Ian Meiaar Zoon, D.AJVCBS H. J. VAN OGTROP ZOON. INCASSO-BANK. R. MEES ZOONEN DE TWERTSCHE BANK. LOOPUYTS BANK Rotterdamsehe Sankyereeniging ADVERTENTiÊN. Schiedamsche Courant. Werkzaamheden in den Volkstuin. Schiedamsche Courant. El 33 SALAMANDER Coupons - Effecten - Incasso's. Amsterdamsche Bank Alle Bank- en Effectenzaken Verhuurt Safe-Loketten Radio-Programma's. VOORSCHOT OP Ceelen en Connossementen On geaccepteerd Handelspapier Safe-Loketten vanaf f 3.50 p. jaar Seplaatit kapitaal f 36.000.800.-. Reserve f14.500.000.- ALLE BANKZAKEN. Incasseeringen, 4 Deposito's, Safe-Deposit Aan- en Verkoop Effecten. 4390 30 ALLE BANKZAKEN. - TWEEDE BLAD Zaterdag 6 October 1928, No. I8929i BINMfflLAm Gemengd Nieuws. Waarom is onze tijd zoo ongunstig. Makelaars In Assurantiën, ROTTERDAM. Transport-, Casco-, Brand-, Diefstal- en andere Assurantiën Molest-verzekering. ABONNEERT U DAMES! Mej. AUBERT, D1RKSM1TSSTRAAT 26. (Bovenhuis) R'DAffl, Kipstraat 59, Rotterdam. Vraagt gratis inlichting of prijscourant. - IN DE 1 Eert* Kerkstraat TeL 68§77, BIJKANTOOR SCHIEDAM. TEL. 69070—69071. TUINLAAN 80 Volgest.Kapitaal f 30.000.000. Reserve f7.608.878.13 BIJKANTOOR SCHIEDAM. BEHANDELING VAN ALLE BANKZAKEN. BEZORGING VAN ALLE ASSURANTIËN. SAFE-DEPOSIT. Noordblaak 25. ROTTERDAM Havenstraat 25. Deposito-rente te Rotterdam. Bijkantoor Sohlodam. HIJ KANTOOR SCHIEDAM. W OPLEXDH6 TOOB KXABUBM SM PBACTIJTK. - Sr DER De kans op strenge nachtvorst wordt steeds grooter en in verhand daarmede ra er op het oogehblik in den moestuin weer volop werk. De vollegrondseh to maten worden in den loop der volgende week allen geoogst. JVVat volgroeid, maar niet rijp is, laten we onder glas narijpen. De oogst was dit jaar in het algemeen zeer goed. Nog te velde staande kropsla loopt nu ook gevaar. D'eze groente ver draagt absoluut geen vorst. Wat eenigs- zins gebruikt kan worden, wordt nu ge oogst; wanneer dit de moeite waard is, kunnen we over de rest ramen leggen. Over de in Aug. in den konden^ bak gezaaide peen, kunnen we nu ook ramen leggen; de hakken worden vooral hij zon nig weer flink gelucht. iVolgroeide andijvie wordt hij1 droog weer nu zooveel mogelijk opgebonden, daar dan een paar graden vorst ze niet hinderen. Kleine, laat geplantte andrjviestrujken ne men we nu met kluit op en brengen we over in een konden bak. Boonen voor droog gebruik (biruïne- en kievietsboonen) worden nu met de struik opgetrokken en winddroog gemaakt, waar na we ze opbergen, om ze ter gelegener tijd door dorsching of anderszins uit de schil te halen. iH'et restant der planten kan dienen als veevoeder. Waar we van snij- en slaboonen eenige planten reserveerden voor zandwinning, worden deze boonen nu binnengehaald. Men kan deze zaden het beste in de seheede overwinteren. Alle winteraardappels kunnen nu wor den gerooid. Tegelijkertijd wordt de ge- heele tuin gezuiverd van alle mogelijke Onkruiden. iWortelonkruiden als kweek- gras, hoefblad, paardestaart, enz.,, alsook alle onkruiden met zaad, worden aan een hoop gezet en verbrand; de rest verhuisd naar de compasthoop en levert ons een volgend jaar een niet te onderschatten bemestingsproduct. Greppels en slootkan ten worden schoongemaakt, opdat vooral de afwatering gedurende den winter niets te wensdien overlaat. G. Kosten der legers in het bezette gebied. Den Ssten October 1928 zal in het Vredespaleis een zitting worden gehouden, van een internationale commissie, genaamd „commission d' Interprétation, prévue par le Reglement Financier pour les Prestations, des articles 8—12 de 1' Arrangement Rhé- nau". Deze Commissie bestaat uit één afgevaardigde resp. van de Belgische, de Britsche en de Fransche Regeeriwg en drie afgevaardigden van de Duitsche Re geering. Voorzitter is mr. R. J. II. