NERGENS Lange Haven 141, ter zijn enkele klachten gehoord. Zoo krijgt een gezin, dat gewoonlijk f6 uitkeering per week ontvangt wel een bon. voor cokes, als 't hoofd met werken op 'n boot b.v. die week f5.75 heeft verdiend, maar bedraagt liet loon f 6, dan wordt geen boa verstrekt, terwijl het verschil toch maar f 0.25 is. Speciaal voor dergelijke gevallen dringt spr, aan op een soepele toepassing van de be palingen. De heer Collè vraagt of B. en W. meenen voldoende gedaan te hebben door de regeling van het vorige jaar weer in 't leven te roepen. Er zijn een groot aantal werldoozen, die geen uitkeering ontvangen, op grond van het gezinsinkomen. Er zijn gezinnen met 6 kinderen, waarvan da 2 oudsten werken in fabrieken. Op die cate gorie had ook de heer Steens het oog, toen ïnj er de aandacht op vestigde, dat som mige jongens geen vak kunnen ieeren, mi- dat ze verdienen moeten. Door de verkeer de opvatting van de werHoozeuzoig moe ten Idie jongens wel naar de fabriek, om het gezin in stand te houden. jAls uit een gezin van 6 kinderen van een werklooze geen kinderen werken, krijgt dit wel toeslag en ook een kolenbon. Het betreft hier niet 2 of 3 gevallen, R en W. en de betrokken ambtenaren weten wel, dat het aantal gezinnen, dat geen kolenbon krijgt, omdat er één of twee kinderen werken, veel grooter is. Anderen zajh afge loerd en moeten erwtenlezen om het hoofd hoven water te bunnen houden. Laten II, en W. eens onderzoeken, of in die richting niets te doen valt De Voorzitter zegt toe de aangele genheid in het College van R en W. ter sprake te zullen brengen. Het advies wordt z.h.s, aanvaard. Voorzetting algemee.rue b.e. schouwingen begroo ting 1929. De Voorzitter zegt: Alvorens thans Öe vragen te beantwoorden die als het ware mijn dienst betreffen, wil ik, in navolging van andere sprekers aan deze tafel ook in 'tkort verklaren mijn meening over an nexatie. Ik voor mij heb altijd voor een oplossing gepleit in den geest van onderlinge samen werking. i Inderdaad moet in deze annexatie uit gaan van de annexeerende gemeente, van daar dat rustig kan worden afgewacht de argumenten van andere zijde, die annexatie van onze gemeente wenschelijfc zouden maken. - Rij samenwerking en onderlinge regeling van wederzijdsche belangen, behoeven wij m.ï. onze 'zelfstandigheid niet prijs te geven. De VTagen van den heer Dinke" aar betref fende het geven van opdracht tot het ma ken van plannen voor den bouw van oen nieuw gesticht voor ouden van dagen vin den hun beantwoording in het schrijven van B, en V'. aan den raad van 6 Fe bruari 1925, waarmede de raad zich des tijds met algemeene stemmen heeft ver- eerugd. Hieruit haal ik aan: Het komt thans slechts aan op een be slissing in principe. Als dan de plannen zijn opgemaakt met bouwkundige bereke ningen, kunnen de juiste bedragen nader worden opgemaakt, terwijl de rekening van bouw en inrichting ten slotte zal aangeven, wélk bedrag van het kapitaal voor dit doei zal moeten worden afgenomen. Daarbij zal dan nog komen het bedrag dat noodig is om de exploitatierekening te doen sluiten. De grootte van het benoodigde terrein staat echter nog niet vast. Mij kunnen ons er mede vereenigen, dat deze wordt bepaald op minstens fjz en hoogstens 1 H.A. Ook de juiste plaats en oppervlakte hiervan zullen door de uitgewerkte plannen worden bepaald. [Wanneer uw vergadering derhalve in be ginsel deze oplossing aanvaardt, kan thans door Regenten van het St. Jacobs Gasthuis, die zich daarbij de medewerking van Ge