1 BB Abonneert U op de Schiedamsche Courant Veldslagen en Volksver huizingen. Maar ze waren verzonnen. 15 Ct. per week, f 2.» per 3 mnd. Pluimveeteelt. Brugwachtersbenoeinlng. Door Burgemeester en Wethouders is bij den Havendienst tot 2e Brugwachter benoemd M, P. A. Üe Groot. We voelden ons in verzuim! In verzuim tegenover u, lezer! Er moet n.l. een veldslag, een bloedige veldslag hebben plaats gehad onder uw oog en ons oog! IJ heeft er waarschijnlijk niets van gemetkt en wij hebben cr niets van gemerkt! 't Eerste is begrijpelijk, het tweede onvergeeflijk! De veldslag zou hebben plaats gehad op het PiipeuLuul aan den Buitenhaveuweg De strijdende legers zouden door woonwa genbewoners gevormd zijn. Een der vech tenden werd zoodanig toegetakeld, dat zajn linkeroor bijna w eicl afgerukt". Zoo althans vermeldde een hier verschijnend Rotter dam sch blad, dat ei- op volgen liet: ,,Do politie maakte een einde aan dezen veld slag door overbrenging van de aanvoer ders naar het politiebureau. Otp last van den commissaris van politie zulten de woon v agens van het terrein worden verwijderd en worden overgebracht naai- het terrein achter het Pompstation". Twee mededeelingen dus, waar tusschen al of niet causaal verhand zou bestaan Duidellijk is dat niet! Daar geen van beide mededeelingen blijkt juist te zijn! Een woonwagenbewoner kwam met een snee in zijn oor, of te wel boven zijn theewater thuiskreeg ruzie niet zijn vrouw; deze verliet den wagen; haar man wilde ook den wagen verlaten, maar ver gat de deur open te doen; stak zijnhoofd door de glazen deur en kreeg daardoa: een paar schrammen arm zijn vang en nog een echte snee in zijn oor. Dat was de veldslag! Een broer van den dronken man trad kahneerend op en toen er een agent voorbij het woonwagenkamp kwam, sliep de liekl uit het veJdsiagverhaal zijn roes uit! Tan de overbrenging'van de woonwagens op last van den commissaris vair politie naar een terrein achter het Pompstation is nog minder waar. De commissaris deelde ons mee, niets te weten van plannen om het kamp te verplaatsen en zeker heeft hij daartoe geen last gegeven. "Wel wordt op het Pijpenland een rijwie- lenfabriek opgericht, maar er blijft nog zoo veel ruimte over, dat het terrein als woon wagenkamp gehandhaafd kan blijven. Al leen zullen enkele wagens wat meer naar links moeten opschuiven. Een ander Rotterdamse!, blad, met een Schiedamschen naam, vertelde gisteren ook al van een ware uittocht van woonwagens die zou hebben plaats gehad in verbant! met voorbereidende werkzaamheden voor den bouw van een ryvielfaimek op hel Pijpenland. Dezer dagen hebben echte zigeuners, wier vrouwen groote pijpen rooken, op hun doortocht even op het Pijpenlanid gebivak keerd! Dit is alles! Dat woonwagenkamp heeft de collega's nog al parten gespeeld! En de komkommer tijd is toch al lang voorbij! Vreemd! Tiaar met dat al hebben zij van men- schen, die thans knus op het Pijpenland, wonen, de gemoedsrust voor een oogenblik verstoord. En dit is niet aardig! De „Zeven Provinciën". Op de scheepswerf De Schie, bij de spoorbrug aan den Overschieschen weg. ligt een merkwaardig scheepje, dat on middellijk de aandacht trekt door ziin mas ten, zijn ra's en zijn mooi bewerkten spie gel en boegspriet- Bovendien ziet het er vrij dreigend uit, want naar alle zijden zijn kanonnen gericht! Daar dat is slechts dreigement, want het