Dit Miser Mat alt 3 lilalea. I BUITENLAND. A. HENGST Vrijdag 5 October 1828 Een veelbewogen nacht. Boterstraat 63 verkoudheid. Aspirin- 81tU Jaargang, per liter f 3«50« J$port._ -m -81 V I Interc. Te!. No. 68103 en 68817. No. 18928 BUREAU: LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Tel. 68103 en 68617. Postrekeninn No 5311 EERSTE BLAD. Bi] of krachtens wetten of verordenin gen voorgeschreven en andere officieel af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Beëindiging Zomertijd. Ter algemeene kermis wordt gebracht dat de zomertijd dit jaar eindigt in den nacht van Zaterdag 6 op Zondag 7' Octo ber as. te 3 uur. Op dien tijd zullen de Gemeentelijke openbare uurwerken één uur worden teruggesteld, zóó dat ze alsdan weder de tijdregeling van den middelbaren zomertijd van Amsterdam zullen aangeven. De beheerders van de openbare uurwer ken in deze gemeente worden uitgenoodigd alsdan eveneens hun klokken een uur terog Schiedam, October 1928. 2295 31 De onafhankelijkheid van Britsch indië. Het ontwerp voor een nieuwe grondwet. De wenschen der Britsch-lndiërs. Benesj over militaire en economische ontwapening. Eenige dagen geleden heeft de commissie Simon, welke zich bezig houdt met het ontwerpen van een nieuwe grondwet voor Britscli-Indië, zich wederom naar 't Verre Oosten ingescheept. Zoodra zij in Bombay aankomt, zal zij haar reis door Indië aan vangen, waarvan het doel is tot overeen stemming te geraken met de provinciale be sturen, waarvan het grootste deel zich tot onderhandelen bereid verklaard heeft. Is de commissie met baar rapport gereed, wat, naar zij hoopt, in het voorjaar van 1929 het geval zal zijn, dan keert zij naar Engeland terug, om verslag uit te bren gen van haar bevindingen en aan het En- gelsche parlement een ontwerp-grondwet voor te leggen. iHet is een kioeilijke taak, die de com- missie-STilmon wacht. Toen zij verleden jaar in Indië aankwam, werden in verschil lende steden demonstraties en stakingen gehouden, jüs protest tegen de samen stelling der commissie, waarin, zooals men weet, geen Indiërs zitting hebben. Waar schijnlijk zal de aankomst ditmaal minder beroeringveroorzaken, maar dat beteekent nog niet, dat de werkzaamheden daarom beter van stapel zuilen loopen dan het vorig jaar het geval wias. In den tijd, dat de commissieleden in Engeland vertoefden, hebben de Indische nationalisten zich duchtig geweerd, met het resultaat, dat zij thans aan de com- missie-Simon een in alle onderdeelsn uit gewerkt ontwerp-grondwet kunnen voorleg gen. De Nehru-commissie aldus genoemd naar haar voorzitter, Pandit Motilal Nehru, den hekenden leider van de nationalisti sche oppositie in het Indische parlement heeft dezen arbeid tot stand gebracht Zij werd samengesteld door een conferen tie van vertegenwoordigers van alle poli tieke partijen van Indië, welke conferen tie in Mei j.l. te Bombay gehouden werd en zij vormt het Indische pendant van de commissie-Sim,on. In het door haar uitgewerkte ontwerp- grondwet wordt kenbaar gemaakt, dat de kern van het probleem ligt in de over dracht van de politieke macht en ver antwoordelijkheid. van het Engelsche volk op- het Indische. M. a. w., Indië wensdht op- gelijken voet gesteld te worden met de .zich zelf regeerende dominions. Aan het hoofd van de regeering zou de door den koning van Engeland te benoemen gou verneur-generaal staan, wiens majchtsbe- voegdheden overeen zouden komen met die van de andere dominions. De eigenlijke regeeringsmacht zou in handen, gelegd worden van een ministerie, dat weliswaar (ONE