij zijn de meest moderne limeermachines opgesteld, kunststukjes van techniek. In het gebouw is een opslagplaats .voor ruwe grondstoffen- voor dadelijk ge bruik. De groote voorraad is in een pak huis aan de Noordvest ondergebracht. We zagen het bedrijf beden in volle werking en daarbij viel in de eerste plaats op het degelijk werk dat op de Red. Kan- toorb o eken! obri ek Van "tHoff en Jonge pier wordt gemaakt Wat met machines kan worden gedaan, geschiedt machinaal, maar er blijft, vooraf o'p de binderij nog altijd veel werk over, waarbij menschen- handen niet kunnen worden gemist Op een der zolders, waar de balken prachtig gecamoufleerd zijn door carton en linnen, is een groote toonzaal ingericht waar men ook kantoormeubelen! van- groote soliditeit en fraaie afwerking aan treft. Schiedam is 'door 'de uitbreiding van de Red. Kantoorboekenfabriek een mooi be drijf rijker geworden. Propaganda-avond. Voor een volle zaal in Musis Sacrum beeft de Geh. Ontb. Zangvereen. „Zingend ten Strijde" Zaterdag een propagan da-avond gegeven, met medewerking van bet zang koor Y. R. K. uit Rotterdam en bet kin derkoor „De Blijde Jeugd". De heer Schaap hield een propagandarede, die aandachtig werd aangehoord. Ra de afwerking van het program vooral het kinderkoor had veel succes ge had heeft de heer Leen de Bruijn de aanwezigen nog eenigen tijd prettig bezig gehouden. gebied. Mondharmonica Ver. „Vriendenkring' -i-üe Schied. Mondharmonica Vereen "Vriendenkring" heeft Zaterdagavond op feestelijke wijzo haar 2-jarig bestaan her dacht. Namens het vaandelcomité werd door den heer A, IHiartoveld een vaan del aangeboden. Tegelijk werd daaraan een medaille gehecht. Ook do Rott. Mondhar monica Vereen. Crescendo bood een me daille aan. Door den voorzitter, den beer Th. Zwa nenburg, werden de hoeren P. van Gulik en A. Zwamborn gehuldigd, die tot lid van verdienste waren benoemd. Aan den beer M. B. te Brugge werd namens leden en donateurs een zilveren horloge met inscrip tie aangeboden. Tijdens bet concert werden den direc teur, den heer G. [Rokke, bloemen over- nndigd. Na de afwerking van bet program bleef men nog langen tijd gezellig bijeen. Opening paardenslagerlj. Donderdagavond opent de heer B. Ver- knaak zijn derde pnardenslagerij hier in de tad, n.l. in het pand Jan van Avennes- straat 33, hoek Dirk van Wassenaarstraat. Tegen een paal gereden. Een 6-tal personen van hier en uit Vlaar- ingen waren Zaterdagavond in Rotterdam uitgeweest. Ra verscheidene café's te heb ben bezocht, keerc ze 's nachts één uur ner auto naar Mei Mg. Op den Schie- damschen weg te Rotterdam reed de auto echter plotseling het middenpad op en botste daar tegen een paal van het elec- triseh net der R. E. T. De auto werd bestuurd door den 27-jarigen chauffeur C. van Z. uit Vlaardingen; naast hem zat zijn meisje, de lS-jarige A. E., wo nende [Hoogstraat alhier. Voorts zaten er nog in de 25-jarige arbeider J. v. M. uit Vlaardingen, een zekere J. B. uit Vlaar dingen, mej. B. Z. van bier en de eige naar van de auto, de 41-jarige chauffeur L. TL, ook uit Vlaardingen. Op het gegil kwamen direct menschen aanloopen, die de politie en eenige doc toren waarschuwden. .H'et bleek, dat de arbeider J. v. M. uit hardingen door de voorruit geslagen en op straat terecht gekomen was, waar hij hevig bloedend uit een paar hoofdwon den,"bewusteloos bleef liggen. De chauffeur en zijn meisje kregen verwondingen aan hoofd en handen, ten gevolge van de rond geslingerde