buitenland. 'I Dinsdag 20 November 1928 Een onwaardigé Chatfield. 81'*' jaargang. Nt. 18967 m 'M Interc. Tel. No. 68103 en 68617. BUREAULANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN). Te!. 68103 en 68617. Postrekening No. 5311. Het groote politieke debat in den Rijksdag, Stresemann over de ontruiming van het Rijnland, ontwapening en het herstel-vraagstuk. Minister Stresemann is weer hersteld en gisteren heeft hij weer voor 't eerst in den Rijksdag gesproken. Om 3 uur 's middags ving hij zijn groote rade over de buiteniandsche politiek aan. Ilij dankte tien rijkskanselier voor de leiding der Duitsche delegatie in Genève en verklaarde dat hij niet alleen formeel,' maar wel degelijk wegens volle overeen stemming met de inzichten van den rijks-1 kanselier, do volle veranitwoon,lelijkheid voor de stappen, die Duitschland op het terrein der internationale buiteniandsche politiek, gedurende de maanden zijner ziekte gedaan heeft, kan aan vaarden- De minister behandelde daarop de drie volgende hoofdpuntende ontruiming van liet Rijnland, de beperking der bewapening, en de oplossing van het vraagstuk; der herstelbetalingen,. Nopens het eerste punt herinnerde Stresemann er aan dat Duitsch land vóór de bijeenkomst te Genève heeft aangekondigd idat het 't vraagstuk der ont ruiming ter sprake zou brengen. In het geheele buitenland wondt de be zetting \va;ri Duitsch gebied hoe langen, hoe meer beschouwd als in sclirille tegen spraak met de ontwikkeling der verzoe ningspolitiek in de laatste jaren. Wij be-; lioeven nu niet langer beducht te zijn dat eenig land de ontruiming van het Duit sche gebied als een aan dat lanid toege bracht nadeel kan beschouwen. Het was voor het Duitsche volk een groote teleurstelling dat onze eisch te Ge nève geen gehoor heeft gevonden. De op vatting van onze tegenstanders kun'nen wij niet deelen. Duitschland zal er Onverzwakt aan 'vasthouden dat het een recht op spoedige ontruiming van het bezette ge bied heeft, en het gevoelt zich in zijn reel)ten gekrenkt zoolang deze aanspraak] niet vervuld vraatt. Evenmin kunnen wij politieke tegenpre staties aanbieden om de ontruiming te verliaasten. Ten aanzien der bewering dat de Duit sche buiteniandsche politiek haar doel ge mist heeft, betoogde spr. dat hij" aan de beginselen en gevolgen der tot nu toe ge volgde politiek vast moest houden, want alleen een vasthouden ,aa!n deze politiek kan ten slotte alle rechtmatige eischen. van Duitschland bevredigen. Over het plan eener Fransch-Engelsdbe vlootovereenkomst dat wel is1 waar van do baan schijnt te zijn betoogde Stresemann dat afspraken tusschen twee betrokken landen nooit daarop mochten ui tl o op en dat zij elkaar bepaalde bewape- ningslactorert zouden waarborgen, die slechts voor die betrokkenen van het aller grootste belang zijn. Het druisoht o. i'. tegen den geest van het verdrag van Lo carno in, wanneer twee staten, die dat verdrag onderteekend hebben, onderlinge af spr aken maken. De verklaringen van de betrokken Engel sche en Franstóh'e autori teiten hebben gelukkig bewezen dat zij deze bedenkingen ook erkend hebben. De gewichtigste taaik van de Dmitsidhe buiteniandsche en finanoieele politiek is ongetwijfeld de oplossing van het vraagstuk der herstelbetalingen, "Als de commissie van deskundigen aan de bedoeling van haar instelling zal beantwoorden, dan moet zij alle eenzijdige politieke overwegingen laten varen, en zich uitsluitend laten lei den door het groobere belang vau het berstel van het economische evenwicht in Door E. PHILIPS OPPENHEIM. Geautoriseerde