WONDERFUL NIGHT). Uit het Engeisch van LOUIS TRACY. Vertaald door J. M. 8) Zij werden bij den geestelijke binnen gelaten. Zooals de lezer reeds weet, was het niet tot hen doorgedrongen, dat de bruidegom, die hij zooeven in den echt hadi verbonden, zich niet Jean de Cour- tois, maar John. Di. Curtis had genoemd; de overeenkomst tusschen beide namen was inderdaad groot genoeg om een ouden heer, wiens gehoor niet meer -over-scherp was, te misleiden. En ook de handteefce- ning onder het document van John. D'. Curtis had hij niet met zijn ietwat-kip- pige oogen aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen. Zoo was de verwis seling wel boel gemakkelijk geweest. Maar de" beide'nobele edellieden ontdekten het vroom bedrog spoedig en maakten tegen over den dominee van liun hart geen moordkuil. Maar deze zei heel gemoede lijk: Lieve deugd, haid ik ze maar niet zoo gauw laten gaan, dan had u ze nog wel hier getroffen; misschien kunt ui z*e nog ,wel inhalen. Doch de geestelijke had nog niet uitge sproken, of het tweetal was de deur al weer uit. Inmiddels was de politie al met h&t onderzoek begonnen, doch zij i tastte nog geheel in het duister. De Meeren van het slachtoffer waren onderzocht, maar het eenige dat de politie ontdekte was, dat zijn kleeren IHj. R. H. gemerkt waren. In de overjas bevond zich een wijnreke door den gouverneur benoemd zon worden, maar dat iaan het parlement verantwoor ding verschuldigd zou zijn. Dót parlement zou uit twee huizen bestaan: het huis van afgevaardigden, waarin de leden vol gens algemeen en geheim stemrecht van alle mannen, en vrouwen boven de 21 jaiar gekozen worden, en de senaat, waarvan de leden door de parlementen der provin cies gekozen worden. Mei betrekking tot de zelfstandige vor stend ommen in Britsch-lndië, waarover En geland slechts een meer of minder streng toezicht uitoefent, spreekt het ontwerp de hoop uit, dat deze staten zich vrijwillig bij de federatieve Indische dominions zul len aansluiten en eischt voor de toekom stigo Indische regeerimg het recht onaf hankelijk van de Engelsche kroon, met de staten te onderhandelen. Ein ander specifiek Indisch probleem is het religieuze. De religieuze krachten spa len in "het Oosten een veel grootere rol dan in het Westen en in Indue is tot op den huldigen dag de tegenstelling tusschen Hindoes en Mohammedanen het grootste be letsel voor de nationale eenheid geweest. De Nehru commissie zou 't religieuze ele ment geheel willen uitschakelen en Zijl stelt daarom voor, dat er geen staatsgodsdienst zal zijn en dat geen enkele geloofsbelijdenis door het openbaar 'gezag gesteund zal worden. De uit politiek oogpunt belangrijkste vraag betreft natuurlijk de hervorming van de huidige regeerihg van Indie in de toe komstige, zooals de Nehru-commissie ze denkt. De vervanging van Enigelschen door Indiërs in de regeering is een van de voornaamste eischen der nationalistische bewegipg. De weermacht uitgezonderd, zou den alle ambtenaren direct door liet par lement benoemd worden. Het Neliru-ontr werp eischt de overname Van alle zich op dat oogenblik in dienst bevindende amb tenaren dus ook de Engelschea door de nieuwe regeering. De ambtenaren, die onder de nieuwe verhoudingen met in dienst wenschen te blijVen, zou het mo gelijk gemaakt worden op gunstige finau- cieelc voorwaarden ontslag te nemen. De door de Nehru commissie Voorgestel do regeling van het militaire waagstuk on derseheidt zich door gematigdheid. Opper bevelhebber van de Indische weermacht, zou de gouverneur-generaal worden. De middelen