Badio-Pr@gr&mma's, Dia weduwe heeft nog al wat kinderen en kleinkinderen, lk heb haar gevraagd, lioe ze liet Zondags wel maakt, als, zoo als do gewoonte is, de kindoren en klein kinderen op bezoek komen. „Och," was het antwoord, „we doen het maar net als by het B. A. in het Broersveld; één voor één binnen komen!" Spr. is ook aan het meten gegaan en heelt geconstateerd, dat die woningen daar 2.SÖ M. hoog en 2,55 hij 3 M. lang en breed zijn over den grootsten afstand gemeten. De schoorsteen en het portaal gaan dus nog van die ruimte af. Die woningen zijn dan ook niet meer dan hondenhokken en het is spr. een raad sel, dat de heer Yan Velzen, die zijn taak als wethouder van den woningdienst toch ernstig moet opvatten, het behoud van die huisjes nog lieeft kunnen be pleiten. Ze zijn bovendien nog zoo nat, dat het water langs do wanden van de bedstede sijpelt. Voor die krotten wordt 11.S0 huur betaald. De heer Yan Velzen had beter gedaan 't advies van den direc teur vair den Woningdienst te volgen en ook deze woningen onbewoonbaar moe ten laten verklaren. Er zijn woningen afgekeurd, die veel beter zijn dan deze. Waarom beeft de heer Van Velzen daar nooit over gesproken Het is toch logisch, dat eerst de aller slechtste worden opgeruimd'? Maar in die richting is niet gewerkt door Woning dienst. Spr. is ook geweest Broersveld 629. Deze woning is goed droog, 2.63 M. hoog en 4.10 bij 3.37 M. long en breed. Dde aan het Heerenpad zijn dus veel kleiner, maar werden niet onbewoonbaar verklaard, ter wijl dat wel het geval is met Broers veld 629. Is hier wel sprake van het vol gen van een bepaalde'lijn? Spr. heeft nog andere woningen in het Broersveld bezocht, die niet eens op de lijst van ai te keuren woningen stonden, en die waren 2.70 M. hoog en 3.bij 3.35 M. De W. C. was in gemeenschappelijk ge bruik b'j alle bewoners van het hofje. Voor e woningen moet nog 200 centen huur betaald worden en bovendien wor den z,e haast weggedragen door het onge dierte. Op een hofje aan het Oude Kerkhof vindt men woningen van 2.70 M. .hoog en 3.bij 3.73 M. De W. C. is op zolder! Het betreft hier z.g. rugwoningen, dus woningen, die aan de achterzijde tegen elkaar zijn gebouwd. Dat soort woningen laat men staan, terwijl die aan het Broers veld, die grooter en niet zoo slecht zijn. ontruimd moeten worden. In de St Pitersteeg vindt men allemaal krotwoningen. De raad besluit daarvan één pandje onbewoonbaar te verklaren, dat echter lang niet het slechtste is. Het be vat nog twee vertrekken, een van 3.30 bij 3.50 M., dat als kamer en een van 2.45 bij 3.25 M., dat als keuken gebruikt wordt. Waarom, is juist dat ééue pandje er tusschen uitgepikt? Het lijkt wed wat op een loterij i Misschien heeft men in de Commissie voor den Woningdienst den heer v. d. Tempel wed laten trekken, welke woningen onbewoonbaar zouden worden verklaard. Van eenig systeem is spr. al thans niets gebleken. En spr. wil hier zijn vraag in de sectie gesteld, nog wel eens herhalen, of in de Commissie voor den Woningdienst het huiseigenaren-element niet te sterk vertegenwoordigd is. Het is niet de bedoeling om te beweren, dat de heer v. d. Tempel in de Commissie vooi den Woningdienst zit om zijn persoon- iijke belangen te behartigen, maar wel is het een feit, dat die commissie remmend werkt. Het Maashofje, dat vannacht is ondergdoopen, behoorde tot de 180 wo ningen, die op de voorloopge lijst stonden, maar door het actief optreden yan de Commissie voor den "Woningdienst zijn be- doelde woningen weer daarvan afgevoerd. De natuurelementen zullen waarschijnlijk tot den heer Van Velzen