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister, Staatsraad i.b.d., secretaris mr. F. Donker Curti as, advocaat te 's-Gravenbage. De commissie is belast met de beslis sing in hoogste instantie va|n de geschil len, waartoe de kosten der legers in het Bezette Gebied aanleiding geven. Zij' is in gesteld in 1925 en vergadert in den regel te Berlijn, Parijs of Brussel. De zitting zal vermoedelijk enkele we ken duren. De vergaderingen zijln niet toe gankelijk voor de pers. „In mijn leerjaren hoe lang is 't heele- maal geleden vertelt de architect A. A. Kok in het blad „Heemschut", werd aan een timmerwerkplaats een deur ge maakt en leerde een jongen zulk een deur maken. Dan werd er hout uitgezocht in het hontstek, blokhout, belegen. Dat moest minstens vijf jaar gelegen hebben en de hout voorraad werd telkenjaxe aangevuld. Dan werd het hout zoodanig uitgelijnd en uitgezaagd» dat wat niet deugde er tus- schen uitviel. Dan kwam heel de volg orde van maken, elk onderdeel had zijn eisch. Wanneer men nu een deur noodig heeft, komt deze van de deurenfabriek. Gaat men daar kijken dan is in de heele fabriek niemand die een deur maken kan. Het zagen, de geheele bewerking, geschiedt machinaal. Of er een gat geboord of ge hakt moet worden, juist waar een groote war of kwast zit merkt de vernuftige ma chine niet eens. Wat de mensch eraan! doet is in elkaar maken, dat heet met een modem woord monteeren, In die fa briek zijn de leiders menschen die van een dorp komen en 't vak in hun jeugd nog geleerd hebben. Als we 25 jaar ver der zijn is er geen enkele echte timmer man meer in Nederland die een deur kan maken, alleen maar in-mekaar-makers. Het steenhouwersambacht sterft uit, mede dank zij de beschermende wettelijke bepa lingen. Een stuk natuursteen van een oud bouwwerk was gekloofd uit de rots en met de hand bewerkt. Gaat men nu in de hard steengroeven van Soignies kijken, dan wor den daar de groote blokken steen met een snaar uit de rots gezaagd en die blokken tot plakken gezaagd in een fabriek waar men denkt bij den duivel te gast te zijn, zoo'n lawaai. Die plakken worden weer tot reepen gezaagd en dan krijgt de Neder- landsclie steenhouwer „gezaagde zuiltjes" aan. Van een natuurlijke vorming van den steen, een groeflegger, een richting daar kan men inderdaad geen nota van nemen. Van daar dat in eik stuk steen ongerechtigheden voorkomen. Echt lood is niet meer te koop. Lood op een oude torenspits wordt zilverwit. Mo dern lood is dank zij de zegenbrengenldej industrie zoo zuiver en zoo best dat het in de natuur leelijk grauwzwart wordt. Wat het. oppervlak betreft, het oude lood was gestreken, het nieuwe gewalst, het mist alle bekoring. Een echte oude loodgieter modelleerde en goot af in lood. Öp 'n bouwwerk vindt men als bekroning: dak- kam, vangbak, trotseerloodje de herinne ring aan het ambacht dat geheel zoek is. Een oud stuk smeedwerk werd in't vuur gesmeed uit een atoorph stuk smeedijlzcr. Een modern stuk „smeedijzer" wordt ge maakt van machinaal getrokken ijzer en de stukken aan elkaar geknoeid met een autogeen laschapparaat. Heeft men bij de restauratie van een oud bouwwerk een oud stuk smeedwerk te her stellen of iets er bij te doen maken, dan is er speurzin noodig om den mam te vin den die 't kan. i 1 j Oude kerktorens en kerken zijn gemet seld van handvormsteen en versierd met uit de hand gehakte profielsteen. Dieliand- vormsteen is nergens meer te koop. Laat men een handvormsteen uit osnze ovens vallen dan is hij kapot," probeert men dit met een