I i ^urtoofi oattd Uit de Tweede Kamer. V/. IHiet zou deze week beginnen mei de stemmaug over een paar mumdementesi Up Vrijdag 19 October luid de Kamer zich toch bozig gehouden met het wets ontwerp tot wijzagmg van de wet van 26 Staart 1920, tot heffing van oen recht op do mijnen. De mijnen betaalden 25 cents per gedolven ton steenkolen, waar van het Rijk de helft kreeg, de provin cies waaxm do mijnen lagen, kragen per ton 2'/-" cent, on de nnjingemoonten to zamen 10 cent van die 25. i\iemand vond deze regeling fraai, en de heffing is toen m 1925" geschorst, terwijl gedurende do schorsing provincies en gemeenten wer den schadeloos gesteld, maar dat kan niet voortduren, en daarom wilde de Regee- ring met dat ontweipjo thans tot de definitieve regeling komen. De moeilijkheid van de nieuwe rege ling, die den mijnen ten goede komt, want het recht per ton wordt van 25 cent op 10 cents gebracht, is, dat alleen de ge meenten behouden, wat ze krijgen, en zelfs meer zullen krijgen, waar de pro ductie belangrijk steeg, terwijl de provin ciën, wat practised alleen lintburg be- teekont, daar ze nu 2Vi ton zullen der ven, naar nieuwe bronnen van inkomsten zullen moeten omzien; bet Rijk deed af stand van zijn recht. Natuurlijk is er alles te zeggen vóór het betoog van den heer van uijn, dat, waai de gemeenten het recht hebben bedrijfsbelasting te hef fen van het aantal arbeiders in do nuja, zij geen recht hebben om de gedolven steenkolen tot object van belasting te ma ken. Maar er waren -de vrienden van Limburgzelfs bij den sociaal-democrati sch en beer Vliegen kwam zajn Limburgsoh hart boven. De katholiek iRermons kwam dan ook met een voorstel osn het mijn recht te verhoogen van 10 tot 12Va cent en van de opbrengst 20 procent aan de provincie pit te keeren, waarbij hij den steun van den chiistehjk-historisdheii heer Krijger verkreeg. En de Minister liet de beslissing daarover aan de Kamer. Het is echter niet zoo ver gekomen. De Minister is ten slotte toch tot het in zicht bekeerd, dat het niet aangaat Limburg op stel en sprong ton, <Li. een vijfde van zijln inkomsten af te nemen. En daarom .vroeg bij, toen de Kamer Djnsdag 1.1. weer bijeen kwam, heropening van de beraadsla ging, om de mededeehng te doen, dat bij voorstelt Limburg 10 jaar tijd te geven, om die 21/4. ton uit belastingheffingen te vin den, en dus zal die provincie over 1929 maar 2 ton krijgen, met elk jaar een ver mindering, zooclat de Rijksuitkeeiing in 1938 nog slechts 20 mille zal bedragen, fiit voorstel was, zoo-als de Minister onder niet weinig gelach zeide, de .vmaht van het georganiseerd overleg, en men behoef de niet er naar te raden met wien dat overleg had plaats gehad. Want nja die mededeeling kwam de heer Nolens, die niet aan de discussies over hel; wetsontwerp zelf had deelgenomen: in het spreekgestoel te, om er zijn groote voldoening over uit te spreken, dat de minister een' middel had gev.onden, om uit de moeilijkheid te ge raken, waar het gebleken was, dat nest mijnbedrijf er-zoowei internationaal ajs na tionaal slecht voorstaat. Hij: verklaarde er over verheugd te zijn, dat deze verlaging van het mijnrecht de aanleiding wegneemt om de levenomstandigheden van de mijn arbeiders fe verslechteren, en wijl zeggen hem dat van harte na. Als dat bij één cate