meentewerken zullen verzekeren, met het opmaken dezer plannen met spoed een aan vang worden gemaakt. Zij zullen ten slotte aan den raad ter goedkeuring zijn voor te leggen." Hierin ligt ook tevens het antwoord op de desbetreffende vraag van den heer Broek. (Mej. Noor dijk (op de publieke tri bune): Doe ons ook recht! De V oorzitter: U mag hier niet spre ken! Mej. Noordjjk: Maar u komt aan mijn geld! De V.oorzitter: jWe zullen op alle belangen letten. Mej. Hoordijk: Dank u wei vader. Dan ben xb tevreden!) De V oorzitter: iWat de mestoveriaad- plaats aan de Overschieschestraat betreft, de havenmeester heeft den betrokkene een andere plaats aangewezen, n.l. over den overweg, hij den Parallelweg. De kleine huisjes aan het begin van den Overschie- schen weg zullen, naar verzekerd wordt, geen hinder van het overladen hebben. Zij liggen trouwens nog op vrij groot en af stand van bedoelde laadplaats. (Wat de kwestie van het niet bijeenkomen van. de Qommissie voor WerMoozenzorg betreft, sluit spr. zich aan hij wat de heer De Bruin daarover heeft gezegd. Er was geen reden om te vergaderen den iaatsten tijd. Vroegerwas er nog wel eens wat te behandelen, b.v. in verband met den aanleg van de nieuwe begraaf plaats. Als men intusschen een. onderwerp weet, dat door de Commissie besproken dient te worden, zal spr. baar oproepen voor een vergadering. Verleden jaar, toen er sprake was van uitzending van werk- loozen naar Dsrente, was er reden om te vergaderen, maar toen werd door het rijk aangedrongen op het spoedig nemen, van eei? beslissing en in verband daarmee is bjj die gelegenheid dadelijk een besluit genomen door den raad. Van de practische waarde van die com missievergaderingen stelt spr. zioh overi gens ook niet al te veel voor. Spr. her innert zich, dat eens een heele avond is zoek gebracht met te praten, over eenige komt Uw Nieuwjaarsivensch beter tot haar rechtdan Maandag aanstaande als annonce geplaatst in de Scliicd. Courant het hier ter stede zoo uiterst algemeen verspreide dagblad. Maakt, zoo U nog geen annonce verzondt, nog hedenavond Uw tekst gereed en laat deze morgen vóór 1 uur onder bijvoeging van fl i. voor wenschen over 2 kolom of met vette letters gezet van fl.2.J bezorgen aan ons Bureau NOG IS HET TIJD! schoppen, die bij de werkverschaffing wa ren weggeraakt. Belangrijke werk-objecfen hebben we niet meer: er vallen hier b.v. geen grach ten te dempen of iets dergelijks. Maar mocht er iets zijn, dat van belang is voor de werkverschaffing, dan zal spr. de Commissie voor de WerKoozenzorg bij eenroepen. Spr. zal nu het woord geven aan den heer Broek, die gevraagd heeft het eerst te mogen spreken, omdat hij de vergadering spoedig moet verlaten. Het is anders de gewoonte, dat bij de replieken in de zelfde volgorde wordt gesproken als in eerste instantie, maar de betreffende fracties hebben geen bezwaar den heer Broek te 'laten voorgaan. De heer Broek zal op de kwestie van het stichten van een nieuw tehuis voor ouden van dagen terug komen, als de desbetreffende plannen bij den raad' zijn ingediend. Wat het G. B. betreft vaart spr. liever op het compas van de heeren Houtman en Kavelaars dan op dat van anderen. Beide genoemde heeren willen een voor zichtig beheer. Elk bedrijf heeft posten, die afgeschreven moeten worden en als zoodanig moet men ook die f 100.000 voor G. B. beschouwen. Dat belastingverlaging een gebiedende eisch is, daarover zijn we het allemaal eens, maar we moeten die verlaging niet forceeren. We moeten geen