glasscherven, terwijl ook J. B. en het meisje B. Z. daardoor werden ge wond. IH'et meisje kreeg een hoofdwond. De eigenaar L. Iff. werden een 6-tal tan den en kiezen uit de bovenkaak geslagen. J. van M. en het meisje B. Z. werden, na voorloopig verbonden te zijn, per auto van den geneeskundigen dienst naar bet ziekenhuis Coolsingel overgebracht, waar J. v. M. moest worden opgenomen. IH'et meisje kon, na verbonden te zijn, weer naar huis gebracht worden. De auto," een Benz, werd zoo zwaar beschadigd, dat hij moest worden wegge deept. Daardoor was het ook niet mo gelijk de remmen te controleeren, zoodat de wagen voorloopig door de politie in beslag werd genomen, teneinde een nader onderzoek in te kannen stellen. 17 Oct Musis Sacrum, 8 uur. Concert door het Mandoline-Gezelschap O. N. L Ra afloop Bal voor Leden en Do nateurs. i 18 Oct Musis Sacrum, 8 uur. Lezing voor de Leden van 't dep. Schiedam van de hiaatschappij! tot Nut van het Algemeen. Spr. Mevr. Goemans— G eertsemai Beckering. 20 Oct Musis Sacrum, S uur. Toomeel- j voorstelling door de RotteriL Too- j neelvereeniging „D. V. O." op voering, van ,,'tLied van Moeder", van Ant. Rule. Na afloop Bal voor Leden en Donateurs. Rotterdam. Heden te. v. a Circus-Schouwburg, 8 u. G«z. M. Spree. Reindorp naar de Nenijto. Heden v. a. Tivoli Schouwburg, 8 Uur. Europa lacht weer (revue). 2 Oct. Groote Schouwburg, 8.15 uur. Gez. Verstraete en. Braak ensiek. De pastoor van Neuvillette. 3 Oct G-roote Schouwburg, 8.15 uur. Gez. Verstraete eu Braakensiek. De pastoor van Neuvillette. OMLIGGENDE (MEENTEN. Diefstal van duiven. Ten nadeele van G. H1., Appelmarkt, zijn uit een duivenhok, staande achter zijn voor- nalige woning aan de Lange [Haven, twee postduiven ontvreemd. Een rake slag. De 32-jarige stucadoor J. K., wonende aan den Singel, was gisteravond boven zijn theewater geraakt. Op lot Emmaplein af hij den 15-jarigen J. Engels een vuist slag in 't gezicht, waardoor deze bewuste loos neerviel. "Voor dat dr. Elzevier Dom aanwezig was, was de jongen weer bijge- omen. Door een agent van politie is o. naar huis gebracht. Tegen K. is proces verbaal opgemaakt. Een do le koe. Gisterenmiddag 3 uur werd op het Sta tionsplein plotseling een koe wild, die door den veedrijver v. d. Most werd geleid. Het dier rukte zich los en sprong over het hek van het plantsoen, waar bet veel schade aan de bloemen aanrichtte. Ter- volgens sprong het dier uit het plant soen en rende de Kamerlingh Onnes laan n, waar het terecht kwam in een sloot. Door eenige burger is het dier daaruit gebaald en naar den stal gebracht. Zeevaart. Gedurende de maand September arrl- eerden 71 stoom- en motorschepen en 1 zeesleepboot, tegen 85 stoom- en motor schepen gedurende Sept. van het vorige jaar. i Binnenvaart. Gedurende de maand Sept. passeerden door de Buitensluis 2915 vaartuigen, en door de Binnensluis 2521 vaartuigen, te gen 1954 door de Buitensluis en 1338 door de Binnensluis gedurende hetzelfde tijd vak in 1927. AGENDAt S chi edam. Luxor, Broersvest 1. Stormwind, de ko ning dor renbaan. 2. Zijn zwaar ste pleidooi. 3. Badnimfen. Heden Pandora Bioscoop, 8 uur. 1. Het spooktniet in de opera.. 2. De ziel van Broadway. Op het too- neel: De lieveling van de Tweede Kamer. (Gezelschap Muis). 5 Oct. Musis Sacrum. 2.30. Demonstratie- en Filmvertooning v. Leden der Ned. Vereen, v. Huisvrouwen, Af- deeling Schiedam, door de N.T. 1 A. J. ten Hope's Handelmaatschap- 1 Pij- 6 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Feestavond Zangvereen. Gemengd Koor- 11 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Feestavond voor de Leden der R.