gorie van arbeiders tot eiken prijs moest worden vermeden, dan is het wel Mj hen, die den ongezonden arbeid! onder den grepd verrichten, een arbeid, die bovendien aan niet zoo gering gevaar blootstelt. De heer Hermans trok toen zijn amende menten in, wat hem te gemakkelijker zal gevallen zijn, waar er uit JUimburg zelf een rekest Krjj de Tweede Kamer was ingeko men om ze te verwerpen, en al sputterde de heer .Vliegen nog wat tegen,omdat hij van oordeel was, dat de mrjngemeenten met genoeg kregen, aanneming van het .ontwerpje was verzekerd; de stemming daarover zou toch eerst op .Vrijdag daarop volgende gehouden worden. En toen ging de Kamer aan de behan deling van het ontwerpje „Raden van be roep voor de directe belastingen". De Ka mer had er geen bezwaar tegen, dat ter vereenvoudiging de mogelijkheid werd ge schapen van enkelvoudige Kamers, en ook niet dat de adjviseerenjde stem van den voorzitter van den Raad in een be- slissende wordt veranderd. 'Maar wèl tégen dfe bepaling,-Hat Öle secretarissen van de raden van beroépniet langer door den Raad zullen benoemd worden uit zijn midden, maar door de Kroon; het zullen ambtenaren worden, die, al naar gelang van den omvang van hun werkzaamheden, van f2000 tot £<6000 salaris zullen' ge nieten. Minister De Heer is tot dien maat regel gekomen, omdat die post, dia niet ge salarieerd was, tot nog toe vaak te veel als bijbaantje beschouwd werd, waarvan vertraging in de afdoening- van zaken ein Onnauwkeurigheid nog al eens het gevolg waren. Maar als sommige Raden van Be roep en Kamers van Koophandel de Ka mer verzocht hébben deze nieuwigheid, niet te aanvaarden, djain was dat, omdat zjj van hun kant vreesden, dat, als die secre iarissen in 's Rijks dienst komen, zij niet meer geheel onpartijdig zullen kunnen we zen, waar hei Rijk partij is in het geding, waarbij de helastingschuldige de andere partij is. De heer Marchant bracht dat zeer juist onder woorden, toen hij zeide, dat de Raden van Beroep de toevlucht zijn voor de geknevelde belastingschuldigen!, en dat, als 'deze vernemen, dat de Minister van Financiën invloed heeft op de samen stelling van deze Raden, het gevoel zul len hebben, dat de .Minister een van de beide partijen aan zich ondergeschikt wil maken. Men kwam jechter tot elkaar, door dat de Minister een amendement-Oud Mar- chant overnam, om de benoeming van de secretarissen to doen geschieden op voor- dnicht van den Minister van Justitie Daarenboven zijn de waarboigen nog versterkt, doordat do Minister een amen dement Oud-van Gijn overnam, waardoor Rijksambtenaren ressorteerende, of binnen de laatste 5 jaren geressorteerd hebbende onder het Departement van Financiën en de burgemeesters niet benoembaar zullen wezen tot secretaris van oen Raad van Beroep. Ook dit ontwerpje was toen van aanneming verzekerd, al zon ook daarover, juist als over het Mijnwet je, eerst Vrijdag daarop worden gestemd, het een en het ander, omdat er nogal veranderingen in gebracht waren tijdens de behandeling. En "toen kregen wij het wetsonlwcrpje „Procedure 'in Kantongerechtszakem". Bij die procedure heeft het instituut van de zaakwaarnemers groot belang, want hot gaat Mj het Kantongerecht om te lage be dragen, dan da,t men zich daarbij de weel de van een advocaat zou kunnen veroor loven. Nu