vertaling van Mej. EuJ. R. 18) 11 IJ „De jonge man gevoelt zich ongetwijfeld «enigszins als een indringer, meende haar vader. Zijn houding wijlst op) iaën zfeber gevoel van Eigenwaarde vim, zijn zijde. In elk geval moeten wij hem een ©ogen blik opzoeken en onzen dank betuigen." „Wacht even!" riep nu Sir Stephen. „Ziehier de tweede voorwaarde. Hij staat er op, dat u u volkomen onthoudt van elke betuiging van dankbaarheid." „Wat een onuitstaanbare jongen!" riep Monica. „Ik vermoed, dat hij te trotscli is, om dank aan te nemen." „Indien ik iu uw plaats was," ried de advocaat, „zon ik zijn voorwaarden Voor het oogenblik blindelings aanvaarden. Ik moet bekennen, dat ik zelf 'niet kan na gaan, wat zijn bedoeling is, maar wij moeten ons allen herinneren, dat wij te doen hebben met een zeer bijzondere per soonlijkheid, die geleefd heeft onder zeer bijzondere omstandigheden. Ik koester niet den minsten twijfel of op den langen duur zult u vinden, dat hij een zeer gewenschili en. vriendelijk hoofd" van de familie is. ,Jk ben bet geheel eens met Sir Ste de wereld. De vrijheid van het al of met aanvaar den der besluiten dezer commissie wordt door dit beginsel niet aangetast. Het oogen blik voor intemationatïonale onderhande lingen over de eindregeling en voor de politieke eindbesluiten der betrokken re geeringen is echter dan pas aangebroken wanneer het resultaat van het werk der deskundigen openbaar gemaakt is. De rijksregeering beperkt er zich voor- loopig toe te verklaren dat alleen clan een werkelijke oplossing gevonden zal zijn als aan de economische draagkracht van Duitschland geen geweld wordt aangedaan, en wij in staat zullen worden gestold om uit eigen middelen voor alle tijden aan onze verplichtingen te kunnen voldoen. Zoolang deze oplossing, die zich aan onze economische draagkracht moet aanpassen, niet gevonden wordt, zal altijd het gevaar blijven bestaan van een voortdurende on zekerheid in ons economisch leven en onze financiën. Aan het slot van zijn rede maakte Stre semann nog enkele opmerkingen over het pact van Kellogg, waarvan hij de betee- kenis niet wilde onderschatten, miaar waar van hij toch zeide, dat het slechts iets zou kunnen beteekenen als regeeringen en volken er iets van wilden maken. De rede van dx. Streseman, die niet zoo als verwacht werd liep over Ide verhou ding van Duitschland tot vrijwel alle andere staten, was werkelijk „kort maar krachtig". Zij duurde ongeveer 20 minu ten en hield zich vrijwel alleen bezig met de ontruiming der bezette gebieden, ont wapening en de herstelkwestie. De tame lijk scherpe uitlatingen aan het adres van de mogendheden, die hij de bezetting bei- trokken zijn, voornamelijk echter Frank rijk, werden nog onderstreept door den opvallend agressieven toon, wat kennelijk eenerzijds voortsproot uit Iden wenscli, om eens een nieuw geluid in den rijksdag te laten liooren, doch- anderzijds ten doel had de Duitsch-nationale oppositie den wind uit de zeilen te nemen. Vooral in het gedeelte van zijn rede, waarin Stresemann krachtig uiting gaf aan de ernstige ontstemming van het Duitsche volk over den hopeloozen toe stand, waarin het ontruimingsvraagstuk zich bevindt, bleek hij vrijwel den geliee- len rijksdag achter zicli te hebben. Het huis hoorde den minister zonder hem ook maar éénmaal te onderbreken en slechts met teekenen van volkomen instemming aan. Voor zijn tegenstander graaf Westarp, van de Duitsch-nationalen, ilie na Stresemann bijnat een half uur langer sprak dan hem was toegestaan, en die de van ouds be-, kende