beter spreken en het is te hopen, dat de autoriteiten nu zullen inzien, dat het afvoeren van de lijst van het Maashoffje fout is ge weest. De heer Broek heeft gezegd: Er zijn nu -woningen genoeg en nu moeten we de slechte woningen maar opruimen. Dat is prachtig, maar men moet maare ens voor- rekenen, hoe een hoofd van een gezin, dat zoo gelukkig is op een glasfabriek .te werken, als ongeschoolde arbeider op een scheepswerf, of op de Asbestfabriek werkt, of onder bescherming staat van het B. A., of los werkman is, een goede -woning kan huren van een loon van f20 f25. En tot deze categorieën behooren honderden hoofden van gezinnen. Hoe ter wereld is het mogelijk met zoo'n weekloon een gezin met een aantal km- -deren te onderhouden en dan nog een huur van f5 a f6 te betalen? Woningen van f 5 huur per week zijn bovendien -bijna niet te vinden. Als de raad ernstig wil werken aan het opruimen van krot woningen, zal hij wat anders moeten doen .dan tot nu toe. We moeten niet de rich ting inslaan van den heer Van Dorp, die een aantal mensehen een eigen huisje wil bezorgen. Beter is het van gemeentewege woningen tegen een matigen huurprijs be schikbaar te stellen. De heer Hinkelaar heeft hier voorgerekend, hoe enorm de gemeente verdient op den verkochten grond. Laat de gemeente eenige honderden wo ningen tegelp: bonwen en die 'verhuren voor f 2,50 a f3 per week. Spr. heeft zich in verbinding gesteld met een des kundige, die de verzekering gaf, dat het mogelijk is in die richting iets te doen. De onbewoonbaarverldaring van 120 wo ningen heeft voor enkelen eenige practi- sche beteekenis, maar het meerendeel van de bewoners, die nu hun huis moeten verlaten, zullen weer in andere krot woningen 'terecht komen, die in vele ge vallen nog minder zullen, zijn dan waar uit ze nu verdreven worden. Spr.wil er sterk op aandringen alle krotwoningen op te ruimen. IDiie onbewoon- baarverklaring van 120 woningen moet geen gebaar alleen zijn; maar er- moet iets gebeuren ook. Spr. zal nog geen voor stel indienen in dien zin, maar wil eerst afwachten, hoe de wethouder van den Woningdienst op do gemaakte opmerkin gen reageert. Spr. vraagt zich wel eens af, hoe het mogelijk is zooveel onzin over het werk- loozonvraagstuk te vertellen, als door som mige hooren gebeurt. Hei is zoo gemakkelijk de werkloozen te veroordeelcn, als men zelf een goeie positie heeft,- als men door zijn politieke relaties een gemeonte- belrekkmg machtig wordt of met een auto-tjo ergens wordt binnengereden, dan kan men gemakkelijk smalend spreken over die „kringetjes-spugers". De straf zon wol wat hard zijn, maar misschien was het toch niet kwaad, a'.s die nteuschcn ook eens op de keien werden gesmoten, b.v. door do invoering van moderne ma chines of iets dergelijks. Als men zelf werkloos is, oordeelt uren wol anders over het werkloozen vraagstuk Men zo! er nooit in slagen do werkloos- hek! geheel te doen verdwijnen. Durtsah- land, dat technisch zoo hoog ontwikkeld Is, telt niet minder dan niiüioen werk loozen. Dan is het toch niet vreemd, dat Schiedam er enkele honderden heeft? Vol gens B. en W. neemt het aantal werkloo zen hier geleidelijk af, maar de heer Din- kelaar heeft er niet opgelet, dat B. en W. njet spreken over lut aantal werk zoekenden, doch over het aantal steun- trekkenden. Er wordt zooveel uitgekeerd, redeneeren B. en V'., dus zijn er zooveel werkloozen. Men heeft een aantal werk loozen van het rootrjaar naar een strai- kollonie gezonden, en van andere steuu- trekkenden heeft men eenige malen 10 pet. van hun uitkomng ingehouden, ter vooikoming van kapitaalvorming