zijn geen hou sche kanonnen; het is maar imitatie, zoo als het geheele schip imatie is. Het is n.l. een trouwe reproductie op J/5 van de werkelijke grootte van het vlaggeschip van admiraal M. Azn. de Ruyter, de „Zeven Provinciën". Het scheepje werd in 1913, ter gele genheid van de Onafhankelijkheidsfeesten, door de Marinewerf te Den Helder ge bouwd. Daarna is het jaren lang opge borgen geweest, om tijdens de Olympische Spelen weer voor den dag te worden ge haald. Toen lag de kleine „Zeven Pro vinciën m den Anistel te Amsterdam. Kort geleden is het publiek verkocht en de heer Akkermans van de Scheepswerf De Schie werd eigenaar. Thans ligt, zoo gezegd, do „Zeven Provinciën" 111 zak formaat op de werf, om opgeknapt te worden. Dat „zakformaat" is wel wat bout ge sproken. Het scheepje is 12 D. lang en 3 M. breed. Als men die cijfers met 5 vermemgvuldigt, heeft men de juiste af metingen van het vlaggeschip van De Ruyter. Misschien interesseert het iemand nog do derde hoofdmaat te weten: die was 18V-" D. uit den kiel gemeten, dus hij dit scheepje 18.50 II.5! Bij liet scheepje behoort een heele ver zameling oorlogsvlaggen en vlaggen van de Oost- en West-Indische Compagnie. Wat de toekomst van de kleine „Zeven Provinciën" is? Wie zal het zeggen! Het scheepje is straks, als het weer opgekale faterd is, te koop. Tiaar het is geen schip om mee te gaan varen: 't is een kijfc- schip. Misschien dat een rijke Amerikaan voor zijn verzameling curiosa zijn oog op dit mooi opgetuigd 17e eeuwsche schip laat vallen, misschien verhuist het naar een of ander museum, misschien koopt een gemeente het aan, orn het ergens in een rijver een rustige ligplaats te geven! Standaart-orgels. Het Handelsblad van Antwerpen zingt in lofzang op do Standaart-orgel s, naar aait leiding van hot feit, dat ïn oen bioscoop}- theater te Antwerpen weer een Standaart- orgel is geplaatst Au een jubel over de schoonheid en1 ver scheidenheid van klanken, dio het orgel voortbrengt schrijft hot blad: „In België zijn de Standaart Orgels nog slechts kort ingevoerd, doch na da oprich ting eencr fabriek met Belgische werk krachten, hego.11 haar zegetocht mot het Em pire Theater Orgel in 1927, welke creatie zulk ecu succes was, dat liet een regen \an orders na zich sleepte. In meer dan 300 Theaters van Frankrijk, Engeland, België, Dmtschlaml, NcdAOost- Indïe, Holland en 'Afrika spelen iederen avond ..Standaart" Orgels. Bewonidering moet er bestaan voor den menschengeost, die iets dergelijks schiep, dat zal iedereen toegeven, en het publiek z;d de moeilijk heden begrijpen, welke ilo Standaart ÜTgel- fa brieken te .co er winnen hadden, om tot zulke resultaten te komen. Een Standaart Orgel bestaat uit meer dan een millioen onderdeeltjes, en een instru ment vraagt gemiddeld 70.000 meters eloc- trisehe kabel. De groote pijp! heeft een lengte van 10 meters, do kleinste slechts eenige centimeters. Wanneer een toets neergedrukt wordt, spreekt het orgel zoo snel aan, dat op het zelfde oogenblik de toon weerklinkt, sneller dan welke piano ook. Iedere pijp heeft zijn eigen magneet, alle commando's geschieden electriseh, een buitengewoon fijn doordacht systeem maakt het mogelijk, ontelbare klankencombinaties in onderdeden van se conden saam te stellen". AGENDA, Luxor, Broersvest, 8 uur, 1. Gold Rush. 2. De zwijgende ruiter. Pandora Bioscoop, S uur. 1. In de Leeu wenkuil. 