De werkinrichting van Zwakzinnigenzorg Uit de Tweede Kamer. „De zwakzinnigenzorg streeft bewust een bej aaki doel na. Dit doel is gericht op liet belang van de maatschappij en op dat der zwakzinnigen zelf Voor de maat- scluppij is het van beteekenis, dat de hinder, die zwakzinnigen te weeg kren- Een maatschappelijk werk. volg was, dat ze lastig werden thuis. Ka zijn ze aan geregelenden arbeid gezet, krij gen ze het gevoel nuttig te zijn en ze verdienen waf. Dat heeft een heele om mekeer in hun droevig bestaan, dat zij- zich gelukkig niet ten volle realiseeren, ge- De jongens worden natuurlijk niet ge jaagd, maar nu en dan hebben sommigen toch wel eens een aanmoediging noodig om voort te gaan De graad van liet geestelijk defect zijn speelt hier natuurlijk een rol. Cp de striktafels worden coeos- en cor ridor matt en gemaakt; in een ander lokaal staan een Japanmotten- en een .ruigemat- tengetouw, die in Januari in gebruik zul len worden genomen. Eerst moesten de jongens wat wennen en zich inet eenvou dig werk bezig houdeu. Er is reeds een aardige collectie matten, zeilvegers, werk bezems, kopjeskwasten en boenders aan wezig, alles vervaardigd uit prima grond stoffen. Tot nu toe is nog niets verkocht, maar binnenkort zal de verkoo-p toch georgani seerd worden. De prijzen zullen gelijk zijn aan de gewone winkelprijzen. Wat er na aftrek van de kosten overblijft, wordt den vervaardiger als loon uitgekeerd. De vo rige week is, om het ongeduld der jon gens niet langer te laten voortduren, reeds het eerste loon uitgekeerd! Op voorschot dan! Die bedoeling is, dat de daarvoor ge schikte jongens bij particulieren de wa ren te koop zullen aanbieden. Alle artike len, uit de werkinrichting afkomstig, zijn gewaarmerkt en voor de kwahteit wordt ingestaan. Minderwaardig goed wordt niet afgeleverd, daar de werkmeester, de heer Voerman, alles nauwkeurig controleert. In andere plaatsen, waar dergelijke in richtingen zijn, is meestal de gemeente een der grootste afnemers, terwijl ook groote ondernemingen dikwijls hun mat ten, bezems, enz. betrekken van dit soort instellingen. Van oneerlijke concurrentie ia geen sprake, want er wordt niet onder de markt geleverd. En op de wereldpro ductie heeft wat in dergelijke werkinrich tingen wordt gemaakt, geen invloed. Waar een normaal werkman één dag over doet, doen de jongens meestal 3 dagen over. Van het nut van deze instelling zal ieder, die nader met haar kennis maakt, overtuigd worden, als hij dat nog niet mocht zijn. Alleen is het te betreuren, dat slechts een betrekkelijk klein aantal geholpen kan worden. Vo'gens een enquête, onlangs door den heer Tj~ v. d. Beek, onderwijzer aan de school voor buitengewoon onderwijs, ingesteld, waren er toen in onze stad 50 jongens en 31 meisjes hoven den leer- p'iichtigen leeftijd, die tot de zwakzinnigen konden worden gerekend. Bij de meisjes was de toestand niet bevredigend in 9, bij de jongens in 18 gevallen. Daarbij moet in aanmerking genomen worden, lo. dat de enquête vermoedelijk niet volledig is geweest, zoodat er mogelijk nog: meer zwak zinnigen zijn, en 2o. dat als gezegd wordt: niet bevredigend, de toestand bepaald on gunstig is. Er is nu echter althans een begin ge maakt om daarin verbetering te brengen voor de jongens; een dergelijke inrich ting voor meisjes zou ook nuttig kunnen werken. De belangstelling is gewekt voor dit maatschappelijk werk; de Vereenigtng Zwakzinnigenzorg is niet ontevreden over de tot heden ondervonden steun. Maar van de houding van die buigerij zal het voor een groot gedeelte afhangen, of wat begonnen is, uitgebouwd kan worden. Op den voorgrond twee striktafels, waarop