-K. Sport- vereen. Excelsior, Afd. Senioren. 12 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Suriname- film. 14 Oct. Musis Sacrum, 8 uur. Feestavond! avond S. V. V, Supportersvereen. 1 D. W. en Wp VLAARDINGEN. Bsnoemlngen. Tot hoofd der Chr. Bewaarschool aan de Lïesveldschelaan is benoemd mej. IN. van Leeuwen, alhier en tot hoofd aan de nieuw to bouwen Chr. Bewaarschool aan de Thorbeckestraat is benoemd mej. A. C. G. de Reus, thans hoofd der bewaarschool aan de Lïesveldschelaan. Kerkconcert mevr. Noordew'er. In het laatste nummer van Symphonia schrijft Andxé: „Den eersten September is Nederlaud's grootste zangeres, mevrouw Nocrdewier- Reddingius, 60 jaar geworden. Op zichzelf zou dit geen feit van buitengewone be- teekenis zijn, indien aan dezen verjaardag niet twee dingen verbonden waren, die tot bizandere dankbaarheid stemmen. In de eerste plaats, dat op dezen 60-jarigen feest dag de zangkunstenares kan terugzien op een rijke muzikale carrière en in de twee de, zeker niet de Laatste plaats, omdat mevrouw NoordewierReddingius nog steeds is het stemwonder, dat telkens weer (ook nu weer op de jubileumcon certen) als een scMjnbaar onveranderlijk phenomeen onze verbaasde ooren en onze ontroerde harten binnenkomt. Zestig jaar zijn en dan nog zbó met volle handen de schoonheid der nobelste zangkunst ronddeelen aan een ieder, die iu staat is vergeestelijkten zang te waardee ren, dat is de groote verheugenis, dat is de boventoon van. de grootscbe buide, die men mevrouw Noordewier deu leni September in zoo velerlei vorm heeft ge bracht. De zangeres is een dochter van een predikant in het Brabamtsehe dorpje Deurne, die reeds op 34-jarigea leeftijd overleed. Aaltje Reddingius was toen jaar. De familie vestigde zich ma enkele jaren in Arnhem. De muzikale talenten' van Aaltje hadden zich reeds zeer vroeg geopenbaard. Ze oefende met veel lust en ambitie op de piano, ondanks haar drogen leeraar. Reeds toen was haar devies: „als ik hard studeer, da-n word ik wel wat". Ondertusschen volgde zij de lessen der H. B. S. te Arnhem en na haar eind-examen ging zij naar het Amsterdamsche Conser vatorium, waar ze verder piano zou stu- deexen. Merkwaardig, hoe de „voorbeschikte zangeres", de lied-kunstenares bij de gratie Gods, eerst laat tot het besef van haar bizondere gave kwam en eerst doodkalm piano ging studeeren! Het gewichtige moment kwam in Gro ningen, toen baar gevraagd werd, waar om ze eigenlijk niet „doorging in zang", waar ze toch een mooie stem had." Na een beschrijving van den levensloop van Mevrouw Noordewier, eindigt deze biograaf „Het eerste der jubileum-kerkconcerten dat wij eveneens te Hilversum bijwoonden, was de meest recente openbaring van bet stemwonder van onze nog altijd jonge kunstenares. Onvermoeid gaat zij voort datgene le doen wat alleen is weggelegd voor hen. die kunstenaar bij de gratie Gods genoemd worden. Moge zij nog lang aan den muzikalen hemel schitteren met den milden glans van haar uitzonderlijke begaving." De VLaaxdingers mogen dankbaar zijn Maandag 8 October deze bizondere vrouw in hun midden te hebben. Bij voorbaat weet men, dat rij een avond van het hoogste kunstgenot zal schenken. De serie boekjes van mevr. S. Bonman Van Tertholen, bij dezelfde uitgevers ver schenen, rijn veel goedkoopter (f0.40 en gecart. f0.65). De leuke versjes