2. Terug naai- de verdwe nen stad. Revue schets: B-om! die zit! 1 ATov. Musis Sacrum, 8 uur. Lezing Dr. Galjart. Onderwerp: Authropo- sofische Geneeskunde. 6 ATov. Gebouw voor Chr. Soc. Belangen, 8 uur. ProL Chr. B. B Spreker K. KruidiofWat wij willen. Fdm- vertoomng, 7 Nov. Westerkerk Aleidastraat 8 uur. Spreker: prof. dr. A. II. de Har- tog: De ware vrijdenker. 3 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Feestavond S. Z. C. 8 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Solisten- concert Mij", tot Bevordering der Toonkunst 9 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. Chr. Vrou wenbond, Afd. Schiedam. Vertoo ning der Visscherij-film. 10 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. H. B. S-Ver. „O. O." Propaganda Toon. avond. 11 Nov. Musis Sacrum, 8 uur. TooneelVoor- -stelling en Feestavond St Jozef Gezellen Vereen. Schiedam I. 13 Nov. Musi3 Sacrum, 8 uur. Concert door het Strijkorkest „Onder Ons", met medewerking der Tooneelver. Vriendenkring. Geopend eiken Zaterdag 25 u. n.m. Ste delijk Museum in den St. Joris Dode. Rotterdam. Heden e. v. a. Circus-Schouwburg, 8 uur. Gezelschap-Spree. Vader. Heden e.v.a. Tivolï Schouwburg. Operette: Sepp'l. Heden e.v.a. Casino. 8.15 uur. Uschi m'n schat. Heden e.v.a. Prinses Theater, Schied. weg, 8 uur. 1. De onberaden Wedder.' 2. De Pikante vrouw. W. B.-Theater, 8 uur. 1. Trocadero. 2 „In Pyjama". Op het tooaeel: Bia- gi en Frascaja. Heden Scala Theater, Kruiskade 6068, 8 uur. De Liefde van Manon. Heden Olympia Theater, Binnenweg AG. Bioscoopvoorstelling: 1. In Gehei men Dienst. 2. Dokter tegen wil en dank. het goedkoopste en meest verspreide dagblad hier ter stede. Bureaux: Lange Haven 141, hoek Korte Haven. Telel, 68103 en 68617. OMLIGGENDE GEMEENTEN. VLAAPJJINGEN. Benoeming. De heer B. P. Maat, klerk le klasse bij de licht- en waterbedrijven alhier, is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot adj.-commies hij het Provinciaal wa terleidingbedrijf van Neord-IioJIand te Bloe- mendaal. V.A.R.A.-afdeellng opgericht. ATa een inleiding van den heer Gbrod, dis trie tsb-est uurder van de V. A. H. A,, is alhier met ongeveer 70 leden oen afdee- ling van deze vereeniging opgericht. Een mooie reis! Alhier is van de 1 ïaringvissciherr} bin nen gekomen de VL 190, J. Goedknegt, met 50 last, waarvan 9 last versche haring VLAARDINGER-AMBACHT. Raadsvergadering. In de Dinsdagavond gehouden raads vergadering, die van 7 tot 12 uur duurde, is de begrooting voor het jaar 1929 vast gesteld: gewone dienst in ontvang en uit gaaf op f69.635.75; kapitaaldienst in ont vang en uitgaaf op f360. Voor het eerst werd ook in deze ge meente gebruik gemaakt van de gelegen heid om algemeeno beschouwingen te hou den en wel door den heer Winkes (R.-K.,, die het beleid van het college aan sciherpe critiek onderwierp. Zijn op- en aanmerkingen werden uit voerig door B. eu W. beantwoord. Do hegrooting voor het gemeentelijk groudbedrijf voor 1929 werd vastgesteld op: gewono dienst in ontvang en uitgaaf I2S00, kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf f3500. 