Schiedamsche Courant BroExYLAm HANDELSDRUKWERK Corps diplomatique. Do nieuwbenoemde gezant van Egypte bij hot Nederlandsche liof, Sadek Wakba Pa cha, wordt tegen 20 dozer to 's-Gravea- hage verwacht. Do vrijwillige verkeerslnspcctie In Zoid-Holland De Bond vain Biodrijfsautohouders in. Ne derland schrijft in een adres aan den mi nister van waterstaat, dat de leden van den Bond, die deelnemen aan de vrijwillige vorkeersinspectie in Zuid-iBiolland, gaarne de bevoegdheid zouden verkrijgen, in uiterste instantie, tegen ernstige verkeers- fouten mabelnde weggebruikers te kunnen optreden, in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer, en dat haar bevoegdheid zich zou bunnen bepalen tot toezicht op de naleving van de bepalingen van de Motor- dn itijwioiwet en de daaruit voortvloeiende bepalingen zoodanig wor den gewijzigd, dat men kan overgaan tet bet aanstellen van onbezoldigde rijksveld wachters Imlet beperkte bevoegdheid. Het veer MoerdijkWillomsdorp. In antwoord op een adres van het be stuur van dein Centralcn Nederl. Amibte- naarsbond aan den minister van water staat betreffende het veer MoerdijkWil lomsdorp, is bericht ontvangen, dat verbe tering valn de aanlegplaats van het Mocr- dijhsche veer te Willemjsdorp in ovcrwo- ging is; dat niet kan worden toegegeven, dat de dieuslön, welke van het personeel bij dat veer verlangd wordela, te zwaar en te lang zijn (in den zonfertijd bedraagt do diensttijd ten hoogste 9 of O'/e uur per dag, in den wintertijd 8 of 8V2 uur per dag), en dat bij' het ingestelde onderzoek niet is gebleken, dat aan verlichting van de bal ton voor de haven vian Moerdijk be hoefte bestaat. Oost-Indië. HEe t fiees t van de M iinahas sa. Bandoe'ng, 11 December. De Mcnado- neiescho militairen hebben het voornomen, aan de Koningin bij gelegenheid van liet feit, dat do Mb ihassa 250 jaar onder Ne- derlandsch bewind zal zijn, een amieublo' ment aan te bieden van 'een speciaal soort ebbenhout uit de Minahassa. Zondagsarbeid ilndeNed'.- Indische havens. Batavia, 11 December. Ingesteld is een comjmissie, welker taak het is, het vraag stuk van de beperking van den Zondags- arbeid in de Nied.-Iindisclte havens in stu die te neahidn en van raad te dienenno pens de vraag, of, en zoo ja, in welke mate, zulk toen bepaling aanbeveling ver dient. Tevens m.oet zij adviseeren over de vraag, welke maatregelen dan getroffen die nen te worden. Mr. Troub naar Jndië. Prof. mr. Treub is gisteren te Plairijts waar Mf op zijin doorreis naar Indië ver toefde, ontvangen' door den heer Maginot, den Fratischen minister van. koloniën. Algemeen Ncilerlandsch Vakverbond. Het verslag over 1927 van het Alge meen NederlandsCh Vakverbond' zegt o.m., dat in economisch opzicht een' rustige ca geleidelijke ontwikkeling viel te constatoa- ren. Het (Vakverbond bleef aangesloten! biji den Ned. Werkloos'heidsraald. - Het verslag ver meldt hetgeen het Vakverbond te dezen aanzien verrichtte, deelt een en ander mede aangaande de Ned. Vereehigïng voor armenzorg en weldadigheid, de Internatio nale Vereeniging Voor socialen Vooruitgang en de doorgevoerde mechaniseerittg, waar omtrent het gegevens verschaft die moe ten leeren, dat bijl intense toepassing van de mechanisatie en rationalisatie het werk loosheidsvraagstuk onmiddellijk klemmend op. den voorgrond treedt. Voorts' herinnert het aan hetgeen gedaan is in zake het ontworpi-ziekte- en ongevallenwet, de wij ziging van de arbeidswet 1919, van de ongevallenwet 1921 en van de land- en tuinbouwongevallemvct 1922, en ten slotte aan de vergaderingen van: den Hoogon Raad van arbeid. I11 de mededeelingen aangaande het her bond wordt o.m. gezegd, dat het de tegen woordige leiding is mogen gelukken, het vertrouwen Lu de noodzakelijkheid van het voortbestaan der neutrale vakbeweging te versterken. Een overzicht wordt gegeven van de werkzaamheden van het Verbond in 1927, en de wenscli wordt uitgespro ken, dat plaatselijk 111 alle gemeenten waar meer afdcelingen bij het Verbond aange sloten organisaties bijeen zijln, den drang naar samenvoeging in bcstuurdorsibonden moge rij'pen. E10 inkomsten waren f 16.517; het saldo was f513. De balans per 31 December 1927 sluit op f2693. Op 31 December 1927 waren bijl het A- N. V. 19 organisaties aangesloten met 12.149 leden; bij liet C. N. O. P. 8 orga nisaties met 14.735 leden. STJLDS^IWWSl Verslag van den Gemeenteraad. Zitting van Maandag, 26 