in de ge zinnen van die werkloozen. Radicaal zou geweest zijn heelemaal geen steun meer fe verleen en. Dan zouden er ook, in het stelsel van B. en W. althans, geen werk loozen meer zijn. Het af wen telingssy s teem van het rijk is zonder meer ook door den raad geaccep teerd. De heer De Bruin: U zegt: de ge- heele raad!? De heer Collé: Ja, de geheele raad. maar een scherpzinnig man a's de wet houder vo-or sociale aangelegenheden is, zal toch wel begrijpen, dat, indien wij op die houding critiek uitoefenen, wij ons niet tgj de houding van den raad kunnen aansluiten. De woordvoerder van de soc.- dem. fractie heeft echter geen woord van critiek over de houding van B. en W. en den raad laten hooren. De heer Hoogendam heeft betoogd, dat door werkverschaffing, door het leveren van productieven arbeid, het moreel der betrokkenen wordt gesteund, maar deze werkverschaffing is niet te beschouwen als een ernstige poging. Den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw kan dank gebracht worden voor zijn voortvarend heid .in zake de werkverschaffing, maar spr. beschouwt die werkverschaffing in Drente als een strafkolonie. De arbeids voorwaarden zijn zoodanig geregeld, dat zoo spoedig mogelijk een" zoo groot mo gelijk aantal tewerkges telden zal wegloo- pen. De heer Swartjes: De loonen op het E ener veld verdiend, zijn toch goed! De heer Collé: U moest daar zelf maar eens van moeten leven De heer mr, Van Velzen: De heer Swartjes heeft er voor gezorgd, dat hij dat niet behoeft te doen. De heer Collé: Zeker! Maar als de arbeiders, die nu naar het Eeaerveld gaan, zoo'n dikke boterham hadden als de hee- ren yan Velzen en Swartjes, zouden ze niet naar de werkverschaffing gaan. Als de heer Swartjes let op de gemiddelde loonen, die op het Eenerveld worden ver diend, zal zelfs de heer Swartjes, die als spr zich niet vergist door de de R. K. werklieden hier is gebracht, niet kunnen volhouden, dat die voldoende zijn. Men heeft een groot aantal werk loozen bij den kraag gepakt en die naar het JEenerveld gezonden; vooral zij, die wel eens critiek deden hooren, kwamen daarvoor het eerst in aanmerking. Er werd niet gekeken, of iemand werMoos was, maar of hij steun trok. Hoofden van ge zinnen, waarin kinderen iets verdienen, kwamen niet in aanmerking; men moest steuntrekkend en hebben. Is het Chr. ge weten van de heeren, die verkondigen, dat zij zich laten leiden door hun Chr. beginselen, wel heelemaal gerist? Wie is teruggeroepen van het Eener veld? Was dat een opruier, of was hij niet geschikt voor het werk, of was hem misschien een baantje bij de gemeente toegezegd Spr. zou daaromtrent gaarne een nadere mededeeling hebben. Er zijn een paar menschea ontslagen, orn bizou- dere redenen, maar daarover behoeft men zich niet te verwonderen. Dat gebeurt op de fabriek ook wel. Als men maar niet overal genoegen mee neemt, ga je er op de fabriek uit en dat zelfde is ook bij de werkverschaffing geschied. In het sectieverslag wordt gesproken over de samenwerking tusschen het B. A. en de Arbeidsbeurs, B. en W. vatten die kwestie betrekkelijk licht op. De Arbeids beurs heeft tot taak om bemiddelend op te treden tusschen werkgever en werk. nemer, maar het is fout, als de arbeids beurs niet alleen arbeklsbemiddelend op treedt, maar ook arbeidsdwang toepast. Het gevolg van die innige samenwerking tus schen Arbeidsbeurs en B. A. is, dat be paalde werklieden naar een bepaalden werkgever worden gezonden en als zich met dien werkgever een conflict voor doet, krijgt de arbeider te hooren: ills het je niet bevalt, ga je maar weer weg! Het meest