matten worden, gemaakt. Aan elke tafel kunnen twee jongens werken. Op do striktafol links staat op de ijzeren pennen een mat, die bijna gereed is. Op den achtergrond tegen den wand en op de werktafel gereed gekomen producten. gen, tot geringe afmetingen wordt terug gebracht. Voor de zwakzinnigen is het noodig, dat er gewerkt wordt aan lum gees telijke verheffing en dat er getracht wordt hen te brengen tot een leven van arbeid." Aldus heeft dr. A. van Voortliuysen, in specteur van het buitengewone onderwijs, in een interview, verschenen in. het No- \eqiber-nuinmer van Moiks Magazijn zich uitgelaten. De Vereeniging Zwakzinnigenzorg ire.igt deze grondstelling in de practijk. In de openbare schcol in de Uiwar&sf aat is door haar een werkinrichting geopend, wair thans 8 jongens eiken dag van 8 tot 12 en van half 2 tot half G nuttigen arbeid verrichten. Dat werken is in de eerste plaats voor de jongens van groote waarde. Ou Ier hen zijn er, die voor 1 September j.ltoen! de inrichting haar deuren opende, neg rooit iets hadden uitgevoerl dan thuis heel een voudige karweitjes te doen. Dat werkte op de jongens deprimeerend en het ge bracht. En de verzorgers-, die in den regel den misdeelde met nog meer zorg omringen dan de overige ninsgcrcocten, zijn ontsla gen van den last, welke dikwijls veroor zaakt werd door de 'jongens thuis. Ruim 3Vs maand wordt daar gewerkt in dp inrichting aan de Dwarsstraatdej zoo men weet morgen officieel wordt ge opend en naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, is reels de heilzame in vloed van geregelden arbeid te merken Allen komen even gaarne naar de in richting en toen, in .verband met het stellen van eenige werktuigen, een morgen niet gewerkt wed, beschouwden de jongens dat als een straf. Toen we dezer dagen tegen sluitingstijd een hezoek 'brachten aan de inrichting,) waren de jongens mg vol lust aan den arbeid. Vier waren er bezig am de strik tafels matten te vlechten, drie maakten be zems en één beijverde zich garen tot groote kluwens op te winden. De werkmeester van de werkinrichting, de heer Voerman, naast 't ruige malten- getouw. Op do slelage langs den wand -iels van den voorraad grondstoffen. De verdere behandeling van de begroe ting van Defensie is naar de avomlzitt In- gen verplaatst. iHad de lieer Arts Van de Katholieke Volkspartij zich Teeds verleden week aan de zijde van de ontwapenaars 'geschaard, en had de communist zijn jaar- lijksclie redevoering weer afgedraaid, om te bewijzen dat het noch den vrijzinnig: democraten noch den sociaal-democraten ernst was met hunne ointwapeningsleuze, daartegenover stond, dat de. Christelijk- Historischen, de lieeren Tilanu» en Snoeck Henkemans weer tot de behandeling van de begrooting overgingen De eerste, als gewezen artillerie-officier deskand ge, had nog al bezwaren tegen het beleid van den Minister; hij bleef do samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine een fout vinden, en de Minister zou naar hij vertrouwde thans zelf wel inzien, dat het gemakkelijker is bezuinigingen aan te kondigen, dan ze uit te voeren. Hij' drong er tevens op aan, dat het nu eens einde- lijk met het reorganiseeren van het leger uit zou zijn. omdat onze weermacht behoef te heeft aan rust. Tegenover de leuze van de ontwapenaars kwam zij'n uitspraak, dat ons volk er voor bedankt, zich te laten opeten door den Russischen wolf. De lieer Snoeck Henkemans was wat milder in zijn oordeel over het beleid van dezen mi nister, en bracht hem hulde voor liet feit, dat hij niet gezwicht is voor den aanlrang om de gelden voor den eersten termijn voor de drie K-booten terug te nemen In de