krachttermen gebruikte, zonder even wel practische wenken te geven, hoe men dan meer had kunnen bereiken, was heel wat minder belangstelling. Graaf Westarp's rede volgt hieronder be knopt Het door Stresemann in 1924 geopende vredesoffensief "heeft1 niet het gewenschte succes gehad, de politiek van Locarno heeft slechts negatieve resultaten opgeleverd. Ons vertrouwen in Engeland is niet hersteld, wij verwachten, dat het Frankrijk in het bewa peningsvraagstuk zal steunen. De tragi-comedie der ontwapeningshesipre-! kingen is geëindigd met die verklaring van Briand,_ dat Duitschland' uit het pact van Locamo geen aanspraken op vroegere ont ruiming kan afleiden1, welke bewees', dat de Locarno-politiek is mislukt. Uit dit nega- phen/ verklaarde Lord Henry. „Lieve Su san, Monica en Eustatius," ging hij voort, voor élk om de beurt buigende, „ik vind', dat, als wij Francis niet kunnen danken, wij althans elkaar kunnen feliciteeren. liet Wediiwenhuis is een zeer gerieflijke wo ning, inderdaad zoor behagelijk, en het ge bruik daarvan met 20.000 'sjaars is een zeer vorstelijke regeling. "Wij moeten onmid dellijk omzien naar een hujs in de stad'." „Ik denk wiel, dat wij erkentelijk moetenj zijn, erkende Monica, „maar ik voel geen greintje dankbaarheid." „Waarom niet?" vroeg haar vader. „Om die eene reden, dat ik er niet van houd mij te moeten ra-el-en als ©en bede laar," antwoordde zij. „Nu, ik wil liever dat men mij doet voelen als een bedelaar, dan dat ik er één ben," verklaarde haar broer met vuur. Sir Stephen keek op zijn horloge. „Mag ik verzoeken," waagde hij, „eenige haast te maken met de vervulling vjam de grillen van onztetn jongen gastheer Hij zal verwachten, dat hij bij zijn terugkomst al thans ziet, dat u, u gereedmaakt tot ver trek." ,,U heeft gelijk, volkomen gelijk!" keurde Lord Henry goed. „Mag ik vragen, wie voor Londen ien wie voor het Weduwen- huis voelt? Het minste, wat wij kunnen doen, is gevolg geven, aan de weuschen van den' jongen map." T pSïiji L- - as® Het militaire Fokfeex-vliegtuig, dat midden m Amsterdam een noodlanding moest verrichten. lieve resultaat moet onze regeering voor de toekomst de juiste consekwenties trek ken. Hoe ernstig de toestand in het bezette gebied is, wij staan met de geheele bevol king op bet staudpamt, dat een verkorting van den bezettingstijd niet mag worden ge kocht met nieuwe Duitsche langdurige be talingen. Spr. protesteert tegen de onderhandelin gen van Breitseheid en Reorg Biernhard met Briand te Genève en hij voegt er bij: Als in de toekomst de schadevergoeding met de ontruiming in verhand wordt ge bracht, moet onze regeering verklaren, dat zij bij de onderhandelingen geen belang heeft. Het standpunt van Frankrijk is on aannemelijk, de oorlogsseh uldeti der geal lieerden aan Frankrijk gaan ons niet aan. Al-s wij van de ernstige schade, ons door het dictaat van Versailles en de verdere maatregelen der Entente berokkend, de re kening opmaken, dan is onze'schuld al ge delgd. De drogredenen vani Duitschlands econondschen bloei en van het goed func- tiomieeren Van het plan-Dawes moeten uit de wereld geholpen. Duitschland kan zjn arbeiders niet eens geven wat hun toekomt en slechts tien milliard aan buitonlandsche leeningon hebben het wanbegrip doen ont staan, dat het plan-Dawes goed werkt. Der halve moeten de plaijaen inzake de z.g. commercialisatie worden verworpen. Als ar onmogelijke eischen worden gesteld, ver wachten wij voor de eerste maal een Dnitsch ,,neen!" Ten slotte betoogt spr. dat de Poolsche corridor een onhoudbare zaak