staat het zaakwaarnemersehap juist niet in goeden reuk, waarom de volks mond van zat waarnemers spreekt. De heer Van Schaik, die het als advocaat weten kan, kwam ten sterkste tegen ge neraliseer! tig in deze op, volgens hem ver richten vele zaakwaarnemers hij de kan tongerechten uitnemende diensten. Daar om, al acht hij het juist, dat dit ontweipjo de nieuwigheid brengt, dat de verliezer, de partij in Ide kosten kan worden ver oordeeld, omdat klit een rem is tegen er maar op los procedeeren, en al kan hij zich er ook mee vereenigen, dat de kan tonrechter beruchte zaakwaarnemers zal kunnen werén, hij- kwam er tegen op, dat de kantonrechter dit zal kunnen doen, zonder dat hij er reden van geeft, waarom hrj dit deed, en zonder dat de zaakwaar nemer van die uitspraak in hooger beroep kan gaan. Men moest, zoo besloot deze Katholieke afgevaardigde, niet vergeten, dat er vele zaakwaarnemers zijn, die zoowel juridisch als deskundig heel wat bekwa mer zijn dan de kantonrechter, en dan men kan er zeer verschillend over den ken, welke zaken behoorlijk zijn, en welke 3ht niet zijn. En om dat hooger beroep voor den zaakwaarnemer of gemachtigde, die door den kantonrechter geweerd is, Concentreer de zich weldra het debat. En er kwam een amendement-Sasse v. IJsselt, om den zaakwaarnemer, -die niet is toegelaten, een recht van beklag bij de rechtbank te geven, en dat amendement is, nadat de redactie eenigszins gewijzigd was, door Minister Donner overgenomen. iHij- had, zoo zeide hij, niet de bedoeling gehad de zaakwaarnemers als zoodanig in slecht licht te stellen, maar nu, doordat de kos ten verhaalbaar worden op de verliezen de partij/de optredmg van den gemach tigde bdj het kantongerecht zooveel loo nender wordt, was het zaak de slechte elementen in deze te weren. Mr. Ujeems- kerk stak op zijn bekende hoffelijke en geestige wijze ietwat den draak met het amendement Sasse van. IJsselt; de kanton rechter kent de zaakwaarnemers toch veel beter dan de president van de Recht bank, i-oodat het amendement Sasse van IJsselt de zaak van den goed geïnformeer- den naar den minder goed geïnformeerden rechter overbrengt. (Ret was een 'aardig 'debat tusschen de oude heeren, de heer Sasse van IJsselt is het oudste en de heer Heemskerk op één na het oudste lid der Kamer. iWiie wd leeren, hoe men in de Kamer eigenlijk debatteeren moet, kan daar ter schole gaan. Maar de tegen zin tegen de almacht van den kanton rechter in deze won het, en het ont werpje werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Bevorieringswet voor de Landmacht 1902, is Minister Lambooy weer eens vastgeloopen. Het gaat wel hard bergaf met dezen bewindsman. Als jong hoofdofficier, de heer Lambooy was toen nog slechts majoor, werd hij ia 1915 door niemand minder dan Colij'n uitverkoren bo ven allen, om in zijn Kabinet de lei ling van de defensie op zich te nemen. En, toen hg met Clolijn vier maanden later ten val kwam, kon hij natuurlijk geen plaats er langen. in het extra-parlementair Kabinet. Maar toen de Minister van Oorlog in, dat ministerie, de heer L A. van Royer, reeds na, één maand" van ministerschap het bijltje er bij neerlegde, haastte de hoer De Geer zich Lambooy terug te krrjgen, wat hem dan ook gelukte. En de carrière van dezen officier kon dan ook: niets