smerige werk wordt aan Schiedam- scbe arbeiders opgedragen en ais een ar beider dat zou durven weigeren, wordt hij zwaar gestraft door onze ambtenaren. Oin eep voorbeeld te,noemen: Een werklooze kreeg f6 uitkeering per week. Hij werd naar Rotterdam gezonden om daar te gaan werken. Toen hij dat een paar dagen had gedaan, weigerde hij een haiven dag te werken, echter niet met de bedoeling om dien arbeid definitief te weigeren; dien wilde hij later verrichten. Omdat bij dat durfde te doen, werd de man niet alleen van verderen steun uitgesloten, maar bo vendien werd hij gestraft met oen half jaar niet meer in de Rottcrdamsche haven to mogen werken. Kiel alleen wertl hom dus zijn steun, maar ook voor geiuimcn tijd werk onthouden. De ambtenaren krui pen, als men met hen gaat praten, weg ach ter de werkgevers. Later, als ze met het geval verlegen raken, zeggen zo: „Je zoekt ook niet hard naar werk!" Aan hen is gevraagd door eenige werkloozenIloe komt het, dat wij nooit in aanmerking komen voor werk bij Wilton of aan de Scheepsbouw Mij. Nieuwe Waterweg? Het antwoord luidde: Wij kunnen er toch niets aan doen, dat do werkgevers jullie niet willen hebben? Maar dat hadden die ambtenaren zélf maar bedacht als oon reden Desniettegenstaande of juist daar om worden de betrokken arbeiders dan maar geplaatst op do lijst van de werk- schuwen. De beer Duikelaar moet zijn aan dacht maar eens wijden aan de wijze, waarop met sommige warkJaozm wordt omgesprongen; dat overschrijdt werkelijk de gienzen van het menscbolijke. Er be staat een vast systeem van bevoorrech ting van brave jongens. Maar er zijn ook nog arbeiders, die niet het karakter heb ben van een schoothonje, die integendeel een fier karakter bezitten en votfr hun rechten durven op te komen. Die worden evenwol door de ambtenaren gestraft. Vroeger is wel eens gezegd: Er zijn geen klachten en als die er zijn, moet men zich wonden tot de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs. Maar die conunis sie vergadert practised nooit! In het Jaar verslag 1927 -wordt gezegd, dat de oom missie in dat jaar 3 maal bijeen kwam en daarbij was nog één gezellige bijeenkomst en een andere diende om liet jaarverslag vast te stellen Die commissie moest wat meer toezicht uitoefenen. I)e ambtenaren weten drommels goed de arbcjclersvertegenwoordigers in die com missie te vrind te houden. Het is wel op vallend Als men bereid is alles te slikken, kiijgt men wel eens werk. Dat betreft niet alleen rechtscbe arbeiders, maar ook modern georganiseerden! De Voorzitter: Dat is een insinuatie. De heer Collé: Ik weet, dat u als mensch ver boven dergelijke practijkeir ver heven is, maar wat ik beweerd heb, kan ik met bewijzen staven. De Voorzitter verdaagt de vergade ring tot 's avonds 8 uur. Kunst en Wetenschap. Een onderscheiding voor dr. *r. LoUy- Ie Academie der geneeskunde te Parijs heeft den twee-jaarlijkscheii Jules-Brault- prijs voor het beste oorspronkelijke werk over exotische pathologie toegekend aan onzen landgenoot dr. G. Lotsy te Kairo voor dieais boek Le diagnostic radiographi- que de la bilharziose. Kerk en ScIiooL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw Weerdinge ds. S. Go- verts te Oldebroek; te Schalkwijk!, ds. J. C. G. Gobius du Sart te Wijk bij Hens- den.; te Zeist (vacature-ds. Bouthoorn) ds. F. G. Haspers te Noordwijk aan Zee; te Heino (toez.) ds. E. Pot te Opende. Aangenomen naar Ten Boer (Grom.) Ch. de Beus, candidaat te Wassenaar; naar Hardenberg ds. W. Tb. Hoek te Wade- noyen. Bedankt voor Haskerhcrne ds. J. Wl Biankert te St. Oedenrode. Gerei Kerken. Bedankt