avondzitting kwam de minister nog niet direct aan het woord. Eerst kregen wij den sociaaldemocraat Brautigam als derde spreker van zijn partij1, die trachtte do aantijgingen van den communist te weerleggen, en die van oordeel was, dat de minister zóó ontrouw aan zijn bezuini- gingsprogram was geworden, dat liet maar het beste zou zijn als hij door de aanstaan de verkiezingen „verzwolgen" werd. Toen kwam de Vrijheids!)ouder Drooglever For- tuyn, die in een zeer goed gedocumenteer de rede aantoonde, dat de Regeering zich uitsluitend moet houden aan het op peil houden van do tegenwoordige formatie, «n. dat zij ieder plaja voor uitbreding daar- au moet opgeven, maar dat het de groote vraag is, en dat vooral voor indié of die formatie wel op peil wordt gehouden. Hij drong in verband daarmede aan op den aanbouw van een derden kruiser als re serve, en klaagde over het groot tekort aa'n watervliegtuigen. De Cliristelijk-Historischo Ds. Languiafu sloot zich aan hij de vele sprekers, die geprotesteerd hadden tegen de toelating van sterken drank in de onder- officierscantiines, en met hem was de lange lijst van sprekers gesloten. Y\rat te zeggen van de rede van den mi nister? IHij had natuurlijk succes met een regen van citaten, die hij over de ontwa penaars uitgoot, -e)n_ die hun niet anders dan zeer onaangenaam konden aandoen, om dat ze öf bewijzen waren, dat ze zeer nieuwbakken ontwapenaars zijn, öf dat lmnno leuze geheel in strijd was niet wat hun partijgenooten in het buitenland wil den. Zoo b.v. dat prof. van Embden nog en '23, dat is dus Inaö jaar vrede/eenzijdige ontwapening „misdadig" had 'genoemd; dat de heer Marchant hog in 1920 zeide- Wan neer wij worden aangevallen, zullen wij ons moeten verweren en volhouden iot het einde. e!;i dat, toen trad de minister iets Verdei terug, nu-. Troeistra in 1916 de uitspraak gedaan had, dat de leuze voor eenzijdige ontwapening niets anders was dan pui e demagogie. Maar de Map op de vuurpijl was, dat in Engeland, toen de sociaaldemocraat Mac Donald aan het hoofd van het be wind aldaar stond, de kosten van de defensie daar- per hoofd der bevolking meer dan het dubbele ware dan wat Ne derland daarvoor uitgeeft, en dat De Tri bune, het orgaan van den lieer Louis de Visser, kort geleden schreef, dat wan neer DuitscIGand oorlog zou krijgen met Rusland, de Duitsche vloot moet zorgen, dat de vloot der Sovjets Oost-Pruisen niet kon overvallen. Dat is allemaal heel aar dig, maar bewijst niets voor de zekerheid, dat deze Minister zou weten, wat hij' met het voor ons kleine land zoo moeilijk defensievraagstuk aan moet. En dat vertrou wen heeft de Kamer zeker niet, deze Mi nister is ■'Maartoe te direct bereid, zoo als wij o. a. bij zijn Wijziging van de ML'itiewet gezien hebben, om de kern uit een ontwerp te snijden, wanneer hij liet daardoor kan redden, al wordt dan ook zijn overwinning een schijn-overwinniiiig. En daarom was zijn rede al heel weinig belangrijk, want zijn grootste .kracht tegen over hen, die naar de mate van onze fi- nancieele krachten, ons land in staat wil len hebben om zijn neutraliteit te verdedi gen, ligt toch eigenlijk slechts daarin, dat hij dezen min of meer triomfantelijk kan toevoegen: Gij ziet, toch, hoe ik de ont wapenaars behandel. De verdedigers van de Judigepensiont neerden worden ook door dezen Minister mot de min of meer vage toezegging ver heugd, dat er nadere overweging zou ko men op grond van onderscheid in positie. Van een derde kruiser voor Indié of jager voor Nederland, wilde de Minister op dit oogenbhk, zoowel om financieel© afc om technische redenen, niet weten; voor thans heeft men aan de