an ders IcLan goeds van hem doen verwach ten, hij werd indertijd bij keuze bevor derd tot majoor bij den Generalen Staf: en hij stond bekend, als een man van zeer vooruitstrevende denkbeelden op defensie gebied 1 1 Hij was in den eersten tijd van zijn mi nisterschap zeker niet ongelukkig, en haai de de samensmelting van de departemen ten van Oorlog en van Marine tot één de partement van Defensie er met vlag en wimpel door, maar weldra keerde de kans; zijn Qapi tulanten we t moest hij terugnemen, en zijn wijziging van de Dienstplichtwet ging er alleen door, omdat hij bereid werd gevonden het hart er uit te .snijden, d.w.z, er uit te nemen, wat hij eerst met -zoo veel warmte had verdedigd, de verlenging van den eersten oefeningstijid, en het vrij willigers-systeem Rosthuma-Boele.- D© twee voorname punten van de wij ziging van de Bevorderingswet waren de zoogenaamde vóórbevordering, c-an op schuiving in de ranglijst, waarbij officie- VERKRIJGBAAR ALLE ERKEND RIJWIELHANDELAREN k\ ren die aan zekere eischen voldoen, boven aan op do ranglijst worden geplaatst on deze het eerst m aanmerking voor bevor dering komen; en het ontslag mot toeken ning van wachtgeld als een officier over compleet raakt Tot nu toe werd zooSn offi cier op non-activiteit gesteld, met behoud van 2/3 yan het tractement. Over het eerste pUnt had mon misschien tot elkaar kunnen komen; de Yrijlheidsbon- der van Rappard b.v. zou zijn bezwaren daartegen laten vallen, als de Minister wil de beien-en, dat doox een aanschrijving zou vastgesteld worden, dat bij die voorbe- vordering niet alleen zou gelden geleerd heid aan de Hoogere Krijgsschool opgedaan, maar ook bekwaamheid betoond bij de be velvoering over den troep. En de Katho lieke heer Deckers zou tevreden zajin ge weest, als die voorbeVordering zich niet verder uitstrekte dau tot de kapiteins, daar eerste luitenants nog niet genoeg gelegen heid hadden gehad om van bijzondere be kwaamheid te doen blijken. Maar het an dere plint, ontslag bij overcompleethead, vend algemeen bestrijding, als tastende de rechtspositie Van de officieren aan Hier over waren de Vrrjiheidsbonder van Rap pard,' de Katholieke heer Deckers, de anti revolutionaire oud-minister van Oorlog van Dijk, de christelijfc-historische heer Tilanus en de heeren Duymaer Van Twist en K- ter Laan het eens, en toen na des Minis tère tamelijk slappe verdediging Van zijd zaak, 'zajin sociaal-democratischen tegenstem, der dadelijk stemming over art. 1 van het ontwerp voorstelde, om tijd uit te winnen vroeg de heer Lambooy schorsing van de beraadslagingen aan om. eigen nederlaag te voorkomen. En toen kregen wij de interpellatie van den anti-revolutionairen beer van'den Heu vel, tweede voorzitter van denchristèlij- ken boeren- en tuindersbond in Nederland, over de malaise in de suikerindustrie en de middelen om die tegen te gaan. Dat de suikerprijs ten gevolge van over productie niet meer loonenld is, staat vrij wel vast, en dat is grootendeels volgens den mterpeliant het gevolg van de bescher ming, die bijna alle landen aan hun sui kerindustrie geven. Als geneesmiddel daar tegen wilde de inteipellant weinig weten van een internationale suikerconventie, om de overproductie degen te gaan, want zóó lang kan hij niet wachten. iHiij wil, of onderscheid tusschen aocSjns voor het bin nenland en invoerrecht voor het buiten land, of herstel van jxremie op het pro duct, of door den Staat gegarandeerde mi nimumprijzen. Minister de Geer heeft in zijn uitvoerig antwoord aan den interpellant geen an dere toezegging gedaan dan de uitlokking van een internationale suikerconventie, en het debat zal nog wel voortgezet worden. Wordt vervolgd). JACOB DUIT te_Den Helder is gister 80 jaar geworden. 