echten ouden steen daln breekt er een puntje af, de nieuwe bros, de oude taai. Aan een echten ouden baksteen kaïn men profielen hakken; bij een modernen! steen lukt dat niet. Profielsteen hakken, kan de metselaar niet meer, heeft eir nooit van gehoord, vindt 't' belachelijk, is ge wend kalkzandsteen te verwerken tegen "n tarief per duizend. Wij koopen voor restau ratie van oude bouwwerken afbraaksteen! Mj den slooper en laten de profielsteen dooi een steenhouwer hakken. Echt glas is niet meer te koop. Oude ruiten denk aan scheiben waren groote schijven met in het midden een dik ken bobbel. Het gesmolten glas werd vlie gensvlug rondgedraaid en zoo ontstond een schijf, naar den kant dunner worlend Daar door zijn echte oude ruiten niet vlak en nu kan men ook dien glasknobbel in oud lood-glas thuisbrengen. Voor heistelling van gebrand-geschilderde vensters wordt zoo mogelijk oud glas gebruikt. Wat krijgen we nu voor dat alles in de plaats? Malrialen zonder richting of laag of draadspiegelglas, beton, asfalt, bitume, estrieh, eboniet door „monteurs" tot een. bouwwerk vereenigd. Amhadilslieden wor den er niet meer gekweekt. Is ook niet noo dig want jongetjes van ambachtslieden gaan' naar de HBS., krijgen een hoedje op en worden kantoorbediende, dat is deftiger dan het ambacht. De „Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht" was 'onlangs bijna overleden. Zou men het zinkend schip met een. ver eeniging kunnen redden? 't Zou wat! Als 't nog een menschengeslacht venier is kan or in Nederland geen fatsoenlijk huis meer gebouwd worden bij gebrek aan be oefenaars van het edel ambacht Wie heeft Amerika eigenlijk ontdekt9 Was Columbus werkelijk de eerste Euro peaan, die Amerika ontdekte? Men weet, dat het sedert lang wordt betwist; in, Skandïnavië is er geen serveling meer, die het gelooft. Lang vóór Columbus moe ten Skandinaviérs op hun zwerftochten in Amerika geweest zijn. Zij wisten reeds lang, dat er aan gene zijde van den Oceaan land was, zij zeilden er heen uit lust tot avontuur of jacht naar buit, maar gevol gen hadden hun tochten niet, zij vonden er weinig van hun gading, aan verovering of kolonisatie dachten zij in dien tijd niet, en aan wetenschappelijke rapporten nog minder. Dat, de Noormannen, die in de middel eeuwen alle kusten en zeecn onveilig maakten, ook in Amerika zouden geweest zijn, wordt intusschen vinnig bestreden door allen, die meenen, dat het de eer van hun land of ras Zou te kort doen als Columbus niet de eerste geweest was, die in Amerika voet aan land zette. On gelukkigerwijze vindt men in Amerika zelf slerke aanwijzingen, die pleiten voor de waarschijnlijkheid van vroegci'e bezoeken van Noormannen. Er zijn bijlen, vuurstee- nen, zwaarden en andere voorwerpen ge vonden, die verondersteld worden van die Noormannen afkomstig te zijn. En wat zelfs het onomstootelijk bewijs zou leveren, is de beroemde Kensingtonsteen. Dat is een soort Rimesteen, die in 1898 ergens in Minnesota door landlieden ge vonden werd onder de wortels van oude hoornen. Zij namen er echter niet verder notitie van en lieten den steen liggen. Tien jaar later kwam er in die streek een Amerikaansch geleerde van Noorsdie afkomst, Hjalmar Rued Holand, die zich voor dien steen interesseerde. Het gelukte hem het inschrift te ontcijferen en lnj las het volgende: „"Wij zijn vijf Goten en 22 Noren, op een onderzoekmgsreis van "Vinlaaid naar het Moesten. Wij hadden een kamp een dagreis van dezen steen. Wij waren een dag uit om te visschen. Toen wij terug kwamen, vonden wij hier onze mannen hadend in hloed en dood. Ave Maria, verlos ons van den booze. Wij hebben tien van onze