van mevr. Bouman voorzag Aidn AJindo van! gees tige plaatjes. We ontvingenDe verjaardag van kleine Kootje, Goed afgeloopon. Het verloren klompje en Uitvaren. Voor ruimere beurzen en Voor grooterc kinderen is: Het Verzenboek van Lijs je (prijs f 1.90) en Van Vier vroolijke klant jes in het Zoutelana (prijs f2.75) een mooi geschenk. Voor beiden maakte Elly Reitsma de versjes, Ella Rïemersma de! plaatjes. Het laatste lijkt ons beter ge slaagd dan bet eerste, zoowel wat .tekst als ïilustratie's betreft Iijsje wordt ons yooigesteld „met haar gouden oogenlach". Zouden kinderen van 810 jaar daar wel veel van snappen? Er komen echter ook versjes in beide boekjes voor, die tot het hart en de fantasie spreken. En giaame zullen de kinderen, 'die deze werkjes ca deau krijgen, daarin bladteren en lezen. Sport Bengelen. Onderling concours. Zondag j.l. hield de vischcflub 't Voorn tje een onderling concours iu de wate ren van Pernis-. De prijzen werden ge wonnen als Volgt: le pr. C. Molendijk, 2e pr.. C. v. d. Waal, 3e pr. G-. v. d. Pluim, 4e pr. Th. Kuiters, 5e pr. P. Lems. Kruist en Wetenschap* Nieuvje Uitgaven. Rrentenbo eken'. Een van de kenmerken, dat we leven in „de eeuw van het kind", is het boek, dat voor het kind bestemd is. Op het gebied van prentenboeken ver- sehijint bij G. B. van Goor en Zonen te Gouda, veel aardig eu fleurig werk. We ontvingen twee prentenboekenVan tien kleine poesjes en Tien kinderrijmpjes, op stevig karton gedrukt, zoodat scheuren heel moeilijk gaat. De versjes rijn van David Tomkms. Vooral het „Poesjesboek' we Lebben het kunnen: waarnemen in de practijk! heeft de belangstelling van de jongelui, waarvoor het bestemd is. De prijs is fl.50 per exemplaar. Gemengd Nieuws. Het weer in September. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 2.0 graad Celsius te laag. In de eerste dekade was de tem peratuur 0.1 graad boven, in de tweede en derde respectievelijk 1.6 en 4,3 graden beneden -normaal. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 27sten en 9den, resp. 4,5 graad boven en 7 graden beneden nor maal. De gemiddelde maximumtemperatuur was 0,5 graad boven bet gemiddelde, mi nimum twee graden beneden normaal. De neerslag was in het Oosten 70 tot 80 gr. be neden normaal, in Utrecht, West-Brabant en Zuid-Holland ongeveer 50 gr., in Zeeland en Noord-Holland 20 tot 40 gr. beneden normaal. Te De Bildt was evenals in. den afgeloopen zomer ook in September het aantal uren zonneschijn belangrijk boven normaal, 223 uren tegen 143 normaal. Niet opgelet. Maandagmorgen 10.40 passeerde de tram Alkmaar-—Schagen den overweg aan de Laet, terwijl juist op hetzelfde oogenblik de vischhandelaar D. met zijn vrouw en zekeren C. ML uit Haarlem met rijn auto overstak. I Hij zag het gevaar niet en rijn auto werd van achteren doosr de tram aange reden, waardoor de geheele achterbak, waarin C. ML gezeten was, een 20 meter weg geslingerd werd. Wonder boven wan der kwam deze er met eenige kwetsuren aan hoofd en aan zijn beenen af. De vrouw, die bij haar man aan het stuurrad zat, was door den schok buiten haar bewust zijn geraakt. Zij werd door de geneeshee ren Melchior en van der Sluis, die spoe dig ter plaatse waren, behandeld. De heer U. kwam met den schrik vrij. Dl had de tram niet zien aankomen, terwijl men toch ongeveer 1000 M. ver kan zien op die plaats. 