is en dat het gevaar vootr het verlies van Oost Pruisen steeds grooter wordt; verder verlangt hij', dat aan de schadevergoeding^ onder hand din gen zal voorafgaan „een herroeping van de leugen der schuld) aan den oorlog". Hierna Sprak dr. Kaas Van de r.k. Cen trumpartij1, die zeide: Na de debatten der laatste dagen en na de „Panzerkreuzer sonate" van collega Wels legt men met meer zoo'n strengen maatstaf aan de begrippien „regeeringspartiji" en „op positiepartij" aan. Daaruit is het wel te ver klaren, dat de rede van den vertegenwoor diger der grootste oppositiepartij buitenge woon gematigd was. Wij denken er niet aan de onloochenbare mislukkingen en de stag natie der Duitsche buitenhmdsche politiek in den laatsten tijd als successen te willen voorstellen. De bedoeling van dit débat is, het gezag der Duitsche rijksregeering, die in de volgende weken en maanden wellicht den moe'lljksten gang sedert Versailles en Londen heeft te gaan, zoozeer te verster ken, dat, voor zoover het Duitsche parle ment er wat aan doen kan, de voorwaarden voor een bevredigend resultaat in het leven worden geroepen. Wij hebben de politiek van. dr. Strese mann tot dusver steeds volkomen zakelijk Ik geloof niet, dat ik zoo heel veel voel voor dat bal," ovterwoog Monica. „Het zou toch een jachtpartij zijn vanavond nog ergens te komen." „Wat gaat u doen, Dobelle?" vroeg lord Henry. Ik geloof, dat het 't beste is, dat ik hier blijf," luidde het sombere antwoord'. „Do jonge man drong er hoegenaamd niet op aan, maar er moet nog zeer veel wor den geregeld." „Dan stel ik voor, dat wij allen van nacht in het Wieduwenhuis blijven," op perde lord Henry. „Wij kunnen onze nieu we vooruitzichten bespreken en indien Do- belle ons nog iets te zeggen, heeft, dan kan hij morgen voor zijn voltrek eaten komen aanloopeti." Ik ben het daarmee eens," stemde Eustatius toe. „Het trekt mij wel om in de oude plaats te wonen." Sir Stephen hield de deur voor hen, open. Zij gingen allen uit Aan de andere zijde van de groote hall stond Francis to kijken naar égn dgr schilderijen. Toen hij hen hoorde naderen, keerdie hij om en zonder om zich heen te zien verdween hij in één van de verst afgelegen kamers. „Vreemd," fluisterde Monica, „maar al les wel beschouwd gaf hij de voorschrif ten." En wij zullen ons er aan houden," ver klaarde haar vader. „Wij' zujlen binnen aanvaard en wij zullen dat blijven doen. Het minderhedenvraagstuk zal bij' de as. besprekingen een groote rol Spelen. Wij' verzoeken de regeering vooral tegenover Polen in deze kwestie niet meer zoo spoe dig tot een compromis bereid te zijn als tot dusver. Bij de scliadevergoedingsonderhandeliiv gen is het door Poincaré ingenomen stand punt voor ons onaannomeliij'k. Het zou geen verbetering, maar verergering van don toe stand beteekenen. Het door dr. Wirth ge stelde beginsel moet voor de onderhandelin gen gelden; eerst brood, dan schadever goeding. Het Duilsche prestatievermogen inag niet worden afgemeten naar het Duit sche vermogen om honger te lijden Wat de ontruiming betreft; er moet aan worden herinnerd, dat Frankrijk do onder- teekemng valn het Kelloggpoct als een waar borg voor den vrede heeft gevierd Dit bo- teekent echter niéts, als men uit deze wij ziging in de betrekkingen niet de moreelo en juridische consekwenties trekt. Hadden de groote Vier geweten, dat Duitschland reeds zoo kort na den oorlog zoo krachtig aan het vredeswerk zou modearbeiden, dan had men geen 15 jaar bezetting behoeven te eischen. De bezetting van Duitschland door den Amerikaanschen dollar is