voor IJlst ds. W. Tom te "Warns; voer Gouda ds. J. A, Scbeps te Bol nes. Bedankt voor Heemstede, ds. P. C. de Bruyn, te Apeldoorn. Evang. Lutli. Kerk. Beroepen te Deventer ds. G. J. Duyven- dak te Bussum. Gemengd Nieuws. Vleeschvergiftiging. In de gemeente Alphen aan den Rijm en omgeving zijn dezer dagen eenige ziekte gevallen voorgekomen, welke aan vleesch vergiftiging deden denken. Thans is ge bleken, dat al deze ziektegevallen moeten worden toegeschreven aan gebruik van vleesch van een varken, dat iu de ge meente Alpben aan den Rijn clandestien is geslacht. De huishoudster die verdiueen. Een bewoner van de Groen van Prinste- rerstraat te Amsterdam bad een huishoud ster, die zijn gelden naar hij althans meende goed beheerde. Zij zou wel effecten voor hem koopen, die een goede belegging zouden blijken. Etjif gaf baar vol vertrouwen f 2750 voor de transacties. Daarna verdween de huishoudster. Zij nam het geld mee en liet geen aandeden achter. De benadeelde heeft aangifte ge daan van liet geval bij de politie. Waar de huishoudster zit is een raadsel. Het vergaan van de „Ondine". |Hjet onderzoek, ingesteld door een col lega van Frainscbe en Grieksche rechte ré betreffende het oordeel van den Neder- landschem rechter, ten einde de verantwoor delijkheid vast te stellen in zake do aan varing der „Oindine", heeft uitgewezen, dat den Griekschela kapitein geen schuld treft en dat hij zijn geheeien 'plicht heeft gedaan. Sneeuw in België. Dinsdag en ook gisteren is in nagenoeg geheel België véél sneeuw gevallen. Te Brussel ligt hot op somimige plaatsen wel 30 centimeter hoog. In de Ardennen, waar het de vorige» week roods gesneeuwd heeft, bereikte de "dikte van do sneeuwlaag 75 c.M. 1 M. lil let verkeer ondervindt in enkele streken van het land heel wat hin der van dezen sneeuwval. De koude der vorigo dagen is echter lreel wat afgenomen. De marconist van de Vestris geëerd. Do Veteran Wireless Operators Associa tion, de bekende Amerikaanscho Voreoni- ging van Schcepsmai'conisten, beeft mee gedeeld, dat een fonds zal worden ge vormd ten behoeve vair de nagelaten be trekkingen van don op zulk een tragische wijze omgekomen chef-marconist van het stoomschip „Vestris", Michael O'Loughlin. Hoewel het nog niet officieel vaststaat, is het toch waarschijnlijk, dat de inaaimj van 0'LougliHn, zal worden toegevoegd aan de naroem van de andere radio-helden, die hun leven lieten op zee, en op een gedenk plaat in Battery-Park te New York zijh vennteld. De Amerikaanscho marconisten prijzen unaniem de houding van O'Loughlin en zijtr van incoming, dat hoofdzakelijk aan hem| de redding van een groot gedeelte der passagiers te danken is geweest. Tot het laatste moment was hij' op zijtr post, eerst mot den gewonen zender, la- tor miet den inoodzender, signalen uitzen dend. welke het mogelijk maakten, om pogingen tot redding te doen. De Marconisten van do kuststatïons ver klaarden, dat zij getroffen waren door de kalme wijze, waarop O'Loughlin de nood seinen had uitgezonden. Tot op liet o<ogen blik, dat de „Vestris" in do diepte ver dween, werden de noodtoekens nog zwak door enkele Amerikaanscho kuststatious vernomiein. De chef-marconist van hot ongelukkige schip stierf dus als oen held nnet don morsesleutel in zijn hand De levende doode. Een dezer dagen werd de markthal in de Lin denstra sse te Berlijn opgeschrikt door de verschijning van een man,, "dien men reeds meer dan drie jaren dood waande. Het, was de 59-jarige btoemerikoopman Otto During, die onder zijn vroegere col lega's in levenden lijve verscheen. Onder een grooten toeloop van