onderzeebootcn vooi Indie genoog. En de Kamer zal in do samenvoeging van de vliegdiensten voor marine en leger worden gekend1. Sterke drank zal in de onderofficierscantines niet meer worden verstrekt, hot was trouwens maar een. proef. Ons inziens had die proef nooit moeten worden genomen. Wij zijn zeker geen anti-drankmaniak, maar het is zoo duidelijk, dat dit een leerschool ge worden zou z'ijip voor het gebruiken. Wie daar toch zijn borrel niet pakte, nu de gelegenheid daarvoor op bepaalde uren opengesteld was, zou zeker niet aan .het verwijlt zlijn ontkomen, dat hij niet „man haftig" was, en er zijn weinigen otndor onze jongelieden, die zulk een verwijlt kalm over zich heen kunnen laten gaan. - Er is toen, liet was reeds na midder nacht, nog door eenige leden gerepliceerd maar d© algemeene beschouwingen waren daarmee af geloop en. In de dagzitting is een aauVanig gemaakt met de behandeling van de Indische Be groeting, onze lezers zullen' zioli herinne ren, dlat onze Tweed© Kamer thans daar tegenover "staat, zooals bij ons de Eerste Kamer tegenover een door de Tweede Ka mer aangenomen ontwerp:- zij! kan op de door den Volksraad vastgestelde begroo- tingsposten geen amendementen indienen, maar de diverse hoofdstukken van de be grooting alleen aannemen of verwerpen. Het nieuwe was de geheel verander Je houding van de S. Di. A. P. Had zij ver leden jaar liaar steun aan de moties vain den communist onthouden, thans kwam zij met 4 moties, waaronder niet minder dan drie, waai- ze verleien jaar, toen ze van den communist kwamen, tegenstemde. Die drie waren de ontneming van de exor bitante rechten (inteiineering en externee-, ring) aan den Gouverneur-Generaal, ophef fing van liet internseeringskamp aaJn den. Boven-Ddgoel en amnestie voor allen, "die wegens een politiek delict gestraft waren. Daar kwam nu de vierde motie bij vrij- loting van Lr. Tjipto, die tot lid' van den! Volksraad is gekozen, maar die zijn man daat niet kan vervullen omdat hij geïnter neerd is. Een intemeering, die men kan betreuren, omdat de lieer Tjipto inder daad een idealist is, malar die noodza kelijk was, omdat zijn .onevenwichtigheid en onnadenkendheid hem telkens tot da den verleidt, die in de licht ontvlambare bevolking, waarvan hij omringd is, tot de sdiromelijkste gevolgen zonden kunnen lei den. De S. D. A. P. wil dus' den oommu- r 'Men in Indié den wind u,'t de zeilen ne men. Terecht mocht de antirevolutionaire heer Bijleveld, die de moties opgewarmde kost noemde, opmerken, dat dit alles be lachelijk is, omdat de roerige elementen) in Indie niet olnder sooiaal-democrat sche, maar onder oommunistisehe leiding staaln, omdat de S. D. A. P.." aldaar slechts een klein groepje is, dat, mu liaar bekwame voorman, liet lid van den Volksraad, de heer Stokvis, voorgoed naar Nederland te rugkeert, weklt a alle beteekenis zal ver loren liebben, Het is echter niet de S.D.A.P. alleen, die de-taak van de .Regeering verzwaart; dat woidt ook gedaan, zooals de Katholieke lieer Feber terecht opmerkte door dat deal van de Europetesebe en van de Indische pers, dat een houding aanneemt, die de inlalnilsch© bevolking wel moet verbitteren, en eindelijk door hen, die hel gezag van deu Gouverneur-Generaal ondermijnen, door ieder van zijln gezegden onder de loupe te neuten, en daarvan dan een wapen tegen hom (jo saveden, maardaaraaln maken de boeren Bijlevelt en Feber zich schuldig. Als de liieer de Graieff zegt bij zijn bezoek aan Bali, dat bij d©n adat, d© gewoonten en dein godsdielust van d© bevolking tegen; vreemde; penetratie zal beschermen, dan vliegen de beide lieeren op, alsof de Gouverneur-Generaal den oorlog