voor het leger, de vloot en de luchtmacht zouden idoor het Huis van Afgevaardigden moeten word'en goedge keurd. Aangezien dit onhverp-gronldiwetdoor het Ai-Indische Nationale Congres^ zoowel ning van de „Balmoral Castle", een paar brieven en een draadloos telegram, waar uit bleek, dat de overjas toebehoorde aan John. D. Curtis. De detective, die het onderzoek leidde, heette Winter en was een van de schran derste koppen van Scotland Yard. Wel, zei hij tegen den inspecteur van politie, met wien hij zich in de Kali van Frazers iHiotel bevond, die Cur tis is de man, die de moord gezien hoeft. Hij is onze voornaamste getuige als we de kerels te pakken hebben. (H'ij zei, dat zijn naam Curtis was, merkte de ander op. Dieze papieren, zeggen genoeg. Kijk maar naar den datum op het telegram en de rekening en de poststempels van de brieven. Kan hij zijn jas soms ver wisseld hebben met die van den ver moorde? Nog al vreemd, zou ik zeggen. Toch moet iets dergelijks gebeurd zijn. In ieder geval moeten wij! zien) dat we hem hier krijgen om dat te onder zoeken. [Winter vroeg den administrateur ofmr. Curtis in het hotel was. IHjij heeft zijn sleutel niet afgegeven. Ik heb iemand naar zij'n kamer gestuurd, maar wij kunnen er niet in. Wat bedoel je? Is de deur geslo ten? Wij hebben op ieder slot een twee den sleutel, maar het lijkt wel, of de deur van binnen gebarricadeerd, is. IHiebt u het wel goed geprobeerd? Wij hebben alles gedaan, behalve de deur openbraken. iH.ebt u hem-, goed geobserveerd toen hij kamers besprak?. Ja, hij is vanavond, met 'de Zuid- Alrikaansche- boot aangekomen. ÏHSer is zijn handteekening. Zuid-Afrikai De dacht, dat de man als door de Mohammedaansclie Liga offi cieel als hun program wordt erkend, is het buiten twijfel of het zal op den 'ar beid van de commissie Simon een groo- ten invloed uitoefenen. Tenslotte zal liet echter van den Engel schen kiezer afhangen of Engeland, zoo als de Indiërs eischen van ztju recht om over Indie's lot te beslissen, afstand wil doen De Tsjechische minister van buitenlan/1- SChe zaken, IJemesj, voerde gisteren in de commissie van buitenlandsehe zaken van het IHluis van Afgevaardigden te Praag het woord over de bnitenlandsche politiek. De minister gat de meening te kennen, dat de vraag der beperking van de bewa peningen haar oplossing nadert, die men slechts tijdelijk kon ophouden. IHjet gaat daarbij om een groote daad. Een derge lijke daad kan slechts duurzaam zijn, wan neer men zich hier op een volkomen for- meelen weg en na grondige voorberei ding door de beslissingen laat leiden, die genomen zijn van het 'standpunt der Euro- peesche politiek. De toebereidselen voor de ontwapeningsconferentie naderen haar eind en het zou van pas zijn, indien de conferentie na de oplossing der schade vergoedingskwestie en de ontruiming van den linker Rijnoever tot stand kwam. Door een overeenkomst zou de ontwapening voor een reeks van jaren, zoo geregeld kunnen worden, dat rekening werd ge houden met de tegenwoordige bewape- ningsverhouaingen. Na afloop van den eerst overeengekomen termijn, zou men tot de tweede ontwapeningsétappe moeten over gaan. De ontwapening moet dus in étap pes geregeld worden, hetgeen, wegens den omvang en het belang van het probleem, niet anders te verwachten is. Wanneer de groote zeemogendheden en de Vereenigde Staten het eens geworden zijn over de ontwapening ter zee, zouden alle moeilijkheden voor de ontwapening te land geringer worden en zouden overeen komsten in den zin der Europeesche poli tiek tot stand komen. Sprekend