een veel hetere garantie. Frankrijk moet nu toch eindelijk eens met do ontruiming begin nen, opdat een betere verhouding tot Duitschland ontstaat, die voor geheel Eu ropa van belang is. Als nu wordt getracht voor den laatsten termijn een controle- of vaststellingscoirimissie in te stellen, dan vvensclit ook hel Centrum, dat DuiLschland daarop antwoordt mei een krachtig „neen". Wij willen de oplossing van geschillen hei ver aan den Volkenbond dan aan dé don kere kamer van zulk oen commissie over laten. In de buiteniandsche,politiek geven de jongste gebeurtenissen g^enl aanleiding tot optimisme. Opvullend vooral is de po litiek van Chamberlain. Als er tusschen Engeland en Frankrijk een militaire over- eenkomst bestaat, dan beteekent dit het ein de der Locarno-politiek. Hierna werd d ezitting verdaagd tot he denmorgen 11 uur Diversen De uitsluiting in "West- Du itschland. De toestand in het gebiied van de uit sluiting is in de laatste dagen aanmerko J tijk ernstiger geworden. In enkele voor steden van Dusseklorp blijven de avinkels van levensmiddelen gedurende een aantal uren van den dag gesloten, daar do klan ten, die in deze gemeenten voornamelijk uit arbeiders bestaan, toch geen inkoo- pen kunnen doen. In de hotels te Thisscl- dorp, waar gewoonlijk de handelsreizigers logeeree, is het aantal gasten in de laatste weken sterk gedaald. belle." „Laat ons allen onze eigen valiezen, dra gen en door hot park wandelen," stekte Monica voor. „IVat een prachtige film1 „Uit hel bezit verdreven." De sombere her tog staat misschien op het terras ons na te staren." „Ik zal zeker niet wandelen," protes teerde lady Henry. „tüfet gras zal veel te nat zijn, na die laatste stortbui." Monica lachte hortend. „Wij zouden u kunnen dragen in een ziekenstoel, om te zorgen voor do laatste acte van het drama." „Ik ben veel te dik voor een zieken stoel," wierp lady Henry tegen. Zij hadden de eerste draaiing van de trap bereikt. Monica keerde zich om en wuifde met de hand naar sir Stephen. „Wij zeggen maar onzin om onze ware gevoelens te verbergen," legde zij uit „Eustatius is een auto gaan, vragen en een wagen voor onze bagage. Dit zal, alles wel beschouwd, oen meer moderne film zijn, sir Stephen." „Lady Monica." Zij leunde over de zware eiken trapleu ning en keek naar beneden. „Heeft u «enigen invloed bij' de film maatschappijen? Omdat als de twintigdui zend 'sjaars niet uitreiken, ik nu weel- wat mijn toekomstig beroep zal zijn." Finajicieeia", begon de advocaat, met Onderhandelingen uitgesteld. Naar de Vorwarts uit Dusseldorp meldt, zijn de onderhandelingen tot bijlegging van bet conflict m de West-Du it sche ijzer- industrie, Maandag op verzoek van de ver tegenwoordigers van de arbeidersorganisa ties verdaagd. Congres van de Acti on Franpaiso. Het 15de congres van de Action Fran- paise (de koningsgezinde partij) is gister avond te Parijs geopend. In dit druk be zochte congres werd het woord gevoeld door den leider van de monarclnstisdhe beweging, diie zich ten doel stelt de Repu bliek' ten val te brengen en het koning schap 'te herstellen. Een der voornaamste sprekers nas admiraal Sclnverer, die in het bijzonder felle crihek uitoefende op mannen als Briand en Herriot, die naar zijn moensug Frankrijk verraden hebben door het voeren van. een koffiehuispoli- tiek. Een ander spreker, Mary de Roux, besprak uitvoerig de kwestie van de Rijn- landbezetting. Om aan den Rijn oen na tionale politiek te kunnen voeren, zeide spreker, is, daar- de veiligheid van Frank rijk dik eistiht, een nionardhisliiséhe