belastingverlaging gaan invoeren, die we niet kunnen conti nueerendat zou onver antwoordelijk zijn tegenover de burgerij en tegenover hen, die zich hier willen komen vestigen. Dat we niet instaat zouden zijn de belastingen op een lager peil te handhaven, is niet denkbeeldig. De baten uit de T, B. zijn hoogor ge naamd, dan zij op volgende begroetingen zullen kunnen zijn; de rijksbijdrage in de werMoozenzorg is verminderd van 76 tot 30 pet. Als wij nu onze gemeentelijke belasting gaan verlagen, zal het rijk ge neigd zijn de bijdrage voor werMoozen zorg nog meer te verminderen. In de derde plaats rijst de vraag: Wat staat er met de werkloozen te gebeuren, die straks van de werkverschaffing terug ko men? Zijin er geen ffinancieele gevolgen te verwachten in verband met de stop zetting van de werkverschaffing De heer De Bruin heeft gezegd: B. en W. hadden in deze niets te doen en we moeten ons neerleggen bij hef" besluit van do regeering. Maar waarom wordt hier niet hetzelfde geprobeerd, wat Dordrecht bereikt heeft, waar de werkverschaffing niet wordt stopgezet gedurende Decem ber en Januari? Als dat hier ook kon, zou dat voor onze gemeente een finan- cieéle opoffering beteekenen, want tenge volge van de korte dagen, het te ver wachten slechte weer en misschien nog an dere factoren, zal er minder gewerkt wor den. Maar als hier hetzelfde bereikt kon worden, wat Dordrecht bereikt heeft, zou dat voor de werMocteen van belang zijn. Als straks de menschen, die nu "nog te Eenerveld werken, twee maanden thuis blijven, wat zal er dan gebeuren met hen, die geweigerd hebben deel te nemen aan de werkverschaffing? Worden die weer op genomen in de steunregeling? Straks komen er ook weer 60 arbeiders van de Schie door bedrijfsstoornis buiten werk. "Vallen die menschen onder de steun regeling? En is daarmee rekening gehou den bij het bepalen van den post voor werMoozensteun, of moet die post ver hoogd worden? Die post onvoorziene uit gaven is feitelijk veel te laag. Aan een geforceerde belastingverlaging zal spr. zijn stem niet geven, tenzij de heeren Houtman en Slavenburg, van wie zeker verwacht mag worden, dat zij zul len streven naar belastingverlaging, ver klaren dat het mogelijk is. Twee jaar geleden heeft de heer Slavenburg al ge zegd, dat we komen moeten tot belas tingverlaging a tout prix. Van het advies van de heeren Houtman en Slavenburg zal het afhangen, hoe spr. zijn stem zal uit brengen. De heer Diinkeïaar: De andere wet houders hebben niets te zeggen! De heer Broek: Het gaat hier om G. B. en financiën! Spr. acht het beter het nemen' van een beslissing over eventueele belastingverla ging tot Mei uit te stellen, om dan te zien, of er zich perspectieven openen, die een verlaging rechtvaardigen. De heer Hoogendam heeft gesproken over de Commissie van Toezicht op het L. 0. Daarover mag spr. niet zwijgen, omdat hij in Augustus j.l. over het zelfde on derwerp opmerkingen heeft gemaakt. Dp wethouder van onderwijs legt te veel nadruk op het toezicht. Voor de wet vak 1920 was de taak van die commissie inderdaad beperkt tot toezicht; maar daar na is zij een oommissie van advies ge- ivorden. Art. 184 van de L. O.