1 I De gemeenterekening over 1927 werd voorloopig vastgesteld: gewone dienst in ontvang op f 64.045.9-1, in uitgaaf op f 59 453.111/-'batig saldo £4592.82'/» en kapitaaldienst in ontvang en uigaaf op f21.169.95. De rekening van het Burg. Armbestuur weid goedgekeurd in ontvang op f3S73.38 en ki uitgaaf op-- f 3646.52, batig saldo Ü226.S6, met een bijdrage der gemeente van f 2300. Do hegrooting van het Burg. Armbestuur werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f3076.86, met een bijdrage der ge meente van f2000. Voorts werden goedgekeurd de volgende voorstellen van B. en W. a. De huur der volkstuintjes zal op 5 cent per M2. bedragen. b. De verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor den tuin- bouwwintercuxsus. c. _De verordeningen op de heffing en de invordering van leges op bouwver gunningen, d. Idem betreffende leges Burg. Stand en secretarie. "Verder werden benoemd tot leden der Commissie van Bijstand als bedoeld bij art. 54 der gemeentewet voor het gemeen telijk grondbedrijf de raadsleden A. Keij zer en C. J. G. Winkes, terwijl door B. en W. tot voorzitter van genoemde com missie werd aangewezen wethouder Van Berkel. I "cj/ir De vergoeding voor de Djr. de Visser- school, bedoeld bij art. 101 der L. O.-wet 1920, werd voor 1926 vastgesteld, na af trek ontvangen schoolgeld op £380.79 (be treft 5l/s maand). Besloten werd tot bijplaatsing van .een straatlantaarn aan den OrnringT Het voorstel tot aankoop van een moitor- spuit werd verworpen met 2 tegen 5 stemmen, omdat men vrij algemeen de meening was toegedaan, dat voor de uit gestrekte gemeente noodig is een auto motorspuit. Daarom werd door den lieer Winkes het voorstel ingediend, dat de Raad zich in beginsel uitspreekt voor aan schaffing van zulk een auto motorspuit. Djit voorstel werd met a!gemeene stommen aan genomen. Besloten werd de noodige garantie te verleenen voor het leggen van leidingen voor gas, water en electrische kabel in den Ilolyweg en er werd een blanco oro diet verleend voor rioieering en demping vari een gedeelte sloot aan den Omring. Ten slotte werd besloten de gemeente Iijke inkomstenbelasting^ met 1/10 te verla gen, door liet vermeriigvuldigïngscijfer te brengen van 2 op 1.8. KETIIEL. Jubileum Tempelaars. De lieer M. J. Tempelaars, die heden 25 jaar veldwachter is, zou hedenmiddag 3 uur ten raadliuize onlvanigen worden, waar do burgemeester, de lieer J. L. Ver veen, hem zal toespreken. Hedenavond 7 uur wordt de jubilaris in de feestzaal „De Vriendschap" gehuldigd, door de burgerij. De muziekvereeni gingen Kunst en Vriendschap en St. Radboud' zul len hun medewerking verleenen om don feestavond te doen slagen. Overtredingen van de arbeidswet. Gisterochtend is tegen den bakker R. uit de Pepersteeg proces-verbaal opgemaakt, omdat hij te vroeg arbeid liad laten ver richten door een jongen van 17 jaar. Tegen den schipper van de Freija, VL 79, werd proces-verbaal opgemaakt, omdat liij een jongen van nog geen 14 jaar mee naar zee had genomen en daar arbeid had laten verrichten. Zendingsavond. Door het Comité tot voorbereiding van de week van gebed, toewijding en offer voor de zending, zal Maandag a.s. een endingsavond worden gehouden in Liefde en Vrede, waarin als spreker zal optreden ds. Rauws, zendingsdirectoi te Oegstgeesl lunst en Wetenschap. Baziau bij Bouwmeesler's rei ue. Van 1 Januari af zal de lieer Joh. Ruziau die vele jaren bij het revuegezelschapMllenri ter Hail welk gezelschap ontbonden wordt heeft gespeeld, optreden in Louis Bouwmeester's revue. Herk en School. N'ed. Herv. Kerk. Beroepen (toez.) naar Kuinre (0.) E. Emmen, cand. tot den H. D. te Rens- woude; te