'Hij heeft alleen of in samenwerking met anderen 205 menschen het leven "gered. Meermolen was hij schipper van de red dingsboot. De heer Duit geniet nog een goede gezondheid, STADSNIEUWS. Uitvoering ..Lorenzo Perosi". Er wordt een forsche poging gedaan om de R.-K. Gemengde Zangvereen. Lorenzo Perosi weer tot haar oude bloei te bren gen. Na haar 10-jarig beslaan in. 1921, toen de zangvereeniging met 140 dames en heeren op het podium verscheen en een mooie uitvoering gaf, is 't snel berg afwaarts gegaan en gerttimea tijd schoen het, of de laatste ure van het koor was geslagen. Ongeveer 3 maanden geleden is de zaak weer krachtig aangepakt en weid de heer Arnold Vrancken directeur. Om oen blijk van leven in liet open- Laar te geven, heeft Lorenzo Perosi gister avond in de zaal van den R.-K. Volks bond een concert gegeven. De belangstel ling was zeer matig. Een groot deel van het programma weid uitgevoerd door solisten. Het koor zong slechts drie liederen: Lied aan de Maan, van Jos. Vrancken, Intocht in Jeruzalem, van den zelfden componist, en Sclion Ellen, van Max Bruch. AVat de hoer Arn. Vran cken in een kwart jaar heeft bereikt, ver dient waardeering. Een vrij moeilijk werkje als Intocht in Jeruzalem werd goed ge zongen, al eischto de dirigent wel eens wat te voel van zijn koor hij' de fortissi mo's, speciaal van de heeren. De tenoren; cn bassen waren samen maar 11 man sterk, de sopranen en 'alten samen 25 dames. De pianissimo's waren dikwijls zeer goed en er weid met begeleiding aan den vleugel door mej. P. van Alphen, zuiver gezongen. De bassen toonden nei ging zich van den goeden w-ejg af te wen den, als er te veel golujdp-roductie van hen weid gevraagd. De heer C.Naastepad uit Vlanrdingen zong een 5-tal liederen, waai'van Het Syske van J. P. J. Wierts uitmuntte door de voordracht. Ook het bekende Panis An- gelicus was niet onverdienstelijk. Ln dit nummer werd de tenor begeleid door den heer Arn. Vrancken aan den vleugel en den heer C. Sterk, uit Vlaaidingen, op de oello. De laatste trad ook op als solist en oogstte daarmee dankbaar applaus. In Schón Ellen traden als solisten op mevr. A. P. E. T. van Linden, Van den HeuvellVierploegh Chassee, eveneens uit Vlaaidingen, ende heer H. Cooymans, uit Den Haag. Mevr. Van Linden van den Heuyell beeft een heldere sopraanstem en zong haar partij met zekerheid; de heer Cooymans beschikt over oen warm bariton s-A id. De soliste en de koor-begeleidster, mej. P. van Alphen, ontvingen aan het slot bloemen. Bij den aanvang van de uitvoering hield, de moderator van Lorenzo Perosi, pater Schuurmans, een betoog, waarin, hij' de R.-K. zangers en zangeressen aanspoorde lid van Lorenzo Perosi te worden en de ouderen opwekte aTs buitengewoon lid of donateur toe te treden. Dekens A. J. C. Schraag en pastoor Schaap woonden- leeai gedeelte van de uitvoering bij. - - sul te Bergen brengt te beide, dat hij in opdracht van zijn regeeung de „Kras.