Rechtszaken. binnenland. Gemengd Nieuws. mm densche bevolking dit jaar bijzondere re ilen heeft gehad. om voor de instelling van don zomertijd dankbaar te zijn, omdat er, dank ;lj het mooie weer, in 1928, 85 uren van zonneschijn mee gewonnen zijui. Gedurende de 24 weken dat in Engeland de zomertijd in werking is geweest, is do zon. 2500 uren boven den horizon, geweest en hiervan hecEt zij 1150 uur (46 p'Ct.) helder geschenen. TeKew wordt de zonneschijn pas ge registreerd, wanneer hij sterk genoeg is, om een. duidelijke schaduw to werpen cm bovendien doen de zonnestralen zelden hun uitwerking gelden vóór 20 of 30 minuten na zonsopgang, omdat zij' eerst door een dikke laag van de atmosfeer heen moe ten dringen. De 85 zonnige uren die men dit jaar won, dank' zij omstandigheden die, sedert de invoering van die uurrekening nog nooit zoo gunstig zijn geweest, staan in gewone jaren gelijk met veertien dagen midden in den zomer of drie weken in een voorjaars- öf najaarsmaand of twee maanden midden in den winter. Do winst aan de Zuidkust Van Engeland waar gewoonlijk ongeveer 20 pCt meer zonneschijn is dan to Londen, was natuur lijk nog grooter. Een draadloos bestuurd oorlogsschip. Dezer dagen mocht men in de Cromarty Firth de oude super-dreadnought Centurion iu oogensehouw nemen, die thans als drij vende schietschijf voor de vloten in den Atlantischen Oceaan en de Middellandsdhe Zee dienst doet. Ofschoon zij slechts een onbruikbare scheepsromp- lijkt en geheel ontwapend is, kan zij, draadloos bediend en bestuurd, zestien knoppen in het uur loopen, zonder dat er één man aan boord ■is. iHet schip kan weggaan, stilhouden en keeren .naar believen en zoo manoeuvree ren, dat het den indruk van een ten volle bemand oorlogsschip maakt. De draadlooze installatie bedient niet alleen haar manoeuvreer- en stuurinricli ting, maar 'regelt ook de stoommachines en den toevoer van olie als brandstof. -De Centurion is als schietschijf zwaar •gehavend, maar dank zij een stalen pant sergordel ,die haar vitale deelen beschermd, blijven deze laatste ongerept. Haar bemanning verlaat haar op het laatste oogcnblik voot het begin van de oefeningen en gaaf dan over op een ouden torpedo-jager. Zoodra het schip als schiet schijf gediend heeft, komt de bemanning weer aan boord van de Centuri-on en be gint haar geliavende kwartieren te her stellen. Het schip vertoont overal de sporen van meedoogcnloóze beschieting, -want wanneer de scliietoefeningen gaande zijn, doet de Centurion tweemaal in de week als weerloos doel dienst. De noodseinen van ae Celaeno. De correspondent van de Dlaily Mail te Southampton meldt, dat in Engelsche scheepvaartkringen de vraag opgeworpen wordt, of er niet te spoedig door schepen gebruik wordt gemaakt van het uitzen den van S. O. S.-signalen en wel in ver hand met de S. O. S.-Toopen van het Ned. s.s. Celaeno. Dit schip riep verschei dene schepen te hulp waardoor groote schade werd geleden, terwijl, toen de sche pen te hulp kwamen, geseind werd:„Veel dank, wij kunnen thans onze reis zonder assistentie voortzetten'". Er wordt op gewezen, dat het tussohen de 2000 en 5000 p. st. kost aan extra maaltijden, extra brandstof en verloren tijd., wanneer een groot schip een ander schip te hulp komt en daarvoor van koers ver andert. Arthur Rostron, de commandant van de Berengaria, verklaarde, dat te veel S. 0. S.- signalen worden uitgezonden, maar er is geen middel te vinden, om dit probleem op te lossen, daar het moeilijk is te zeg gen, dat een schip geen noodseinen moet uitzenden. Slechts zij, die .aan boord zijn, kunnen beoordeel en of een schip in ge vaar verkeert. Het voorbijrijden van trams. Voor het Rotterdamstihe kantongerecht heelt terecht gestaan een autobestuurder, omdat hij op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam, met het door hem bestuurde motorrijtuig Treeft gereden naast een tram, terwijl deze stilstond tot het uitlaten van personen, aan de zijde WUar in- en uit gestapt werd. Volgens