November, 's namiddags 2 uur. V. Algemeene beschouwingen Begrooting 1929 (Vervolg). De heer C oil Voortgaande Spr, wil niet alleen beweren, maar ook bewijzen, door de feiten te laten spre ken. Er bestaan verschillende dommissies met als doel sociale zorg. Maai- die com missies worden, al of niet opzettelijk, uit geschakeld, zoodat zij geen nuttig werk kunnen doen. B. en W. doen, alsof er geen Commissie voor Werklotozenzorg en geen Commissie voor schoolvoeding en -Meeding bestaan en dragen het werk dier commissies over aan ambtenaren; waar door de mensoken, voor wie die Com missies in het leven zijn geroepen, sterk gedupeerd worden. We zijn hier gekomen onder een soort ambtenaarsregeering. Als hier Machten over h'et werk van bepaalde hoofdambtenaren worden geuit, zijn B. eu W. dadelijk bereid deze ambtenaren te verdedigen. In het bizonder betreft dit de directeuren van B. A. en Arbeidsbeurs. De heer Van Velzen heeft kort geleden zijn verwondering uitgesproken, dat hij het ad vies van een technisch ambtenaar had te volgen, maar de heer Van Vel zon; vindt het de meest gewone zaak van de wereld de adviezen van andere ambtenaren wel te volgen. Spr. heeft do noodzakelijkheid bepleit van het stichten liier ter stede van een Bureau voor rechtsbijstand. Men weet ge woonlijk wel van te voren, wat men te hooren zal krijgen. B. en IW-. vonden het stichten van zoo'n Bureau niet noodig. Er zijn hier dergelijke bureaux van de vakcentrales, zeggen B. en W. en boven dien in Rotterdam is zoo'n bureau. B. cn W. waren zeker vergeten dat ze nog onlangs hebben geadviseerd een door dat bureau gevraagd subsidie niet toe te kennen. Of staan B. en W. op het standpunt, dat stadgeuooten wel gebruik van dat bureau kunnen maken, maar dat van gemeente wege geen subsidie behoeft te worden ver strekt? Toen hier over die aanvrage werd gesproken, heeft de heer Wiekenkamp mee gedeeld, daf ieder gebruik kon maken van het rechtskundig bureau van den Prot. Ch'r. Bestuurdersbond. Naar aanleiding van die 'mededecling beeft spr. menschen, die hulp- noodig hadden, naar dat bureau verwe zen, en nu is het opvallend, dat mr. Kok, de leider van liet bureau, bedoelde personen heeft gezegd: Jullie kunnen in Rottendam terecht. Hieruit blijkt dus, dat B. en iW. de zaak van dien rechtskun digen bijstand hier ter stede wat al te lichtvaardig hebben bekeken. Voor de zooveelste maal zal spr. nog iets zeggen over de schoolvoeding van de leer plichtige jeugd. Als in prmolpe hulpverlee ning is aanvaard, door het verstreMien van Mompjes en kousjes, is het toch moei lijk met die hulpverleening te stoppen, als men a air de' knietjes van de kinde ren is gekomen. Als de kinderen met hun billetjes door hun broek steken, is dat minder erg, dan gaten in de kousen? En als de kinderen een hongerige maag heb ben, is dat ook minder erg? Dat er een groote behoefte is aan hulp, blijkt wel uit het Jaarverslag 1927, want er zijn in dat jaar 2504 paren klompen en 949 paren kousen verstrekt aan kinde ren uit totaal 407 gezinnen. In Schiedam heerscht onder de arbeidersMasse nog een slechte economische toestand, en daaxom moest ook iets worden gedaan aan de ver strekking van warm voedsel aan school kinderen, die dat noodig hebben. Op de begrooting was een post van f5000 uit getrokken voor schoolvoeding en -Mee. ding, maar de ambtenaar van het B. A., die volgens B. en >W, zoo bizonder ge schikt is voor dit werk, heeft kans ge zien om maar f3000 uit tejgeven en f2000 over te houden. En bij die f3000, die uit gegeven is,' is* nog f900 voor salarissen en administratiekosten besteed. Het zou heel verstandig zijn dat werk niet op te dragen aan zeer dure ambtenaren, maar de commissie, wier taak het is, aan het werk te zetten, zooals dat in andere plaat sen, o. a. te VLaardingen en Delft ge beurt. In Rotterdam heeft men ze'.fs een aparte afdeeling voor'dezen tak van'dienst in het leven geroepen. Als inen zich, zoo- afs de heer Hoogendam, door zijn begin selen laat leiden, is liet heel gemakke lijk 0111 te zeggen: de ouders in de eer- sto plaats moeten voor hun kinderen zorgen, maar dan moet men ook maat regelen nemen, dat de ouders dat kun nen doen. Als men zelf heel gemakke lijk voor zijn kinderen kan zorgen, is het wel heel eenvoudig om te zeggen, dat een ander dat ook maar dan moet. Spr. heeft een motie opgesteld om den raad zich te laten uitspreken over de kwestie van de schoolvoeding en -Mee ding en spr. hoopt, dat de politieke groe pen in den raad zich ernstig zullen heb ben beraden, als straks de motie bij het betreffende punt aan de orde wordt gesteld. Wat de afwijzing van leerlingen voor school G2 betreft, merken B. en W. op, dat alleen kinderen tot deze school wor den toegelaten, die bestemd zijn om later het onderwijs aan II. B. S. of gymnasium te volgen. Staan B. en W. op hot stand punt, dat alleen kinderen van beter gesi tueerden tot school G 2 mogen worden toegelaten? Dan hebben we lriier te doen met een standenschooltje en het is spr. niet bekend, dat er ook standen op het gebied van het openbaar onderwijsin bet ■leven zijn geroepen. Wat de verkeersproblemen betreft, meent spr., dat de toestand op den Rotterdam- schen dijk sen klein tikje aan d.en ge vaarlijken kant is. Hij is zelfs onhoud baar. We moeten voorts niet alleen kij'- -ken naar den Vlaardingerdijk, even voor den tol, maar ook naar den toestand bij bet begin van dien dijk. De geheele weg eigenlijk van Rotteram naar Vlaardingen eischt dringend verbetering. Bij G. Wi wordt veel te veel getreuzeld. Rotterdam beeft reeds stappen gedaan om de moeilijkheden, op den Rotterdamschen dijk op te tos sen. De toestand wordt nu straks zoo, dat men, komende van Rotterdam; een prach tiger), brceden weg zal kunnen berijden, maar kom't men over de grens van Schie dam, dan loopt men in een trechter of komt op de vuilnisbelt terecht. Als we in staat waren onzen plicht te doen, dan hadden nu reeds maatregelen getroffen moe ten zijn om verbeteringen aan te bren gen. Maar zoo gaat liet hier in Sdhfe- dam altijd. Nu er aan de Wilhelminahaven geen stukje grond meer vrij. is, gaan we er over denken, die haven uit te brei den eu zal de put aan den Rotterdamschen dijk worden volgegooid. Spr. gelooft, dat we op die manier altijd achteraan zul len komen. Nu de woningdienst. We hebben 120 krotwoningen onbewoonbaar verklaard, zeg gen B. en W. en dat is toch geen be wijs van conservatief' beleid. Zelfs de heer Duikelaar heeft gemeend dat argument te moeten aannemen. In de practijk heeft die onbewoonbaarverklaring voor de volks gezondheid weinig te beteekenen. De heer Van Velzen heeft meegedeeld, dat liij per soonlijk in het Heerenpad was wezen Mj- ken. Ook spr. is daar een kijkje gaan nemen en begrijpt nu pas, waarom de heer Vau Velzen in den raad niet over de woningen, maar over do bewoners heeft gepraat. De lieer Van Velzen zal diit stand punt innemen, dat die woningen practisah' het meest gescliikt zijn voor menscihen, dio aan vallende ziekte lijden, want waar je in die woningen ook staat omval len kan je nooitl Spr. is bij zijn bezoe ken aan het Heerenpad ook' terecht geko men bij de weduwe, waarvan de heer Van Velzen sprak. Do heer mr. Van Velzen: En* is u toen omgevallen? De heer Collé: Neen, ik heb me vast gehouden aan een stoel 1 Abonneert U op de H. A. M. ROELANTS met WekeBfksch. Sportbijvoegsel en Kinderblad Lmq* Hmvxu 141. Telef. 68103 en 68617 DE UITBREIDING VAN HET CHEMISCH LABORATORIUM TE GRONINGEN. In tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten is de nieuwe vleugel van het chemisch laboratorium aan den Bloerjisingel officieel in gebruik genomen. Rechts op de foto ziet men den aangebouwden vleugel. Lange Haven 141 - Schiedam. in kleine en groote oplagen. Parijs heeft thans haar „koningin van de parapluis" gekozen. Het negentienjarige verkoopstertje Yvonne Brodin werd de „gelukkige". De „koningin" onder een parapluis uit het jaar 1820, in de hand het jongste mode-regenscherm. J. VORSTMAN, oud-inspecteur van den ge neeskundigen dienst bij de Kon. Marine, is in het Zuiden van Frankrijk overleden. DE EUROPEESCHE SCHOONHEIDSKONINGINNEN. De mededingsters van het schoonheidsconcours zijn thans in-Amerika aangekomen. V. n. r.: Josane Virei (Parijs), Angela Joyce (Engeland), Natli Barr (Rusland), Jeannette Gaubert (Frankrijk), Nita Smolinski (Poten), Jacl ie Cobra (Spanje) en Joy Ashley (Engeland). - Or. F. BUCHNER, conservator aan de Rijksuniver- siteitsbibli itheek te Leiden, is op "H-jarigen leeftijd overleden. MOEDERLIEFDE. Beschermend legt zij haar machtigen klauw op haar welp. Al is zij overigens ook niet zeer zachtaardig van gemoed, „de stem des bloeds", verloochent zich bij haar evenmin ais bij de menschenmoeder. Allied, Cwraat (2de blad) vaiiPomlcrilag 13 Dcc, 1028,

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 5