Vleuten, ds. P. AVfuners, te Nederhorst den Berg. Beroepen te Oude Mirdum ds. W. L. Mulder te Voorthuizen,; te Kuinre (toez.) de heer E. Emmen, cand. te RensWoude. Bedankt voor het beroep' naar Ede (Geld1.) dr. H. A- ReenjaanS te Helft. Bedankt voor St. Maartensdijk, door ds. \V'. Deur, te Schoonhoven. Geref. Kerken. Beroepen te Gramsbergen, de heer N. Streefkerk, cand. te Amsterdam'. Beroepen te Gramsbergen de heer W, Streefkerk, candiidaat in den Ilaag; te Arum ds. A. IE Piersmai te Sleen. Beroepen te Pijnacker-No0Idoipi, de heer R. II. Kuipers, cand. te 's-Graverihage. Aangenomen naar OosiwoM (OMambt) do heer E. G. van TeiJóngen, cand. te ÏKUegom. (Verbeterd bericht.) Beroepen to Blokzijl, N. Streefkerk, cand to Amsterdamte Tienhoven (Utr.) ds. W. Tom, to Warns. Aangenomen naar De BiltBilthovcn als hulpprediker, J. P. W. Erd'man, cand. te Hilversum. Aangenomen naar Warffum door ds. II, de Zwart te Twijzel. Bedankt voor Sassenheüm, ds. IJ. van der Zee, to Amsterdam-West; voor Utrecht, ds. A. Verhagen, te Middelburg. Bedankt voor Zwammen!am ds. N. iWjl lemse to Abkoude. G hr. Geref. Kerk, Tweetal te Kampen ds Li II. Beekamp te Ilarlingen. en ds. P. J. de Bruin te Vec'acn- daaL 1 Geref. Gem. Bedankt voor Moercapelle d3. A. M. de Blois te Dirksland. Doopsgez. G em. (Aangenomen naar Akkrum ds. S. I. Van der Menton le Ytons 011 Baard. Aangenomen naar Rotterdam, als hulp- predikante mej. L. Goossen, plroponento te Deventer, die voor het beroep naar Wit- tnarsum c.a bedankt heeft. ke&<JJtei2t Itedfr Landbouw en Veeteelt Maatschappij „Groningen". Maandag herdacht de Maatschappij „Gro ningen", paaiden- en vee verzekering, di rectie Leopold te Utrecht, het feit, dat zij voor 25 jaar te Groningen: werd Opge richt 1 Door inspecteurs en! personeel werden een gedenkplaat en bloemen aan de directie aangeboden. Sport Athletiek. II. de Boer. Naar verluidt zal II. de Boer, kampioen verspringen van Nederland, op 30 Novem ber voor de Bataafsche Petroleum maat schappij naar Venezuela vertrekken. Een nieuw spel. Gemeld wordt, dat een Nederlander een nieuw spel heeft uitgevonden, dat, blij kens do waardeering van autoriteiten, op schaakgebied, eigenschappen zou bezitten, welke het aanspraak geven op ruimere bekendheid. Het is een spel voor drie personen, die alle drie tegen elkander spe len; vandaar de naam „diplomatenspel". Het bord, de stukken, hun loop, de wijze van spelen, alles heeft een geheel eigen karakter. Onze kampioen, de schaker dr. M Euwe, schreef den uitvinder: „Ik hoop, dat uw uitvinding, het diplomatenspel, een sclioone toekomst tegemoet gaat," en aan een liefhebber van het spel, die hem het eerst opmerkzaam er op maakte, en zijn oordeel er over vroeg, deelde dr. Euwe, na dat hij het spel bestudeerd had, mede: „Ondergetoekende is van oordeel, dat liet diplomatenspel allerlei kwaliteiten ba. zit, die andere spelen, zooals het schaak) snel, ontberen; bijv. het verrassende ele ment, dat er in gebracht wordt door den onbekenden derde, de analogie met de diplomatie, waar men ook wel met meer dan één tegenstander te doen heeft. Het is geen zuiver „Kampfspiel", in den zin, wel ken dr. Lasker er aan geeft. Toumooien zullen niet mogelijk zijn, maar daartegen over staat het voordeel, dat het door drie partijen gespeeld kan worden. Ook zwakkere spelers, die het in combinatie vermogen tegen hun medespelers