belang stellenden vertelde DörLng, wat er met hem gebeurd was. Eenige jaren geleden was hij in geL delijke moeilijkheden gekomenhij zag geen kans om er zich uit te redden, en besloot op gen nacht stilletjes weg te gaan, zonder zijn vrouw of wie ook te zeggen, waarheen. Hij Dok de wijde wereld in en kwam in -Mecklenburg, waar hij een plaats vond ats tuinman. Het ging hem niet slecht; nu was hij tijdelijk terug te Berlijn. In de eerste dagen van Döring's verdwij. ning werd in liet Gmmewaid een man ge. vonden, die zicJi opgehangen had. Men wist niet wie het was; de politie nam een foto van het lijk, waarin sommigen Boring herkenden. Men begroef den doode op het „Sèlbstmörder Friedbof". En nu drie jaar later verschijnt deze doode, die onder den naam van Otto Dining werd begraven, op de markt. Vast stond, dat de levende Boring is. Wie is echter degene, die drie jaar ge leden op bet „Selbstmörder Friedbof" be graven werd'? Faillissementen. U itgespr oken: Rotterdam, 7 December. A ,C. Ouwejan, schoenmaker te Rotterdam, Cur. mr. J. Dutilh; rechtar-comim. Mr. M. Franken. J. B. vau Tol, hotelhouder te Hoek van Holland. Cux. anr. L. K,. E- vair F.xck; re ch ter-c omm. als voren. |HL Beerman, slager, thans zonder beroep, won einde te Rotterdam). Cur. mr. A. Fon tein; recbter-comm. als voren. M. Downelnd, wijkverpleegster te Mid- delharnis. Cur. mr. A. Zaayer, Dirksla'nd; recbter-comm. als voren. B.otterdam, 10 December. J. S. van Es, automonteur, te Rotterdam. Rechter-oom. int. M .Franken; curator mr. G. L, Willin- ge Gratama. Vrijdag, 14 December. Hilversum, 1071 M. 1010.15 uur. Morgenwijding. 12.152 u. Lunchmjuziek door het Boris Lansky-Trio. 2.052.45 u. Uitzending voor scholen. 44.30 u. Half uurtje voor de Huisvrouw, door dr. II V. Aken Jr. 5.306 u. Radiopraatje. 67.15 u. Concert door het Boris Lensky-TYio. 7.157.45 u. Lezing vanwege het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart. 8.058.50 u. Pianoconcert door Elsa Noltbelnius nnet begel. van Thea Diepanbroek. 8.509.35 u. Nutslezing door mr M. Levemhach: Huidige verhoudingen in de V. S. 9.35 10.30 u. Populair Concert door het Omroep orkest, 10*30 uur. Persberichten 10.35 11.45 uur. Dansmuziek. Huizen, 340.9 M. Na 6 ,u. 1852 M. 12.301.30 u. Concert door 'tK.R O.-Trio. 34 uur. Vrouwenuurtje door Mej. Do Twaalfhoven. K.R.O. 4—5 u. N.C.R.V. Gra- mofoommuziek. 56.45 u. Concert N.CIR.V. Ned. Vocaal Ensemble, dir. J. H. Melissen. 77.30 u. K.R.O. Paéd agogie door. dr. J. v. Dael. 7.35 u. V.P.R.O. Spr.: ds.. J. v. Dorp: Oude Testafaent (9), Ds. G. v. Duyl: Do levensbeschouwing van Paulus. G. v. 't SantJonssoin, sopraan. T. Godtiard Lingbeek,, sopraan. C. Castdndijk, mezzo sopraan. S. Gesterkamp, mezzo sopraan. J. v. d. Rosierev. Emmerik, alt. II. Schouwman, piano.' Schub ert-cy clus. Davefl.try, 1562 M. 10.35 u, Kerk- dienst, 11.20 u. Gramofoomnuziek. 12.20®. Sonalcncouclert (viool, piano). 12.50 u. Or gelconcert, 1.20 u. Orkestconcert. 2.50 u Lezing. 3.15 u. Muziek. 3 20 u. Lezing з.40 u. Muziek. 3.45 u. Lezing. 4 u. Mu,- ziek. 4.05 u. School-concert 4 50 u. Orbest- conccrt. 5.35 u. Kinderuurtje, 6 20 u. Taai- lezing. 6.35 u. Nieuwsberichten. 6.50 uur. Muziek. 7.05 u. Sclrubiert-liedereu' voor ba riton. 7.20 u. Bioscooppraatje. 7.35 u. Mn ziek. 7.45 u. Lezing. 8 05 u. „De Roosters concert Party". Vroolijke avond. 8.20 uur. Symjpkonieconciert, o. 1. v. F. v Iloesslin, Wagner en Beelhovennnuziek. 10.20 uur. Nieuwsberichten. 10.25 u. Lozing. 10 40 u. Plantageliedjos. Koor. O. Kavann, alt. S. Robertson, bas. 11.05 uur. Eian verrassing, 11.20—12.20 u. Dansmuziek. Parijs, „Radio-Paris", 1750 Meter. 