over de jongste Volkenbonds- vergadering, reide hij, dat de Volkenbond, na de oplossing van de drie problemen der schadevergoeding. Rijnlandontruimingi en ontwapening in een formeel arbeids- stadium zal komen en zich meer met de vragen der economische organisatie van Europa zal bezighouden. IH'et belang van het laatste vraagstuk treedt steeds meer op den voorgrond ten gevolge van de econo mische rol en het economische overwicht van Amer,ka en ook van de economische inspanning van Du|itschland, zooals zij door de schadevergoeding bepaald is. Ten slotte sprak de minister de verwach ting uit, dat binnenkort ook de economi sche onderhandelingen met Diuitschland) zullen kunnen beginnen. Wilt U werkelijk prima Gedistilleerd? Bel dan op 68685! Telefoon 68685. uit China kwam. De drie mannen staarden maar het re- jjister en Winter haalde uit de zak van de jas een kaartje te voorschijn, waar op Curtis de naam van het hotel geschre ven had. Hetzelfde handschrift, mompelde hij. Was u ook hier, toen de moord plaats vond? vroeg hij den administrateur. Ja. Hebt u iets gezien? Niets. Ik stond jriet een dame te praten, die den korsten weg naar Edg- ware Road wilde weten. Dus de eenige, die iets van de heele zaak gezien heeft, is de portier? Waarschijnbjijk wel. Roept u hem dan binnen. De portier was al suf gevraagd door de reporters. Zijn hersens werkten niet meer, hij zei neen ais hij ja en ja als hij neen bedoelde en sprak zichzelf op alle mogelijke manieren tegen,' zoodat Win ter hem voor dien avond als hopeloos opgaf. Misschien zou hij- den volgenden morgen, als hij uitgeslapen was, wel beter bij zijn positieven zijn! (Het is anders gek, dat Curtis aan de zwerf is gegaan met een vreemde over jas aan, merkte de detective op. IHfij zal dat Zeker gem' rkt hebben, zei de inspecteur veelbeteet.nend. We zullen die dear dan maar for- ceeren, zei. iWinter. Zal ik onzen smid roepen? vroeg de administrateur, Er zit niets anders op>, vond Winter. De politieman, de administrateur en de smid gingen met de lift naar boven. Een gebiedende klop en een bevel om de deux te openen, hadden niet het minste effect; alles bleef doodstil. De smid toog aan het werkde deur moest uit haar hengsels ge licht worden. Toen ze los was, vloog ze zoo plotseling open, diat ze alle drie de Branden der oogen varstoptheid van den naus en al gemeene zwakte zijn zekere voor teekenen eener Weest U voorzichtig en neemt tabletten, dia het lichaam de mogelijkheid verschaffen, zijn zelfverdediging tegen de binnengedrongen ziekte verwekkers buitengewoon te ver sterken. Men lette er op, dat de verpakking den oranje band draagt en op elke tablet het woord "BAYER" sfaaf.j Diversen, Het pact van Kellogg. Sprekend op een bijeenkomst om hem bij zijn bezoek aan de Vereenigde Staten te verwelkomen, bracht burggraaf Alleuby, de veroveraar van Palestina, hulde aan het pact van Kellogg. Hij voegde er even wel bij, dat hij geen pacifist was en niel geloofde in het beginsel van liet open laten van de deur en den inbreker op zij'n eerewoord te verplichten met binnen te gaan. De Indische textiel staking geëindigd. Uit Bombay wordt gemeld: Een conferentie van eigenaars der spin nerijen met het stakingscomité had etn delijk overeenstemming op alle punten tot resultaat. De arbeid zal worden hervat. De staking in de Austra lische havens. In een groote bijeenkomst van stakende havenarbeiders te Adelaide is gisteren het besluit genomen, om het werk aan de schepen onverwijld te hervatten. De Roemeense he konink- 1 ij k e familie. De te Boedapest