- sin" heeft uitgerust voor de beide reddings tochten en 300 000 gulden in het schip' heeft gestoken. Daarom kan memand Ra' Lie's aanspraken op de reddingspremie be twisten. Anderzijds weigort de bemanning van de „Krassin" hardnekkig op dit punt toe te geven. De wichelroede. In „Natura" wordt" melding gemaakt van een proef, welke in Engelsch-Indié is ge. nomen en die de werking van de wichel roede betreft. De proef werd genomen met een vnjhan- gende magneetnaald, die door een systeem van spoelen, zooals men die in de radio techniek gebruikt, omgeven was. Hot proef veld was een landstreek, waarin men al langen tijd vergeefs naar water geboord liad. De magneetnaald vertoonde op be paalde plaatsen zeer sterke schommeling cn hij het boren vond men op de aldus aangeduide plaatsen onderaards strooniend water. Het instrument wijst het water mot honderd procent zekerheid aan, terwijl vroe ger van honderd boringen sleohts veertig positieve uitkomsten gaven. De ontdekking heeft dus een hijzonder groote waarde en lijkt in haar uitwerking volmaakt op de wichelroede. Haar wijze van werken is gemakkelijk te verklaren. Het is bekend, dat op bepaalde plekken der aardschors' voornamelijk op zulke, waar zich omderaard- sche wateren of metaalertsen bevinden electrische stroomen ontstaan, kortweg' „aardstroomen" genoemd. Deze aardstrooi' men -wekken in de spoelen inductiestroomen op en veroorzaken alc&s het uitwijken van de magneetnaald. Inplaats hiervan zon men evengoed een uiterst fijn meetinstrument kunnen nemen. D,oor deze ontdekking schijnt oiok liet raadsel van de -wichelroede opgelost. Voor het loopen met de wichelroede zajn uitslui tend bepaalde personen geschikt', wier ze nuwstelsel buitengewoon fijngevoelig op aardstroomen reageert, zoadat de met de vingertoppen vastgehouden roede in tril ling geraakt. Thans blijft de taak over don invloed van electrischestroomen op het zenuw stelsel wetenschappelijk te verklaren Kerk en School, N q<d. Herv, Kérk. Beroepén (to-ez.) te Bjergum ds. J. Se- venster te Oldehove (Gr.). Aangenomen paar Krimpen a. d. Lék door E. Brumsting, eankl. te Pemis; (toezegging) naar de Meam. door da. D. J. Peters© te Hien en Dodewaard. Chr. Geraf. Kerk. Bedankt voor Aalten door ds. L.' H. Beekamp te Harlingen. Jan Toorop. IHjet stoffelijk overschot van Toorop, dat in Maart j.1. onder de 'arcade van de R. K. begraafplaats te 's-Gravenhage is geplaatst, is dezer dagen in alle stilte naar zijn graf overgeplaatst, waarop men eerlang een gedenhteeken hoopt op te richten. Gemengd Nieuws. De Fokker vliegtuigen mij. De correspondent te New-York van de 'Times meldt, dat een kapitaalkrachtige groep onder leiding van J. A. Talbot (van de Richfield Cy.) en Ili. M. Hanshue (van de Western Airways) de meerderheid van het aandeelehbezit in de Fokker Aircraft Gy. heeft verworven. Zij gaat In Gali- fornie de grootste vliegtuigcnfabriek van de wereld bouwen. A. G. B. Fokker wordt de ontwerper1 en technisch© leider van do Cy., die alle modellen vliegtuigen zal bouwen. Het nieu we concern heeft ©en kapitaal van 4 mil- lioen dollar, dat reeds bij-een is. De reeds bestaande Fokker-fabrieken in New-Jersey in West-Virginië worden uit gebreid en verbeterd. Wie