-wet '20, die da taak van deze Commissie omschrijft, spreekt tweemaal van advies "geven en slechts éénmaal over toezicht. Dat toezicht moet uitgeoefend worden o(p de stipte na leving van do verordeningen, die op het onderwijs betrekking hebben, maar overi gens is zij een commissie van advies. De heer De Bruin: Waar staat dat? De heer Broek: In art. 184! De heer Die Bruin: Lees dat dan eens voor! J jfSl ÜJ De heer Broek: 'Alstublieft! Spr. citeert art. 184 van de L. O. wet 1920. Daaruit blijikt dus wel, meent spr., dat die commissie meer een commissie van advies dan van toezicht is. De wethouder van onderwijs komt met het argument, dat diie commissie een besturende rol zou Willen spelen. Maar het lijkt spr. niet mogelijk, dat een adviseerende commissie een besturende rol zou kunnen spelen. Dat gelooft de heer De Bruin zelf ook niet! Die commissie is bij de wet ingesteld en door den raad benoemd. Niet in alle ge vallen behoeft zij gevraagd te .worden haar advies te geven, maar zij mag toch ook niet genegeerd worden. Haar taak is den bloei van het lager onderwijs te be vorderen, Zooals nn de practijte is, stelt de wethouder zich boven d'en wetgever. De heer De Bruin vraagt het woord naar aanleiding van het laatste gedeelte van het betoog van den heer Broek. Do Voorzitter maakt bezwaar den heer Dp Bruin -thans het woord te vex- leenen. De heer De Bruin dringt er toch op aan. Spr. heeft begrepen, dat de heer Broek het voornemen heeft de vergade ring spoedig te verlaten. De Voorzitter: U kunt de gemaakte opmerkingen toch morgen beantwoorden. Dan is de heer' Broek weer aanwezig. De heer De Bruin heeft niet gaarne, dat onjuistheden 24 uur onbeantwoordwor- den gelaten. Dan gaan ze zoo licht vast zitten! Den 'Voorzitter spijt het, den heer De Bruin niet ter wille te kunnen' zijin. Den heer Die Bruin spijt dat ook. De V oorzitter hoopt, dat de heer Broek zoo spoedig terug zal zijn, dat hij het laatste gedeelte van de vergadering nog kan bijwonen. Spr. verwacht, dat de heer Broek zoo ridderlijk zal zijn! De heer ir. Houtman: Dat heeft met ridderlijkheid niets te maken! Ieder mag vrij beschikken over zijn eigen tijd. De heer rnr. Kavelaars zal nament de R. K. raadsfractie spreken. De leden dier fractie kunnen dan zoo noodig nog bij de posten het woord voeren. «•Het eerst wil spi'. nog een opmerking maken als voorzitter van de Commissie voor de Strafverordeningen. De heer Weer gang heeft de hoop uitgesproken, dat er voorstellen zullen woiden gedaan om hot venten op Zondag tegen te gaan. Maar deze materie behoort niet tot de bevoegd heid van den gemeentelijken, maar tot die van den rijkswetgever. Die heer Weer gang heeft waarschijnlijk het oog op het ten van Heine eetwaren op Zondag, maar artikel 2 der Zondagswet sluit met nadruk Jdeine eetwaren uit. Daarop is het ventverbod op Zondag niet van toepassing. iWij' zijn bij het vaststellen van verordeningen gebonden aan de bepalin gen van de rijkswetten, zoodat het, naar spr. vreest, niet mogelijk zal zijn een al geheel ventverbod op Zondag in te voe ren, zooals de heer Weergang wenscht. Mocht de heer Weergang iets anders be doelen, dan kan hij zich tot den raad of tot $6 (jammissie voor de Strafverorde ningen wenden. Eenige jaren geleden hebben we een verordening in het leven geroepen inzake het venten van melk op Zondag. Iets der gelijks kan misschien ook op andere ar tikelen worden toegepast, maar spr. be houdt zich het redht voor om in elk af zonderlijk geval zijn stem te bepalen. Volgens den heer De Bruin zou spr. hebben gezegd, dat hij (spr.) de opbrengst van de erfpacht maar zou verwaarloo- zen. Maar dat heeft spr. niet gezegd. In werkelijkheid heeft spr. tegenover elkaar gesteld het nadeelig saldo, dat de gewone dienst van het G. B. oplevert, en hot voordeeliig saldo, dat de verkochte gron den opleveren en te kennen