mannen aan zee om naar onze booten te zien, 14 dagreizen van dit ejland. Jaar 1362." Dat is natuurlijk een falsificatie, zeggen de voorstanders van de ontdekking door Columbus. Maar dit gemakkelijk oordeel vermadt weinig kennis van de Skandinaaf- sche mentaliteit. De Skandinaviérs geloo- ven volstrekt niet, dat zij meer eer zul len genieten als blijken mocht, dat Noor mannen op hun rooftochten ook wel eens in Amerika aangeland waren. En al mocht dit hun nationale ijdelheid streelen, daar voor falsificaties te plegen is geen Skan- dinaafsche gewoonte. 'Hjalmar Rued Holand vertoeft thans in Noorwegen en hij verdedigt met overtui ging de juistheid van zijn ontdekking, met welke het dan eigenlijk precies zoo gesteld zou zijn gis met Columbus' ontdekking, wijl ook zijn „ontdekking" reeds tien jaar eerder onbewust door anderen ontdekt w as. Om de echtheid van den Rune-steen staan de te houden, kan hij zich beroepen op het oordeel van bekende Amerikaansclie geologen,, die verklaarden, dat de ver- weerdheid vau deu steen op hoogen ouder dom duidt en dat hij minstens 80 jaar door de boomwortels omwoekerd moet zijn geweest. Maar 80 jaar geleden waren er in deze streken nog geen blanken, die de falisificatie bobben kannen plegen; de eerste kolonisten kwamen er pas in 1864. Volgens de taalgeleerden komen taal on schrift overeen met die van de veertiende eeuw. Als er van falsificatie sprake was, zou deze wel gepleegd moeten zijn door taalgeleerden en die zullen er ónder de bewoners van dit gebied, Indianen en een voudige kolonisten, zeker niet geweest zijn. Geschiedkundigen meenen zelfs uitge- vischt te hebben van welke Skandinaviérs dit inschrift afkomstig zou zijn. In 1355 heeft koning Magnus Ericson Paal Knud- son met een expeditie uitgezlonden om do Groenlanders tot het Christendom, terug te brengen. Maar toen die expeditie in Groenland aankwam, bleken de afvalligen, wellicht uit vrees dat de bekeering wel met al tc christelijk-zachtzinnig, zou ge schieden, weggetrokken te zijn, waarscliijn- lijk naar Amerika. Do expeditie zou lien toen nagezet hebben en aklus- in - Amerika gekomen zijn. 'Maar dit is louter hypothese, het kunnen evengoed andere Noorsche avonturiers geweest zijn, die den Rimesteen achtergelaten hebben en ook zij zullen wel niet de allereersten geweest rijn, dio den Amerikaanseken bodem betraden. Bruidschat in termijnen. Miss Caroline Rittenberg, dochter van een der grootste 'Amerikaansclie uitgevers, is met mr. Frank Preston getrouwd. Over. eenkomstiig den wil van haar nu overleden vader is zijn testament pas na het huwe lijk geopend. Mr. Rittenberg had voor zijn dochter een bruidsfechat van 300.000 dollar uit getrokken. Doch deze is in termijlnen be taalbaar, zoodat mrs. Caroline niet dadelijk over het geheele bedrag kan beschikken. Op grond der testamentaire beschikking ontving mrs. Preston na het huwelijk 10.000 dollar uitbetaald, bij liet begin van haar 25ste levensjaar ontvangt zij opnieuw 5000 dollar, en de derde termijn, 10.000 dollar, komt haar op haar 30sten verjaardag toe. Op haar 35ste ontvangt zij weer 15.000 dollar, de geheele rest valt haar eerst op haar disten verjaardag ten deel. Bij vroeger overlijden komt do erfenis aan haar kinderen, en als het huwelijk kinderloos bhjft, aan den dieren tuin te New.York. Als reden tot deze wonderlijke bepa lingen vermeldt de erflater Zijn preeïeso psychologische kennis van de verschil lende fazes in het leven der Amerikaan sclie vrouw. Volgens zijn overtuiging moet men een jonggehuwde vrouw niet te veel geld in handen geven, daar zij alles zal doen om haar man te behagen. Weinige jaren later is het