het proces-verhaal van bekeui. ring had verdachte niet gestopt hij. hel stilstaan van eeüi ntotoiwjagen. van lijn 8 der R. E. T. De kantonrechter, mr. A. .1. van Schel ven, mondeling uitspraak doende, .ontsloeg dezen verdachte van alle rechtsvervolging; op grond dat art. 83, par. 3, letter i. van het IC. B. van 28 April 1926, St.bl. 88 tramwegreglement dit onderwerp (het voorbijrijden van een stilstaand tramrijtuig) regelt, zoodat dus art. 99 jo art. 78 E der verordening op de straatpolitie te Rot terdam, heeft opgehouden te gelden. Be houdens echter voor de' tramwagens die steeds personen' vervoeren binnen één-ge meente: Daar evenwel bij dagvaarding aan verdachte is gesteld dat de onderhavige tramwagen voor personenvervoer in slechts één gemeente bestemd was, is verdachte dus niet strafbaar. (Arrest H. R. 25 Juni 1928 W. 11869). Deze uitspraak houdt dusin, dat men alleen de tramwagens van lijn 8, 14,en die vair de tram naar Ovërschie mag voor bijrijden 'bij het stilstaan bij een halte; indien dit voorbijrijden echter geschiedt op zoodanige wijze, dat de veiligheid- der ,in- en uitstappende reizigers niet in gevaar, woidt gebracht, daar anders wordt overtre den het verbod, gesteld bij bedoeld art. 83 van het tramwegreglement. <r-., Een vampier Ach, die dames met bleeke gelaten - en ravenzwarte haren, met vurige, donkere oogen en met slang-achtig slanke figuren, die dames, die misdadigershenden aanvoe ren, die de onschuld belagen, die juwee- len en diamanten stelen, die cocaïne smok kelen, de vampieren, wij kennen haar gelukkig slechts uit de bioscoop. Maar daar schijnt verandering in te zullen ko men. De tijden zijn voorbij1, dat voor iedere vrouw het hoogste ideaal was een goed gevulde linnenkast te bezitten, met een sleutelmandje aan den arm de boden na te loopen; en dan op denkoop to-e een niet al te ohgemakkelijken echtgenoot te bezitten. Meer ên meer 'hebben de vrou wen zich vrij gemaakt, zij studeeren, zij bekleeden functies óf zij vervallen baantjes, maar zij hebben al menige plaats, op hen, die zich heeren der schepping noemden, veroverd. Alleen op het terreiin van de misdaad had in ons land althans de man zijin superieure plaats weten te behouden. Ver der dan winkeldiefstallen hadden, de vrou wen in ons land het tot nu toe op het gebied van de Vermogensdelicten niet ge bracht. Maar de emancipatie schrijdt voort, ook aan den zelfkant des levens. Dat moge blijken uit wat eergisternacht op den Goudschen rijweg te Rotterdam is ge beurd. Daar heeft een surveilleerende agent van politieop heeterdaad betrapt, toen zij bezig waren tè trachten de winkeldeur van een filiaal van de Unie-winkeLmaat- schappij te openen, 'den 36-jarigen koop man G. K., dan 31-jarigen havenarbeider J. J. K. en de 29-jarige modiste P. de G. Op alle drie zijn valsche sleutels in beslag genomen. De drie aangehoudenen zijn opgesloten. In droog Amerika. Te New-York zijn ongeveer 1000 'clan destiene drank-gelegenheden ontdekt. De zonnige zomtr en de zomertijd. In Engeland verklaart men, dat de Llort- iMm Een van de watervliegtuigen van het vliegkamp /De Mok" op -Texel wordt op een wagentje van de helling-In het water gereden, om van daar het luchtruim In te kunnen stijgen. Dinsdag werd te Papendrecht voor een aantal militaire deskundigen een demonstratie gegeven met een in lengterichting opvouwbare ponton van Engelsche vinding. Het vaartuigje heeft, zooals men ziet, een respectabel draagvermogen. Als roeiboot gebruikt, biedt het plaats voor tien man. De demonstratie werd o.a. bijgewoond door de inspecteurs der infanterie en der cavalerie. HOERA VOOR BADEN POWELL. Aan een bijeenkomst van de" Landenscho padvinders nam ook Sir Robert Baden Powell, de stichter van de padvinderij, deel. Hoe hij door zijn jonge vrienden werd ontvangen DE i. L. A. Een overzichtsfoto, genomen In een der hallen van de BerlIJnsche luchtvaarttentoonstelling ÖP HET VLIEGKAMP „DE MOK".

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5