gegeven, dat de in erfpacht uitgegeven gronden hierbij, dus bij de berekening van dat voordee- Mg saldo, buiten beschouwing moeten blij ven. Het is dus niet juist, dat spr. die erfpachtsommen zou verwaar.oozen. Die erfpachtsommen kooien in de be roering vaa den gewonen dienst van het G. B. onder do ontvangsten vootr tot een bedrag van f 291.742.27 en laten blijkens bladzijde 19 dier begrooting, na aftrek van liaar aandeel in den interest, alge meene onkosten op erfpachten en van eenige andere uitgaven, tot een gezamen lijk bedrag van f 260.836.66, een overschot van f30.905.61, dat aan de gemeente uit gekeerd wordt Als spr. dus beweert, dat de gewone dienst van het G. B. een bepaald nadeelig saldo oplevert, dan houdt spr. met die erfpachtsommen rekening, want deed liij dat niet, dan zou hij het nadeelig saldo van den gewonen, dienst stellen op een veel hooger bedrag. Spr. houdt echter met die erfpaditsom- men geen rekening, als hij het voordeelig saldo van den buitengewonen dienst be rekent. Bij de berekening van dat saldo hebben wij, naar spï.'s meening, meer te maken met do verkochte gronden dan met de in erfpacht utgegeven gronden. Het komt spr. n.l. onjuist voor een winst te bere kenen van in erfpacht uitgegeven gron den. Het is niet voor het eerst, dat spr. dit standpunt inneemt. Men zie slechts bladz. 603 der notulen van den gemeenteraad van 1926 (vergadering van 26 November van dat jaar)., Spr. citeert een gedeelte van wat hij toen heeft gezegd en het standpunt, 'toen uiteengezet, neemt hij nog in. Gaat men winst berekenen over de in erfpacht uitgegeven gronden, dan meet men het ook deen over de in huur gegeven gronden. Practisch is er geen verschü tus- selien erfpacht en verhuren; alleen duurt de erfpacht in den regel langer. Op de in Inrar gegeven gronden wordt meestal een belangrijk verlies geleden en als men de winst qp de erfpachtsgronden gemaakt in aanmerking brengt, moet men dat ook met het verlies van de verhuurde gron den doen. G. B. vergoedt aan de gemeente de interest van het geld in G. B. gestoken en ook de aflossingen van het kapitaal. Bovendien is er dan nog een belangrijke winst gemaakt van f 184.261.70, waarvan nog een bedrag van pl.m, f80.000 ten goede komt .pan de gemeente. Daarom wil spr. die ton in G. B. laten. Het eenige motief om dat niet te doen, is de belangrijke grondverkoop, die den Iaatsten tijd heeft plaats gehad. Voor hoe veel dat geweest is, weet spr. niet. De heer ir. Houtman; Die laatste 2 jaren voor pl.nv. 2 mdlioen. De heer Hinkelaar: Dit jaar is alleen reeds voor l}/e miilioen verkocht! De heer ir. Houtman: Mijn cijfers zijn juist! D© heer mr. Kavelaars: Komen de verkoopsommen dit jaar nog binnen? De beer ir. Houtman: Grootendeels in 1929. De heer nu. Kavelaars: Het schijnt, dat er nog een belangrijk aantal verkoo- pingen, die de raad goedkeurt, niet tot stand komt Tegenover den groeten verkoop van den Iaatsten tijd staat, dat er vele jaren zoo goed als niets is verkocht en we weten ook niet, hoeveel we morgen zullen ver- koopen. Hoeveel wqpingen zijn thans onbe woond? Spr. heeft het cijfer 1200 hooren noemen. Is dat ongeveer het aantal? De heer mr. v. Vel zen: ,Wd neen! De heer mr. Kavel aars: Het is toch in ieder geval een belangrijk aantal en als diie niet betrokken worden, zullen we tiet volgend jaar misschien weinig grond verkoopen. De heer Hinkelaar: Daarom willen we belastingverlaging! De heer mr. Kavel aars acht ziiidh met verantwoord, als hij mee helpt die ton aan G. B. te