aan Üo Christelijk© zending zou hebben verklaard. Waar ze lifet blijkbaar ook over eens wa ren, was dat bet veelbesproken boek van den boer Colijln geen richtsnoer kan we zen voor onze Indische politiek. De lieer Bijlevelt, p'artijlgenoot va!n den schrijver, zweeg daarover in alle talen, de heer Fe ber waarschuwde met nadruk tegen „uit holling van den Indiscben Volksraad", om dat -deze slechts scliadc zou toebrengen aan de rustige ontwikkeling van Indië. Wat de financiën betreft bevelen rif' omzichtig heid aan, ©n het Christelijk onderwijls vond bij beiden warme verdediging. Die gewerd het ook van den Katholieken dr. Moller. Alleen hierin verschilden de heeren, dat de anti-revolutionair geen dubbele zending wilde en idat.dr. Moller dit geeln kwaad achtte, en dat de heer Feber zich neer legt bij het standpunt van da Regeering; hij doet dit althans voor dit ©ogenblik, en dat standpunt is, dat alleen in bepaald© gevallen het wezen van de dubbele zen ding, de Ikotestantse.be- en de Katholie ke, voor haar plicht kan wezen, n'J. als daarmc© de rust van ©ela streek ge moeid is. De heer Roetzdaer van Dubbeldam, na mens de Clmstelijk-J-Iistorisohen spreken de, schreef het indienen van de 4 sociaal democratische moties toe aan het bewust zijn, dat de invloed van de S. D. A. P. in Indië, toch al niet groot, daar nog steeds aan bet minderen is. Wat Indië be treft, betreurde hij het, nog meer dan voor Nederland, dat wij geen parlementair kabinet hebben, want dat alleen kan die vastheid van lijn in het regeerèn geven, die voor Indié zoo dringend noodig is. Zouden wij in deze uiting een verzuch ting moeten zien, die in de richting gaat van liet herstel van de Coalitie? "VVijlm.ee- nen van wél, wamt op een Rood-Rcmnsch kabinet, al ware het dan ook dubbel over gehaald parlementair, zal deze Christelijk- Historische wel niet gesteld zijn. Deze spre- ker wees er op, dat in Indië de persoon lijkheid van de regeerders veel meer op den voorgrond treedt dan bij ons, wat in tijden van sponning aan heide zijden over gevoeligheid wekt. Maar, verzette hij zich tegen de jacht, die van zekere zijde op den Gouverneur-Generaal de Graeff ge maakt wordt, alsof deze naar Indië zou zijn gegaan, om de zaak te liquideeren, lm kwam er even sterk tegen op, dat van'an dere zijde de stelling werd gepropageerd, dat het groot-kapitaal er slechts op uit was de inlandsclie bevolking uit te buiten, zonder aets voor deze bevolking te voelen'. Dit laatste woord bleek geheel gesproken hi den geest van den Vrijheidsbonder Mr. Knottenbelt, kort geleden uit Indië weerge keerd, die betoogde, dat de tegenwoordige welvaart ia Indië te danken is aan den Ne- deiiandschen ondernemingsgeest en werk kracht, wa^bij hij de tabakscultuur op Sumatra als gelukkig voorbeeld aanhaal de. Hij drong aan op handhaving van het gezag, dat ons in Indië door histo risoh recht toekomt, en al had hij in Indië den indruk gekregen, dat het Bin- nenlandsch bestuur het gezag vast in han den heeft, en waakzaamheid noodig acht die handhaving van het gezag liet toch wol eens te wenschen over. Dat de regeering b.v. den sociaal-demo craat Middendorp tot lid van den Volksi- raad benoemd had, niettegenstaande deze zicli aan zeer onverantwoordelijke uitingen schuldig maakte, achtte- liijl verkeerd. De vrijzinnig-democraat Joekes wees er op, dat zoowel de Christelijk-Historische als de Vrij- heidsboridsche sprekers te veel vergaten dat er een nieuwe koers in,1 Inidlië is, dfe gaat in de richting van eenige medezeg genschap van de inheemsdhe bevolking, en al erkende bijl d|at de Nederiajndsclio leiding in het belang van die inheemsche bevolking is