zal betalen? Wie moet de „Krassin" betalen? Of liever: wie heeft recht op het reddings- loon voor de „Momte Cervantes"? Over deze kwestie zijn Rusland en" Italië thans in .geschil geraakt. '"Toen de Russische ijsbreker „Krassin" op zoek naar de ver ongelukte Nobile-expeditie van zijn eer sten verkenningstocht terugkeerde, nam, ligt het Duitsche toeristenstoomsdhip „Mon- te Cervantes", dat averij had heloopen, op sleeptouw en bracht het veilig voor de kust van Spitsbergen. Thans maken de Russen aanspraak op de belooning, die voor de redding van de „Monte Cer vantes" was uitgeloofd, Italië doet t even eens rechten gelden op de todoomiing, om dat de „Krassin", die op zoek was maar Nobile, voor den duur van het reddings werk in ItaJiaamschem dienst stond en "de kosten van. zijn tochten door Italië gedra gen werden. jHet bedrag, waarom het hier bij gaat, is zeer aanzienlijk,omdat de „Monte Cervantes" een zeer kostbaar schip is en op ongeveer ti'/r millioen gul den wordt geraamd. De Itajiaansche con- Faillisseinenten. Opgegeven door Van der Graaf en Co. (Afd. Handelsinformatie.) Uitgesproken- A. J. C. Oosthoek, schilder te Rotten dam. Reciiter-cJoiriïn. mr. dr. B. I. Zijl stra curator mi'. IH|. P!ot. C. van Dee, stoker te Rotterdam. Rech- ter-comm. mr. dr. B. I. Zajïstra; cura tor mr. L. J. IHüjmans v. d. Bergh. Opgeheven: G. Niezen, winkelier in kruidonieiswa- ren, te Rotterdam. E. Ketting, wachtsman te Rotterdam. P. G. van Poeh, vrachtrijder, zaak doen de en wonende te Rotterdam. Geëindigd: - J. A. - Plak, reiziger, te Rotterdam. IH. J. van Baarle, metselaarspatroon, te Rotterdam*.' J. H. van der Klink, caféhouder, te Schiedam. N. J. van Veen, timmerman en aan nemer te Rotterdam. Beurs Tan Amsterdam. 25 OCTOBER 1928. STAATSLEENINGEN. VK LIC C Nederland 1922 lOR/i 104'Vu 5 Idem 1919 lOP/i 1047, 5 Ned.-Indië 1915 lOP/s 1017i 7 °/0 Duitschland 1051/» 10572 BANK-INSTELLINGEN. Amsterdamsche Bank188 1S8Y« Koloniale Bank 2441/, 2417» Ned. Handel-Mij171 172 Rott. Bankvereen107 1 07l/j INDUSTR. ONDERNEM. A. v. d. Bergh's Fahr. A f 1000 1053/s 105l/4 v. Berkel's Patent 2877s 286 Calvé Delft 1207, 1187* Centrale Suiker77 76 Jurgens gew280 290 Ned. Ind. Gas-Mij. 238 2877, Philips Gloeilampen788 798 Rotterd. Droogdok 187'/4 1878/4 v. Gelder's Papierfabr. 997» "l/a Wilton627's 027, Anaconda Copper179V4 1797» Unit. St. Steel Corpor1657s 1623/4 HANDELSONDERNEMINGEN Borneo-Sum. H. Mij. 16S 1607» Linde Teves Stokvis155 164 PETROLEUM-ONDERNEM1NGEN. Kon. Petroleum475 469 PeriakHO 109 CULTUUR-ONDERNEMINGEN. Rubber. Amsterdam Rubber2367« 236 Deli Batavia164 162 Kendeng Lemboe 333 828 N. R. Koffie C2757» 2777, Vico135 1347» Suiker. H.V. Amsterdam 670 661 Vorstenlanden 158 1577» Deli-Mij. 425 424 Oostkust17972 181 Senembah 4987» 496 Thee. Rongga L. M818 317 SCHEEPVAART-ONDERNEMINGEN. Holl. Am. Lijn817» '8 Idem Gem. E787, 75y, Stoomv.-Mij. „De Maas" 102 102 /4 Kon. Paketvaart-Mij Kon. Ned. Stb.-Mij987» 03, Rotterd. Lloyd184 185 Ned. Scheepv. Unie 208 204 DIVERSEN. De Bijenkorf1037» 1037» Thomson's Haven Bedr200_ 199 Maxwell 87i« Peruvian Corp226/s 22 /8 PREMIELEENINGEN. 3 Amsterdam 1874 kl. 3 Amsterdam 1926 kl 110 l097i« Witte Kruis 1888 105 1057, 2J/, Antwerpen 1887 727» 72 T a h a t

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6