huwelijk meestal hechter geworden en de man erop bedacht, de wenschen zijtaer vrouw te vervullen. In deze periode de vrouw is dau meestal 25 jaar heeft zij geen bijzondere geld middelen noodig. Geheel anders staat do zaak na nog vijf jaar. Dam heeft de vrouw eigen gelden noodig, om den echtgenoot te kunnen boeien. Bij steenden ouder dom hangt de mannenwereld meer dan ooit aan geld. Dat wordt bijzonder ac tueel, zoodra de vrouw, denj 40-jarigen leeftijd bereikt Het testament wordtin Amerikaansclie juristenkringen ais buiten gewoon kundig opgezet beschouwd, te meer daar bij slechte financieele ver houdingen in de meest verschillende perioden des levens steeds Voor een ap peltjo voor den dorst wordt gezorgd. Zondag, 7 October Hilversum, 1071 M 9.45—10.30 uur. VARA-Cuisus. Welvaaitspol diek (1). door M. de Vries, Rijks-insp. v. d. Werkverschaf fing. 1030 uur. VPRO. Dienst i. d. Rem. Kerk te Utrecht Spr.: Prof. Dr. G. J. fleering. 12.30 uur. Lunclunnziek door het Trio Rentmeester. 230—3 uur. Piauc- concert door Joh. Heymann. 3—5 uur. Con cert door het Omroep-orkesl onder leiding van Nico Treep R. v. d. Stap, bariton. 56 uur. VARA, Kinderuurtje. Een uurtje bij de fam. Mulder. W. v. Gappellen en J. Bacilek. 66.30 uur. Gramofaonmuziekj VARA, ftadio-tooneel „De brief in Sche mer", tooneelscliets van II. Heyermans in 1 bedrijf. Zij, Kitty den Ham. Hij, W. v. Cappelen. 77 15 uur. Gmmofconmuziek. VARA. 7.158 uur. Vroclijk slot. VARA. 8 uur. Pers- en sportberichten. 8.10 uur. Aan sluiting van het Concertgebouw ie Amster dam Orkest onder leiding van Corn. Dop per. 10.1511.30 uur. G ram ofoonrnu z iele. Solist concertgebouwprogramma Zondag. George v. Renesse, piano. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (Alleen 9.50 en 6.15 uur. NCRV-uitzS.30 9.30 uur. KRO. Morgenwijding. Spr. Pastoor L. II. Perquin, voorz. KRO: Naas tenliefde, grondslag van het maatschappe lijk welzijn (1). Verder muziek eu zang 9.50 uur. NCRV. Kerkdienst in de Ned. Ilerv. Kerk (Nooiderkerk), Rotterdam. OP DE Onze middelen falen nooitl Door H.H. Doctoren aanbevolen. De fijnste en sterkste Fransche middelen. Gratis schriftelijk inl., welke in blanco brief worden toegezonden. Gratis spreekuren dag. van 10 tot 10 u. bij 't oudste en vertrouwd ste adres Deskundige (Zijstraat van Jonkerfransstr., 5 min. vanaf weekmarkt). SUCCES VERZEKERD. 4697 20 Vraagt onze pillen en druppels ter regeling van den bloedsomloop, door H.H. Doctoren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Allee» bfl ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boefeje met talrijke afbeeldingen met duldelfjke en volledige inlichtingen in blanco gesloten Convert met 35 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt Uw Hygiëni sche artikelen en Gummiwaren in zaken waar U zeker van kan zijn vakknndlg en succesvol geholpen te worden en niet door minderwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. "Wil ztin van ouds bekend het soliedste adres. Iet daar vooral op. ^37 48 SfiMedamsche Courant Zonder voorafgaande opzegging 2 pCt. met 10 dagen opzegging21/. Voor langere termijnen op nader overeen te komen voorwaarden. WESTVE8T 86. Telefoon 69109 en 691 lO. 827Ü 48 Bnreel van Administra tieve Contröle. - Gevestigd sedert 1894 - Kantoor: ie Tninvingel m. 19, Schiedam, Public, A eeonntaat. Leeraar 3L O. Beek» j keudeu, ete.. In tere. Telephcoe m. 69184 Ia rich ten, bijwerken, in efde krengen, eentreleerem en geregeld bQke.Aea van admlnlstratiSn van welken aard eek. Leeraar la Staat- hnlshondknnde en Statistiek, Boekhouden, Hanielirekene» rb Hondeltreofck

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5