geweest, dat wij' in Indié historische rechten zouden hébben, kon Mj niet toegeven. Wat d© sociaaltdemo cratisclie moties betreft, het scheen, spre ker was hier niet overduidelijk, dat die omtrent dr. Tjipto en de afschaffing van de exorbitante rechten, wel den steun van d© Vrijzinnig-democraten zullen krijgen. De communist, de heer Louis d,e Visser, maakte zich zeer vrooiijfc over de moties vanjd'e S. D. A. Pi,, die Jiijl zwemdelp o- litiek noemde. Nu, dit werkje is dezen welbespraakte zeer goed toevertrouwd, en hij liad zeker ongelijk, toen hij den' sociaal democraten verweet, dat zij nu mot zajn yeeren kunnen pronken. Maar Mji zou ze inklo gelegenheid stollen:, om opnieuw voor het Indonesisch volk voor schandaal to komen staan, en daarom diende hij eene motie in, waarin de 4 van de S. D. A. P. waren belichaamd. Dat de heer de Visser zich in zijn rede van sterke uitdrukkingen bediende, dat Mjl tot de orde moest worden geroepen, zal wel Overbodige opmerking ziju - (Wordt vervolgd). STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maag. Gistermiddag heeft de K. v. K. voor de Beneden-Maas, onder voorzitterschap vart den lieer J. H. van "Linden van den Heu- yell, een openbare vergadering gehouden in liet Handelsgebouw te Vlaardingen. Naar. aanleiding van een door de Ka mer tot het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie gerichte Idaidit in zake het verminkt overkomen van oode-telegraimmen te Schiedam, hetgeen geweten' werd aan het gebruik van een morse-toestel op bet telegraafkantoor aldaar, is van den direc teur-generaal nericlit ontvangen, dat uit het ingestelde onderzoek is komen vast to slaan, v de gesignaleerde verminkin gen niet kantore Schiedam ziijin ont staan. V' werd medegedeeld, dat bij de keuzv an-de telegraaftoestellen, steeds voor ieder geval afzonderlijk wondt over wogen, well toestel aan de eiscben van net veiheer het best )>eantwoordt, waar bij dc snelheid, waarmede de telegram men naar do plaats van bestemming kun nen worden overgebracht, bovenal in het oog wordt gehouden. Dit -laatste wordt z. i. het meest bevorderd dOor overbren ging per morse-toestel. Uiteengezet wordt, waarom te Vlaardinggm een hughes-toestel wordt gebruikt; het jaarverkeer van Schie dam bedraagt 16.120 telegrammen, van Vlaardingen 29.824. De directeur-generaal acht liet beter in Schiedam de morse- verbinding te handhaven. Ten slotte wordt medegedeeld, dat aan het handschrift van de toestel-ambtenaren te Schiedam in het bijzonder aandacht zal worden gewijd. In antwoord op het gezonden adres van de Kamer aan de gemeenten Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis over de op heffing van de tollen in het ressort der Kamer, is van. hot gemeentebestuur van Maassluis een schrijven ontvangen, waarin zich dit bereid verklaart, mede te willen werken aan de opheffing van den tol tusschem Maassluis en Vlaardingen, mits het ook ^ontheven wordt van het onder houd van* den weg en het gemeentebestuur van Vlaardingen eveneens bereid is aan de opheffing mede te werken. Tusschen beide genoemde gemeenten worden hier over thans besprekingen gevoerd. Vervroeging postbestelling te Vlaar- dingen. Van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie was de mededeeling ontvangen, dat het in het voornemen ligt, de avond- bestelling te Vlaardingen, die nu te 7 uur aanvangt, ongeveer een uur vroeger te doen plaats hebben, terwijl dagbladen, die niet meer in die bestelling kunnen' wor den opgenomen, per rijwiel zullen worden bezorgd. Op voorstel van het bureau be sloot de Kamer, zich met een uitvoerig SSSSSa

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 6