moeten afleggen, kunnen door omzichtig spel suc ces hebben." Aan denzelfde schreef mr. A. Rueb. ga ruimen tijd voorzitter, zoowel van den Nederlandschen Schaakbond als van de Fédération Internationale des Echecs: „Ik heb met .genoegen kennis genomen van het diplomatenspel. Bij nadere bescliouj. wing geloof i. inderdaad, dat dit spel ge schikt is de belangstelling ia wijderen kring gaande te maken. Hiet is een spel, rijk aan interessante verwikkelingen' en voor een gezelschap van drie personen als bezig heid zeer geschikt. Met schaken is het moeilijk te vergelij ken, alleen reeds de derde persoon doet lint diplomatenspel ten eciusnrnale in strijd zijn met de opvatting als „Kampfspiel". D'och het zal in gezelschappen zijn weg wel vinden en ik wenscli den uitvinder en u dan ook gaarne veel succes met de verbreiding en propaganda van deze nieu we vinding." Na dezen lof van zoo bevoegde zijde, wordt verwacht,, dat het spel inderdaad de belangstelling van velen zal wekken. Vragen, deze rubriek betrejjende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. T- Hennepc, Diergaardesingel 96, Rotterdam. Roste zegel van 7| cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE. VERLAMMING VAN JONGE fJ,LNNEfN. In den laatsten tijd ontvang ik veel zieke kippen met verlammingsverschijnse len en brieven, waarvan ik uit een en ander overneem, waardoor""?1 lezers waarschijnlijk de ziekte wél m\ of meer herkennen kunnen. Bijv, ÏQf gende: „Vorig jaax en nu! dit jaar weer heersclit de ziekte. Dp Wit Leghorns boren het laatst van Maait, groeien'snëi en nu ze vier maanden zijn, komt tb misère weer. Ze loopten een paar da»en mank en springen met beide pooten toe- lijk. Daarna liggen ze op den grond met een heen vooruit en een naar achten® en tenslotte gaan ze dood. Ze loopen, los in het weiland. Met de overjarige is hetzelfde geval geweest. Van do zevend» zijn er maar twintig over en de rest {5 aan dezelfde verschijnselen dood gegaan. -De hokken en het voer zijn goed in orde en toch is- het een en at misère."- Een tweede schrijft: „Er zijn er al ver- scheidencn dood gegaan. Ze beginnen, met te waggelen op haar pooten en haar vleit- gels te laten hangen en dan met ver loop van een dag kunnen ze heel niet ineer loopen en liggen ze ©enige daven te gapen eer zij dood gaan," Een derde: „De ziekteverschijnselen zijn niets dan het lam worden in 'de pooten cn éten blijven ze goéd doen tot ze Jmna dood zijn." Ten vierde: „Eerst ziet men, dat de nennen beginnen to gapen, na oen dag of twee loopen zo kreupel eu spoedig "blij. ven ze liggen, om dan na eenigm tijd te sterven. Deze ziekte komt hier bij ver schillende koppels voor, bij de oene erger dan bij de andere.',, Ten slotte: „Ik zond eenige zieke kip pen uit een koppel van 40 stuks, waar van reeds meerdere exemplaren zijn gestor ven, onder verscliijnsolen van: gapen, ver mageren, verlamming." Met deze treurige bloemlezing zijn we dus al direct tamelijk goed op de hoogte van deze eigenaardige hoogst schadelijke ziekte, waarvan wo tot onzen spijt nog maar weinig weten. Ik zelf -ek al jaren lang naar een oorzaak, maar li eb" deze 'al evenmin als andere onderzoekers aan kunnen toon en- Men staat in elk opzicht voor raadselen. De eerste vraag is direct, of de ziekte besmettelijk is, en hoewel geen smetstof aangetoond is, doet toch de ziekte in haar optreden zeer veel aan