onttrekken. Spr. is hel eens met B. en W., dat die f 100.000 in de extra reserve van dat bedrijf moet wor den gestort, omdat we niet weten hoe veel grond we het volgend jaar zullen verkoopen. Telkens wordt hier gehamerd op 'de samenstelling van de commissies van bij stand, tflie onbillijk of onrechtvaardig zou zijn. Maar de meerderheid in den raad heeft toch ook recht op de meerderheid in de verschillende commissies. De heer De Bruin heeft betoogd, dat er 8 belangrijke commissies zijn, samen met 34 leden. De rechterzijde zou redht heb ben op 17 plaatsen, maar om de meerder heid te krijgen, moet rechts in elke c'om- missie 1 plaats meer bezetten, zoodat zij dus aanspraak kan maken op 17 -f- 8 is 25 plaatsen. Zij heeft er slechts 24, dus heeft zij feitelijk nog één te weinig. Do heer Gollé: Diie kan zie er van mij nog wel bij krijgen! Do heer mr. Kavelaars: Als links de meerderheid had in den raad, dan zou, naar spr. venvacht, zij ook niet een an der standpunt innemen dian rechts nu doet. Zelf is sjpr. ook maar lid van twee commissies en die behooren nog niet eens tot de belangrijke, die de heer De Bruin heeft genoemd. Maar spr. maakt zich daar heusch, niet druk over. De heer Dinke laar zegt, dat de heer Van Velzen spr. niet goed begrepen heeft, toen spr. zeide, niet ie onderschrijven het conservatieve standpunt, van den heer Van Dorp in zake woningbouw voor eigen-be woners. Alles 'wat men wil en dat ingaat tegen de maatschappelijke ontwikkeling, is conservatief. Het hébben van een eigen woning, ook door de arbeiders, is conservatief, omdat we gaan in de richting van centralisatie. Stel dat kon, wat de heer Van Dorp wil, dan zou heel Nederland vol gebouwd moe ten worden, want men Zou de eensgezins- woningen toch niet rug aan rug kunneh plaatsen. Ook al gebeurde dat, dan Zou den allo arbeiders in dit rayon toch nog geen eigen woningen kunnen krijgen. De heer Van 'Velzen heeft onlangs zelf gezegd, dat het economisch niet meer mo gelijk is éénsgezinswoningen te bonwen en hij heeft zelfs den 3-hoogbouw verde digd in Mathenesse, Hen Collé Jieeft, dp siQQvdWL wa DRAISIflA-vANVALKEfiBURG'S-; e A '•iLEVËRTR." K -LEEUWARDEN- verwijt van gemaakt, dat zij niet over werMoozenzorg hebben gesproken, maar do heer Collé heeft dat zelf ook niet ge daan; alleen heeft hij een paar persoon lijke zaken aangevoerd. Er is op het oogen- blik niets wonders over werHoozenzorg to zeggen. Persoonlijke aangelegenheden moeten met in den raad ter sprake wor den gebracht. Beter is, als iets gebeurt, wat men acht niet in den haak te zijn, dit binnenskamers te hespreken. Komt de zaak daar niet tot een oplossing, dan kan zij in den raad gebracht worden en de heer Collé kan er op rekenen, dat, indien het een rechtvaardige zaak betreft, spr. en zijn fractie geheel achter hem (den heer Collé) zullen staan. Door de voorstelling van zaken, alsof de moderne organisaties door den directeur der Arbeidsbeurs gelijmd en zoet gehou den zouden worden, is spr. pijnlijk ge troffen. Men moet voorzichtig zij'n met dergelijke opmerkingen. Aan wat bestuur ders doen, wordt maar al te vaak een ze keren scliijn gegeven. Wij wonen allen als m een glazen huisje; we mogen niet aan de gemeente leveren en we mogen zelfs niet eigen familieleden reeomïnandeeren, teneinde zelfs den schijn te vermijden. Dus ook onze familie is neg het slachtoffer! Zou een bestuurder van een vakorgani satie geen gemeente-betrekking mogen aan vaarden? Daar behoeft toch niets acihter te zitten! Het doet