1 i li' Motorboot gezonken. De motorboot Hendrina, groot 18 ton, schipper S. Gveres, is gistermiddag half 1 door onstuimigen golfslag op de Maas, ongeveer vóór de Katendrechtsche haven volgeloopen. De sleepboot Risico, schipper Koren, heeft de Hendrina naar de Katendrecht sche haven gesleept, waar zij gezonken is. Het hout van de lading drijft in die haven. De Hendrina! zal zoo spoedig mogelijk gelicht worden. Bootje zonder bemanning aangekomen Onder Aiaxtswoud, bij Hoorn aan de Zuiderzee, is met volle zeilen in zee, doch zonder bemanning komen, aandrijven een Groninger sloepje, waarin zich bevonden een overjas en een rijwiel, merk „Gruno" met Michelinbanden, twee riemen en een hoosvat (waarop gesneden is de naam J; de Vries), sprietzeil met giekje, zwaardjes en roer. De sloep is beschadigd, doch is weer drijvende le maken. 1 Een benzinetank ontploft. Te Meerssen (Limburg) heeft gisteren avond omstreeks zeven uur in de werk plaats van den olie- en benzinehandel van den heer Bemelmon een ernstig ongeluk plaats gehad. De 20-jarige arbeider J. Kleuters was bezig met de reparatie van een benzinetank. Door tot mi toe onbekende oorzaak is de tank ontploft, K. werd letter lijk uiteen geslagen en was op slag dood. In de werkplaats is een groote verwoesting) aangericht. Het parket uit Maastricht was nog gisterenavond ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Het slachtoffer was afkomstig uit IIou- them-Sinl Gerlaph. 1 omvang van een ramp dreigt aan te nemen, en welke de bevolking herinnert aan1 de oorlogsdagen toen de geheele Yser-vlaktei vrijwillig onder water werd gezet. j Reeds gedurende verscheidene! maanden wordt door een aannemer uit Brugge ge werkt aan de herstelling van het sluis- lioofd van het kanaal van Veume. De aan nemer had voor dat doel een keerdahi la ten aanleggen en gisternacht tegen 1' uur, is deze dam door den lioogen vloed en, het stormweer bezweken. Het water stroom de met groote kracht het kanaal van Veume binnen met het gevolg, dat de baksteenen oevers van het kanaal onder den "druk van het water instortten! en het water zich over de velden verspreidde. Aan. de Oostzijde van het kanaal werd de oever tusschen de sluis en de Pelikaanbrug over een -breedte van 40 meter door het op gezweepte water medegesleund. In een oogenblik tijds stonden alle boer derijen, velden en wegen tusschen: Nieuw- poort en Ramscapelle blank. De sluis- meester van Nieuwpoort verwittigde onrnidJ dellijk liet hoofd van den Waterstaat, die per onto ter plaatse kwam en spoedig in grijpen van de militairen moedig achtte. Om 8 nur gistermorgen waren dan ook twee compagnieën van het derde regiment uil /Ostende ter plaatse om hulp te ver- leenen. Met za:nd en cement poogden des soldaten voor de sluis een dam op te wer pen. Deze werkzaamheden moesten met grooten spoed geschieden omdat tegenlialf- drie de hoogste vloed van dit jaar werd eerwacht. Tegen den middag was men er nog niet in geslaagd een stevigen dam op te werpen en toen de vloed op kwam zetten werd dan ook grootcndeels vernield, wat des ochtends was opgebouwd, Rams capelle, St. Joris en Oost-Duinkerken staan geheel blank. 