regee ring noodzakelijk. Er bestaat geen Rusland meer. De sovjelregeering heeft dezer dagen een aanschrijving tot de plaatselijike eu gouver- nementeele overlieden gericht, waarin deze herinnerd worden, aan het verbod, in offi- cieele stukken en documenten den naam „Rusland" te gebruiken. Ook het adjec tief „Russisch" als nation al iteitsaanriuii- ding in uitdrukkingen als „Russisch staats burger" e. d. moet avorden vermeden, en vervangen avonden door „soiyjet-burger" enz. Die reis van Hoover. Een salvo van 21 schoten werd gelost, toen de aanstaande president Hoover, ver gezeld van mevrouav Hoover, zich aan boord begaf van den kruiser Maryland voor zijn reis naar Latijnsoh Amenika. Op dezen tocht avorden 24.000 K.M. afgelegd. Hij duurt tot lialf Januari. China avordt zoem ogondh'etid. Tsjiang Kaisjek, het hoofd der natio nalistische regeeririg te Nanking, en Liang Sjoe-lsjwang, opperbevelhebber van de Chineeschio vloot, hebben besloten, dat China een moderne vloot en krachtige lcust- verdedigingsmiddden behoort te hebben'. Zij hebben besprekingen gevoerd over do marinebasis langs de zuidkust van China en hebben besloten, dat in de buurt amn Ningpo aan de kust der provincie Foekien de geschikte plaats is voor een marine basis. Zij hebben do regecring te Nan king geadviseerd, een commissie te benoe men ter bestudeering van dozo kwestie. een kwartier het huis hebben .verlaten, Do-een waarschuwend gebaar. „En ik hoop', dat u zult genieten, van uw tête a tête-diner met onzen weldoener," besloot zij. Zij was zich plotseling bewust van do donkere figuur aan don anderen kant van de hall. Hun oogen ontmootten elkaar oen oogenblik. Zij wierp luchtig een kushand. „Het spijt mij, neef Francis!" riep zij' uit. „Wij zullen allen binnen tien minuten weg zijn."- HOOFDSTUK IX. Om acht uur precies verliet Francis, hertog van Cliatftold, zijn kamer en vond, toen hij de breed© trap naar de hall af daalde, Johnson, die hem daar wachtte en sir Stephen, een bootje meer op dein achtergrond. „Het diner is gereed', uw genade, in de feestzaal," kondigde de eerste aan. „Wilt u zoo vriendelijk zijn mij" te volgen?" „Wij worden soms de slaven van ouzo bedienden," fluisterde sir - Stephen!, toen hij meeging met zijn gastheer. „Johnson, is hier meer dan een gewone bediende. Ilij is de major domo. Illjij heeft zijn eigen opvatting van wat goed of aierbeerd is. Ik stelde voor vanavond te eten in dcf kleine eetzaal, maar hij wilde er niet van weten. Ik denk, dat hij u wilde imuo- noeren." (Wordt vervolgd -1 its Uls nmï Tiff wp'ini!*1" I ~r A J J r-At -V^r"4 rW2k Dec# courant rerachijnt dagclgka, met uit- aondering Tan Zon-.en Feestdagen, Prijs per kwartaal f 2.—; franco per post t 2.50. Prfla per week15 centa. Afzon derlijke nammerB 4 centa. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentiên voor het eerstvolgend num mer moeten vóór eli uur aan het Bureau bezorgd zijn, 'a Zaterdags vóór 9 uur Een bepaalde plaats van adïertentièn wordt niet gewaarborgd. IEBAMSCHE COURANT PrÜ8 der AdverlenliïnTan 1—5 regels f 1.55; iedere regel meer I 0.30; in het Zaterdagnummer 1—5 regels 1 l.SO, iedere regel meer f O.K. KeclameB f0.75 pei regeL Incassokosten 5 elf,; posthwilaniïea 15 ets, 'Paneren van advertentitn bij abonnement ijjn aan het Bureau verkrijgbaar Dagelijks worden tegen vooruitbetaling Kleme Advertentiên opgenomen t 0 50 t/m 15 woorden, f 0 75 t/m 25 woorden. Elk woord meet 5 cent tot een inai.rautn van 30 woorden V j Vy 1 |l triI 31 s ,<SÖÏ U ujr'

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 1