een besmettelijke ziekte denken. Ik heb in den beginne, toen mijn aandacht voor het eerst op deze ziekte viel, verscheidene proeven genomen om de ziekte op gezande proefkippen over te brengen, doch ik moet zoggen, dat het mij niet gelukt is. Van ales heb ik ge probeerd en de proefkippen ingespoten en gevoerd met de organon, het bloed, zenu wen, hersenen enz. van zieke of gestor ven kippen. IHet is me echter iri geen enkel geval gelukt een proeflcip ziek te maken en toch... Laat mij nu even meer stelselmatig do ziekte bespreken. In do laatste jaren is 3e ziekte in verschillende landen der we reld opgemerkt, 0. a. 'D.uitschland, België, amerixa. Eerst het zij zienbetreffieiijk onschuldig aanzien, maar thans blijkt dat zjj zich meer en meer uitbreidt en een zeer groote schade veroorzaakt. In Ameri ka beschouwt men haar thans ais een der ernstigste ziekten van jonge hennen en oudere hennen. Zij treft ongeveer tus schen den leeftijd van vier tot veertien maanden de dieren, dus in den tijd, dat de dieren de hoogste w4ardo vertegenwoor digen. Niets is ellendiger dan dat men de kuikens na heel voel moeite en zor gen door de eerste maanden heen gekre gen heeft en ze thans groot ziet als mooie hermen, om dan te merken op oen kwa den dag, dat er een ziekte optreedt, waar aan. een groot deel te gronde gaat en waaaan men niets doen kan. Reeds in 1878 heeft men do ziekte in Amerika m het geboorteland der Rhode Island Reds, opgemerkt en van omstreeks den tijd van ongeveer 1900 herinnior Ik me nog heel goed, dat er in. de kliniek der Veeartsenijschool voel lamme kippen gebracht werden, waarvan de oorzaak daa aan schimmelig voer toegeschreven word. Vanaf 1914 dateert het stelselmatig on derzoek dezer ziekte in Amerika. Men bracht haar toen in verband met wor men of cocidien in den darm, omdat men bij zieke kippen dergelijke parasieten vaak vond en omdat bekend is, dat wormen of coccidiën in den darm tot zenuwver schijnselen aanleiding geven. Toch is mijn meening, dat de typische verlamming dor jonge hennen niet door deze parasieten veroorzaakt wordt. Meerdere onderzoekers en ik zelf ook hebben bij talrijke zieke kippen nauwkeu rig (jot darmkanaal op parasieten onder zocht, doch nooit wormen gevonden. V er scihij n s el cn. In het kort kan men deze samenvatten onder hot volgen de: Jonge kippen of hanen, togen dat zo volwassen worden, verliezen het ge bruik van hun beenen, blijven liggen: met goede eetlust, doch sterven ton slotte. Be kijken we de verschijnselen meer nauw keurig, dan zien we het volgende. De jonge dieren zijn vaak totdat ze rijp worden, zeer voorspoedig opgegroeid. 'Op zekeren dag ziet men zo veel gapen of een abnormale, onzekere gang vertoonen- Men merke dus op, dat deze ziekte met de z.s. beenzwakte der kuikens niets te maken heeft. Deze laatste ziekte treedt op bij kuikens van eenige wéken oud on is niets dan oen verschijnsel van_ Engel- -sche ziekte, die woer te genezen is door vitamine-rijk voedsel. Ook bij oocdidiosiiSj longontsteking, diarrehe, enz., treedt bij -pluimvee gauw beenzwakte op oti over het algemeen vertoont pluimvee als het ziek is, veel beenzwakte. Been zwakte is dus hij kippen een algemeen kwaaltje, net als hoofdpijn bij mcnschen en is meestal ook even onschuldig. Voortzetting in het vol gende artikel. Dr. TE RENNEPE. i

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2