spr. genoegen, dat de lieer Van Velzen een toezegging heeft gedaan inzake de benoeming van een scheids gerecht. Spr. begrijpt met, waarom dit niet al veel eerder is aangewezen. De heer Weergang heeft zich beklaagd over de samenstelling van de raadscommis sies, maar volgens een persbericht rekende hij zich zelf tot de rechterzijde en wilde hij met haar samenwerken. De heer Weergang: Het eerste 5s juist, het laatste niet! De heer Hinkelaar: In zake de sa menstelling van de commissies is intus schen toch iets aan het daglicht gekomen. De heer Van Velzen heeft n.l. gezegd dat bij de benoemingen rekening wordt gehou den niet iemands opvoeding en plaats in do maatschappij. De heor Potter heeft ge vraagd, of hij dat als een beleedrging moest opvatten. Do heer mr. Van Velzen: Ik heb gezegd, dat gelet zal worden op wie vooir do vervulling van een plaats in de com missies daarvoor de meest gecigendiieid bezit! j f (Wordt vervolgd). Vestiging. Bier ter stede heeft zich een derde B. K. arts gevestigd, n.l. de heer J. J. G. de Maeyer, die het pand Singel 159 heeft betrokken. De nieuwe dokter is in 1895 te Niel in Belgie geboren en woonde het laatst le Sempst, eveneens in België. Het schilderij van Pietor Yeenlant. Ongeveer 20 jaar geleden werd aan do gemeente Schiedam een schilderij te koop koop aangeboden van Pioter Veonlant, on der Maximiliaan, Roomsch koning, burge meester van Schiedam, geschilderd! m 1187. Jlet schilderij was toen in 't bezit van oen Brusselsch koopman. Op het aan bod werd niet ingegaan en toon later nog ems nasporfngen werden gedaan, bleek do koopman tijdens dien oorlog te zijn gestorven en zijn opvolger kon geen in lichtingen geven, waar het schilderij' ge bleven was. Dezer dagen ontving echter de archivaris van onze gemeente, dr. R. C. Vermaas, oen schrijven van ©em bekend Neder!andsch' kunsthistoricus, die to Philadelphia in dé Vereen. Staten vertoeft, en dia inlichtingen vioeg over Pietor Veonlant, die in biet laatst der 15e eeuw burgemeester van Schiedam moet zijn geweest, naar aanleiding van het ontdekken van diens geschilderd! portret, dat te Philadelphia to koopi is. Er is nu misschien weer een kans om! hot schilderij van ©en van do oudste bur gemeesters onzer stad to -bemachtigen! In het Stedelijk Museum is een fotografische reproductie van hot schilderij aanwezig, maar de verzameling zou zeker aan waarde winnen, als daar ook het orginael ta bec zichtigen zou zijn. NIouttJaars wenschen, Kinderpostzegels en Kin dcrbriclkaarten. Men schrijft ons: Het laat zich aanzien, dat da verkoop van de Kinderpostzegels en de serie Kin- derbriefkaarten van Frans Hals en Jan' Vetli dit jaar overal in ons land bizomdler goed gaat. Toch ontvangt men nog brie ven, gefrankeerd met gewone postzegels en prentbriefkaarten, waarbij het hulpbe hoevende kind niet werd bedacht. Gedenk bij uw Nieuwjaarscorrespoadlela- tio hot misdeeld© Nederlandsche kind! r Gasontploffing. In een van de weideplaatsen van de N.V. Carton.nagefaibriek Hot Westen aan de Emmastraat, op vrelke afdeeling onge veer een 60 a 70-tal meisjes werken!, rook' men gistermiddag gas. Onmiddellijk wer den ebranders, waarop de lijim wordt ge warmd, gedoofd en 's deskundige werd ont boden om de leiding te inspecteer en.. Ter wijl ideze daarmee bezig was, omttstond een ontploffing, die echter geen' ernstige gevolgen had. Wel schrokken de meisjes natuurlijk door den harden knal. Hei ^Qcsqueel y®pi dis. aa hoek K. Haven. Tol. 68103-68617

Schiedamsche Courant | 1928 | | pagina 2