1 Intusschen wals een groote menigte uit de omliggende plaatsen en het niet-over- stroomde gebied naar de doorbraak geko men en volgde met angstige spanning de werkzaamheden der militairen. Tot zoover het oog rijkt ziet men slechts water, waar eens de weiden zicli uitstrekten'. Men ver wacht, dat nog meer militairen zullen arri- veeren. Tot dusver rijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren, doch de aange richte materieele schade is zeer groot. Vermoedelijk zal alles wat nog te velde staat geheel vernield rijn. Te Zeebrugge werd voorts een gedeelte van den kademuur, die gelegen is tusschen den zeedijk en bet havenhoofd over een breedte van 10 meter en een lengte van 30 meter weggeslagen, waardoor de spoor lijn op het havenhoofd onklaar werd ge maakt en ook de waterleiding werd ver broken. Onmiddellijk werden noodmaatrege len getroffen, om het goederenvervoer naar het havenhoofd mogelijk te maken. Uit Ostende wordt gemeld, dat waar schijnlijk vele schepen in nood hebben ver keerd, daar langs de gebeele kust kisten; met levensmiddelen en vaten wijn zijn aan gespoeld. Betonnen plaveisels in Berlijn. In Berlijn houdt men zich op het oogen blik ernstig bezag met het vraagstuk der bestrating. Nu het regenseizoen weer aan vangt verwacht men ook weer lal van1 auto-ongelukken als gevolg van het gladde asphalt, waarop de auto's slippen. Men zou nu de bekende gladde asphalt I bestrating met teer kunnen behandelen. Maar de Duitsche deskundigen schijnen het er met den dag meer over eens 'te rijn, duf bij vernieuwing der bestrating of bij het aanleggen van nieuwe straten liefst in het geheel geen asphalt, maar beton moet gebruikt worden. Daarover schrijft de Voss. Zeitung, dat Berlijn inderdaad van plan schijnt te zijn, op tamelijk groote schaal betonbestratingen te gaan aanleggen. Straat keien zijn nu eenmaal in groote steden on mogelijk, daar ze teveel lawaai veroorza ken. Maar beton schijlnt tot nu toe voor treffelijk te voldoen. In de buurt van de groote electrische centrale in Berlijffi-KIiito- genberg is reeds een betonstraat in ver keer genomen. Het resultaat is uiterst be moedigend, Op elke tieni meter straat komt een tusschenstrook van bitumen met het oog op chemische en andere werkingen. Per dag kan een! ploeg 80 "meter beton straat aanleggen, die veertien' dagen later voot het verkeer gereed is. Zelfs bij! de hooge loonen en dito prijzen voor mate riaal in Berlijn kost bet onbes trailing slechts 12 Mark per vierkanten meter, terwijl as- phalt 24 Mark en keibestratïng 30 Mark kosten moet. De betonhesbratinig behoeft eerst na 25 jaren Vernieuwd'te worden. Ileit is geen wonder, dat mem er onder zulke omstandigheden ini deze stad: ernstig oVor gaat denken of niet op den duur alle as phalt door beton vervangen moet worden. Oventrooming van de Yser-vlakte. Gisternacht heeft aan de Belgische kust een lievige Noord westerstorm gewoed, die op verschillende plaatsen aanzienlijke schade heeft aangericht. Vooral de om geving van Nieuwpoort is zwaar getrof fen. Hier heeft inderdaad een overstroo ming plaats gehad die als het ingrijpen van de militairen niet spoedig baat, den Weersverwachting. Hoogste barometerstand 768.8 te Scilly en Rennes. 1 i Laagste barometerstand 749.6 te Ingjö, Verwachting tot den avond van 3 Oct. Matige, in. het Noorden niogj krachtige! Westelijke tot Noordelijke wind; half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk* nog regen buien; weinig veralndering In temperatuurt! Ernstig ongeval. Hedenmorgen is bij het bedrijf der Maat schappij „Wegenbouw" uit Utrecht aan de Snippeling bij Deventer een ^ernstig onge-f luk gebeurd. Toen de 39-ja'rig'c arbeider C. ten Bosch uit Amsterdam bezig wasj een in werking zijnde betonmolen te sme-i ren, werden rijn kleeren door een! draaiende as gegrepen en geheel van heb j lichaam gerukt. De man werd ernstig ge; i i ii i

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2