12.502.10 u. Orkestcondert. 4.05—5.05 u. Orkestconcert. S.5011.20 u. Concert Sym- pihoniemuziek. Daarna pie Entfuhrung a. d. Serail", Mozart. L a n g e n b e r g, 469 M. 11.30 u. Me chanische muziek. 12.251.50 u. Orkest- concert. 3.504.35 u, KcrstmUziek eu -ge- dichten. 5.055.50 u. Orkesteoncert. 7.20 8.15 u. Concert. Klein Werag-orkest. 8.20 „Hatcni und Salcika. F. Castedlo-Ha,- tem. Daarna concert. Königswusterhausen 1250 M. en 1680 M. 11.204.20 u. Lezingen en les sen. 4.20—5.20 u. Orkestcdnclert. 5.20— 7.05 u. Lezingen en lessen. 7.20 u Ivamter- mflziek. S.20 u. Lozing: Soziale Weltrei- sen. S.50 u. Mandolineconcert Hl am burg, 395 M. 3.35 u. Orkesteon cert. 5.20 u. Orkesteoncert. 6 20 u. Or kesteoncert. 7.20 u. „Marionkind", kerst spel in 5 bedrijven van iHausrnann. 9.05 u. Symphonieconcert. Brussel, 509 M. 5.20 u. Orkestcon cert. 6.50 u. Trioeonoort. 7 20 u. Gram!» foonmuziek. 8.35 u. Orkesteoncert. 8.55— 10.50 ii. Engelscbe composities, Orkest en solisten. Amuadse iuher den king.. Op 14 December a.s. zullen ter eere van Amundsen's nagedachtenis door de Zweedscbe, Noorsdie en Duitsch'e ■zen. ders redevoeringen worden uitgezonden, waarbij enkele groote vrienden van deu pool-onderzoeker zullen spieken, o. a. ka pitein Kisting van Oslo en prof. Sver. drup van Bergen uit.. Stockholm en Ber gen zullen bovendien nog een speciaal programma ten gehoore brengen, terwijl Carsten Bochgrevink en prol.. Axel Ham berg bovendien nog van Stockholm, uit eeni ge woorden ter nagedachtenis zullen spre ken. New-York zal een rede uitzenden van Lincoln Ellsworth. N orddeich voor taan op 16 48.3 meter! Naar wri) vernemen, zendt Hilversum's plaaggeest, bet station Norddeich, den luisteraars in het Noorden van ons land wel bekend, van 1 December af op een golflengte van 1648.3 meter. Van hetzelfde tijdstip af worden door het station des morgens om 9.20 A. T. en des nachts om 0.50 uur A. T, tele- phonistihe mededeolingen gegeven aan zee. varenden. Beurs van Amsterdam. 12 DECEMBER 1928. sTAATSLEENINGEN. VK LR 6 o Nederland 1922 103'/, 10372 5 "/o idem 1919 ;.Ö113/1S 101ls/is 5 °,0 Ned.-Indiö 1915ÏÖD/» 101 7 Duitschland 104 1087» BANK-INSTELLINGEN. Amsterdamsche Bank1877» 1877a Koloniale Bank 23b1/» 28872 Ned. Handel-Mij1697» 1697, Prov. Crediet- en Spaarbank 99 92 Rott. Bankvereen1053/» 1067« INDÜSTR. ONDERNEM. A. v. d. Bergh's Fabr. A11000 1053/, t. Berkel's Patent 2817» 281, Calvé Delft 1247, 126 Centrale Suiker80 80'/i Jurgens gew858 364 Ned. Ind. Gas-Mij. 2527» 262 Philips Gloeilampen770 771 Rotterd. Droogdok 1947» 1957i v. Gelder's Papierfabr238 2877» Wilton69 69 Anaconda Copper 200 2067, Unit. St. Steei Corpor157 1587» HANDELSONDERNEMINGEN, Borneo-Sum, H. Mij160 1603/» Linde Teves Stokvis1627» 163 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Kon. Petroleum400 8997» PerJak169 168 CULTUUR-ONDERNEMINGEN. Rubber. Amsterdam Rubber2807» 232 Deli Batavia 1607» 1607» Kendeng Lemboe8177» 8177» N. I. R. Koffie C2657» 2657» Vico127 128 Suiker. H.V. Amsterdam677 6807t Vorstenlanden 163 153 T fa s k. Deli-Mij430 4307» Oostkust1757» 1757» Senembah 503 601 Thee. Rongga L. M822 i_821 SCHEEPVAART-ONDERNEMINGEN. Holl. Am. Lijn807» 81 Idem Gem. E78 78 Stoomv.-Mij. „De Maas" 997» 99 Kon. Paketvaart-Mij282 288 Kon. Ned. Stb.-Mij907» 907» Rotterd. Lloyd1887» 184% Ned. Scheepv. Unie208 209 DIVERSEN. Dd Bijenkorf Thomcon's Haven Bedr Maxwell 3IS/i» 8% Peruvian Corp215/ie 21 PREMIELEENINGEN. 8 Amsterdam 1874 kl. 8 Amsterdam 1626 kl Witte Kruis 1888 27» Antwerpen 1887

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6