verschijnende Pester Naplo meldt mi Groot-Wardein, dat in geheel Roemenië thans bekend is, dat prins Nicolaas. de jongere broer van prins Ca rol en voogd over den 6-jarigen koning Mi chael, reeds langer dan een half jaar uit Roemenië vertrokken is en zich met een jong aristocratisch meisje verleden week naar Parijs heeft begeven, waar hij met zijn geliefde bij zijn broer intrek heeft genomen. Bratianu had in het voorjaar in het par lement meegedeeld, dat de prins eenigem tijd rust moest nemen en zich voor een kamer zoo ongeveer binnenvielen. Er was niets bijzonders in de kamer waar te nemen. Ze ontdekten dat hoogstwaar schijnlijk door den wind de goaistokkeu zóó waren gevallen, dat de deur met open kon. Dat was alles. IH'et mysterie van de gesloten kamer was tenminste verklaard. Zij lieten den smid achter om de deur weer in orde te maken en gingen naar beneden. Een stelletje journalisten was komen op dagen om John. D. te interviewen. De heeren waren zeer teleurgesteld dat de man niet te vinden was. Kan iemand van u ook zeggen, wie John D. Curtis uit Peking is? vroeg een van de reporters. Dat is juist de man, dien we zoo ken. Als liier iemand van de politie is, verlang ik, dat Curtis onmiddellijk gear resteerd wordt! Allen keerden zich om bij het geluid van die gebiedende stem, die zich zoo plotseling in het gesprek had gemengd. Ze zagen een goed gekleedon onderen heer, onmiskenbaar iemand, die tot den aanzien lijken stand behoorde. Iffij had een vreem deling bij zich, die er wel heel opmer- kehjk uitzag. Zijn gezicht was bebloed en zijn overhemd, boord en jas verkeerden iii een deplorabel-geh&venden toestand. Mag ik vragen, wie u bent, S,ir? vroeg Winter. Ik ben graaf Valletort, zei de aris tocratische oudere heer, en dit is graaf Vassilan. Graaf Vassilan is zeker geen En- gelschman Neen, maar... Is hij misschien een iH,ongaar? Graaf Vassilan is een Hongaarse he prins. Maar onze nationaliteit doet niets ter zake. Bent u van de politie? Ja, zei Winter. Hij antwoordde den graaf, maar hield zijn „microscopisch oo kuur naar het buitenland had begeven. Daardoor werd Nicolaas in den eersten tijd niet al te zeer gemist. De ltoemeensche gezant te Parijs spreekt deze geru Jiten echter tegen. Donderdag avond is Prins Nicolaas reeds naar Roe menie teruggekeerd. Argentinië en de Sovjets. De minister van buifcenlaindhehe zaken van. Argentinië verklaart, dat hij geen di plomatieke betrekkingen met de sovjets zal aanknoop en wegens bet feit, dit deze in verbinding staan met do Derde In ternationale en weigeren zich van het voeren van propaganda te onthouden. Kerk en ScliooL Jubileum ds J. C. ti. Schol- In de foyer van de Doele is gisteravond ds. J. C. H. Scholten, Ned. Herv. predi kant te Rotterdam, gehuldigd in verband met zijn jubileum. Als voorzitter van het huldigingscomité bood mr. J. A. de Visser een enveloppe met inhoud aan. Daarna volgde nog een lange rij' sprekers. Boksen. Tunney trouwt eon mill ionnairsdochter. De Engeisch© sportbladen verhalen met vette kopjes van het huwelijk Van Tunney, dat gisteren te Rome in hotel Russia is ge sloten. ,,De roman van ©en armen klerk" heet het in de onderkoppen en „De moe der van een 50.000.000 dollar-bruid' in tranen". (Hoe is 't mogelijk?), liet jong© paar schijnt Amerika ontvlucht te zijini om rustig te Runnen trouwen, maar erk in Europa blijkt het nog niet geheel veilig te zijn. Het huwelijk werd ingezegend! door den heer Breslin, vioe-rector van het Ame- rikaansche College te Rome, ©en intiemen vriend van Tunney. Tunney's bruid, 21 jaar oud, is een achternicht van Carnegie. iijLNNDNJLAiM), Tweede Kamer. De leden der Kamer zijn bijeen geroe pen ter vergadering op Dinsdag 16 dezer te een uur. In deze vergadering zal de voorzitter voorstellen het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en tot wijziging van eenige bepalingen der ge meentewet te verzenden naar een com missie van voorbereiding. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 28 September is prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, administra teur aan het departement van buitenland sehe zaken, benoemd tot ridJer in de Oude van den Nederlandschen Leeuw. Nederl. Indische Luchtvaart Maatschappij". De St.ct. no. 194 bevat de akte van op richting der N.V. Nederlandsch-Indisclhe Luchtvaart Maatschappij, te Amsterdam. Uit den Rotterdamschen raad. In de commissie uit den Rotterdamschen gemeenteraad die de exploitatie van het gemeentelijk trambedrijf in don vorm eener N.V. zal voorbereiden, zijn gisteren be noemd de hecren Ter Laan, Donker (S. D. A. P.), Reeser (V. P.), Duthil (V. Bi).; Hanemaayer (A. R), De Visser (Chr. Ilist.) en Baars (R.-K.). 1 waarom hij zoo beroemd was, op den Hon gaar gericht. t Uitstekend. Dan herhaal ik, dat John D. C-urtis opgezocht en gearresteerd moet worden vanavond nog. Waarom? Omdat hij een gevaarlijke avonturier is. Ik... Dat is een gemeene leugen; u mag uw mond wel uitspoelen voor u zijn naam er in neemt, kwam een andere stem tusschen- beide. Ik heb de eer een vriend van John D. Curtis te zijn. Mijn naam is Ho ward Devar en ik ben bereid voor John D in te staan tegenover den edelen graaf ©n tegen iedere denkbare hoeveelheid opge blazen Hongaren met blauw bloed. Het heele opgewonden groepje k-eek naar Devar's jongensachtig, rustig knap gezicht, toen er plotseling een nieuwe verrassing kwam. Een dikke heer van middelbaren leef tijd, gevolgd door een nog dikkere dame, dribbelden in den kring. De nieuw-aange- komenen waren even uitgesproken En geisch als Devar Amerikaansch was en de man riep woedend uit: Wie heeft wat op John D. Curtis aan te merken? Ik ben zijn oom En ik ben zijn Unie, sjirpte de dame. Van Rpse Cottage, Roundhav Park, Leeds, lichtte de dikke heer verder in. Mr. en Mrs. Horace Curtis, viel de danre weer in alsof het een beurtzang was. Reik mij de hand! zei Devar. Hij heeft me aan boord van de „Balmoral Castle" van u verteld. Wel, mylord, richtte hij zich tot Graaf Valletort, we zijn nu drie tegen. twee. Wat hebt u tegen John D. Curtis in te brengen? Wordt vervolgd). 'Si feÉjyi mm - 4™ -4} Per.e courant verschijnt dafeliiko, met uit zondering van Zon- en Feestdagen. Pi ijs per kwartaal i 2.franco per post t 2 50. Prys per week15 cents. Atmn- derlijfeo nummors 4 cents. Abonnementen worden dagelyke aangenomen. Adrertentien voor bet eerstvolgend num mer moeten vóór eli uur aan het lturean bezorgd zijn, 's Zaterdags voor 9 uur. Een bepaalde plaats van advertenties wordt niet gewaarborgd. •i SCHIEDA VISCHE C(l< IR I.NT Prijs der Advertentièn van 1—5 regelt 1.55, ledeie regel meer tl.30; in het Zaterdagnummer 15 regels i l.HÖ, iedere regel meer f 0.15. Reclames i 0.7" put regel. - Incassokosten 5 ets.; postkv'anties 15 ets. Tarieven van advertentien bi abonnement eyn aan het Bureau verkrygba r Üagelyke worden *egen vooruitbetaling Eleme Advertent en opeenomen a i 050 t/m 15 wool den, f 0.75 t/m 25 woorden. Elk woord meei 5 cent tot een max mum van 30 ooi den ft» <?fpllpn MOUTWIJN 20 Prijs 75 ets. 47 w 3. v-, «at*WIEw

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1